Board index Alaturka Londra Hyde Park

Türkiye'den İngiltere'ye Evcil hayvan (kedi, köpek)

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Mon Dec 05, 2016 12:25 am

Inanma guclugu ceken arkadaslar, buyrun buranin en buyuk emlak sitesinden:

http://www.rightmove.co.uk/news/article ... with-pets/

Daha genis bir zamanda evcil hayvan sahipliginin sinif/statu sembolu olmasi uzerine de yazarim; hatirlatin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Harvi » Tue Dec 06, 2016 8:52 pm

uhk wrote:
Harvi wrote:Antalya'dan baska bir noktayi kullanmiyorlar bildigim kadariyla. Biz bir gun oncesinden antalyaya gidip, orada kalacagiz.
Biz istanbul cikisli tasima fiyatlarini ogrenince aklimiz ciktigindan antalya'ya gitmek bize cok mantikli geldi :)
Ayni ucusa kendimiz icin de yer aldik, birlikte gidiyoruz. Ucak bileti de iki kisi icin 80 gbp tuttu.

Merhaba,

Toplam ne kadar tuttu acaba? Ayrıca İngiltere'de prosedürler ile ilgili bir sorun yaşadınız mı? Tek korkum, karantina vs denmesi.
Eşimle, gerekirse uçakta birkaç koltuk alırız, o şekilde götürürüz derken, bu başlık bizi uyandırdı. Uçağın altında, kafeste... Cidden çok büyük kaygılarımız oluştu.
Ayrıca ev bulma konusunda problem oldu mu?

Artik karantina yok ancak gitmeden en az 6 ay once petinize cip takilmis, kan - kuduz kantitasyon testinin yapilmis, tum asilarinin tam olmasi gerekiyor. yine cikis yapmadan 96 saat oncesinde istanbul perpa'da bulunan tarim ve koy isleri bakanligi veteriner odasindan temiz, seyahatine engel yoktur yazisi almaniz lazim. kopek ise tapeworm icin ilac verilmeli ve yolculuk sirasinda sedasyon verilmemeli. insanlar ve bebekler icin kullanilan eczanelerde satilan sakinlestirici suruplari oneriyor veterinerler.
Petiniz hicbir sekilde UK sinirlarina kabin icinde gelemiyor. Bizim kopegimiz ve kedimiz ucagin on kargo bolumunde seyahat edecekler. bu kisim onceden pet rezervasyonu oldugundan isitiliyor, ve tum kabin ekibi ve pilota bilgi veriliyor. Bazi insanlar ben asla kargo kisminda petimi ucuramam diyor, sevimsiz bir konu olduguna katiliyorum fakat eksi derecelerde izbe bir durumda tasinmiyor hayvanlar. bunun icin eger petinizle birlikte yeni hayata gecis yapacaksaniz 4 saat kadar bu tatsiz fikre katlanmak zorundasiniz.
Yolculuk suresince de hosteslere asagida petinizin bulundugunu ve isitmanin acik oldugundan emin olmalarini hatirlatabilirsiniz.

Ev ararken pet friendly aradigimizi her sefer soyluyoruz, acikcasi yok degil evler, cikiyor. Simdiye kadar en fazla begendiginiz ev pet kabul etmiyor dediler, peki dedik devam ettik.

Biz veterinerimizden referans mektubu aldik gercekten, bir pet cv'si hazirladik, resimlerini ve videolarini hazir ettik. deposit olarak 6 hafta yerine 8 hafta oneriyoruz ve petlerimizin ev kemirmek, duvar yemek, hali cignemek, sabahtan aksama kadar duraksiz havlayip, miyavlamak gibi huylari olmadini belirtiyoruz.
London merkez'den 30-40 dk kadar dogu ve kuzeye cikmaya da zaten haziriz. keza o bolgelerde evler victorian ya da edwardian denilen eski tip conversion evler, bahceleri oluyor ve pet friendly secenekleri daha fazla.

Petlerinizi geride birakin diyenlere cocuklarinizi geride birakin diye karsilik verin bence. insanlari anlamak imkansiz ama hayvanlari degil.
Harvi

New postby Harvi » Tue Dec 06, 2016 9:03 pm

uzaylizekiye wrote:merhaba

bu kedi olayının daha kolay bir yolu yok mu acaba? bi de biz ordayken burda nasıl ve kimde kalsın sorunu var.. kedisi olmayanlar " kediyi burda bırakın ordan kedi alın" diyor.. bunu şaka olarak ta söylemiyorlar üstelik keidyi tencere tavayla bir tutuyorlar sanırım.. bu konuda aşırı endişeliyim. kedimi kimseye bırakamıyorum çünkü bırakacak kimsen zaten yok olsa da bırakamam.. bizle birlikte gitme olasılığı hiç yok mu?

eger oncesinde gerekli tum saglik islemlerini yaptirir ve cipini taktirirsaniz sizinle gelebilir elbette, neden gelmesin.
Harvi

New postby Harvi » Tue Dec 06, 2016 9:05 pm

x-treme wrote:Harika, ben de kendileriyle iletişime geçtim. Çok teşekkürler :) Biz 20 aralıkta gideceğiz ancak kedimizi alamıyoruz. MArt 10'dan sonra gelip alacağım umarım. Çok teşekkürler!

ise yaramasina cok sevindim, kolayca halledersiniz umarim. biz de bu pazar gunu gidiyoruz, sonra donup petimizle birlikte 3 subat'ta tekrar gidecegiz, o sirada da babama emanet :)
Harvi

New postby uhk » Tue Jan 03, 2017 8:29 am

@Harvi, bilgilendirme için çok teşekkürler.
uhk

New postby kedi » Tue Jan 24, 2017 9:04 am

Merhaba,

Öncelikle bu sorunları bizzat yaşamış arkadaşların yazdığı bilgiler için çok teşekkürler. Maalesef internette yalan yanlış bissürü yazı var.

Ben de İstanbuldan Londraya kedimi götürmek için araştırmalara başladım fakat fiyatlar çok uçuk zaten pound olmuş 4,70...

Başka bir yöntem bulur muyum diye düşünüyorum.

Direkt İngiltereye uçmak yerine, önce bir AB ülkesine gidip ordan araba ya da otobus(tren pet kabul etmiyor) ile İngiltereye geçebilir miyiz? sorun çıkarırlar mı? bilgisi olan var mı? Örnek: İstanbuldan Belçikaya uçuş , ordan Londraya araba ile geçiş gibi..
kedi

New postby x-treme » Mon Feb 13, 2017 4:51 pm

Ne yaptınız acaba getirebildiniz mi canlarınızı :) Umarım her şey kusursuz ilerlemiştir. Ben de Nisan ortası gidip almayı düşünüyorum bugün mailleştim firma ile. Bakalım artık nasıl bir yol çıkacak önümüze.
Harvi wrote:
x-treme wrote:Harika, ben de kendileriyle iletişime geçtim. Çok teşekkürler :) Biz 20 aralıkta gideceğiz ancak kedimizi alamıyoruz. MArt 10'dan sonra gelip alacağım umarım. Çok teşekkürler!

ise yaramasina cok sevindim, kolayca halledersiniz umarim. biz de bu pazar gunu gidiyoruz, sonra donup petimizle birlikte 3 subat'ta tekrar gidecegiz, o sirada da babama emanet :)
x-treme

New postby memory » Tue Feb 21, 2017 10:56 am

kedi wrote:Direkt İngiltereye uçmak yerine, önce bir AB ülkesine gidip ordan araba ya da otobus(tren pet kabul etmiyor) ile İngiltereye geçebilir miyiz? sorun çıkarırlar mı? bilgisi olan var mı? Örnek: İstanbuldan Belçikaya uçuş , ordan Londraya araba ile geçiş gibi..

Merhabalar, aynı şeyi ben de merak ediyorum. Bunu yapabildiniz mi? Veya başkası var mı bunu denemiş olan?

Bu işin bu kadar masraflı ve zor olmasına inanmak güç. Adeta caydırıcı olması için tasarlanmış.. Ve ne de olsa hayvan sahipleri bir şekilde ödemek zorunda diye düşünülmüş.. Zalimlik.
memory

New postby Emre » Tue Feb 21, 2017 12:13 pm

Bildigim kadariyla bunun bu sekilde yapilmasi mumkun degil. Sanildigi gibi hayvan sahipleri nasilsa oder diye konulmus kurallar degil bunlar. UK veya EU ulkelerine disaridan getirilen hayvanlarin pasaportlari olmasi gerekiyor. Hepsinin gerekli asilarinin yapilmis olmasi ve ciplerinin takilmis olmasi lazim. Zannediyorum bu baslikta gerekli paylasimi yapmisti bazilari.

Ben yine de gov uk linkini buraya birakayim. Yapilmasi gereken tum islemlerle ilgili aciklamalar mevcut:
https://www.gov.uk/take-pet-abroad/overview
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby morissey » Tue Feb 21, 2017 12:26 pm

@Emre'nin verdigi linke ek olarak, yapilmasi gerekenler de var. UK'ya giris diger EU ulkelerine giristen biraz daha farkli. Evcil hayvanin uk'ya tasinmasi islemleri agencyler araciligi ile oluyor. Kontroller, gumruk islemleri ve tasinama kurallarina uygunlugun saglanmasi icin.

Biz gecen yil gelirken yasadiklarimizi yazmistik. Linki vermemin bir sakincasi yoksa, suradan detaylara bakabilirsiniz. http://www.simscity.me/2016/01/02/cilek-londrada/

Bildigim kadariyla, Fransadan tunelden girisde de Animal reception centrede denetleme var. En ufak eksiklikte girisiniz engellenebilir.
morissey

New postby memory » Tue Feb 21, 2017 1:09 pm

morissey wrote:@Emre'nin verdigi linke ek olarak, yapilmasi gerekenler de var. UK'ya giris diger EU ulkelerine giristen biraz daha farkli. Evcil hayvanin uk'ya tasinmasi islemleri agencyler araciligi ile oluyor. Kontroller, gumruk islemleri ve tasinama kurallarina uygunlugun saglanmasi icin.

Biz gecen yil gelirken yasadiklarimizi yazmistik. Linki vermemin bir sakincasi yoksa, suradan detaylara bakabilirsiniz. http://www.simscity.me/2016/01/02/cilek-londrada/

Bildigim kadariyla, Fransadan tunelden girisde de Animal reception centrede denetleme var. En ufak eksiklikte girisiniz engellenebilir.

Cok tesekkurler bu cok faydali oldu! Yasadiginiz sikintilar icin de uzgunum. : ( Blogunuzu takip edecegim.
Son bir soru: Ingiltereye bu sekilde giris yaptiktan sonra tatil vs cesitli sebeplerle tekrar yurtdisina (turkiye'ye mesela) geri goturup tekrar getirsek yine ayni masraflar ve prosedurlerden mi geciliyor?
memory

New postby kedi » Wed Feb 22, 2017 8:22 am

@emre
Yapilmasi gereken asamalari tamamlasaniz bile turkiyeden pet goturmek uk sltesinde anlatildigi gibi basit degil. Illa cargo ile tasinmasi gerekiyor ve bu sirketler inanilmaz fliyatlar istiyor.

@memory
Deneyemedim, cok riskli. Kedimi belcikada birakmak zorunda olmak da var sonunda =(

Ilgilenen arkadaslar bilgilensin diye bir teklifi koyuyorum buraya:

Dcargo diye bir sirketin 3 kg kedim icin verdigi teklif . Bu nedir yaaa =//

BRITISH AIRWAYS IST-LHR

Navlun IST-LHR $430,00
TERMINAL Ücreti $50,00
Konşimento Ücreti $50,00
Ambar Giriş Ücreti $85,00
Gümrükleme Bedeli $200,00
Sağlık Sertifikası Harç Ücreti $45,00
BRITISH AIRWAYS IN TRANSIT FEE $500,00
BRITISH AIRWAYS AVI CHECK $50,00

TOTAL AMOUNT TO BE PAID - CASH $1.410,00
kedi

New postby Emre » Wed Feb 22, 2017 8:55 am

Yalnizca izin verilen kargo sirketleriyle tasinmasi gerektigi de yaziyor zaten sitede. Baya cetrefilli is. Ama canimiz cigerimiz olan hayvan dostlarimiz icin deger.

@memory bu arada tatil ve seyahat durumlarinda pet hotellere veya pet bakicilarina birakabilirsin. UK'de yaygin bir sekilde uygun fiyatlara bu sahislari ve sirketleri bulmak mumkun. Onun disinda tabi bir tanidiga birakmak ayri bir secenek.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby morissey » Wed Feb 22, 2017 9:42 am

@memory Turkiyeye(Daha dogrusu her EU disi ulkeye ) gidildikten sonra, sonuste ayni prosedurler uygulaniyor maalesef. EU ya giris sonrasi donusde ise, yine animal reception centre da kontrol var fakat UK ya geldikten sonra UK pet pasaportu almak isleri kolaylastirir (belki de zorunludur, turkiye pasaportu ile seyahat edemeyebilir). EU ya girmeden en erken 21 gun onceden kuduz asisi yapilmis olmali (tabi max bir yil gerieye donuk). EU dan donerken ise, girisden max 5 gun oncesinde bir veteriner tarafindan tapeworm uygulamasi yapilmasi gerekiyor diye duydum. Tam proseduru bilmiyorum acikcasi.
morissey

New postby memory » Wed Feb 22, 2017 8:18 pm

Herkese teşekkürler cevaplarınız için.

kedi wrote:@memory
Deneyemedim, cok riskli. Kedimi belcikada birakmak zorunda olmak da var sonunda =(

Ilgilenen arkadaslar bilgilensin diye bir teklifi koyuyorum buraya:

Dcargo diye bir sirketin 3 kg kedim icin verdigi teklif . Bu nedir yaaa =//

BRITISH AIRWAYS IST-LHR

Navlun IST-LHR $430,00
TERMINAL Ücreti $50,00
Konşimento Ücreti $50,00
Ambar Giriş Ücreti $85,00
Gümrükleme Bedeli $200,00
Sağlık Sertifikası Harç Ücreti $45,00
BRITISH AIRWAYS IN TRANSIT FEE $500,00
BRITISH AIRWAYS AVI CHECK $50,00

TOTAL AMOUNT TO BE PAID - CASH $1.410,00

İnanması güç. Sanki kuduz ejderha taşıyoruz... Sağlıklı ufacık bir ev hayvanını yanımızda getirmek nasıl bu kadar zor olabilir ya. Benim 2 kedim var ikisi de tombik, biri 8 biri 6-7kg. Diyet mi yaptırsam falan diye düşünürken..
memory

PreviousNext

Return to Hyde Park