Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

HSMP - Soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby dnz » Tue Jun 17, 2008 10:36 am

@denise tesekkurler.. tum dokumanlar hazırdı, toefl score report'umu da tekrar istemistim.. toefl'dan 110 istediklerini bilmiyordum sok oldum. simdi ielts ye girices bakalım..

bir ay daha ertelendi basvuru.. tesekkurler yoksa direk red alıcaktım..
dnz

New postby 386-DX » Tue Jun 17, 2008 6:21 pm

@dnz

TOEFL'dan 110'u yalnızca Tier 1 için istiyorlar.
HSMP'ye başvuracaksanız 6.0 dengi TOEFL IBT kabul ediliyor, ki bu da yaklaşık 80 demek.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby eycu » Tue Jun 17, 2008 9:05 pm

1. Naric'den denklik belgesi almanın maliyeti ve belgenin geliş süresi konusunda bilgi verebilecek var mı?

2. Formul-A yı Beşiktaş Nüfus Müdürülüğünden aldım bugün. Türkçe apostile belgesi de eklendi yanına. Tercüme falan istemiyor değil mi. Öylece gönderiyoruz Formul-A'yı.

BU arada bugün HSMP.Workpermits@ind.homeoffice.gsi.gov.uk adresine bir mail attım. Çok yoğunlar anlaşılan. Aşağıdaki mail döndü hemen.

Due to a recent large increase in the number of HSMP applications received, we are currently unable to offer an urgent service or progress updates.
We will keep this situation under regular review. Please note that your email will not be actioned and you should refer to our website www.bia.homeoffice.gov.uk for further updates.
eycu

New postby dnz » Wed Jun 18, 2008 6:28 am

@386-DX evet evet ben HSMP'ye basvuruyorum, halen basvuru almaya devam ediyorlar degil mi?
cok tesekkurler 386-DX, bu sabahın en guzel haberi bu oldu!
dnz

New postby shanga » Wed Jun 18, 2008 6:57 am

@ eycu
http://www.naric.org.uk/index.asp?page=20 adresinde alabilecegin denklik belgesi turleri ve ucretleri yazıyor.Ben Letter Of Comparability almıstım,once online basvuru yapıosun kredi kartı ile odeme yapıosun daha sonra evraklarını,transkript vs. tercume ettirip belirtilen adrese gondermen gerekio. 10-15 gun surer dio sitede ama 1ay olmustu hatırladıgım kadarıyla.
Denklik belgesini nerde kullanmak icin istedigini anlasılır bicimde yazmanı oneririm cunku onunla ilgili gorus belirtebilio gorevli memur.
shanga

New postby dnz » Wed Jun 18, 2008 10:59 am

Tekrar selamlar,

- NARIC belgesi almak Turkiye'de nereden mezun olursanız olun sart mıdır? Online olarak onlar check edemiyorlar mı?

- ITU mezunuyum ben diplomam da Turkce, ingilizceye cevirttim tercumana yeterli midir bu?

- Ayrıca tax ile ilgili bi sorum var: basvuru formunda Income Tax Return for the period covered icin soyle bir acıklama mı yazmak gerek:

"The tax authority in Turkey does not provide Income Tax return to individuals. Please consider my bank statements showing the transactions of my earnings that matches each wage slips provided."

yardımcı olabilecek arkadaslara cok cok tesekkurler..
dnz

New postby 386-DX » Wed Jun 18, 2008 11:52 am

Bir denklik belgesidir gidiyor mesajlarda. NARIC'ten denklik belgesi almanıza gerek yok. Böyle bir şey hiçbir yerde yazmıyor. Bu taşı da kuyuya ilk hangi deli attı merak ediyorum gerçekten. Hiçbirimiz öyle bir belge almadık, hepimizin de başvurusu kabul edildi. Hatta bana kalsa okuduğunu anlamıyor İngilizce bilmiyor bu diye direkt reddederdim valla NARIC denklik belgeli başvuruyu.

Aynı şekilde Formül-A belgesi tek başına yeterli. Tekrar tercüme ettirmenize, yanına apostil vs. eklemenize gerek yok. Hiçbirimiz böyle şeyler yapmadık.

İTÜ diplomanızın tercümesi yeterli. İngilizce yeterliliği için de gösterecekseniz üniversiteden bölümünüzün %100 İngilizce olduğuna dair bir yazı almanız gerekiyor. Açıklamaları tekrar okuyun.

Açıklamanızadaki "that matches"in "that match" olması gerekiyor, onun dışında bir sorun yok :)
386-DX
ROBERT PLANT

New postby munu » Wed Jun 18, 2008 12:16 pm

@386-DX

Ben NARIC'ten denklik belgesi gonderdim. Belki de o deli benimdir :)

Ama ben denklik belgesini, oraya gittigimde diplomamla calisabilir miyim diye meraktan aldim, HSMP icin degil. Basvuruda da gonderdim hazir elimde varken.

Evet, ben de 386-DX e katiliyorum. Denklik belgesiyle ugrasmayin
munu
ROBERT PLANT

New postby dnz » Wed Jun 18, 2008 12:28 pm

tesekkurler 386-DX..

NARIC gerekli deilse super.. zamandan kazandık yine..

that match olarak degistirdim acıklamayı da..

son olarak bodroların imzalı ve kaseli olması sart mı??
dnz

New postby haphazard » Wed Jun 18, 2008 12:37 pm

K.K.T.C deki universitelerde okuyan arkadaslarin HSMP ekibi tarafindan tanimama gibi bi durumu vardi, hatta ilgili konuyu farkli bir baslik altinda irdeliyorlardi. Bir arkadasimiz bunun icin NARIC'ten belgesini alip yolladi.

Bunun disinda TR'de acikogretim haric herhang bir universiteden mezun olmus olmak yeterli, baska hic bir seye gerek yok. Ayrica diplomam calismak icin gecerlimidir degilmidir diye de caninizi sikmayin vizenin ustunde "highly skilled" yaziyor ve is verenler bu vizeyi biliyor.

Tax Return kismina sahsen ben hic bir aciklama yapmadim ve bordrolarim ile banka dekontlarini gonderdim (bunlari formda da isaretledim).

son olarak, bordrolarinin imzali ve kaseli olmasi sart. HSMP guidance'a bakar isen, duz bir kagitta ise kase ve imza istiyorlar. antetli kagitta ise sadece imza yeterli diye hatirliyorum ama emin degilim, guidance'i inceliyebilirsin..
haphazard
ROGER WATERS

New postby dnz » Wed Jun 18, 2008 12:46 pm

bordrolar pwc tarafından hazırlanmıs maas bordroları fakat nedense uzerlerinde hicbir kase imza yok..
onu da halledicez artık..
tesekkurler haphazard.
dnz

New postby playdead » Wed Jun 18, 2008 2:54 pm

Arkadaşlar merhaba,

31Mart tarihinde belgelerini göndermiş bir başvuru sahibiyim, sonucum henüz belli olmadı, bu bekleme süresinde de aklıma red alabileceğim bir durum geldi, fikirlerinizi dikkate alarak belgemi temin edip HO'ya göndermek istiyorum.

İngilizce bir okuldan mezun oldum, 2 seçenek verilmiş ya diploma+official headed paper ya da official headed paper+transcript.

Diploma yerine elimde geçici mezuniyet belgem vardı, diploma olarak (bu da bi problem olabilir ama diplomaları 7 yıl sonra teslim edebilen bir üniv.den mezun oldum) onu, yanında da okuldan alınmış bir mektup ve transcript'imi gönderdim. Official headed paper nasıl bişey oluyo bilmiyorum ama benim gönderdiğim üzerinde mühür olmayan a4 beyaz kağıda yazılmış ve mühürlenmeden imzalanmış bir mektup.

Bu arada geçici mezuniyet belgem official headed paperda istenen tüm bilgileri içeriyor, bu nedenle çok sallamadan o mektubu da koydum (her 2 durumda da zorunlu tutulmuş tek belge de bu malesef)

Sorum şu şimdi ben HOya official headed paper göndermeli miyim? Göndermeliysem nasıl bir şey bu? Türkçe karşılığı nedir yani?

Teşekkürler şimdiden...
playdead

New postby shanga » Wed Jun 18, 2008 4:15 pm

@386-DX
Denklik belgesinin HSMP icin bir sart olmadıgını bunca sayfadan sonra forumdaki arkadasların cogu biliodur eminim zira ben de elimde olmasına ragmen gondermeye gerek duymadım.
Bu belge ozellikle bazı bolumler icin is basvurusu yaparken siddetle istenmektedir.Fazla bilgi goz cıkarmaz....
@playdead
official headed paper kurumun yazdıgı "resmi ust yazı" anlamında
shanga

New postby haphazard » Wed Jun 18, 2008 8:36 pm

@playdead

HSMP cevap süresi ile ilgili bir başlık var. Oraya baksaydın keşke. Hala 3 Martta ellerine ulaşan başvuruları değerlendiriyorlarmış, aşırı bir yük varmış.
haphazard
ROGER WATERS

New postby playdead » Wed Jun 18, 2008 8:58 pm

cevaplar için teşekkürler.

buraya yazdıktan sonra hsmp kılavuzunu inceledim tekrar ve başvuru esnasında gözden kaçırdığım çok önemli bir detayı farkettim: "Please note that provisional certificates are not acceptable". Geçici mezuniyet belgemi original degree certificate olarak göndermemin bi hata olduğunu anladım. Şimdi onu, antetli kağıda yazılmış enstitüden alınan orijinal mektup olarak gösterecek şekilde formumu düzenleyip göndermek istiyorum.

yeni bir döküman eklenmesi veya değiştirilmesi için bundan önce belgeleri gönderdiğim adrese yeni belgeleri yollamam yeterli değil mi?

kılavuzda bişey bulamadım.ayrı bir işlemi yok bunun değil mi?
playdead

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü