Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Elvin » Thu Aug 09, 2018 6:45 am

Merhaba,
Ukde varolan şirketi devralarak Ankara Anlaşmasına başvurabilşyor muyuz? Yoksa illa bir start up proje ile mi gitmek lazım?

Herkese teşekkürler
Last edited by Elvin on Mon Aug 13, 2018 5:07 am, edited 1 time in total.
Elvin

New postby erdin » Thu Aug 09, 2018 1:11 pm

Arkadaşlar, kredi borcunun olması ankara anlaşması vizesinin alınmasında sıkıntı yaratır mı?

Göstereceğim sermayemin kaynağı belli, 1.5 yıldır her ay maaşımdan biriktirdiğim hesap dökümümde görülebiliyor.

Ancak bir süredir her ay 500tl ödeme yaptığım bir de ihtiyaç kredisi borcum var.

Sermayemi tuttuğum maaş hesabım (konsolosluğua sunulacak hesap) ile kredi kullandığım hesap farklı bankalardan. Dolayısıyla kredi kullandığımı konsolosluk göremez.

Ancak bu ayki kredi ödememi, sermayemin bulunduğu maaş hesabımdan ödemiş bulundum. Konsolosluğa sunacağım bu maaş hesap özetimde şu an -500tl "kredi ödemesi" şeklinde ibare gözüküyor.

Sizce her ay ödemekle yükümlü olduğum bir borcun olması vize için sıkıntı yaratır mı? Benzer bir durum yaşayan var mı?
erdin

New postby Emre » Fri Aug 10, 2018 3:04 pm

Hayır yaratmaz.
Emre

New postby inx » Sun Aug 12, 2018 5:19 pm

Arkadaşlar merhaba,

Uzun zamandır araştırma yapıyorum, bu konunun yaklaşık olarak 2/3'sini okumuşumdur.

Başvuru konusunda sayenizde baya bir fikir sahibi oldum, başvuruyu kendim hazırlayacağım, danışman kullanmayacağım. Ancak hemen başvuramayacağım biraz daha para biriktirmemiz gerekecek bu döviz artışlarından dolayı, malum Pound/TL 8,5 bandına gelmesi hesaplarımızı alt üst etti. Bu nedenle başvurum Aralık ayından önce olamayacak.

12K sermaye göstermeyi düşünüyorum, eşimle birlikte başvuracağım, alanım IT (Yazılım - backend/frontend). Yaklaşık 14 yıl IT tecrübem var.

Tam olarak bulamadığım cevaplar şunlar;

1) 2014 yılından bu tarafa yazılım üzerine bir şirketim var, hala aktif, fakat 2017 Ekim'den beri de kurumsal bir şirkette tam zamanlı çalışıyorum. Daha önceki sayfalarda ret alanların nedenlerinden bazıları; "TR'de bir şirket deneyimin yokken İngiltere'de nasıl başaracaksın" ya da "Türkiye'deki şirketin yeterince kazanamamışken İngiltere'de kazanmayı nasıl düşünüyorsun" olmuş. Yani Türkiye'deki şirketlerin durumu malum, matrah göstermiyor kimse, bu da sanki iş biraz döngüye giriyormuş gibi görünüyor.

Şirketim hemen hep zarar gösterdi, bu nedenle şirketim var demeyi riskli görüyorum ama yok diyenler de sıkıntı yaşamış. Bu konuda ne tavsiye edersiniz?

2) Daha önce İngiltere'ye hiç gitmedim, aslında hiç yurt dışına çıkmadım. Yine önceki başvurularda ret alanların sebeplerinden biri de bu olmuş; "hiç gitmediğin ülkede nasıl iş yapmayı düşünüyorsun"

336. sayfada @Anilduru daha önce hiç İngiltere'ye gitmediği halde vizeyi aldığını yazmış.

Hani 3 günlüğüne turist vizesi alıp gideyim diyorum ama döviz zaten arşa ermiş durumda, sermayemizden baya yemiş olacağız böyle bir durumda Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?
inx

New postby mehmetc » Sun Aug 12, 2018 5:59 pm

inx wrote:Arkadaşlar merhaba,

Uzun zamandır araştırma yapıyorum, bu konunun yaklaşık olarak 2/3'sini okumuşumdur.

Başvuru konusunda sayenizde baya bir fikir sahibi oldum, başvuruyu kendim hazırlayacağım, danışman kullanmayacağım. Ancak hemen başvuramayacağım biraz daha para biriktirmemiz gerekecek bu döviz artışlarından dolayı, malum Pound/TL 8,5 bandına gelmesi hesaplarımızı alt üst etti. Bu nedenle başvurum Aralık ayından önce olamayacak.

12K sermaye göstermeyi düşünüyorum, eşimle birlikte başvuracağım, alanım IT (Yazılım - backend/frontend). Yaklaşık 14 yıl IT tecrübem var.

Tam olarak bulamadığım cevaplar şunlar;

1) 2014 yılından bu tarafa yazılım üzerine bir şirketim var, hala aktif, fakat 2017 Ekim'den beri de kurumsal bir şirkette tam zamanlı çalışıyorum. Daha önceki sayfalarda ret alanların nedenlerinden bazıları; "TR'de bir şirket deneyimin yokken İngiltere'de nasıl başaracaksın" ya da "Türkiye'deki şirketin yeterince kazanamamışken İngiltere'de kazanmayı nasıl düşünüyorsun" olmuş. Yani Türkiye'deki şirketlerin durumu malum, matrah göstermiyor kimse, bu da sanki iş biraz döngüye giriyormuş gibi görünüyor.

Şirketim hemen hep zarar gösterdi, bu nedenle şirketim var demeyi riskli görüyorum ama yok diyenler de sıkıntı yaşamış. Bu konuda ne tavsiye edersiniz?

2) Daha önce İngiltere'ye hiç gitmedim, aslında hiç yurt dışına çıkmadım. Yine önceki başvurularda ret alanların sebeplerinden biri de bu olmuş; "hiç gitmediğin ülkede nasıl iş yapmayı düşünüyorsun"

336. sayfada @Anilduru daha önce hiç İngiltere'ye gitmediği halde vizeyi aldığını yazmış.

Hani 3 günlüğüne turist vizesi alıp gideyim diyorum ama döviz zaten arşa ermiş durumda, sermayemizden baya yemiş olacağız böyle bir durumda Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

1.O konuya yani şirket sahibi olduğuna hiç girme. Eğer vize dosyanda ya da iş planında o konuyu açarsan 2 yerden gol yiyeceksin. Birincisi -hem şirketin var hem de bir yerde maaşlı çalışansın, sen İngiltere'de de bunu yaparsın, girişimciyim diyip bir yerde maaşlı çalışırsın- diyecekler. İkincisi ise -kar etmeyen şirketin sahibisin, daha kendi ülkende başarılı olamamışsın ve girmişsin bir yere çalışıyorsun- diyecekler ve bu iki nedenden her ikisinden ya da birinden dolayı red verecekler.

Vize dosyasında bu konuyu açmak demek bu konu ile ilgili belge vermek demek, bunu kastediyorum.

Bir de faydası olmayan şeyden bahsetmeye gerek yok. -Yani şirket kurdum, şu kadar zaman işlettim, gelir ve kar elde eden bir şirket haline getirdim- diyemedikten sonra bundan bahsedip soru işaretlerine kapı açmaya gerek yok.

2.Ankara Anlaşması Vizesi'ne başvurabilmek için daha önce İngiltere'de yaşamış olmak ya da gelip-gitmiş olmak gerekmiyor. Böyle bir kural yok. Bunu kısaca vurgularsan ve iş planın makul-mantıklı ise bir sorun olmaz. Daha önce İngiltere'ye gelmeden vize alanlar var.

Bu arada,

1.Maddede anlattığım gizli işçi olarak algılanmaktan dolayı red alma ve Ankara Anlaşması Vizesi muhtemel red nedenleri için şurdaki yazıma bakabilirsin:

http://www.mehmetc.com/ingiltere-ankara ... nedenleri/

Başarılar.
---
Last edited by mehmetc on Tue Jun 25, 2019 12:26 pm, edited 3 times in total.
mehmetc

New postby orduevi » Sun Aug 12, 2018 6:17 pm

@inx bence de şirketinden bahsetme ama yalan da söylememek gerekiyor başvuru formlarında. Eger sana şirket kurma tecrüben var mi diye soruluyorsa formlarda yalan söylemiş konumuna düşersin. Ayrica vize gorevlileri kimlik numarana gore bunun arastirmasini yapıyorlar mi bunu öğrenmekte gerek.

Danismanlardan ücretsiz danismanlik alip bunu sorabilirsin. Eger yalan söylediğin ortaya çıkarsa bundan sonra sana vize vermezler. Bu konu sana görüşme sırasında sorulmayacaksa ve başvuru formlarında da sorusu yoksa belirtme. Unutma ki gorusmede sorulan butun sorular ve cevapların kayıt altına alınıyor. Orda vize gorevlisi sana Turkiye'de şirket kurdunuz mu diye sorarsa yalan söylemiş durumuna düşme sakin. Danismana sormalısın bu konuyu.
orduevi

New postby inx » Sun Aug 12, 2018 6:34 pm

@orduevi ve @mehmetc teşekkür ediyorum cevaplarınız için.

Amaç tabi ki "yalan söylemek" değil burada, diğer ret nedenlerinden dolayı matrah bildiremediğim bir işimi hiç söylememek. Zaten bu işim sırasında sürekli olarak başka firmalarda ssk'lı tam zamanlı çalıştım, yani şirket dışarıya iş yaptığımda fatura kesmek için kullanıldı daha çok.

@mehmetc umarım dediğin gibi İngiltere'de daha önce bulunmamak bir sorun teşkil etmez. Hadi 3 gün turist vizesi ile gidip geleyim desem 5bin TL masrafı var, tabi bu nedenle ret alacaksam da vermem gerekecek doğal olarak.

@orduevi dediğini araştırmak gerekecek, sonuçta bu denli kapsamlı bir araştırma yaparlar mı ben de merak ettim doğrusu. Firmam LTD aslına bakarsan, yani benim TC numaramdan üzerime kayıtlı bir şirket olup olmadığını araştırmak için devlet mercilerine kadar girmeleri lazım.

Tabi ben şirketi önümüzdeki ay içerisinde devredeceğim, devrettikten sonra da eğer böyle bir araştırmaya girerlerse zaten sorulama ekranlarında da TC numaramla üzerime kayıtlı şirket çıkmayacak.

Anladığım kadarı ile işin özü, BP ve belgeler sağlam olursa bunları bahane etmiyorlar, olmazsa bunları bahane olarak kullanıyorlar.
inx

New postby inx » Sun Aug 12, 2018 9:11 pm

Şirketi söylemeyerek de bilgi gizliyor durumuna düşmek istemem, şeffaf olmam gerektiğini biliyorum.

Peki şu senaryoyu uygularsam ne gibi bir tepki alırım?

Şirketim olduğu süreçte sürekli ssk primlerim yattığı için;

"tam zamanlı çalışırken dışarıdan gelen işler de yaptım, bunun için de devlete vergi vermek için bu şirketi kurmuştum, yani şirket yaptığım ek işlerde devlete vergi vermek içindi."

ya da

"Türkiye ekonomisinde şirketlerin ayakta kalması çok zor, bu nedenle önümü görene kadar böyle bir yol izledim; hem tam zamanlı çalıştım hem de home office bir şirket işleterek piyasayı tanımaya çalıştım"

Tabi bunlar çoğaltılabilir ancak bu durumda home office memurunun tavrı ne olur sizce? Bahsettiğiniz gibi gizli işçilik durumuna düşme durumu olur mu yoksa şeffaflık adına daha mı etkili olur?
inx

New postby orduevi » Sun Aug 12, 2018 10:39 pm

@inx eksisi olan bir bilgiyi vermemek doğru olabilir ama bunu yaparken eger görüşmede sorulacak soruya doğru bilgiyi vermezsen ve bu ortaya çıkarsa cok sikintiya girersin. Seffaf olmak en iyisi derim. Senin bu durumun cok zor. Bardagin yarisi boş mu dolu mu gibi birşey. Daha once dediğim gibi danışmana sorarsan sana yorumda bulunsun; ona gore bir aksiyon alırsın.

Nusra Hanim ücretsiz danismanlik veriyor ilk yarim saat. Ona açık bir sekilde kendin basvuracagini şöyle ama onun fikirlerine ihtiyacın oldugunu da açık sekilde belirt. 3'e - 5'e bakan bir danışman degil. Biraz geç olur ama mutlaka sana zaman ayırır. Herkesin danışman bütçesi olmayabilir. Bu doğal.
orduevi

New postby mehmetc » Mon Aug 13, 2018 8:22 am

inx wrote:Şirketi söylemeyerek de bilgi gizliyor durumuna düşmek istemem, şeffaf olmam gerektiğini biliyorum.

Peki şu senaryoyu uygularsam ne gibi bir tepki alırım?

Şirketim olduğu süreçte sürekli ssk primlerim yattığı için;

"tam zamanlı çalışırken dışarıdan gelen işler de yaptım, bunun için de devlete vergi vermek için bu şirketi kurmuştum, yani şirket yaptığım ek işlerde devlete vergi vermek içindi."

ya da

"Türkiye ekonomisinde şirketlerin ayakta kalması çok zor, bu nedenle önümü görene kadar böyle bir yol izledim; hem tam zamanlı çalıştım hem de home office bir şirket işleterek piyasayı tanımaya çalıştım"

Tabi bunlar çoğaltılabilir ancak bu durumda home office memurunun tavrı ne olur sizce? Bahsettiğiniz gibi gizli işçilik durumuna düşme durumu olur mu yoksa şeffaflık adına daha mı etkili olur?

@Orduevi,

Senin maksadın ne? Adam -danışman kullanmayacağım- yazdı sorduğu soruda. Hala -danışmanına danış- demekteki maksadın nedir?

Bir de adam yazılımcı, adamın mülakata çağrılacağına seni bu kadar emin konuşmaya sevkeden şey nedir? Nerden biliyorsun? Elinde mülakata çağrılanlarla ilgili data var mı? Varsa hem kaynağı nedir hem de oranlar nedir? Oranları açıklarken de kaç yazılımcıdan kaç başvuruda kaçı mülakata çağrıldı?

inx'in durumu çok zor felan değil. Aksine, IT alanında olduğu için çoğu başvuruya göre avantajlı bile.

@inx,

Bu cümleleri tek tek alt alta yaz ve bir liste yap.

Bu listeden sadece bir cümleyi bile iş planı ya da vize dosyandaki bir yazıya koyarsan red alırsın.

Çünkü hepsi de senin lafı kıvırmaya ve sakat bir durumu kurtarmaya çalıştığına delalet edebilecek cümleler.

Hele bu önümü görene kadar lafı varya; vize memuru onun içini çok şeyle doldurur. Önünü görene kadar İngiltere'de kimbilir neler yapacaksın der, red verir.

İngiltere, kendi vatandaşlarının, bir şirkette çalışırken kendi şirketlerini kurup o şirkete iş yapmaya devam edip bu sayede vergi avantajlarından faydalanmaMAları için koskoca bir IR35'i geliştirmiş bir ülke ve devlet. Senin bu numaralarını yer mi sanıyorsun?

Yemez.

Daha önceki cevabımda yorumumu söyledim, hala aynısını söylüyorum. Senin yaptığın yalan söylemek değil. Olan birşeyden bahsetmemek.

Ki zaten şirketini devredeceğini sen kendin yazmışsın. O zaman konu tam kapanıyor.

Kafanı karıştırdıkça zaman ve para kaybediyorsun. Bahasettiğin gibi şirketini devredince zaten konu kapanıyor. İş planını yaz, vize dosyanı hazırla, başvurunu yap.

Bak, millet memleketten kaçmak için yol arıyor. Geciktiğin sürece senin gireceğin işlere başkası girecek.

Kolay gelsin.
---
mehmetc

New postby metinnsanalann » Mon Aug 13, 2018 8:51 am

Daha önce Passback servisi yapanların ne kadar süre zarfında pasaportları geri geldi ? benim şuan 6. iş günü , 7 iş günü İÇERİSİNDE göndreceğiz diye söylediler fakat hala bekliyoruz ?
metinnsanalann

New postby orduevi » Mon Aug 13, 2018 1:06 pm

@mehmetc maksadimi sorarak neden tepki verdin anlamadım? Danisman degilsin; sadece kendi vizeni almissin. Sunu hatırlaman gerekiyor ki herkesin maddi durumu, kosulu vs. başvuru sırasında eşit degil. Kimi vizeyi kolay alır, kimi red alır ama sonraki başvurusunda vizesini alır. Soruyu soran kisi herkesin fikrini almali ve son kararı kendisi vermeli. Sen @inx icin şirket kurduğundan bahsetme demissin. Bende bahsedilmesinden yana degilim ama bardağın obur tarafi da var. Burada herkes fikrini söyleyebilir ve senin yorumuna karşıt görüş belirtecekse de kimse senden izin almak zorunda degil. Once bir kendine gel.

Bana görüşmem sırasında is hayatim boyunca sadece full time olarak calisip calismadigim baska yatirim yapip yapmadigim soruldu. Bu soruya açık bir sekilde sadece full time dedim. Bende 20 yillik yazılım mühendisiyim ve oldukça yüklü bir sermaye gösterdim. Birkac yüzbin pound'dan bahsetmiyorum. Uni. Canada'da okudum. Ama mülakata cagirildim. Ayrica bu soru bana geldiginde gore @inx'e de sorulabilir. Tecrübe edinmişim ki @inx'le paylaştım.

Soru sorulursa eger sirket kurma tecrübem yok derse ne olacak? Riski nedir? Bunu ben bilemem sende bilemezsin. Ama danışmanlar ellerindeki binlerce başvuru sonucuna gore daha tecrübeli hepimizden. @inx'e danışmanla calismasini da tavsiye etmedim. Ucretsiz bilgi alabilir dedim. Ki bunu yine destekliyorum. Durumu cok spesifik @inx'in.

"inx'in durumu çok zor felan değil. Aksine, IT alanında olduğu için çoğu başvuruya göre avantajlı bile." Ayrica burada bir kavram karmaşası olmus. Ben @inx'e "Senin bu durumun cok zor." derken başvurusunun sor oldugunu degil, sirket kurulup kurulmadigini beyan etmesinin cevabinin zor oldugunu söyledim.

Neyse, bir daha gereksiz yere tepki verme lütfen. Public ortamda tartismayı seven birisi degilim.
orduevi

New postby mehmetc » Mon Aug 13, 2018 1:23 pm

orduevi wrote:@mehmetc maksadimi sorarak neden tepki verdin anlamadım? Danisman degilsin; sadece kendi vizeni almissin. Sunu hatırlaman gerekiyor ki herkesin maddi durumu, kosulu vs. başvuru sırasında eşit degil. Kimi vizeyi kolay alır, kimi red alır ama sonraki başvurusunda vizesini alır. Soruyu soran kisi herkesin fikrini almali ve son kararı kendisi vermeli. Sen @inx icin şirket kurduğundan bahsetme demissin. Bende bahsedilmesinden yana degilim ama bardağın obur tarafi da var. Burada herkes fikrini söyleyebilir ve senin yorumuna karşıt görüş belirtecekse de kimse senden izin almak zorunda degil. Once bir kendine gel.

Bana görüşmem sırasında is hayatim boyunca sadece full time olarak calisip calismadigim baska yatirim yapip yapmadigim soruldu. Bu soruya açık bir sekilde sadece full time dedim. Bende 20 yillik yazılım mühendisiyim ve oldukça yüklü bir sermaye gösterdim. Birkac yüzbin pound'dan bahsetmiyorum. Uni. Canada'da okudum. Ama mülakata cagirildim. Ayrica bu soru bana geldiginde gore @inx'e de sorulabilir. Tecrübe edinmişim ki @inx'le paylaştım.

Soru sorulursa eger sirket kurma tecrübem yok derse ne olacak? Riski nedir? Bunu ben bilemem sende bilemezsin. Ama danışmanlar ellerindeki binlerce başvuru sonucuna gore daha tecrübeli hepimizden. @inx'e danışmanla calismasini da tavsiye etmedim. Ucretsiz bilgi alabilir dedim. Ki bunu yine destekliyorum. Durumu cok spesifik @inx'in.

"inx'in durumu çok zor felan değil. Aksine, IT alanında olduğu için çoğu başvuruya göre avantajlı bile." Ayrica burada bir kavram karmaşası olmus. Ben @inx'e "Senin bu durumun cok zor." derken başvurusunun sor oldugunu degil, sirket kurulup kurulmadigini beyan etmesinin cevabinin zor oldugunu söyledim.

Neyse, bir daha gereksiz yere tepki verme lütfen. Public ortamda tartismayı seven birisi degilim.

Peki.

Fakat sadece kendi vizemi aldığım konusunda eksik bilgiye sahipsin.

Bu yazdığın son cevap aslında daha açıklayıcı ve büyük ölçüde hemfikiriz. Üslup konusunda ayrılabiliriz, kırdıysam kusuruma bakma.
---
mehmetc

New postby borasum » Mon Aug 13, 2018 7:00 pm

Merhaba arkadaşlar,
Hazırlıklara son hız devam ediyoruz :)
Niyet mektubu hakkında bir sorum olacak.

Forumda yazılanları ve diğer sayfaları okudum inceledim ancak niyet mektubu konusunda kafam karıştı.

Niyet mektubu dediğimiz şey, iş planını inceleyecek olan yetkililere hitaben yazdığımız yazı mıdır?
-Ne iş yapacağım?
-Neden İngiltere'de yapacağım? gibi soruların yanıtlarını içeren.

YOKSA

Potansiyel müşterilere gönderilmek üzere, müşteriye hitaben yazılan tanıtım yazıları mıdır?

Bu konuda daha önce niyet mektubu yazmış arkadaşlarımızdan bir kaç şey duyarsam içim çok rahat edecek :)

Şimdiden çok teşekkürler...
borasum

New postby inx » Tue Aug 14, 2018 7:14 am

Teşekkür ediyorum arkadaşlar, şimdilik ben de şirketten bahsetmemeye karar verdim.

Kafama takılan tek şey İngiltere'ye daha önce hiç gitmemiş olmak kaldı. Dediğim gibi bunun ret nedeni olan da var olmayan da. Neye göre belirlediklerini anlamlandıramadım açıkçası.

Sanırım ilk etapta BP'ye bakılıyor, eğer BP gerçekçi bir plan sunmuyorsa diret ret alıyorlar bu sebepleri de yanına ek olarak koyuyorlar ya da eksileri belirli bir seviyeye ulaşmışsa ret vermek adına "İngiltere'ye hiç gitmemişsin" ya da "daha önce kendi firmanı kurma deneyimin olmamış" gibi nedenleri ileri sürüyorlar. Çok iyi hazırlanmış bir BP'de bunları kullanamayacaklarını düşünüyorum.

Aslında bu nedenler o ret yazılarında yazdıkları "senin başvurunu bu nedenlerle reddederken insan haklarına uygun davrandığım için memnunum" cümlesine ters. Çünkü, bildiğim kadarı ile, "İngiltere'ye hiç gitmemiş olmak" ya da "kendi işini hiç kurmamış olmak" başlı başına bir bir ret gerekçesi olamaz.
Last edited by inx on Tue Aug 14, 2018 8:38 am, edited 2 times in total.
inx

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü