Board index Site Yazıhanesi

Forumlar ayrılsın

Böl, parçala, yönet

New postby 386-DX » Sun Apr 27, 2008 1:02 pm

HSMP başlığına bakın, 41 sayfa olmuş.
EC başlığına bakın, 9 sayfa olmuş.

Neyin nerede olduğu belli değil. Aynı konu altında yüzlerce mesaj. Aranan yantılar bulunamıyor, aynı şeyler tekrar tekrar soruluyor.

Bunun yerine ayrı bir HSMP/Tier 1 forumu açılsa, her soru da ayrı bir konu halinde sorulsa çok daha güzel olur gibime geliyor. Foruma bakınca sorular liste halinde görülebilir, bin tane mesajın arasında kaybolmayız.

Aynısı bu derece vahim olmasa da diğer konular için de geçerli. Bir arkadaşımız "Sorular&Cevaplar" diye bir konu açmış, bunun da birkaç ay sonra yukarıdakiler gibi olacağını görmek zor değil.

İş iyice raydan çıkmadan şu forumlar ayrılsın derim.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Site Memuru » Sun Apr 27, 2008 1:43 pm

HSMP basligindan cevaplari kitapciktan bulunabilecek soru ve cevaplari cikarsak toplam uzunlugu 2 sayfayi gecmez saniyorum. Kalan 39 sayfa ise insanlarin yaptiklarini onaylatma isteginin bir sonucu.

Herkesin yeni konular actigi bir formata gectigimizde o is cigrindan cikar. Herkes kendi basvurusu icin ayri bir baslik acacaktir, ki bunun ornekleri Highgate Cemetery'de mevcut. Bunun yolunu acarsak cig gibi buyuyecektir. Ayni sorular tekrar tekrar ayni baslikta sorulmak yerine ayri basliklarda sorulacaktir. Cevap gelmeyen(ya da cok az gelen) onlarca baslik olan bir forum olup cikacaktir. Iste immigrationboards.com'un hali ortada.

Uzun lafin kisasi, mevcut sistemi degistirmeyi dusunmuyoruz.
Site Memuru
Site Admin

New postby 386-DX » Sun Apr 27, 2008 4:48 pm

HSMP başlığında tax return'ün TR'deki karşılığının ne olduğundan hangi kargo şirketinin daha iyi olduğuna, formül a'nın nasıl alınacağından şirketi kıllandırmadan bordro istemenin yollarına kadar bin tane konu var. "Kitapçıktan bulunabilecekleri çıkarsak 2 sayfayı geçmez." önermesi doğru değil.

Hadi doğru olsun; 41 sayfa karman çorman ve kimsenin okumadığı yazılar yerine 50-60 tane konu olması daha mantıklı değil mi? Burada "bir soru", "nasıl yapayım?", "başvurum" türü başlıklar değil "Onaylı çeviri", "Bordroda ne yazmalı?", "Apostil gerekli mi?" türü başlıkları kastediyorum. Benzeri soruları olan herkes aynı şeyleri 5. 6. kere sormak yerine gözünü çarpan ilgili konuyu okuyacaktır. Şu anki sistemde eski yazılan mesajlar değerli bir referans kaynağı olabilecekken hepsi çöp olmuş durumda. Kimse gidip de 40 sayfa yazıyı okumuyor, onun yerine 60 tane başlık olsa pekala bunlara göz atılabilirdi.

Şimdi aynı başlıktaki yazıya cevap atanlar bunlara da atacaktır tabii ki. Üstelik diğer alakasız mesajlar arasında kaybolmadığı ve yeni gelen mesajlarla geride kalmadığı için cevap atanlar için de daha rahat ve kolay olacak.

Hele immigrationboards ile kıyaslamanızı hiç anlamadım. Burada da immigrationbards'daki gibi 25000 tane kayıtlı kullanıcı olduğunu varsayalım. O zaman o tek "HSMP" konusunun hali ne olurdu, kaç kişi sorusuna yanıt alabilirdi hiç düşündünüz mü?

Buraya kaydolanların sayısı her geçen gün artıyor. Mevcut HSMP başlığı halihazırda çorba oldu bile, birkaç ay ya da 1-2 yıl içinde ne hale geleceğini kestirmek hiç zor değil.

Böyle kestirip atmadan önce biraz düşünüp öyle yazsaydınız keşke.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Site Memuru » Sun Apr 27, 2008 6:10 pm

Bahsettiginiz seylerin tamami 1 postluk konular. Tax Return nedir? Turkiye'de yok, diger belgeleri kullanacasiniz. 2. bir post olmaz. Hangi kargo sirketi? UPS, DHL. Baska da birsey yok. Boyle 10 soru olsa, 10 da cevap, 20 post eder; 2 sayfa, daha fazla da degil.

Diyab'in bir FAQ hazirlama onerisi vardi. Zamaniniz varsa buyrun, seve seve koyariz siteye. Sanirim bu tip birsey kaygilandiginiz seye de cozum olur.
Site Memuru
Site Admin

New postby davsan » Sun Apr 27, 2008 6:58 pm

ben de forumun daha kolay gozden gecirilebilir olmasi gerektigine katiliyorum, ama bunun ayri basliklar acilmasiyla mumkun olacagina inanmiyorum.

hem ayri basliklar acilmasinin bir diger zarari da, aslinda birbirine cok benzeyen bir suru baska alt konuyla ilgili yazilmis bilgilerden yararlanma firsatini kaciracak olmasi insanlarin.

benim de aklima gelen tek cozum diyab'in dedigi gibi bir faq olmasi. ya da super bir ara motoru olsa sitenin icinde, insanlar once aratip baksa o soru sorulmus mu diye mesela... teknik kismini bilmem. benimki fikir sadece... utopik belki.
davsan
BAŞKAN

New postby 386-DX » Sun Apr 27, 2008 8:37 pm

FAQ benim de aklıma geldi ama bunun da değişik kişilerin yorumlarına açık olamaması ve kolay kolay güncellenememesi gibi sakıncaları var.

1-2 postluk konular olması ise bence ayrı konu açılmamasına sebep değil. 50 tane konuda ortalama 3-4 mesaj olduğunu düşünelim. Kargo şirketiyle ilgili soracak ya da söyleyecek bir şeyi olan o konuya, tax return'ü merak eden öbür konuya bakacak. İsterse 1 tane mesaj gönderilecek olsun, bunun ne sakıncası var? Tek konuda 1000 alakasız mesajın arasında kayıp halde duracağına "liste halinde gözüken" 100 başlığın içinde görünebilir olması daha mantıklı değil mi? Tax return belki dediğiniz gibi 1 mesajlık bir konu ama HSMP başlığında 5-6 kere sorulmuş.

Şu anki halinde hiç kimse 41 sayfalık konunun tamamını okuyamıyor; dolayısıyla örneğin tax return'ü merak eden bu önceden yazılmış olduğu halde aynı şeyi tekrar soruyor, kargo şirketiyle ilgilenmeyen o mesajların arasında kayboluyor vs. Bugünkü durum bu. 41 sayfanın yalnızca son 2-3 sayfasında yazılanlar takip edilebiliyor, gerisi pratikte ulaşılamaz halde. Yarın ise 41 sayfa olan başlık 60 sayfa 200 sayfa olacak. 100 kullanıcı varsa 300 kullanıcı olacak.

Davsan'ın dediği gibi ayrı başlıklar açılınca birbirine benzeyen konuların arada kaybolma ihtimali olabilir belki (ki diğer taraftan o kadar soru olmadığını söylüyorsunuz). Ama her şeyin aynı başlık altına yazıldığındaki kadar kaybolacağını, şimdi tekrar tekrar sorulduğu kadar tekrar tekrar sorulacağını iddia edemeyiz herhalde.

Neyse tabi sonuçta site de sizin siteniz. Böylesi daha iyi oluyor diyorsanız öyle kalsın. Paşa gönlünüz bilir.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Site Memuru » Sun Apr 27, 2008 9:10 pm

Ayri basliklarin daha cok okunacagi ile ilgili fikrinize katilmiyorum. Adim gibi eminim ki insanlar sorularini basligina pek bakmadan ellerinin altina ilk gelen basliga atacaklar.

Mesala Hyde Park'ta Turkiye'yi arama secenekleri diye bir baslik varken bir kullanicimiz telefon hatti ile ilgili sorusunu Turkiye'ye para gonderme ile ilgili basliga atmis.

Yine ayni sekilde mukerrer basliklar olacak.Ilki 2. sayfaya dustu diye yeni bir interview basligi acilmis mesala.

Konu pasa gonlumuz konusu degil. Forumu en az emekle nasil idare ederizin derdindeyiz. Takdir edersiniz ki burasi ile isten guctan arta kalan zamanlarda ilgelenebiliyoruz ve bu da forumla ilgili bir karar alacagimiz zaman belirleyici oluyor.

Ilginiz ve oneriniz icin tesekkur ederiz. Belki moderasyon yukunu paylasmak isteyen arkadaslar cikarsa onerinizi degerlendirebiliriz.
Site Memuru
Site Admin

Return to Site Yazıhanesi