Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

HSMP - Soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby sinan » Wed Jun 11, 2008 8:46 am

@ 386

valla bizim sirkette calısan kisi az oldugu icin sanırım hiç bordro düzenleyip veren olmadı. Para direkt hesaba yatıyordu. SSK kayıtlarıma da kendim bakıyordum yatırıyorlar mı diye.

Ben de bordro yerine direkt ingilizce olarak letter yazdırdım, hangi ay ne kadar maaş aldığımı gösteren, antetli kağıda imzali. Sebep olarakta aynen bunu yazmayı düşünmüştüm. Düzenli olarak Bordro düzenlenmiyordu diye.

Bir de calıstıgım şirket ABD şirketiydi ona guvendim biraz. contact vs vs yazarsam kolaylıkla kontrol edebilirler diye düşündüm.

Türk gibi mi düşündüm yoksa? :)
sinan

New postby 386-DX » Wed Jun 11, 2008 9:01 am

@sinan

Maalesef olmaz.
Tax return sistemi bazı ülkelerde olmadığı için onun alternatifini kabul ediyorlar ancak bordroyu alamıyorsanız mutlaka savaş ya da deprem gibi özel bir durumunuz olması gerekiyor. Gidin şirketten isteyin, size imzalı kaşeli bordrolarınızı versinler. Yoksa başvurunuz muhtemelen reddedilecek.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby deephalo » Wed Jun 11, 2008 10:21 am

Selamlar,

simdi konuyu ozetleyeyim. ben 9 ay cek cumhuriyetinde calistim ve home office sayfasindaki excel tablosunu 9 ayin 12 aya gore hesaplamasi seklinde hazirladim. bunun ciktisi bir kagitta.

baska bir tabloda ise 12 ayin son 3 ayini irlanda'da gosterdim (subat, mart, nisan). bunun icin de bir hesaplama yaptim ama dikkate alinmayacagini biliyorum. bunu da baska kagida cikti aldim.

basvurumu yaptim ve referans numarami aldim fakat dun seytan durttu ve belgelerimi tekrar inceledim. irlanda excel tablosunda hata yapmisim. orada aylari gosterirken FROM ve TO kolonlari var ve su gunden su gune gecerli diye yaziyoruz bir ay icin. ben subat ayi icin FROM kismina 01.02.2008 yazdim ama TO kisminda 29.01.2008 yazmisim. 02 olmasi gerekirdi. moralim bozuldu basit bir typo ugruna tum basvurum yanmaz umarim. dun mail attim durumu anlattim ama basvurularin yogunlasmasi nedeniyle maillerin dikkate alinmayacagi gibi bir otomatik cevap geldi. bu kagit dedigim gibi benim maas hesaplamasinda onemli degil sadece 12 aya tamamlamak icin irlanda'yi da gostermem gerekti ve bu yazim hatasi disinda hersey duzgun ama sonucta bilgi yanlisligi var :(

sizce ne yapmaliyim?
deephalo

New postby honest » Wed Jun 11, 2008 12:14 pm

Bence hiç dert edilecek bir konu değil..Ben de yolladıktan sonra ufak tefek yazım hataları yaptığımı ( pound yerine euro işareti koymusum) :) fark ettim..Ama bundan oncekı sayfalarda kabul alanların yazılarını okursan, için rahatlar :)
honest
ROBERT PLANT

New postby sinan » Wed Jun 11, 2008 1:02 pm

@ 386

Cevapların icin tesekkurler

Yalnız bir sorum daha olucak. SSK'dan hizmet dökümü almıstım. Bordro yerine SSK dan resmi belge olarak bunu kabul ediyorlar mi?

SSK dökümünde her ay yazılan kazanc bordro ile aynı olmak zorunda di mi? Sonucta muhasebe kayıtlarına göre ikisi de.

Miktarı biraz az yazmıslar diye vermek istemedim basta ama hesaplayınca sadece 5puanlık fark ediyor yine de 75i geciyor puan.
sinan

New postby deephalo » Wed Jun 11, 2008 1:55 pm

@honest

bu arada biraz bakindim kimler benim gibi typo hatasi yapmis ama goremedim hic? konu basligi ve sayfa numarasi vermen mumkun mu?

bu arada baska bu sekilde problemi olanlar ne yapti ya da ne yapmam uygun olur. aslinda onlara soracagim ama maile bakmayacaklarmis ve telefonlari kayit disi diyor. anlamiyorum neden ...

sorunu aciklayan bir on yazi ve belgemin duzeltilmis halini gondersem mi diye dusunmeye basladim :(
deephalo

New postby honest » Wed Jun 11, 2008 2:19 pm

Sayfaları tek tek ıncelemek gerekır ama benım demek ıstedıgım, senden cok daha fazla hata yapanların basvuruları kabul gordu..Ben 8 aydır her gun tum yazıları okuyorum , yorumum kısısel idi..

Ayrıca senin yazdığın excel de 02 yerine 01 ile yazarak hata yaptın,peki bunun bordrosunda dogrusu yok mu zaten??

Telefonları bazen kayıtdısı dıyor, bazende cevap verıyorlar..gunde 5 kez arıyorum 1 inde acıyolar.. :)
honest
ROBERT PLANT

New postby deephalo » Wed Jun 11, 2008 2:27 pm

ya sadece o hatali - tabiki bordro ve banka kaydi dogruyu gosteriyor. zaten baslangicinin subat bitisinin ocak olmamasi gerektigini anlayabilirler heralde bunun yazim hatasi oldugunu farkedebilirler.

ama ben sadece bu adamlara guvemiyorum - bu sebeple baska bu durumda olan insanlar var mi diye merak ettim ve onerilerini tabiki .. aramaya devam edeyim. yeniden o dokumani gonder veya o onemli degil deseler tamam ona gore hareket etcem.
deephalo

New postby veccihi » Thu Jun 12, 2008 7:44 am

deephalo benim başvurumda da bir sürü yazım yanlışı var. 2008 yerine 2028 yazmışım , 30.04.2008 yerine 31.04.2008 yazmışım ve onun dışında ingilizce çevirilerde bazı tutarlar yanlış olmuş bordrolarımda ama sonuçta anlaşılır şeyler.

ben henüz cevap almadım ama çok kafama takmamaya çalışıyorum, çünkü yapcak pekte birşey yok.
veccihi

New postby eycu » Thu Jun 12, 2008 8:14 am

Previous Earnings ile ilgili birşey sormak istiyorum.

Nisan 2007'de askere gittim. Giderken tazminatımı da aldım. Askerlik sonrası Mart 2008'de işe başladım tekrar. Son 15 aya ait olmak şartıyla
önceki işyerimden aldığım tazminatımı, son maaşımı ve mart 2008'den itibaren almış olduğum maaşlarımı belgeleyip göndersem uygun olurmu sizce? Bu ay 15. ay zaten. Oluyorsa hemen başvurmam mı gerekir?

Teşekkürler.
eycu

New postby deephalo » Thu Jun 12, 2008 9:14 am

ben yine de cover letter yazdim ve durumu anlattim. duzeltilmis kagidi da eke koydum. artik ne olursa olsun - irlanda'da da mutluyum deyip heyecan yapmamaya caliscam.

@eycu

son 15 ayin istedigin 12 ayini gosterebiliyorsun. diyelimki son 15 ayin

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12 2007 ve 01-02-03 2008 diyelim. istedigini goster ama basvurun 04.2008 de ellerindeyse sonuncu ayi 04.2008 alabilirler bu durumda senin son 15 ayin 02.2007'den 04.2008'e oluyor olmasi gerek.
deephalo

New postby eycu » Thu Jun 12, 2008 10:49 am

@deephalo ve diğer HSMP Uzmanı arkadaşlara,

Benim demek istediğim;

Nisan 2007'den - Şubat 2008'e kadar çalışmadım.
Mart 2008'de çalışmaya başladım. Yani son 3,5 aydır çalışıyorum.

Haziran dahil olmak üzere son 4 ayın bordroları artı, Nisan 2007 Maaş + tazminatım (askere gitmeden önceki hafta hesabıma yatanlar) yeterli ise bu şekilde başvurabilirmiyim? Arada 11 aylık bir boşluk var.

Ne dersiniz?

Teşekkürler...
eycu

New postby hcho » Thu Jun 12, 2008 10:57 am

@eycu
HSMP kitapciginda sorularinizin cevaplari acik olarak yaziyor. Bence tekrar okumalisiniz.

Sorunuza gelecek olursak: 3.5 aylik maasinizla puan alabiliyorsaniz ne ala. Ama tazminati gelir olarak gosteremiyorsunuz. Sanirim 386-DX daha onceki sayfalarda yazmisti bu konu ile ilgili...
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby diyab » Thu Jun 12, 2008 11:21 am

@hcho
Bonuslari gelir olarak saydirdigimiza gore tazminat da saydirilabilir. Neden olmasin?
@eycu
Kitapcikta hatirladigim kadariyla calismaya egitim icin ara verdiginizde o sureyi cikartip oyle hesap yapiyordunuz. Belki askerlik icin de bunu kabul edebilirler.
diyab
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Jun 12, 2008 12:15 pm

@diyab agam
Bonusa gelir vergisi oduyoruz, o yuzden saydirabiliyoruz. Kidem tazminatindan gelir vergisi kesintisi yapilmiyor, saydiramiyoruz. Ihbar tazminatindan gelir vergisi kesiliyor, saydirabiliyoruz. Anahtar kelime gelir vergisi.

Tabi denemesi bedava (sayilir), belki eycunun sansi yaver gider...
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü