Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

HSMP - Soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby babutine » Wed Aug 22, 2007 8:43 pm

Ben de yakin bir tarihte HSMP'ye sahsen basvuracagim. Ancak kafama takilan bir soru vardi. Lisans egitimimin UK denkligini ispatlamak icin kendim mi NARIC'den belge alip yollamaliydim yoksa ben sadece diploma vs. gondericem de oradan mi sorgulanacakti. Bu sorunun cevabi NARIC'den belge almamin gerekmedigi seklinde(Thanks to coskan & hcho).

Bunu disinda coskan'in onerdigi bir site var, sahsi basvuru yapanlarin isine yarayabilir. Ben de bos bir zamanimda oturup inceleyecegim.

http://hsmp-services.co.uk/hsmp-forums.php

simdiden herkese kolay gelsin.
babutine

New postby hcho » Thu Aug 23, 2007 9:13 am

Bir de http://www.immigrationboards.com var. O da fena degildir.

Yanliz bu forumlari kullanirken dikkat edilmesi gereken bir sey var. Buralarin ahalisi ekseriyetle Hindistan, Pakistan ve Banglades'li kardeslerimizden olusuyor. Guney Asya'da Ingiltere veya Amerika'ya kapagi atmak toplumsal bir histeri halinde. Bizdeki Alamanya sevdasina benziyor. Histerinin sonucu olarak kurallari kendi kafasina gore yorumlayan, yalan-yanlis bilgi veren. sahtecilik yapanlar oluyor. Bunlarin bir kismi Home Office, bir kismi da kendi ulkelerindeki buyukelcilikler tarafindan reddediliyor. Forumlarin genel icerigi reddedilenlerin feryat-figanina dogru kayabiliyor. Oralarda yazili olanlara bakarak HSMP almanin zor oldugu gibi bir izlenim edinebilirsiniz ama yanilmis olursunuz. HSMP kitapcigi gordugum en iyi kaynak, herseyi acik acik anlatiyor. Temiz bir basvurunuz varsa baska bir yere bakmaniza gerek yok.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby diyab » Thu Aug 23, 2007 1:30 pm

hcho'ya katiliyorum. Hic oyle baska yerlere bakip heyecan yapmaya gerek yok. Kitapcigi okuyup ne yaziyorsa harfiyyen onu yapmak lazim. Herhangi bir suphe durumunda direk hspm'nin mail adresine mail atin. Kesinlikle turk mantigiyla yorum yapmamak lazim. Mumkunse hsmp deneyimi olan bir arkadasa da belgeleri kontrol ettirin. Unuttugunuz yada umursamadiginiz birsey ret yemenize sebeb olabilir yada en azindan degerlendirme suresini birkac hafta uzatir.
diyab
ROBERT PLANT

New postby coskan » Mon Aug 27, 2007 4:05 pm

http://www.trackitt.com/ bu adresten case inizi takip ederseniz asagi yukarı aldıgınız referans numarasına gore onay almıs olan varsa gonul rahatlıgıyla hsmp ofisini arayıp (1 e basıyorsunuz initial application diyorsunuz ad soyad ve dogumtarihi isteniyor) durumunuzu oggrenebilirsiniz. karar verildi derlerse bunaltma taktigiyle kararı ogrenebilirsiniz. genelde soylememeye meyilliler ama ben iki ayrı basvuru icin de sonucu aldım. iş basvurusu yapicam diyin bunaltın soyluyorlar sonucu
coskan

New postby babutine » Mon Aug 27, 2007 8:05 pm

Evet cok dogru, ben de kitapciktaki e-mail adresine sorumu gonderdim ve hemen cevaplandirdilar. Ben yogunluktan dolayi gecistireceklerini ya da cok gec cevaplayacaklarini dusunmustum halbuki. Ama yine de bu sureci yasamis birinden edinilecek bilgiler hepsinden daha verimli oluyor, sorumu daha net anliyor karsimdaki :)

Bunun haricinde su an kafama takilan, belgelerin posta yoluyla guvenli bir sekilde gidip gelmesi, malum icinde nufus cuzdani ya da ehliyetten tut da diplomaya kadar onemli evraklar olacak. Giderken DHL ile gondermeyi dusunuyorum, kurye adresi de farkliymis bu arada, ama donus icin kurye olayini nasil yapacagim pek emin degilim. Airmail'e de pek guvenmiyorum, Home Office de belgeleriniz kaybolursa sorumluluk kabul etmeyiz demis zaten, bu laftan sonra iyice kurtlaniyor insan :) sanirim su sekilde yapmak lazim, kargomuz yani belgelerimiz ulastiktan sonra telefon ya da e-mail araciligi ile yaklasik hangi tarihte sonuclarin belli olacagini ogrenip o tarihte kurye nin gidip belgelerinizi almasini saglamak, ha bir de bunun icin faks gondermek gerekiyormus sanirim kuruma. Bunu denemis biri varsa bizimle tecrubelerini paylasabilir mi acaba?

Simdiden tesekkurler.

diyab wrote:hcho'ya katiliyorum. Hic oyle baska yerlere bakip heyecan yapmaya gerek yok. Kitapcigi okuyup ne yaziyorsa harfiyyen onu yapmak lazim. Herhangi bir suphe durumunda direk hspm'nin mail adresine mail atin. Kesinlikle turk mantigiyla yorum yapmamak lazim. Mumkunse hsmp deneyimi olan bir arkadasa da belgeleri kontrol ettirin. Unuttugunuz yada umursamadiginiz birsey ret yemenize sebeb olabilir yada en azindan degerlendirme suresini birkac hafta uzatir.
babutine

New postby turgut reis » Mon Aug 27, 2007 8:09 pm

Merhaba Arkadaşlar,
Ben de HSMP'ye başvurmayı planlıyorum. hsmp1guidance dokümanını baştan sona okudum ama hala kafama takılan bir-iki soru var.

Son 12 aylık gelirimizi ispatlamak için 2 ayrı belgeye ihtiyaç olduğu söyleniyor. Birincisi "wage slips" dedikleri şey heralde bizim Bordro'ya denk geliyor, bu kolay. İkinci belgede "tax return" dedikleri belge, bunun Türkiye'deki karşılığı nedir. HSMP alan arkadaşlar hangi belgeleri verdiler bu kısım için?

Teşekkürler.
Last edited by turgut reis on Tue Dec 11, 2007 5:21 pm, edited 1 time in total.
turgut reis

New postby hcho » Mon Aug 27, 2007 8:11 pm

Pasaportun gonderilmesi gerektiginden emin misiniz? Ben basvururken(2004) noter onayli fotokopisi yeterli oluyordu. Gonderirken DHL kullanip donusu konusunda hic tasalanmamistim. Zira hic orifinal belge gondermemistim.
Kurallar daha sonra degistiyse bilemem tabi.

@turgut reis

Bordro yeter diye hatirliyorum. Vergi ile ilgili hicbir belge gondermemistim. Kitapcikta ne yaziyor tam olarak?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby turgut reis » Mon Aug 27, 2007 8:18 pm

Aynen tırnaklıyorum...

If you are claiming points that relate to salaried employment (including part-time; temporary; short-term or consultancy work) then you will need to provide two pieces of evidence to support the earnings for which you are claiming points. The two pieces of evidence provided must be consistent with, and corroborate, each other for the full period claimed.

Your income tax return. If the tax year does not cover the full period claimed other corroborating evidence is required for the period(s) not covered. Self-assessment tax documents are not accepted, as they are not independent;

Your wage slips covering the entire 12 months period claimed. The wage slips should either be formal pay slips or on company headed paper. If they are on plain paper they should be clearly stamped and signed by your employer.
turgut reis

New postby hcho » Mon Aug 27, 2007 8:20 pm

Banka kayitlari? Bunun devaminda banka kayitlarindan bahsetmiyor mu? Ben bordro ve banka kayitlarini gondermistim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby turgut reis » Mon Aug 27, 2007 8:28 pm

Eğer bu iki belgeden biri eksikse; banka kayıtları ya da işverinin verdiği bir yazıda olabiliyor.

Ama şöyle bi problem var; Banka kayıtlarında net maaşım görünüyor ama ben puanı hesaplarken brüt maaşımı kullandım. Benim dosyayla ilgilenicek olan adam bi tutarsızlık var diye düşünebilir. Ya da bunu cover letter gibi bişey yazıp açıklamalı mıyım?
turgut reis

New postby coskan » Tue Aug 28, 2007 7:09 am

turgut reis wrote:Merhaba Arkadaşlar,
Ben de HSMP'ye başvurmayı planlıyorum. hsmp1guidance dokümanını baştan sona okudum ama hala kafama takılan bir-iki soru var.

Son 12 aylık gelirimizi ispatlamak için 2 ayrı belgeye ihtiyaç olduğu söyleniyor. Birincisi "wage slips" dedikleri şey heralde bizim Bordro'ya denk geliyor, bu kolay. İkinci belgede "tax return" dedikleri belge, bunun Türkiyede'ki karşılığı nedir. HSMP alan arkadaşlar hangi belgeleri verdiler bu kısım için?

Teşekkürler.

tax return eger ucretli calisansanız Turkiyede karsılıgı olmayan bir belge cunku kurumlar vergilerini topluca oduyor bu yuzden de vergi dairesi size belge vermiyor

bunun yerine bank statements veya sirketten belge almanız gerekmekte

ben sirketten ust yazılı bir excell ciktisi aldım verdigim vergi net gelir brut gelir i aylara bolunmus sekilde gosteren

sorun cıkmadı
coskan

New postby coskan » Tue Aug 28, 2007 7:10 am

turgut reis wrote:Eğer bu iki belgeden biri eksikse; banka kayıtları ya da işverinin verdiği bir yazıda olabiliyor.

Ama şöyle bi problem var; Banka kayıtlarında net maaşım görünüyor ama ben puanı hesaplarken brüt maaşımı kullandım. Benim dosyayla ilgilenicek olan adam bi tutarsızlık var diye düşünebilir. Ya da bunu cover letter gibi bişey yazıp açıklamalı mıyım?

net maasınız bordroda gozukuyorsa tutarsızlık olmaz

bordro ve net tutarsızlıkları genelde maas artıslarının bir sonraki aylara yansımasıyla ortaya cıkan seyler onu da yeni bordro bastırarak cozebilirsiniz kanımca
coskan

New postby coskan » Tue Aug 28, 2007 7:11 am

hcho wrote:Pasaportun gonderilmesi gerektiginden emin misiniz? Ben basvururken(2004) noter onayli fotokopisi yeterli oluyordu. Gonderirken DHL kullanip donusu konusunda hic tasalanmamistim. Zira hic orifinal belge gondermemistim.
Kurallar daha sonra degistiyse bilemem tabi.

@turgut reis

Bordro yeter diye hatirliyorum. Vergi ile ilgili hicbir belge gondermemistim. Kitapcikta ne yaziyor tam olarak?

nufus idaresinden formul-A kagıdı almanız yas ispati icin yeterli
coskan

New postby turgut reis » Tue Aug 28, 2007 8:45 am

Teşekkürler arkadaşlar. Çok yardımcı oluyorsunuz.

Bikaç sorum daha olucak; Eğitim dili ingilizce olan bi okuldan mezun oldum. İngilizce yeterliliği ispatlamak için okul diploması yetiyor mu?
Okuduğum okulun ingilizce olup olmadığının kontrolünü NARIC'den mi yapıyorlar? Yoksa extra bir belgeye ihtiyaç var mı?

HSMP alan arkadaşların askerlik durumları neydi? HSMP'dan onay aldıktan sonra, vize işlemi için askerlikle ilgili bir belge gerekiyor galiba. Ben henüz yapmadım, bir sene daha tecilliyim. Vize sorun olur mu?
turgut reis

New postby diyab » Tue Aug 28, 2007 11:33 am

Bikaç sorum daha olucak; Eğitim dili ingilizce olan bi okuldan mezun oldum. İngilizce yeterliliği ispatlamak için okul diploması yetiyor mu?
Okuduğum okulun ingilizce olup olmadığının kontrolünü NARIC'den mi yapıyorlar? Yoksa extra bir belgeye ihtiyaç var mı?

Hatirladigim kadariyla ingilizce egitim veren bir universiteden mezunsan, ogrenci islerinden bunu onaylayan bir belge aliyorsun. Baska bir seye gerek yok. Son 6 ay icinde bir degisiklik olduysa bilemem.

HSMP alan arkadaşların askerlik durumları neydi? HSMP'dan onay aldıktan sonra, vize işlemi için askerlikle ilgili bir belge gerekiyor galiba. Ben henüz yapmadım, bir sene daha tecilliyim. Vize sorun olur mu?

Askerlikten belge istememislerdi vizeye basvurdugumda (work permit belgesi vardi hsmp yerine ama fark olmamasi lazim). Ise basladiktan sonra ilk is olarak konsolosluktan tecil ettirmistim.
diyab
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü