Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby yuysal » Tue Jan 15, 2019 10:03 am

cipura wrote:Merhabalar,

Biz esimle 18 ekim 2018'de UK icinden Ankara anlasmasi basvurumuzu yaptik ve hala sonuc bekliyoruz. Bizim gibi UK icinden basvuru yapip sonuc alan veya hala sonuc bekleyen var mi acaba? Son donemde ne kadar surede cevap aliniyor?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Merhaba, biz de 25 eylulde yaptigimiz vizemizin sonucunu hala bekliyoruz, herhangi bir mail bilgilendirme hicbir cevap almadik sadece bekliyoruz aylardir :D
yuysal

New postby cevaps » Tue Jan 15, 2019 11:39 am

debedebe wrote:
cevaps wrote:Arkadaşlar Merhaba,

Ingıltere'den Ankara Antlaşmasına başvurmak üzere geçtiğimiz günlerde Londra'ya geldim. Bu hafta belgeleri yollamayı planlıyorum. Diğer belgeler neredeyse tamamiyle hazır ancak bir konuda kafam karıştı yardımcı olabilir misiniz ?

1- Yatırmayı planladığımız parayı İngilteredeki bir bankaya yatırmak ve buradan alınacak hesap dökümünü başvuru dosyasına eklemek mecburi mi ?
2- Bende şu an turist vizesi olduğu için burada bir banka hesabı açmam çok zor sanırım. Ankara Antlaşmasına başvuracağımı bu yüzden hesap açtırmak istediğimi belirtsem faydası olur mu ?
3- Monese vs gibi çözümler işe yarar mı ? Tavsiye edeceğiniz yol nedir ?

Şimdiden çok teşekkürler.

Turk bankalarindan alinmis hesap dokumleri gecerli olur, ilk basvuruda cogu insan o sekilde veriyor. (Hesap dokumunun damgali olmasina dikkat edin, bazi bankalar Ingilizce de verebiliyor)
Turkiye'den de basvurabilirdiniz , calisma izni olmadan burda kalmak pound/tl hesabiyla zor olabiliyor bazi insanlar icin.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Türkiyeden aldığım banka dökümleriyle ilerleyeceğim.
cevaps

New postby cipura » Tue Jan 15, 2019 3:45 pm

yuysal wrote:
cipura wrote:Merhabalar,

Biz esimle 18 ekim 2018'de UK icinden Ankara anlasmasi basvurumuzu yaptik ve hala sonuc bekliyoruz. Bizim gibi UK icinden basvuru yapip sonuc alan veya hala sonuc bekleyen var mi acaba? Son donemde ne kadar surede cevap aliniyor?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Merhaba, biz de 25 eylulde yaptigimiz vizemizin sonucunu hala bekliyoruz, herhangi bir mail bilgilendirme hicbir cevap almadik sadece bekliyoruz aylardir :D

Umarim en yakin zamanda cikar. Peki halihazirda yakinlarda kabul almis birileri var mi?
cipura

New postby Cagricetinel » Tue Jan 15, 2019 8:29 pm

Merhabalar, takip ettigim kadariyla 4 aya dusmustu Ingiltere ici basvurulara cevap, cok yakinda ve umarim olumlu donus alirsiniz. Sevgiler
Cagricetinel

New postby Cagricetinel » Tue Jan 15, 2019 8:38 pm

canank wrote:
jeremy8639 wrote:
canank wrote:merhaba arkadaşlar. 19 aralık evrak teslim olan vizem 4 ocakta sonuçlanmış ve olumlu :) sizlere de başarılar dilerim. :)

SELAM. Ankara anlasmasına gore epey kısa surede sonuclanmıs

evet bize de çok sürpriz oldu. 19 aralık evrak teslim ettik .28 aralıkta evraklarımız UKVİ' ye ulaşmış. (Kuzey Kıbrıstan Başvurduk). 3 ocak onaylanmış, 4 ocak pasaportum tekrar kıbrısa yollandı :)

Merhabalar,

Kibris vatandasi misiniz yoksa Kibris'ta iken ordan mi basvurdunuz?

Sevgiler
Cagricetinel

New postby Cagricetinel » Tue Jan 15, 2019 8:52 pm

Tekrar Merhabalar,

Bir konuda uzman fikre ihtiyacim var :)

Uzun arastirmalar ve forumdan cok buyuk destek alarak
8 Ekimde yaptigımiz basvuru, hesaptaki paranin kaynagi konusundaki belirsizlik inanci ve o bolum cikinca yeterli sermayenin olmamasi nedeniyle 3 Aralikta reddedildi.

Daha fazla para bulup tekrar basvuracagiz ama ayni Business Plan ile basvurmamiz sorun olur mu sizce? Degisen birsey yok cunku.

Simdiden tesekkurler
Cagricetinel

New postby jeremy8639 » Tue Jan 15, 2019 10:49 pm

Cagricetinel wrote:Tekrar Merhabalar,

8 Ekimde yaptigımiz basvuru, hesaptaki paranin kaynagi konusundaki belirsizlik inanci ve o bolum cikinca yeterli sermayenin olmamasi nedeniyle 3 Aralikta reddedildi.

Daha fazla para bulup tekrar basvuracagiz ama ayni Business Plan ile basvurmamiz sorun olur mu sizce? Degisen birsey yok cunku.

Simdiden tesekkurler

Selamlar
Kaynak gösteremediyseniz demek istemistim
Business plan ile ilgili red almamışsınız, tabi işinizi kurmak icin belirlediğiniz bütçeyi karşılayacak kanıtlanabilir maddi kaynaktan dolayı red aldıysanız dolaylı şekilde is planını bağlıyor. Kaynak göstermemeliydiniz, kanıtlanabilir kaynak gösterip itiraz ederseniz bence olumlu ihtimal daha fazla, yine de bi danışmandan bilgi almanızda fayda var
jeremy8639

New postby ITPRO » Wed Jan 16, 2019 8:31 am

Herkese Selamlar,

Bir çok yerde araştırdım ve daha önceki yorumlarıda tek tek okudum fakat benim durumumla ilgili bir bilgiye ulaşamadım.

Yaklaşık 3 yıl önce yaralamaya sebebiyet veren bir trafik kazası yaptım ve bundan dolayı hapis cezası aldım. Fakat daha önce sabıkamın olmayışından dolayı, bu para cezasına çevrildi. Şimdi adli sicil kaydı aldığımda, adli sicil kaydı yoktur yazıyor. Fakat arşivli adli sicil kaydı aldığımda, adli sicil kaydı vardır yazıyor. Yani arşivli sicilim bu durumdan dolayı var. Ve araştırdığım kadarı ile 5 sene üzerinden geçmeden sildirmek mümkün değil.

Bir çok AA vize için gerekli evraklarda adli sicil kaydı veya sabıka kaydı diye yazılıyor. Başka bir detaya ulaşamadım.

AA için arşivli mi isteniyor. Eğer isteniyorsa onay alma şansım var mı? veya bu durumu tecrübe eden oldumu.

İş planı yazdıracağım ve ücret ödeyeceğim. Açıkçası boşuna masraf etmek istemiyorum. Bilgi paylaşımında bulunursanız memnun olurum. Teşekkürler.
ITPRO

New postby orduevi » Wed Jan 16, 2019 8:57 am

@ITPRO konu hakkinda bilgim yok ama is planini yazdıracaksan neden danışmanina sormuyorsun? Sorunun cevabini en iyi onlar bilir.
orduevi

New postby ITPRO » Wed Jan 16, 2019 9:23 am

orduevi wrote:@ITPRO konu hakkinda bilgim yok ama is planini yazdıracaksan neden danışmanina sormuyorsun? Sorunun cevabini en iyi onlar bilir.

Bir danışman ile çalışmıyorum. Sadece UK'da anlaştığım bir muhasebeciye BP yazdırıyorum. Açıkçası bu konuyu en iyi başvuranlar bilir. Burda başvuran onay alan ve alamayan bir çok arkadaş var. En azından biz arşivli verdik, arşivli istediler. veya Normal sabıka kaydı verdik yeterli oldu. Şeklinde bilgilendirmeler benim için daha yol gösterici olacaktır.
ITPRO

New postby mehmetc » Wed Jan 16, 2019 10:43 am

ITPRO wrote:
orduevi wrote:@ITPRO konu hakkinda bilgim yok ama is planini yazdıracaksan neden danışmanina sormuyorsun? Sorunun cevabini en iyi onlar bilir.

Bir danışman ile çalışmıyorum. Sadece UK'da anlaştığım bir muhasebeciye BP yazdırıyorum. Açıkçası bu konuyu en iyi başvuranlar bilir. Burda başvuran onay alan ve alamayan bir çok arkadaş var. En azından biz arşivli verdik, arşivli istediler. veya Normal sabıka kaydı verdik yeterli oldu. Şeklinde bilgilendirmeler benim için daha yol gösterici olacaktır.

Normal adli sicil kaydı yeterli olur.

Home Office bu konudaki daha fazla detayı hem istemez hem de isteyemez. Böyle bir hakkı yok.

Bu bir girişimci vizesi. Mülteci vizesi değil ki mülteci vizelerinde bile bu durumu ne kadar sorgulayabileceklerinin sınırları belli.

Girişimci olacaksan hiç adli sicil kaydın olmayacak ya da şunlar-şunlar olursa girişimci olamazsın ve UK'de şirket kuramazsın diye bir kural yok.

Vize formlarında sorulan yok işte suça karıştınız mı, yok bir yerden sınır dışı edildiniz mi gibi sorular seni korkutmasın. Onlar kişinin dürüst beyan motivasyonunu ölçmeye yönelik şeyler. Yoksa orda doğru olmayan ya da eksik olan bilgilerin verilme ihtimalinin olduğunu Home Office kendisi de biliyor.

Konu açılmışken bu adli sicille ilgili birşey söyleyeyim. Adli sicil ve benzeri konular sadece Türkiye gibi demokratik olmayan ülkelerde sorgulanır ve sorulur. Demokratik ülkelerde bu hem sorgulanmaz hem de sorgulanamaz. Zira eğer ortada bir suç varsa adalet sistemi bunun cezasını vermiştir. Demokratik ülkelerde bir insan -suçu ne olursa olsun- cezasını çektikten sonra artık suçsuz kabul edilir. Hayatına normal bir şekilde devam etmesi beklenir ve bunun için bazı destek mekanizmaları vardır.

Dikkat etmişsindir, İngiltere'de işe girerken adli sicil kaydı verilmez. Çünkü istenmez, istenemez.

Kendi konusuna özel işler vardır, mesela askeri projeler, bazı devlet projeleri ya da finans sektöründe -regülasyona tabi- bazı şirket ve organizasyonların projeleri gibi. Onlar için -security clearance- adı altında istenir ki security clearence'ı veren bağımsız şirketlerdir.

Tutup ta seni işe alacak şirketteki sekreter ya da İK departmanındaki hoşum-boşum yeni mezun acar İK'cı e-devlet'ten girip senin adli sicil kaydına bakamaz. Bunu yapmak suçtur. Kişinin özel alanına tecavüze girer. Sadece İngiltere için değil, kendine demokratik demekle kalmayan demokrasiyi gerçekten uygulayan tüm ülkeler için böyle.

Yoksa Demokratik Kongo Cumhuriyeti ya da Türkiye'de işe gireceksen adli sicil isterler.

Hatta Türkiye'de bu adli sicil kaydı meselesinde durum o kadar vahimki bir zamanlar kamu spotu adı altında -hakkında açılmış davar varsa şu numarayı ara öğren- şeklinde skeçler yayınlanıyordu prime-time reklam kuşaklarında. Kilo ile satılan eski Türk filmlerini andıran bir parodi senaryosu ile adamın rüyasına bir yerde suç işlediği ama haberi olmadığı felan giriyordu.

Kafka'nın -Dava- romanındaki gibi, işlediği suçun savcısını arayan insanların olduğu ülkelerde olur bu tür şeyler.

İngiltere'de resmi kurumlarla bir işin olduğunda Türkiye ya da Demokratik Kongo Cumhuriyeti kafasını bir kenara bırakmak ve hakkını sonuna kadar aramak senin menfaatine olur.

Vize başvurunda başarılar dilerim.
---
mehmetc

New postby istanbullondra » Wed Jan 16, 2019 12:25 pm

Merhabalar,

Umarım yeni başvurunuz olumlu sonuçlanır.

Kaynağınızdaki belirsizliği neye dayandırmışlar, gerekçe sunmuşlar mı? Ya da siz bankaya elden bir anda mı koymuştunuz kaynak açıklamadan?

Cagricetinel wrote:Tekrar Merhabalar,

Simdiden tesekkurler
istanbullondra

New postby istanbullondra » Wed Jan 16, 2019 12:29 pm

İstanbul'dan son günlerde başvuru için randevu alanlar var mı? Ne kadar süre sonraya veriyorlar tarihi?
visa4uk'de formun son kısmında buss. plana dair detayları sordugundan henüz tamamlayamadık, dolayısıyla randevu tarihlerini göremediğimiz için merak ediyoruz süreci.

Teşekkürler.

istanbullondra wrote:Merhabalar,
Şu an business planın hazırlamaya devam ediyoruz. Bu sırada da sermaye olarak göstereceğimiz paranın bankada 28 günlük süreyi tamamlamasını bekleyeceğiz. Bu durumda bir aksilik olmaz ise Şubatın ilk haftasında Istanbul'dan basvuru yapmayı düşünüyoruz, ancak yoğunluk nasıl, kaç gün sonraya randevu veriyorlar bunu merak ediyoruz.
Bir hafta sonrasına randevu almak mümkün oluyor mu? Yoksa visa4uk'den formu doldurup randevuyu şimdiden almalı mıyız?
Teşekkürler.
istanbullondra

New postby jeremy8639 » Thu Jan 17, 2019 8:07 am

tarragona wrote:
Barış wrote:Ben 14 kasımda başvurdum ankaradan türkiyeden başka başvurup sonuç bekleyen yok mu arkadaşlar?

Barış merhaba,

Ben de 14 kasımda, Madrid'den başvurdum. Büyük ihtimalle aynı günlerde sonuçlanır başvurularımız. Haberdar edelim birbirimizi sonuç geldiğinde.

Selamlar 23 kasım Istanbuldan başvurmuştum, bekliyoruz, kasım ayında başvuranlar da daha sonuç gelen yok galiba
jeremy8639

New postby ekremk » Thu Jan 17, 2019 2:59 pm

jeremy8639 wrote:
tarragona wrote:
Barış wrote:Ben 14 kasımda başvurdum ankaradan türkiyeden başka başvurup sonuç bekleyen yok mu arkadaşlar?

Barış merhaba,

Ben de 14 kasımda, Madrid'den başvurdum. Büyük ihtimalle aynı günlerde sonuçlanır başvurularımız. Haberdar edelim birbirimizi sonuç geldiğinde.

Selamlar 23 kasım Istanbuldan başvurmuştum, bekliyoruz, kasım ayında başvuranlar da daha sonuç gelen yok galiba

2 Kasım itibariyle tüm vize başvurularını home office'in tabiriyle "modernised and efficient" başvuru merkezlerine taşımışlar (https://www.gov.uk/government/news/new- ... ntres-open). Eğer başvuru süreçleri bu sebeple değiştiyse, sistemin yeni olması (tüm merkezler henüz faaliyete geçmemiş zaten), ilgili personelin eğitimi vs gibi nedenlerle sürenin uzamış olabileceğini düşünüyorum (ya da düşünmek istiyorum :) ).
ekremk

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü