Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Hka123 » Thu Mar 19, 2020 10:03 pm

Listede bir tek benim başvuru kaldı şuan
Sıkıntı büyük
Korkmalımıyız corona virüs sebebi ile
Şuan biz londra da yaşıyoruz 28 aralık da geldik
Durumlar karıştı
Evdeki hesap çarşıya uymadı diyoruz
Hka123

New postby yazilimci » Thu Mar 19, 2020 11:14 pm

Ingilizce bilen ve acelesi olmayan arkadaslarin ilk basvuruyu kendilerinin yapmasini tavsiye ederim. Is planimi yazmak 3-4 günümü almıştı. Belgeleri hazirladiginizda "buna mi 2000 pound istiyorlar?" diyeceksiniz muhtemelen.
yazilimci

New postby Ms.Melly » Fri Mar 20, 2020 2:31 pm

istanbullondra wrote:Merhaba,

Biz ilk başvurumuzu kendimiz yapıp red almıştık, o nedenle risk alamayıp ikinci başvurumuzu yaparken detaylı bir şekilde iş planımızı yazdırdık. Her şeyi belirleyen iş planı olduğundan çok hassas olan bu konuda, özellikle de çalışma alanınıza dair hiçbir fikrim olmadığından, maalesef size fikir veremiyorum. Sadece çalıştığımız kişinin bilgisini paylaşabilirim, dilerseniz görüşün.

Şirket adresini göstermek için muhasebecinin para istediğini de ilk kez duyuyorum. Bizim de şirket adresimiz, neredeyse bir yıldır, muhasebecimizin adresi olarak görünüyor şu an ama hiçbir ek ücret ödemedik.
Lütfen çalışacağınız kişileri seçerken iyice soruşturun. Bu süreçte insanlar olur olmaz her şey için para talep ediyorlar. Aynı şekilde çalıştığımız muhasebeciyi de tavsiye ederim.

Çok kolay gelsin.

Ms.Melly wrote:
Sevgili IstanbulLondra,
Cevabınız, açıklamalarınız ve iyi şans dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

"Bu arada bence iş planında eşinizin TR'deki işini İngiltere'ye büyüyüp geliştireceğini söylemek yerine eşinizin TR'de iş kurma yönetme tecrübelerini destekleyici olarak kullanıp İngiltere'de vereceği hizmetlerde bu şekilde başarıyı yakalayabileceğini anlatabilirsiniz. Yine bence iş planına kendinizi hiç katmayın, tamamen eşinizin eğitim ve tecrübelerine göre iş planınızı hazırlayın ki onun bu işi yapabileceğine ikna olsunlar. Siz kayıtlı olmadan yine eşinize gereken desteği verirsiniz zaten. İngilizcesinin zayıf olduğu siz iş planına ya da herhangi bir yere eklemedeğiniz sürece bilinmez. Dolayısıyla sunacağınız her doküman güçlü yönlerinizin altını çizsin."

3. numaralı sorumuza cevaben yazdığınız yukarıdaki cevaba istinaden bir sorum daha var. Ben iş planını uzun araştırmalar ve beyin fırtınaları sonucu oluşan fikirlerim ile kendim yazmak istiyorum. Burada da bu yönde öneride bulunanlara kulak vermek yararlı olacak kanaati oluştu.
Kusura bakmayın kendimi iyi anlatamadım. Eşimin şirketinde resmi olarak her hangi bir dahlim olmayacak. sadece kendisi olacak. Eşim geçen yaz kurduğu şahıs fiması ile ( esnaf sanatkarlar odası üyesi ) yaz mevsiminde ortalama dört ay süren incir hasat sezonunda kuru incir ticareti ile uğraştı. firmamız bir yılı doldurmadı ama satışlar oldukça yüksek oldu. 300 bin tl civarı ciro yaptık. iş planını da buna göre kuracağım. uk da bizim sattıklarımızdan çok daha düşük kalite incirleri oldukça pahalıya satıyorlar. e ticaret sitelerine üye olup satış yapan bir sürü marka var ve içlerinde aydın inciri naturel ürün satanlar da çok.
benim iş planında anlatmak istediğim öyle bir şey olmalı ki memur bize incir pazarlamaya geliyor diye düşünmesin. ya da onların iyiliğine olacak şeyi nasıl anlatabilrim. mesela daha kaliteli ve ucuz incir mi? yoksa ithalat şirketi bile olsa güzel vergi getiren bir şirket olduğunu mu anlatmalıyım? yoksa lokasyon ve iş kolaylığı açısında avrupa ve amerika pazarlarına ihracat konusunda kolay ulaşım ve erişirim imkanımız olacağından mı dem vurmalıyım ? Bu da planlarım arasında. mesela çok iyi zeytinyagı tedarikçilerimiz var ve Ab, amerika ve japonya başı çeken pazarlar ve uk nin dış ticaret açığından da haberdarım. ihracat tabi ki sonraki seneler için düşündüklerim. tr firması olarak ise dış müşteri bulmak maalesef ki çok zor. güven veremiyorsunuz. bir dış tic uzmanı olarak yıllardır gelen tecrübem bana diyor ki uk da bu kolay olabilir. bu vize memurların kafa yapısını bi çözebilsem işim çok kolay olacak :) bir fikriniz var mı?
Ayrıca Ailemle geleceğim için Londra ya ilk etapta gücüm yetmez amacım birmingham a yerleşmek ve şirketi de orada kurmak. fakat şirket adresini kolaylık olacağını duydugum için 49 pound + kdv ye muhasebeciye de göstertebilrim. bunu da yapmalı mıyım bilemedim.

yardımlarınız için minnettarım...

Sevgili IStanbullondra,
her konuda bilgi sahibi olamazsınız elbette bu normal. şimdiye kadar yardımcı olmanız bile süperdi. teşekkürler.
import export ile kimse başvuruda bulunmamış sanırım. keşke eşim gıda ticareti ile ugraşmayıp boyacı olsa idi işimiz daha kolaydı :))
bu muhasebeciyi yine bu forumda çok memnunum dendiği için denedim. cheapaccountants.co.uk sitesinden, david hasley. memnun olan arkadaş sanırım farklı konulardan memnun kalmıştı. sizin muhasebecinizi paylaşabilir misiniz?
Ms.Melly

New postby Ms.Melly » Fri Mar 20, 2020 2:34 pm

yazilimci wrote:Ingilizce bilen ve acelesi olmayan arkadaslarin ilk basvuruyu kendilerinin yapmasini tavsiye ederim. Is planimi yazmak 3-4 günümü almıştı. Belgeleri hazirladiginizda "buna mi 2000 pound istiyorlar?" diyeceksiniz muhtemelen.

benim de ingilizcem gayet yeterli . eşim adına başvurup kendim dependant gelirsem çalışabilirim diye düşündügümden onun başvuru yapması için çalışma yapıyorum. sizin gibi bende iş planını kendim yazacağım. araştırma ve bilgi toplama sanırım en önemli mevzu. umarım bizde kendi yazdığım iş planıyla vizeyi aldırırım da sizin gibi 2000 pound ödemeye gerek yok diye yazarım foruma. o para orada bize ortalama iki ay yetebilir zira.
Ms.Melly

New postby onestop » Fri Mar 20, 2020 9:55 pm

Fisho wrote:
Fisho wrote:Kolay gelsin. başvurum onaylandı ve vizam 29 şubat 29 mart arası. BRP Kartımı bu süreçte alıp gelecektim fakat karantina, virüs olayları tedirgin edici. aileden birisi bizim yerimize alabiliyor diye bir seçenek gördüm. Bunu daha önce tecrbe etmiş, kendi tr deyken uk den almiş biri varsa bilgi verirse çok sevinirim

Arkadaslar bu durumla ilgili bilgisi olan yardimci olabilecek varsa bilgilendirirse cok sevinirim. Oturum kartini belirtilen tatiller arasinda alamayan, sonradan durum bildirerek bu hakkini kullanan var midir? Pazartesi ucagim var fakat gitmeyi cok istemiyorum corono dolayisiyla. O yuzden acil yardima ihtiyacim var

bu konu ile ilgili nasıl bir yol izlediniz? muhtemelen vizesi yeni onaylanmış birçok arkadaş aynı konuya çözüm arayışı içindelerdir. Bizlerle de tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz? teşekkürler
onestop

New postby berkke » Sat Mar 21, 2020 8:50 pm

kurca88 wrote:
berkke wrote:sonuç olumsuz tekrar başvuru yapacağım

Sorun neymiş peki? Geçmiş olsun, tekrar başvuru kararınız çok doğru.

@mkice 31 Ocak Başvuru / Olumsuz 39 gün
@yılmaz 21 Ocak Dependant Başvuru / Olumlu 42 gün
@Berkke 7 Şubat imza/ Olumsuz 42 gün
@hka123 10 Şubat Başvuru /Londra/
@Freshfries 29 Ocak Başvuru / Olumlu 40 gün
@yazilimci 28 Ocak Başvuru / Olumlu 37 gün
@mlkmms 7 Şubat başvuru/ Olumlu 37 gün
@Ysfsskn 31 Ocak başvuru/ Olumlu 45 Gün
@unssal 10 şubat başvuru / Olumlu 37 gün

İt olarak başvurdum.Sertifika ve şirketlerden alınmış referans mektupları eklemiştim.Fakat sgk dökümümde it ile ilgili birşey olmadığı ve portfolyo sunmadığım için yeterli tecrübem olduğuna ikna olmamış memur.2. başvuruyu hemende yapardım ama ortalık zaten çok karışık Ukye giriş yapmak ayrı bir dert şu zamanda bütün işyerleri vs kapalıyken nasıl iş yapmak mümkün değil.O yüzden red gelmesine hiç üzülmedim kabul gelseydi daha kötü şeyler yaşayabilirdim hakkımı kaybetmemek için.2. Başvuru için bir kaç ay geçmesini bekleyeceğim galiba
berkke

New postby mlkmms » Tue Mar 24, 2020 12:55 am

merhaba arkadaşlar 14 nisana kadar İngiltere ye giriş yapmamız gerekiyor fakat uçuş seferleri iptal edildi.
easyjet üzerinden 5 nisan için bilet aldık fakat güvenemiyoruz iptal edilir diye.
birsey öğrenmek istiyorum.
asıl başvuru sahibi benim, eşim dependant.
aktarmalı olarak uçuş bulduğumuzda 14 nisandan önce sadece eşim gitse brp için benim adıma da işlem yaptırabilir mi ?
mlkmms

New postby Ms.Melly » Tue Mar 24, 2020 7:30 am

Merhaba arkadaşlar,

şu anda başvuru konusunda agırdan alsam da bir şekilde hazırlıklara devam ediyorum.
Bazı belgeleri noterden çevirtmek lazım diyen arkadaşlar olmuş, ben daha önce çok fazla iş ve turist vizesi dosyası hazırladım, işim gereği çok seyahat etmekteydim.
Bu dosyaların hiçbirinde hiçbir dosyayı belgeyi çevirmedik. Bu çeviri olayı ingilteyeye has mı yoksa iyi olur diye tavsiye mi olunuyor?

kendi belgelerini kendi çevirerek vizeyi almış arkadaşlar var mıdır acaba?

Hepinize saglık dolu günler dilerim
Ms.Melly

New postby Ms.Melly » Tue Mar 24, 2020 7:31 am

mlkmms wrote:merhaba arkadaşlar 14 nisana kadar İngiltere ye giriş yapmamız gerekiyor fakat uçuş seferleri iptal edildi.
easyjet üzerinden 5 nisan için bilet aldık fakat güvenemiyoruz iptal edilir diye.
aktarmalı olarak uçuş bulduğumuzda 14 nisandan önce sadece eşim gitse brp için benim adıma da işlem yaptırabilir mi ?

forumun bir yerinde dilekçe ile bu işin mümkün olduguna dair bir mesaj okudugumu hatırlıyorum ama detayı aklımda değil. Forumu zaman buldukça taramanızı tavsiye ederim, eminim bulursunuz o mesajı.

iyi şanslar.
Ms.Melly

New postby onestop » Tue Mar 24, 2020 4:00 pm

mlkmms wrote:merhaba arkadaşlar 14 nisana kadar İngiltere ye giriş yapmamız gerekiyor fakat uçuş seferleri iptal edildi.

Merhaba,

Bu konu ile ilgili bir youtube linki paylaşıyorum. Ülkeye giriş yapamayanlar için 169 pound ödeyerek sürecin ertelenebildiği ile ilgili bir bilgi paylaşılmış. Ancak içinde bulunduğumuz dönem bizim dışımızda gelişen bir durum olduğu için bu ücreti ödemek zorunda mıyız henüz net değil. Bu konuda çalışmalar yapılması da muhtemel, umarım yapılır kalabalık ailelerde çok ciddi maliyete sebep olacak çünkü. Ben her halükarda linki paylaşıyorum. Daha net ve ek bilgi edinen arkadaşlar da paylaşırsa sevinirim.

https://www.youtube.com/watch?v=ZTwu_agAlXY
onestop

New postby teachercan » Mon Mar 30, 2020 7:36 pm

Ms.Melly wrote:Merhaba arkadaşlar,

şu anda başvuru konusunda agırdan alsam da bir şekilde hazırlıklara devam ediyorum.
Bazı belgeleri noterden çevirtmek lazım diyen arkadaşlar olmuş, ben daha önce çok fazla iş ve turist vizesi dosyası hazırladım, işim gereği çok seyahat etmekteydim.
Bu dosyaların hiçbirinde hiçbir dosyayı belgeyi çevirmedik. Bu çeviri olayı ingilteyeye has mı yoksa iyi olur diye tavsiye mi olunuyor?

kendi belgelerini kendi çevirerek vizeyi almış arkadaşlar var mıdır acaba?

Hepinize saglık dolu günler dilerim

Ben BP ve evrakları kendim yaptım, 2 hafta önce onay geldi ve deneyimlerim şöyle: Bazı belgeleri e-devletten İngilizce olarak alabilirsin. SGK dökümlerini hiç çevirmedim bile (e-devletten alınca gerekmez deniyor). Banka dökümleri de İngilizce olarak alınabilir ama önemli hareketleri ön yüzüne ekleyeceğin açıklamalarla netleştir. Sertifika, diploma ve diğer belgelerin önyüzüne açıklama yazıları koydum. Referans mektuplarının hepsini İngilizce olarak ben hazırlayıp imzalattım. Belge doğrulama telefonu ederlerse diye imzalayana sözlü özet çevirdim ve belgeyi İngilizce bilen personeline yazdırdığını söylemesini tembihledim (arayan olmamış zaten).
teachercan

New postby teachercan » Mon Mar 30, 2020 7:50 pm

11 Şubat parmak izi ve imza --> 18 Mart onay
BP ve evrakları kendin hazırladım/toparladım.
Sağlık Turizmi
Londra'da ev ofis
teachercan

New postby teachercan » Mon Mar 30, 2020 7:53 pm

Arkadaşlar benim gibi onay alıp da BRP teslim almaya gidemeyenler için güncel bilgi;
BRP kartları postanelerde şimdilik 60 iş günü salgın uzarsa daha fazla süre bekletilecek. 1 aylık vize yenileme işlemi için ücret alınmayacak diye bir paylaşım gördüm bir grupta.
Haydi hayırlısı
teachercan

New postby Hka123 » Mon Mar 30, 2020 9:24 pm

teachercan wrote:11 Şubat parmak izi ve imza --> 18 Mart onay
BP ve evrakları kendin hazırladım/toparladım.
Sağlık Turizmi
Londra'da ev ofis

Merhaba bir sorum olacaktı başvurunuzu turkiyeden mi yaptınız 10 şubat londrada n başvuru yaptım hala cevap bekliyoruz
Hka123

New postby onestop » Tue Mar 31, 2020 10:14 am

teachercan wrote:Arkadaşlar benim gibi onay alıp da BRP teslim almaya gidemeyenler için güncel bilgi;
BRP kartları postanelerde şimdilik 60 iş günü salgın uzarsa daha fazla süre bekletilecek. 1 aylık vize yenileme işlemi için ücret alınmayacak diye bir paylaşım gördüm bir grupta.
Haydi hayırlısı

60 iş günü demişsiniz, bu ortalama 3 aya tekabül eder. bazı kaynaklarda 60 gün diyor (2 ay)
onestop

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü