Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Fil Bey » Wed Apr 26, 2017 10:24 am

elgynella wrote:Formla ilgili yardıma ihtiyacım var:

What is the cost to you personally of your trip in GBP(£)?
The total amount of money you have for this trip
The cost of your accommodation
The cost of your living expenses
(Bu sorular hangi süre için soruluyor? Turist olarak gitmiş olsam 10 günlüğüne bir bütçe söyleyebilirdim mesela ama bunu nasıl hesaplamalıyım?)

Merhabalar elgynella,

Tam sizinle aynı saatlerde ben de formu dolduruyordum. Daha evvelden forumun tamamını okuyup not almıştım bunların cevaplarını. Vizesi kabul olan iki ayrı kişinin notları şu şekilde:

- Uçak bileti için ayırdıkları miktarları yazmışlar. (Ör: £100)

- İş için ayırdıkları sermayeyi yazmışlar. (Ör: £10,000)

- Buraya biri "Variable" yazarken diğeri aylık harcayacağı yaşam gideri olan "£750"yi yazmış.

- Burayı genelde boş bırakmışlar forumda. Kiraya çıkacağı evin tutarını yazanlar da var. Ben de kiraya çıkacağım evin tutarını yazmayı düşünüyorum.

Diğer sorunuz hakkında kesin bir bilgim yok fakat bana eşinizin dependant başvurusu da yapılmalıymış gibi geldi.
Fil Bey

New postby burcu.k » Wed Apr 26, 2017 12:56 pm

Turker35 wrote:
burcu.k wrote:
Hic olmamis bu kadar uzun cevap. Gercekten bize denk geldi. 1 Mayista tatil simdi.. Ben yine de bu hafta icin umutluyum . :)

İlk ingiltere vizesine başvurduğum zaman da cevabın gelmesi çok uzun sürmüştü, hatta o kadar uzun sürmüştü ki 2 seyehatimi iptal etmek zorunda kalmıştım, sonra umudu kesip pasaportu geri istedik onun geri gelmesinin de 15 gün süreceğini söyleyince konsolosluk, vazgeçip sonucu bekledik ve sonra vize gelmişti, inşallah bu kadar beklediğimizin karşılığını alırız.

Aslında Ankara anlaşmasına genel çerçeveden bakınca bu ilk vize işin en kolay kısmı, asıl zor olan vizeyi aldıktan sonra 1 yıl içersinde kar eden bir işletme kurabilmek, Tr deki herşeyini toparlayıp, yabancı bir ülkede sıfırdan bir hayat ve de bir iş kurup bu işletmeyide kar eden bir pozisyona taşımak bunların hepsinide 12 ay içerisinde yapmak gerçekten büyük bir çaba gerektiriyor, bu taraftan bakınca işin en kolay kısmı olan 1 yıllık vizeyi almakta bile bu kadar sorun yaşamak, önünde çok daha zorlu bir mücadele olan bir insan için hiç adil değil bence. Tabiiki onlarında haklı sebepleri var , bu vizeyi amacı dışında kullanmak isteyen kişileri ayırmaları lazım ama bazen kantarın topuzu kaçıyor sanki.

Forum kullanıcıları mı az, başvuran mı az, yoksa gerçekten herşey durdu kimseye cevap verilmiyor mu bilmiyorum ama bu bekleyiş çok can sıkıcı. En son hatırladığım 28 Martta başvuran bir kişi 21 Nisanda red aldığını yazmıştı, 27 MArtta başvuran bir kişi de 12 Nisan da onay aldığını yazmıştı. 12 Nisandan sonra onay alan kimse yazmadı buraya henüz, 14 gündür kimseye mi bir cevap verilmedi anlamakta zorlanıyorum.

Danismana yazmistim sabah. ilk defa boyle birsey oluyor dedi. Politik olabilir diye dusunuyoruz ama tahmin etmekte zor diye belirtti. Saat oldu 16:00 bize hala cevap yok.
burcu.k

New postby Turker35 » Wed Apr 26, 2017 1:21 pm

burcu.k wrote:
Danismana yazmistim sabah. ilk defa boyle birsey oluyor dedi. Politik olabilir diye dusunuyoruz ama tahmin etmekte zor diye belirtti. Saat oldu 16:00 bize hala cevap yok.

Burcu Hanım Danışmanınıza sorarmısınız, en son hangi başvurular cevap almış?
Turker35

New postby elgynella » Wed Apr 26, 2017 3:53 pm

Fil Bey wrote:
elgynella wrote:Formla ilgili yardıma ihtiyacım var:

(Bu sorular hangi süre için soruluyor? Turist olarak gitmiş olsam 10 günlüğüne bir bütçe söyleyebilirdim mesela ama bunu nasıl hesaplamalıyım?)

Merhabalar elgynella,

Tam sizinle aynı saatlerde ben de formu dolduruyordum. Daha evvelden forumun tamamını okuyup not almıştım bunların cevaplarını. Vizesi kabul olan iki ayrı kişinin notları şu şekilde:

- Uçak bileti için ayırdıkları miktarları yazmışlar. (Ör: £100)

- İş için ayırdıkları sermayeyi yazmışlar. (Ör: £10,000)

- Buraya biri "Variable" yazarken diğeri aylık harcayacağı yaşam gideri olan "£750"yi yazmış.

- Burayı genelde boş bırakmışlar forumda. Kiraya çıkacağı evin tutarını yazanlar da var. Ben de kiraya çıkacağım evin tutarını yazmayı düşünüyorum.

Diğer sorunuz hakkında kesin bir bilgim yok fakat bana eşinizin dependant başvurusu da yapılmalıymış gibi geldi.

Çok teşekkürler

Herhalde bir sürü şey daha danışacağım ama önce okuyabildiğim kadar çok okumaya çalışıyorum yazılanları.

Bir sorum şu
Family and Friends kısmı

Yakın iki arkadaşım var UK'de yaşayan, hatta vize alırsam kendime uygun evi bulana kadar kendilerinde kalmayı düşünüyorum; fakat arkadaşlarımdan biri bu alanı eğer çok yakın bir aile üyem değilse YOK diye doldurmam gerektiğinin önerildiğini söyledi.

Sizler ne dersiniz?
elgynella

New postby Emre » Wed Apr 26, 2017 4:15 pm

@elgynella tanıdıklar kısmında, arkadaş ismi ve iletişim bilgilerini vermenin bir sakıncası yok.
Emre

New postby elgynella » Wed Apr 26, 2017 5:28 pm

posta posta soruyorum ama...

Ben film sektöründe çalışıyorum; ve iş planımda bu alanla ilgili bir iş yapacağımı belirttim. Fakat kuracağım şirket için bir yatırım yapmam gerekmiyor, zaten bin yıldır bu işi yaptığım için çalışabilmem için gerekli olan bütün ekipmanlara sahibim. Dolayısıyla business planımda ingilteyeye gittiiğimde gerekli networkü kurabilmek adına gerekli süre için şu kadar para ayırıyorum, bu da şu şu şu masraflarıma yeter diye gösteriyorum. sizce bu bi sorun mu? gelecek de buraya yatırım bile yapmıyor mu diyecekler bana :D
elgynella

New postby Emre » Wed Apr 26, 2017 9:09 pm

@elgynella sahip olduğun tüm teknik ekipmanların listesini yapacaksın. Aşağı yukarı piyasa fiyatlarını da belirtmelisin.

Onun dışında, atıyorum masa, sandalye falan da mı almayacaksın UK'de? Kesinlikle yatırım işini biraz daha detaylı düşünmelisin. Yazıcı mesela. Kartvizit. Flyer. Websitesi. Gazete, dergi, internet üzerinde yapacağın reklamlar vesaire bunlar hep yatırım. Bunlarla ilgili detayları belirledin mi?

Benim her şeyim halihazırda var. Yatırım yapmam gerekmiyor. Sadece cep harçlığı lazım dememen lazım yani.
Emre

New postby burcu.k » Thu Apr 27, 2017 3:00 pm

Turker35 wrote:
burcu.k wrote:

Yazdim henuz bilgi alamadim.
Bugunde cevap yok . Yarın gelse bile 1 Mayis tatil.
Bu haftada umudum kalmadi ama artik iyice beklemek yormaya basladi.
burcu.k

New postby Turker35 » Thu Apr 27, 2017 3:09 pm

burcu.k wrote:
Turker35 wrote:
burcu.k wrote:

Yazdim henuz bilgi alamadim.
Bugunde cevap yok . Yarın gelse bile 1 Mayis tatil.
Bu haftada umudum kalmadi ama artik iyice beklemek yormaya basladi.

Ben sizin yerinizde olsam günde 20 defa arardım danışmanımı, en son hangi başvurular cevap aldı, bu gecikmenin sebebini araştırdınız mı vs. diye. Ben de dün https://ukvi-international.faq-help.com/ adresine mail attım oradan da bir dönüş olmadı henüz.

Beklemek cidden çok sinir bozucu, sanki zaman durdu hiç ilerlemiyor, forumada yazan yok hiç onay aldım red aldım vs. diye sanki herşey durduruldu belirsiz bir bekleyiş var ortada.

İnşallah en kısa sürede olumlu bir cevap alırız.
Turker35

New postby Fil Bey » Fri Apr 28, 2017 7:31 am

Arkadaşlar bence hiç endişelenmeyin. Ben de bu sabah İstanbul'da başvurumu yaptım ve anladığım kadarıyla bu ara başvurular çok yoğun. Bu nedenle değerlendirmeleri uzun sürüyor olabilir. Daha ben başvurumu yaparken diğer kabinlerde aynı anda 2 tane daha Ankara Anlaşması başvurusu yapıyordu.

Yakın bir tarihte bu forumda başvuruların azaldığı yazılmıştı. Fakat bence son dönemde AB ile zıtlaşmalarımızdan ve referandum sonucundan sonra insanlar panikle Ankara Anlaşması'na sarıldı tekrardan. Bizim için talihsiz bir durum tabii ki bu. Ama en azından karar sürelerinin bu artıştan dolayı geciktiğini tahmin edebiliriz.
Fil Bey

New postby burcu.k » Fri Apr 28, 2017 7:33 am

[quote="Turker35"][quote="burcu.k"][quote="Turker35"][quote="burcu.k"]

Aslinda danismanda bir sey bilmiyor . Hic basimiza simdiye kadar TR den basvurular uzerinde bu kadar uzun sure denk gelmedi diye belirtti. Onlarinda bizden farki yok aslinda. Onlarda bilmiyor sadece bekliyorlar.
29 Mart sonrasi bir sonuc alinmamis .
Politik olarak degerlendiriyoruz ama resmi bir aciklama yok diye hemen ekliyor . Gercekten bize denk geldi. Bizim yarın tam bir ay olacak.
burcu.k

New postby Turker35 » Fri Apr 28, 2017 8:05 am

Dayanamadım , konsolosluğun ücretli yardım hattını aradım, hiç bir işe de yaramadı, bana başvurumun sistemde durdurulmuş olduğunu söyledi, neden durduruldu peki diye sorum , eksik bir bilgi olabilir yada sizinle ilgili bir araştırma yapıyor olabilirler gibi bir şey söyledi, size tamamlamanız gereken birşey olursa dönerler dedi, ne zaman dönerler dedim belli olmaz bugünde dönebilirler 2 hafta sonrada dönebilirler dedi, peki Ankara Anlaşmasının komple durdurulması gibi bir durum söz konusumu diye sordum , hayır öyle bir şey yok dedi. Sonuç olarak ne olduğu ile ilgili net hiçbir bilgi alamadım, anlamsız bir şekilde beklemeye devam ediyoruz.
Turker35

New postby burcu.k » Fri Apr 28, 2017 9:18 am

Turker35 wrote:Dayanamadım , konsolosluğun ücretli yardım hattını aradım, hiç bir işe de yaramadı, bana başvurumun sistemde durdurulmuş olduğunu söyledi, neden durduruldu peki diye sorum , eksik bir bilgi olabilir yada sizinle ilgili bir araştırma yapıyor olabilirler gibi bir şey söyledi, size tamamlamanız gereken birşey olursa dönerler dedi, ne zaman dönerler dedim belli olmaz bugünde dönebilirler 2 hafta sonrada dönebilirler dedi, peki Ankara Anlaşmasının komple durdurulması gibi bir durum söz konusumu diye sordum , hayır öyle bir şey yok dedi. Sonuç olarak ne olduğu ile ilgili net hiçbir bilgi alamadım, anlamsız bir şekilde beklemeye devam ediyoruz.

Belirsiz bir sekilde beklemek en kotusu..
burcu.k

New postby cyclops » Fri Apr 28, 2017 10:50 am

merhaba, Ankara Anlasmasi vizesi icin islemlerin hizli yapilmasi adina ucretli bir hizmeti var mi konsoloslugun.

Daha once bu hizmeti satin almis olanlar varmi acaba.
cyclops

New postby UtkuA » Fri Apr 28, 2017 11:17 am

cyclops wrote:merhaba, Ankara Anlasmasi vizesi icin islemlerin hizli yapilmasi adina ucretli bir hizmeti var mi konsoloslugun.

Daha once bu hizmeti satin almis olanlar varmi acaba.

Maalesef Ankara Anlasmasinda normal vizelerde olan Premium Service yok. Aslinda yapsalar cok iyi para kazanirlar. 6 ayda cikan vizeyi bir gunde almak icin cok insan £500-600 verir.
UtkuA

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü