Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby oogway » Wed May 04, 2022 8:30 am

isadasuk wrote:Kendi adıma tebrik ederim. Benim bugün itibariyle 1 yıl 6 gün oldu. En son Ocak ayında toplamda 9. ay içerisindeyken BBL ile ilgili klasik ekstra evrak talepleri oldu. Bende gereken evrakları avukatım ile gönderdim.

Yanlış hatırlamıyorsam seninde çocuğun başvurduğun dönemde yeni doğmuştu. Ama sen çocuğuna ILR başvurusu yapmayıp,direkt ILR alır almaz vatandaşlık alacağını bahsetmiştin. Bu konuda bir bilgi edinebildin mi acaba?

Tekrar tebrik ederim. Hayırlısı olsun. Rabbim artık bana da bu sevinci nasip etsin inşallah. Amin.

Tesekkur ederim, umarim siz de en kisa surede olumlu cevap alirsiniz. Daha oncede konusuldugu gibi gecikmeler cogunlukla BBL alan (tamamen odemis dahi olsa) kisilerin basvurularinda yasaniyor. Buyuk bir haksizlik oldugu kesin, BBL'in vize durumuna etki etmeyecegi acik bir sekilde ifade edilmisti.

UK'de dogan cocugumuz icin ILR basvurusu yapmamistik, simdi onun icin vatandaslik basvurusu yapacagiz. Anne/babasindan biri ILR alan UK dogumlu cocuklarin vatandaslik hakki kazandigina dair neredeyse herkes hemfikir. Zaten asagidaki guidance'in 9. sayfasinda acik bir ifade ile belirtiliyor:

A child born in the UK whose parents are not British citizens and were
not settled in the UK will have an entitlement to register when one of their parents
become settled in the UK or become British citizens.

https://assets.publishing.service.gov.u ... -Jul19.pdf

Bekleyisiniz icin tekrar sabirlar, umarim bir an once sonuclanir.
oogway

New postby isadasuk » Sun May 08, 2022 10:02 am

Arkadaşlar,bu kelimeleri buraya yazacağım aklıma gelmezdi. Allah’a hamd olsun ki benim ILR başvuruma onay e-postası bugün saat 08:31’de geldi.

Böylelikle ülkeye Kasım 2015’de ilk girişimi yaptıktan 4 ay sonra,Mart 2016’da aldığım ilk vizem ile başlayan Ankara Anlaşması serüvenim bitmiş oldu.

27 Nisan 2021’de biometriklerimizi verdik oğlumla.
14 Ocak 2022 ekstra evrak istediler.
08 Mayıs 2022’de de ILR oturumu onay e-postası aldım.

BBL var.

Uzatma dahil ILR bekleyen herkese sabır dilerim. Rabbim sizinde yardımcınız olsun inşallah.
isadasuk

New postby gilgamess » Tue May 31, 2022 3:30 pm

merhaba,ilr basvurusu yapacagim 5 yillik surem doldu,basvuruyu ben ve 2019 uk dogumlu cocugum adina yapacagim,esim daha sonar geldi henuz 5 yili dolmadi ama vizesi eylul ayinda doluyor,simdi ben ve cocugum adina basvuru yaparken esimin de vizesini uzatmam gerekli mi eger oyle ise kendi application formuma nasil baglayacagim?ayrica cocuk icin ilr basvurmadan sadace kendi basvurumu yaptiktan sonra ilr hakkim gelince direk UK vatandasligina basvurabilir miyim?son bir iki yilda bu sekilde cocuguna vatandaslik alan oldu mu ilr parasi odemeden? tesekurler.
gilgamess

New postby gilgamess » Tue May 31, 2022 7:47 pm

oogway wrote:
isadasuk wrote:Kendi adıma tebrik ederim. Benim bugün itibariyle 1 yıl 6 gün oldu. En son Ocak ayında toplamda 9. ay içerisindeyken BBL ile ilgili klasik ekstra evrak talepleri oldu. Bende gereken evrakları avukatım ile gönderdim.

Yanlış hatırlamıyorsam seninde çocuğun başvurduğun dönemde yeni doğmuştu. Ama sen çocuğuna ILR başvurusu yapmayıp,direkt ILR alır almaz vatandaşlık alacağını bahsetmiştin. Bu konuda bir bilgi edinebildin mi acaba?

Tekrar tebrik ederim. Hayırlısı olsun. Rabbim artık bana da bu sevinci nasip etsin inşallah. Amin.

Tesekkur ederim, umarim siz de en kisa surede olumlu cevap alirsiniz. Daha oncede konusuldugu gibi gecikmeler cogunlukla BBL alan (tamamen odemis dahi olsa) kisilerin basvurularinda yasaniyor. Buyuk bir haksizlik oldugu kesin, BBL'in vize durumuna etki etmeyecegi acik bir sekilde ifade edilmisti.

UK'de dogan cocugumuz icin ILR basvurusu yapmamistik, simdi onun icin vatandaslik basvurusu yapacagiz. Anne/babasindan biri ILR alan UK dogumlu cocuklarin vatandaslik hakki kazandigina dair neredeyse herkes hemfikir. Zaten asagidaki guidance'in 9. sayfasinda acik bir ifade ile belirtiliyor:

not settled in the UK will have an entitlement to register when one of their parents

Merhaba bu yukarda gonderdiginiz link ve aciklamalar EU ve EAA vadaslari icin gecerli bir durum yani Italyan veya Alman vatandasi olsaydiniz ILR aldiginiz zaman burda dogmus cocuk British olabilir ama cocuklar icin British basvuru sayfasinda cocugun dogum yili ve anne babasinin cocugun dogdugu yil itibariyle vize durumlari ve ILR varsa eger British e basvurabilecegi yaziyor. asagida bulabilrisin. Bende bu konuda emin degilim, varmi bu sekilde basvuru yapip sonuc alabilen? Asagida linkler bulabilrisiniz.

If your parents were not British, Irish, EU or EEA citizens when you were born
You’re automatically a British citizen if when you were born at least one of your parents was living in the UK and had any of the following:

indefinite leave to remain (ILR)
right to re-admission
right of abode

https://www.gov.uk/check-british-citize ... 06-onwards
gilgamess

New postby isadasuk » Wed Jun 01, 2022 7:49 pm

gilgamess wrote:
oogway wrote:

Merhaba bu yukarda gonderdiginiz link ve aciklamalar EU ve EAA vadaslari icin gecerli bir durum yani Italyan veya Alman vatandasi olsaydiniz ILR aldiginiz zaman burda dogmus cocuk British olabilir ama cocuklar icin British basvuru sayfasinda cocugun dogum yili ve anne babasinin cocugun dogdugu yil itibariyle vize durumlari ve ILR varsa eger British e basvurabilecegi yaziyor. asagida bulabilrisin. Bende bu konuda emin degilim, varmi bu sekilde basvuru yapip sonuc alabilen? Asagida linkler bulabilrisiniz.

If your parents were not British, Irish, EU or EEA citizens when you were born
You’re automatically a British citizen if when you were born at least one of your parents was living in the UK and had any of the following:

indefinite leave to remain (ILR)
right to re-admission
right of abode

https://www.gov.uk/check-british-citize ... 06-onwards

Valla bende bu forumda kendi durumumla alakalı olarak bildiğim, öğrendiğim bilgileri zamanında paylaştım. Ben avukatımın bana tavsiyesi ve ayrıca kuralları söylemesi üzerine 8 aylık bebeğime ve kendime ILR başvurusu yapmıştım. Malumunuz 2.400’den 2 kişi baya maliyetli oluyor. Amma velakin bu güne kadar ILR başvurusunu tek başına yapıp,ILR alan ve sonrasında da çocuğuna British vatandaşlık alan görmedim. Yada daha henüz görmedim. Bu forumda oogway rumuzlu arkadaşımızın durumu böyleydi sanırım ve ne yaptı bilmiyorum.

Ben kendime ve oğluma ILR aldım. Şimdi sırada 11 ay sonra vatandaşlık var.

Eşim 2018’de geldi. 5 sene kuralı malumunuz. Ve Eylül 2023’de 5 senesi doluyor. ILR başvuracak. Ben,inşallah o zaman eşi olarak British olacağım için eşim ILR aldığı gün British’e başvurma hakkına sahip olacak. Bilgilerim bu yönde.
isadasuk

New postby buraksell » Sat Jun 11, 2022 6:19 pm

Merhabalar Herkese,

Oncelikle paylasim ve yardimlariniz icin simdiden tesekkur ediyorum.

ILR basvuralari icin gerekli evrak ve diger bilgilerin listesini paylasabilir misiniz ?
buraksell

Previous

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü