Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby rikçck » Wed Oct 04, 2017 10:48 am

memoly wrote:merhaba, arkadaşlar 18 temmuzda başvurdum. Bugün tls mail geldi. Yarın gidip alacağim. Heyecanlı bir bekleyiş var.....
Sonucu sizinle paylaşırım...

Benim 17 Temmuz için herhangi bir e-mail gelmedi. Olumlu sonucunu al da sürecin başlasın :)
rikçck

New postby memoly » Wed Oct 04, 2017 11:48 am

Red. Aldım. 2 sayfa açıklama yazmışlar.
Umarım diğer arkadaşlar güzel haber alırlar.
memoly

New postby rikçck » Wed Oct 04, 2017 1:26 pm

memoly wrote:Red. Aldım. 2 sayfa açıklama yazmışlar.

Canını sıkmamaya çalış :(. Red sebeplerini buraya yazabilir misin? Belki deneyimli arkadaşlar red sebepleri için destek olabilirler.
rikçck

New postby orduevi » Wed Oct 04, 2017 1:57 pm

memoly wrote:Red. Aldım. 2 sayfa açıklama yazmışlar.

2. basvurunda vizeni alirsin yeter ki dogru bir plan hazirla ve para kaynagini goster. Hangi alanda basvurdun ve red sebepleri nedir?
orduevi

New postby memoly » Wed Oct 04, 2017 9:38 pm

bilişim.
red sebepleri kısaca
1- tr de kurmuş olduğunuz şirketin geçmiş yıllara ait ne kadar vergi ödediği belli değil

2-uk neden sectiğinizi uk deki şehri neden sectiğinizi.belirmemişsiiniz.

3-- uk deki müşteriler sizi neden tercih etsinler. tecrübesiz bir işletme oalrak ilk yıl karınızı tutturamayacağınızı düşünüyorum. UK hiç gelmemişsiniz. Neden sectiniz.gibi sorular

4- bankadaki mevcut paraya değil de, hesap hareketlerinde olan ve harcanan paranın kaynağı belirsiz. bu fonların kaynağı belli değil tatmin olmadım diyor :))
memoly

New postby orduevi » Thu Oct 05, 2017 10:43 am

@memoly tamam iste bu sorularin cevaplarini ikinci basvurunda aciklarsin olur biter. Demek ki yeterli aciklayamamissin ki adamlarda tereddute dusmusler. Ikinci basvurunda basarilar.
orduevi

New postby Yasemin Can » Thu Oct 05, 2017 11:24 am

Merhaba sayın üstadlar ben amacım ve durumumu izah edeceğim. Epey uzun oldu ama bence okuyun. Fikri, zamanı, sabrı olan varsa iki kelime yorumu çok görmesin ne olur...

Tabi öncelikle belirteyim nefis bir forum olmuş. Onlarca danışmanlık firmasına gittim, dolandırılmanın eşiğinden döndüm, yüzlerce video izledim bu forumdan öğrendiklerimin zerre kadarını bilmiyorlar. Gerçekten başta forumun kurucuları olmak üzere tek telime yorum yazmak sureti ile bile katılımda bulunan herkese sonsuz teşekkür ederim.

Bende Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere'ye gitmek, orda çalışmak, eğitim görmek istiyorum. Türkiye'de yaşayan, eğitim hayatından dışlanmış bir engelliyim. Eğitim hayatından dışlanmam şöyle olmuştur;

Kısaca özetlemek gerekirse, 2010 da trafik kazası geçirdim. 3 yıl hiç yürüyememiş olup 4 yıldır da koltuk değneği ile yürüyorum. Yoğun fizik tedavilerle son 6 aydır evde ve birinin elimi tutacağı yakın mesafelerde değneği bırakmaya başladım.

2012 yılında, birden bire bir dönüm noktası yaşadım. Pes etmek ya da mücadele etmek...
Mücadele edeyim dedim ama yok ki umut verecek bir gelişme. Halen yatağa bağımlıyım, neyin mücadelesi. Düşündüm, taşındım ve bir anda "hayalin neydi" dedim kendi kendime. Tam da o gün trafik kazası davasında beni sakat bırakan adamla duruşmam olmuştu. O elini kolunu sallayarak geziyor, bense sandalyeden onu izliyor, onun özgürlüğüne isyan ediyorum...

"Tamam" dedim. çok çalışacağım, avukat olacağım. Hem zaten çocukluğumdan beri annemi üzen babamın, arkadaşımı döven annesinin, abime kızan annemi üzerine yürüyüp sevdiklerimi korurken demiyorlarmıydı bana "bu çeneyle senden olsa olsa avukat olur" diye.

Hemen depresyonu, o kötü ruh halimi attım ders çalışmaya başladım. Herkese söyledim beni görmeye gelirken bisküvi, süt getirmeyin, ygs test kitabı alın diye. 2 sene çalıştım gece gündüz çalıştım. Bu arada sık sık hastaneye yatıyorum, çeşitli ameliyatlarım var onlar olup bitiyor ama benim umrumda bile değil. Çünkü artık bir hedefim var. Avukat olacağım ben...

Yalnız ortopedik sorunum sadece bacaklarımda olmamıştı. Sağ kolumda paramparça olmuştu ve elimdem omzuma platinler vardı. Bu da güç kaybına yol açtı ve sağ kolumu hiç kullanmadan yaşıyorum. Hal böyle olunca da matematik sorusu çözemedim ve sonuç: İki yıllık Adalet Meslek Yüksekokuluna kayıt olabildim. 2 yıl sonra DGS sınavına girerim, hukuka geçerim diye düşündüm.

2 yıl çok keyifli geçti. hukuku, hukuki kavramları çok sevdim. Yürümeye de başladım. O kadar iyi yorum yapabilmeye başladım ki, kendi davalarımı yürüttüğümü ve konuya hakim olduğumu gören yakınlarıma ücreti karşılığı dilekçe yazıyorum, hak kayıplarını önlüyorum. Kazayı, beni araçta sıkıştıranı, onu serbest bırakan hakimi, sakat kaldım diye terkeden eşimi, yıllardır çalışamayıp aileme yük olduğumu hepsini unuttum. Gece gündüz hem adalet derslerime çalışıyor em de DGS sınavını için kolumu çalıştırıyor, matematik, geometri sorusu çözmeye uğraşıyorum.

Tabi ki olmadı. Koluma bu kezde söz geçiremedim ve sınav kötü geçti. YÖK, ÖSYM hatta Cumhurbaşkanlığına defalarca yazdım. Sağlık Kurulundan alınmış %90 oranında özürlü raporum var. Raporumda kolumu kullanamayacağım yazmakta. Buna rağmen beni, eli, kolu sağlam adaylarla aynı seçme ve yerleştirme sistemine tabi tuttular. Kalemi tutamıyorum ki nasıl 60 tane matematik sorusu çözeyim dediğim ilgili kurumlar resmen salladı beni. "Başvurunuz değerlendirilmeye alınmıştır.... Başvurunuz ilgili kuruma gönderilmiştir...

Başvurumun sonucu o kurumlardan gelmedi. DGS sınav sonuç belgemde geldi. "Her hangi bir lisans pragramına yerleşemediniz"

Buraya kadar derdimi sabırla okuduğunuz için sonsuz teşekkür ederim. Artık hızlı ilerleyeceğim zira çok vaktinizi aldım.

Adalet mezunuyum ama 2004 yılında oğlum için "0-6 yaş psikolojisi" eğitimi almıştım, sertifikam var. Çocuk bakarım, dünya yemekleri ve mezeler yapabiliyorum, evde işlere de yardımcı olurum. Bu aradada dilimi geliştirir, para kazanır ingiltere de hukuk okurum. Mesleğime orda devam ettiririm.

Ayrıca, trafik kazası davamla ilgilenen baro avukatı şu an eşim olmakta :) film gibi değil mi ama bu da benim doğru biri olduğumu gösteriyor. Yanlış olan bana destek vermeyenler değil de ben olsaydım ben mutsuz yaşamaya devam ederdim. Demekki doğruymuşum, bunca travmadan sonra yeniden aile bile kurdum. Neyse uzatmayayım. Ben Ankara anlaşması vizesi ile gidip çocuk bakarken eşim de QLTS sınavına girer avukatlık yapabilir. Bu işleri ben yönetiyorum zira o herhangi bir sağlık sorunu yüzünden eğitim hayatından dışlanmadığı için mesleğini yapıp para kazanmakta ama ben burada yapamıyorum. Benim için arabasını sattı, 15.000 pound ile başlayacağım. Sermayem eğitim sertifikam, 12 yaşında oğlum olması, ütü ve mükemmel seviyede yemek yapıyorum. Danışmanlara gidiyorum, hiç sormayın iş iyice çığrından çıkmış. Biraz saf olsaydım geçtiğimiz Salı adını “X” diye bildiğim ama dün eski çalıştığı firmada karşılaşıp eski iş yerini de dolandırdığını öğrendiğim aslında ismi “Y” olan bir danışmana 2.500 pound kaptıracaktım. Dahasıda var, sıkmamak için yazmıyorum. Ama benim konumu netleştirelim başvuracak olan adaylara ışık tutması için yazacağım her birini.

Sizce ne yapayım? 2-3-4... sene daha fizik tedavi görüp kolumu güçlendirip DGS ile mücadele mi edeyim, yoksa bir yerden başlayayım mı?

Saygı ve sevgilerimle…
Yasemin Can

New postby orduevi » Thu Oct 05, 2017 12:43 pm

@Yasemin Can saglik herseyden daha onemli. Ben olsam oncelikle fizik tedavileri tamamlayip alabilecegin maksimum sonucu aldiktan sonra Ankara Antlasmasi icin hazirlanmaya baslardim. Ankara Antlasmasi basvurusu kacmiyor. Ileride en fazla kosullari biraz agirlastirilacak ama hep var olacak. Yazdiklarindan sonra verdigim cevap kisa oldu ama dusunduklerimin ozeti bu. Basarilar.
orduevi

New postby Yasemin Can » Thu Oct 05, 2017 1:09 pm

3 gün ya da 3 ay evvel kaza geçirmedim. 7 yıl önce geçirdim bu kazayı ve artık tüm tedavi süreci bitti. Kolum için de "yapılacak bir şey olsa ameliyat ederiz" diyor doktorlar. Halime şükretmeliymişim...

Benim DGS için 2.. 3.. 4.. yıl daha tedavi göreyim mi diye sormam içinde bulunduğum saçmalığı ifade etmek içindi.

Mübalağa yapmıyorum. Yıllarca da uğraşsam o zehir gibi gençlerle gireceğim matematik sınavında kaşık, bardak tutamadığım elimle hızlı hızlı geometri soruları çözüp başarılı olamam.

Sizlere kendimi sağ kolumla ifade etmiyorum. Zekamla düşünüp, duygularımla harmanlayıp sol işaret parmağımla tıkır tıkır yazıyorum. Bu durum ileride mesleğimde başarılı olabileceğimin yegane göstergesi...

Teşekkürler yorumun için.
Yasemin Can

New postby Emre » Thu Oct 05, 2017 3:16 pm

@Yasemin Can yazdıklarını okudum. Seni sabrın ve azmin için öncelikle tebrik ediyorum. Ankara Anlaşması başvurusunu eşinin üzerinden yapsanız? Halihazırda profesyonel olarak çalışıyor. Bu QLTS denkliğini almak için UK içinde mi olmak gerekiyor veya dünyada başka yerlerden de alınabiliyor mu bilmiyorum. Biraz araştırdım. Anladığım kadarıyla KAPLAN QLTS https://qlts.kaplan.co.uk/home aracılığıyla hallediliyor.

Onun dışında danışman ücreti olarak da 1600-1700'den fazla ödemeyin. 2500ler 3000ler falan bunlar abartılı fiyatlar.

Gelelim neden eşinin üzerinden başvurmanı tavsiye ettiğime. Dediğim gibi o halihazırda meslek sahibi. Ve yıllardır bu işi yapıyor. QLTS denkliğini aldıktan sonra olay tamamdır. Senin şu aşamada bir sertifikan olsa da, tam olarak net bir mesleğin yok. Yani durumun biraz dallı budaklı. Birkaç işi bir arada yapabilirsin. Eşin avukat olduğu için, avukatlık yaparken, sen serbest meslek sahibi olarak gücünün yettiği şeyleri yaparsın. Bu size daha çok esneklik sağlar. Dilediğin hukuk eğitimini de burada alırsın. GCSE kurslarını tamamlayıp, üniversite başvurusu yaparsın. Bu azimle, olur senin işin.

Eşin zaten avukat olduğu için avukat olarak çalışacak. Sen de şu aşamada yapabildiğin işleri dependent olarak yapacaksın. O yüzden benim tavsiyem eşinin üzerinden başvurmanız ve senin ve çocuğunun başvuruya dependent olarak eklenmeleri.

Benim fikirlerim bunlar. Umarım biraz yardımcı olmuştur.

Ekleme: İngiltere'de hiçbir engelleme ile karşılaşmazsın. Atıyorum sınava gireceksin. Ve kazadan dolayı sağ elini kullanamadığını ve çok yavaş yazdığını belirttin. Ona göre senin için düzenlemeleri yapıyorlar. Accessibility diye geçiyor. Her okul, kurs, sınav merkezi vesaire, kayıt olurken ve kurs başında herhangi bir erişim kolaylığına ihtiyacın var mı diye sorar. Ve gerekli düzenlemeleri senin için yapar.
Emre

New postby Yasemin Can » Thu Oct 05, 2017 3:34 pm

Emre moral veren yorumun için çok teşekkür ederim. Bizim istediğimiz de o ama konuştuğumuz en az 7 danışmanlık firması "oranın hukuğunu bilmeden nasıl avukatlık yapacaksınız, biz sizi 6 aylık kurs programına yazdıralım dili öğrenin ordan başvururuz bu aşamada para kazanamazsınız" diyorlar. 15.000 paund çalışmadan nasıl yetecek ki diye düşünüp en azından benim çalışacağım bir iş olarak düşündük bakıcılığı.

8 aylık bir stajdan bahsediyorlar ama bu süreçte çalışıyor mu bilmiyorum. Dün rastladım bu değerli paylaşımların olduğu forumu. Tek bir kişinin yorumunu kaçırmadan okuyorum. Henüz 72. sayfadayım, bizim meslekten olup başvuran olmamış. Ben sabırla 291. sayfaya kadar okurken sizler de eşimin avukatlık mesleği ile kabul alır mıyız o konuda yorum yazıverin lütfen.

tekrardan teşekkürler Emre, iyi geldi yazdıklarınız eksik olmayın.
Yasemin Can

New postby Emre » Thu Oct 05, 2017 4:00 pm

Danışmanlar yine kısa ve kolay yoldan gitmeyi tercih etmişler. Katakulli yoldan diyelim biz ona. Bir şekilde başvurun da nasıl başvurursanız başvurun kafası bu. Bir sürü niteliği olan insanlara, temizlikçi olarak başvurun diyebilen insanlar. Saygısızlar.

"Oranın hukuğunu bilmeden nasıl avukatlık yapacaksınız" diyenleri kafadan bir eleyin bence. Önlerinde internet var. Açsınlar okusunlar. Ben bile şurada 10 dakikalık araştırmayla neler yapılabilir buldum. Gayet de mümkün QLTS almak Türkiye'den bir avukat için.

Ayrıca yazılması gereken kurs dil okulu değil. Kafa mı buluyorlar sizinle bu danışmanlar anlamadım. Zaten QLTS için İngilizce dil sertifikası sahibi olma zorunluluğu da yok.

Tavsiye edilen kurs organizasyonlardan biri şu:
http://qltsadvantage.com

QLTS için her türlü hazırlığı sağlıyorlar. MCT ve OSCE denen kursları veriyorlar. Bu siteye ve KAPLAN QLTS dediğimiz siteye bir yazın. Bakalım seçenekleriniz neler.

Diğer organizasyonlar için:
http://www.sra.org.uk/solicitors/qlts/q ... iders.page

Bu kurum ve kuruluşlarla iletişime geçip neler yapılabilir öğrenin. Ona göre Ankara Anlaşması'na ne şekilde başvuracağınıza karar verirsiniz.
Emre

New postby Yasemin Can » Thu Oct 05, 2017 6:11 pm

Eşimle birlikte baktık. MCT sınav sorularını buldu ancak çok iyi ıngilizce bilgisi gerekiyor. Paragraf soruları var ciddi yorum yeteneği istiyor. Eşim "iş düzenimi bozmadan, Türkiye de yoğun bir programla ıngilizcemi geliştiririm sonra kurslara giderim" diyor. 85. sayfaya geldim halen başvuran bir avukat göremedim. Sanırım bu iş eşimle zor olacak.

Şimdi şunu soracağım. Acaba Ingiltere'de dil kursuna gidip orada çevre edinip bakıcılık yapacağım ortamı kurduktan sonra mı başvurayım yoksa sertifikamı, önlisans diplomamı, ıngilizceye çevrilmiş niyet mektubu niteliğinde dilekçemi, hocalarımdan alacağım referanslarım ile diğer belgeleri hazırlayıp direk basvursam mı?

Görüşmede tercüman olduğunu yazmışsınız. Tercümanı da fazla sıkmadan, çocuk psikolojisini bilmeden bu işi yapan bakıcılardan farkım olduğunu hissettirmeye çalışsam, ingilizceyi öğrenince de orada bakıcılık üzerine danışmanlık firması kurup ihtiyacı olan ailelere nitelikli bakıcı bulacağım desem acaba kabul görürümüyüm? İş arayanların ve bakıcı arayanların olacağı bir internet sitesi yapacağımdan bahsetsem...
Yasemin Can

New postby Yasemin Can » Thu Oct 05, 2017 8:09 pm

Emre wrote:@iroy krediyle bu işi çözmeye çalışmak açıkçası biraz sıkıntılı. Ayrıca sana iş yaptırdıklarına dair imzalı kağıt vermeleri anlamsız. Bir işten ödeme alıyorsan onun faturası olması gerekiyor. Halihazırda anladığım kadarıyla bir işin var. Maaşın var. Neden yemek dersleri veya pazarda satışa odaklanıyorsun ki? Direkt aşçı/souce chef olarak başvursan? Organizasyonlara, toplantılara, atıyorum düğün vs gibi etkinliklere yemek çıkarsan? Bu tip büyük bir pazar var UK'de. Tabi dediğin gibi pazar yerlerinde de satış yapabilirsin. Tüm bunlar için bir iş planı hazırlaman gerekecek. Ama öncelikle pazar araştırması yapman lazım. Nedir ne değildir anlaman lazım. Bunalmaya gerek yok. Önce tam olarak ne yapmak istediğine karar ver sonra iş planı için çalışmalara başla. İş planı yazarlarını internetten bulmak mümkün. Danışmanlar da zaten bu iş planlarını kendileri yazmıyorlar. Buldukları iş planı yazarlarına yazdırıyorlar.

Bilmiyorum ne kadar birikimin var ancak 90000 lira gibi rakamlara gerek yok bu iş için. İlla varını yoğunu yatırman gerekmiyor işe. Ufaktan başlayabilirsin. Ufak etkinliklere evde yemek hazırlayıp, alacağın ufak bir araçla veya panelvanla teslimatını yaparsın. Zannediyorum ki halihazırda yemek yapmak için gerekli olan aletin edevatın vardır. Bunlar çok yer kaplayan şeylerse bir taşıma firmasıyla bunları UK'te getirtebilirsin. Tüm bunları iş planında anlatman gerekecek.

Ayrıca bu danışmanlardan artık bıkkınlık geldi. İngiltere'den başvurun diyenlerden lütfen koşarak uzaklaşın. Saçma sapan bir mantık uydurmuşlar kafalarında herkese bu şekilde başvurmalarını önerip duruyorlar.

İşi kredi ile çözmek istiyorsanız, bu krediyi bir yakınınızın çekip size karşılıksız olarak hediye etmesi gerekiyor. Ancak iş için yapılacak yatırımın kredi olarak görünmesi vize memurunun aklında soru işareti uyandıracaktır.

Son olarak, aynı mesajı kopyala yapıştır yapmana gerek yok. Zamanımız olduğunda okuyup cevaplamaya çalışıyoruz.

Ben yemek de yapabilirim. Hemde süper olur çünkü severek yaptığım çok farklı yemekler var. Yemeğimi yiyen konuklarım hep memnun kalkışmışlardır masadan.

SiZce nasıl olur?
Yasemin Can

New postby Yasemin Can » Fri Oct 06, 2017 8:23 am

Anlaşma ile giden avukat arkadaslar carettacaretta ve deryasar arkadaşların süreçlerini okudum. Sormam gerekenler var forumda halen aktiflerse hangi danışmanlık firması ile gittiklerini yazarlarsa sevinirim. Ya da onların hangi firma ile gittiklerini bilenler de yazabilir.

Yerleştikten sonraki süreçlerini de merak ediyorum ama vizenin çıktığı müjdeli haberinden sonra bir paylasimlarini bulamıyorum.
Yasemin Can

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü