Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Turist vizesi hakkinda soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby sunny_fgc » Thu Dec 01, 2016 9:27 pm

@Emre

Teşekkür ederim.
sunny_fgc

New postby sunny_fgc » Sat Dec 24, 2016 12:13 pm

Merhabalar,

Daha önce Ankara Anlaşması Vizesi için başvurmadan önce İngiltere'ye gidip görmek istediğimi bunun için turist vizesine başvuracağımı yazmış hatta takıldığım bir soru hakkında danışmıştım.

bugün pasaport elime ulaştı 6 aylık turist vizemi almış durumdayım.

internetten bulduğum evrak listesine göre:
İŞVERENLER İÇİN:
• Pasaportunuzun geçerlilik tarihi, seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süresi olmalıdır. Pasaportunuzda “Açıklamalar” ile “Gümrük ve Döviz Kayıtları” sayfalarına vize işlemi yapılamaz ve seyahat edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunması gerekir.
• Vize başvuru formu, tüm sorular cevaplanmış ve başvuran kişi tarafından imzalanmış olmalıdır. 18 yaş altı çocukların vize başvuru formlarına anne ve babası imza atmak zorundadırlar.
• Konsolosluk pasaportunuzun 1, 2, 3 ve 4.sayfaların ve 60.sayfanın (Kimlik sayfası) fotokopilerini istemektedir. Ayrıca bunlara daha önce alınmış olan tüm vizelerinizin fotokopileri de eklenmelidir.
• Vize talep dilekçesi; Şirket antetli kağıdına seyahat amacını ve kalınacak süreyi belirten, şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından kaşelenip, imzalanan ve İngiltere Başkonsolosluğuna hitaben hazırlanan vize talep dilekçesi.
• Yeni çekilmiş ve arka fonu beyaz olan 2 adet vesikalık resim
• Ticaret sicil gazetesi
• Son döneme ait vergi levhası
• Şirket imza sirküleri
• Bağlı bulunduğunuz odadan son 3 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi
• Evli olan kişilerden evlenme cüzdanı fotokopisi ya da bu bilgilerin hepsini içeren yeni tarihli nüfus kayıt örneği istenmektedir.
• T.C kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi
• Konfirmeli otel ve ulaşım ( gemi, feribot, uçak vs. ) rezervasyonları
• Seyahat süresini içeren Seyahat Sağlık Sigortası
• Kişiye ait kredi kartlarının fotokopileri ve son 3 aya ait kredi kartı
ekstreleri
• Güncel tarihli son 6 aylık banka cüzdan fotokopisi ve bankadan alınacak
belgenin yetkili kişi tarafından kaşelenip, imzalanması gerekmektedir.
• Var ise; tapu, araç ruhsatı, kira kontratı fotokopileri

Neredeyse tamamı Türkçe'ydi hiçbirini çevirtmedim.
şahsi hesabımda son 1 yılda hiç hareket yoktu ondan şirket hesap dökümlerini verdim ( Şirket hesabının 1 tanesş 0 TL diğeri Vadeli'de duran 30bin TL )
sadece antetli kağıda giderken kendime para vereceğimi yazdım. ( Bu ingilizceydi )
Bir de kendime izin vereceğimi yazdım ( Bu da ingilizce )

Booking ten ücretsiz iptalli rezervasyon
THY'den uçak bileti rezervasyonu.

Yeni vize almış biri olarak bilgi vermesi amacıyla yazım.
sunny_fgc

New postby İroy » Sat Feb 04, 2017 4:31 pm

mundack wrote:Merhabalar
Ankara anlaşması ile 6 aydır Londra'da yaşıyorum eşimle.
Annem ziyarete gelmek istiyor.
Yeşil pasaportu var, öğretmen emeklisi. Bankada hiç birikimi yok maalesef. Ocakta üç aylık maaşı gelecek. Boşanmış, tek yaşıyor.
Demem o ki bu ziyareti gerçekleştirecek maddi gücü yok.
bu yüzden benim davetiye mektubu yazma hakkım var mı bir ankara anlaşmalı dependantı olarak?
Bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevineceğiz.
Teşekkürler.

Merhaba uzun zaman olmuş sorun halledilmistir herhalde ama ben genede kendi yaptığımı anlatayım annem benimde yeşil pasaport sahibi öğretmen emeklisi ben bi davetiye mektubu yazmıştım kendisinin annem olduğunu evimde kalacağını belirtmiştim burada daha çok sizin geliriniz önemli yaş da elbette önemli benim annem o zaman 69 idi annemin de evi fazla bi birikmiş parası yoktu siz sponsor olacağınızı ve geliriniz ispatlamalisiniz gerekli evrakları hazırlar annenize yollarsanız sorun çıkacağını sanmıyorum ben yaşamamıştım. Kolay gelsin
İroy

New postby İroy » Tue Mar 21, 2017 11:07 am

Merhaba arkadaşlar bişi sormak istiyorum ingiltere 1 haftalık ziyaret için 6 aylık vize başvurusu red aldım ajansın yanlış yönlendirmesi yüzünden birde hesabımda ki para kaynağı yok demiş red mektubunda hesabimdaki miktar kadar altın bozdurduguma dair fatura var ama ajans bana 10 gün içinde belirli miktarlarda yatır dediği için o şekilde 10 güne dağıtarak yatirmistim ve bu faturayı koymamistik başvuru dosyasının içine. Ayrıca örnek olması açısından en son aldığım bordro da prim+maaş vardı ama başvuruda ajans onu direk maaş gibi yazmış o da red sebepleri içindeydi. Şimdi yeniden başvuru yaparken 3 aylık zaman diliminde beklemelimiyim yani Ocak ayında ki bu 10 günlük zaman gorunmemesi için yada bu şekilde başvuru yaparsam neden 10 günde yatırdın neden toplu tek seferde yatırmadın derler mi tabiki bu sefer faturayı koyacağım birde durumu anlatan mektup yazmalımıyım konsolosluga hitaben. Şimdiden teşekkür ederim
İroy

New postby Emre » Tue Mar 21, 2017 12:01 pm

@İroy şu para olayını bizim halkımız hep sorun haline getiriyor vize başvurularında. Unutulmaması gereken, vize başvurularını vize memurlarının değerlendiriyor olduğu. Yani karşıda bilgisayar ya da bir robot yok. Millet 10 gün önceden para yatırıp, bir de bunu aklınca ayrı günlere yayarak vize memurlarını yanıltabileceğini düşünüyor. Akıllarınca kandırmaya çalışıyorlar. Ki çok gereksiz bir davranış. (burada lafım ajansa bu arada)

Bir hesaba yüklü bir nakit durduk yere girecekse, bunun kaynağı her halükarda belirtilmeli. Kaynağı belirsiz yatırılan tutarlar -10 güne yaysan dahi- direkt alarm zillerini çalıyor. Ki vize memurları aptal değil. Banka dökümlerini geriye dönük kontrol ediyorlar. Sadece son rakama bakmıyorlar.

Prim+maaş kısmı ise bizim işverenlerimizin işgüzarlığı. Sigortayı düşükten ödemek için yaptıkları bir iş. Yine bunu aşmak için, maaş kısmına bordrodaki net maaş tutarı yazılmalı. Diğer gelirler kısmına da aldığın primler.

Ve elbette bir kapak yazısı yazıp, seyahat planını açıklamalı ve banka hesabındaki paranın altın bozdurmadan geldiğini yazmalısın. Ve bu parayla seyahatini karşılayacağını belirtmelisin.

Altın bozdurma faturasını ilk başvuruya eklemeyip, parayı ufak ufak yatırarak, ajans vize memurlarını kandırabileceğini düşünmüş. Çok büyük hata yapmış. Gereksiz hareketler bunlar.
Emre

New postby İroy » Tue Mar 21, 2017 12:38 pm

Emre wrote:@İroy şu para olayını bizim halkımız hep sorun haline getiriyor vize başvurularında. Unutulmaması gereken, vize başvurularını vize memurlarının değerlendiriyor olduğu. Yani karşıda bilgisayar ya da bir robot yok. Millet 10 gün önceden para yatırıp, bir de bunu aklınca ayrı günlere yayarak vize memurlarını yanıltabileceğini düşünüyor. Akıllarınca kandırmaya çalışıyorlar. Ki çok gereksiz bir davranış. (burada lafım ajansa bu arada)

Bir hesaba yüklü bir nakit durduk yere girecekse, bunun kaynağı her halükarda belirtilmeli. Kaynağı belirsiz yatırılan tutarlar -10 güne yaysan dahi- direkt alarm zillerini çalıyor. Ki vize memurları aptal değil. Banka dökümlerini geriye dönük kontrol ediyorlar. Sadece son rakama bakmıyorlar.

Prim+maaş kısmı ise bizim işverenlerimizin işgüzarlığı. Sigortayı düşükten ödemek için yaptıkları bir iş. Yine bunu aşmak için, maaş kısmına bordrodaki net maaş tutarı yazılmalı. Diğer gelirler kısmına da aldığın primler.

Ve elbette bir kapak yazısı yazıp, seyahat planını açıklamalı ve banka hesabındaki paranın altın bozdurmadan geldiğini yazmalısın. Ve bu parayla seyahatini karşılayacağını belirtmelisin.

Altın bozdurma faturasını ilk başvuruya eklemeyip, parayı ufak ufak yatırarak, ajans vize memurlarını kandırabileceğini düşünmüş. Çok büyük hata yapmış. Gereksiz hareketler bunlar.

@Emre
Çok teşekkür ederim malesef ben ilk kez bi vizeye başvurduğum için bu işi profosyonel bi iş yeri ile yapmak istedim ama kendim sora sora yapsam bundan iyiymis hala daha bunun yolu böyle diye bide bana idda ediyorlar peki sence ben bu hatadan bahsetmelimiyim yeni başvuru yaparken ki açıklama mektubun da yani ajans aracılığı ile yaptığıma dair makbuz Vs var ve hemen başvuru yapmalıyım yoksa bi kaç ay beklesem mi çok cikmaza düştüm gerçekten haksız yere red aldım
İroy

New postby Emre » Tue Mar 21, 2017 7:14 pm

@İroy kapak yazısında önceki başvurunun bir ajans tarafından yapıldığını ve bu yüzden başvuruda istenmeyen bir hata olduğunu yazabilirsin. Ancak uzun uzun açıklamaya gerek yok. Senin açıklaman gereken nokta, hesabına giren para. Ve bunu yapmanın yolu da, bozdurduğun altınların makbuzunu gösterip, bakın ben bu parayı aldım ve hesabıma yatırdım demek. Ha ama tabi parça parça yatırmışsın. Onu nasıl açıklarsın bilmiyorum. Belki de bekleyip banka hesabını falan düzene sokup o şekilde birkaç ay sonra başvurmak daha iyi olur.
Emre

New postby İroy » Tue Mar 21, 2017 7:26 pm

Emre wrote:@İroy kapak yazısında önceki başvurunun bir ajans tarafından yapıldığını ve bu yüzden başvuruda istenmeyen bir hata olduğunu yazabilirsin. Ancak uzun uzun açıklamaya gerek yok. Senin açıklaman gereken nokta, hesabına giren para. Ve bunu yapmanın yolu da, bozdurduğun altınların makbuzunu gösterip, bakın ben bu parayı aldım ve hesabıma yatırdım demek. Ha ama tabi parça parça yatırmışsın. Onu nasıl açıklarsın bilmiyorum. Belki de bekleyip banka hesabını falan düzene sokup o şekilde birkaç ay sonra başvurmak daha iyi olur.

@Emre o zaman ben 3 ay bekleyip mart nisan mayıs 3 aylık maaş in yattığı hesap ve bu parayı (yani 10 gün içinde yatırdığım) pound yapıp hesabıma atmıştım tek seferde pound yaptığım makbuz var mart da onu versem makbuz altin falan artık karıştırmadan vizeye başvursam nasıl olur yani mektup Vs de yazmadan 0 dan başvuru gibi ne önerirsin
İroy

New postby yumus » Wed Dec 13, 2017 8:44 am

Merhaba. Benim bi sorum olacaktı. Eşim 2 haftadır Londrada ankara anlaşması ile gitti. Ben istanbulda öğretmenim. 5-6 ay sonra dependant olarak başvuracağım. Sömestr tatilini eşimin yanında geçirmek istiyorum. Bunun için turist vizesine başvuracağım. Hangi belgeler gerekli biliyor musunuz? Eşim işi ile ilgili bir belge göndermesi gerekiyor mj? Yoksa normal turistik vize başvurusu şeklinde mi belge veriyorum. Daha önce bu tarz vize başvurusunda bulunanlar yardım ederse çok sevinirim. Vize reddi olabilir dediler.
yumus

New postby hsbhc » Wed May 30, 2018 4:15 pm

Merhaba arkadaşlar, Kız arkadaşım Londrada yaşıyor polonya vatandaşı. 6 aylık turist vizesi ile iki kere gittim geldim. şimdi 2 yıllık vizeye başvurup orda kalmak istiyorum biraz. benim sorum;
bu iki yıllık vizenin duration of stay kısmı yine 6 aylık gibi tüm süreyi mi kapsıyor yani 730 günü? ve vize başvuru kısmında giriş sonrası max süre 6 ay yazıyor. yani 6 ay kaldıktan sonra herhangi bir ülkeye gidip geri mi gelmem gerekiyor. eğer öyleyse ve bunu yapmazsam nasıl anlayacaklar ve anlasalar dahi problem olur mu ?
şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...
hsbhc

New postby Emre » Wed May 30, 2018 5:18 pm

1 yıl içinde toplamda 6 aydan fazla süre UK'de kalamazsın. Çıkış yapıp girmek süreyi sıfırlamaz. 6 ay bir kerede kalırsan, sonrasında 6 ay bekleyip, tekrar giriş yapabilirsin.

Tabi öte yandan turist vizesiyle 6 ay kalırsan şüpheli olur ve sonraki girişinde sorun yaşarsın. Çünkü, 6 ay boyunca nasıl geçindiğini, turist vizesiyle bu kadar süreyi nasıl geçirebildiğini sorgularlar.
Emre

New postby new2018user » Mon Jun 18, 2018 9:35 am

Selamlar,

10 günlüğüne, şu tarihler arasında UK'ye gideceğim diye başvuru yaptık ve 6 aylık / multi vizemizi aldık. Başvururken 10 gün kalacağım dediğimiz için daha fazla kalırsak. Örneğin 5 kez gidip geldik, örneğin 90 gün kaldık v.s

Yani 6 ayı aşmadığımız sürece bir çok kez gidip ve ilk başta söylediğimiz 10 günü geçersek. Tekrar turist vizesi almak istediğimizde, derler mi sen daha önce 10 gün demişsin kaç kez gitmişsin???

Yani sen 10 gün desen de adamlar 6 ay / multi veriyor. Gitmeyelim mi yani :-) merak ediyorum.

Teşekkürler.
new2018user

New postby foresttheme » Wed Feb 16, 2022 11:05 pm

Selam arkadaşlar,

Annemin beni 1 aylığına ziyaret etmesi için vize başvurusunda bulunacağız. Bunun için gerekli belgeler listesini nasıl bulabiliriz?

Teşekkürler, sevgiler
foresttheme

Previous

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü