Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby metinnsanalann » Wed Aug 01, 2018 5:34 am

hakankaya2020 wrote:Vizesini alan arkadaşlara hayırlı olsun dileklerimle.

Yakın zamanda İstanbul'dan başvuru yapanlar var ise ve yanıtlayabilirlerse sevinirim.
- şu anda teslim ettiğimiz evrakları eskisi gibi alıp dosyalıyorlar mı yoksa bazı vize türlerinde olduğu gibi taratıp geri mi veriyorlar?

Tüm evrakları bir düzene koyup taratıp size tekrar veriyorlar.
metinnsanalann

New postby gkhn » Thu Aug 02, 2018 11:40 am

Merhabalar 15 Mayıs'ta eşim ve çocuğumuz ile 1 Ağustos'da Istanbul'dan yaptığımız başvuru için karar verildiği (olumlu ya da olumsuz olduğu belirtilmiyor), Passback (pasaport bizde kalsın yöntemi) kullandığımız için pasaportları TLS vize merkezine getirmemizi isteyen email geldi.

Tarihleri sürekli takip eden biri olarak , bundan sonraki takipte olan arkadaşlara da faydalı olması amacıyla paylaşmak istedim.

Yine de pasaport işlemleri biraz zaman alacağı için takriben 7 gün kadar, hala net bir hareket sağlayamıyoruz ancak tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Daha önce bir dönem UK'de yaşamışlığım mevcut, IT konusunda başvurumuzu yaptık, Business plan konusunda tecrübem olduğu için danışman kullanmadık.

Umarım bu konuda ilerleyen herkes umdukları sonuçları elde eder.

Herkese iyi günler dilerim
gkhn

New postby metinnsanalann » Thu Aug 02, 2018 3:09 pm

Merhabalar,

17 Mayıs 2018 tarihli başvurum ile ilgili bugün TLS'den pasaportunuzu şu tarihe kadar getiriniz şeklinde bir mail aldım. Bu , bundan sonraki aşamada pasaportumuza vizeyi basmak üzere talep edildiğini gösteren bir mail. Ben cidden bu başvuru aşamasında ve sonrasıda çok büyük sorunlar yaşadım, atlattım. Başvuruya iyi hazırlanın, red alabilecek tüm yolları kapayın, kafa karıştırmamaya özen gösterin . ve sabırla bekleyin.

Herkese başarılar dilerim . İyi günler diliyorum.
metinnsanalann

New postby Gemekler » Thu Aug 02, 2018 7:52 pm

Herkese merhabalar,

9 mayıs İstanbul başvurum 24 temmuz da olumlu sonuçlanmıştır. Fakat ben bugün öğrendim sonucy. Tlsdeki kişi mailimi yanlış yazmış. mail gelmeme sebebi buymuş. Ben bu sorunu yaşadım. çok uzun sürdüyse tlsden verilen kağıttaki mail adresinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim nacizane fikrim
Gemekler

New postby antar » Fri Aug 03, 2018 9:31 am

Merhaba,

Son zamanlarda Passback service kullanmış arkadaşlar varsa tam olarak kaç günlük vize aldıklarını yazabilirler mi ? Bir de kaç gün içerisinde pasaportunuzu geri aldınız?
Teşekkürler
antar

New postby cvsvsvs » Fri Aug 03, 2018 1:51 pm

merhaba,
benim de 16 mayıs tarihli başvurum için bugün decision made maili geldi. ben, eşim ve iki cocugum için başvuru yapmıştım, onlar dependant olacak şekilde. ancak hem mail olarak hem de sistemde sadece benim başvuru ID'm için decision made olarak görünüyor, diğerleri statü olarak halen in progress gibi... AA başvurusunu ben yaptıgım için sadece benim sonuç mailimin gelmesi normal bir süreç midir ? yoksa teslim almak için diğerlerinin mailinin gelmesini beklemek mi mantıklı olur?
Teşekkürler
cvsvsvs

New postby borasum » Mon Aug 06, 2018 9:46 am

Merhaba, bu portala ilk postum olacak :)
Ben ve eşim Ankara Antlaşması ile benim üzerimden bir yazılım firması açarak İngiltere'ye başvuru yapmayı planlıyoruz.
Eşim de dependant olarak başvuracak bu durumda.
Ön hazırlık olarak araştırma evresindeyiz ve bir süredir bu portalı takip ediyoruz. Yazdığınız tüm yorumlar birbirinden değerli ve çok yönlendirici. Paylaşımlar için teşekkürler.

Sermaye olarak eşimin annesi yani kayınvalidem bir süre önce evini satmıştı ve bu para ile bize yani bana sponsor olacak.

İlk sorum; kendi sermayemle değil de aile sponsorluğuyla iş açacak olmam vize reddedilmesi için bir sebep mi?

Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Kayınvalidem sponsor olduğuna ve tüm masrafları karşılayacağına dair yazı mı yazmalı?

Son olarak; sponsor yazısı almak yerine, parayı üzerime alıp 6 ay sonra hesap dökümü göstererek mi başvurmalıyım?

Aslında korkum şu ki, paranın benim üzerime olmaması ve aile desteği ile açmamızdan dolayı red yemek. Sizler bu konuda ne düşünürsünüz?

Teşekkürler...
borasum

New postby Emre » Mon Aug 06, 2018 12:03 pm

@borasum

Aile desteğiyle başvuru yapmış biri olarak söyleyebilirim ki, red sebebi değildir. Bu şekilde başvuru yapan çok insan var.

Benim normalde yeterli bütçem vardı ancak garanti olsun diye bir bütçe eklemesi yapmıştım araba satışından gelen parayla.

Kayınvalidenin ev satış evraklarını ekleyip, paranın kendisinin hesabına yattığını gösterir banka hesap dökümleri ile, kayınvalidenin hesabından senin hesabına paranın transfer ediliğini gösterir hesap dökümlerini göstermen gerekiyor.

Ayrıca kayınvalidenin, parayı sana karşılıksız olarak hediye ettiğini söylediği bir yazı yazması gerekiyor. İster direkt İngilizce yazılsın, imzalasın, isterse de kendisi önce Türkçe yazsın, onu İngilizce'ye çevirin onu imzalayın.

Özetle banka hesap dökümleriyle, sponsorluk yazısının gösterilmesi şart. Öteki türlü paranın kaynağının ne olduğu belli olmayacağından red sebebi olur.
Emre

New postby metinnsanalann » Tue Aug 07, 2018 7:18 am

antar wrote:Merhaba,

Son zamanlarda Passback service kullanmış arkadaşlar varsa tam olarak kaç günlük vize aldıklarını yazabilirler mi ? Bir de kaç gün içerisinde pasaportunuzu geri aldınız?
Teşekkürler

Selam,

Passback servisinde bildiğiniz üzere onaylanırsa pasaportunuzu istiyorlar ve mail atıyorlar. Pasaportunuzu şu tarihe kadar getirmeniz gerekiyor diye, siz pasaportu verdikten 7 iş günü içinde de size geri veriyorlar (mail de bu şekilde belirtiliyor ama bazen farklılık gösteriyor.)
Last edited by metinnsanalann on Wed Aug 08, 2018 8:41 am, edited 1 time in total.
metinnsanalann

New postby borasum » Tue Aug 07, 2018 1:02 pm

Emre wrote:@borasum

Aile desteğiyle başvuru yapmış biri olarak söyleyebilirim ki, red sebebi değildir. Bu şekilde başvuru yapan çok insan var.

Benim normalde yeterli bütçem vardı ancak garanti olsun diye bir bütçe eklemesi yapmıştım araba satışından gelen parayla.

Kayınvalidenin ev satış evraklarını ekleyip, paranın kendisinin hesabına yattığını gösterir banka hesap dökümleri ile, kayınvalidenin hesabından senin hesabına paranın transfer ediliğini gösterir hesap dökümlerini göstermen gerekiyor.

Ayrıca kayınvalidenin, parayı sana karşılıksız olarak hediye ettiğini söylediği bir yazı yazması gerekiyor. İster direkt İngilizce yazılsın, imzalasın, isterse de kendisi önce Türkçe yazsın, onu İngilizce'ye çevirin onu imzalayın.

Özetle banka hesap dökümleriyle, sponsorluk yazısının gösterilmesi şart. Öteki türlü paranın kaynağının ne olduğu belli olmayacağından red sebebi olur.

Çok teşekkür ederim Emre Bey, cevap çok net oldu soru işareti kalmadı kafamda :)
borasum

New postby dario » Tue Aug 07, 2018 8:49 pm

Tekrar merhaba herkese,

Başvuru cevabımızı bekliyoruz halen ancak olur da kabul gelirse eşimin benden iki ay sonra İngiltere'ye girme durumu oluştu.

Sorum: Onaydan sonra bir ay içerisinde giriş yapamayacak dependant için giriş tarihini ileri atma talebi mümkün mü, biliyor musunuz?
dario

New postby mehmetc » Wed Aug 08, 2018 7:28 am

dario wrote:Tekrar merhaba herkese,

Başvuru cevabımızı bekliyoruz halen ancak olur da kabul gelirse eşimin benden iki ay sonra İngiltere'ye girme durumu oluştu.

Sorum: Onaydan sonra bir ay içerisinde giriş yapamayacak dependant için giriş tarihini ileri atma talebi mümkün mü, biliyor musunuz?

Biliyoruz, mümkün değil.

Onun yerine şu daha pratik bir çözüm olur:

Home Office'ten size gelen epostalarda başkasına ait BRP kartını onun yerine almanın şartları ve internette hangi formu doldurarak bunun başvurusunu yapacağın yazar. O başvuruyu yapıp eşinin BRP'sini sen alırsın, Türkiye'ye gittiğinde götürürsün ve kendisine ait BRP kartı ile istediği zaman İngiltere'ye giriş yapabilir.

Onun dışında başka yol yok. Sana ve eşine verdikleri (verirlerse) vize 1 aylık. BRP kartını almadığın sürece bu 1 ay içerisinde İngiltere'ye gelmek zorundasın. Eşin için de geçerli aynı şey.
---
mehmetc

New postby dario » Wed Aug 08, 2018 2:54 pm

Harikasınız, cevabınız için teşekkürler.
dario

New postby borasum » Wed Aug 08, 2018 8:24 pm

Merhaba herkese :)

Bir sorum daha olacak. web sitesi, mail uzantısı, şirket ismi gibi detayları başvuru yapmadan önce alsam veya hazırlasam ve akabinde iş planında bunları aldığımı / hazırladığımı yazsam ve maliyetlerini göstersem uygun olur mu?

Yoksa henüz herhangi bir alım veya hazırlık yapmadan sadece planlama olarak iş planında yazıya mı dökmeliyim?

İş planı hazırlamış arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Teşekkür ederim, iyi akşamlar :)
borasum

New postby dario » Thu Aug 09, 2018 12:06 am

Selam borasum,

Daha önceki soru ve cevaplardan bunun çok önemi olmadığı sonucuna varmıştım.

Web sitesi, email uzantısı gibi araçları reklam/iş giderleri tablosuna koyup stratejik olarak bunları yapacağınızı anlatabilirsiniz. Web sitesi mockup'ınız varsa bunun görsellerini koyabilirsiniz.

Geçici de olsa bir şirket adı seçmek iş planınızda hitap etmek için iyi olur sanıyorum.

Başarılar dilerim!
dario

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü