Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Gitmeli mi gitmemeli mi?

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby keloks » Fri Feb 24, 2017 8:19 am

Hep burada iş hakkında vs. konuşulmuş. Fakat oraya ailesiyle beraber giden üniversite çağına gelmiş çocukların durumu ne oluyor ? Orada ki üniversitelerden nasıl yararlanabiliyorlar ? Yerel halka söylenen ücretten mi yoksa yabancılar için olan ücretten mi yararlanıyorlar ? Ve üniversiteye girişleri nasıl oluyor ? Nereye açacağımı bilemedimbende buraya açtım yanlış yerdeyse kusura bakmayın. Teşekkürler.
keloks

New postby gndlf » Fri Feb 24, 2017 10:11 am

keloks wrote:Hep burada iş hakkında vs. konuşulmuş. Fakat oraya ailesiyle beraber giden üniversite çağına gelmiş çocukların durumu ne oluyor ? Orada ki üniversitelerden nasıl yararlanabiliyorlar ? Yerel halka söylenen ücretten mi yoksa yabancılar için olan ücretten mi yararlanıyorlar ? Ve üniversiteye girişleri nasıl oluyor ? Nereye açacağımı bilemedimbende buraya açtım yanlış yerdeyse kusura bakmayın. Teşekkürler.

Eğer çocuklar henüz vatandaşlık almamışlarsa, "overseas countries" ücretini öderler. Yani diğer avrupa birligi ülkelerinin ödediği ücretin 2 katı gibi bir ücret çıkıyor (eğer okuduğu okulun kolejinde ikamet edecekse, bu ücret artar). Üniversitelerde sayısal ve sözel bölüm ücretleri farklı. Mesela sözel bölüm ücretleri 13-15.000 pound iken (yıllık-ikamet hariç), sayısal bölümler 15-18.000 pound oluyor (lisans bölümlerinden bahsediyorum. yüksek lisans fiyatları daha değişken.) Çocukların vatandaşlık alması bu nedenle ücret belirlenmesinde kritik nokta. Üniversiteye giriş için gerekli bilgiyi ise herhangi acentadan (türkiye veya uk den) alabilirsiniz. Hatta kesinlikle hiçbir ücret ödemeden (ezici çoğunluğu) sizin için üniversiteye gidecek öğrencinin kaydını "ucas" adı verilen siteye yaparlar (çünkü kendileri okullardan komisyon alıyorlar), ve bu site aracılığı ile çocuğun başvurusu üniversitelere gönderilir. Üniversitelerle ilgili sorunuz varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Kolay gelsin
gndlf

New postby keloks » Fri Feb 24, 2017 11:02 am

gndlf wrote:
keloks wrote:Hep burada iş hakkında vs. konuşulmuş. Fakat oraya ailesiyle beraber giden üniversite çağına gelmiş çocukların durumu ne oluyor ? Orada ki üniversitelerden nasıl yararlanabiliyorlar ? Yerel halka söylenen ücretten mi yoksa yabancılar için olan ücretten mi yararlanıyorlar ? Ve üniversiteye girişleri nasıl oluyor ? Nereye açacağımı bilemedimbende buraya açtım yanlış yerdeyse kusura bakmayın. Teşekkürler.

Eğer çocuklar henüz vatandaşlık almamışlarsa, "overseas countries" ücretini öderler. Yani diğer avrupa birligi ülkelerinin ödediği ücretin 2 katı gibi bir ücret çıkıyor (eğer okuduğu okulun kolejinde ikamet edecekse, bu ücret artar). Üniversitelerde sayısal ve sözel bölüm ücretleri farklı. Mesela sözel bölüm ücretleri 13-15.000 pound iken (yıllık-ikamet hariç), sayısal bölümler 15-18.000 pound oluyor (lisans bölümlerinden bahsediyorum. yüksek lisans fiyatları daha değişken.) Çocukların vatandaşlık alması bu nedenle ücret belirlenmesinde kritik nokta. Üniversiteye giriş için gerekli bilgiyi ise herhangi acentadan (türkiye veya uk den) alabilirsiniz. Hatta kesinlikle hiçbir ücret ödemeden (ezici çoğunluğu) sizin için üniversiteye gidecek öğrencinin kaydını "ucas" adı verilen siteye yaparlar (çünkü kendileri okullardan komisyon alıyorlar), ve bu site aracılığı ile çocuğun başvurusu üniversitelere gönderilir. Üniversitelerle ilgili sorunuz varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Kolay gelsin

Öncelikle teşekkür ederim, orada bizim ki gibi bir sınavları yok mu ? onlara girip en azından %50 de olsa burs yakalama şansımız olmaz mı ?

Edit: Bu iyi üniversitelerden kabul nasıl gerçekleşiyor ? parayı veren düdüğü çalıyor mu ? Ve siz , ailesi ankara anlaşması ile gelen bir üniversite çağında ki çocuğa ne önerirsiniz ?
keloks

New postby gndlf » Sat Feb 25, 2017 1:26 am

keloks wrote:
gndlf wrote:

Kolay gelsin

Öncelikle teşekkür ederim, orada bizim ki gibi bir sınavları yok mu ? onlara girip en azından %50 de olsa burs yakalama şansımız olmaz mı ?

Edit: Bu iyi üniversitelerden kabul nasıl gerçekleşiyor ? parayı veren düdüğü çalıyor mu ? Ve siz , ailesi ankara anlaşması ile gelen bir üniversite çağında ki çocuğa ne önerirsiniz ?

İngilteredeki eğitim sistemi bizimkinden oldukça farklı. Bizdeki gibi sınavları var (a level sınavları denir). Bu sınavlara lise talebeleri son senelerinde girerler. Fakat sınav soruları bizdeki gibi çoktan seçmeli değil ve sorular daha çok öğrencinin entellektüel birikimine yöneliktir (ör: sözel alan isteyen öğrenciye marx,kant vs hakkında, veya bir düşünsel teori ile ilgili sorular sorulur) . İşin bize göre ilginç yanı şu: Bizdeki olduğu gibi bir öğrenci "ben başarılıyım. A level sınavlarımda iyi. O zaman bana burs verin" diyemez. "Okumanın" her zaman bedeli vardır ve bu bedel ne kadar çok ise okuduğu okul o kadar iyidir (lisans programları fiyatlarını demiştim onlar çok değişmez ama master programları için bu dediğim geçerli). Yani hem lisans hem master programları için şu söz konusu: başarılı olan bir öğrenci, mutlaka maddi olanaklara sahip olmalıdır ki okusun. İngiltere'de, bizdekinin aksine daha varlıklı ailelerin çocukları devlet okullarına gider ve buralara büyük ücretler öderler. "Okumayan/okuyamayan" kesim ise daha ucuz olan özel üniversitelere giderler. Yani bizdeki durumun tersi söz konusu.
Burslar varmı konusuna gelirsek, burslar var fakat çocuğunuz vatandaş olmadan o burslardan bile faydalanmanıza izin vermiyorlar. Bunun istisnası varmı? Tabiyiki de var. Mesela bazı üniversiteler (bu üniversitelerin çoğu daha aşağı seviye eğitim verir ve "okumayan" kitleyi barındırırlar) öğrencilere karşılıksız burs verir ve öğrencinin sadece bir "overseas öğrencisi" yani avrupa birliği dışından gelen birisi olması yeterlidir. Bu tip üniversitelere daha kayıt olurken 3000 pound kadar hatta yüzde 50 ye varan (daha çok yüzde 35 kadar) indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ama dediğim gibi bu üniversiteler bence biraz göstermelik eğitim merkezi olarak işliyor (kimse üzerine alınmasın)

Bu iyi üniversitelerden kabul nasıl gerçekleşiyor ? >> çok basitçe anlatmak gerekirse: ucas diye bir platform var. üye oluyorsunuz ve 5 tane bölüm seçiyorsunuz (lisans için). Bu 5 bölümden hangisi denk gelirse öğrenci oraya gidiyor (birden fazla kabul alabilir ve bu durumda siz keyfinize göre okul seçersiniz-hangisi daha çok size uygun diye düşünüyorsanız). Dediğim gibi en uyduruk bir acenta ile (Türkiye'de) konuşun, hemen kısaca size aynı dediğimi özetler. (ucas danışmanlık hizmeti parasız olmalıdır- dikkat edin dolandırıcılara karşı)

Parayı veren düdüğü çalıyor mu?>> Evet işin özeti bu diyebiliriz. Paran varsa daha çok okuma fırsatın oluyor çünkü para vererek okulun hem prestijini hemde kütüphane gibi imkanlarını satın alıyorsun. Bu duruma karşı çıkan arkadaşlar olabilir belki, ama şahsi tecrübemle sabittir: oxford,cambridge gibi iki köklü kurumda bile bu durum okulun "bazı lisans ve master dallarında" hissedilir. Döner sermaye için gerekli maddi kaynak bulunmassa, okul çıtayı aşağı indirir (hızlı para girişi sağlamak için).

Ailesi ankara anlaşması ile gelen bir üniversite çağında ki çocuğa ne önerirsiniz ? >> gerçekten bunun için önce o öğrenciyi tanımam gerekiyor. Bu sorunun cevabını en en en iyi ailesi bilir. Eğer öğrenci arkadaşımız olgun biri ise, sorumlu ise ve okumayı seviyorsa zaten hertürlü zorluğu kendi atlatır. Siz olmasın diye uğraşsanız da, o olur... Benim (altını çiziyorum) şahsi görüşüm ise şu yönde: insan her ne olursa olsun belli bir yaştan sonra çok çok farklı düşünüyor ve hayata farklı bakıyor. Bu yüzden genel anlamda ailesi ankara anlaşması ile gelen bir üniversite çağında ki bir kardeşime, eğer yaşından çok çok çok olgun değilse, ve kafası birazcık dağınıksa, master'ını İngilterede yapmasını ama lisans'ını Türkiyede yapmasını tavsiye ederdim. Fakat dediğim gibi öğrenci arkadaşımı gerçekten tanımam lazım bu soruya tam olarak cevap verebilmek için. Nice öğrenciler gördüm (Türk), en iyi okullara gitmek istiyorlar hatta giriyorlar. Fakat daha okul başlamadan arkadaşımız soruyor: "okulun sosyal imkanları iyi mi? Ben sosyal aktiviteleri çok fazla olan birisiyim". İşte bu kafa yapısı ile, daha okula başlamadan "ben üniversitenin bilmemkaç yüzyıllık eski kütüphanesinde hangi kitapları bulabilirim-okuyabilirim" düşüncesi ile hareket etmeyen öğrenciler emin olun daha okulun ilk senesinde sınıfta kalıyor. İşin kötüsü ise İngilterede eğitim sistemi bizimki gibi merhametli değil. "Derslerden kalayım nasıl olsa yükseltirim--bütünlemeye girerim" diyemiyorsunuz. Her sene belli sayıda dersten kalma hakkınız var (sadece 1.sene kalma hakkınız var, 2.sene ya hiç yok, yada 1 tane // 3. sene hiç yok) ama bir dersten bile kalmak sizin iş hayatınızı gerçekten çok büyük ölçüde etkiliyor ve hayatınız boyunca heryerde o dersten kaldığınız anılıyor. Yani ya oku- en iyisini yap ve "ol" yada "oku" ama meslek bazlı oku-akademik kariyer kasma mantığı var. İngilteredeki velilere bakarsanız da şunu görürsünüz: birçoğu çocuklarını meslek lisesi tarzı okullara veriyor (bize oranla çok fazlası). Ayrıca doktora vs yapanlar da ise bu sayı çok daha düşük. Çünkü bildiğiniz gibi İngilizler direk amaca yönelik düşünürler. Eğer çok çok iyi okumayacaksan hiç başlama mantığı...Üniversiteleri de aynı şekilde İngilizler değil yabancı uyruklular doldurmuştur (özellikle master ve doktora bölümlerini). Buradan da bu sağlama hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.
Biraz uzun oldu ama olmak zorundaydı. Hatta bu çok kısa, yüzyüze görüşsek ancak tamamen anlatabilirim sanırım sorularınıza vereceğim cevaplarımı. Daha detaylı sorunuz varsa yardımcı olabilirim. Kolay gelsin...
gndlf

New postby keloks » Sat Feb 25, 2017 9:13 am

@gndlf

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok değerliydi. Şuanda ben üniversite çağındayım lise sondayım ailem için Ankara anlaşmasını araştırıyordum. Hala 180 sayfa okuyamadım ama bu hafta içinde bitirmeyi planlıyorum. Açıkçası üniversiteyi felsefe üzerine okumak istiyordum, sanırım akışına bırakmak lazım. Zaten gidilirse bir şekilde hallolur diye düşünüyorum üniversite olayını. Fakat tabii kide sözde üniversitelere gitmek istemiyorum felsefe alanı olduğu için kaliteli hocalardan eğitim görmeyi ve dediğiniz gibi köklü kütüphanelerini kullanabilmek istiyorum. Tekrardan teşekkür ederim iyi günler.
keloks

New postby gndlf » Sat Feb 25, 2017 10:43 am

keloks wrote:@gndlf

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok değerliydi. Şuanda ben üniversite çağındayım lise sondayım ailem için Ankara anlaşmasını araştırıyordum. Hala 180 sayfa okuyamadım ama bu hafta içinde bitirmeyi planlıyorum. Açıkçası üniversiteyi felsefe üzerine okumak istiyordum, sanırım akışına bırakmak lazım. Zaten gidilirse bir şekilde hallolur diye düşünüyorum üniversite olayını. Fakat tabii kide sözde üniversitelere gitmek istemiyorum felsefe alanı olduğu için kaliteli hocalardan eğitim görmeyi ve dediğiniz gibi köklü kütüphanelerini kullanabilmek istiyorum. Tekrardan teşekkür ederim iyi günler.

keloks kardeşim biraz yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Bence 180 sayfayı da okumak için kendini çok yorma. Arayacağın konu başlıklarını tek tek ara. Burdaki insanlar da kafana takılanlara yardımcı olurlar.

Felsefe çok güzel bir bölüm. Zaten şunu da belirteyim sana: İngilterede herhangi bir sözel bölüme gidip sonradan fikir değiştirirsen, ilerde çok kolay bir şekilde başka bölümlere kayabilirsin. Yani felsefe okudun mesela, ama politikaya merak sardın. Onla ilgili master yaparsan veya okulda geçiş yaparsan, hiçkimse "ne alakası var" demiyor. Felsefe üzerine, felsefe haricinde: politika, uluslararası ilişkiler, kriminoloji,edebiyat, hukuk gibi bölümleri çok rahatlıkla okuyabilirsin. Hukuk master'ı yaparsan sana kimse "ama senin hukuk lisansın yok" demez. Hukuk lisansı olmayanların gideceği ayrı meslek grupları var avukatlık haricinde (avukat olmak bile istesen okuldan sonra 2 senelik eğitimle avukat olabilirsin). Yani işin özü: yolun açık. Bu yaşında ailene ankara antlaşması vs düşünmen bile nasıl bir kafada olduğunu gösteriyor. Bu kafayla gidersen İngiltere olmasa bile nice kapılar açılır önüne hiç canını da sıkma. İngiltere olmaz ise mesela, Kanada, Amerika, Fransa, hatta uzak doğu ülkelerine bile yelken açabilirsin (gelişmiş bir çok ülke mevcut orada da). Sen yeterki bu kafada ol, okumak iste. Gerçekten lisede bu konuyu düşünmen bile senin farkındır. Türkiye'de farklı düşüneni pek sevmezler. Sen önüne kapanan kapılar olsa dahi hiç yılma. Şunu da hiç unutma : bir kapı kapansada, sen bu kafada olursan, başka kapılar açılır. İngiltere hakkında herşey senin için olumlu gelişir umarım. Fakat örneğin (kötü senaryo) İngiltere olmuyorsa bile (ankara antlaşmasını kastediyorum, yoksa mutlaka ki okursun bir okulda) sen bu düşüncelerinle daha çok başarılar elde edersin.
Kolay gelsin
Last edited by gndlf on Sat Feb 25, 2017 10:49 am, edited 1 time in total.
gndlf

New postby keloks » Sun Feb 26, 2017 5:47 pm

Tekrardan merhaba herkese, iki günde "der Karrierismus" hariç diğer tüm yerleri okudum. Fakat aklımda hala bazı sorular var bu hafta içerisinde "der Karrierismus" başlığınıda tamamen okumayı düşünüyorum.

Şimdi biz ailece Ankara Anlaşması ile gelmeyi düşünüyoruz, benim babamın +20 yıl bu mühendislik alanında tecrübesi var. Monster,justengineer gibi sitelerden baktığımızda yorkshire bölgesinde çıkıyor genelde bu alan için işler. Yani direk yorkshire bölgesine gidilmesi daha iyi olur değil mi ? Fakat şöyle bir sıkıntı var hepsi permanent. Contract iş yok diyor şimdi gidilse contract iş bulunamaz mı ? Birde permanentler genelde yıllık 35k + araba + bazı şirket hakları + ek mesai diyor. Contract olduğunda da aşşağı yukarı böyle imkanlar ve maaş mı sunulacak ?

Sizce danışmanlık kullanmamızı önerir misiniz ? Ortalama ücretleri nedir ?

Şimdi bazıları skype'dan ingiliz numarası alarak Türkiye'de iken iş aramaya başlayın demiş. Bu polise gitmeden , bazı kayıtlar yaptırmadan iş bulmak mümkün mü yani ?

Biz böyle düşünüyoruz önce babam gider 3-4 ay biraz düzeni oturtur daha sonra biz gideriz diye bu durumda sıkıntı olmayacaktır değil mi bizim vizelerimiz ? Forumda sürekli eş çalışabilir denilmiş ama 18 yaşına gelmiş çocuğun çalışma hakkı oluyor mu ? (İlk yıl hem dil kursu hemde bir yerde çalışarak ingilizcemi ilerletip üniversiteye gitmeyi düşünüyorum.)

Sermaye olarak ne kadar göstermek lazım ? Açıkçası bir şunlar olacak sanırım. Oda kirası,laptop,alet takımı,kartvizit bu durumda sermaye olarak 5bin sterlin civarı yetecektir diye düşünüyorum.

Bu arada babam ilk kendi gideceği için oda tutmayı düşünüyoruz,. Bu oda üzerine şirket kurabilir mi ? Şirket adresi vs. burayı belirtebilir mi ? Fakat bir 5-6 ay sonra ayrılır sanırım ordan veya daha erken.

2-3 kişilik bir aile için ingilterede aylık ne kadar yeterli olur ? Ve babamın emeklilik durumu ne oluyor bu durumda ? oradan emekli olabilecek mi ?

Vizeye başvuruken sanırım kontratlı çalışan olarak gideceğim denilirse olumsuz yönde düşünüyorlar değil mi ?

Teşekkür ederim.
Last edited by keloks on Tue Feb 28, 2017 9:36 am, edited 3 times in total.
keloks

New postby İroy » Tue Feb 28, 2017 9:25 am

Turker35 wrote:
İroy wrote:
Turker35 wrote:Merhaba,

Biz de Turkiyeden Ankara antlasmasina basvurmayi dusunuyoruz, ben şu an Türkiyede Tekstil üzerine ihracat yapan bir firmanın ortağıyım, ve İngiltereyede satışımız var, ingiltereye gidince yine Tekstil üzerine bir firma kurup, Türkiyeden ve Uzakdoğudan kumaş üreten firmaların temsilciliğini alıp, İngilteredeki müşterilerime acenta olarak komisyon üsulü mal satmak istiyorum. Business planımızda bu şekilde olacak. Hem tedarikçi firmalardan hem de İngilteredeki müşterilerimden referans mektupları alabilirim, banka hesabımda da beni ve ailemi uzun süre geçindirecek , firmanında masraflarını karşılayabilecek bir meblağ var.
Benimle beraber Eşim ve Ağustos ayında doğacak olan bebeğimizde İngiltereye gelecek. Normalde önümüzde eğer doğum olmasaydı , hemen başvurmayı düşünüyorduk ancak doğumu İngilterede yapmak bizim için hem masraflı hem de zor olacak, onun için doğumu Türkiyede yapıp, başvuruyu hemen doğumdan sonra Ağustos yada Eylül ayında yapmayı düşünüyoruz ama bir yandan da o zamana kadar Ankara Antlaşmasıyla ilgili bir durdurma ya da dondurma kararı olabilirmi diye çekinmiyorda değilim.
Onun için bir ihtimal olarakta hemen kendi adıma Ankara Antlaşmasına başvurarak vizemi alıp ingiltereye gelerek firma kurma vs işlemleri halledip , eylül ayına kadar İngiltere-Türkiye arası gel git yaparak işlerimi haledebilirim ve doğumdan sonra eşim ve doğacak bebeğimiz için vize başvurusunda bulunabilirim, bu durumda Eşim ve e bebeğim için vize almam ne kadar sürer bizim için daha zor olur mu?
Bu şartlar altında sizce doğumdan sonra başvuru yapmak mı daha doğru olur yoksa benim biran önce kendi adıma Ankara Antlaşmasına başvurarak vize alıp, Eylül ayına kadar İngiltereden Türkiyeye gelip giderek firmayı kurup ticaretime başlamam ve doğumdan sonra Eşim ve Bebeğimiz için vize başvurusunda bulunmam mı daha doğru olur.

Yanlış yonlerdirmek istemem ama bildiğim kadarı ile ankara anlaşması ile gelirseniz sağlık hizmetinden faydalanabiliyorsunuz bu da doğum masrafı olmayacak demektir bu durumda o kadar uzun süre beklemenize gerek yok demektir yinede daha iyi bilen arkadaşlar var ise lütfen düzeltsin.

Merhaba, evet o konuyu araştırdım , gidip council tax ödemeye başladığınız anda ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanabiliyorsunuz ama biz hem orada destek alabileceğimiz bir eş dost akraba olmadığı için, hem ingilterede doğum hikayetlerini çok iç açıcı bulmadığımız için (Genelde bir ebeye emanet edip çok fazla ilgilenilmiyormuş) , hemde gelirgelmez sosyal yardımlardan yararlanıp sonraki vize süreçlerinde sıkıntı yaşamamak için burada doğum yapıp gitmek istiyoruz ama o ihtimalde hala aklımızın bir kenarında, bu konuda bize tam destek olabilecek bir danışmanda bulamadık henüz, buradan bilgi alabilmeyi umuyorum.

İngiltere'de doğum yapmış biri olarak şunu belirtmeliyim ki özel oda da 1 tane sizin yaninizda sürekli duracak bi ebe ile doğum yaparsınız an an bütün reaksiyon ve olan herşeyi kayda geçerler son derece nazik davranirlar eşiniz ile birlikte oda da olabilirsiniz ve bir kişi daha girebilir eşinizin annesi Vs toplamda 2 kişiye izin var yani. Eğer ebe bi sakınca görmezse isterseniz su da doğum deneyebilirsiniz yada nasıl rahat edecekseniz öyle evde bile yapabilirsiniz ebe tetikte bekler ambulans hemen gelir herhangi bi durum da ama hastane benim tercihim di herhangi bi komplikasyon A karşı.. Burada ki ebeler en az kadın doğum uzmanı kadar bilgilidir bi ameliyat yapmiyorlar oyle soyleyim en ufak şüphede zaten hemen hastaneye alınırsıniz uzmanlar devreye girer ha ben keyfi sezeryan istiyorum derseniz malesef onlar işte yok burda doğumdan sonra yatakhane alinirsiniz refakatci olayı yok çünkü hemşireler her şeyi yapar sizin için çağırıp istemeniz yeterli wc götürmek duş aldırmak bi süre bebeğe bakmak bilemediğiniz bi durumda danışmak zaten dr gelip kontrol ediyor.. eve çıkınca 1 hafta gelir giderler ebeler anne ve bebeği kontrol ederler 4 hafta da 1 artık bebeğinizi kayitli olduğu gb götürürsunuz kilo hareketler Vs bakılır bunlar devlet görevlileri tarafından yapılır. Buraya ankara anlaşması ile gelirseniz burada doğum yapmış olmanız sosyal yardimdan faydalanmak değildir çünkü vergi ödüyorsunuz bu sizin en doğal hakkınız kimse size neden tr de doğurmadın deme cüretini göstermez sosyal yardım ev istemek para yardımı benefits istemek bunlardır zaten böyle bi hakkınız yok sizin ankara anlaşması ile bildiğim kadarı sanırım. Burada iş güç kuran insanlar elbet burada doğum yapacak burada okula gidecek bence bundan dolayı endişe etmemelisiniz elbette uzmanlara sorun ama ben yaşayan biri olarak bilgi vermek istedim. Hayırlısı olsun kolayca atlatin umarım...
İroy

New postby Turker35 » Tue Feb 28, 2017 10:48 am

İroy wrote:

İngiltere'de doğum yapmış biri olarak şunu belirtmeliyim ki özel oda da 1 tane sizin yaninizda sürekli duracak bi ebe ile doğum yaparsınız an an bütün reaksiyon ve olan herşeyi kayda geçerler son derece nazik davranirlar eşiniz ile birlikte oda da olabilirsiniz ve bir kişi daha girebilir eşinizin annesi Vs toplamda 2 kişiye izin var yani. Eğer ebe bi sakınca görmezse isterseniz su da doğum deneyebilirsiniz yada nasıl rahat edecekseniz öyle evde bile yapabilirsiniz ebe tetikte bekler ambulans hemen gelir herhangi bi durum da ama hastane benim tercihim di herhangi bi komplikasyon A karşı.. Burada ki ebeler en az kadın doğum uzmanı kadar bilgilidir bi ameliyat yapmiyorlar oyle soyleyim en ufak şüphede zaten hemen hastaneye alınırsıniz uzmanlar devreye girer ha ben keyfi sezeryan istiyorum derseniz malesef onlar işte yok burda doğumdan sonra yatakhane alinirsiniz refakatci olayı yok çünkü hemşireler her şeyi yapar sizin için çağırıp istemeniz yeterli wc götürmek duş aldırmak bi süre bebeğe bakmak bilemediğiniz bi durumda danışmak zaten dr gelip kontrol ediyor.. eve çıkınca 1 hafta gelir giderler ebeler anne ve bebeği kontrol ederler 4 hafta da 1 artık bebeğinizi kayitli olduğu gb götürürsunuz kilo hareketler Vs bakılır bunlar devlet görevlileri tarafından yapılır. Buraya ankara anlaşması ile gelirseniz burada doğum yapmış olmanız sosyal yardimdan faydalanmak değildir çünkü vergi ödüyorsunuz bu sizin en doğal hakkınız kimse size neden tr de doğurmadın deme cüretini göstermez sosyal yardım ev istemek para yardımı benefits istemek bunlardır zaten böyle bi hakkınız yok sizin ankara anlaşması ile bildiğim kadarı sanırım. Burada iş güç kuran insanlar elbet burada doğum yapacak burada okula gidecek bence bundan dolayı endişe etmemelisiniz elbette uzmanlara sorun ama ben yaşayan biri olarak bilgi vermek istedim. Hayırlısı olsun kolayca atlatin umarım...
[/quote][/quote]

Cevabınız için çok teşekkür ederim, bizim şu an planimiz bir iki ay içerisinde ankara antlaşmasına başvurup kısmet olursa benim adıma kendi vizemi almak, sonra İngiltereye gidip firma kurma vs işlemlerini tamamladıktan sonra İngiltere Türkiye arasında gelip giderek doğuma kadar bu şekilde idare etmek doğumdan sonrada Eşim ve Bebeğimiz için Türkiyeden dependant olarak vize ye başvurmak, ama bu durumda eşim ve bebeğimiz için vize alma prosedürü nasıl işliyor onu bir türlü bulamadım, Ankara Antlaşması başvurusunda olduğu gibi 2-3 haftada sonuç alabiliyormuyuz yada bu durumda eşim ve bebeğim için vize almak zor olur mu onu kestiremiyorum, bu konuda yardımcı olabilecek birileri olursa çok memnun olurum. Birkaç kişi Türkiyeden dependant olarak yapılan başvuruların 5-6 ayı alabildiğinden bahsetti hatta bu durumda eşim ve bebeğim için vize almanın daha zor olacağını da iddia ettiler ama net olarak bu konuda bir bilgi bulamadım. Bir çok danışmanlada bu konu hakkında görüşmek için irtibata geçtim ama şu an başvurular çok yoğun sanırım hiçbiri bana bir dönüş yapmadı, telefonumu alıp biz sizi arayacağız diyorlar ama dönmüyorlar. Bu konuda uygun fiyatlı güvenilir bir danışman da önerebilirseniz çok memnun olurum.
Turker35

New postby Dreamer » Wed Mar 08, 2017 11:00 am

Herkese merhaba,

Çok ciddi olarak Londra Anlaşması'nı düşünüyorum.

Beni zorlayan en büyük soru şu: Londra'ya geldiğimde hiç bir iş bağlantım olmadan ilk yıl survive edebilir miyim?

Daha önce İngiltere'de master yaptım bu bir artıdır belki. Fakat bireysel danışmanlar için iş bulabilmek kolay mı? Yetkin bir CV önemli aşama kaydettirir mi?

Karar vermemde yardımcı olacak yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Ali
Dreamer

New postby orduevi » Wed Mar 08, 2017 2:13 pm

Dreamer wrote:Herkese merhaba,

Çok ciddi olarak Londra Anlaşması'nı düşünüyorum.

Beni zorlayan en büyük soru şu: Londra'ya geldiğimde hiç bir iş bağlantım olmadan ilk yıl survive edebilir miyim?

Daha önce İngiltere'de master yaptım bu bir artıdır belki. Fakat bireysel danışmanlar için iş bulabilmek kolay mı? Yetkin bir CV önemli aşama kaydettirir mi?

Karar vermemde yardımcı olacak yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Ali

Londra Antlasmasi nedir?
orduevi

New postby Emre » Wed Mar 08, 2017 2:27 pm

@Dreamer

Hiçbir iş bağlantının olmaması ilk aşamada sıkıntı yaratır. Ancak gitmeden önce yapacağın iş ile ilgili pazar araştırmanı düzgünce yapar ve potansiyel müşterilerin ve rakiplerin hakkında bilgi edinirsen, olası bir durumda UK'ye yerleştiğinde ne yapacağını bilirsin.

İngiltere'de master yapmış olman bir artı olur. Sonuçta UK'deki sistemin ne olduğu hakkında az çok bilgin olduğunun kanıtıdır. Pek tabi yetkin bir CV de işe yarar. Onun dışında tam olarak ne danışmanlığı yapacağını bilmiyorum ancak hedef kitleye yönelik verilecek reklamlar müşteri getirecektir. Bağlantılar önemli bir de. Bol bol networking eventlere katılıp, yeni yeni insanlarla tanışırsın. Ne kadar insanla tanışıp, bağlantı kurarsan o kadar iyi.

@orduevi belli ki arkadaş yazarken heyecandan hata yapmış. Normal. Olur öyle şeyler. Ankara Anlaşması hakkında soru sorduğu gayet açık.
Emre

Previous

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü