Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby rbayrakoglu » Sat Jul 07, 2018 6:21 pm

Emre wrote:Evet diger yorumlari da okudum. O yuzden ortaligi velveleye vermis gibi hissettim. Lafimi geri alayim.
farklı danışman avukat ve kişiler yazdı, her 2 yorumda ihtimal dahilinde, mümkün. bu konu home office soruldu, açıklayacaktır . ben benim yazdığım daha yüksel olasılık olarak görüyorum.
rbayrakoglu

New postby Lilly » Tue Jul 10, 2018 2:24 pm

Merhaba herkese,

Ben bir iki post disinda aradigim bilgiyi bulamadim yonlendirme yapacak veya cevap verecek birileri varsa cok sevinecegim.
Ben freelance olarak sinema sektorunde calisiyorum. Ankara Antlasmasi ile 15 Mart'ta Londra'ya geldim. Fakat Turkiye'den hala ilgilenecegim isler geliyor. Orada da calismak istiyorum. Bu uzatmami ne kadar etkiler? Gidip TR de arada calissam. Bazen islerim 2-3 ayi bulabiliyor.Forumda birtek 6 ay'i gexcmezse sorun degil diye birsey gormustuma ama tamamen baska seyl;er de soyleniyor.
Bu uzatma yaparken sorun cikarir mi? TR de vakit geciren yari zamanli arkadaslar varsa beni dogru foruma yonelndirebilri veya bilgilendirebilirler mi?
Lilly

New postby rbayrakoglu » Tue Jul 10, 2018 2:27 pm

Lilly wrote:Merhaba herkese,

Ben bir iki post disinda aradigim bilgiyi bulamadim yonlendirme yapacak veya cevap verecek birileri varsa cok sevinecegim.
Ben freelance olarak sinema sektorunde calisiyorum. Ankara Antlasmasi ile 15 Mart'ta Londra'ya geldim. Fakat Turkiye'den hala ilgilenecegim isler geliyor. Orada da calismak istiyorum. Bu uzatmami ne kadar etkiler? Gidip TR de arada calissam. Bazen islerim 2-3 ayi bulabiliyor.Forumda birtek 6 ay'i gexcmezse sorun degil diye birsey gormustuma ama tamamen baska seyl;er de soyleniyor.
Bu uzatma yaparken sorun cikarir mi? TR de vakit geciren yari zamanli arkadaslar varsa beni dogru foruma yonelndirebilri veya bilgilendirebilirler mi?

son çıkan Home office açıklaması ile 1yıl içinde yurtdışında kalma süresi 180 gün e çıkarıldı.
rbayrakoglu

New postby rbayrakoglu » Tue Jul 10, 2018 2:29 pm

Emre wrote:Evet diger yorumlari da okudum. O yuzden ortaligi velveleye vermis gibi hissettim. Lafimi geri alayim.
konu netleşmiş.. Ahmet Yildiz‎ - The London Turkish Meetup Group
1 saat ·
6 Temmuzda Home Office, Ankara Anlasmasi suresiz oturum basvurulari icin icin ek bir belge yayinlamisti. Adi: Appendix ECAA Indefinite leave to remain (ILR) and further leave to remain (FLR) Guidance.

Bu belgenin 13. sayfasinin en alt paragrafinda soyle yaziyordu. "This guidance only applies to Turkish nationals and their family members who have previously been granted leave under the ECAA".

Bu paragrafi farkli sekilde yorumlayanlar oldu. Ornegin 5 yilda suresiz oturum almak sadece hali hazirda vizesi olanlar icin. Yeni vize alacaklari kapsamiyor, onlarin suresiz oturum vizesi almasi almasi 10 yili bulacak gibi. Bunlar sadece bir yorumdan ibaretti tabi ki. Biz yorum yapmak yerine, bu konuya aciklik getirmesi icin Home Office'e sormayi tercih ettik. Home Office'den bugun yazili olarak yanit aldik. Yanit aynen soyle:

"This paragraph will apply to anyone granted leave under the ECAA regardless of when this was. Therefore, it applies to those already with leave under the ECAA and those granted leave under the ECAA going forward (in short if your last period of leave was under the ECAA, then you can apply for ILR under Appendix ECAA subject to satisfying the requirements in the new Appendix).

Ozet olarak burada belirtilen, suresiz oturum alma suresi herkes icin ayni - yani 5 yil. Hali hazirda vizesi olan da, yeni basvuru yapip alacak olan da toplam 5 yil sonra suresiz oturum vizesine (Indefinte Visa) basvurup alabilir. Yeter ki 5 yil boyunca kendi isini surekli yapsin ve bunu evraklarla kanitlasin
rbayrakoglu

New postby cakery » Wed Jul 11, 2018 6:42 am

Arkadaşlar merhaba;

Başvuru öncesinde HMRC ye başvuru yapıp ödeme yapmamız gerekiyor mu?
cakery

New postby asiell » Thu Jul 12, 2018 11:59 am

cakery wrote:Arkadaşlar merhaba;

Başvuru öncesinde HMRC ye başvuru yapıp ödeme yapmamız gerekiyor mu?

Ankara Anlaşmasından bahsediyorsanız ücretsizdir evraklarınızı hazırlayın randevunuzu almanız yeterlidir.
asiell

New postby hm_lethe » Sat Jul 14, 2018 10:23 pm

Merhaba arkadaşlar,
Ben de sürece yeni katıldım ve 335 sayfayı baştan itibaren dikkatle okudum.

Daha önce bir BP hazırlama tecrübem olmadığından ve zaman kısıtımdan ötürü bir danışmanla çalışmayı tercih ettim.
Ancak bu forumda yazılanlar ile epey bir bilgi sahibi oldum. Zaman zaman sorularım olacaktır.

Ekli linkte 335 sayfadan;

• başvuru için neler gerekenler,
  • olumsuz başvuruların değerlendirilmesi,
  • olumlu başvuranların neler genellikle neler yaşadıkları
konularının baştan sona derlendiği word belgesi bulacaksınız.
Bu sayede benim gibi sürece yeni başlayanlar için derlenmiş bir referans olmasını ümit ediyorum.

Belgede iki yıldızlı çizgi (*******) arasında aynı konuya soru cevap şeklindeki postlar yer almakta.
Kırmızı renkli başlıklar başlatılan postu belirtmektedir.

#### olarak gördükleriniz benim (kendime yazdığım) yorumlarımdır.

Umarım faydalı bir çalışma olmuştur.

Word dökümanı şeklinde
https://drive.google.com/file/d/1NgH185 ... sp=sharing

Aynı belgenin Google Docs Linki :
https://docs.google.com/document/d/1_SY ... sp=sharing

Elimden geldiğince editlemeye çalıştım ancak bu haliyle bile 108 sayfa olduğundan bazı yorumları olduğu gibi bıraktım.

Saygılar
hm_lethe

New postby mehmetc » Sun Jul 15, 2018 12:18 am

@hm_lethe Faydalı bir çalışma olmuş, eline sağlık.

İş planı hazırlama ile ilgili şurda detaylı bir yazı var. İş planını kendisi hazırlayacak olanlara faydalı olabilir:

http://www.mehmetc.com/ingiltere-ankara ... azirlanir/

Herkes vize aşamasında başarılar.
Last edited by mehmetc on Tue Jun 25, 2019 12:26 pm, edited 5 times in total.
mehmetc

New postby Ursula » Sun Jul 15, 2018 11:32 am

Herkese merhaba,

Bizde IT sektöründen 23 Nisan tarihinde İstanbul’dan başvurduk. 2 gün önce cuma günü “ready for collection”maili geldi. Ancak mail saat 15.00 civarı geldiği için teslim almak için yetişemedik. Şimdi sonuç öğrenmek için yarını bekliyoruz. Zaten iki buçuk aydır bekledik bu şekilde beklemek de zormuş:) Ben tüm süreç boyunca başvuru sonuçlarını ve tarihlerini buradan takip edip bir istatistik yapmaya çalıştığım için yazmak istedim belki bizden sonraki başvurulanlara biraz faydası olur. Sonuç olumlu veya olumsuz nasıl olursa burdan ayrıntılı bir şekilde kendi deneyimimizi paylaşmayı istiyorum çünkü bu forumun bize çok faydası oldu. Herkese teşekkür ederiz bunun için.
Ursula

New postby hm_lethe » Mon Jul 16, 2018 12:14 am

@mehmetc sizin blogunuzu okumaya başlamıştım. Çok faydalı bilgiler var, emeğinize sağlık.

@Ursula hadi bakalım, güzel haberler alırsınız inşallah.
hm_lethe

New postby Ursula » Mon Jul 16, 2018 7:01 pm

Herkese tekrar merhaba bugün bir aylık vizemizi aldık. Bekleyen herkese sabır ve şans dilerim. Şimdi bundan sonraki süreçte Ağustos’ta brp almak için birkaç günlüğüne Londra’ya gideceğiz. Asıl başvuruyu eşim yaptı ben depandented olarak gidiyorum. Forumda bundan sonraki süreçte yapılacak şeyleri tekrar gözden geçireceğim ancak sormam istediğim bir soru var yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.

Brp başvurusunu almak için götüreceğimiz belge üstünde brp almak için tek kişinin yeterli olduğu başkasının yerime alabileceği yazıyor. Eşim benim yerime alabilir ancak diğer resmî işlemler ile ilgili örneğin polis kaydı gibi, benim gitmem şart mı? İşim nedeniyle gidişim sıkıntı olacak gibi görünüyor ancak risk almak istemiyoruz kesinlikle başvuru ile ilgili.
Ursula

New postby mehmetc » Mon Jul 16, 2018 9:52 pm

Ursula wrote:Herkese tekrar merhaba bugün bir aylık vizemizi aldık. Bekleyen herkese sabır ve şans dilerim. Şimdi bundan sonraki süreçte Ağustos’ta brp almak için birkaç günlüğüne Londra’ya gideceğiz. Asıl başvuruyu eşim yaptı ben depandented olarak gidiyorum. Forumda bundan sonraki süreçte yapılacak şeyleri tekrar gözden geçireceğim ancak sormam istediğim bir soru var yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.

Brp başvurusunu almak için götüreceğimiz belge üstünde brp almak için tek kişinin yeterli olduğu başkasının yerime alabileceği yazıyor. Eşim benim yerime alabilir ancak diğer resmî işlemler ile ilgili örneğin polis kaydı gibi, benim gitmem şart mı? İşim nedeniyle gidişim sıkıntı olacak gibi görünüyor ancak risk almak istemiyoruz kesinlikle başvuru ile ilgili.

Hayır yanlış biliyorsun.

Post Office senden başkasına vermez BRP kartını. Senden başkasına vermesi için öncesinde bunu Home Office'in ilgili birimine bildirmen gerekiyor. Onların da hem sana hem de senin BRP'nin gideceği Post Office'e bunu onayladıklarına dair eposta göndermeleri gerekiyor.

Asıl vize sahibi bu talebini online bir form ile BRP'yi veren yere iletiyor. Formu Home Office linkinden ya da gelen emaillerden bulabilirsin.

Vize sahibinin hem kendi BRP'sini hem de dependant BRP'sini almaya yetkili olduğundan bu kadar emin olma, mutlaka ama mutlaka bunu kontrol et.

Post Office'teki görevli vermez. Vermediği gibi de kesinlikle laf anlatamazsın zira risk almak istemez. Sonra bir sürü uğraşırsınız.

Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye geldikten sonra yapılacakları detaylıca anlattım. Link burda:

http://www.mehmetc.com/ingiltereye-geld ... ilacaklar/

Burda yazanları da alaturkalondra.com'a yazmak isterdim ama yazıya bakan biri bunun zorluğunu anlayacaktır, onun için link vermek durumundayım.

Liste halinde özetleyeyim. Dileyen yukardaki linkten bunların detayına bakabilir:

* BRP alma
* Polis kaydı
* NINo başvurusu
* Şirket kurma ve muhasebeci bulup anlaşma
* Banka hesabı açma - Hem kişisel hem business hesabı
* Şirket için public liability insurance ya da proffessional indemnity insurance yaptırma
* Ev ya da kalacak yer bulma
* Aile hekimine kaydolma
* Türkiye'deki adresi İngiltere'ye aldırma

İngiltere'de başarılar.
---
Last edited by mehmetc on Tue Jun 25, 2019 12:27 pm, edited 2 times in total.
mehmetc

New postby Ursula » Tue Jul 17, 2018 5:41 pm

Merhaba @mehmetc bey, dün zaten blogunuzu okudum ve fazlasıyla faydalı oldu bizim için teşekkürler. Eşimle beraber gidip işlerimizi halledip döneceğiz. Mecburen iş yerinden istifa için ihbar süresi bekleyeceğiz.

Kendi başvurumuz ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Hiç bir profesyonel yardım almadık. Okuduğum bloglar ve bu forumun çok faydasını gördük. İş planını eşim ile beraber yazdık ve bir ayda ancak yazabildik. Aynı anda kendi işimizde de çalışıyoruz. İngilizce olarak yazdık tercüman bir arkaşımız da imla ve cümle bütünlüğü açısından bizim için düzenlemeler yaptı. İş planını yazarken burada da bahsedilen örnek iş planlarından taslak konusunda yardım aldık. Ancak başlıklar haricinde işimize özgü ve kişisel olmasıiçin kendi cümlelerimiz ile yapmak istediklerimizi anlattık. İnternette londra’ya dair IT sektöründeki istatistikler, dergilerde veya internet sitelerindeki market araştırmalarından alıntılar yaptık. Daha önce bir şirket deneyimimiz yok, eşimin geçen senelerde yaptığını google play uygulama ve oyunları vardı, bu deneyimlerden ve burdan az da olsa gelen gelirlerden bahsettik. Daha önce bir iki kez İngiltere’ye turistlik ziyaretimiz olmuştu. Eşimin üniversite yıllarından İngiltere’deki 3 aylık erasmus eğitiminin avantajının olduğunu da düşünüyoruz. Eşimin IT sektöründe 7 yıllık bir deneyimi var.
Borcu devam eden bir Evimiz var ancak satacağımız için satış ilanını dosyamıza ekledik. Buradan da elimizi biraz para kalacaktı.
10.000£ bütçe gösterdik ve bu para tamamen bizim birikimizden gelen para. Yıl başlarında aldığımız primlerden bahsettik ve hesap dökümü paylaştık.
Potansiyel bir müşteri mektubumuz yoktu. Piyasada nasıl var olacağımızdan ve müşterilerimizi nasıl bağlayacağımızdan bahsettik.
Herşeyi ayrıntılı ve tüm açıklığıyla anlattığımızı düşünüyoruz ama yine de burada okudum red sebeplerinden dolayı biraz endişeli beklemiştik.
Bu süreçte Herkese kolaylıklar ve sabır dilerim.
Ursula

New postby hm_lethe » Tue Jul 17, 2018 6:05 pm

Merhaba @Ursula
Tebrik ederim, hayatınızın bu yeni döneminde başarılar ve mutluluklar dilerim.

Şu an tam ben de bu sürecin başındayım. Alanım IT, kafada çok soru var, okuya okuya öğrene öğrene ilerliyorum.

@mehmetc

Blogunuz kesinlikle çok faydalı.
Özellikle ben IT alanında yeni başvuru sürecindeyim ve uzun yıllar kurumsal firmalarda ücretli çalıştığımdan iş kurma/girişimcilik konularında epey zayıfım.

Sıkı bir BP hazırlamak için orada nasıl tür işlerde çalışabilirim diye işin içinden çıkamadığım bir zamanda şu yazınıza denk geldim
http://www.mehmetc.com/ingiltereye-gelmeden-ingilterede-hizlica-nasil-is-bulacaksin/
hm_lethe

New postby mehmetc » Tue Jul 17, 2018 6:40 pm

Öncelikle yukardaki yazının linki değişti, o yazı yerine 4 farklı yazı var:

http://www.mehmetc.com/ingilterede-is-a ... ise-yarar/

http://www.mehmetc.com/ingiltereye-gelm ... mumkun-mu/

http://www.mehmetc.com/yazilim-uzmanlar ... -is-bulur/

http://www.mehmetc.com/ingilterede-bank ... lir-miyim/

Arkadaşlar sağolun fakat bunlar üst üste gelince yanında çalışan elemanlara forumlarda sahte övgü postu yazdıran danışmanlara benzer bir durum olur mu diye endişe etmeye başladım :)

Ki ben danışman değilim, ben de sizler gibi IT sektöründeyim.

Ben de yine aynen sizler gibi İngiltere'ye gelirken bu forumdan çok faydalandım. Onun için başka takıldığım forum da yok.

Onun için herkesten ricam; sorularınızı, red gerekçelerinizi, merak ettiklerinizi, takıldığınız yerleri vs. alaturkalondra.com'a yazın. Burda paylaşın. Başkalarına da faydamız olsun.

Bildiğim birşey ise yardımcı olurum ki benden başka Emre, Orduevi ve birkaç arkadaş daha var detaylı cevapları ile burayı okuyanlara yardımcı olan.
---
Last edited by mehmetc on Fri Oct 30, 2020 12:18 pm, edited 3 times in total.
mehmetc

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü