Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Valomea » Thu Jul 18, 2019 7:41 am

Herkese merhaba,

Acaba Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gelip orada burslu ve full time doktora yapma şansımız var mı? Sanırım tüm öğrenim ücretini kendimiz ödersek ancak part time yapabiliyoruz ancak net bir kaynak bulamadım.

Çok teşekkürler şimdiden
Valomea

New postby Sensen » Thu Jul 18, 2019 9:45 am

Valomea wrote:Herkese merhaba,

Acaba Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gelip orada burslu ve full time doktora yapma şansımız var mı? Sanırım tüm öğrenim ücretini kendimiz ödersek ancak part time yapabiliyoruz ancak net bir kaynak bulamadım.

Çok teşekkürler şimdiden

https://ankaraantlasmasinedir.com/ingil ... te-egitimi
İçini okumadım nelere değinmiş bilmiyorum ama orada da sorabilirsiniz belki
Sensen

New postby Valomea » Thu Jul 18, 2019 10:55 am

Sensen wrote:

Çok teşekkürler yanıtınız için. Yazıyı yazan kişiye de soru sordum :) Umarım biliyordur.

"Ankara Anlaşması ile oturma vizesi aldığınız zaman İngiltere’deki üniversiterden vatandaşların sahip olduğu aynı haklar ile yararlanabilirsiniz."

Sizin yazdığınız kaynak da böyle diyor. Ben biraz daha açmak istiyorum aslında, hem belki araştıran olur.

Biliyorsunuz UK'de oturum hakkı sahibi kişiler ve EU vatandaşları UK'de yabancılara kıyasla çok çok düşük ücretlerle yüksek lisans/doktora yapabiliyor. Örneğin yıllık 10 bin poundluk öğrenim ücreti, resident iseniz 5 bin pound gibi meblağlara düşüyor. Diğer yandan, özellikle doktora programlarında çoğu okul, kabul ettiği öğrenciye belli bir stipend yani ücret ödüyor. Bu stipend yılda yaklaşık 10-15 bin pound civarında oluyor. Tabii kabul almak zor... Ancak 5 bin pound civarındaki okul ücretinin 10-15 bin poundluk stipenddan düşülmesiyle, stipend'dan bir miktar sizin cebinize kalıyor. Yani yılda 5-10 bin pound gibi. Bu arada meblağlar tamamen farazi.

Benim merak ettiğim 1- Ankara Antlaşması ile böyle full time öğrencilik oluyor mu? Sonuçta şirketimizde çalışmaya devam edeceğiz. Bu 1 yılın sonundaki kontrolde problem çıkarabilir gibi. 2- Okuldan gelir elde etmemiz, şirket dışında çalışamama kuralına aykırı olur mu? Not: Stipend, tax free bir gelir.

Ben şu anda Türkiye'de iş yapıyorum, bunu oraya taşıyıp hem de eğitim görmeyi diliyorum.

Tekrar yanıtınız için teşekkürler, herkese başvuru sürecinde başarılar diliyorum. :)
Valomea

New postby Sensen » Thu Jul 18, 2019 11:33 am

Valomea wrote:
Sensen wrote:

Çok teşekkürler yanıtınız için. Yazıyı yazan kişiye de soru sordum :) Umarım biliyordur.

"Ankara Anlaşması ile oturma vizesi aldığınız zaman İngiltere’deki üniversiterden vatandaşların sahip olduğu aynı haklar ile yararlanabilirsiniz."

Sizin yazdığınız kaynak da böyle diyor. Ben biraz daha açmak istiyorum aslında, hem belki araştıran olur.

Biliyorsunuz UK'de oturum hakkı sahibi kişiler ve EU vatandaşları UK'de yabancılara kıyasla çok çok düşük ücretlerle yüksek lisans/doktora yapabiliyor. Örneğin yıllık 10 bin poundluk öğrenim ücreti, resident iseniz 5 bin pound gibi meblağlara düşüyor. Diğer yandan, özellikle doktora programlarında çoğu okul, kabul ettiği öğrenciye belli bir stipend yani ücret ödüyor. Bu stipend yılda yaklaşık 10-15 bin pound civarında oluyor. Tabii kabul almak zor... Ancak 5 bin pound civarındaki okul ücretinin 10-15 bin poundluk stipenddan düşülmesiyle, stipend'dan bir miktar sizin cebinize kalıyor. Yani yılda 5-10 bin pound gibi. Bu arada meblağlar tamamen farazi.

Benim merak ettiğim 1- Ankara Antlaşması ile böyle full time öğrencilik oluyor mu? Sonuçta şirketimizde çalışmaya devam edeceğiz. Bu 1 yılın sonundaki kontrolde problem çıkarabilir gibi. 2- Okuldan gelir elde etmemiz, şirket dışında çalışamama kuralına aykırı olur mu? Not: Stipend, tax free bir gelir.

Ben şu anda Türkiye'de iş yapıyorum, bunu oraya taşıyıp hem de eğitim görmeyi diliyorum.

Tekrar yanıtınız için teşekkürler, herkese başvuru sürecinde başarılar diliyorum. :)

Bİlfiğimden değil sadece fikir yürütüyorum AA ile gidilince hiçbir devlet yardımından yararlanılmıyor diye biliyorum bu yüzden dediğiniz paraları almak mümkün olmayabilir . Full time öğrenciliğe iZin var mı bilmiyorum ama gerçekten full time öğrenci mi olacaksınız ? Belki haftada 3 gün oluş bardır o zaman da mı full time okula gidiyorsunuz sayılır? Ve bi de yaptığınız iş hafta içi ve gündüz yapmanız gereken bir iş mi? Belki okulla alakasız saat diliminde yapabileceğiniz bir iştir.
Sensen

New postby Valomea » Thu Jul 18, 2019 11:51 am

Sensen wrote:Bİlfiğimden değil sadece fikir yürütüyorum AA il eğilince hiçbir devlet yardımından yararlanılıyor diye biliyorum bu yüzden dediğiniz paraları almak mümkün olmayabilir . Full time öğrenciliğe iZin var mı bilmiyorum ama gerçekten full time öğrenci mi olacaksınız ? Belki haftada 3 gün oluş bardır o zaman da mı full time okula gidiyorsunuz sayılır? Ve bi de yaptığınız iş hafta içi ve gündüz yapmanız gereken bir iş mi? Belki okulla alakasız saat diliminde yapabileceğiniz bir iştir.

Merhaba,
Açıkçası ben de sizin gibi düşünüyorum. Ancak AA ile gidip orada okuyan birini biliyorum, bu kişi self-paid. Yani resident klasmanından düşük olan ücreti kendi cebinden ödeyip okuldan para almıyor. Aslında normalde resident student sayılmak için 3 sene orada kalma şartı var ama bazı okullar bunu takmayabiliyor. Permit'e bakıyor.

Doktora programlarına girdiğinizde bir projeye dahil oluyorsunuz. O projenin de -devlet değil de, genelde şirketlerce ödenen- bütçeleri oluyor. Danışmanınız size o bütçeden bir meblağ verebiliyor. Sözünü ettiğim kişiye projenin öyle bir bütçesi olmadığından verilmemiş ancak imkansız da görünmedi bana. Ama sorun, AA ile oradayken, çalışamama kuralı. Diğer yandan doktora öğrencileri zaten çalışan olarak görünmüyor. (https://www.theguardian.com/higher-educ ... -employees) Ama para da alabiliyorlar. Burada tıkandım kaldım. :))

Bir de, UK'de doktora yapan çoğu kişi bir yandan çalışıyor oluyor. Mesela Amerika'da bu imkansıza yakın çünkü ilk 2 sene yoğun bir ders programınız var. Doktora 6-7 sene sürebiliyor. UK'de ise doktora 3-4 sene sürüyor ve dersler az, hatta bazen yok. Direkt teze başlıyorsunuz. Benim işim de dediğiniz gibi hem okuyup hem çalışabileceğim bir iş, ben alt yazı ve dublaj çevirmeniyim. O yüzden pek saatimiz yok. :) Hiç başvuru bile yapmadım bu arada, sadece suya ayağımı daldırsam mı diye araştırıyorum. Eğer okuma fırsatım var ise başvuracağım mutlaka.

İlginiz için tekrar tekrar teşekkür ederim. Umarım ben de kimseye yanlış bir bilgi vermiyorumdur :)
Valomea

New postby Sensen » Thu Jul 18, 2019 1:11 pm

Valomea wrote:
Sensen wrote:Bİlfiğimden değil sadece fikir yürütüyorum AA il eğilince hiçbir devlet yardımından yararlanılıyor diye biliyorum bu yüzden dediğiniz paraları almak mümkün olmayabilir . Full time öğrenciliğe iZin var mı bilmiyorum ama gerçekten full time öğrenci mi olacaksınız ? Belki haftada 3 gün oluş bardır o zaman da mı full time okula gidiyorsunuz sayılır? Ve bi de yaptığınız iş hafta içi ve gündüz yapmanız gereken bir iş mi? Belki okulla alakasız saat diliminde yapabileceğiniz bir iştir.

Merhaba,
Açıkçası ben de sizin gibi düşünüyorum. Ancak AA ile gidip orada okuyan birini biliyorum, bu kişi self-paid. Yani resident klasmanından düşük olan ücreti kendi cebinden ödeyip okuldan para almıyor. Aslında normalde resident student sayılmak için 3 sene orada kalma şartı var ama bazı okullar bunu takmayabiliyor. Permit'e bakıyor.

Doktora programlarına girdiğinizde bir projeye dahil oluyorsunuz. O projenin de -devlet değil de, genelde şirketlerce ödenen- bütçeleri oluyor. Danışmanınız size o bütçeden bir meblağ verebiliyor. Sözünü ettiğim kişiye projenin öyle bir bütçesi olmadığından verilmemiş ancak imkansız da görünmedi bana. Ama sorun, AA ile oradayken, çalışamama kuralı. Diğer yandan doktora öğrencileri zaten çalışan olarak görünmüyor. (https://www.theguardian.com/higher-educ ... -employees) Ama para da alabiliyorlar. Burada tıkandım kaldım. :))

Bir de, UK'de doktora yapan çoğu kişi bir yandan çalışıyor oluyor. Mesela Amerika'da bu imkansıza yakın çünkü ilk 2 sene yoğun bir ders programınız var. Doktora 6-7 sene sürebiliyor. UK'de ise doktora 3-4 sene sürüyor ve dersler az, hatta bazen yok. Direkt teze başlıyorsunuz. Benim işim de dediğiniz gibi hem okuyup hem çalışabileceğim bir iş, ben alt yazı ve dublaj çevirmeniyim. O yüzden pek saatimiz yok. :) Hiç başvuru bile yapmadım bu arada, sadece suya ayağımı daldırsam mı diye araştırıyorum. Eğer okuma fırsatım var ise başvuracağım mutlaka.

İlginiz için tekrar tekrar teşekkür ederim. Umarım ben de kimseye yanlış bir bilgi vermiyorumdur :)

Peki bekar mısınız? Hani belki siz dependant olabilirsiniz
Sensen

New postby Peresiades » Thu Jul 18, 2019 1:22 pm

@galacos sizin sonucunuz geldi mi? Merak ettim.
Benim başvurum sizden 2 gün sonra olduğu için, sizin yanıt geldiyse eli kulağındadır bizim de diye düşündüm.
Bu hafta zor geçiyor. Gördüğüm kadarıyla 21 güne düşen dönüş süreleri 24-25 güne çıktı yine. O zaman bizim 26 Haziran başvurumuz da haftaya belli olur ancak.
Peresiades

New postby Valomea » Thu Jul 18, 2019 1:51 pm

Sensen wrote:
Peki bekar mısınız? Hani belki siz dependant olabilirsiniz

Aslında en mantıklısı o ancak eşim aşçı olduğu ve daha fazla maaş alacağı için ben başvuruyorum.

Bu arada İngiltere'de bir avukattan kesin bilgi aldım, AA ile doktora yapılabiliyor ancak dediğim burslar alınamıyormuş. Home fee ödeniyor ama. :) Sevgiler
Valomea

New postby vividpink » Thu Jul 18, 2019 2:40 pm

Arkadaşlar merhaba, pasaportun mutlaka en 1 yılı daha mı olması mı gerekiyor başvuru yapabilmek için? Benimki Ocak'ta bitiyor, uzatacağıma dair not düşerek Home Office'e başvurumu tamamlayabilir miyim yine de? Teşekkürler
vividpink

New postby lineofduty » Thu Jul 18, 2019 7:11 pm

vividpink wrote:Arkadaşlar merhaba, pasaportun mutlaka en 1 yılı daha mı olması mı gerekiyor başvuru yapabilmek için? Benimki Ocak'ta bitiyor, uzatacağıma dair not düşerek Home Office'e başvurumu tamamlayabilir miyim yine de? Teşekkürler

Teknik olarak mümkün vize (UK Entery Clearence) 1 aylık veriliyor.Cevap sürelerinin kısaldığına bakmayın isterlerse 3 ay security check (Sayfa 25,paragraf 3,madde 3 )yapabilirler.Yani kitaba göre en az 4 aylık pasaport süreniz olması gerekiyor.

https://assets.publishing.service.gov.u ... e-v8.0.pdf

Ama ne gerek var yeni pasaporta başvursan 1 haftada geliyor.Al 10 senelik pasaport geç vizen de yeni pasaportunda olur.
lineofduty

New postby thsn2304 » Thu Jul 18, 2019 7:24 pm

barkim wrote:
thsn2304 wrote:
Sensen wrote:bir sonraki postta arkadaş yanıt verdi. Aile üyeleri ayrı ayrı randevu alınması lazımmış, onu soracaktım. Teşekkürler bugün başvuruyu bitirdim cuma günü evrakları teslim edip bekleyeceğiz artık.

Cuma İstanbul mu? Saat kaçta? Bizim de Cuma randevu

merhabalar, ara ara giriyorum siteye o yüzden geç yanıtlar için herkesten özür diliyorum. Cuma saat 11:45'de profiloda tls contact ofisi

bende başvuru yapmayı düşünüyorum ancak bilgilerim buradan okuduklarımla sınırlı. Tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız? Teşekkürler.[/quote]

mailimin olduğu bir yanıt verdim ama silinmiş gördüğüm kadarı ile kişisel mesajda atılamıyor ama takıldığınız neresi varsa sorun elimden geldiğince yanıt vereyim.
thsn2304

New postby Sensen » Fri Jul 19, 2019 7:44 am

Başvuru listesinde ilk başvuruyu mu biyometrik verdiğimiz tarihi mi not alıyorsunuz? Bizim başvuru 12 , biyometrik 19 Temmuz . Hayırlısıyla sonuç olumlu gelsin diliyorum kendimize de size de.

Süreler 21-25 güne düştü diyoruz ya onu biyometrikten itibaren mi başvuru tarihinden itibaren mi sayıyoruz ?
Sensen

New postby çömezabla » Fri Jul 19, 2019 9:12 am

Biyometrikten saymaya başlayın:) Bu arada en son 21 Haziran başvurusunun sonucunu duyduk. Sonrasından haberi olan var mı? Zaman geçtikçe heyecan artıyor:) Hepimizin şansı bol olsun:)
çömezabla

New postby soysale » Fri Jul 19, 2019 9:30 am

Merhaba,
Ankara anlaşması vizemi aldım ve şirketi kurdum. Hala Türkiye'deyim, bir ay sonra İngiltere'ye kesin gidiş için planlarm var. Şirketin sermayesi olacak parayı yanımda götürmemde herhangi bir problem olur mu? 10000 EUR karşılığı 9000 GBP götürmeyi düşünüyorum. Esas sormak istediğim birinci yılın sonunda uzatma başvurusunda şirket hesabına giren ilk paranın kayıtsız olması (elden getirilmesi ve banka şubesinden hesaba yatırılması) sorun yaratır mı?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
soysale

New postby emrecixin » Fri Jul 19, 2019 9:42 am

Merhaba 27 haziran Ankara başvuru sonucumuz 19 temmuzda Olumlu bölüm sağlık turizmi ve evde hasta bakımı eşim uzerinden başvuru yaptık bekleyenlere de sabır ve olumlu olması dileğiyle.
Danışmanımız Ankara'da Rota vize Barış beye de çok teşekkür ediyoruz.
emrecixin

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü