Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby lutfi aydeniz » Fri Jul 29, 2016 8:50 am

smyrna wrote:Merhaba,

Türkiye'de yaklasık 5 senelik bir mühendislik ve arge firmamız var. Ihracata ve avrupaya acılmak istedigimiz icin anlasmalı oldugumuz ulkeleri incelerken İngiltere ile Ankara antlasmasına rastladım. Asagida belirttigim sorular ilgili degerli bilgilerinizi paylasabilirseniz memnun olurum.

-Ankara antlasması kapsamında Turkiye'de hali hazırda olan bir firmaya İngiltere'de branch office acılıp iş yapılabiliyor mu? Yoksa tamamiyle oraya ozel yeni bir sirket mi kurmalıyız?
-Eğer acilabiliyorsa TR'den calisan transfer edilebiliyor mu? Şartları nelerdir?

Yardımlarınız için simdiden tesekkur ederim.

Saygılarımla,
Seren

Ankara Antlaşması vizesini başvuru sahibine (şahsa) verilen bir girişimci vizesi olarak düşünebilirsiniz. Vize alındıktan sonra kurulan şirket Türkiye'deki şirketinizin yasal ofisi olarak tanımlanamaz. Ancak kuruluşu yaptıktan sonra temsilcilik/acentelik sözleşmesi düzenleyebilirsiniz. Fiilen İngiltere'ye yerleşerek orada, işin başında durmayı düşünmüyorsanız bu vize sizin için uygun olmayabilir. Çünkü vize sahibinin bilfiil işin başında olması bekleniyor. Örneğin, ilk 12 ayın 9 ayında İngiltere'de bulunduğunu göstermesi bekleniyor. İhtiyacınız İngiltere'de şirket kuruluşu ile sınırlı ise, bunu vize sahibi olmadan da yapabilirsiniz. Ancak İngiltere'de şirket sahibi olmanız size seyahat veya yerleşim konularında ilave haklar kazandırmaz.

Kurulacak şirketin yurt dışından personel istihdamının zorlu kuralları var. Şirketin önce İçişleri Bakanlığından bunun için izin alması, yayımladığı iş ilanına İngiltere'den uygun aday bulamaması ve Türkiye'deki adayın bu iş için uygun olduğunu göstermesi gerekiyor. Ardından sponsor olarak vize başvurusu yapılması gerekiyor. Her yıl belirlenen ücret ödenerek, vize yenilenebiliyor.
lutfi aydeniz

New postby esraersal » Fri Jul 29, 2016 11:37 am

lutfi aydeniz wrote:

Türkiye'de yaklasık 5 senelik bir mühendislik ve arge firmamız var. Ihracata ve avrupaya acılmak istedigimiz icin anlasmalı oldugumuz ulkeleri incelerken İngiltere ile Ankara antlasmasına rastladım. Asagida belirttigim sorular ilgili degerli bilgilerinizi paylasabilirseniz memnun olurum.

-Ankara antlasması kapsamında Turkiye'de hali hazırda olan bir firmaya İngiltere'de branch office acılıp iş yapılabiliyor mu? Yoksa tamamiyle oraya ozel yeni bir sirket mi kurmalıyız?
-Eğer acilabiliyorsa TR'den calisan transfer edilebiliyor mu? Şartları nelerdir?

Saygılarımla,
Seren

Ankara Antlaşması vizesini başvuru sahibine (şahsa) verilen bir girişimci vizesi olarak düşünebilirsiniz. Vize alındıktan sonra kurulan şirket Türkiye'deki şirketinizin yasal ofisi olarak tanımlanamaz. Ancak kuruluşu yaptıktan sonra temsilcilik/acentelik sözleşmesi düzenleyebilirsiniz. Fiilen İngiltere'ye yerleşerek orada, işin başında durmayı düşünmüyorsanız bu vize sizin için uygun olmayabilir. Çünkü vize sahibinin bilfiil işin başında olması bekleniyor. Örneğin, ilk 12 ayın 9 ayında İngiltere'de bulunduğunu göstermesi bekleniyor. İhtiyacınız İngiltere'de şirket kuruluşu ile sınırlı ise, bunu vize sahibi olmadan da yapabilirsiniz. Ancak İngiltere'de şirket sahibi olmanız size seyahat veya yerleşim konularında ilave haklar kazandırmaz.

Kurulacak şirketin yurt dışından personel istihdamının zorlu kuralları var. Şirketin önce İçişleri Bakanlığından bunun için izin alması, yayımladığı iş ilanına İngiltere'den uygun aday bulamaması ve Türkiye'deki adayın bu iş için uygun olduğunu göstermesi gerekiyor. Ardından sponsor olarak vize başvurusu yapılması gerekiyor. Her yıl belirlenen ücret ödenerek, vize yenilenebiliyor.

Merhaba Lütfi Bey
Sizden Business Plan ile ilgili olarak danışmanlık almamız mümkün mü?
esraersal

New postby cagria » Fri Jul 29, 2016 7:13 pm

Homeoffice'lerde ev kirasını gider gösteriyor musunuz arkadaşlar?
cagria

New postby lutfi aydeniz » Fri Jul 29, 2016 9:06 pm

esraersal wrote:
lutfi aydeniz wrote:

Saygılarımla,
Seren

Merhaba Lütfi Bey
Sizden Business Plan ile ilgili olarak danışmanlık almamız mümkün mü?

Bana ulaşırsanız, görüşebiliriz.
lutfi aydeniz

New postby burcu342017 » Fri Jul 29, 2016 9:52 pm

Merhaba,
Ankara Antlaşması ile Bookkeeing yapmak istiyorum.
(Turist vizesi ile geldim. Londra dayım.)
Önereceğiniz bir avukat ve BP'nin nasıl hazırlanacağı konusunda yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler
burcu342017

New postby orduevi » Sat Jul 30, 2016 8:05 am

burcu342017 wrote:Merhaba,
Önereceğiniz bir avukat ve BP'nin nasıl hazırlanacağı konusunda yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler

Herkes vizeyi aldigi avukati tavsiye edecektir. O kotu bu iyi diyemeyiz. Ben Deniz Gok ile basvurdum. Londra da ofisi. Biraz pahali hizmetleri ama ben memnun kaldim.
orduevi

New postby cagria » Sat Jul 30, 2016 6:40 pm

Emre wrote:@pembelina Şirket vergisi yani Corporation tax %20'dir. Şirketin geliri ne kadar olursa olsun, masraflardan sonra kalan kardan yüzde 20 vergi kesilir.

Şirket tüzel kişiliktir. Şirketten gerçek kişi olan kendinize maaş yatırırsınız. Bu maaşın tutarına göre de National Insurance contribution ödenir. NI tutarı başlangıç olarak 17.45'tir. Vergi de yine yıllık maaş gelirinize göre hesaplanır şirket gelirinden ayrı olarak.

Gelir vergisi için tablo bu linkte: https://www.gov.uk/income-tax-rates/cur ... allowances

Yıllık 11000 gelire vergi çıkmaz.
11000 - 43000 arası %20
43001 - 150000 arası %40
150000 üstü için %45'tir.

Yani özetle şirketten kendine yıllık 11000 sterlini geçmeyecek şekilde maaş yollarsan gelir vergisi vermezsin.
150000 ve üstü yollarsan örneğin %45 vergi verirsin.

Verdiğin maaş şirketin gider hesabına yazılır. Şirket kalan kardan %20 Corporation Tax'ını verir.

Emre Bey. Harika anlatmışsınız. Bugün bütün gün internetten onca kaynak okuyup ulaştığım sonucu özetlemişsiniz.

1. İlk vize için cashflow'da kendimize ödediğimiz maaşı da gider gösteriyoruz anladığım kadarıyla.
2. Kendi maaşımız üzerinden ödenecek NIC de bu cash flow'da yazacak mı? Yani bu maaş'ın nic'i de gider olarak gösterilecek mi?
cagria

New postby yldry » Sat Jul 30, 2016 9:10 pm

Teşekkürler

Bende bookkeeping olarka basvuru yaptim ve turist vizesi ile gelmistim'. Bence danisman konusunda kendin arastirman daha dogru netice de kili kirk yaracagin bir surec ve icine sinmesi gerekli , facebooktan yada google dan search yapabilirsin
yldry

New postby joha » Sun Jul 31, 2016 2:54 pm

Merhaba daha onceden de biraz bilgi almistim birseyler ogrenmek istiyorum,spor akademisi mezunuyum ben yaptigim is su anda cok farkli ama,hangi danismanlik firmasi ile gorustuysem ki sadece birini gozum tuttu digerleri degisik seyler soyluyor,personal trainer olarak basvuru yapilmasi gerektigi mezun oldugum alan bu oldugu icin rahatlikla onaylanabilecegini soyledi,ancak soyle bi sey var ben bu ders verecegim insanlari nereden bulacagim,internet sitesi ya da baska bisey mi ? Ya da bi spor salonuna gidip freelance olarak calisabilme sansim oluyor mu ?

Tesekkur ederim.
joha

New postby muttley8 » Sun Jul 31, 2016 4:54 pm

kund wrote:@muttley8 ben de aynı durumdayım.En zoru da referans mektuplarını yeniden almak.Daha önce forumda bir arkadaş başvuru merkezine gidip bir form doldurduğunu ve daha sonra kendisini telefonla arayıp hangi belgeleri istediğini sorduklarını ardından kendisine kargolandığını yazmıştı.Ama benim yaşadığım şehirde başvuru merkezi olmadığı için bu yolu denemedim.

Selamlar ben konuyu araştıramadım. Fakat ben de daha önce onlara verdiğim ve onlarda kalan dökümanların fotokopileri mevcut. Konsoloslukta dökümanların aslı varken fotokopileriini vereceğim, ordan o belgeleri isteyip aynı yere göndermek mantıksız geldi bana . Bu konuda bilgisi olan var mı ? Önceden iletilen belglerin fotokopilerini kabul ederler mi ?
muttley8

New postby Emre » Mon Aug 01, 2016 11:35 am

@cagria evet doğru. Her ikisini de gider kalemine yazacaksın. Şirket giderleri olarak.

@joha açıkçası kendi sorunu kendin cevaplamışsın. Dediğin gibi internetten, yerel gazetelerden, facebook ve google'dan reklamlar vererek müşteri bulabilirsin. Ayrıca ajanslara da kayıt olabilirsin. Onun dışında dediğin gibi freelance olarak spor salonlarında çalışabilirsin. Benim gittiğim The Gym'de mesela, freelance hocalar var. Üzerlerinde The Gym t-shirtleri var ama kendi işlerinin patronu hepsi. Bu tip salonlarla muhtemelen komisyon karşılığı anlaşma yapılıyordur. Veya salona aylık belli bir ücret ödeniyordur.
Emre

New postby BirtanAy » Mon Aug 01, 2016 12:20 pm

@birtan merhaba. Geçen hafta cuma günü bir arkadaşım eşi ile geldi ankara vizesi ile. Arkadaşım dependent olarak geldi ve verilen BRP üzerinde NO WORK ibaresi var. Sanırım onlarda da bir yanlışlık oldu. Siz nasıl düzelttiniz. Ben Arkadaşımı home office gönderdim şimdi orada belki oradan düzeltirler diye. Sizden bilgi alabilmemiz mümkün mü?

Birtan wrote:@bumamba vizeyi yanlış basmışlar. "Dependant Visit. No Work" yazılıydı. Vizeyi alır almaz İngiltere'ye gittik biz de, o esnada itiraz edemedik.
Bugün aldım yeni vizeyi, herşey yolunda görünüyor. Tekrar Police Registration ve BRP alımı işi var sadece.
BirtanAy

New postby BirtanAy » Mon Aug 01, 2016 12:30 pm

Selam Burcu avukat konusunda yardımcı olabilirm

Teşekkürler
BirtanAy

New postby moon » Mon Aug 01, 2016 2:58 pm

Emre wrote:@pembelina Şirket vergisi yani Corporation tax %20'dir. Şirketin geliri ne kadar olursa olsun, masraflardan sonra kalan kardan yüzde 20 vergi kesilir.

Şirket tüzel kişiliktir. Şirketten gerçek kişi olan kendinize maaş yatırırsınız. Bu maaşın tutarına göre de National Insurance contribution ödenir. NI tutarı başlangıç olarak 17.45'tir. Vergi de yine yıllık maaş gelirinize göre hesaplanır şirket gelirinden ayrı olarak.

Gelir vergisi için tablo bu linkte: https://www.gov.uk/income-tax-rates/cur ... allowances

Yıllık 11000 gelire vergi çıkmaz.
11000 - 43000 arası %20
43001 - 150000 arası %40
150000 üstü için %45'tir.

Yani özetle şirketten kendine yıllık 11000 sterlini geçmeyecek şekilde maaş yollarsan gelir vergisi vermezsin.
150000 ve üstü yollarsan örneğin %45 vergi verirsin.

Verdiğin maaş şirketin gider hesabına yazılır. Şirket kalan kardan %20 Corporation Tax'ını verir.

Merhaba Emre bey,

Bu anlatmış olduğunuz limited şirket için oluyor. Şirket için ve kendin için iki ayrı hesapla anlatığınız gibi işlemler yapılıyor.
Peki sole trader da sistem nasıl işliyor? Orda da firma için ve sahibi için ayrı hesap mı açmak gerek?
Ve vergilendirme nasıl oluyor sole traderda?

Teşekkürler.
moon

New postby Emre » Mon Aug 01, 2016 6:19 pm

@moon Sole trader dediğimiz serbest meslek erbablığı oluyor. Daha önce de yazmıştım forumda. Sole trader firma sahibi/şirket sahibi olmuyor. Dolayısıyla ayrıca kişisel banka hesabına ek olarak iş hesabı açmaya gerek yok.

Yıl sonunda yapılan hesaplamalarda, yapılan harcamalar düşüldükten sonra çıkan kar tutarı üzerinden gelir vergisi ödenir. Bu da yukarıda yazdığım oranlar dahilinde tahsil edilir devlet tarafından.

Şirket vergisi ile karıştırılmamalı. Şirket vergisi, şirketin geliri milyon sterlin dahi olsa %20'dir.
Emre

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü