Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Emre » Wed Nov 22, 2017 8:36 am

Gulyalcin’in dedigi dogru. Antetli kagit onemli. Sacma gelebilir ancak vize memurlari buna dikkat ediyor. Sonucta herkes duz kagida bir seyler yazip imzalayabilir. Ama herkes bir isyeri kagidina yazi yazamaz. Arkasindaki mantik bu.

Benim tavsiyem firma adi ve iletisim bilgileri dedigin seyin kagidin ust kismina buyuk fontlarla yazilmasi. Ortalanmis olur, solda olur sagda olur. Nasil uygunsa. Bir nevi logoymus gibi. Altina da boylu boyuna bir cizgi cektin mi al sana antetli kagit. Illa ozel bir tasarim olmasi gerekmiyor. WORD’de yaziyi yazarken yapilabilir. Sonra da altina isim soyisim imza. Bu kadar.
Emre

New postby Denizkumgunes » Wed Nov 22, 2017 9:14 am

Bendeki antetli kağıt siyah beyaz çıktı alınmış ama mavi kalemle imzalanmış, orijinal. Sorun olmaz diye umuyorum ama fikirleriniz nelerdir?
Denizkumgunes

New postby Emre » Wed Nov 22, 2017 10:21 am

Hayir tabiki sorun olmaz. Imzalanmis antetli kagit sonucta.
Emre

New postby duantian » Wed Nov 22, 2017 12:50 pm

GulYalcin wrote:@electronicdsb çok çok sevindim hayırlı olsun:)Red sebeplerimiz oldukça benzer ,bizde fark verdiğimiz tek potansiyel müşteri yazışmasını aramışlar,onlarda uzun çalışmak isteriz diyince iyi niyetle,bir de contracter işler olunca aldik reddi..31 ekim yeniden başvurduk.. Mülakata çağırırlar mı diye bir tedirginiz,sizi cagirmadilar sanirim..Birde sizin müşterileri aramışlar mı?onu da bekliyoruz bizimkileri ararlarmi diye...

Çok çok tebrikler tekrar,hemde kısa sürede gelmiş ne guzel:)))

"Red sebeplerimiz oldukça benzer ,bizde fark verdiğimiz tek potansiyel müşteri yazışmasını aramışlar,onlarda uzun çalışmak isteriz diyince iyi niyetle"

Merhaba @GulYalcin,
Potansiyel müşterileri aradıklarını bilmiyordum. Peki İngilizce mi konuşuyor yetkililer yoksa Türkçe mi ? Çünkü bazı potansiyel müşterinin yazısını rica ile ingilizce ben hazırladım. Sonra sorun olacaksa direk Tüğrkçe mi hazırlasınlar ? Bilen varsa mutlaka yazabilir mi ? Bu sebebten red yemek istemem ? Çok teşekkürler.
duantian

New postby GulYalcin » Wed Nov 22, 2017 4:24 pm

Merhaba,

Bizimkini aradılar,zaten 1 tane idi:D İngilizce konuşulmuş,ama firma zaten yabancı idi..Bu konuyu bilemedim,bu aramalarda türkçe konusmayabilirler sanki..Cunki orada yaşayıp çalışan birini arıyorlar,ing konuşmasını bekleyebilirler diye düşündüm.. Bu arada danışmanımız bize müşteriler için ingiliz türk farketmez ancak en az 4 yıldır orada olsun ve Ecaa lı olmasın demisti..Bu koşullarda olmayan birileri yada firma sıkıntı olur dedi..Zaten bu koşullara uyan birileriyle de ingilizce görüşme yaparlar bence...Yine arkadaşların yorumları önemli,bu sadece bizim fikirlerimiz..:)

duantian wrote:
GulYalcin wrote:@electronicdsb çok çok sevindim hayırlı olsun:)Red sebeplerimiz oldukça benzer ,bizde fark verdiğimiz tek potansiyel müşteri yazışmasını aramışlar,onlarda uzun çalışmak isteriz diyince iyi niyetle,bir de contracter işler olunca aldik reddi..31 ekim yeniden başvurduk.. Mülakata çağırırlar mı diye bir tedirginiz,sizi cagirmadilar sanirim..Birde sizin müşterileri aramışlar mı?onu da bekliyoruz bizimkileri ararlarmi diye...

"Red sebeplerimiz oldukça benzer ,bizde fark verdiğimiz tek potansiyel müşteri yazışmasını aramışlar,onlarda uzun çalışmak isteriz diyince iyi niyetle"

Merhaba @GulYalcin,
Potansiyel müşterileri aradıklarını bilmiyordum. Peki İngilizce mi konuşuyor yetkililer yoksa Türkçe mi ? Çünkü bazı potansiyel müşterinin yazısını rica ile ingilizce ben hazırladım. Sonra sorun olacaksa direk Tüğrkçe mi hazırlasınlar ? Bilen varsa mutlaka yazabilir mi ? Bu sebebten red yemek istemem ? Çok teşekkürler.
GulYalcin

New postby electronicdsb » Wed Nov 22, 2017 6:04 pm

sibely wrote:Affınıza sığınarak aşağıdaki soruları tekrar paylaşıyorum, bir el atabilir misiniz?
@electronicdsb yakın dönem başvuru yapan biri olarak mesela aşağıdaki sorulara verilecek cevabın vardır diye umut ediyorum. herşeyim tam, formum yok :(

Tekrar Selamlar,

Başvuru formunu doldurmaya başladık, ancak çok zorlanıyoruz. O kadar çok detaylı soru var ki cevabı oraya gidersem netleşecek... adresler vs...
1) nerede kalacağımı airbnb'den kafama göre rezerve ettiğim bir adresi girmek bana çok mantıklı gelmiyor açıkçası. tire (-) koyup geçmekten bahsediliyor bazı yerlerde. Bir sıkıntı olur mu?

Nerede kalacagimla ilgili bilgi girmedim forma "-" koyup gectim. Ama kiralik yerlerin ciktisini ekledim.

2)Formun başı normal turist vizesiyle aynı. Bu yolculuğun bana ne kadara malolacağını soruyor örneğin. 1 yıl üzerinden ayda 1500 GBPx12 şeklinde mi hesaplamalıyım? Aynı şekilde accomodation için de para yazmamı bekliyor. örneğin 800 GBPx12 mi?

Sadece ucak bileti parasini yazdim.

3)Business sekmesinde; Type of Business diye bir soru var. Limited vs gibi bir cevap mı yoksa service based gibi bir şey mi söylemeliyim?

Limited

4)Will your domestic accommodation be separate from your business premises? diye bir soru var. Şirket Limited olacak, virtual office tutacağımı beyan ediyorum. Yani somut bir ofisim olmayacak. Cash Flow'da da yalnızca Virtual office kirası koydum, yani ev kirasını giderden göstermedim. Şimdi başvuru formunda bu soruya, hayır ayrı olmayacak diye cevap versem? ort kira maliyetini koysam? BP ile tezatlık yaratır mı?

Ayri olacak dedim. cunku planda ofis tutacagim dedim.

5)What other expenditure you will have per month? sorusu Business sekmesinin altında olduğundan yalnızca business için harcamalarını mı yazmak lazım? yoksa yeme içmeyi de ekleyecek miyim?

Ben her seyi yazdim. Eglence, yeme icme v.b :-)

Başvurularını kendileri yapan arkadaşlar, bu sorulara ne cevap vereceğinizi nasıl bildiniz, bana da yol gösterirseniz müteşekkir olurum.

Başvurusunu aracıyla yapmış arkadaşların ellerinde belki bir çıktı vs vardır.

Şimdiden çok teşekkürler.
electronicdsb

New postby electronicdsb » Wed Nov 22, 2017 6:08 pm

@GulYalcin Cok tesekkurler, umarim siz de alirsiniz. :-)

Mektup veren hic kimseyi aramadilar. Genelde aramiyorlar.
Mulakata cagirmadilar. O kadar cagirin dedim ama cagirmadilar :-) ciddiyim.

electronicdsb

New postby Kavunpoturu » Wed Nov 22, 2017 9:32 pm

Fikri olan varmı acaba lütfen

BP hazırlıyoruz ama marketing’de Chef Consultant olarak istatistik bi türlü bulamıyorum bi fikri olan varmıdır acaba
Kavunpoturu

New postby GulYalcin » Thu Nov 23, 2017 9:21 am

@electronicdsb Aman darısı başımıza,biz de özellikle belirttik takıldığınız konu olursa mülakata çağırın diye...Bakalim..sermaye ve öngörülen kazanç/masraf,yanı net profit ne gösterdiniz,karşılaştırmak için soruyorum,alanımızda aynı...Çok teşekkürler
GulYalcin

New postby duantian » Mon Nov 27, 2017 6:11 am

Arkadaşlar merhaba ,

Sizin için basit bir sorudur eminim ama benim hala bilgim yok. Yakın zamanda başvuru yapacağım. Yardımcı olru musunuz ?

1-Eşim üzerinden başvuru yapacağız. Ben dependant olacağım. Başvuru steplerinde bu durumu belirtecek miyiz ya da BP'de bunu belirtecek miyiz ? Yoksa sadece eşimin pasaportuyla birlikte benim pasaportu vermemiz yeterli mi ?
2-BP cash flowda dependant giderini ve ev kirasını eklemeli miyiz ?

Teşekkürler
duantian

New postby duantian » Tue Nov 28, 2017 1:23 pm

Merhaba Arkadaşlar ,

Konuyla ilgilenen ya da bilgisi olan var mı ?

duantian wrote:Arkadaşlar merhaba ,

Sizin için basit bir sorudur eminim ama benim hala bilgim yok. Yakın zamanda başvuru yapacağım. Yardımcı olru musunuz ?

1-Eşim üzerinden başvuru yapacağız. Ben dependant olacağım. Başvuru steplerinde bu durumu belirtecek miyiz ya da BP'de bunu belirtecek miyiz ? Yoksa sadece eşimin pasaportuyla birlikte benim pasaportu vermemiz yeterli mi ?
2-BP cash flowda dependant giderini ve ev kirasını eklemeli miyiz ?

Teşekkürler
duantian

New postby Mercan » Tue Nov 28, 2017 2:22 pm

@duantian

Evet bunu mutlaka BP da cash flow da dependant giderini ve ev kirası v.b.giderleri asıl başvuru sahibinin giderlerine ekleyip belirmelisiniz. Zaten BP incelerken dikkat ettikleri şey kaç kişilik ailesiniz ve geçim giderleriniz nelerdir?Kazancınız yeterl mi?
Ayrıca Sadece pasaport vermekte yeterli değil dependent olarak nufus kayıt örneği, eğitim belgeniz varsa çocukların öğrenci belgeleri,sizin gelir durumunuz bunların hepsini ek belge olarak vermeniz sizin faydanızadır.
Kolay gelsin.
Mercan

New postby kafayiyenadam » Tue Nov 28, 2017 4:51 pm

UtkuA wrote:Herkese selam,

19 Ocak'ta Londra'da İç Mimarlık ofisi açmak için eşim ile beraber evrakları içeriye verdik. Bu sabah da pasaportlarımızı bir aylık geçici vize vurulmuş halde teslim aldık. Herkesin donanımı ve başvuru süreci farklı olduğu için, kafanızı çok şişirmeden başvurum hakkında bilgileri madde madde paylaşacağım. Umarım okuyan birilerine yararım dokunur.

- 2009 mezunu mimarım.
- İngilizce Seviyem IELTS 7,5/9.
- Başvuruyu yaparken Businesplan'ı eşim ile beraber 2 haftada yazdık. Eşimin mesleği yönetim danışmanlığı olduğu için plan yazımı konusunda çok tecrübeli. Onun desteği olmasaydı işim çok uzardı. Hatta şu an Londra' da ciddi ciddi başvurular için business plan yazmayı düşünüyor. Onun için istememe rağmen maalesef planı paylaşamayacağım.
-Planda Genel olarak üç konu üzerinde durdum.
1- Ben bu işi yapacak tecrübe ve yeteneğe sahibim. Aha kanıtı (Bordro, referans mektubu, sigorta)
2- Bu işe Londra'da ihtiyaç var. (Gerçekten Londra'da inşaat sektörü son senelerde inanılmaz büyüdü.)
3- Ben bu işten para kazanırım. (Businesplan'daki finansallar)
- Toplam 8500GBP para gösterdim. Bunun yaklaşık 2500GBP'si düğün altınlarından, kalan 6000'i de öz teyzemden hibe olarak aldım. (Hepsinin makbuzları, faturaları hesap dökümleri vb.. ekledim. En şeffaf olduğum bölüm buydu)
- Hesap olarak Eylül'de açılan maaş hesabımı gösterdim. Asıl kullandığım Garanti hesabımda freelance döneme ait çok giriş çıkış vardı.
-Bunların dışında çok abartmadan oradaki masraflarımı gösteren belgeleri, muhasebeci, meslek grubu, reklam yazışmalarını gösteren belgeler ve ev uçak bileti belgelerini ekledim dosyaya. İlk müşterilerimi networking toplantılarından bulacağım için ilk aylarda network masraflarını yüksek tuttum. Gireceğim grupların isimlerini, üyelik sayfalarını paylaştım.

Genel olarak, evrak kirliliğine girmeden, kesinlikle yalan beyanda bulunmadan, dosyamı inceleyen kişinin iç mimarlık hakkında hiç bir bilgisi olmadığını kabul edip derdimi anlattım.

Belirttiğim her konuda mümkün mertebede net oldum. Çok gerekli miydi bilmiyorum ama belirttiğim her kuruşun ve tecrübenin yasal belgesi olmasına dikkat ettim.

ps: Gidiş tarihimi 24 Şubat olarak gösterdim, Vizeyi de 17 Şubat-17 Mart olarak basmışlar. Gidiş olrak da zaten Şubat sonunu düşünüyoruz.
ps2: Özellikle birbirimize profesyonel olarak destek olabileceğimiz, yaratıcı sektörlerde çalışan, veya başka meslek gruplarından, Londra'da bulunan arkadaşlar ile her zaman görüşmeye, tecrübe paylaşmaya, birer bira içmeye hazırım.

Hepinize kolay gelsin
Sevgiler,

Merhaba Hocam,
Benim de size birkaç sorum olacak. İnşaat Mühendisi olarak 2 kişi başvurmak istiyoruz. Çok fazla sermeye gerektirmeyen ne tür işler yapabiliriz ? ya da freelance İnşaat mühendisliği yapabilir miyiz ? Sektörün içinden, ülkede çalışan tanıdığımız yok. Şimdiden teşekkür ederim.
kafayiyenadam

New postby Mercan » Wed Nov 29, 2017 6:47 am

Merhaba, UtkuA

Bir şeye takıldım 19 Ocak ta mı evrakları teslim edip başvurunuzu yaptınız? neredeyse 11 ay tarihte bir yanlışlık olabilir mi? Birde Londra dan başvurduk demişsiniz yanlış anlamadıysam 17 Şubatta gideceğiz. demişsiniz. Londradan başvurup geri mi döndünüz?
Bende başvuru yaptım sonuç bekliyorum da sizin 11 ay ise cevaplanma süreniz gerçekten çok kötü.

Teşekkürler,
Mercan

New postby kumru » Wed Nov 29, 2017 5:42 pm

Mercan wrote:Merhaba, UtkuA

Bir şeye takıldım 19 Ocak ta mı evrakları teslim edip başvurunuzu yaptınız? neredeyse 11 ay tarihte bir yanlışlık olabilir mi? Birde Londra dan başvurduk demişsiniz yanlış anlamadıysam 17 Şubatta gideceğiz. demişsiniz. Londradan başvurup geri mi döndünüz?
Bende başvuru yaptım sonuç bekliyorum da sizin 11 ay ise cevaplanma süreniz gerçekten çok kötü.

Teşekkürler,

Merhaba Mercan,

UtkuA adına cevap vermiş olmayayım ama bir yanlış anlamayı düzeltmek için yazıyorum. Yukarıdaki eski tarihli bir post, forumda aratinca 28 Ocak 2016 da yazılmış olduğunu farkettim. 11 ay gibi bir bekleme süresi yok yani ilk başvurularda, içini ferahlatmak için yazmak istedim:) siz ne zaman basvurdunuz? Bizim başvuru tarihimiz 9 Ekim, İstanbul'dan yaptık başvuruyu.
Eylül basvurularindan başka haber var mı biliyor musunuz?
kumru

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü