Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby diceman » Wed Apr 19, 2017 1:49 pm

electrical wrote:Öncelikle forumdaki herkese merhaba
İlk mesajı atmanın heyecanı ile baya uzun bir soru dizisi olacak gibi yardımlarınız için şimdiden çok teşükkürler,

Ben Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik müh. mezunuyum.%100 Ingilizce egitim dili. (ABET ve NARIC denkliği olan) Anladıgım kadarıyla aynı okuldan mezun arkadaslar da var forumda. Halen Kocaeli Üniversitesinde Elektrik mühendisligi alanında yüksek lisans yapmaktayım. (Tez aşaması)
Ayrıca dünya capında bir kimya firmasının Türkiye fabrikasında mekanik ve elektrik bakım şefi olarak çalışıyorum. Elektrik ve mekanik anlamda mesleki olarak epey sertifikam mevcut. (Siemens, ABB gibi firmalardan) Ayrıca şirketin Almanya kısmında belli toplantı ve organizasyonlarda aktif olarak rol alıyorum. Böylece Ingilizce seviyem üst düzeydedir.
Nisanlımın ise ablası ve eniştesi Londra'da ikamet etmekte ve kendi işlerini yapmaktalar.
Ankara Anlaşması ile Londra'da elektrik taahhüt, kontrol, proje ve ticaret işleri yapmayı düşünüyorum.
Sorularım ise,
1. Diploma denkliği onayı ile çeşitli ufak çapta elektrik montaj, arıza işlerini yapma yetkim olacak mı? Ayrıca sertifikalar almam gerekiyor mu?
2. İş çevrem nedeniyle Türkiye'de belli müşteri potansiyelim var ve İngiltereden TRye teknik ürünler ticareti yapmak zor mudur?
3. Bu konuda hazırlanacak olan business plan ın red ihtimali nedir?
4. Market research gibi veriler konusunda kaynak kullanacagım tavsiyeleriniz var mı?
5. Home office olarak kabul edilebilecek bir iş alanı mıdır?
6. Partnerim de vize aldıktan sonra çalışma izni olacak mıdır?
7. HSMP şansım nedir?
8. Self-employed ile contract işler arasında ki fark ve çalışabilme ihtimalim nedir?

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Daha sizleri rahatsız edicem sanırım:)

Selamlar

Merhaba,

Forumda benim de ilk mesajım fakat ben geçen ay itibariyle başvuru yapıp vizemi aldım. Çok yakın alanlarda iş tecrübesi sahip olduğumuz için cevap yazmak istedim. Spesifik alanlarda başvuru yapmış kişiler bulmak zor. Önceki iş tecrübelerimde ABB'de çalışmış bir kontrol ve otomasyon mühendisiyim. Sorularınızla ilgili şahsi yorumlarım şöyle:

1- Bu yapacağınız işe göre değişecektir. Bir çok firma deneyiminizi ispat ettiğiniz takdirde sizle çalışma isteyebilir, fakat bazı taahhüt işleri için (bunu da yine kime yaptığınıza bağlı olarak) sizin ya da firmanızın bazı sertifikalara vs. ihtiyacınız olabilir. Biraz piyasa araştırması yaparak inceleyebilirsiniz bunu.

2- Bu bilgim olan bir konu değil.

3- Her başvurunun red ihtimali vardır. Hazırlayacağınız business plan ne kadar iyiyse kabul alma ihtimaliniz de o kadar artacaktır.

4- Google'dan arama yaparak birçok market araştırması bulabilirsiniz. Ben bunlardan oldukça yararlandım. Global araştırma şirketlerinin birçoğu endüstriyel alanlarla ilgili market araştırmalarına sahip. Ayrıca hükümet tarafından yayınlanan yayınlar da mevcut.

5- Bu alan genelde saha çalışması gerektirdiği için home-office olarak başlamanın bir sıkıntı yaratacağını sanmıyorum.

6- Evet

7- Bu farklı bir konu

8- https://www.gov.uk/employment-status/se ... contractor
Zaten self-employed olacaksınız. Eğer örneğin proje bazlı çalışacaksanız contractor olarak çalışacaksınız ve şirketinizden fatura keseceksiniz. Bu self employed olmadığınız anlmaına gelmiyor.
diceman

New postby Turker35 » Wed Apr 19, 2017 2:07 pm

diceman wrote:
Merhaba,

Forumda benim de ilk mesajım fakat ben geçen ay itibariyle başvuru yapıp vizemi aldım.

Merhaba, başvuru ve sonuç tarihiniz nedir, paylaşabilirmisiniz?
Turker35

New postby diceman » Wed Apr 19, 2017 2:14 pm

Turker35 wrote:
diceman wrote:
Merhaba,

Forumda benim de ilk mesajım fakat ben geçen ay itibariyle başvuru yapıp vizemi aldım.

Merhaba, başvuru ve sonuç tarihiniz nedir, paylaşabilirmisiniz?

Merhaba tekrar,

Başvuru sürecimle ilgili detaylı bir yazı da yazacağım fakat, genel istatistiğe ekleyeyim:

Süre: 11 gün (18 Nisan 2016- 29 Nisan 2016) (hrnsarac)
Süre: 19 gün (28 Nisan 2016 - 17 Mayıs 2016) (bumamba)
Süre: 16 gün (23 Mayıs 2016 - 08 Haziran 2016) (bvarslan)
Süre: 22 gün (19 Ekim 2016 - 11 Kasım 2016) (maverick) (Bayram tatili de içinde)
Süre: 13 gün (15 Kasım 2016 - 28 Kasım 2016) (mkosker)
Süre: 16 gün (13 Aralık 2016 - 29 Aralık 2016) (bah)
Süre: 12 gün (03 Şubat 2017 - 15 Şubat 2017) (Odin)
Süre: 10 gün (06 Şubat 2017 - 16 Şubat 2017) (tufan)
Süre: 14 gün (06 Şubat 2017 - 20 Şubat 2017) (cnrbzk) (2 ayrı başvuru)
Süre: 18 gün (06 Şubat 2017 - 24 Şubat 2017) (pembelina) (15 iş günü)
Süre: 21 gün (09 Mart 2017 - 29 Mart 2017) (degmesinyagliboya) (15 iş günü)
Süre: 15 gün (22 Mart 2017 - 6 Nisan 2017) (caretta caretta) (11 iş günü)
Süre: 16 gün (27 Mart 2017 - 12 Nisan 2017) (ceculya) (12 iş günü)
Süre: 13 gün (03 Mart 2017 - 16 Mart 2017) (diceman)
diceman

New postby Estudio » Wed Apr 19, 2017 4:13 pm

Herkese Merhaba,

Ben de bu forumu bir suredir takip edenlerdenim ve tum bilgi paylasimlari icin herkese tesekkurler. Ben de sureci baslattiktan sonra mutlaka deneyimlerimi aktaracagim :)

Ben fotografci olarak gitmek uzere hazirlaniyorum. Bu hazirligi da, okudugum tum bilgiler sayesinde, kendim yapmaya karar verdim.
Aklima takilan bir konu var ve bilgisi olan varsa paylasirsa cok sevinirim.

Fotografcilik uzerine hazirlayacagim BP da kazanmayi on gordugum ucreti belirtmem gerekiyor ve bunun icin bazi fotograf ajanslari ile gorusup,fotografciya is bazinda odenen ortalama ucretleri ogrenmeliyim.şozlu ogrendiklerim var ancak yazili beyan edemeyecegim icin mutlaka yazisma olmali diye biliyorum, bu konuda deneyimi olandan tavsiye alabilir miyim?
Ayrica potansiyel calisma ihtimalim olan yerlerle gorusme yapmam gerekli midir? Bazi postlarda bunun zarari oldugunu okudum ve emin olamiyorum. Zira burdan yazisarak firmalardan cok bilgi alinamayacagini da dusunuyorum,ozellikle fotograf hizmeti konusunda..
Simdiden tesekkurler..
Estudio

New postby cyclops » Wed Apr 19, 2017 4:46 pm

Emre wrote:@hisarkaya
1. IT Consultant'a çevirebilirsin iş planını. Problem değil. Ama bunun iş planındaki açıklamalarını yapman lazım. İşi nasıl yapacağını, müşteriyi nasıl bulacağını, müşterilerinin kimler ve hangi alanlardan olacağını belirtmelisin.
2. Evet red gerekçelerine atıfta bulunan kısımlar eklemelisin. Yani en azından red gerekçelerinde bulunan kısımları düzeltmelisin. UK'de iş deneyimi diye bir zorunluluk yok Ankara Anlaşması'nda. O red sebebini zaten kafadan ele. Yazacağın kapak yazısında değin bu konulara. Bu arada kapak yazısı yazdın mı bilmiyorum ilk başvurunda, ama kesinlikle gerekli. Kendinden, yaptığın işlerden, yapacağın işlerden vesaire bahsetmen gerekiyor özetle. İş planından ayrı olarak. Ve antetli kağıda yaz bunu. Ne kadar resmi, ne kadar ciddi o kadar iyi.
3. Arabanı satmalısın. Bunu göze alacaksın. Ben satmıştım. Parayı da hesaba koymuştum. Evrakları vermiş olmama rağmen, mülakatta paranın nereden geldiği soruldu. Ben de araba satışından olduğunu belirttim.
4. Esra'nın da dediği gibi bu kesinlikle komik değil. Bu rakibini tanımak. Yine bana mülakatta rakiplerinden örnekler verebilir misin diye sorulmuştu. Ben yaklaşık 5 rakip ismi verdim, daha da veriyordum ki yeterli dedi memur.

Artı olarak pazarlama ve reklam olarak çalışmalar yaptın mı? Kartvizit, internet sitesi vesaire hazırladın mı? Nasıl reklam yapacağını, müşterilerine nasıl ulaşacağını açıkladın mı? Misal ben, yerel gazetelerde, google ve facebook'ta reklamlar vereceğimi belirtip, bunlar için hazırladığım örnek grafikleri paylaşmıştım.

Red sebebindeki eksiklikler düzeltilmeyecek şeyler değil. Sadece aceleye getirme. Biraz daha üzerinde düşünmeye ve tüm noksanları kapatmaya bak.

hisarkaya wrote:1. IT contarctor'dan IT consultant'a çevirecem iş planını. Ve 77k'yı neredeyse 35-40k'ya kadar düşrecem. Bana şunla dönebilir mi? Ya sen bir önceki iş planında bunu bunu dedin şimdi ne ayaksın?
2. İkinci iş planımda red gerekçelerine atıfta bulunan kısımlar eklemeli miyim?
3. Arabayı satmama ve mevcut değer bilgisini verme konusunda ısrarcı olmalı mıyım?
4. Competitive analysis'de isim ver diyor. 3 freelancer 2 contarctor gibi isim isim adres adres mi yazmalı mıyım? Bu komik değil mi?

Eski bi yaziyi hortlattim:) buradaki cozumu nasil buldun @hisarkaya, @Emre

Asagidaki durumun icinden cikmak bir an karmasik geldi gercekten.

Is planinda tahmin edeceginiz uzere A, B, C, D tiplerinde farkli fiyatlara sahip servisler var IT , software development, maintenance vs...

Yazismalar, yine red metninden anlayacaginiz uzere 6 aya kadar contract roller, daha fazlasini koymadim cunku 1 sene vs cok uzun.

Benim aklimdan gecen

1- Servislerin fiyatlarini, bu fiyat projenin suresine gore degisebilir, forecastlar icin kullanilan fiyat ortalama fiyattir.
Ortalama A hizmeti suresi 2-3 arasindadir. gibi bir giris ekleme her servisin aciklamasinin basina.
2- forecasti aylik degil 3 aylik artislarda duzenlemek ve ortalama proje suresini 3 ay alarak hesapladigimi forecaste eklemek.

Reddin ilgili kismi:

you have provided documents demonstrating enquiries with recuitment consultants and employers about long term contracts for up to and over 6 months. Your business plan has states it is your intention to target various business and offer variety of services. however the evidence provided indicates that you are simply intending in a long term full-time contract position and this is not consistent with the approach you describe in your business plan and this leads me to doubt that you genuinely intend to establish yourself in business as proposed.

As detailed above, you have provided correspondence indicating your intention to take up a fixed-term contract position for a number of months. The description of the role indicates that there will be a fixed daily rate for the duration of the contract and it will be a full-time position.Your business plan contains a monthly sales forecast. This forecast shows that you expect your sales figures to increase steadily through the year by undertakeing a variety of projects. You have not demonstrated how you will achieve this increase. if you are in fact pursuing a single full-time contract position with a fixed daily rate.This inconsistency between your business plan and your intentions means that I am not satisfied that you genuinely intend to establish in business as proposed.

The paragraphs above focus on the discrepancies between your intention as set out in your business plan and your intentions, based on the documents provided with your application, to take up a contract position in the UK. while I acknowladge that contract work is not precluded under the conditions of the category in which you are applying, your intention are not consistent with the proposed wide range of services with a variety of clients that your business plan suggests you will undertake.
cyclops

New postby ayse_gultekin » Wed Apr 19, 2017 5:19 pm

Tekrar merhaba,

Bu konuyla ilgili yeni bir thread açmalı mıyım bilemedim ama, burada sorayım;
Hiçbir board'da bulamadım; sanatla ilgili (performans sanatlarıyla ilgili) self-employed başvurusu yapan var mı?

Eşim üzerinden başvuracaktık ama aldığımız birkaç bilgiyle B planımıza geçtik.
Ben konservatuar mezunuyum ve özel şan dersleri vermek üzerine bir çalışma planı yapacağım. Gerekçem tabi ki Türkiye'de artık sanata pek önem verilmemesi, ailelerin hobilere bütçe ayırmamaları vs.

Bu alanda tecrübem çok var, fakat danışmanlık şirketlerinin sanatla ilgili business plan hazırlama tecrübelerinin olduğundan şüpheliyim.

Başvurusunu bu meslek alanında yapan, veya duymuşluğu olan var mı?
ayse_gultekin

New postby cacangg » Thu Apr 20, 2017 6:50 am

Selamlar,

Bir sorum da ingilizce bilgisi ile ilgili olacak.
Toefl ibt den 83 almistim 7 sene once ancak konusma kismi 15 puan.
15 puan icin de aciklamada difficulty speaking vs diyor.
Bundan dolayi bu belgeyi basvuruya ekleyip eklememekte kararsizim.
Bir de universiteden aldigim hazirligi gectigime dair belge var ama tanimiyorlar tabiki.
Mulakati ingilizce isteyeceğim konusmada suan sorun yok bu arada.
cacangg

New postby deryasar » Thu Apr 20, 2017 7:03 am

Arkadaşlar,
Mülakatı hangi dilde yapmak istersiniz sorusunun cevabı yeterli ölçüde konuşabilmek için ingilizce bilmiyor olsanız bile yine de İngilizce olmalı.
Türkçe diyerek kendi bacağınıza sıkmayın derdi danışmanımız.
Biz mülakatsız aldık ama gittiğinizde zaten soruyorlarmış çevirmen ister misiniz diye.
Forumda mülakatı TR yapmak isteyen birinin red mektubunda bu konuya da değinmişlerdi diye hatırlıyorum, uyarmak istedim.
deryasar

New postby esraersal » Thu Apr 20, 2017 11:57 am

cacangg wrote:Selamlar,

Bir sorum da ingilizce bilgisi ile ilgili olacak.
Toefl ibt den 83 almistim 7 sene once ancak konusma kismi 15 puan.
15 puan icin de aciklamada difficulty speaking vs diyor.
Bundan dolayi bu belgeyi basvuruya ekleyip eklememekte kararsizim.
Bir de universiteden aldigim hazirligi gectigime dair belge var ama tanimiyorlar tabiki.
Mulakati ingilizce isteyeceğim konusmada suan sorun yok bu arada.

ibt 83 neye denk geliyor bilmiyorum ama ben tırt Amerikan Kültür ingilizce kursunun B2 sertifikasını koymuştum sorun çıkmadı :D Mülakata çağrılmadan aldık ama.
esraersal

New postby cacangg » Thu Apr 20, 2017 2:25 pm

B2 ye denk geliyor ortalamada ama dedigim gibi listening yuksek speaking dusuk ve b1 e denk geliyor.
Konusamiyorsun derler diye cekiniyorum

Olmazsa belgeyi koymayip mulakatta ingilizce yapariz napalim :) cagirmasalar daha iyiydi sanki ama kismet :)
cacangg

New postby hevaley » Thu Apr 20, 2017 4:59 pm

deryasar wrote:Arkadaşlar,
Mülakatı hangi dilde yapmak istersiniz sorusunun cevabı yeterli ölçüde konuşabilmek için ingilizce bilmiyor olsanız bile yine de İngilizce olmalı.
Türkçe diyerek kendi bacağınıza sıkmayın derdi danışmanımız.
Biz mülakatsız aldık ama gittiğinizde zaten soruyorlarmış çevirmen ister misiniz diye.
Forumda mülakatı TR yapmak isteyen birinin red mektubunda bu konuya da değinmişlerdi diye hatırlıyorum, uyarmak istedim.

Merhaba ret gerekcesinde mulakat dilininin Turkce secilmesi sorun olan bendim ;) Bircok kisinin karsisina cikmadi bu gerekce ama soyle bir durum var ben Ingilizce dersi verecegimi de eklemistim is planina sertifikam B2 . Benim danismanim da en azindan ikinci basvuruda Ingilizce yazalim dedi ama cagirilma riskine karsi Turkce olsun dedim cunku telaffuzumda problem var ve bir is planinin ayrintilarini Ingilizce anlatamam heyecanlanirim diye düşünüyorum ;) o yuzden 2. Basvuruda da Turkce yaptik ama Ingilizce derslerini cok basit bir seviyede verecegimi vurguladik. Sali itibariyle basvurum isleme alindi Paskalya dolayasiyla 2-3 is günü kaybimiz var .Sonucun degisecegiyle ilgili de pek umudumuz yok ama bakalim . Sonucu olumlu/olumsuz paylasacagim. Herkese iyi aksamlar
hevaley

New postby Turker35 » Fri Apr 21, 2017 5:51 am

burcu.k wrote:29 Mart'ta basvurumuzu yapmistik.Fakat asagidaki mail geldi bugun . Daha once boyle bir mail alan oldu mu acaba ?

Thank you for your visa/entry clearance application which has been received and is under consideration. We aim to process non settlement applications within 15 working days and settlement applications within 60 working days (unless you have opted for a Priority Visa service).

We are unable to resolve your application within these customer service targets, as the processing of your application has not been straightforward. Please be assured that we will continue to progress your application to enable a decision to be made as soon as possible. We will notify you via e-mail once your application has been decided.

Please do not attend the application centre until you have been contacted by the VAC.

Regards

UKVI Istanbul Decision Making Centre

Burcu Hanım Merhaba,

4 Nisanda yaptığımız başvuru için bu sabah bana da aynı mail geldi, sizin sonucunuz çıktı mı? Yoksa siz de hala beklemedemisiniz?
Turker35

New postby Turker35 » Fri Apr 21, 2017 8:36 am

Bu bize gelen mektup ile ilgili araştırma yaparken alttaki bilgiyi buldum , ne kadar doğru bilmiyorum ama doğruysa en azından decision made mailini alan arkadaşlar maili aldıkları gibi vizenin onaylanıp onaylanmadığı ile ilgili fikir sahibi olabilirler.

Onay yada red alan arkadaşlarda kendi decision made maillerine bakıp buradaki bilginin doğru olup olmadığını teyit edebilirler mi?

http://nigeriamessageboard.com/know-u-k ... -rejected/
Turker35

New postby burcu.k » Fri Apr 21, 2017 8:41 am

Turker35 wrote:Bu bize gelen mektup ile ilgili araştırma yaparken alttaki bilgiyi buldum , ne kadar doğru bilmiyorum ama doğruysa en azından decision made mailini alan arkadaşlar maili aldıkları gibi vizenin onaylanıp onaylanmadığı ile ilgili fikir sahibi olabilirler.

Onay yada red alan arkadaşlarda kendi decision made maillerine bakıp buradaki bilginin doğru olup olmadığını teyit edebilirler mi?

http://nigeriamessageboard.com/know-u-k ... -rejected/

Merhabalar ,

Biz hala beklemedeyiz.Calistigimiz danisman olumlu yada olumsuz bir degerlendirme yapmanin dogru olmadigini iletti.
Ama tabi sure cok uzadi.
Sizde gelisme var mi konuyla ilgili.
burcu.k

New postby Turker35 » Fri Apr 21, 2017 8:47 am

Bana zaten bu sabah geldi bu mail, bugün 12. iş günü aslında bakalım ne kadar sürecek. Bu maildeki straightforward kelimesine takıldım ben, bu acaba süreç istediğimiz gibi gitmedi anlamında mı yoksa, sizin başvurunuzda net olmayan durumlar var bundan uzun sürüyor anlamında mı?
Turker35

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü