Board index Alaturka Londra Hyde Park

Brexit: EU referandumu

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby mahmutsak » Mon Jun 27, 2016 9:12 am

gida fiyatlari yavas yavas artiyor.

http://www.independent.co.uk/news/uk/ho ... 04366.html

ekonomi 2008 deki finansal krize dogru gidiyor

http://www.bbc.co.uk/news/business-36636853

herhangi bir irka karsi bir lafim var mi ? ulkenizdeki irkcilik ve faşizm en üst noktaya çıkmış bana soylediğin lafa bak.

EU referandarum ana konularından biri 76 milyon EU giriyor
değilmiydi ? sende bal gibi biliiyorsun ayrılmayi tetikleyen göçmen sayısının artması ozellikle dogu avrupa ülkelerinden gelen polonya romanya bulgaristan macaristan ve mülteciler di.
mahmutsak

New postby Emre » Mon Jun 27, 2016 10:25 am

Hadi ırkçılık demeyelim de "xenophobia" diyelim biz ona.
Al bu da tanımı. "dislike of or prejudice against people from other countries."

Nedir yani bu çekememezlik arkadaş. Belli ki siyasi mülteci konumundaydın bir zamanlar. Veyahut ailen siyasi mülteciydi. Türkiye'den nefret etmişsin. Bir şekilde İngiltere vatandaşı olmuşsun zamanında. İyi hoş. Türkiye'deki ırkçılık ve faşizmle, totalitarizme ben bayılıyorum mu sanıyorsun? Hayır.

Türkiye'den nefret etmen, devletinden nefret etmen, Türkiye'den gelecek, Kürt, Türk, Laz, Pomak, Gacal, Çerkez'den nefret etmen gerektiği anlamına gelmez. Türkiye vatandaşları da insan. Kaldı ki biz mülteci olarak da gelmiyoruz. Ki Türkiye'den artık mülteci de kabul edilmiyor. Onlar eskidendi. O yüzden forumdaki bizleri aynı kefeye koymayı bırak. O kafanda canlandırdığın insanlardan değiliz.

Sen zannediyor musun ki UK EU'dan çıktığında göçmenlik duracak. O işler öyle yürümüyor. İnsanlar yaşam koşullarına göre yer değiştiriyorlar. UK ve diğer devletler de bunun için gerekli göçmenlik şartları sunuyorlar. Uygun olan alınıyor. Biz mülteci olarak gelmedik İngiltere'ye. Vizeye başvurduk. Vize başvurumuz değerlendirildi, mülakattan geçtik ve onay aldık. Bundan sonra sana ne yazık ki laf etmek düşmüyor.

Bu kadar uzun yazdım ama muhtemelen doğru dürüst okuyup cevaplamayacaksın. İşine geldiği gibi atıp tutacaksın. Neyse.

Ekonomi şimdi çalkalanabilir. Sonra toparlar. Kaldı ki şu haliyle bile Türkiye'deki ekonomiden çok daha iyi. Ben ihracatımı yaparak bu ülkeye katkı yapmaya devam ederim.

Romanya ve Bulgaristan'dan gelen niteliksiz göçmenler oyları etkiledi bu doğru. Ama sen zannediyor musun ki 17 milyon LEAVE oyu kullanan herkesin nedenleri seninkileriyle aynıydı? Hayır değildi. Onu da bir zahmet kenarı not et. Ayrıca bu ülkede 64 milyon kişi yaşıyor. Ona göre oranla kendi zihniyetindeki insanların nüfusa oranını.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby cazkedisi » Mon Jun 27, 2016 10:30 am

@mahmutsak

Zamanında gelenlerin başkalarına gelmeyin demesi ne kadar acı ve yanlış. Eğer insanlar bir ülkeye yasal yollardan kabul ediliyorsa gelirler, gelmeliler de. Ekonomik göçmenlik diye bir şey var. Ne yapsınlar yani, giderek daha çok çamura batan Türkiye'de sürünsünler mi? Siz gelmişsiniz zamanında, nasılsa sizin sorununuz değil bunlar tabii di mi? Türkiye batmış çıkmış umurunuzda mı? Ne olursa olsun, hangi nedenle gelmişseniz gelmişsiniz, bu ülkeye sonradan gelen siz, başkalarına nasıl gelmeyin diyebiliyorsunuz? Ne haddinize!

Gören de İngiltere'de doğmuşsunuz sanır ki doğma büyüme İngilizlerin bile başkalarına gelme demesi İngiltere'de eleştiriliyor ve bu kişiler ayrımcı, ırkçı, yabancı düşmanı olarak görülüyor. Ne acıdır ki, siz kendiniz yabancı olduğunuz halde, yabancı düşmanısınız. Hatta dilini konuştuğunuz ülkeye ve oradan gelenlere bile düşmansınız.

Sizin ve sizin gibilerin Vote Leave oyu yüzünden İngiltere daha ne kadar batacak acaba? Ülkenin ve gençlerinin kaderiyle oynadınız, geleceğini çaldınız. Gençler kin kusuyor, görmüyor musunuz? Bir sürü insan Vote Leave oyu verdiği için pişman, ama siz halinizden memnunsunuzdur kesin. İngiltere çıkış müzakerelerine başladığı zaman, şimdiye kadar kanıksadığınız haklarınız elinizden alınınca, o zaman görürüm ben sizi.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby mahmutsak » Mon Jun 27, 2016 11:29 am

birtch certificate mi ister misiniz ? Yasal kabul ediliyor ama bir çoğu sahte işlemler yapıyor.
Ülkenizi güzelleştirin bu kadar basit ve net daha yaşanabilir hale getirin.
free movement anlasmaları ab ülkeleriyle yapılır bu konuyu dert etme.

ülkenizin bu hale gelmesinde sizlerin rolü var sanki kendi kendine oldu.Düşman değilim ama şu gerçek var gittiğiniz yeri batırıyorsunuz.

kendi ülkeniz gibi düşünüyorsunuz burada sistem adildir. Kendi ülkendeki gibi yasalar ve kararlar çıkmaz.
mahmutsak

New postby Emre » Mon Jun 27, 2016 11:54 am

E yetti be. Kes sesini. Bir şeyi de beğendiremiyoruz. Ülkenizi batırıyorsunuz diyip duruyorsun. Muhtemelen Türkiye'ye bile gitmemişsindir hayatında. Ülkeniz, ülkemiz diye ayrım yapan zihniyetine de başlatma.

Bir mesajında UK'yi kötülüyorsun ötekinde Türkiye'yi. Ne olduğun belli değil.
Last edited by Emre on Mon Jun 27, 2016 1:17 pm, edited 1 time in total.
Emre

New postby cazkedisi » Mon Jun 27, 2016 1:11 pm

Cehalet mi daha kötü kabalık mı? Çok şükür ki ne cahilim ne de kaba! Ama aramızda böyleleri de varmış. Ne yazık! Bu foruma yakışmıyorsun mahmutsak.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby mahmutsak » Mon Jun 27, 2016 1:32 pm

karşı fikire tek karşılığınız kötü , kabalık, hakaret. sonrada diversity nin öneminden bahsediyorsun. herkes sizin gibi düşünmek mi zorunda ? Forumda sen kendi fikrini söyleyebiliyorsun ama ben söyleyince kaba oluyorum. Fikir size saçma gelebilir farklı fikirlerin söylenmesi engellemek kabalık değil diyorsun. .
mahmutsak

New postby cazkedisi » Mon Jun 27, 2016 1:40 pm

Kibar bir şekilde söylersen kaba olmazsın. Bir şeyi söylemenin bin türlü yolu var.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby Emre » Mon Jun 27, 2016 1:47 pm

Fikrini adam gibi söylesen sana kimse burada muhalefet edecek değil. Herkes aynı şeyi düşünmek zorunda değil. Ama fikir belirtmenin adabı olur. Önce kendi yazdıklarını oku bir bak bakalım.
Kaba ve kötü olan sensin. Kendine gel.

Daha başından beri insanları aşağılıyorsun ve hor görüyorsun. Ne bekliyorsun karşılığında anlamıyorum ki. Ben mi yazdım bu aşağıdakini mesela?

"ulkemize gelmenizi istemiyoruz ! bu kadar net amac mi olur. Herkes kendi ulkesinde otursun. Zorla misafire gidiyor musun ? Beni kapidan alin diye agliyor musun ?

Sadece ingiliz vatandasiyim"

Bunun üstüne ne diyelim sana? Bir de saygı bekliyorsun utanmadan. İkiyüzlülüğün de bu kadarı. Trollsün biliyorum. Ama yine de insanlar fikirlerimi görsün senin gibiler karşısında diye yazıyorum.
Emre

New postby cazkedisi » Mon Jun 27, 2016 2:04 pm

Ağzına sağlık @Emre!
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby mahmutsak » Mon Jun 27, 2016 9:09 pm

Aferin , Bravo , Super , cool , excellent , lovely Sayin @Cazkedisi !
mahmutsak

New postby mahmutsak » Mon Jun 27, 2016 10:44 pm

mahmutsak

New postby abe.jp » Tue Jun 28, 2016 5:52 am

@mahmutsak kafan çok karışmış senin. acil olarak psikoloğa görünmelisin. yazdıkların çelişkilerle dolu. önce uk kralı gibi millete gelmeyin buraya parası için geliyosunuz vs diyosun, sonra buranın ekonomisi zaten kötü, hiç huzur yok, türkiye düşmanı bu memlekette ne işiniz var vs. 30 yaşında daha doğru düzgün türkçe konuşamazken en sert türk milliyetçiliğini yapan bazı göçmenler gibi kimlik karmaşası içine düşmüşsün. travmalarına neler sebep oldu bilmiyorum ama yukarıda da yazıldığı gibi kafanda konuştuğun insanlarla buradaki insanlar aynı değil.
abe.jp

New postby kazandibi » Tue Jun 28, 2016 8:29 am

Kaldı ki ingilizler de göçmenlik için basvuruyorlar. Hem de öyle az buz değil. Canı isteyen canı istediği ülkeye (kanunları ve kültürüne uyma çerçevesinde) göçer. Bunun fazla tartışılacak bir yanı yok.

Ama derseniz ki, bi takım etik çelişkiler çekinceler yaşamıyor mu göçmenler. Tabi ki yaşıyor. Onları düzgün bir şekilde konuşmak / tartışmak için ayrı bir başlık açmak daha uygun olur kanısındayım. Orada isteyen tartışmaya girer, istemeyen girmez.
Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç beklemek aptallıktır. -Einstain-
kazandibi

New postby Emre » Tue Jun 28, 2016 8:39 am

@mahmutsak buluşma için bir başlık açtım. Linki burada: viewtopic.php?f=11&t=991

Uygun olduğun tarihleri yazabilirsen eğer, bayramdan sonra bir tarih netleştirelim.
Emre

PreviousNext

Return to Hyde Park