Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ehliyet Almak

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby salim » Mon Sep 28, 2015 10:09 am

Arkadaşlar Merhaba,

Ankara antlaşması ile geldim, yaklaşık 5-6 aydır Londradayım.
Ehliyet almak için provisional driving licence almak gerekiyor mu?
Yani direkt sınava girip normal ehliyeti alamıyor muyuz?

Ehlite konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa tecrüblerini paylaşabilirse sevinirim.

Teşekkürler,
Salim
salim

New postby ege10 » Tue Sep 29, 2015 2:05 pm

selam,

provisional almak zorundasın theory test e girmek için. değişmediyse sitem.
provisional internetten alınıyordu en son 50 pound idi.

ilk 12 ay türk ehliyeti ile araba kullanabiliyosun. bi araba al hemen hem pratiğin olur driving school lara boşuna para vermezsin. ya da en az iki ders alırsın nelere dikkat etmek gerek diye. theory test sonrası hemen driving test e girersin.
ege10

New postby cazkedisi » Wed Sep 30, 2015 10:10 am

@salim

ege10'un dediği gibi önce provisional ehliyet alıyorsun, sonra teori sınavına çalışıp o sınavı book ediyorsun, ondan geçersen pratik derslerine başlayıp pratik testi book ediyorsun.

Burada iki ehliyet çeşidi var, eğer manuel araba ehliyeti alırsan her arabayı kullanabilirsin, ama otomatik araba ehliyeti alırsan sadece otomatik kullanabilirsin, bu da araba kiralarken sorun yaratabilir. Kendi araban otomatik bile olsa ehliyeti manuele göre almanı tavsiye ederim.

Ayrıca burada kurallar ve araba kullanma şekli Türkiye'dekinden çok farklı, dolayısıyla hem kendinin hem de başkalarının güvenliği için önce ders alıp sonra sınava girmeni tavsiye ederim. Kavşaklar filan değişik, karışık gelebilir. Adamlar el frenini bile farklı çekiyor bizden :) Yani Türk kullanımıyla pek ders almadan sınava girersen kalma ihtimalin yüksek olabilir diye düşünüyorum. Dersleri 10 ya da 20 ders şeklinde blok olarak book edersen fiyat düşüyor. İlk ders genelde bedava oluyor. Ya da 3 yıldır İngiliz ehliyeti olan ve 21 yaşından büyük bir arkadaşın varsa ondan rica et, dersler bedavaya gelsin :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Wed Sep 30, 2015 10:10 am

cazkedisi
ROGER WATERS

New postby salim » Wed Sep 30, 2015 10:19 am

Teşekkürler arkadaşlar, son derece faydalı bilgiler..
salim

New postby ege10 » Wed Sep 30, 2015 10:36 am

@cazkedisi tamamen haklisin.

Reverse ederken el freni cekmek bana en sacma gelen olaydi. Kirmizi isikta dururkende. Hala daha roundabout larda beynim yaniyo nereden giricem nereden cikicam diye.

Ilk ehliyeti alirken yarim debriyaj aliskanligimdan kurtulmak cok uzun vaktimi almisdi. Ehliyet hocam Guluyordu artik. Yerlesen aliskanliklardan kurtulmak cok zor oliyor. Tamamen turk kurallarini unutup. BUradakine adapte olmak gerekiyor.

Ben AA dan ders aldim cok memnundum. Tavsiye ederim. Yalniz bir tanidik ile calismak icin o arabanin sizin adinizada sigortali olmasi gerekiyor.

Birde basimdan gecen traji komik olayi anlatayim :)

Theory testi gectikden sonra bir kac driving dersi aldim. Sonra dedim bi direksiyon sinavina gireyim. Book ettim online sansima ertesi gune yer buldum hemen aldim onu. Sonra mail geldi booking onaylandi odeme alindi. Mailde altta yaninda getirmeniz gerekenler: provisional licence, theory test gecme belgesi, ve araba. Ben sok oldum. Hemen telefon actim. Ne arabasi diye. Kendi arabanizi kendiniz getiriceksiniz dedi. Sacmaliga bakarmisiniz. Ben ehliyet almaya geliyorum, arabam olsa zaten ehliyetim olur,
. O gunu hic unutmam. Megerse kurs aldigimiz driving school lar goturuyormus direksiyon sinavina. Iki saatlik sinav ucreti karsilinda. Artik cahillik mi dikkatsizlik mi bilemiyorum, nedir bilemiyorum. Bunu turkiyedeki arkadaslarima anlattim hala hatirladikca guleriz. Kamyon ehliyeti alacak kisi once kamyonmu alacak diye. Utancimdan annemle babama soyliyemedim sinava girdim gecemedim demisdim :)
ege10

New postby cazkedisi » Wed Sep 30, 2015 10:45 am

@ege10

Evet ya, kendi araban varsa sınava learner olarak donatarak girmen gerekiyor, yoksa kursun arabasıyla girmek zorundasın, o açıdan da kurs mantıklı.

El freni olayı gıcık, ama ben alıştım sayılır :) Ya araba kayarsa diye çektiriyorlar işte. Hep temkinli olucan işte. Ama onun sayesinde de Avrupa'da daha az kaza oluyor.

Hiç araba kullanmayı bilmeyen arkadaşım benden hızlı pratik derslerini bitirip ehliyetini aldı, ben hala ders alıyorum. Türk alışkanlıklarından kurtulmak çok zor :) Bazen keşke araba kullanmayı ilk burada öğrenseymişim diyorum. Hepimize kolay gelsin valla!
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby ege10 » Wed Sep 30, 2015 10:01 pm

@cazkedisi

valla sorma alışkanlık değiştirmek çok zor. alışmışız kırmızı ışığa yaklaşırken boşa atmayı vitesi :) bence bi gir sınava gecersin büyük ithimalle. biraz ehliyet hocaları fazla kasıyor. öle yaparsan kesin kalırsın böle yaparsan gecemezsin falan.

işallah alırsın tez zamanda ehliyeti. ben gidiyorum valla size kolay gelsin :)

bu arada driving test için youtube da çok güzel videolar var örnek. neredeyse bi ehliyet hocası kadar yardımcı oluyor videolar.
ege10

New postby moon » Thu Jun 02, 2016 7:28 pm

Merhabalar,

İlk bir senede Turk ehliyeti gecerli oldugu için araba aldım ve Turk ehliyetiyle sigorta yaptım sonrasında UK full ehliyeti aldıgımda kaza yapmadıysam o ilk turk ehliyetiyle yaptıgım sigortadan kazasızlık bonusu yeni UK ehliyetime yansır mı yoksa yeni ve sıfırdan ehliyet olarak mı işlem gorur yeni UK ehliyeti?

Tesekkurler.
moon

New postby keysersoze » Fri Sep 23, 2016 12:32 pm

Merhabalar,
silemedigim ve sorunun cevabini buldugum icin baska bir soruyla karsinizdayim.
chiswick civarlarinda tavsiye edeceginiz kurs var mi?
keysersoze

New postby gndlf » Wed Mar 20, 2019 10:30 pm

Merhaba Arkadaşlar

Size sormak istediğim soru şu: ehliyet almak için kursa yazılınca bu bir sıkıntı yaratır mı? Sonuçta turist vizesiyle gelip dil kursuna bile katılanları kabul etmeyebiliyorlar fazlaca saat kurs aldıysa... Ankara anlaşması vizesi ile gelip kurs alanlara da oturum veya uzatma başvurularında sorun olur mu sizce kursa kaydolmak ?

Kaç saat kursa gidebileceğimiz ile ilgili, vize sayfasından pdf metin, veya bilginiz varsa, linkini eklerseniz memnun olurum, ben aramama rağmen bulamadım.

Teşekkürler
gndlf

New postby miyu » Wed Apr 03, 2019 11:00 am

Burada ehliyet kursu diye birsey yok. Hatta ders almaniza da gerek yok , oyle bir zorunluluk yok. Once provisional driving licence aliyorsunuz. Bu licence ile yaninizda ehliyet sahibi birisi varken araba kullanabilirsiniz. Ardindan bilgisayarda alinan bir sinava giriyorsunuz, onu gecerseniz o zaman arabayi kullandiginiz sozlu sinava giriyosunuz. Bilgisayar sinavina kitap alip kendiniz hazirlaniyorsunuz, sozlu kisma hazirlanmak icin de bire bir araba kullandiginiz ozel ders aliyorsunuz. Ben Turkiyede araba kullandigim ve ve sinavdan once burada 1 sene boyunca araba kullandigim icin sadece 2 ders almistim. Ders almadan da sinava girebilirsiniz ama tavsiye etmem. Detaylar asagida.

https://www.gov.uk/browse/driving/learning-to-drive
miyu

New postby gndlf » Tue Jun 11, 2019 2:37 pm

Peki özel dersi almak ankara anlaşması vizesi için sorun yaratır mı?

Sonuçta o da kurs. Sokakta sürücü adayları hocaları ile alıştırma yapıyor. Özel ders alınca, ize başvurusunda "buna hakkın yoktu, gidip 30 saat ders almışsın, hoca tutmuşsun" derler mi?

Teşekkürler
gndlf

New postby izmir3535 » Thu Jun 13, 2019 11:53 am

gndlf wrote:Peki özel dersi almak ankara anlaşması vizesi için sorun yaratır mı?

Sonuçta o da kurs. Sokakta sürücü adayları hocaları ile alıştırma yapıyor. Özel ders alınca, ize başvurusunda "buna hakkın yoktu, gidip 30 saat ders almışsın, hoca tutmuşsun" derler mi?

Teşekkürler

Hocam Ankara antlaşması ile kurs almanın bağlantısını kuramadim. Neden sorun çıksın? Biraz açar mısınız?
izmir3535

New postby gndlf » Sat Jun 15, 2019 1:50 am

@izmir3535

Merhaba.

Tabi, şu şekilde: bu vize ile (veya brp ile) kurslara kayıt yaptıramazsınız diye biliyorum. Pdf linki de elimde vardı (ve başka bir forumda da paylaşılmıştı), ama şuan elimde olmadığından buraya ekleyemedim. Fakat, gov.uk'den erişilen bir dosyada, bu vize ile ilgili, haftada örneğin 5 saat dışında hiçbir kurs vs eğitim alınamayacağı yazıyordu. Hatta verdikleri linkte tek tek bu kurslar şunlar şunlar olamaz şeklinde de yazıyordu. Bu belirttiğim pdf eski bir dosya degil. Çünkü değişen vize başvurularında bir yılda kaç gün ingiltere dışına çıkılabileceği, ve yeni getirilen sınavlara girme zorunluluğu vs madde madde anlatılıyordu.

Soruyu sormamın amacı da ehliyet için eğitimin vize sürecini etkileme riski. Çünkü ehliyet almak isteyen birinin @miyu'nun da belirttiği gibi özel ders alması gerekiyor.
gndlf

Next

Return to Hyde Park