Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Nilu » Tue Aug 24, 2021 10:50 am

@esraersal bir sorunla mı karşılaştınız ? ilr sürecinde bir değişiklik yoktur umarım...
Nilu

New postby esraersal » Tue Aug 24, 2021 1:02 pm

Nilu wrote:@esraersal bir sorunla mı karşılaştınız ? ilr sürecinde bir değişiklik yoktur umarım...

Yok yok, bizim 1 ay kadar kaldi sanirim ILR basvurusuna da, varsa yakinlarda basvuracak olan biri, bilgi paylasimi yapalim diyecektim sadece :)
esraersal

New postby oogway » Tue Aug 24, 2021 2:09 pm

esraersal wrote:
Nilu wrote:@esraersal bir sorunla mı karşılaştınız ? ilr sürecinde bir değişiklik yoktur umarım...

Yok yok, bizim 1 ay kadar kaldi sanirim ILR basvurusuna da, varsa yakinlarda basvuracak olan biri, bilgi paylasimi yapalim diyecektim sadece :)

@esraersal, baska bir kaynakta bir arkadas basvurdugu belgeleri paylasmisti, buraya da ekliyorum:

- Proof of Application
Passport
- Residence in the UK
Utility bills (npower, thames water, bt / last 2-3 years)
Tenancy Agreements (5 years)
Council tax bills
- Finances
Self assessment payment (all)
Personal account statements (5 years)
NINo
Invoices (5 years)
Business account statements (5 years)
PAYE & NI payments (5 years)
Corporation tax payments (5 years)
Payslips (5 years)
P60 docs (5 years)
Accounts (5 years)
Tax return (all)
Accountant Letter 2020
- Proof of business
Insurance docs (all)
Share certificate
Certificate of incorporation
- Life Events
Family registry
- Proof of identity
Personal BRP
Personal Turkish ID
- Educational
Trinity College certificate
- Other
consent form
Police reg.
Progress report

Arkadasin basvurusu gecen sene olumlu sonuclandi bu arada.
oogway

New postby Nilu » Tue Aug 24, 2021 2:36 pm

gndlf wrote:Arkadaşlar bir sorum var, yardımcı olursanız memnun olurum:

Biliyoruz ki, oturum için çalıştığımızı belgelemek gerekiyor.
Sorum şu: sınırsız oturum alan kişi, vatandaşlığa başvururken, çalıştığını kanıtlaması isteniyor mu? Vatandaşlık için çalışma/gelir vs şartların olmadığını düşünüyorum. Ama bir yandan da şu soru aklıma geliyor: vatandaşlık için de: sen ne kazandın, nerde çalışıyorsun diye sorabilirler (gerekli evraklara bakmadığım için soruyorum). Düşünsene vatandaşlığa başvuruyorsun, iş vs yok. Tamam, ingilterede gün geçirmişsin, ama oturum sonrası boş boş durduğun bir senaryo farzedelim. Hiç iş yapmıyorsun, ve hiç para kazanmıyorsun. Yine de vatandaşlığa başvuru yapılabilir mi ?

Teşekkürler

Arkadaşlar bu konu hakkında bilginiz var mı? Oturum aldıktan sonra, çalışma vs bakılıyor mu? İnsan kendi halinde, para kazanmadan, keyfine göre yaşayıp vatandaşlık başvurusu yapabiliyor mu?
Nilu

New postby oogway » Tue Aug 24, 2021 3:21 pm

Nilu wrote:
gndlf wrote:Arkadaşlar bir sorum var, yardımcı olursanız memnun olurum:

Biliyoruz ki, oturum için çalıştığımızı belgelemek gerekiyor.
Sorum şu: sınırsız oturum alan kişi, vatandaşlığa başvururken, çalıştığını kanıtlaması isteniyor mu? Vatandaşlık için çalışma/gelir vs şartların olmadığını düşünüyorum. Ama bir yandan da şu soru aklıma geliyor: vatandaşlık için de: sen ne kazandın, nerde çalışıyorsun diye sorabilirler (gerekli evraklara bakmadığım için soruyorum). Düşünsene vatandaşlığa başvuruyorsun, iş vs yok. Tamam, ingilterede gün geçirmişsin, ama oturum sonrası boş boş durduğun bir senaryo farzedelim. Hiç iş yapmıyorsun, ve hiç para kazanmıyorsun. Yine de vatandaşlığa başvuru yapılabilir mi ?

Teşekkürler

Arkadaşlar bu konu hakkında bilginiz var mı? Oturum aldıktan sonra, çalışma vs bakılıyor mu? İnsan kendi halinde, para kazanmadan, keyfine göre yaşayıp vatandaşlık başvurusu yapabiliyor mu?

Bildigim kadariyla ILR aldiginiz anda Ankara Anlasmasi ile ilgili surec bitiyor. ILR almaya hak kazandiktan sonra onceki 5 yili sorgulamiyorlar.

ILR aldiktan sonra baska yollardan (Tier 2, refugee, etc.) ILR alanlarla ayni kategoride degerlendiriliyorsunuz. Zaten citizenship eligibility sartlarinda onceki 5 yilda ne yaptiginizi sorgulamiyorlar: https://www.gov.uk/apply-citizenship-in ... -to-remain
oogway

New postby Nilu » Tue Aug 24, 2021 4:28 pm

@oogway Teşekkürler. Herkes için aydınlatıcı olmuştur yazdığınız. Artık paranoya hali oldugu için, bir kişi bile olsa, benim anladığımı mı anladı diye teyit etmek istiyor insan. Her taşın altında birşey arar olduk.
Herkese bol sabır
Nilu

New postby esraersal » Tue Sep 07, 2021 12:18 pm

300-400 gundur bekleyen arkadaslara gercekten bol Sabir diliyorum. Yaptıklari inanılmaz bir şey. Insanlarin sabrını siniyorlar sanki.

Bu arada kafam karisti çokça, bana tam olarak ILR ye ne zaman basvurabilirim biri yardimci olabilir mi?

- 15 Ekim 2016 vize baslama tarihim
- 8 Kasim 2016 UK'e giris tarihim

Bu durumda ben en erken 20 Ekim'de mi ILR başvurusu yapabiliyorum?

Tesekkurler
esraersal

New postby ihatevisa » Tue Sep 07, 2021 12:21 pm

ihatevisa

New postby esraersal » Tue Sep 07, 2021 12:31 pm

ihatevisa wrote:@esraersal

https://immigrationstory.uk/en-gb/tools/ilr-calculator

buradan hesaplarmisin.

Bu hesaba gore: Your earliest ILR application date is on 9/16/2021. Yani 16 Eylülde basvurabiliyorum. 9 gun sonra... ve hiçbir hazırlık yapmadım. VAT donemi bitince basvuracagim sanırım
esraersal

New postby Melisa » Thu Sep 09, 2021 5:28 pm

@esraersal @ihatevisa
Arkadaşlar kafam çok karıştı.
Esra hanım siz 2.uzatma aldınız, ve gelen email'i biliyorsunuz.
+3 yıl verilen uzatmalarda, diyor ki: "3. yılın sonuna bir ay kala ilr ye başvurma hakkınız olcak". Yani ör: 2021 de verilen uzatma için, 2024 işaret ediliyor... (emailde able to apply for permission to remain diyor daha doğrusu ilr demiyor ama 2024 işaret ediliyor...)

Şimdi, bu durumda, 1 sene verse daha iyiydi diye mi yorumlamalıyım bunu ? Neden 3.yılın sonuna işaret ediyor ilr için?

Yorumlarınızı bekliyorum, artık bezdirdi...
gov.uk linkini vs okudum tamam da, neden 2024 bitiş tarihinden 1 ay önce başvurma hakkınız var denir ki? Sanki öncesinde yok gibi... @esraersal sizde de bu durum var mı? Gelen email'de bu şekilde mi diyor ?

Yardımlarınız için hepinize teşekkürler
Melisa

New postby esraersal » Thu Sep 09, 2021 5:48 pm

Melisa wrote:@esraersal @ihatevisa
Arkadaşlar kafam çok karıştı.
Esra hanım siz 2.uzatma aldınız, ve gelen email'i biliyorsunuz.
+3 yıl verilen uzatmalarda, diyor ki: "3. yılın sonuna bir ay kala ilr ye başvurma hakkınız olcak". Yani ör: 2021 de verilen uzatma için, 2024 işaret ediliyor... (emailde able to apply for permission to remain diyor daha doğrusu ilr demiyor ama 2024 işaret ediliyor...)

Şimdi, bu durumda, 1 sene verse daha iyiydi diye mi yorumlamalıyım bunu ? Neden 3.yılın sonuna işaret ediyor ilr için?

Yorumlarınızı bekliyorum, artık bezdirdi...
gov.uk linkini vs okudum tamam da, neden 2024 bitiş tarihinden 1 ay önce başvurma hakkınız var denir ki? Sanki öncesinde yok gibi... @esraersal sizde de bu durum var mı? Gelen email'de bu şekilde mi diyor ?

Yardımlarınız için hepinize teşekkürler

Alakasi ve bir onemi yok orada ne yazdiginin. birkac yili once ilk uzatma sonunda gelen mektupta 4. seneyi doldurdugunuzda ilr ye basvurabilirsiniz yaziyordu ama bildiginiz gibi bir gecede degistirdiler kurali. isin ozu orada ne yazdiginin bir onemi yok, onemli olan 5. yili doldurdugunuzda ILR ye basvurma hakkiniz oldugu.
esraersal

New postby Melisa » Thu Sep 09, 2021 6:32 pm

@esraersal Artık neye inanacağımızı şaşırdık. Size gelen emailde de örneğin: "2023 sonuna bir ay kala başvurabilirsiniz" şeklinde belirtiyor mu? Bakabilir misiniz? Gerçekten merak ettim, bu herkese aynı şekilde mi geliyor diye.
Teşekkür ederim
Melisa

New postby esraersal » Fri Sep 10, 2021 2:14 pm

Melisa wrote:@esraersal Artık neye inanacağımızı şaşırdık. Size gelen emailde de örneğin: "2023 sonuna bir ay kala başvurabilirsiniz" şeklinde belirtiyor mu? Bakabilir misiniz? Gerçekten merak ettim, bu herkese aynı şekilde mi geliyor diye.
Teşekkür ederim

evet herkese gelen emailde oyle diyor.
esraersal

New postby kund » Wed Sep 15, 2021 1:34 pm

Merhaba, soletrader olup ILR basvurusuna muhasebeci olmadan kendi yaptigi taxreturn ile basvuran var mi acaba? 4 yil boyunca hesaplarimi muhasebeci yapti ama bu yil kendisiyle calismak istemiyorum, son 1 yil icin formu kendim doldurup eklesem olur mu acaba? Umarim bilgisi olan arkadaslar vardir.
kund

New postby sedatozcelik » Thu Sep 16, 2021 12:42 pm

esraersal wrote:
ihatevisa wrote:@esraersal

https://immigrationstory.uk/en-gb/tools/ilr-calculator

buradan hesaplarmisin.

Bu hesaba gore: Your earliest ILR application date is on 9/16/2021. Yani 16 Eylülde basvurabiliyorum. 9 gun sonra... ve hiçbir hazırlık yapmadım. VAT donemi bitince basvuracagim sanırım

Merhabalar, benim de vize baslangic 25 Ekim 2016, UK'ye giris 14 Kasim 2016. Earliest ILR application date is on 26/09/2021 cikiyor bu sitede. Acikcasi ben 20 Ekim diye dusunuyordum. Ben de VAT doneminin bekleyecegim ancak, burada basvuru ile demek istenilen online form'un doldurulmasi mi, yoksa dokumanlarin yuklenmesi sonrasi biometrik islemlerle basvurunun submit edilmesi mi?

Online form'dan sonra randevulari daha uzak bir zamana verdikleri icin soruyorum.
sedatozcelik

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü