Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby squeens » Wed Apr 17, 2019 11:00 pm

Selamlar,
Basvurum 8 Mart UK'den, sonucu bekliyoruz.
squeens

New postby kucukaslan » Wed Apr 17, 2019 11:20 pm

Haziran ayinda mezun olup tasarimci olarak £4000 ile ankaraya basvurmak onay getirir mi? +1 yilda Londrada bulundum.
kucukaslan

New postby rbayrakoglu » Wed Apr 17, 2019 11:28 pm

kucukaslan wrote:Haziran ayinda mezun olup tasarimci olarak £4000 ile ankaraya basvurmak onay getirir mi? +1 yilda Londrada bulundum.

bence para biraz az (ben 5-6bin olmalı derim), ayrıca yeni mezun olman eksi puan. iyi olduğun yönleri ön plana çıkartacak 1 plan yazman gerekli...
rbayrakoglu

New postby zeynepu » Thu Apr 18, 2019 9:17 am

Selam,

Her başvuru kendi özelinde değerlendirildiği için bu soruya cevap vermek bence çok zor. Ama kendi başvuru ve arkadaşlarımızın başvuru sürecindeki araştırmalara dayanarak kendi yorumumu yazmak istedim.

Para miktarından önce, yeni mezun olmanız konusu riskli.

Eşim 8 yıllık tecrübesinin her adımını bu işte nasıl para kazandığını özellikle freelance kazanabileceğini kanıtlayacak önceki çalışmalarını, ödüllerini, portfolyolarını, mevcuttaki ve potansiyel müşterilerini, cv'sini projelerine atıfta bulunarak gösterdi. Biz danışman ile çalışmadık ama en çok bu konuda uyarı aldık. "Sen bu iş ile ilgili para kazanabilir misin? Kazandın mı?" gibi sorulara cevap veriyor olmanız lazım. Hatta ben 4.5 yıldır kurumsal şirketlerde çalışıyorum (ingiliz şirketleri). "Siz hep şirketlerde çalışmışsınız, eşinizin freelance çalışabilmesi daha kolay ve geçmişi var onun üzerinden ilerleyin" dediler. Belki benim üzerimden yapsaydık da alırdık alan çok kişi var. Ama benim de 4.5 yıl tecrübem var günün sonunda.

Para miktarı konusu da çok kişisel ve sektör bazında kendine özel. IT ve Dijital Pazarlama'cılar 3k pound sermaye göstererek onay alırken, güzellik uzmanı bir arkadaş 20k küsür pound'ın yetersiz olması gerekçesiyle red almıştı.

kucukaslan wrote:Haziran ayinda mezun olup tasarimci olarak £4000 ile ankaraya basvurmak onay getirir mi? +1 yilda Londrada bulundum.
zeynepu

New postby mcanozkaya » Thu Apr 18, 2019 9:34 am

Merhabalar, bizi de bekleme listesine 26 Mart Ankara olarak ekleyebilirsiniz.
Günler geçmiyor bir türlü. :)
mcanozkaya

New postby Sensen » Thu Apr 18, 2019 10:31 am

Son aylarda danışmanla başvuranlar, kimle çalıştınız ? Danışman ismi alabilir miyiz ? Sonuç belli oldu ise (olumlu/olumsuz) onu da paylaşır mısınız? Danışmanın faydası veya hatası ne oldu
Sensen

New postby Blackpost » Thu Apr 18, 2019 10:38 am

Arkadaşlar 8 mart tarihli başvurum olumlu sonuçlandı. Herkes için hayırlısının olmasını dilerim.
Blackpost

New postby Gauke » Thu Apr 18, 2019 11:37 am

İtiraz başvurumun cevabı az önce ulaştı. Olumsuz. Bankadan yeni aldığım onaylı bakiye miktarına hiç bakmamışlar. Tamamen ilk başvurunun üzerinden inceleme yaptıkları için para miktarı yine az gözüküyor. Ayrıca iş kurma tecrübeniz yok kısmında verdiğim cevapları da beğenmemişler. Neyse en azından denemiş oldum. Tekrar başvuru yapacağım.
Gauke

New postby eccukk » Thu Apr 18, 2019 12:03 pm

merhaba tekrar,

başvuru sürecimizde burada yazılanlardan çok faydalandığımız için, ben de kendi sürecimiz hakkında bilgi vermek istedim.

8 martta istanbuldan başvurumuzu yaptık, 16 Nisan'da bana "pasaportunuzu geitirin" (keep my passport servisini kullanmıştım) maili geldi, bu sabah da (18 Nisan) eşime (dependant olarak) "pasaportunuz hazır" maili geldi. Henüz bundan sonra neler yapacağız bilmiyorum hem sevinçli hem de şaşkınım ancak bilgilerim tazeyken en azından başvuru kısmıyla ilgili yazmak istedim.

"corporate event organizer" şirketi kurmak üzerine başvurduk. Başvurumuzu tamamen kendimiz hazırladık, burada paylaşılan iş planlarını ve geçen sene başvuru yapan bir arkadaşımızın iş planını örnek alarak ilerledik. yapacağım işin ne olduğunu, nasıl müşterilerim olacağını, ve londradaki sektöre dair araştırmalarımızı yazdık, ben daha kolay anlaşılması için bir "case study" ekledim. ve bir müşteri bana ulaştığındaki süreci adım adım anlattım.

gov.uk sitesinde yazan belgeleri kaynakları çok dikkatli okuyarak gittik. finansal kaynaklar bakımından hiç bir noktada soru işareti kalmaması için hem dökümanlar üzerinde hem de ön yazı yazarak tüm para transferlerini açıkladık. e-devletten aldığımız belgeleri kendimiz üzerine belgenin ne olduğunu ingilizce olarak yazdık, noterde falan çevirtmedik. hem 1 senelik hem de 3 senelik finansal tablo hazırladık, ayrıca family financial plan diye yine 1 senelik olası gelir giderlerimizi tablo halinde yazdık. sermaye olarak 3000 pound gösterdik (yani gerçekten de minimum sermaye her işe göre değişiyor), işle alakalı finansal tabloları gelir giderleri gerçekçi şekilde hazırlamaya çalıştık.

Ayrıca kiralayabileceğimiz evlerin ilanlarının ekran görüntülerini koyduk, linkedin den yaptığım yazışmaların görüntülerini koyduk, 3 tane referans mektubu koydum, potansiyel müşteriler için bir mektup koymadım ama maillerimi ve linkedin yazışmalarımı koyarak o kişilerin telefon ve maillerini yazdım.

İş planını hazırladıktan sonra visa4uk sitesinde yapılan başvuru kısmı biraz karışık geliyor, normal tursitik vize gibi sorular olduğu için, onlara da iş planımızla paralel olacak şekilde cevaplar verdik. başvuruyu önce bursadan almmıştık, sonra istanbula çekemedik, başvuru günü tüm online kısmı baştan yapmamız gerekti, o sırada hem gerildik hem de sıkıntı çıkmasından dolayı çok endişelendik. o nedenle bence iş planı yazdıktan sonra online başvuru kısmına da iyi eğilin, başvuru tarihinizi yerinizi falan çok değiştirmemeye çalışın, referans numaraları falan karışmasın.
eccukk

New postby MercanTheLab » Thu Apr 18, 2019 12:39 pm

Geçmiş olsun Gauke.
Yeni banka evrağına bakmaları gerekmezmiydi itiraz ettiyseniz?
İtirazlarda yeni evrak sunulamıyır diye bir yerden aklımda kalmış, bu o demek mi?
İtirazda yeni evrak sunulamıyor mu?

Yeni başvurunuzda bol şans,
Bu sefer okur inşallah :-)

Gauke wrote:İtiraz başvurumun cevabı az önce ulaştı. Olumsuz. Bankadan yeni aldığım onaylı bakiye miktarına hiç bakmamışlar. Tamamen ilk başvurunun üzerinden inceleme yaptıkları için para miktarı yine az gözüküyor. Ayrıca iş kurma tecrübeniz yok kısmında verdiğim cevapları da beğenmemişler. Neyse en azından denemiş oldum. Tekrar başvuru yapacağım.
MercanTheLab

New postby Leventkurt » Thu Apr 18, 2019 1:06 pm

4 Mart İstanbul başvurumuz bugün olumlu sonuçlandı.Bekleyen herkese sabır diliyorum.Dayanışma için teşekkürler.
Leventkurt

New postby ozanyky » Thu Apr 18, 2019 2:51 pm

7 mart podgorica başvurumuz bugün sonuçlandı. yarın tls ofisten pasaportlarımızı alacağız. danışmanımız olumlu diyor ama görmeden inanamadım:) bekleyen herkese sabırlar diliyorum. herkese teşekkürler arkadaşlar..
ozanyky

New postby nomad » Thu Apr 18, 2019 3:06 pm

ozanyky wrote:7 mart podgorica başvurumuz bugün sonuçlandı. yarın tls ofisten pasaportlarımızı alacağız. danışmanımız olumlu diyor ama görmeden inanamadım:) bekleyen herkese sabırlar diliyorum. herkese teşekkürler arkadaşlar..

Podgorica bile olsa yarın tatil değil mi paskalyadan dolayı?
nomad

New postby omerg » Thu Apr 18, 2019 7:10 pm

Sensen wrote:Bugün 5 kişi mi yanıt aldı ? Valla süper . Hepinizin adına sevindim. Hangi dallarda başvurdunuz ve danışmanla çalıştınız mı

Başvuru sürecimle ilgili önemli gördüğüm kısımları sizlerle paylaşmak istiyorum:

- Yazılım Geliştirme Limited Şirketi kurmak üzere başvurdum.
    - Herhangi bir danışmanla çalışmadım.
    - Mümkün olduğunca red sebeplerini en aza indirmek için http://www.mehmetc.com adresindeki paylaşımlardan faydalandım. Kendisi burada da yazıyor, buradan kendisine teşekkürlerimi ileteyim.
    - Forumdaki yazıların yaklaşık son 200 sayfasını okudum. Her bir ret nedenini bir kenara yazdım, bu red nedenlerine meydan vermemek için ( Gizli işçilik durumu, ispatlanamayan gelir kaynakları /nakit akışları ) iş planımı tekrar tekrar kontrol ettim.
    - Forumu tarayınca görebileceğiniz eski BP'lerin baskısını aldım ve sindire sindire okudum.
    - 20.000 Pound Bütçe Gösterdim ( 12 Bin Yaşam Giderleri + 8 Bin Sermaye ) Miktar daha az da olabilirdi bence ama imkanım dahilinde iş biraz garantili olsun istedim.
    - Bütçem maalesef son 6 ayda kasamda olan bir bütçe değildi, eşimden borç aldım. Bu kısmın en zayıf nokta olduğunu düşünüyordum, bu yüzden burada bol bol açıklama yaptım ve belge sundum. Bu kısımla ilgili merak eden arkadaşlara detaylı açıklama yapabilirim.
    - İş planımı kendim yazdım, bol bol veri kullandım, tasarımında çok titiz davrandım. İngilizce seviyeme güveniyordum. Bu kısımda iyi bir iş çıkardığımı düşünüyorum.
    - Eski iş çevremden 5 adet referans mektubu aldım.
    - Tavsiye mektubunun çok önemli olduğunu düşündüm, bu yüzden bu konuda çok dolambaçlı yollara başvurdum diyebilirim :) Önce upwork.com a kaydoldum ( Bilenler bilir, sisteme giriş bile ayrı bir dert, sınavları vs. var ) Ardından günlerce işverenlere teklifler sundum. İrlandalı bir müşteri ile 3 günlük 25 Euro'luk bir iş yaptım. Çok memnun kaldılar. Hemen 2. bir iş önerdiler ama bu işi bitirmek için baya bir süre gerekiyordu. Bunun üzerine mektup istedim. Vermediler :) 2. işi bitirirsen bakarız dediler. Paralelde başka müşterilerle iletişime geçmeye çalıştım. github.com da açık kaynaklı bir projeye yaptığım katkı üzerinden İsviçreli bir firma ile iletişime geçtim. 15 Şubat'ta işlerine başladım, 27 Şubat't tavsiye mektubu aldım. (Zaten başvurum 28 Şubat ) Biraz kısmet oldu ama bolca emek harcadım bu kısma :)
    - İş planına ek olarak "Source of Funds Statement" diye 12 sayfalık bir belge daha hazırladım. Bu belgede tüm hesaplarımın IBAN numaralarının, bakiyelerinin olduğu tablolar paylaştım. Paranın ne kadarının eşimdeni ne kadarının kendi birikimim olduğunu gösteren bir pie chart kullandım mesela. Vize memuru neleri karmaşık bulabilir diye düşünüp bu belgede açıkladım. Örneğin EnPara.com da irili ufaklı hesaplarım vardı, vadem bozulmasın diye çok sayıda küçük hesap tutuyordum, bu durumun yeterince açık olması için özel bir başlık açtım. "Why There are so many accounts?" diye bir başlık açtım :) Komik gelebilir ama olabileceğim en yüksek seviyede açık ve dürüst olmanın daha değerli olacağını düşündüm.
    - Sertifika, Diploma, Hesap Dökümleri, Bordrolar vs tümünü çevirmene çevirttim.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar :)

Not 1: Forumdaki paylaşılan red gerekçelerinden edindiğim genel izlenim şu oldu, bazı red nedenleri tek başına yeterli değil, ancak birden fazlası üst üste gelirse, sanki hepsi ayrı ayrı red sebebiymiş gibi bir geri dönüş oluyor. Bu yüzden mümkün olduğunca az soru işareti bırakıp vize memurunun gözünde toplam puanı yüksek tutmaya çalıştım.

Not 2: Benzer şekilde bazı gereksinimler tek başına şart olmasa da genelde şansınızı arttırıyor, örneğin potansiyel müşteri mektubu. İletişime geçtiğim birçok kişi potansiyel müşteri mektubu olmadan kabul almış olsa da bu mektubu edinmek için tüm şansınızı kullanın derim; çünkü başka başvurunun başka bir yerindeki açığı bu artı ile kapatabilirsiniz diye düşünüyorum.
omerg

New postby yilmaz » Thu Apr 18, 2019 8:30 pm

Evet bende aynı upworkte parkistanlılara 10 dolara 1 hafta çalışıp daha sonra 3 tane ingilterenden refrans mektubu buldum. hata 1 hafta ingiltereye toplantıya gittim.ingiliz danışmanla çalıştım ama yinede red adlım :) sebep paramı bir süreliğine borç verdiğim için borç almıp başvurmuşsun dediler itiraz ettik sonucu bekliyorum.

Sensen wrote:Bugün 5 kişi mi yanıt aldı ? Valla süper . Hepinizin adına sevindim. Hangi dallarda başvurdunuz ve danışmanla çalıştınız mı

Başvuru sürecimle ilgili önemli gördüğüm kısımları sizlerle paylaşmak istiyorum:

- Yazılım Geliştirme Limited Şirketi kurmak üzere başvurdum.
    - Herhangi bir danışmanla çalışmadım.
    - Mümkün olduğunca red sebeplerini en aza indirmek için http://www.mehmetc.com adresindeki paylaşımlardan faydalandım. Kendisi burada da yazıyor, buradan kendisine teşekkürlerimi ileteyim.
    - Forumdaki yazıların yaklaşık son 200 sayfasını okudum. Her bir ret nedenini bir kenara yazdım, bu red nedenlerine meydan vermemek için ( Gizli işçilik durumu, ispatlanamayan gelir kaynakları /nakit akışları ) iş planımı tekrar tekrar kontrol ettim.
    - Forumu tarayınca görebileceğiniz eski BP'lerin baskısını aldım ve sindire sindire okudum.
    - 20.000 Pound Bütçe Gösterdim ( 12 Bin Yaşam Giderleri + 8 Bin Sermaye ) Miktar daha az da olabilirdi bence ama imkanım dahilinde iş biraz garantili olsun istedim.
    - Bütçem maalesef son 6 ayda kasamda olan bir bütçe değildi, eşimden borç aldım. Bu kısmın en zayıf nokta olduğunu düşünüyordum, bu yüzden burada bol bol açıklama yaptım ve belge sundum. Bu kısımla ilgili merak eden arkadaşlara detaylı açıklama yapabilirim.
    - İş planımı kendim yazdım, bol bol veri kullandım, tasarımında çok titiz davrandım. İngilizce seviyeme güveniyordum. Bu kısımda iyi bir iş çıkardığımı düşünüyorum.
    - Eski iş çevremden 5 adet referans mektubu aldım.
    - Tavsiye mektubunun çok önemli olduğunu düşündüm, bu yüzden bu konuda çok dolambaçlı yollara başvurdum diyebilirim :) Önce upwork.com a kaydoldum ( Bilenler bilir, sisteme giriş bile ayrı bir dert, sınavları vs. var ) Ardından günlerce işverenlere teklifler sundum. İrlandalı bir müşteri ile 3 günlük 25 Euro'luk bir iş yaptım. Çok memnun kaldılar. Hemen 2. bir iş önerdiler ama bu işi bitirmek için baya bir süre gerekiyordu. Bunun üzerine mektup istedim. Vermediler :) 2. işi bitirirsen bakarız dediler. Paralelde başka müşterilerle iletişime geçmeye çalıştım. github.com da açık kaynaklı bir projeye yaptığım katkı üzerinden İsviçreli bir firma ile iletişime geçtim. 15 Şubat'ta işlerine başladım, 27 Şubat't tavsiye mektubu aldım. (Zaten başvurum 28 Şubat ) Biraz kısmet oldu ama bolca emek harcadım bu kısma :)
    - İş planına ek olarak "Source of Funds Statement" diye 12 sayfalık bir belge daha hazırladım. Bu belgede tüm hesaplarımın IBAN numaralarının, bakiyelerinin olduğu tablolar paylaştım. Paranın ne kadarının eşimdeni ne kadarının kendi birikimim olduğunu gösteren bir pie chart kullandım mesela. Vize memuru neleri karmaşık bulabilir diye düşünüp bu belgede açıkladım. Örneğin EnPara.com da irili ufaklı hesaplarım vardı, vadem bozulmasın diye çok sayıda küçük hesap tutuyordum, bu durumun yeterince açık olması için özel bir başlık açtım. "Why There are so many accounts?" diye bir başlık açtım :) Komik gelebilir ama olabileceğim en yüksek seviyede açık ve dürüst olmanın daha değerli olacağını düşündüm.
    - Sertifika, Diploma, Hesap Dökümleri, Bordrolar vs tümünü çevirmene çevirttim.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar :)

Not 1: Forumdaki paylaşılan red gerekçelerinden edindiğim genel izlenim şu oldu, bazı red nedenleri tek başına yeterli değil, ancak birden fazlası üst üste gelirse, sanki hepsi ayrı ayrı red sebebiymiş gibi bir geri dönüş oluyor. Bu yüzden mümkün olduğunca az soru işareti bırakıp vize memurunun gözünde toplam puanı yüksek tutmaya çalıştım.

Not 2: Benzer şekilde bazı gereksinimler tek başına şart olmasa da genelde şansınızı arttırıyor, örneğin potansiyel müşteri mektubu. İletişime geçtiğim birçok kişi potansiyel müşteri mektubu olmadan kabul almış olsa da bu mektubu edinmek için tüm şansınızı kullanın derim; çünkü başka başvurunun başka bir yerindeki açığı bu artı ile kapatabilirsiniz diye düşünüyorum.[/quote]
yilmaz

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü