Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby debedebe » Thu Jan 03, 2019 11:31 am

flatline wrote:Selam.
Yarın vize başvurumu yapmayı planlıyorum. Tüm evraklarım hazır. Danışmanlık şirketi olmadan el yordamıyla hazırladım. Bir konuda yardıma ihtiyacım olmasının sebebi de bu. :) Eşim ve oğlum da dependant olarak başvuracaklar. Business person visa için başvururken eşim ve oğlum için de ayrı ayrı mı başvurmam mı gerekiyor? Online başvuru formunda "family details" kısmı var. Bu kısmı doldurmam yeterli mi?
Elimden geldiğince eski post'ları okumaya çalıştım ama soruma bir yanıt bulamadım. Daha önce yanıtlandıysa kusurama bakmazsınız umarım.
Teşekkürler.

En yeni halini bilmiyorum ancak daha onceden basvurulari ayri ayri yapip, notlar kisminda ana basvuranin basvuru numarasini ekliyorduk.
Belge tesliminde hepsini beraber aliyorlardi.
debedebe

New postby karanliginlordu » Thu Jan 03, 2019 11:38 am

Herkese merhaba ben anlasmaya basvurdum ve avukatim kimligimi ve pasaportumu home office e yolladi. Elimde ID yok ve alkollu mekanlarda yas sorulunca cikariliyorum buna nasil bi cozum bulabilirim gecici bir ID alinabilir mi proof of ID gibi?
karanliginlordu

New postby flatline » Thu Jan 03, 2019 2:22 pm

@ debedebe Yanıt için teşekkürler.
Ayrıca başvuru yapmak gerekiyormuş belirttiğiniz gibi.
flatline

New postby istanbullondra » Thu Jan 03, 2019 2:38 pm

Merhaba,

Biz de sermaye kaynağını altın bozdurma yolu ile göstermeye karar verdik.
Altın bozdurduğumuza dair dekontu aldık. Ana başvuran kız arkadaşımın hesabına yatırdık. Onun annesinden de kızıma bu süreçte destek olmak için altınlarımı bozdurdum, bu parayı geri almamak üzere hibe ediyorum diye yazı alıp, 1 ay bekledikten sonra başvuruyu yapacağız.
Yeterli süre hesap da durduktan sonra bir problem olmayacağını düşünüyoruz.
(Altın ile red alanlara baktığık da, genelde bekleme süresi dolmadan, bozdurma makbuzuyla başvuru tarihi yakın olduğu için sorun yaşamışlar gibi göründü bize).

Umarım herkes için her şey yolunda gider.

[quote="londond"]Merhaba,

Bizim de sizinkine çok benzer bir durumumuz var.

Ben de nişanlım ile başvuracağım.
Babam benim hesaba sponsor olarak para yatırdı. Ben de o tutarı nişanlımın hesabına aktarıp aktarmamak arasında kararsızım şu anda.

Sermaye kaynağı olarak babamı göstersek resmi ilişki yok diye red gelir mi acaba?

ya da

bu tutarı elden nişanlımın banka hesabına elden yatırsak ve kaynağını altınları varmış da bozdurmuşuz gibi göstersek (bir kuyumcudan ya da dövizciden altın bozulduğuna dair makbuz almak kaydıyla tabii) diye düşünüyoruz.

Sizin yazdıklarınızı okuyunca ve mektup önerisini görünce mantıklı bir çözüm gibi geldi. Ama benzer durum için başka örnekler göremediğimden karar veremedim.

Altın bozdurma ile sermaye gösterme konusunda da forumda red alan bir iki kişi gördüm.
Kısacası siz ne yapacaksınız sormak istedim.

Teşekkürler.
istanbullondra

New postby cozbakir » Sat Jan 05, 2019 10:13 pm

Arkadaşlar merhaba forumun ilk 50 ve son 50 sayfasını okudum fakat istediğim sorulara cevap bulamadım daha önceki konularda sağlıklı cevap vermez diye geriye doğru gitmedim.
Öncelikle herkese bol şans ve başarı dilerim
Kendimden bahsedecek olursam ankara anlaşması ile ilgili: ielts sınavından 6 skor toefl 78 gibi sınav sonuçlarım var daha önce ingilterede dil okulunda bulundum ve pasaportumda bir çok ülkenin vizeleri var,şu ana kadar gerek turist gerek öğrenci olarak bir probem yaşamadım.Gelelim ankara anlaşması ile ne yapmak istediğime. Ingilizce Iktısat mezunu birisiyim fakat işimle alakalı bir tecrübem yok sigorta dökümüm aile işimiz olan taşımacılık ile alakalı ve ben ingilterede fast-food/pizza/kebab takeaway yapmak istiyorum.Bununla ilgili elimde sertifika kurs diploması MEB onaylı belgeler var,fakat herhangi bir tecrübem yok. Nişanlım ise mühendis evlenince birlikte benim üzerimden başvuru yapmayı planlıyoruz. Sorularım şunlar:
1-İş konusunda tecrübe sahibi olmamam fakat meslekle alakalı sertifika,belge onaylarım olması yeterlimidir?
2-Daha önceden bu şekilde bildiğiniz vize başvurusu vs varmı?
3-Dil konusunda,başvuru ve sermaye konusunda sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum tek sorunum bu ve orada olurda yapmak istediğim işi değiştirmek istersem değiştirebiliyormuyum?
Herkese teşekkür ediyor, vakit ayırıp cevap yazacaklara ayrıca teşekkür ediyorum
cozbakir

New postby istanbullondra » Sun Jan 06, 2019 8:40 pm

Merhabalar,

Websitenizden tam da sorumun cevabı olan yazınızı okuyordum.
http://www.mehmetc.com/ingiltereye-vize ... -yarar-mi/

Aklıma takılan 2 nokta da yazının içinde mevcut.
1. ''Bazı danışmanların daha insanlara vize almadan henüz başvuru aşamasındayken o kişinin adına şirket kurduklarını biliyorum. Bunu yaparken de normal şirket kurulum ücretinin çok üstünde bir ücret aldıklarını da biliyorum''.

2. ''Peki bu danışmanlar bunu neden yapıyor? Bunun en temelde nedeni eğer vize başvurusu red alırsa “biz sana şirket kurduk ve masraf ettik, verdiğimiz hizmet paketinde bu da var” diyerek verdikleri hizmetin kalitesine itiraz yollarını kapamak. Bir de vize alırsan “şirketi biz kurduk, bizim söyleyeceğimiz muhasebeci ile çalış” diyebilmek. Bu tür bahanelerle senin adına şirket kurulmasına izin verme''.

Birkaç danışmanla görüştükten, forumu ve sizin websitenizi okuduktan sonra danışmanlık şirketlerinin fear based marketing yaptıkları kanaatine vardık. Bu nedenle başvuruyu bizzat yapmaya karar verdik.

Hem forumdaki herkese hem de size verdiğiniz detaylı ve faydalı bilgiler için teşekkürler.
Yazının yayınlanma tarihini göremedim. Halen bunun bir işe yaramadığını düşünüyor musunuz?

mehmetc wrote:
gmsquash wrote:@cemsozen çok teşekkürler.

henüz Ingiltere'ye gitmedim, vizem haftaya başlıyor ama brp ondan sonraki hafta hazır olacak. sole trader company kurmayı düşünüyorum, business plan'e de öyle yazdım. mehmetc blogunda IT danışmanlığı için firmaların LLC aradığını yazmış, onu okuduktan sonra kafamda bir soru işareti oluşmadı değil, ancak araştırdığım kadarıyla sole trader'ı LLC'ye çevirmek çok da zor bir şey değil gibi.

Doğrudur, blogda öyle yazdım ve öyle de yaptım. IT'ciler genelde limited şirket kuruyor.

Contractor alan firmalar genelde limited şirket tercih ediyor. Bunun yanında limited şirketin olması hem marketing açısından hem de ortak alma, eleman çalıştırma vs. gibi konularda biraz daha avantajlı.

Vergi konusu da öyle. Sadece İngiltere'de değil, çoğu ülkede şahıs şirketleri belli bir gelir bandını geçince limited şirkete göre daha fazla vergi öder.

Laf açılmışken; sigorta olarak ben public liability insurance yerine professional indemnity insurance yaptırdım. Bu IT gibi servis hizmeti veren şirketler için daha uygun bir sigorta.

İngiltere'de başarılar.
---
istanbullondra

New postby mehmetc » Mon Jan 07, 2019 11:29 am

istanbullondra wrote:Merhabalar,

Websitenizden tam da sorumun cevabı olan yazınızı okuyordum.
http://www.mehmetc.com/ingilterede-sirk ... t-turleri/

Aklıma takılan 2 nokta da yazının içinde mevcut.
1. ''Bazı danışmanların daha insanlara vize almadan henüz başvuru aşamasındayken o kişinin adına şirket kurduklarını biliyorum. Bunu yaparken de normal şirket kurulum ücretinin çok üstünde bir ücret aldıklarını da biliyorum''.

2. ''Peki bu danışmanlar bunu neden yapıyor? Bunun en temelde nedeni eğer vize başvurusu red alırsa “biz sana şirket kurduk ve masraf ettik, verdiğimiz hizmet paketinde bu da var” diyerek verdikleri hizmetin kalitesine itiraz yollarını kapamak. Bir de vize alırsan “şirketi biz kurduk, bizim söyleyeceğimiz muhasebeci ile çalış” diyebilmek. Bu tür bahanelerle senin adına şirket kurulmasına izin verme''.

Birkaç danışmanla görüştükten, forumu ve sizin websitenizi okuduktan sonra danışmanlık şirketlerinin fear based marketing yaptıkları kanaatine vardık. Bu nedenle başvuruyu bizzat yapmaya karar verdik.

Hem forumdaki herkese hem de size verdiğiniz detaylı ve faydalı bilgiler için teşekkürler.
Yazının yayınlanma tarihini göremedim. Halen bunun bir işe yaramadığını düşünüyor musunuz?

mehmetc wrote:
gmsquash wrote:@cemsozen çok teşekkürler.

henüz Ingiltere'ye gitmedim, vizem haftaya başlıyor ama brp ondan sonraki hafta hazır olacak. sole trader company kurmayı düşünüyorum, business plan'e de öyle yazdım. mehmetc blogunda IT danışmanlığı için firmaların LLC aradığını yazmış, onu okuduktan sonra kafamda bir soru işareti oluşmadı değil, ancak araştırdığım kadarıyla sole trader'ı LLC'ye çevirmek çok da zor bir şey değil gibi.

Doğrudur, blogda öyle yazdım ve öyle de yaptım. IT'ciler genelde limited şirket kuruyor.

Contractor alan firmalar genelde limited şirket tercih ediyor. Bunun yanında limited şirketin olması hem marketing açısından hem de ortak alma, eleman çalıştırma vs. gibi konularda biraz daha avantajlı.

Vergi konusu da öyle. Sadece İngiltere'de değil, çoğu ülkede şahıs şirketleri belli bir gelir bandını geçince limited şirkete göre daha fazla vergi öder.

Laf açılmışken; sigorta olarak ben public liability insurance yerine professional indemnity insurance yaptırdım. Bu IT gibi servis hizmeti veren şirketler için daha uygun bir sigorta.

İngiltere'de başarılar.
---

İngiltere'ye gelmeden ve henüz vize başvurusu yapmadan İngiltere'de şirket kurmanın herhangi negatif ya da pozitif bir etkisi olmaz.

Eğer İngiltere'ye gelmeden İngiltere'de kurulan şirketin geçmişi ve bugünü parlak değilse negatif etkisi bile olabilir. Parlaktan kastım 1 yıl önce kurulmuş hala öyle duruyorsa bu pek iyi bir götüntü vermez. Ya da tam vize alacakken kurulmuş ise nerden icap etti düşüncesi yaratır. Ya da birkaç yıldır var ise ve hesapları düzgün değilse vs. yine negatif bir görüntü arzeder.

Vize başvurusunu başarılı yapan yani onay aldıran şey iş planının ne kadar düzgün ve tutarlı olduğu ve vize başvurusunda verilen evrakların hem iş planını hem de başvuran kişinin durumunu ne kadar doğru ve tutarlı belgelere dayalı yansıtıyor olduğudur. Bunu başaran vize dosyası ve buna eşlik eden bir iş planı ile yapılan başvuru -çok istisnai bir hata ya da durum olmadığı sürece- vize alır.

Danışmanlık konusunda ise ufak bir not; danışmanlık alın ya da almayın gibi bir tavsiye yok bloğumda. Bu konudaki düşüncelerimi detaylıca anlattım orda. Durumun danışmanlık almayı gerektiriyorsa ve işini düzgün ve dürüst yapan bir danışman bulduysan bunda bir sakınca yok. Bunun yanında vize başvurunu kendin de yapabilirsin. İkisi de kişiye ve şartlarına özel durumlar ve kararlar. İkisi de uygun seçenekler.

Vize başvurunda ve onay alırsan sonrasında İngiltere'de başarılar dilerim.
---
Last edited by mehmetc on Mon Dec 23, 2019 1:15 pm, edited 3 times in total.
mehmetc

New postby canank » Mon Jan 07, 2019 12:17 pm

mehmet bey size bir mail atmıştım siteniz üzerinden. buradan da yazayım belki yardımcı olacak herhangi biri vardır. başvurumuzu kuzey kıbrıstan 19 aralık tarihinde yaptık.ve 4 ocakta ; pasaport ve dokümanlarınız kuryeye verilmiştir diye bir mail aldık. bu süreç içerisinde tls dışında ukvisa dan herhangi bir mail almadık. ve red veya olumlu (ki kesinlikle olumlu olduğunu düşünmüyorum) nasıl bu kadar kısa sürede bi karar verebilirler? herhangi bir fikri olan varmı? Not:9 ocak kurye teslim edilecektir en geç , diye görünüyor.
canank

New postby canank » Mon Jan 07, 2019 12:19 pm

@mehmetc
canank

New postby muratkasar » Mon Jan 07, 2019 2:22 pm

Merhaba ben 22 yaşında cnc makine operatörü ve programcısıyım iş planım freelancer olarak işletmelerdeki imalat makinelerine program yapmak bu sektörde kalfalık belgem ve lise diplomam bulunmakta bütçem 6 bin pound civarı iş planını kendim yapmak istiyorum çünkü danışman tutacak kadar imkanım yok biliyorsunuz ki dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri iş planı bunu yaparken bana ücretsiz gönülden bir şekilde sorularıma cevap verip yardımcı olurmusunuz
muratkasar

New postby izzetbey » Mon Jan 07, 2019 8:53 pm

gmsquash wrote:Herkese merhaba,

Uzun süre burayı Ankara Antlaşması başvuru sürecinde kafamda oluşan soru işaretlerini giderebilmek için okuyucu olarak takip ettim. Buradaki bilgilerin kimi zaman ne kadar yol gösterici olabileceği ya da olamayacağını bildiğimden dolayı, vizemi aldıktan sonra ben de deneyimimi kısa bir şekilde paylaşmak istiyorum. Belki benim durumuma benzer kişilere yardımcı olur.

Background: 39 yaşındayım ve 12 yıldan uzun bir süredir yazılım geliştiriyorum. Herhangi bir formal eğitim almadım, kendim öğrendim. Bu alan ile uzaktan yakından alakası olmayan bir lisans bir de tezsiz yüksek lisans diplomam, kendi alanımda ise bir yazılım geliştirme framework'ü üzerine sertifikam ve belgeleyebildiğim tecrübem var. Evliyim ve çocuğum yok.

Başvurumu danışman ya da avukat kullanmadan kendim yaptım.

Business plan içeriği hakkında çok az internet okuması yaptım. Türkiye'de kendime aynı işi kuracak olsam, kendime rehber olarak düzenleyeceğim business plan'i nasıl hazırlayacaksam öyle hazırladım. Bir diğer deyişle kendim için business plan formatında bir fizibilite raporu yazdım. Kesindir diye iddia edemem ancak, bu yolla business plan'in yapaylıktan uzak ve aslında vizeyi aldıktan sonra da gerçekten işime yarayacak bir doküman olmasını sağlamaya çalıştım. Şimdi buraları ve başka forumları okuduğumda farkediyorum ki, eğer tamamen bu mecraların tavsiyeleri üzerinden gitseydim, bambaşka bir business plan çıkacaktı. Başarılı olurdu ya da olmazdı bilemiyorum ama benim elimdekinden çok farklı olacaktı. Her başvuru ve her başvuran birbirinden farklı. Noktası virgülüne replike etmeniz gereken bir doküman yok. Ne iş yapacağınızı düşünün ve bununla ilgili "kendiniz için" bir fizibilite raporu çıkarın. Sadece bu vize için değil, herhangi bir iş için genel geçer business plan kurallarına göre eklemeler ve çıkartmalar yapın. Business plan denilen aslında sadece bu.

Başvuru timeline'ına gelecek olursak; eşimle aynı gün başvuramadık. Ben başvurumu 5 Eylül'de yaptım. Eşim 11 Eylül'de dependant olarak başvurdu ve başvuru formuna benim GWF numaramı refere ederek bu başvuru ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirten bir dilekçe ekledik. TLS Contact elemanları ben böyle yapacağımızı söylediğimde "hadi hayırlısı" tarzı bakışlar attılar ancak, herhangi bir sorun olmadı. Verdiğiniz dilekçeler mutlaka okunuyor ve değerlendiriliyor. Muallakta olan bir şey olduğunu düşünüyorsanız, ne olursa olsun bir dilekçe ile konuyu tane tane anlatmanızı tavsiye ederim.

Eşimin yurtdışında yakın zamanda işleri olacağı için onun başvurusunda passback hizmeti satın aldık, ben kullanmadım.

30 Ekim sabahı eşime belli bir tarihe kadar pasaportunu getirmesini söyleyen bir mail geldi, TLS sitesinde "decision made" ibaresi check'li olmamasına rağmen mailde karar verildiği söyleniyordu. Çok heyecanlandık tabii, hemen benim başvurumu kontrol ettik, çünkü bana herhangi bir mail gelmemişti. Benimkinde "decision made" check'li değildi. Akşamüstüne doğru bu check belirdi ancak yine de bir mail almadım. "Reddetseler pasaport istemezlerdi passback'ten dolayı" diye düşünerek sabahı zor ettik.

Ertesi sabah, eşim işini halletmek üzere yurt dışına çıkmak üzereyken bana 8 dakika arayla "decision made" ve "passport ready for collection" mailleri geldi. Büyük bir heyecanla TLS ofisine giderek pasaportumu aldım ve vizeyi aldığımı gördüm. O kadar güzel bir duygu ki, darısı bütün başvuranların başına.

Pasaportu alırken TLS çalışanına "pasaport istendiğine göre eşime çıkmış anlamına geliyor değil mi?" diye sordum, "evet" dedi. Bu bana da çıktığı anlamına geliyordu. Daha poşeti açmadan biliyordum. Eşim hala yurtdışında ama döner dönmez onun da passback işini sonlandıracağız.

Başvurunun 58. gününde kabul almış olduk ki anladığım kadarıyla son dönem ortalamalarına göre oldukça kısa bir süre, bu da 12 hafta diye belirtilen sürenin gerçekten ortalama olduğunu gösteriyor.

Özet olarak tüm başvuranlara tavsiyem: Business plan'i sadece belli bir formata uydurup kabul almış plan'lere benzetmek için değil, gerçekten kuracağınız işte kendinize yol göstermesi için yazın. Diğerinde red alırsınız falan demiyorum, bunu bilmem imkansız; kendi tecrübemin çıkarımını paylaşıyorum sadece.

Bu yolda tek bir doğru yok, her başvuru ve her başvuran farklı. Kimi için şart olan şey, kimi için fazla ya da kimine hiç yaramayacak bir detay diğeri için elzem olabilir.

Başvuracak ve başvuru sonucunu bekleyen herkese bol şanslar diliyorum.

Merhaba,

25 Ekim'de başvurmuştum bana da 19 Aralık'da karar verildi maili geldi ve pasaportumu geri istediler. Mailde 7 takvim gününde pasaportunuzu geri iade edeceğiz yazıyordu. 21 Aralık'da pasaportumu götürüp TLS ye teslim ettim. 7 Ocak oldu hala ne decision made işareti oluştu ne pasaporttan haber var. Eşiniz acaba kaç gün için de geri almıştı. Araya noel ve yılbaşı girdi diye uzaması normal heralde. Bilemedim size de bir sormak istedim.
izzetbey

New postby izzetbey » Mon Jan 07, 2019 8:59 pm

wonderfullife wrote:Merhabalar,

17 Temmuz istanbuldan yaptım başvurumu. 1 ekim de aşağıdaki gibi cevap aldım.

"Dear ********
Please be advised that UK Visas & Immigration have made a decision on your application and you are now required to submit your passport to the UK Visa Application Centre by 29 October 2018. Passport resubmission is open 10:00 – 16:00, Monday to Friday .
"
Sitede arattığımda bir kişi bu şekilde bir cevap almış. Onda da pasaport talep edildiği için olumlu olduğu yönde yorumlanmış. Benim başvurum birçok olumlu(londraya gidip geldim,client mektubu buldum,başvuruya birçok sertifika ekledim vs gibi) tarafıyla birlikte mali bilgilerim açısından sıkıntılı olabilecek bir tablo içeriyordu. O sebeple olumsuz sonuçlanmasından korkuyordum. O yüzden tekrar burada sorma ihtiyacı hissettim. Bana gelen bu cevapla ilgili kesin bir bilgi var mı :)

Bir de olumlu olması durumunda 1 aylık vize veriliyor gibi birşey okudum. Oradaki başvurulardan sonra eşim ve çocuklarım dönüş yapacağı için bu 1 aylık sürede dönüş yapmak zorundalar mı? Sonuçta orada işlemlerimizi yapmış olacağız. Dönüş tarihini etkilememeli diye düşünüyorum. Planımı ona göre yapmam gerekiyor. O yüzden tarih olayı önemli benim için.

Teşekkürler,

Sonuç olumlu mu oldu ? Pasaportunuzu aldınız mı ? Aynı mail bana da geldi 19 Aralık'da, 21 Aralık pasaportumu teslim ettim, hala bekliyorum. Sizin deneyimlerinizi öğrenmek isterim süreçle ilgili.
izzetbey

New postby canank » Wed Jan 09, 2019 11:30 am

merhaba arkadaşlar. 19 aralık evrak teslim olan vizem 4 ocakta sonuçlanmış ve olumlu :) sizlere de başarılar dilerim. :)
canank

New postby fatih101 » Wed Jan 09, 2019 11:55 am

onurcal wrote:Merhaba, forumda yeni bir üyeyim, bir süredir takip ediyordum ve sayenizde çoğu soru işaretini giderdim. Ancak kafamda hala netleşmeyen noktalar var bunları size danışmak istedim.

Abi - kardeş olarak iki yazılımcıyız ve ortak olarak Ankara antlaşmasına başvurmak istiyoruz. Gerekli belgeleri, business plan'i kendimiz hazırlıyoruz. Araştırdığımız kadarıyla %50 hisse ile iki ortak şirket açabiliyormuşuz.Fakat;

1- Ortaklı başvurularda her ortak ayrı mı başvuru yapmak zorunda yoksa beraber,tek bir başvuru oluyor mu? Eğer ayrı ayrı başvurmak gerekirse her ortak kendi için ayrı business plan mı yazmak zorunda?

2- İki ortağa da maaş yazmak gerekli mi? Yoksa sadece Director için mi zorunlu maaş göstermek? Ve maaş göstermek gerekirse bunu business plan'ın financial plan kısmına gider olarak eklemek gerekiyor mu?

Eğer daha önce ortak olarak başvurmuş veya bu sorularım hakkında bilgisi olan birileri varsa yardımınızı bekliyoruz.

Şimdiden teşekkür ederiz.

Merhabalar,

Ortak olarak başvurup vize alabildiniz mi ?
Biz de ortak olarak müracat etmek istiyoruz.
Halen hazırda burada(Türkiye 'de) bir şirketimiz var.
Ekstra dikkat etmemiz gereken konular neler ?
bilgilendirebilirseniz çok makbule geçer.

Teşekkürler.
fatih101

New postby jeremy8639 » Wed Jan 09, 2019 12:02 pm

canank wrote:merhaba arkadaşlar. 19 aralık evrak teslim olan vizem 4 ocakta sonuçlanmış ve olumlu :) sizlere de başarılar dilerim. :)

SELAM. Ankara anlasmasına gore epey kısa surede sonuclanmıs
jeremy8639

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü