Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby marmara123 » Mon Sep 03, 2018 3:31 pm

arkadaslar merhaba ankara anlasmasina basvurmayi dusunuyoruz ailecek.

bir yer acip isletmek yerine varolan bir sirkete ortak olarak gelmek istiyoruz. danismanlik uzerine sirketimiz var, ben de isletme son siniftayim sirkette tam zamanli calisiyorum.

bir restoran veya kafeye ortak olarak basvurmak ne kadar mantikli? tecrube eksikligi ret yememize neden olur mu?
marmara123

New postby lululata » Wed Sep 05, 2018 10:43 am

Herkese merhaba,

Forumda bir kaç kere yazmıştım. Ben nişanlım adına BP yazıp onun adına vize alıp sonra da evlenerek Londra'ya yerleşen tayfadanım :) Burada durumum biraz sıkın tılı olduğu için bazı arkadaşlarla iletişimi koparmadım ve aynen bana yardımcı olan değerli insanlar gibi ben de elimden geldiğince fikir ve akıl vermeye çalıştım. Bugün başvuru aşamasında olan bir arkadaş ekşisözlük'te açılmış bir başlığa yazan bir kullanıcının giridsiyşe ilgili bana mesaj attı. Çünkü kendisi hanım kızımızın yapmayın dediği herşeye sahip olup da vize alan tayfadan. Onun dışında da ret alan bazı arkadaşlar yazmış demoralize olarak.

Ben kesinlikle bu işin uzmanı değilim ama dinleyecekseniz bu forumdan Emre Bey'in tavsiyelerini dinleyin ve diğer çöp onerileri sadece duyun ve geçin. Ben başta ret aldım ancak Emre Bey2in tavsiyeleriyle tekrar başvurdum ve kabul olarak sonucumuz geldi. Bunun haricinde o sözlük girdisiyle ilgili düşüncelerim şöyle. Evet imkanınız varsa BP'nizi kendiniz yazın fakat pekala bu işi başka bir firmaya da taşere edebilirsiniz. Ben partnerime kendim yazdım ama bu süreçte de aynı zamanda çalıştığım için oldukça işimden kopmuştum ve toparlanmam aylar almıştı. Ancak firmayla çalışırsanız mutlaka ama mutlaka son kez okuyun ve değişiklikler yapın mümkünse. Siz kendinizi onların yöneticisi olarak düşünün ve size teslim edilen BP'yi de kontrol etmeniz gereken bir iş.

Bir arkadaşım Elektronik mühendisi ama Catering ve Food Servie olarak başvurdu ve vizesini aldı. Biz hiç ihtimal vermiyorduk aksine sen alanında al o işi yap diye şark kurnazı aklı veriyorduk ama o dürüstlüğünden ödün vermedi araştırmasını mükemmel yaptı ve vizesini aldı. Diyeceğim şu ki ben burda özellikle etkinliklerde çok fazla alanında olmayan işi yapıp vize alan insanla tanıştım. Önemli olan pazar analizinizi iyi yapmak ve katacağınız aktma değeri otoritelere iyi açıklamak. Bunu diyorum çünkü aynı şekilde 3 yıldır sadece 1 yıl uzatma alabilen, her yıl amsraf yapıp tekrar uzatmaya başvuran ve malesef henüz kara geçemeyen ve asıl hayali nedense kafe işletmecisi olan kişi de tanıyorum. Pazarınızı iyi tanıyın ve kendinizin bu pazarda alacağı rolü iyi bilin. Bu da sizi korkutmasın SWOT bunun süslü adıdır. "SWOt" yapmadan da bu analizi becerebilir net cümlelerle okuyana anlatabilirsiniz. Kimse auuvv ama nerde SWOT demeyecektir.

Biz CV'ye de başvurumuza da kapı gibi üstelik de gerçekten çok komik bir fotoğraf koyduk ve başvurumuz olumlu geldi. Dolayısıyla sakın yapmayın diyeceğim şey uzman olmayan kişilerden lütfen akıl almayın. Tekrarlıyorum bu forum bu işi artık iyice kavramış ve kesinilkle küstahlık yapmadan akıl veren insanalrla dolu. Onlardan faydalanın.

Son olarak belki buradaki arkadaşlarla da ters düşeceğim ama bunu da söylemek istiyorum. Buradaki Türklere kimse kötü gözle bakmıyor arkadaş. Bu komplekse sahipseniz bilin ki biraz siz topluma adapte olamamışsınız demektir. Etrafımda hatta poundlandde bile tanıştığım bütün Türkler yazılımcı, tasarımcı veya mühendis. Pırıl pırıl gençler. Öyle eşi kocayı boşayan varmış yeaa diyenlere de bakmayın adamların "benefit cheat" olarak nitelendirdiği bu işi en çok kendi vatandaşları yapıyor ve insanımızın şunu anlaması lazım ahlaksızlığın dini milleti cinsi yok arkadaşım. Evimin dibinde Türk işletmecisinin olduğu kafe var, herkes o kadar seviyor ki insanlar evinin anahtarını teslim ediyor kargo gelince eve bıraksın diye. O akdar güveniyorlar. İş yerlerinde de mülkatlarda özellikle Türk dediğim an bir empati ve sempatiyle karşılaşıyorum. O yüzden kendinizi ve milletinizi ezdirmeyin, boş hurafelerle ezmeye çalışanlardan da uzak durun.

Sevgiler
lululata

New postby hakankaya2020 » Thu Sep 06, 2018 1:07 pm

@onurcal
Ortak başvuru tecrübem yok ama prosesten anladığım şöyle, ortak başvuda tecrübeli arkadaşlar düzeltebilir.

Ortak yapılan başvurularda her iki ortak ayrı başvuru yapıyor.
İş planları da ortak oluyor.
Sadece iş planınızın "ex. summary" kısmı yada "about owner" gibi özel kısımları varsa bu kısımları ortaklara göre kişiselleştirmeniz yeterli. Ortak BP hazırlar iken; her iki ortağın şirkete katacağı avantajlar, alacağı sorumluluklar ve ortak çalışma kültürüne dair donelere değinmek önemli.

Kuracağınız işletmeden ikinizin de para alması ve bunun işletmede gider olarak göstermeniz bu iş ile nasıl geçinebileğinizi göstermek ve para yönetimi açısından önemli.
Ortaklar "dividend" olarak pay alabilir yada "director" ise "director salary" olarak normal bir "employee" gibi maaş veya "director loan" şeklinde olmak üzere 3 yol ile para alabilir şirketten. Muhasebesel olarak "income tax" avantajı sağlamak için "salary" ve "dividends" arasında ortaya karışık yapmak en iyi çözüm sanırım.

Çoğu iş planında bu kısmın "drawings" olarak detaya girmeden geçildiğini görebilirsiniz.
hakankaya2020

New postby escobarber » Thu Sep 06, 2018 10:23 pm

Arkadaslar merhaba yarin kismetse basvurumu yapiyorum. Istanbula geldim suan sans sileyin bana.
escobarber

New postby onurcal » Thu Sep 06, 2018 11:19 pm

hakankaya2020 wrote:@onurcal
Ortak başvuru tecrübem yok ama prosesten anladığım şöyle, ortak başvuda tecrübeli arkadaşlar düzeltebilir.

Ortak yapılan başvurularda her iki ortak ayrı başvuru yapıyor.
İş planları da ortak oluyor.
Sadece iş planınızın "ex. summary" kısmı yada "about owner" gibi özel kısımları varsa bu kısımları ortaklara göre kişiselleştirmeniz yeterli. Ortak BP hazırlar iken; her iki ortağın şirkete katacağı avantajlar, alacağı sorumluluklar ve ortak çalışma kültürüne dair donelere değinmek önemli.

Kuracağınız işletmeden ikinizin de para alması ve bunun işletmede gider olarak göstermeniz bu iş ile nasıl geçinebileğinizi göstermek ve para yönetimi açısından önemli.
Ortaklar "dividend" olarak pay alabilir yada "director" ise "director salary" olarak normal bir "employee" gibi maaş veya "director loan" şeklinde olmak üzere 3 yol ile para alabilir şirketten. Muhasebesel olarak "income tax" avantajı sağlamak için "salary" ve "dividends" arasında ortaya karışık yapmak en iyi çözüm sanırım.

Çoğu iş planında bu kısmın "drawings" olarak detaya girmeden geçildiğini görebilirsiniz.

@hakankaya2020 cevabın için çok teşekkür ederim. Uzun süre cevap alamayınca ben de forumu baştan okudum ve benzer soruları gördüm. Süreç sizin dediğiniz gibi ortak bp hazırlayıp, ayrı ayrı başvurular yaparak oluyormuş. İkimizide director olarak gösterip, maaşımızı financial plan'de drawings olarak belirttik.

Ayrıca her ortağın backgroundunu, şirkete katkısını ve şirketteki sorumluluklarını belirtmek önemliymiş dediğiniz gibi. İleride ortak olarak başvuran olursa umarım bir faydası olur.
onurcal

New postby hesperid » Sat Sep 08, 2018 6:23 pm

Merhaba,

Ankara anlaşması için evrak toplama aşamasındayım. Potansiyel iş mektubu alabilmek için Linkedin den mail atmadığım kimse kalmadı. Ancak cevap dönmüyor hiç kimse.
Bir yardımcı olabilecek kimse yok mu?

Şimdiden teşekkür ederim.
hesperid

New postby karanliginlordu » Thu Sep 13, 2018 8:19 pm

Herkese selamlar ben on muhasebeci olarak AA ya basvuracagim fakat red alirsam Ingiliz vatandasiyla partner vizesine basvurup kabul alma olasiligim var mi? Sonradan karar degistirmis olmam kabul durumunu etkiler mi? Bilgisi olan lutfen yardimci olursa sevinirim
karanliginlordu

New postby rupert » Sun Sep 23, 2018 6:39 am

Merhaba
Hic trader olarak basvuru yapan oldu mu?
Yani belirli yada birden fazla ürün grubunda ithalat yapıp UK de satıs yapmayı öngören bir iş planı yapan var mıdır?
Daha önce üretim yapan sirketten birinin UK de satıs yapmak uzere planladığı iş planı "bu iş için UKde bulunmana gerek yok, TR'den de yapılabilir" nedeni ile uygun görülmemiş.
Tek bir ürün değil ama birden fazla firma için UK pazarına ticaret yapmak istediğimizi ve UK e girmek isteyen firmalar için bayi gibi hareket etmek üzere iş planı kursak nasıl olur?
Bunun yerine UK ye grmek isteyen firmalara danışman ve ithalat yapmayan sadece danısmanlık firması kurmak mı daha mantıklı görülüyor?
Teşekkürler
rupert

New postby orduevi » Mon Sep 24, 2018 2:26 pm

"Ben kesinlikle bu işin uzmanı değilim ama dinleyecekseniz bu forumdan Emre Bey'in tavsiyelerini dinleyin ve diğer çöp onerileri sadece duyun ve geçin." Simdi benim ve diger arkadaşların önerileri cop degerinde mi demek istiyorsun?

lululata wrote:Herkese merhaba,

Forumda bir kaç kere yazmıştım. Ben nişanlım adına BP yazıp onun adına vize alıp sonra da evlenerek Londra'ya yerleşen tayfadanım :) Burada durumum biraz sıkın tılı olduğu için bazı arkadaşlarla iletişimi koparmadım ve aynen bana yardımcı olan değerli insanlar gibi ben de elimden geldiğince fikir ve akıl vermeye çalıştım. Bugün başvuru aşamasında olan bir arkadaş ekşisözlük'te açılmış bir başlığa yazan bir kullanıcının giridsiyşe ilgili bana mesaj attı. Çünkü kendisi hanım kızımızın yapmayın dediği herşeye sahip olup da vize alan tayfadan. Onun dışında da ret alan bazı arkadaşlar yazmış demoralize olarak.

Ben kesinlikle bu işin uzmanı değilim ama dinleyecekseniz bu forumdan Emre Bey'in tavsiyelerini dinleyin ve diğer çöp onerileri sadece duyun ve geçin. Ben başta ret aldım ancak Emre Bey2in tavsiyeleriyle tekrar başvurdum ve kabul olarak sonucumuz geldi. Bunun haricinde o sözlük girdisiyle ilgili düşüncelerim şöyle. Evet imkanınız varsa BP'nizi kendiniz yazın fakat pekala bu işi başka bir firmaya da taşere edebilirsiniz. Ben partnerime kendim yazdım ama bu süreçte de aynı zamanda çalıştığım için oldukça işimden kopmuştum ve toparlanmam aylar almıştı. Ancak firmayla çalışırsanız mutlaka ama mutlaka son kez okuyun ve değişiklikler yapın mümkünse. Siz kendinizi onların yöneticisi olarak düşünün ve size teslim edilen BP'yi de kontrol etmeniz gereken bir iş.

Bir arkadaşım Elektronik mühendisi ama Catering ve Food Servie olarak başvurdu ve vizesini aldı. Biz hiç ihtimal vermiyorduk aksine sen alanında al o işi yap diye şark kurnazı aklı veriyorduk ama o dürüstlüğünden ödün vermedi araştırmasını mükemmel yaptı ve vizesini aldı. Diyeceğim şu ki ben burda özellikle etkinliklerde çok fazla alanında olmayan işi yapıp vize alan insanla tanıştım. Önemli olan pazar analizinizi iyi yapmak ve katacağınız aktma değeri otoritelere iyi açıklamak. Bunu diyorum çünkü aynı şekilde 3 yıldır sadece 1 yıl uzatma alabilen, her yıl amsraf yapıp tekrar uzatmaya başvuran ve malesef henüz kara geçemeyen ve asıl hayali nedense kafe işletmecisi olan kişi de tanıyorum. Pazarınızı iyi tanıyın ve kendinizin bu pazarda alacağı rolü iyi bilin. Bu da sizi korkutmasın SWOT bunun süslü adıdır. "SWOt" yapmadan da bu analizi becerebilir net cümlelerle okuyana anlatabilirsiniz. Kimse auuvv ama nerde SWOT demeyecektir.

Biz CV'ye de başvurumuza da kapı gibi üstelik de gerçekten çok komik bir fotoğraf koyduk ve başvurumuz olumlu geldi. Dolayısıyla sakın yapmayın diyeceğim şey uzman olmayan kişilerden lütfen akıl almayın. Tekrarlıyorum bu forum bu işi artık iyice kavramış ve kesinilkle küstahlık yapmadan akıl veren insanalrla dolu. Onlardan faydalanın.

Son olarak belki buradaki arkadaşlarla da ters düşeceğim ama bunu da söylemek istiyorum. Buradaki Türklere kimse kötü gözle bakmıyor arkadaş. Bu komplekse sahipseniz bilin ki biraz siz topluma adapte olamamışsınız demektir. Etrafımda hatta poundlandde bile tanıştığım bütün Türkler yazılımcı, tasarımcı veya mühendis. Pırıl pırıl gençler. Öyle eşi kocayı boşayan varmış yeaa diyenlere de bakmayın adamların "benefit cheat" olarak nitelendirdiği bu işi en çok kendi vatandaşları yapıyor ve insanımızın şunu anlaması lazım ahlaksızlığın dini milleti cinsi yok arkadaşım. Evimin dibinde Türk işletmecisinin olduğu kafe var, herkes o kadar seviyor ki insanlar evinin anahtarını teslim ediyor kargo gelince eve bıraksın diye. O akdar güveniyorlar. İş yerlerinde de mülkatlarda özellikle Türk dediğim an bir empati ve sempatiyle karşılaşıyorum. O yüzden kendinizi ve milletinizi ezdirmeyin, boş hurafelerle ezmeye çalışanlardan da uzak durun.

Sevgiler
orduevi

New postby sen » Tue Sep 25, 2018 8:51 pm

Selamlar saygılar herkese
Üç gündür 340 sayfayı okudum hatmettim notlar aldım cep telefonu ekranından.Hani bu halıyı dokuyan çocuk kör oldu geyiği var ya bu forumu okuyup birer numara büyütücem galiba ben de gözlükleri:)
Forum çok güzel ve de masal gibi .ilk kurulduğunda üç günde vizeler alınırken 3 aylara ulaşılmış olması çok fena. Her vizesi gelenin ,pasaportunuzu alın mesajı alanın haline ben de heyecan yaptım okurken .
Dün pasaport defterlerini değiştirmek için başvurmuştuk .Akşam üstü forumu okurken bipbip mesaj geldi pasaportunuz hazır diye.Ay ben nasıl kaptırdıysam artık,resmen AA vizesi gelmiş gibi oldum.Ee daha başvurmadık ki :))
Biz henüz araştırma aşamasındayız. Mimarlıkla ilgili olabilir iş kurulumu.
sen

New postby Muzeyyen » Wed Sep 26, 2018 8:36 am

Herkese merhaba. AA basvurusu yapan ve beklemede olanlara bol sans, benim gibi hazirlik asamasinda olanlara kolay gelsin diyorum.
Ankara Anlasmasina restorant ascisi olarak basvuraniniz oldu mu hic? Basvurunuzu ne tur sertifikalarla desteklediniz? Tavsiyeleriniz icin simdiden tesekkurler.
Muzeyyen

New postby codejunkie » Wed Sep 26, 2018 11:44 am

merhaba,

visa4uk'dan başvuru formunu dolduruyorum. AA için aşağıdaki alanlara ne değerler girmeliyiz?

Birleşik Krallık'a yapacağınız gezinin size kişisel maliyeti ne kadardır?
Buraya yıllık giderlerimi toplayıp mı yazmalıyım?

Bu gezi için elinizde bulunan toplam para tutarı.
Buraya da anapara olarak gösterdiğim tutarı mı yazacağım?

Konaklama maliyetiniz
Yıllık kira tutarı?

Yaşam giderlerinizin tutarı.
1 yıllık yiyip içmek gibi tüm masrafları mı hesaplayıp yazmamızı bekliyorlar?

Teşekkürler
codejunkie

New postby sen » Wed Sep 26, 2018 2:39 pm

Mimarlık / iç mimarlık için istatistiki bilgiye (market araştırması) nasıl ulaşabilirdim nerden bulabilirim .
BP için önemli ama öncelikle ben doğru bir işe mi kalkışıyorum?Bunu anlamak için teee en başında bilmek gerek
sen

New postby zeynepsultansolmaz » Wed Sep 26, 2018 6:24 pm

Muzeyyen wrote:Herkese merhaba. AA basvurusu yapan ve beklemede olanlara bol sans, benim gibi hazirlik asamasinda olanlara kolay gelsin diyorum.
Ankara Anlasmasina restorant ascisi olarak basvuraniniz oldu mu hic? Basvurunuzu ne tur sertifikalarla desteklediniz? Tavsiyeleriniz icin simdiden tesekkurler.

Merhaba, biz de gıda sektörü üzerinden başvurmayı planlıyoruz. Restorantlara dışardan servis üzerine mi kuracaksınız işinizi?
zeynepsultansolmaz

New postby bulshka » Thu Sep 27, 2018 1:18 pm

Merhabalar herkese, şuan AA basvuru hazırlığındayım. Sanatçı olarak başvuruyorum. Kendim başvuruyorum. Forumu uzun süredir takip ediyorum. Dosyalarımı düzenlememde oldukça yararı oldu diyebilirim, elimden geldiğince her sayfayı okumaya çalıştım. Takıldığım bir kaç konu var yardımcı olabilecek arkadasların fikirlerini merak ediyorum.

1- Brosür ve kartvizit örneğini yaptım photoshopta, onları bir nüsha çıktı alıp mı koycam dosyaya?

2- web sitesi için domain isim hakkını aldım şu an sadece. cover letterda da ‘visam onaylandığında web sitesini aktive edicem’ diye belirttim, şu an aktif değil, red olur mu?

3- su anki en büyük meselem : en son mart ayında maaşımın yattığı banka hesabıma babam arabasını satış gösterip sponsor olcak bana. Benim 6 aylık hesap özetinde bi meblağ ya da birikmişlik yok yani, maaş girdi çıktıları mevcut. Babamda da birikmişlik yok emekli maaşı yatıyo ve çekiyor sadece. araba bedeli 30 bin tl yi alıcı dün babamın hesabına yatırdı. Babam da bugün yarın benim hesaba havale ve ya eft edecek kendi hesabından. Ek evrakları ( araba satıs sözlesmesi, mkbuz, emeklilik gelir belgesi, sponsor letter vs ) sunucam. Bunda sorun yok değil mi ? Ve bunlardan baska sponsor için evrak gerekiyor mu ? Sorduğum bi kaç firma kafamı karıştırdı; babanın ve senin hesabında + bakiye olması gerekiyordu dedi ama yok bizde, yani her ay emekli maaşı yatıyor ve çekiyor. Babamın burda maddi problemi olmadıgını evi falan oldugunu da dosyaya koymam gerekir mi ?

4- adres bilgisi eklemek gerekiyor mu ? Nerde kalacağım belli değil, işi home office yapcam (Sanırım bu visa4uk aşamasında)

5- cover letterda neye dikkat etmeliyim. Ben kimim, Neden londra neden tercih edilicem vs diye bi mektup yazdım. ikincil bi cover letter olarak da dosya içeriğimle ilgili notlar olan bi bölüm yaptım. Örn
Sponsor sekmesi= dosyamdaki sponsorlukla ilgili ek evraklar neler ve sponsorla ilgili acıklamalar.
domain sekmesi= Domainle ilg açıklamalar /şeklinde yazdım. Kitapların ‘içindekiler’ kısmı ve acıklamaları gibi oldu. Neyi neden koydum yönlendirici olsun diye. Her dosya için yapmadım tabii

6- potansiyel müşteri mektuplarında : 2 dernek ve bi kac iş yeriyle mail yoluyla iletişim kurdum başta, sonra letter yazıp scan ettiler bana imzalı kaşeli. 4-5 veliyle de evde cocuklarına resim heykel dersi vermem üzerine anlaştık, onlar da imzalı letterları scan yoluyla gönderdiler. Vizesi onaylandıgında freelancer olarak hizmetlerinden faydalanacağız yazıyo hepsinde. Hepsi gercek kisiler iletisim bilgileri adresleri vs var. Beni nerden tanıdıkları iletşim kanallarını da mektuplarında belirttiler. Ben de ikinci cover letterda kimileriyle mailleştim, kimileriyle telefondan iletişim kurdum diye belirttim. Tr-Uk arası oldugu icin ancak bunu yapabilirim cünkü, problem var mı bunda? Bi de bunlar davet mektubu mu ref mektubu mu olarak geciyor? Gecenlerde bi fbook grubunda okudum da; bi kişiye bu yüzden red verilip 10 yıl ülkeye giris yasagı vermisler sahte evrak sundu diye? Cünkü aradıklarında siz bu kisiye referans mektubu mu yazdınız davet mektubu mu demisler, onlar da ref demisler, bunu cok anlamadım açıkcası.

7- hangi evrakların çevirisi şart ? Kimisi hiç çevirmemiş kimisi herşeyi çevirmiş bunla ilg bilgi kirliliği var biraz.

Şimdilik takıldıklarım bunlar, kendi başına hazırlanmak tahmin ettiiğimden daha zormuş, cok stresli bir yaz dönemi gecirdiğimi söyleyebilirim..
Herkese kolaylıklar diliyorum
bulshka

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü