Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

HSMP - Soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby opethema » Fri Jun 22, 2007 11:40 am

Site Memuru'nun notu: Bu basligi Bilgisayar Muhendisligi basligindan ayirdim. HSMP ile iligli soru ve cevaplara buradan devam edelim.

Merhaba, ilgin için teşekkürler. Hsmp yi de inceledim, hatta olursa onun sayesinde olur diyordum ama, o da baya sancılı bir süreç. Bir puanlaması var orada 90 alıyorum. Ama sanırım aracı kurumlara başvuru için 1000 pund ödeniyor, ve kabul olmazsa para yanıyor. Üstelik bu kurumların çoüu üçkağıtçı diyorlar, ingiltere de birebir avukat tutun bi işin hukuki boyutu ciddi falan diyorlar. Benim de aklım karıştı. En temizi, oradan bir şirketin beni istemesi olacak sanırım, ki bu şekilde onlar izindir vizedir ayarlayabiliyorlar sanırım. Uzmanlık alanım .NET. Bu platform ile 3 yıldır çalışıyorum C# ile. 1 yıldır ise TÜBİTAK'da bilişim sistemleri departmanında, kurumsal yazılım geliştiriyorum, kullandığım teknolojiler : C#, ASP.NET, Oracle 9i, MS Sql Server, Web Services, XML

Bir de teknik yeterlilik ile ilgili aşağıda cv min bir kısmını kopyalıyorum.
Last edited by opethema on Fri Jun 22, 2007 11:43 am, edited 1 time in total.
opethema

New postby hcho » Fri Jun 22, 2007 11:42 am

Araci kuruma ihtiyac yok HSMP icin, ben kendi basima aldim buraya gelirken.
Ilk once HSMPye bakardim ben olsam, burada buyuk avantajlar sagliyor.
90 puan aliyorsan, hic durma hemen belgeleri toplamaya basla.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Flavio Briatore » Fri Jun 22, 2007 11:45 am

opethema hoşgeldin ,sen beni biraz tanırsın :)

Hcho bu konuda en sağlıklı bilgi alabileceğin kişilerden biridir.Umarım senin içinde hayırlısı olur.Bildiğim kadarıyla Hcho aracı kurum kullanmadı,bende gelirken aracı kurum kullanmadım.Ben EEA permit vizesiyle giriş yaptım.

Ayrıca meslekdaş sayılırız ;)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby opethema » Fri Jun 22, 2007 11:47 am

hcho wrote:Araci kuruma ihtiyac yok HSMP icin, ben kendi basima aldim buraya gelirken.
Ilk once HSMPye bakardim ben olsam, burada buyuk avantajlar sagliyor.
90 puan aliyorsan, hic durma hemen belgeleri toplamaya basla.

Araci kuruma gerek yok mu?
Nasil olacak peki?
Direk belgeleri toplayip, bireysel basvuru mu?
Bunun takibi ve kabul edilmesini tek basina yapamazsin zor olur,
ingiltere'den bir avukat tutmalisin falan demislerdi de ben de pek yanas(a)mamistim. İzlemem gereken yol nedir peki, ve kabul olma şansı.
Ne gibi avantajlar sagliyor hsmp. Sen nasıl gitme firsati buldun UK'ye.

Not : Cok soru soruyor olabilirim, kusura bakmayin, cidden bu konuda, etrafimda bilgi verebilecek biri yok, ve ben bir an once ise koyulmak istedigimden, her tur bilgiye acim bu konuda. Tesekkurler.

HSMP testi :

Yaş Puanınız
20

Eğitim Puanınız
30

Son 12 Aylık Gelir Puanınız
40

Öncelikli MBA Okulu Mezuniyet Puanı
0

TOPLAM
90

Tebrikler, HSMP için yeterli puana sahipsiniz.

Toplam 90 puan aldınız. Bu puan ile HSMP programına başvuru yapabilecek durumdasınız.
opethema

New postby hcho » Fri Jun 22, 2007 11:52 am

Hocam, HSMP icin dokumanlari tekrar oku. www.workingintheuk.gov.uk adresinden indirebilirsin.

Istenen dokumanlari bir zarfin icine koyup verilen adrese gonderiyorsun, o kadar. Takip edilecek bir sey yok. Avukat olsun olmasin surece kimseyi mudahele ettirmiyorlar. Avukatin basvuruya katacagi hicbir sey yok.

Eger istenilen belgeleri eksiksiz temin edersen, uckagit yoksa ve puan barajini asiyorsan kabul edilme ihtimalin %100.

Elinde bir kere HSMP oldu mu is bulmak gercekten kolay. Turkiye'de yeni bir is bulmaktan bile kolay olabilir.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby opethema » Fri Jun 22, 2007 12:01 pm

The HSMP fee is £400. Payment can be made by one of the 3 methods indicated on the payment form:

* UK Postal Order
* Credit/Debit card or
* Cheque. Please make cheques payable to 'Home Office, Work Permits (UK)'.

You will be exempt from these charges if you are a national of Albania, Andorra, Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Croatia, FYR of Macedonia, Moldova, Romania, Turkey, Ukraine and Georgia.

----

O zaman bir tek IELTS masrafı olacak :)
Yanlış mıyım?

Edit: Hmm bir de dökümanları, yeminli tercümana tercüme ettirip, onaylatacağız galiba.
Last edited by opethema on Fri Jun 22, 2007 12:09 pm, edited 1 time in total.
opethema

New postby opethema » Fri Jun 22, 2007 12:04 pm

Ama hocam beni de en çok düşündüren şey şu:

Sonuçta hani ben gezmeye vesaire gelmiyorum, çalışma amaçlı geliyorum. Yani Türkiye'den ayrılmadan, orada bir işyeri ile anlaşmadan gelsem sakat olmaz mı. Beni düşündüren bu. Aylarca iş bulamadım diyelim, cepten yiyecez, o da bitince işler sarpa sarar vs. Sonuçta ciddi bi karar. Ama işi ayarlayabilsem, içim rahat bir şekilde gelirim hiç değilse, geride bıraktıklarıma da, ben orada iş ayarladım vs deyip ikna ederim. Bu şekilde, önceden işini ayarlayıp da gitmek de zor ama herhalde değil mi.
Adamlar senle yüzyüze görüşmeden pek de işini garantilemez gibi?
opethema

New postby hcho » Fri Jun 22, 2007 12:25 pm

Turkiye'deki isinden ayrilmadan burada basvuru yapabilirsin. Artik isverenler tarafindan da bilinen birsey HSMP. Turkiye'deyken telephone interview yaparsin, eger begenirlerse yuzyuze gorusmeye cagirirlar. Isyerinden izin alip gidersin, teklif alirsan basarsin istifayi.

Ben HSMP basvurumu gonderdigim anda CV bombardimanina baslamistim. Basvuru sonuclanmadam elimde 2 is teklifi vardi.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby opethema » Fri Jun 22, 2007 12:53 pm

Flavio Briatore wrote:opethema hoşgeldin ,sen beni biraz tanırsın :)

Hcho bu konuda en sağlıklı bilgi alabileceğin kişilerden biridir.Umarım senin içinde hayırlısı olur.Bildiğim kadarıyla Hcho aracı kurum kullanmadı,bende gelirken aracı kurum kullanmadım.Ben EEA permit vizesiyle giriş yaptım.

Ayrıca meslekdaş sayılırız ;)

Arkadaşım merhabalar, kısacık sürede biraz fazla mesaj trafiği yaptık :)
Görmemişsim senin mesajını. Hoşbulduk, bu siteyi bilmyirodum, ayrıca teşekkür ederim sana. Sen de hsmp ile gittin demek ? Ve bireysel başvuru ile.?
opethema

New postby Flavio Briatore » Fri Jun 22, 2007 12:59 pm

opethema wrote:Arkadaşım merhabalar, kısacık sürede biraz fazla mesaj trafiği yaptık :)
Görmemişsim senin mesajını. Hoşbulduk, bu siteyi bilmyirodum, ayrıca teşekkür ederim sana. Sen de hsmp ile gittin demek ? Ve bireysel başvuru ile.?

Olsun yahu,önemli olan işinin görülmesi...

Ben EEA permit vizesiyle giriş yaptım,Eşim Avrupa Birliği vatandaşı,kendim bireysel başvuru yaptım,Tüm evraklarımı tam hazırladım,herşeyi dürüstçe yazdım,vize reddim vardı Hollanda Kons.dan onu bile evraklarıyla gösterdim,yalan şeyler göstermedim.Bireysel başvurdum.

Pazartesi başvurdum,Çarşamba günü görüşmeye çağırmadan vizeyi verdiler.Ben pek senin istediğin Vize türünü bilmiyorum,Hcho zamanında sağolsun çok yardım etmişti Erkutla beraber,onların yönlendirmeleriyle yaptım bazı şeyleri.Ama dürüst olup herşeyi tam anlamıyla verirsen bana göre hiç görüşmeye bile çağırmadan vizesini verebilirler.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby hcho » Fri Jun 22, 2007 1:03 pm

@Flavio
Opetha'nin alacagi vize seninki gibi degil. Once buradaki icisleri bakanligindan(home office) onay almasi gerekiyor. Istanbul'da yapacagi is buradan okeyi alinca formalite.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby opethema » Fri Jun 22, 2007 1:04 pm

Flavio Briatore wrote:
opethema wrote:Arkadaşım merhabalar, kısacık sürede biraz fazla mesaj trafiği yaptık :)

Olsun yahu,önemli olan işinin görülmesi...

Ben EEA permit vizesiyle giriş yaptım,Eşim Avrupa Birliği vatandaşı,kendim bireysel başvuru yaptım,Tüm evraklarımı tam hazırladım,herşeyi dürüstçe yazdım,vize reddim vardı Hollanda Kons.dan onu bile evraklarıyla gösterdim,yalan şeyler göstermedim.Bireysel başvurdum.

Pazartesi başvurdum,Çarşamba günü görüşmeye çağırmadan vizeyi verdiler.Ben pek senin istediğin Vize türünü bilmiyorum,Hcho zamanında sağolsun çok yardım etmişti Erkutla beraber,onların yönlendirmeleriyle yaptım bazı şeyleri.Ama dürüst olup herşeyi tam anlamıyla verirsen bana göre hiç görüşmeye bile çağırmadan vizesini verebilirler.

Çok sevindim adına, yani kolayca vize işini halletmene.
Evet ben de dikkat ederim bu konuda, yani zaten bir konuda en ufak dürsütsüzlük yaparsan onun bi yerlerinde sana patlayacağını düşünürüm.
Şimdi yavaştan belgeleri toparlamaya çalışacağım. Ve önümüzdeki ilk IELTS sınavına gireceğim. Bir tek IELTS kabul ediyorlar öyle değilmi, kaç puan istiyorlar.
opethema

New postby hcho » Fri Jun 22, 2007 1:07 pm

Indirecegin dokumanlarda yazar kac puan istedikleri. Ben basvuru yaparken, Ingilizce egitim yapan okuldan mezun olmak yeterli oluyordu. IELTS ile ugrasmadim. Sonradan degistirdiler galiba o kurali.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Flavio Briatore » Fri Jun 22, 2007 1:09 pm

hcho wrote:@Flavio
Opetha'nin alacagi vize seninki gibi degil. Once buradaki icisleri bakanligindan(home office) onay almasi gerekiyor. Istanbul'da yapacagi is buradan okeyi alinca formalite.

Evet doğru zaten benim söyleyebileceğim tek şey dürüst olması,rahat olması :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby coskan » Mon Aug 06, 2007 3:35 pm

HSMP icin daha taze almıs biri olarak bende bisiler soyliyeyim

1- avukat mavukat IT ci bir insan icin gercekten bosa masraf
2- herseyi basite indirgedikleri icin 12 bordro sirketten bir yazı ve gereken diger ıvır zıvır dokumanlar yetiyor
3- adresimi londra yaptim daha gitmeden 5 gunde 3 sirket aradı 4 tane de mail aldım fakat ekimde gelecegimi yazdım da anca duruldular. yazılımcı degilim ama ORACLE cıya ac olduklarını daha calisma iznim yokken bile biliyorum

simdi sorularımı sıralayayım

HSMP extension alanımız var mı?

ben 2 sene permanent calismak istiyorum simdilik daha sonra umbrella bir sirket acıp yoluma contractor olarak devam edecegim. burdaki sorun bana burdan davulun sesi uzaktan hos geldigi icin 35 binin asagısı olmaz diyorum ajanslara fiyakt 5 sene tecrubeli biri icin normalmidir az bile midir ?

isverenlerin ozellikle IT sektorunde yabancıya bakisi nasıldır. adaptasyon sureci tanıyorlar mı dil konusuna ? (degisir gerci kisiden kisiye ama ben gene de sorayım)

isverenin beklentisi Turkiyedekilerden daha mı az daha mı cok ?

opethema belgeler icijn kafana yatmayan bir durum olursa memnuniyetle yardımcı olabilirim

siteyi hazırlayanlara da ilk mesajla tesekkur edeyim unutmadan simdiden cok yardımı oldu
coskan

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü