Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby ahmetsak » Wed Aug 10, 2016 2:52 pm

aposto wrote:
burak5000 wrote:Hayırlı olsun, inşallah devamını da alırsınız.
Mesajınızda paylaşabileceğim ibaresini gördüğüm için yazmak istedim.
Taslak örnek olsun diye iş planınızı veya paylaşabileceğiniz bir kısmını mail olarak gönderebilir misiniz?
Teşekkür ederim.
Burak81H@yahoo.com

Merhaba,
Business plan paylaşmamın normal şartlarda bir sakıncası yok aslında. Ancak planımı halihazırda bir iki arkadaşımla paylaştığım için onların başvurularının selahiyeti için planımı paylaşmamam daha doğru olur diye düşünüyorum.
Kullandığım iki örnek plan oldu, birisi Nerdic_Business_Plan.pdf diye geçiyor. Bu forumdan edinmiştim. Diğeri de aynı şekilde bu forumdan edindiğim Bülent Ecevit adına yazılmış bir plan, o da BP-1.doc olarak geçiyor.
Onun dışında internet üzerinden indirip incelediğim template'ler var, çoğunu kullanmadım ama başlıklara bakarak fikir edindim. Dilerseniz mail adresinize onları atabilirim.

Bir önceki mesajımda biraz cümle karışıklığı olmuş sanırım. Ekler listesini paylaşacağımı belirtmiştim. Onu da başvuru öncesi şu şekilde hazırlamıştım.

Bu liste iş planı ekleri değil de asıl başvurunun ekleri olarak hazırlandı.
Status: 0% olanlar vermedim anlamına geliyor.
Başında "İş planı" geçenler business plan ekleri olarak verildi.

Item Benim Status
1 -Is plani 100%
2 -CV 100%
3 -Diplomalar 100%
4 İşplanı (References) 100%
5 Bordro (3 ay) 100%
6 Hesap Dokümü (6 aylık) 100%
7 Pasaport ve fotokopi 0%
8 Nufüs Orneği 100
9 Nufüs Orneği Çevirisi 0%
10 Sabıka Kaydı 100%
11 Sabıka Kaydı Çevirisi 0%
12 İşplanı (Evin giderleri ve evidencelar) 100%
13 Şirket belgeleri 100%
14 TC Kimlik 100%
15 Başvuru Formu 100%
16 Tapu 0%
17 Araç Ruhsatı 100%
18 Dil belgesi (UK NARIC) 100%
19 Eşin geçimini sağlayacağına dair (dependent) yazı ve imza. 100%
20 Evlilik Cüzdanı 0%

Item Eşim Status
1 son 3 aya ait maaş bordrosu 100%
2 Hesap dokümü 0%
3 İş yerinde çalıştığını gösterir belge (rektör yazısı) 100%
4 Diploma fotokopileri 100%
5 pasaport fotokopisi 100%
6 çocuk pasaport fotokopisi 100%
7 Üniversitenin UK NARIC tarafından tanındığını gösteren belge 0%
8 Vukuatlı Nufüs Orneği 100%
9 Sabıka Kaydı 100%
10 CV 100%
11 Evlilik Cüzdanı 0%
12 Başvuru çıktısı 100%

Item Çocuğum Status
1 pasaport fotokopisi 100%
2 Başvuru çıktısı 100%
3 TC Kimlik fotokopisi 100%
4 Vukuatlı Nufüs Orneği 0%

İş planı eklerinin başlıkları da şu şekilde:
8.1 Sample Offices 39
8.2 Client Responses 43
8.3 Reference Letters 46
8.3.1 From Project Experience – Business Analyst Role 46
8.3.2 Managing Strategy Consultant / Lead Business Analyst Role 47
8.3.3 From Project Experience – Lead Business Analyst Role 48
8.3.4 From Investment Bank – IT Strategic Planning Manager Role 49
8.3.5 From Project – Test Lead Role 50
8.3.6 From Senior Business Analyst Role 51
8.4 Resume 52
8.5 CV Review Feedback from Members of UK IT Market & Agencies 54
8.6 Linkedin Recommendations 55
8.7 Start-up Costs Related Documents 58
8.8 Personal Expenses: 61

"Client Responses" kısmından daha önce bahsetmeyi atlamışım. İş planı hazırlamaya başlamadan önce internet üzerinden pek çok başvuru yaptım. Onlara gelen yanıtlar genelde "ilgilenirseniz görüşelim" içerikli mailler ya da yaptığımız telefon görüşmeleri sonrası "şu şu bilgileri mail üzerinden iletir misiniz" içerikli maillerdi. O mailleri de appendix olarak ekledim.

hocam tebrikler.
siz başvuruları hangi siteden yaptınız? contractor haricinde olan yazışmalar kabul edilmiyormuş diye duydum doğru mudur?
bir de sizden telefon görüşmesi sonrası cv nizi mi istiyorlardı , bahsettiğiniz şekilde hiç yazısmadım, ne zaman arayalım şeklinde mail geliyor. sizden ricam size ne çeşitlilikte mailler geldi ve yüzyüze görüşme ayarladınız mı gitmeden?
yardımlarınız için teeşekkürler
ahmetsak

New postby aposto » Thu Aug 11, 2016 9:37 pm

ahmetsak wrote:hocam tebrikler.
siz başvuruları hangi siteden yaptınız? contractor haricinde olan yazışmalar kabul edilmiyormuş diye duydum doğru mudur?
bir de sizden telefon görüşmesi sonrası cv nizi mi istiyorlardı , bahsettiğiniz şekilde hiç yazısmadım, ne zaman arayalım şeklinde mail geliyor. sizden ricam size ne çeşitlilikte mailler geldi ve yüzyüze görüşme ayarladınız mı gitmeden?
yardımlarınız için teeşekkürler

Selamlar,
Benim için akış şu şekilde oluyor. Başvuru yapıyorum (CV, Cover Letter ile) onlar arıyor, genelde job description'u mail ile iletiyorlar ve sonra bir konuşma daha yapıyoruz.
Başvurularımı genelde JobServe'den yapıyordum ama daha başka pek çok site kullandım. Tam olarak hangisine döndüler doğrusu hatırlamıyorum. Çok fazla başvuru yaptım/yapıyorum malum.
Bir arkadaşımın tavsiyesi ile başvurularımda kullandığım CV'mde adres olarak Londra'da bir adres (arkadaşımın işyeri adresi) telefon olarak da Skype'tan aldığım ve Ceptelefonuma yönlendirdiğim bir Londra numarası verdim. Beni direk o numaradan arıyorlar. Maliyeti hayli düşük oluyor. Şu ana kadar tahminim 2 saate yakın konuşmuşumdur toplamda 5-6 dolar gibi bir meblağ ödedim yanlışım yoksa. Tüm bu konuşmalara rağmen henüz yüzyüze görüşme isteyen olmadı. İş bulmak hayli zorlu sanırım dedikleri kadar..
Özellikle IT sektöründe çalışıyorsanız gözlemim şu şekilde.. Bir kere bir konuda ya da hatta daha spesifik olarak belli bir toolda uzman olmanızı bekliyorlar. Benim son 2 yıldır üzerinde çalıştığım bir ürün var ve o ürün ile ilgili danışmanlık işleri için aldığım dönüşler kadar 9 yıldır yaptığım ana iş dalımdan dönüş almadım. İkincisi çalıştığınız firmalar eğer global değilse pek sallamıyorlar. Konuştuğum recruiter'ların birisi tecrübelerimi sorarken sadece ve sadece global firma ile ilgili sorular sordu.
Bu arada contractoruk sitesinde jobserve'de çok sayıda fake ilan olduğuyla ilgili yorumlar okuyunca daha çok Linkedin üzerinden başvurmaya başladım bu ara. Dönüşler artarsa haber edeceğim.
Teşekkürler,
aposto

New postby uzaylizekiye » Mon Aug 15, 2016 9:10 am

merhaba;

ankara anlaşması ile ailecek gelmeyi planladığımız için cazkedisi sayesinde forumdan haberim oldu. yavaş yavaş okuyorum. bir her şeyi hesaplayıp o şekilde bir plan çizmek istediğimiz için bir şey sormak istiyorum: ankara anlaşması ile geldik diyelim. 1.senenin sonunda kazanç hesaplamalarında ilk baremde olduk(vergi verilecek en düşük barem) bu durumda yüzde 20 vergi ödemesi çıkıyor sanırım bize.. bu net midir? yoksa masraftı şuydu buydu düşüyor mu bu ücret? yani diyelim ki 20 bin pound kazanç gösterdik bunun direkt 5 pound u devlete mi gidecek?

bunun dışında herkes ilk seneyi atlatmaktan bahsediyor sonraki 3 sene boyunca devlet bize karışmıyor mu? ne kar ettin ne zarar hiç bakmıyor mu? ilk sene mi en önemlisi?
uzaylizekiye

New postby fromistanbul » Wed Aug 17, 2016 10:53 am

merhaba,
eşim ve ben test uzmanı olarak büyük bir bankanın IT sinde çalışıyoruz.İkimizde yazılım kökenli değiliz ancak test uygulamalarına oldukça hakimiz.Ankara antlaşması ile 4 yaşındaki kızımız ile birlikte İngiltereye yerleşmek düşüncesindeyiz.Test uzmanı olarak iş bulma imkanımız var mıdır?Açıkçası biran önce gitme niyetindeyiz ancak iş bulabilme konusunda endişelerimiz var.Ya da önerebileceğiniz iş kolları var mıdır?
fromistanbul

New postby Masalck » Fri Aug 19, 2016 11:39 am

Merhabalar
3 ağustosta başvurduk ve 15. Gün sonuçlandı RED verildi :(
İki sevepten dolayı red vermişler, en kısa sürede düzeltme yapıp başvuru yapabilirmiyiz? Mesela 1 hafta sonra? Bunun bir süresi var mı?
Teşekkürler
Masalck

New postby esraersal » Fri Aug 19, 2016 12:44 pm

Masalck wrote:Merhabalar
İki sevepten dolayı red vermişler, en kısa sürede düzeltme yapıp başvuru yapabilirmiyiz? Mesela 1 hafta sonra? Bunun bir süresi var mı?
Teşekkürler

Geçmiş olsun üzüldüm :( 15 günde sonuçlandığına göre Türkiye'den başvuru yaptınız. Red nedenleri neymiş özel değilse? Bir de kendiniz mi başvurdunuz danışmanla mı?
esraersal

New postby orduevi » Fri Aug 19, 2016 12:47 pm

Teşekkürler

@Masalck öncelikle red için üzüldüm. Hangi meslek alanında şirket kuracaktınız ve red sebepleri nedir? İtiraz hakkı var ancak benim avukatım eğer red alınırsa red sebeplerini öğrenip yeni başvuru yapmanın daha doğru olduğunu söylemişti.
orduevi

New postby Masalck » Fri Aug 19, 2016 1:10 pm

esraersal wrote:
Teşekkürler

Geçmiş olsun üzüldüm :( 15 günde sonuçlandığına göre Türkiye'den başvuru yaptınız. Red nedenleri neymiş özel değilse? Bir de kendiniz mi başvurdunuz danışmanla mı?

Teşekkürler, evet Tr dn başvuru yaptık, temizlik şirketi kuracağım ama referans mektuplarıyla çalıştığımı kanıtlayamadığımı, resmi olarak 10 yıldır bu işi yaptığım inandırıcı gelmemiş ve 2008 de 2014 de ing gittiğimde, birinde finansman babam diğerinde eşim, sen çalıştıysan neden onlar finanse etmiş diyor.
Masalck

New postby Masalck » Fri Aug 19, 2016 1:12 pm

orduevi wrote:
Teşekkürler

@Masalck öncelikle red için üzüldüm. Hangi meslek alanında şirket kuracaktınız ve red sebepleri nedir? İtiraz hakkı var ancak benim avukatım eğer red alınırsa red sebeplerini öğrenip yeni başvuru yapmanın daha doğru olduğunu söylemişti.

Teşekkürler, evet Tr dn başvuru yaptık, temizlik şirketi kuracağım ama referans mektuplarıyla çalıştığımı kanıtlayamadığımı, resmi olarak 10 yıldır bu işi yaptığım inandırıcı gelmemiş ve 2008 de 2014 de ing gittiğimde, birinde finansman babam diğerinde eşim, sen çalıştıysan neden onlar finanse etmiş diyor. Evet yeni başvuru yapalım dedik ama hemen olur mu? Red nedenini açıklığa kavuşturup hemen tekrar başvuralım
Masalck

New postby orduevi » Fri Aug 19, 2016 1:19 pm

Masalck wrote:
orduevi wrote:
Teşekkürler

Teşekkürler, evet Tr dn başvuru yaptık, temizlik şirketi kuracağım ama referans mektuplarıyla çalıştığımı kanıtlayamadığımı, resmi olarak 10 yıldır bu işi yaptığım inandırıcı gelmemiş ve 2008 de 2014 de ing gittiğimde, birinde finansman babam diğerinde eşim, sen çalıştıysan neden onlar finanse etmiş diyor. Evet yeni başvuru yapalım dedik ama hemen olur mu? Red nedenini açıklığa kavuşturup hemen tekrar başvuralım

İtiraz etmek yerine red nedenlerini de tam açıklayan yeni başvuru yapmak daha mantıklı geliyor.
orduevi

New postby shadowman » Fri Aug 19, 2016 3:12 pm

bugun itibari ile londradan yaptigim basvuruya olumlu cevap gelmistir ve ilk yillik vizemi almis bulunmaktayim
shadowman

New postby Masalck » Fri Aug 19, 2016 6:00 pm

Merhabalar, red alıpta tecrübe etmiş birisi varsa cevap lütfen.
Temizlik şirketi kuracaktım ve 10 yıl Tr de temizlik işi yaptığıma dair referans mektubu aldım 4 adet ama tabiki kayıtlı sigortslı çalışmışlığım yok. İngiltereden 3 adet potansiyel mektup aldım ve bir kişiyi arayıp hakkımda soru sorulup hizmet alacakmısınız die bilgi almışlar. Abim bana 50 bin tl hediye etti ve geri istemeyeceğine dair kaşe imza ve şirketin imza silküsünüde verdi. Ama hesabata 48 bin tl gösterebildik ve evrakları verdikten sonra 8 bin şira çekmek zorunda kaldık. Hesapta 40 bin kaldı.
Red sebepleri
1. Ülkeye girerken 50 bin lirayla gireceğime inanmadıkları, hesapta haraketler oluşu
2. 2008 yılında ingiltereye giderken finansman babanmış ve 2014 yılında giderken de eşinmiş, 2008-2015 yıllarında çalıştığını söylüyorsun, peki niye onlar seni finanse etmiş. 10 yıldır bu işi yaptığına inanamadık.
3. Yıl sonunda £24000 kazanç göstermişsin, haftada 6 gün, günde 7 saat £10 saatine alsan yılda £21840 yapar demiş ve hesapta sıkıntı var demiş

Nedenler bu 3 tanesi, 28 gün içerisinde eğer karara verecek cevabımız varsa mail atanilirmişiz

Bilen biri bu konuda ne yapmamız gerek yol gösterebilir mi?

Şimdiden çok teşekkürler
Masalck

New postby uzaylizekiye » Sat Aug 20, 2016 4:07 pm

uzaylizekiye wrote:merhaba;

ankara anlaşması ile ailecek gelmeyi planladığımız için cazkedisi sayesinde forumdan haberim oldu. yavaş yavaş okuyorum. bir her şeyi hesaplayıp o şekilde bir plan çizmek istediğimiz için bir şey sormak istiyorum: ankara anlaşması ile geldik diyelim. 1.senenin sonunda kazanç hesaplamalarında ilk baremde olduk(vergi verilecek en düşük barem) bu durumda yüzde 20 vergi ödemesi çıkıyor sanırım bize.. bu net midir? yoksa masraftı şuydu buydu düşüyor mu bu ücret? yani diyelim ki 20 bin pound kazanç gösterdik bunun direkt 5 pound u devlete mi gidecek?

bunun dışında herkes ilk seneyi atlatmaktan bahsediyor sonraki 3 sene boyunca devlet bize karışmıyor mu? ne kar ettin ne zarar hiç bakmıyor mu? ilk sene mi en önemlisi?

günceldir arkadaşlar:)
uzaylizekiye

New postby ikaracay » Sat Aug 20, 2016 4:15 pm

Merhaba,

Ankara antlaşmasıyla kurulacak şirket ve ortak yapısı ile ilgili bir iki soru sormak istiyorum.

Bu antlaşma ile ortakli bir şirket kurabiliyor muyuz?

Bir de ilk yıl en az 9 ay İngilterede bulunmak gerekiyor bu kural bütün ortaklar için geçerli mi yoksa ortaklardan biri İngilterede bulunup diğeri Türkiye'de bulunabilir mi?

Bir de Ankara antlaşmasıyla kurmuş olduğumuz şirkete daha sonra bir ortak alabiliyor muyuz? Eğer olabiliyorsa bu ortak Türk vatandaşı olup Türkiyede bulunabilir mi? yoksa o da mı İngilterede bulunmak zorunda mı?

teşekkür ederim.
ikaracay

New postby ayhnayhn » Sun Aug 21, 2016 8:24 pm

Arkadaşlar Merhaba

Forumda yeniyim biraz inceledim herkesin emeğine sağlık gerçekten güzel bir paylaşım söz konusu.

Benim sormak istediğim bazı sorular var bilenler cevap verebilirse sevinirim.

öncelikle yazılım grafik tasarım ve prodüksiyon işleri yaptım freelance olarak.
bir çok programı iyi derecede kullanabiliyorum fakat bir sertifikam yok. Alaylıyım diyebilirim :)

Sizde biliyorsunuz ki türkiyede yapılan işin kıymeti yok bu nedenle ingilterede iş kurmak istiyorum.

Başvurumu tamamlarsam istanbuldan yapacağım.

sorum şunlar
1- kendime ait portfolio mun olduğu bir sitem var bunun herhangi bir geçerliliği var mıdır ? sertifika vs değeri görür mü.
Bir çok sanatçıyla çalıştık. albüm kapaklarında adım mevcut bazı organizasyonlarda adım mevcut ve hepsi elimde.
Fakat sigortalı olarak bu işi yapmadım. Freelance çalıştığım bir çok ajanstan referans mektubu alabilirim.

2- ingilizcem yeterli seviyede değil derdimi anlatacak kadar konuşabiliyorum. anlamada sorunum yok yabancı dil çıkışlıyım zaten ama kullanmaya kullanmaya köreldi. Başvuru için yeterlilik seviyesi gerekli mi?

3- Kurmak istediğim iş yazılım tasarım prodüksiyon üzerine olacak. bir nevi dijital ajans. bu şekilde bir kaç kol iş kurabilme şansım var mıdır? İngilteredeki sistemi bilmiyorum çünkü.

4-Asgari ne kadar param olması gerekmekte yaklaşık 15 bin lira civari bi param var oda 4000 GBP civarı yapıyor.

5- Kardeşim ve abim prodüksiyon işleri yapıyor ortak bir şekilde bende onlara yardım ediyorum ama dediğim gibi sigortalı değilim ben. Ödemelerde fatura kesebilmek acısından şirket hesabına yatıyor.
bu nedenle hesap hareketlerim yetersiz seviyede. hesabıma para yatırabilirim 5-6 haneli bir rakam ama düzenli yatırılması gerekiyor şeklinde bir bilgim var.bu sorunu nasıl çözebilirim Sponsorluk yeterli olur mu kardeşlerim tarafından ?

6- Şuan Çomu işletme öğrencisiyim. bunun bir artısı olur mu örneğin banka hesap hareketlerimin az olmasında zaten ögrenci imajı yada sponsorluk için öğrenci cocuk sponsorlukla gitsin tarzı birşey olabilir mi ?

Son olarak forumda iş planı buldum bir adet ama ingilizce. türkçe iş planı elinizde varsa paylaşabilir misiniz. Başlıklar üzerinden kendi iş planımı yaratıp tamamlamak istiyorum.

Şuan herşeye 0 dan başlayacağım adım adım size paylaşım yapacağım :)
ayhnayhn

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü