Board index Alaturka Londra Hyde Park

Türkiye'den İngiltere'ye Evcil hayvan (kedi, köpek)

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby himbil » Sat Apr 22, 2017 8:12 am

MErhaba,

Ben de yaklasik 5 ay sonra kedimi birkac ayligina ingiltereye goturmeliyim cunku bakacak kimsem yok.
Mikrochip ile ilgili yardima ihtiyacim var, kedim sahiplenildiginden beri neredeyse 3 yildir mikrochipli, asilari hep duzenli yapilir, kisirlastirilmistir ve kuduz asisi hala gecerlidir.
benim sorum su; mikrochip var ama hicbir bilgisi mikrochipe isli degil. bunu nasil yapacagimi bulamadim. sordugum veterinerler de bilmiyor. sonucta sinirda belki mikrochip numarasindan kontrol edecekler. belediyenin sitesine girip kayit acmaya calistim ama onu da yapamadim.

bunun disinda da anladigim kadariyla sadece firmalar tarafindan gonderilebiliyor ingiltereye. islemlerini kendim yapip ucaga veremiyorum sanirim.
bir yerde okumustum bu tarim bakanligindan alinan belgenin formatini yanlis vermisler ve havalimaninda sikinti cekmisler evcil hayvanlarini gecirmek icin. daha sonra ingiliz pasaportu almayi onermisler kopekleri icin de oyle gecirmisler.
en cok korktugum boyle bir durumla karsilasip kedimin orada takili kalmasi. karantina yok deniyor gerci artik ama sitelerinde karantina sartlarinin oldugu makaleler var ve ucretleri de belirtildigine gore tahminimce hala karantina var.
sanirim bu korkularim ingilteredeki havalimanindan sorunsuz cikincaya kadar gecmeyecek.
himbil

New postby semasema » Sun Apr 23, 2017 2:50 pm

@Harvi

Merhaba,

Biz de Temmuz ayında toy poodle köpeğimizi yanımızda
götüreceğiz.

Verdiğiniz Lewis.Foster@eurogsa.aero adresine az önce mail attık. Fiyat bilgisi vermelerini bekliyoruz.

Siz rahat girdiniz mi? Şubatta gideceğiz demişsiniz. Herşey yolunda mıydı bu firma ile çalışınca sormak istedik.

Çok teşekkürler.
semasema

New postby Flavio Briatore » Mon Jul 03, 2017 10:21 pm

Biz DCargo ile getirttik bu keranacıları, bayağı memnun kaldık... v
https://www.instagram.com/p/BV65U_claAd/
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby kazandibi » Wed Jan 16, 2019 10:05 pm

hcho wrote:Inanma guclugu ceken arkadaslar, buyrun buranin en buyuk emlak sitesinden:

http://www.rightmove.co.uk/news/article ... with-pets/

Daha genis bir zamanda evcil hayvan sahipliginin sinif/statu sembolu olmasi uzerine de yazarim; hatirlatin.

Yazınızın üzerinden uzun zaman geçmiş, benzer hisler içerisindeyim. Kedi ve ya bilhassa köpek sahibi olmak bir statü olarak görülüyor gibi. Elbette hali hazırda çocuğunuz gibi sevdiğiniz petlerin anlamini sorgulamiyorum da; statü ile hayatta getirdiği zorlukları açısından kıyaslanınca tam anlayamıyorum. Millet olarak daha derin bir takım kosullanmaları olmalı.
Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç beklemek aptallıktır. -Einstain-
kazandibi

New postby hcho » Thu Jan 31, 2019 5:39 pm

Iki kosullanma var arka planda evcil hayvanlarla ilgili:

1) 1. Dunya savasinin sonuna kadar mulku olmayana oy hakki vermiyorlarmis bu ulkede. 2. Dunya savasinin sonuna kadar ise eger yasadiginiz yer disinda bir mulkunuz varsa orada da oy atma hakkiniz varmis. Bugun 50 - 60 yasinda olan kisilerin dedeleri mulk sahibi olmadiklari icin sistem disi tutulmuslar. Bu sebepten dolayi ev sahibi olmanin sinif atlamak gibi yatirimdan da ote bir anlami var burada.

2) Ingilizler, ozellikle ulkenin guneyinde yasayanlari hicbirsey direk soylemezler. Hep bir lafi dolandirma, ima etme durumu vardir. Zenginlikle, sosyal statu ile hava atmak da boyle dolanbacli yollardan yapilir.

Evcil hayvan, ozellilke kopekler, ben ev sahibiyim diye bagirmanin sosyal olarak kabul edilen yoludur. Hatta kopegin cinsi/buyuklugu ile evin fiyati arasinda bir ilisklide vardir.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby dorukerdem » Mon Sep 30, 2019 8:41 am

arkadaslar vizeyi aldık ama simdi daha buyuk bir sıkıntıyla karsı karsıyayım... 3 tane kedim var ve onları da goturmem gerekiyor:) arastırdıgımda gordugum kadarıyla kedileri goturmek kendimizi goturmekten cok cok daha zor ve maliyetli. bu konularla ilgili deneyimli birisi var mı forum da ?
dorukerdem

New postby naturaldisaster » Mon Sep 30, 2019 9:30 am

dorukerdem wrote:arkadaslar vizeyi aldık ama simdi daha buyuk bir sıkıntıyla karsı karsıyayım... 3 tane kedim var ve onları da goturmem gerekiyor:) arastırdıgımda gordugum kadarıyla kedileri goturmek kendimizi goturmekten cok cok daha zor ve maliyetli. bu konularla ilgili deneyimli birisi var mı forum da ?

Eğer kedilerin aşıları tamsa, çipleri ve karneleri varsa bir sorun yaşanacağını sanmıyorum. Bir de kuduz aşısı ve testi var 6 ay önce yapılması gereken o en önemlisi. Bunlar tamamsa taşıma şeklini seçmeniz gerekiyor.

Benim babam 2013 yılında Türkiye'den İngiltere'ye 2 köpeğiyle gitti. İkisi sokak köpeğiydi, baya büyükler yani. Uçakta hayvanların kargo bölümünde tutulacağını öğrenince kara yoluyla götürmeye karar verdi. Araç kiralayıp, kendi geze geze gitti köpekleriyle. Yol daha uzun sürdü tabi ama köpeklerin ihtiyaçlarına göre durabiliyordu istediği zaman. Maliyet olarak uçakla götürmekten çok farklı olmadı ama en azından hayvanlar gözlerinin önündeydi. Kara yoluyla götürürken ülkeye girişte daha az sorun yaşanıyormuş bu arada. Hayvanlar bir ton stres yaşamadan evlerine varıyor.

Biz götüremeyiz o kadar yol diyorsanız bu işi yapan bir İngiliz çift varmış avrupada yaşayan. Uygun fiyata evcil hayvanınızı arabayla yeni evinize taşıyorlar. Düşünürseniz bilgilerini paylaşabilirim.
naturaldisaster

New postby dorukerdem » Thu Oct 03, 2019 11:34 am

naturaldisaster wrote:
dorukerdem wrote:arkadaslar vizeyi aldık ama simdi daha buyuk bir sıkıntıyla karsı karsıyayım... 3 tane kedim var ve onları da goturmem gerekiyor:) arastırdıgımda gordugum kadarıyla kedileri goturmek kendimizi goturmekten cok cok daha zor ve maliyetli. bu konularla ilgili deneyimli birisi var mı forum da ?

Eğer kedilerin aşıları tamsa, çipleri ve karneleri varsa bir sorun yaşanacağını sanmıyorum. Bir de kuduz aşısı ve testi var 6 ay önce yapılması gereken o en önemlisi. Bunlar tamamsa taşıma şeklini seçmeniz gerekiyor.

Benim babam 2013 yılında Türkiye'den İngiltere'ye 2 köpeğiyle gitti. İkisi sokak köpeğiydi, baya büyükler yani. Uçakta hayvanların kargo bölümünde tutulacağını öğrenince kara yoluyla götürmeye karar verdi. Araç kiralayıp, kendi geze geze gitti köpekleriyle. Yol daha uzun sürdü tabi ama köpeklerin ihtiyaçlarına göre durabiliyordu istediği zaman. Maliyet olarak uçakla götürmekten çok farklı olmadı ama en azından hayvanlar gözlerinin önündeydi. Kara yoluyla götürürken ülkeye girişte daha az sorun yaşanıyormuş bu arada. Hayvanlar bir ton stres yaşamadan evlerine varıyor.

Biz götüremeyiz o kadar yol diyorsanız bu işi yapan bir İngiliz çift varmış avrupada yaşayan. Uygun fiyata evcil hayvanınızı arabayla yeni evinize taşıyorlar. Düşünürseniz bilgilerini paylaşabilirim.

Cok tesekkurler geri donus icin. suan icin soyle bir yontem buldum. Daha once ingiliz bir arkadasım da aynı sekilde antalyadan kedisini goturmus.. Oncelikle evcil hayvan 3ncu dunya ulkesinden geldiginde yeni yasayla havayoluyla gelirse ithal edilmiş gibi gumruk vergisine vs tabi oluyor. Eger bu sekilde getirirseniz kedi / kopek basına 785 GBP gibi bir maliyet var.. ben bruksel e ucacagım. Oradan kedi icin EU pasaportu cıkartacagım. Yaklasık 20 dk suren bir islem ve maliyet cok dusuk. Londra'dan arkadasım bizi gelip arabayla alacak.. yaklasık 400 km . arabayla geciste EU pasaportlarını ası karnelerini kuduz testini vs gosterip direkt gecebiliyormusuz tunelden. En ekonomik yol bu oluyor. Eger tek kedi olsaydı belki 785 gbp yı verirdim ama 3 tane olunca 1 ay UK de yasayacak kadar parayı cope atmıs gıbı hıssedecegim kendimi. Bu sekilde 3 kedi icin maliyet Istanbul - Bruksel ucusu da dahil olmak uzere ( arkadasımın arabasına yakıt ve tunel gecis ucretini de koyuyorum ) 300 EUR gibi birsey olacak.
dorukerdem

New postby Selene » Mon Oct 14, 2019 2:31 pm

dorukerdem wrote:
naturaldisaster wrote:

Cok tesekkurler geri donus icin. suan icin soyle bir yontem buldum. Daha once ingiliz bir arkadasım da aynı sekilde antalyadan kedisini goturmus.. Oncelikle evcil hayvan 3ncu dunya ulkesinden geldiginde yeni yasayla havayoluyla gelirse ithal edilmiş gibi gumruk vergisine vs tabi oluyor. Eger bu sekilde getirirseniz kedi / kopek basına 785 GBP gibi bir maliyet var.. ben bruksel e ucacagım. Oradan kedi icin EU pasaportu cıkartacagım. Yaklasık 20 dk suren bir islem ve maliyet cok dusuk. Londra'dan arkadasım bizi gelip arabayla alacak.. yaklasık 400 km . arabayla geciste EU pasaportlarını ası karnelerini kuduz testini vs gosterip direkt gecebiliyormusuz tunelden. En ekonomik yol bu oluyor. Eger tek kedi olsaydı belki 785 gbp yı verirdim ama 3 tane olunca 1 ay UK de yasayacak kadar parayı cope atmıs gıbı hıssedecegim kendimi. Bu sekilde 3 kedi icin maliyet Istanbul - Bruksel ucusu da dahil olmak uzere ( arkadasımın arabasına yakıt ve tunel gecis ucretini de koyuyorum ) 300 EUR gibi birsey olacak.

Merhabalar,
Ben de kedimi İngiltere'ye götüreceğim fakat havayolu ile acenteler aracılığıyla götürmek gerçekten çok maliyetli. Şöyle bir çözüm düşündüm: Acaba ben İngiltere'deyken kedime bir UK pet passport edinebilirsem, Türkiye'den yapacağımız seyahatimizde de yine havayolu kargo ile gitsek ama kedimin UK passportu olacağı için gümrükte importing işlemi gibi görülmeyip direkt geçirilebilir mi? Böyle bir yolu deneyen oldu mu acaba? Veya UK pet passport'lu evcil hayvanlar Türkiye'den gelirken yine acente eşliğinde mi geçmek zorundadır? Bilginiz var mı bu konu ile ilgili?

Eğer bu çözüm işe yaramazsa sanıyorum ben de Avrupa'dan kendim beraberimde geçirmeyi deneyeceğim kedimi. Diğer türlüsü gerçekten çok maliyetli çünkü.
Selene

New postby Selene » Mon Oct 14, 2019 3:03 pm

Selene wrote:
dorukerdem wrote:
naturaldisaster wrote:Eğer kedilerin aşıları tamsa, çipleri ve karneleri varsa bir sorun yaşanacağını sanmıyorum. Bir de kuduz aşısı ve testi var 6 ay önce yapılması gereken o en önemlisi. Bunlar tamamsa taşıma şeklini seçmeniz gerekiyor.

Merhabalar,
Ben de kedimi İngiltere'ye götüreceğim fakat havayolu ile acenteler aracılığıyla götürmek gerçekten çok maliyetli. Şöyle bir çözüm düşündüm: Acaba ben İngiltere'deyken kedime bir UK pet passport edinebilirsem, Türkiye'den yapacağımız seyahatimizde de yine havayolu kargo ile gitsek ama kedimin UK passportu olacağı için gümrükte importing işlemi gibi görülmeyip direkt geçirilebilir mi? Böyle bir yolu deneyen oldu mu acaba? Veya UK pet passport'lu evcil hayvanlar Türkiye'den gelirken yine acente eşliğinde mi geçmek zorundadır? Bilginiz var mı bu konu ile ilgili?

Eğer bu çözüm işe yaramazsa sanıyorum ben de Avrupa'dan kendim beraberimde geçirmeyi deneyeceğim kedimi. Diğer türlüsü gerçekten çok maliyetli çünkü.

Bu arada birkaç yere mail attım kedim yanımda olmadan UK pet passport alabilir miyim diye ama bunun mümkün olmadığını söyleyen dönüşler aldım. Sanırım sizin gibi ben de karayolunu deneyeceğim kedimi de yanıma alarak.
Selene

New postby elfbtny » Tue Oct 15, 2019 10:13 am

dorukerdem wrote:
naturaldisaster wrote:

Merhabalar,

Biz de başvurumuzu yaptık, beklemedeyiz ama bu sürece karar verdiğimiz zamandan beri biz de 3 kedimizle nasıl gideceğimizi düşünüyoruz. Çok çok büyük ihtimalle kara yoluyla kendimiz götüreceğiz pet passport, aşısı vs herşeyini hallettikten sonra (3-4 ay olan bu süreç sonrası)

Sadece size Brüksel'e nasıl götüreceğinizi sormak istiyorum. Brüksel'e götürebilmeniz için de EU için gerekli olan pet passport'u yine almanız gerekmiyor mu? Brüksel'e 3 kediyle uçuş yapıp sonra oradan kara yoluyla devam etme toplam 3 kedi için maliyetiniz oldukça uygunmuş. Karayolu ile girişte hem UK'e giriş daha kolaymış, hem 3 kedi için daha az maliyetli, hem de kedileriniz gözünüz önünde oluyor, hem de strese daha az girmiş oluyorlar. Biz de karayolunu deneyeceğiz ama sizin yol da pratik göründü okuyunca.
Brüksel'e kedilerle nasıl gideceğinizi de yazabilirseniz çok çok faydalı olacak bizim için de.
Şimdiden teşekkürler.
elfbtny

New postby Selene » Wed Oct 16, 2019 2:21 pm

elfbtny wrote:
dorukerdem wrote:
naturaldisaster wrote:Eğer kedilerin aşıları tamsa, çipleri ve karneleri varsa bir sorun yaşanacağını sanmıyorum. Bir de kuduz aşısı ve testi var 6 ay önce yapılması gereken o en önemlisi. Bunlar tamamsa taşıma şeklini seçmeniz gerekiyor.

Merhabalar,

Biz de başvurumuzu yaptık, beklemedeyiz ama bu sürece karar verdiğimiz zamandan beri biz de 3 kedimizle nasıl gideceğimizi düşünüyoruz. Çok çok büyük ihtimalle kara yoluyla kendimiz götüreceğiz pet passport, aşısı vs herşeyini hallettikten sonra (3-4 ay olan bu süreç sonrası)

Sadece size Brüksel'e nasıl götüreceğinizi sormak istiyorum. Brüksel'e götürebilmeniz için de EU için gerekli olan pet passport'u yine almanız gerekmiyor mu? Brüksel'e 3 kediyle uçuş yapıp sonra oradan kara yoluyla devam etme toplam 3 kedi için maliyetiniz oldukça uygunmuş. Karayolu ile girişte hem UK'e giriş daha kolaymış, hem 3 kedi için daha az maliyetli, hem de kedileriniz gözünüz önünde oluyor, hem de strese daha az girmiş oluyorlar. Biz de karayolunu deneyeceğiz ama sizin yol da pratik göründü okuyunca.
Brüksel'e kedilerle nasıl gideceğinizi de yazabilirseniz çok çok faydalı olacak bizim için de.
Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar,
Ben de kedimi kara yoluyla götürmeye karar verdim. Brüksel'e uçakla gidip, 2-3 gün kalıp, o sırada Brüksel'deyken kedimin EU pasaportunu çıkartırım diye düşündüm. 1-2 günü de şehri gezmeye ayırırım minnoş odadayken. Sonra da trenle geçeceğim Londra'ya.

Bu yöntemle gitmiş arkadaşlarımız varsa benim de net olmadığım konular şunlar:
- Gittiğimiz şehirde evcil hayvanlarımıza EU pasaportu edinmemiz şart mı? Yoksa karayoluyla İngiltere'ye girişte kedimin Turk pasaportuyla da gümrük işlemi görmeden geçmek mümkün mü?
- Trenler evcil hayvan kabul ediyor mu?
- Trenle girişte gümrük vs. konusunda sorun çıkarırlar mı kediye? Feribotla geçişte sadece kontrol edilip onay verildiğini okumuştum ama tren sisteminden emin olamadım.

Bu konularda deneyimi olan ya da araştırırken bir bilgiyle karşılaşan varsa paylaşabilirse çok sevinirim.

Herkese kolay gelsin minikleri taşımada :)
Selene

New postby Selene » Wed Oct 16, 2019 2:33 pm

EVCİL HAYVANI İLE KARAYOLUNU VEYA TREN YOLUNU KULLANACAKLARIN DİKKATİNE:

Ben de şimdi farkettim, belli başlı rotalar dışında evcil hayvanınızla İngiltere'ye giriş yapamıyorsunuz.

Rotalar şunlar:

https://www.gov.uk/government/publicati ... ou-can-use

Yani sanırım benim trenle geçiş planım yattı.
Selene

New postby dorukerdem » Tue Nov 12, 2019 6:07 am

arkadaslar selamlar. daha once bruksel uzerinden gitmek icin yaptıgım planda arkadasımın seyahat tarihinde bruksele gelmeyecek olması sebebiyle suya dustu, ama cok cok daha rahat olacak bir yol buldum. Bu yazdıklarımı tamamen titrasyon eu pasaportu vs yapılmıs olarak degerlendirin lutfen.
Rotayı soyluyorum daha ucuzu yok:)

SABİHA GOKCEN - PEGASUS - ROTTERDAM UCAGI
ROTTERDAM DAN - HOOK van HOLLAND LIMANI 25 KM - TAKSIYLE YAKLASIK 30 EUR BURADAN GEMIYE BINIYORUZ
STENA LINES
EVCIL HAYVAN BASINA UCRET 18 GBP
YETISKIN SEYAHAT UCRETI 40 GBP / ONE WAY
GEMI 7 SAATTE HARWICH LIMANINA GECIYOR

Youtube a 'Stenalines Hook van Holland pet 'yazarsanız nasıl bir hizmet verdiklerini gorebilirsiniz
Altenernatif yontem Ucakla Lille veya Paris
Tren 'le Calais 'e geçiş

Folskstone Taxi Company - 300 GBP ye sizi gelip Calais'ten alıyor, EuroTunnel 'le Dover e bırakıyor. artık adadasınız.

3 Bruksel'e gidip oradan Blabla Car'la sansıınızı deneyin.
Benim buldugum yontemler bunlar veya birisi gelip sizi alsın oradan . Londra 350 km .Gemi biraz uzun suruyor ama Havalimanı- Liman yakınlıgı iyi oldugu cok iyi oldugundan en uygun yontem bunu sectim.
25 Kasım 'da zorlu yolculuk baslıyor.
Gidince basımızdan gecenleri detaylı olarak anlatırım.

*** Dip Not : Pegasus'ta kisi bası sadece 1 pet alabiliyorsunuz - ben ve esim 2 tanesini , kardesimde 1 gun lugune rotterdam da gezmek icin bizimle gelecek - sırf kedi getirmeye:)
Unutmadan pegasus pet basına 50 eur alıyor.
dorukerdem

New postby elfbtny » Thu Nov 14, 2019 7:47 am

dorukerdem wrote:arkadaslar selamlar. daha once bruksel uzerinden gitmek icin yaptıgım planda arkadasımın seyahat tarihinde bruksele gelmeyecek olması sebebiyle suya dustu, ama cok cok daha rahat olacak bir yol buldum. Bu yazdıklarımı tamamen titrasyon eu pasaportu vs yapılmıs olarak degerlendirin lutfen.
Rotayı soyluyorum daha ucuzu yok:)

SABİHA GOKCEN - PEGASUS - ROTTERDAM UCAGI
ROTTERDAM DAN - HOOK van HOLLAND LIMANI 25 KM - TAKSIYLE YAKLASIK 30 EUR BURADAN GEMIYE BINIYORUZ
STENA LINES
EVCIL HAYVAN BASINA UCRET 18 GBP
YETISKIN SEYAHAT UCRETI 40 GBP / ONE WAY
GEMI 7 SAATTE HARWICH LIMANINA GECIYOR

Youtube a 'Stenalines Hook van Holland pet 'yazarsanız nasıl bir hizmet verdiklerini gorebilirsiniz
Altenernatif yontem Ucakla Lille veya Paris
Tren 'le Calais 'e geçiş

Folskstone Taxi Company - 300 GBP ye sizi gelip Calais'ten alıyor, EuroTunnel 'le Dover e bırakıyor. artık adadasınız.

3 Bruksel'e gidip oradan Blabla Car'la sansıınızı deneyin.
Benim buldugum yontemler bunlar veya birisi gelip sizi alsın oradan . Londra 350 km .Gemi biraz uzun suruyor ama Havalimanı- Liman yakınlıgı iyi oldugu cok iyi oldugundan en uygun yontem bunu sectim.
25 Kasım 'da zorlu yolculuk baslıyor.
Gidince basımızdan gecenleri detaylı olarak anlatırım.

*** Dip Not : Pegasus'ta kisi bası sadece 1 pet alabiliyorsunuz - ben ve esim 2 tanesini , kardesimde 1 gun lugune rotterdam da gezmek icin bizimle gelecek - sırf kedi getirmeye:)
Unutmadan pegasus pet basına 50 eur alıyor.

@dorukerdem bey cok tesekkurler. Su ana kasar okudugum en iyi yol bu gercekten. Bizim de 3 kedimiz var, hem guvenlikleri hem maliyet acisindan direkt UK ucus dusunmiyorduk, arabayla kendimiz goturmeyi planliyorduk. Ama bu yol baya mantikli.

Bu arada kedilerinizin 3unun de asilari tam mi?
Bizim 2 tanesi 8 yasinda ve asilarini vet tavsiyesiyle 5 yildir yaptirmiyoruz. Kimi yerlerde asilarinin da tam olmasi gerektigi yaziyor. (Gov.uk'de bununla ilgili sadece asi kayitlari demis, guncel olmasi ile ilgili birsey yazmamis.) Karayolu ile goturenlerden okuduklarimdan sadece 1 kisi asilarin tam olmasi ile ilgili sorgulanmis.

Bir de bu yolculuk 1 tam gun surecek gibi. Havalimanina yola cik, uc, sonra in taksi, sonra feribot vs. Kedileri bir gun onceden ac birakacaksinizdir ama acaba cis yaparlar mi diye endiselenmiyor degilim bunca yol esnasinda. Kopek olsa cok kolay da asla box'indan cikaramayacagiz yol boyunca sonucta.

Yolculugunuz sonrasi deneyimlerinizi bekliyor olacagim. Biz de sizin yoldan goturecegimiz icin cok cok faydali olacak.

Tekrardan tesekkurler. Bol sans!
elfbtny

PreviousNext

Return to Hyde Park