Board index Site Yazıhanesi

Siteye erisimde problemler

Böl, parçala, yönet

New postby Site Memuru » Thu Jul 05, 2007 4:54 pm

Hosting hizmetini aldigimiz sirket, sunuculardan birinde problem oldugunu ve acilip kaptilmasi gerektigini bildirdi. Tum bu operasyon esnasinda siteye erisim maalesef parcali bulutlu oldu.

Durumun ne zaman tam olarak duzelecegi konusunda bir bilgi veremiyorlar.

Cozumu elimde olmayan bu sorun icin ozur diler, anlayisiniza tesekkur ederim.
Last edited by Site Memuru on Fri Jul 06, 2007 12:38 pm, edited 1 time in total.
Site Memuru
Site Admin

New postby Site Memuru » Fri Jul 06, 2007 12:36 pm

Sorun halledilmis gorunuyor. Hepimize gecmis olsun :)
Site Memuru
Site Admin

New postby Site Memuru » Tue Aug 14, 2007 10:07 pm

Bugun ara ara erisimde kesintiler oldu. Servis saglayicimiz durumla ilgileniyor.
Site Memuru
Site Admin

New postby Site Memuru » Mon Aug 20, 2007 3:34 pm

Bugun ogleden sonra erisimde problemler vardi. Sikligi artmaya mi basladi ne? Genc Londralilar rahatsiz.
Site Memuru
Site Admin

New postby Site Memuru » Fri Sep 07, 2007 1:17 pm

Arkadaslar gun icinde zaman zaman kesiklikler oluyor. Hosting sirketi prible olmadigi iddiasinda, topu DNS server hizmetini veren sirkete atiyor. Sizi teknik detaylara bogmayayim, kucuk bir ricam var:

Siteye erisemediginiz zaman, bir dahaki gelisinizde buraya bir not duser misiniz? Bu bilgi elimde olursa problemi daha hizli cozebilecegimi umuyorum.
Site Memuru
Site Admin

New postby mindbender » Fri Sep 07, 2007 2:29 pm

sorun dns ten gozukmuyor, apache sayfasi cikiyor...
dns hizmetini ayri bir sirket mi veriyor bu cok garip?
web hosting hizmeti veren firmanin web serverinin bagli oldugu dns server bazen ayni serverda bazen dibindeki baska bi sistemde olur :)
mindbender
ROGER WATERS

New postby Site Memuru » Fri Sep 07, 2007 2:39 pm

mindbender wrote:sorun dns ten gozukmuyor, apache sayfasi cikiyor...
dns hizmetini ayri bir sirket mi veriyor bu cok garip?
web hosting hizmeti veren firmanin web serverinin bagli oldugu dns server bazen ayni serverda bazen dibindeki baska bi sistemde olur :)

Domain name'i aldigim sirketle hosting sirketim farkli. Topu birbirlerine atiyorlar.

Apache sayfasi derken neyi kastediyorsun? CPanel'i kurdunuz tebrikler gibi bir sayfa mi cikiyor?
Site Memuru
Site Admin

New postby mindbender » Fri Sep 07, 2007 3:09 pm

evet oyle bir sey suan tam hatirlamiyorum bazen de sayfa navigasyon txtleri ve icerik geliyor ancak resimler gelmiyor, bu dns le alakali bir sorun olamaz. domain name`i aldigin sirketin i$i zaten domain name`i sen satin aldiktan sonra bitiyor. DNS tanimlamalarin ARPA sunucularinda zaten cachelenmis olarak tutuluyo hic biri tutulmasa bile biz kullanicilarin dns serverlarinda cachelenmis olarak tutuluyo bunun dns`le ilgili bir problem olmasi mumkun degil bence.

Webserver`la ilgili bir hadise, ingiltereden mi aliyorsun bu hizmeti?
mindbender
ROGER WATERS

New postby Site Memuru » Fri Sep 07, 2007 3:18 pm

Sirket Ingiltere'de, serverlar Amerika'da.
Sanirim o ARPA makineleri carsaflamis oluyor CPanel ekrani geldiginde. Ama local cache niye is yapmiyor bilemiyorum.

Resimlerin gelmemesi enteresan. Shared hosting oldugu icin server yuku konusunda bir kontrolumuz yok. Baska bir siteye yogun erisim oldugunda server imajlari gonder(e)memeye basliyor olabilir.
Site Memuru
Site Admin

New postby mindbender » Fri Sep 07, 2007 3:44 pm

ARPA`nin carsaflamasi ihtimal dahilinde degil butun internet coker :D

Benim tahminim, ya hosting hizmeti aldigin yer server`da bir guncelleme yapiyor ya da asiri yuklenmeden dolayi erisimde problem oluyor. Ancak asiri yuklenme boyle bir sorun teskil etmez, en fazla sayfa gec acilir ya da acilmaz. Ben de amerika da server bulunduruyorum, sorunlarin devam ederse hosting konusunda yardimci olabilirim. Webserver www host name`ini duzgun yonlendirmedigi icin sayfanin oldugu directory yerine default bir directory`e yonlendiriyor olabilir.
mindbender
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Fri Sep 07, 2007 4:17 pm

mindbender wrote:ARPA`nin carsaflamasi ihtimal dahilinde degil butun internet coker :D

Benim tahminim, ya hosting hizmeti aldigin yer server`da bir guncelleme yapiyor ya da asiri yuklenmeden dolayi erisimde problem oluyor. Ancak asiri yuklenme boyle bir sorun teskil etmez, en fazla sayfa gec acilir ya da acilmaz. Ben de amerika da server bulunduruyorum, sorunlarin devam ederse hosting konusunda yardimci olabilirim. Webserver www host name`ini duzgun yonlendirmedigi icin sayfanin oldugu directory yerine default bir directory`e yonlendiriyor olabilir.

İyi oldu hosting mevzusu,işim düşerse bende söylerim Hostingle ilgili..

Buarada ARPA nedir arkadaşlar,ARP Protokülüyle alakalımıdır ?

Hani şu Ip alınmadığında devreye giren kerata vardıya..
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby mindbender » Fri Sep 07, 2007 4:35 pm

yok hayir :D
arpanet kisaca soyle,
internet'in atası olan ve united states defense advanced research project agency (arpa) tarafından 1969'da kurulan geniş bir ağın adıdır. başlangıçta geniş alanlı ağların denenmesi için bir test ortamı olarak kullanılan bu platform, daha sonra ucla ve stanford araştırma enstitüsü ve ardından utah üniversitesi'nin katılımlarıyla genişleyerek zamanla günümüzdeki internet ağı haline gelmiştir.

Sen bir web sayfasi icin dns sunucusu kurdugunda, buraya girdigin her dns kayiti ARPA sunucularina gonderilir dunyadaki diger sunucular kendi ve cevre dns sunucu cache`lerinde bu konuda bir kayit bulamazsa ARPA serverlarina baglanarak ilgili dns kayidini alir.
mindbender
ROGER WATERS

New postby mindbender » Fri Sep 07, 2007 4:37 pm

ARP protokolu de, TCP IP`de IP`nin de otesinde bir adresleme sistemi aslinda daha cok broadcast yayin yapan hizmetlerde aktivitesi yogun gorulur. Yani cable gibi baglantilarda modemin ben buradayim diye merkeze bilgi gondermesi o protokolle yapiliyor oncelikle. Modemin hangi MAC adresinden geldigini ve sonrasinda ip adresi ile ilgili verilerin iletilmesinde kullaniliyor.
mindbender
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Fri Sep 07, 2007 4:40 pm

Sağolasın mindbender,2001'de en son kovalıyorduk,Üni bitince unuttum :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby mindbender » Fri Sep 07, 2007 4:51 pm

bilgisayar muhendisi misin :)
mindbender
ROGER WATERS

Next

Return to Site Yazıhanesi