Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

HSMP - Soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby queerasfolk » Fri Jun 06, 2008 6:55 am

Hmm ilk başvuru için 28'se ok. ya hsmp için o kadar çok inceleyip okudum ki şimdi açıkçası içim sıkılıyo o sayfaları belgeleri falan okurken o yüzden gözden kaçırabiliyom bazı şeyleri. hsmp-tier-1 geçişi için yaş 27+2 yerine 30 ise biz de yaş avantajından yararlanmış olucaz, which is good! bana iş bulun yaaaa :cry: :?
queerasfolk

New postby queerasfolk » Fri Jun 06, 2008 9:03 am

aklımda bişey daha var onu da gündeme getirip kaçayım. şimdi mesela vize başlangıç tarihinden 1-2 ay sonra gittim diyelim sonra 2 sene sonra uzattım 3 sene toplam oldu 5 sene. sonra sınırsız oturum için başvuracam mesela ama 1-2 ay geç gittiğimden 5 yıl tamamlanmamış olacak. bu vizeyi 2. kere uzatmak nasıl mümkün olacak zira yaş geçmiş olacak. bu konuda fikri olan var mı acep? :roll: ya da vize başlangıç tarihinde bi haftasonu gidip gelmem mi gerekecek dersiniz :idea:
queerasfolk

New postby baris » Fri Jun 06, 2008 9:16 am

5 sene burda Bsc eng. olarak calisirsan 40.000den asagi kazanmiyor olursun. o yuzden dert etme uzatmayi.
Bu arada kizacagini biliyorum ama yine de soyliyim:) ingilzicede which is good denmez. bu pozitif bir dildir. her sey iyidir. bazi seyler daha iyidir :)
baris
ROGER WATERS

New postby avadula » Sun Jun 08, 2008 7:30 pm

Selamlar bu forumu yeni gordum. Ben de hsmp basvurusu ile ilgileniyorum. Yalnız sormak istedigim birsey var. İTÜ veya Yıldız Teknik gibi %30 ingilizce olan okullardan "egitim dili ingilizcedir" diye bir belge alabiliyor muyuz? Yoksa illa ki IELST ye mi girmem gerekiyor. İTÜ ya da YTÜ den hsmp basvuranlar/alanlar yardımcı olabilirler mi?

Tesekkurler şimdiden :)
avadula

New postby merope » Sun Jun 08, 2008 9:01 pm

evet %100 ingilizce olmadııgı surece hangi okul olursa olsun ielts ye girmeniz gerekiyor.
merope
ROGER WATERS

New postby honest » Mon Jun 09, 2008 6:30 am

Yeni sistem istenilen sonucu verdi galiba..Trackitt'ten gözüken son 2 aydır indian dan başvuru 4 tane :)..

31 mart indian dan yapılacak başvurular için hsmp için son tarih idi..Nisan ve mayıs da indian dan başvuru yok denecek kadar az..Sanırım tier 1 de getirilen para şartı başvuruları sınırlandırdı..
honest
ROBERT PLANT

New postby baris » Mon Jun 09, 2008 8:29 am

Hindistanli sayisi 1 milyonu gecmis. Bir yerde durdurmalari lazim yoksa azinlik haklari, toprak vs istemeye basliyacaklar.
baris
ROGER WATERS

New postby dnz » Mon Jun 09, 2008 2:09 pm

ITU luler icin bir soru: TOEFL da olur mu? yoksa IELTS sart mı?
dnz

New postby honest » Mon Jun 09, 2008 2:42 pm

IELTS şart dıye bır sey yok..www.bia.homeoffice.gov.uk adresınde bugun ıtıbarıyle bır dosya yayınladılar..Bundan sonra özellikle tier 1 basvuruları ıcın gereklı olan ingilizce yeterliliği ile ilgili yönetmelik tarzında ir belge...Burda hangi sınavları kabul edecekleri ile ilgili bir yazı..

IELTS,TOEFL,CAE gibi bir çok sınav var..Aradıkları listening,writing,speaking ve reading bölümleri olması ve sınavın sonucunun C1(Avrupa dil birliğinin bir standartı) seviyesinde olması yani minumum İELTS 6,5(Tier 1 için)..TOEFL da oluyor ama C1 e denk gelen kac puan oldugunu ben bılmıyorum..

HSMP için IELTS minumum 6,TOEFL sınavı için kaç puana denk geliyor bilmiyorum..
honest
ROBERT PLANT

New postby exper » Tue Jun 10, 2008 7:24 am

Herkese Merhabalar;
Evrakların dönüşünü beklediğimiz su uzun günlerde herkese sabır dileyerekten bir sorum olucak. :)
Home Officeden kargo ile evraklarını alan yada almayı düşünen birileri var mı acaba? H.O'ya faks çekmeden önce birkaç kargo şirketini aradım ve ücret alıcı olarak göndermelerinin mümkün olmayacağını soylediler. İki tarafında şirket olması gerekiyormus sanırım. Ne yapmak lazım bir fikri olan var mı?
exper

New postby 386-DX » Tue Jun 10, 2008 8:52 am

İlla IELTS'ye girmek gerekmiyor, diğer sınavları da kabul ediyorlar. Ancak denklik puanları normalden daha yüksek. Yani atıyorum IELTS 6.5 TOEFL IBT 80-85'e denk mesela ama 110 istiyorlar. Sanırım IELTS'yi teşvik etmek için.

@exper
Başka kargo şirketine sorun.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby honest » Tue Jun 10, 2008 9:01 am

Az önce DHL ile konuştum..Alınabiliniyor muş..Bana bir mail gönderdiler,almaya karar verdiğim zaman bunu doldurup DHL e gönderecekmişim..
honest
ROBERT PLANT

New postby exper » Tue Jun 10, 2008 11:14 am

Bende şimdi aradım DHL'i yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Çok teşekkür ederim.
exper

New postby sinan » Tue Jun 10, 2008 2:40 pm

selamlar

Earnings kanıtı olarak hesap cuzdanımı ve cevirisini yollamayı düşünüyorum.

Yalnız bu hesaptan sadece maasımın yattıgını ve parayı tek kalemde cektigimi gösterebiliyorum. Maas her ay USD olarak isverenimden havale ile yatıyor ben de cekip YTL baska bankaya aktarıyordum.

Word de tum seneyi duzenleyin vs vs gibi forumlarda yazılar görünce süphe ettim. Harcamaları da mı göstermek zorundayız? Yani benimki sadece her ay para yattıgını ve benim onu cektiğimi göstericek ve tek bir sayfa olucak. Yeterli olmaz mı?

Ayrica bi de isverenden yazı(letter) da alıyorum tabi.
sinan

New postby 386-DX » Tue Jun 10, 2008 8:51 pm

@sinan

Harcamaları göstermenize gerek yok. Yatan maaşı gösteren hesap kayıtları yeterli. Yalnız yatan miktarın bordrodakiyle aynen tutması lazım. Örneğin 400e çalışıyor gösterip 700 veriyorlarsa saydıramazsınız.

Benim bildiğim döviz hesabı cüzdanları genelde çift dilli oluyor zaten. Eğer öyleyse çevirtmenize de gerek yok.

İlk belge olarak bordroları verecekseniz işverenden yazı vs başka bişey almanıza gerek yok. Ama veremeyecekseniz de bunun için geçerli ve kanıtlanabilir sebepleriniz olması lazım.
386-DX
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü