Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

HSMP - Soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby eycu » Thu Jun 12, 2008 1:25 pm

@hcho & @diyab teşekkürler.

Tekrar tekrar okudum. Full-time study öncesi 12 aylık dönem gibi anladım. Sanırım 3-4 ay daha bekleyeceğim. İnşallah bu arada Tier 1 çıkmaz.
eycu

New postby deephalo » Thu Jun 12, 2008 2:08 pm

@eycu

ben daha 6-7 gun oldu basvurumu yapali yani uzman degilim ama okudum sordum :) bu arada garip geldi dediklerin .. simdi soyle baslarsak:

hazirandan 2008 (haziran ayida dahil) geri 15 gidersen ilk ay nisan 2007 cikar. calismamaya basladigin ay. kitapcikta acik secik derki 12 ay calismis olman gerek. yani bu durumda sen sadece 4 ay calistin ve istersen 1 ayda tum puanlari topla gene de basvuramazsin.

onumuzdeki subati da bitirmen gerekecek yani basvurunu ancak en erken 2009 martta yapabilirsin. ha canin cekmez martta basvurmak mart 2008 - mayis 2009 arasindaki (15 ay bu) 12 ayi gosterip basvurunu yapabilirsin. ama nasil 3-4 ayda 12 aylik donemi doldurusun anlamadim.
Last edited by deephalo on Thu Jun 12, 2008 2:14 pm, edited 2 times in total.
deephalo

New postby diyab » Thu Jun 12, 2008 2:08 pm

@hcho
Hoca onun gelir vergisinden muaf oldugunu nerden bilecek UK'deki memur. Hic kidem tazminati almadim nasil odeniyor bilmiyorum ama eger cift belgeyle ispat edebiliyorsan sorun olmaz. Sorsan kidem tazminati ne onu bile bilmez burdakiler. Ha bide vergi odenmeyen yerlerde nolcak adam dubai'de calisiyor hsmp'ye basvuramayacakmi? Hoca bak ben de polemige karsiyim one gore:)
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby eycu » Thu Jun 12, 2008 9:36 pm

@deephalo

Defalarca okudum guidance'ı ama hiç öyle düşünmemiştim. Son 15 ay içerisinde 12 ay çalışmış olma şartı diye... 5-6 ayda tamamlarım diye düşünmüştüm bugüne kadar. Bu gerçekten kötü oldu benim açımdan.

O zaman askerliği full-time course olarak saydırma yoluna gitmeyi denemeyi düşünüyorum. "Full-time course" un tanımı nedir acaba?

Bu konuda bilgisi, tecrübesi olan var mı acaba?
eycu

New postby hakan008 » Fri Jun 13, 2008 6:59 am

@eycu

Ben de Nisan 2007 de askere gitmiştim ve asker dönüşü 15 Ekimde çalışmaya başladım. Mart ayında başvurumu yaptım. 4,5 ay üzerinden başvurumu sundum, askerlik öncesi ise 2 yıl kadar çalışmıştım ama bununla ilgili hiçbir evrak sunmadım. HSMP Guide'da son 15 ayın 12 ayı diyor ama 12 ayın zorunlu olup olmadığı konusunda net bir bilgi göremedim, hatta 12 ay zorunluluğu oldugunu da düşünmüyorum, çünkü 12 ay içinde çeşitli ülkelerde çalışmış olan kişiler için en uzun süre çalıştıgı ülke için belgelerini sunması gerekiyor. Kısacası 75 i gectigin sürece benim anladıgım kadarıyla problem olmuyor ama bakalım onay alırsam bunu da kanıtlamış olacağım :)
hakan008

New postby eycu » Fri Jun 13, 2008 10:52 am

@hakan008

Insallah approval alırsın. Ben dahil başkalarına da örnek teşkil edersin.

15 ay içerisinde 12 ay bilfiil çalışma zorunluluğu olmadığını düşünen başka kimse var mı?
eycu

New postby deephalo » Fri Jun 13, 2008 2:40 pm

ben 9 ay cek cumhuriyetinde 3 ay irlanda'da calistim ve gosterdigim bilgi 9 aylik cek cumhuriyeti kazancim ve onun pro-rata hesaplanisi ancak bunun 12 aya tamamlanmasi gerekliligini dusundugum icin 3 aylik calistigimi da gosterdim bu sekilde yillik kazancim (CekMaasim / 9) * 12 gosterilebilecek.

ama hsmp kilavuzuna bakinca sadece 12 ayin baz alinacagi soyleniyor ama 12 ay calismis olman gerek sadece bu ekstrem durumlarda 12 ay calismamis olmani kabul ederiz DEMIYOR. benim de kafam karisti bu acidan ama su var: diyelim eycu sen 4 ay calistin bunu (EycuMaas / 4) * 12 yapacaklarini sanmiyorum. direk maasin senin yillik olarak alinacak (EycuMaas olarak) ki senin icin problem yok anlasilan.

sormakta fayda var genede yani bekleme sureleri cok artti 90 gun bekleyip red almanin anlami yok gereksiz stres kalp agrisi olur :) bol sanslar gene de umarim olur.
deephalo

New postby 386-DX » Fri Jun 13, 2008 5:21 pm

@eycu

12 ay çalışmış olmak gibi bir şart yok, örneğin Çırak programında birinci falan olup gerekli puanı 1 ayda toplayabilirseniz başvurabilirsiniz pekala. Aynı şekilde ara verdiyseniz, değişik işverenler için çalıştıysanız vb. durumlarda da hepsinin toplamını saydırabilirsiniz.

Yalnız işten çıkarken aldığınız tazminatlar ihbar süresi yerine verilmediği sürece sayılmıyor. Yukarıda açıklamıştım. Örneğin kontratınız gereği işten çıkarılırken 2 ay önceden haberdar edilmeniz gerekiyorsa, siz de işvereninizle bunun yerine 2 aylık maaşı hemen alıp çıkmak konusunda anlaşırsanız bu tazminatı saydırabiliyorsunuz. Onun dışında verilen tazminatlar kazançlar arasında gösterilemiyor. Benzer bir durumum olduğu için özellikle mail atıp sormuştum, aynen bu şekilde açıklamışlardı.

Sizin durumunuza gelince, nisan 2007'den itibaren 12 aylık bir süreyi saydırabilirsiniz. Yani nisan 2007-mart 2008 ya da haziran 2007 - mayıs 2008 gibi. İşten çıkarken aldığınız tazminat ise maalesef sayılmayacak. Askerliği de full-time course olarak saydıramazsınız tabii ki. O kadar da değil :)
386-DX
ROBERT PLANT

New postby eycu » Fri Jun 13, 2008 5:55 pm

@386-DX

Benim sıkıntım Nisan 2007'den itibaren 6 Ay boyunca Eylül 2007'ye kadar askerde idim. Arkasından da Mart 2008'de işe başladım. Mart 2008'e kadar toplam 11 aydır çalışmıyordum.

3 ay daha çalışıp Mart-Ağustos 2008 aralığını (6 ay) beyan etmem puan açısından yeterli oluyor teknik olarak. Ama kabul edilir mi ondan emin değilim. Daha önceden çalışmıyor olmam sıkıntı yaratır mı, yaratmaz mı?

Müracaatımı yaptığım tarihte, son 15 ayın sadece 6 ayında çalışmış olacağım.

Veya askerliği de iş gibi mi göstermek lazım :)

Teşekkürler.
eycu

New postby 386-DX » Sat Jun 14, 2008 10:31 am

Dediğim gibi, puanı toplamana yetiyorsa edilir. Önceki 6 ay askerde olman bir sorun yaratmaz.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby sinan » Sun Jun 15, 2008 10:19 pm

arkadaslar yollanan belgelerin geri gelme süresi basvurunun sonuçlanma süresi ile aynı mı? Yani diyelim kabul/red cevabını 3ay sonra veriyorlar sonra mı geri yolluyorlar? Yoksa dokuman ellerine gecince kontrol edip geri yolluyorlar da, karar aşaması mı gecikiyor? 2007deki forum mesajlarını okurken belgelerin kısa sürede geri geldiğini okudum ama şu yoğunluk fazla. 3/4 ay belgeler onlarda mı kalıyor?

bir de geri gelme konusunda royal maile güvenilir mi? kurye ile almak da zor şirket değilseniz adamlar adınıza almıyor paket.
sinan

New postby dnz » Tue Jun 17, 2008 8:35 am

İlla IELTS'ye girmek gerekmiyor, diğer sınavları da kabul ediyorlar. Ancak denklik puanları normalden daha yüksek. Yani atıyorum IELTS 6.5 TOEFL IBT 80-85'e denk mesela ama 110 istiyorlar. Sanırım IELTS'yi teşvik etmek için.

@386-dx: toefl'dan 110 istedikleri nerede yazıyor acaba?
dnz

New postby denise » Tue Jun 17, 2008 9:57 am

@dnz:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... hlanguage/
adresinde'' list of approved english language test'' basligi ile bir pdf dosyasi var. orada ingilizce yeterliligine dair tum testler ve kac almaniz gerektigi yaziyor...
denise

New postby deep » Tue Jun 17, 2008 10:04 am

Ben 6 aylık bordro ile vizemi aldım.

Öncesinde serbest danışman olarak çalışıyordum (yasal anlamda işsizdim).

Bu sekilde vize alınabilecegi case worker guide isimli dökümanda da var.

Sanırım sayfa sayısı arttıkça önceki sayfalar okun( a )muyor..
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby dnz » Tue Jun 17, 2008 10:36 am

@denise tesekkurler.. tum dokumanlar hazırdı, toefl score report'umu da tekrar istemistim.. toefl'dan 110 istediklerini bilmiyordum sok oldum. simdi ielts ye girices bakalım..

bir ay daha ertelendi basvuru.. tesekkurler yoksa direk red alıcaktım..[/quote]
dnz

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü