Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Yasemin Can » Sat Oct 07, 2017 9:11 am

Konu ile ilgili bilgisi olan mi yok yoksa yardımcı olma amaçlı değil de hukukçu olmayan, danışman adı altındaki kişilerin reklamını yapmak için mi yapılmış bu forum? Londra barosuna bagli çalışan uluslararası hukuk profesörü arkadaşımız anlaşmanın içeriğini forumlarda takip edin dedi ancak forumda avukat olmayanların reklamından başka paylaşım yok. Nitelikli biri olmama rağmen bana bakıcılık yap diyen de reklamı yapılan danışmanlar düzeyinde birileri. Avukat eşimin ruhsatını kullanmak mumkun mu diye çok spesifik birşey sordum.
Yasemin Can

New postby orduevi » Sat Oct 07, 2017 11:08 am

@Yasemin Can konuyla ilgili bilgisi olan kimse yok. Esinin ruhsati, egitimi vb. hicbir belge Ingiltere'de @emre'nin soyledigi sinav engelini asmasina yardimci olmaz. Esin Ankara Antlasmasi'na avukatlik alaninda danismanlik is plani ile basvuracaksa QLTS denkligini almak zorunda. Esin eger full time avukat olarak calisacaksa yine bu denkligi almak zorunda. Yabancilarin avukat olarak calisabilmeleri icin baska hicbir yol yok.

Forumda reklam yapanlari okumadim. Genelde herkes birbirine soruyor; zamani olan ve/veya soruyu goren bildigi birsey varsa cevap veriyor. Cevap alamaman sana ozel bir durum degil. Basarilar.
orduevi

New postby Yasemin Can » Sat Oct 07, 2017 12:06 pm

Biz de @Emre nin verdiği bilgiler doğrultusunda o sınava yönelmiştik ancak forumda avukat olarak gidenlden kiminin mülakatı türkçe yapmayı istedikleri (ve türkçe yaptıkları), kiminin iş planını google translateden çevirdiğini, kiminin se 2 aylık dil eğitimi alıp gittiğini ve kabul aldıklarını okuyunca acaba farklı bir yolu mu var diye düşündüm zira söz konusu sınav iyi bir ıngilizce istiyor.

İsyanımı mazur görün ama zerre kadar hukuk bilgisi olmayan, Türkiye de değil hukuk harhangi bir önlisans eğitimi bile almamış birileri tarafindan çok afedersiniz salak yerine konmak sinirlerimi bozdu. Bu platformda da reklamı yapılan danışmanların hiç birinin İstanbul baro levhasına kaydı olmadığını görünce bunun bir pazar olduğunu düşündüm.
Yasemin Can

New postby Emre » Sat Oct 07, 2017 12:10 pm

@Yasemin Can eşinin üzerinden başvurmayacaksanız öncelikle hangi işi yapacağına karar vermelisin. Bir iş alanına ve yan dallarına odaklanmalısın. O odaklandığın alan üzerinden ilerlemelisin. Hangi alan olacağına, yazdıkların arasından sen karar ver.

Onun dışında, olur da UK'ye yerleşirseniz, eşin dependent olacağından serbest şekilde çalışabilir. İlk başta haliyle avukat olarak çalışamaz. Ancak yine de ilgili alanlarda iş bulabilir. Çalışırken de aynı zamanda bu yukarıda konuştuğumuz kursa gider ve sınav hazırlıklarını yaparak QLTS denkliğini alır.

Şu aşamada önemli olan, senin ne iş yapacağına karar vermen ve o alan üzerinden ilerlemen.

Edit: Bu arada ufak bir not, forumlarda reklamı yapılan kişiler avukat değiller. Danışmanlar. Türkiye'de bu olay biraz karıştırılıyor. Avukat diyor insanlarımız bu kişilere. Ancak kendileri sadece danışman.

Bir danışmanla da çalışılacaksa eğer, İngiltere'den olduğuna, kuralları iyi bildiğine ve OISC kayıtlı olup olmadığına dikkat edilmeli.
Emre

New postby lutfi aydeniz » Mon Oct 09, 2017 8:52 am

mcengiz wrote:Merhabalar,

Aralık ayında ben de IT alanında başvurmayı planlıyorum. Eski sorulara baktığımda kafama takılan konuyla ilgili net cevap bulamadığım için tekrar sorma ihtiyacı hissettim. Benimle aynı zamanda eşim ve 2 yaşındaki çocuğum için dependant başvurusunda bulunacağız ancak registration sonrasında maliyeti azaltmak adına ben iş bulana kadar Türkiye'de kalmalarını planlıyoruz(min 3- max 6 ay şeklinde düşünüyoruz). Bu kadar süre İngiltere'de bulunmamaları 3 yıllık uzatma için problem oluşturur mu yoksa sadece esas başvuranın süresine mi bakılır? Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba @mcengiz,

Vizeniz olumlu sonuçlandıktan sonra eşiniz ve çocuğunuzun yerleşim belgesi kartlarını almanız gerektiğini unutmayın. Uzatma başvurunuzu da İngiltere'den yapmanız gerekiyor. Değerlendirme sırasında İngiltere'de 6 aydan uzun bir süre kalmış olmaları bekleniyor. Bu süreyi vizenin geçerli olduğu 12 aylık süre içinde herhangi bir zamanda kullanabilirsiniz. Umarım dilediğiniz sonucu alırsınız.

Lütfi Aydeniz
lutfi aydeniz

New postby cazkedisi » Mon Oct 09, 2017 11:09 am

Merhaba,

bir sorum olacak, 60 yaş üstü bir kişi Ankara Anlaşması'na başvurduğunda yaş nedeniyle red alır mı? Teşekkürler.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby rbayrakoglu » Mon Oct 09, 2017 5:13 pm

Merhaba,

bir sorum olacak, 60 yaş üstü bir kişi Ankara Anlaşması'na başvurduğunda yaş nedeniyle red alır mı? Teşekkürler.
....
emekli olmuş trt ses sanatçısı 2011 de 5 BİN TL sermaye ile gitmiş. .. 3 videosu var..
https://www.youtube.com/watch?v=LsQilGAdyRc
rbayrakoglu

New postby elissey » Tue Oct 10, 2017 8:57 am

Merhabalar,

Temmuzdan itibaren yapılan başvurular 11 haftada sonuçlanmış görünüyor. Temmuz başvurularından olumlu/olumsuz cevap alamayan var mı? 28 temmuz başvurumuza bu hafta cevap almayı bekliyoruz. Bizden önceki arkadaşlardan ses gelmedi, merak ettik.

@pincer 7 Temmuz (26 Eylül kabul)
@Juli 7 Temmuz (25 Eylül kabul)
@rikçck 17 Temmuz (???)
@memoly 18 Temmuz (4 Ekim red)
@elissey 28 Temmuz (bekliyoruz)
elissey

New postby imagine » Tue Oct 10, 2017 10:40 am

Herkese merhaba,
Forumda yeniyim ama epey faydalı bilgiler olduğunu görüyorum. Bu bilgilerin çok faydası oluyor, herkese teşekkürler :)
Biz de 28 Temmuz'da başvurduk ve heyecanla sonucu bekliyoruz. Umarım bu hafta sonuç çıkar da bekleme işkencesi sona erer. Sonuçtan haberdar edeceğim. Hepimize bol şans...
Last edited by imagine on Tue Oct 10, 2017 12:28 pm, edited 1 time in total.
imagine

New postby elissey » Tue Oct 10, 2017 11:42 am

@imagine, bol şans size de :) sektörünüz neydi?

imagine wrote:Selam, biz de 28 Temmuz'da başvurduk ve heyecanla sonucu bekliyoruz. Hepimize bol şans :)
elissey

New postby imagine » Tue Oct 10, 2017 12:34 pm

elissey wrote:@imagine, bol şans size de :) sektörünüz neydi?

imagine wrote:Selam, biz de 28 Temmuz'da başvurduk ve heyecanla sonucu bekliyoruz. Hepimize bol şans :)

Teşekkürler, @elissey :) Çeviri sektörü. Sizinki nedir?
imagine

New postby karanliginlordu » Tue Oct 10, 2017 12:46 pm

Herkese selamlar, ben iktisat son sinif ogrencisiyim ve 7 ay sonra okulumu bitirip Ankara anlasmasi vizesine basvuracagim. Ingilterede tanidigim birinin restauranti var ve oraya sermayeyle ortak olmak istiyorum. Girisimcilik sertifikam var ama is tecrubem olmadigi icin bu vizeyi alabilme sansim nedir sizce?
Ortak olmak icin isletmenin en az %50 sini satin almam gerekiyor diye biliyorum bununla ilgili bilginiz var mi? tesekkurler simdiden
karanliginlordu

New postby Emre » Tue Oct 10, 2017 1:45 pm

Vizeyi alabilme şansın iş planına ve iş planını destekleyici evraklarının durumuna göre değişir. İş tecrüben olmadığı için sıkıntı olabilir de olmayabilir de. Tamamen iş planını ne kadar sağlıklı hazırladığın ve planını ne kadar sağlıklı desteklediğinle alakalı.

Ve evet ortak olacaksan en az işin %50 sahibi olman gerekiyor.
Emre

New postby karanliginlordu » Tue Oct 10, 2017 6:54 pm

Tesekkurler
karanliginlordu

New postby Brooks Was Here » Tue Oct 10, 2017 10:08 pm

ben 14 ağustos sonuçlarını bekliyorum ama daha temmuz'lar yanıtlanmamış:)

neyse hayırlısı olsun bakalım
Brooks Was Here

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü