Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby userersin » Sat Jan 14, 2012 4:43 pm

Merhaba Royal...

Bende yazilim uzerone ozellikle mobile app uzerine calismalar yapablmek icin arastirma yapiyorum rica etsem is palanini benimle paylasabilirmisin ? benim tr dede bir sirketim var oradada acmak istiyorum nasil olur sureler nasil bilgi toparlamaya calsiyorum.

royal_blue wrote:Merhaba arkadaslar,

27 temmuz carsamba gunu vize basvurusu yaptım, bir hafta sonraki carsambaya istanbul konsoloslugunda mulakata cagırdılar, mulakat yarım saat civarı surdu, ardından 1 yıllık vizeyi vereceklerini soylediler, ertesi gun yani persembe gunu worldbridge den pasaportumu 1 yıllık vize basılmış şekilde aldım, 2 arkadas aynı sekilde basvurduk ikimiz de bir haftada vizeyi aldık, sürec te yasadıklarımızı birilerine faydası dokunabilir diye yazmak istiyorum,

business planı hazırlarken forumdaki ornek business planı kendime template olarak baz aldım,
ayrıca paloalto business plan pro isimli bir program var bu programı da kullanarak icerisindeki ornek business planlara baktım ve bazı kısımları ordan aldım (http://www.bplans.co.uk/ gibi bircok site var)
bilgisayar muhendisiyim, yazılım sirketi kurup proje bazlı calısmak gibi bir hedefim var, ingilterede yapılacak iş ile ilgili ve mezuniyet, burdaki calıstıgımız şartlar vs hepsinin vizeyi alırken etkisi vardır diye düşünüyorum,
verdigimiz belgelere gelince,

-turist vizesine basvuruken sirketten hangi belgeler alınıyor ise onları aldık(bordrolar, sirket surkileri vs vs ne gerekiyorsa)
-diploma, egitim sertifikaları, katılım belgeleri vs ne varsa topladık,
-detaylı cv,
-2 adet ingilizce referans mektubu, biz ikisini de suanki sirketten aldık
-nufus kayıt ornegi(kesin gerekli mi bilmiyoruz ama verdik)
-banka hesap cuzdanları ve diger finansal destekleyici belgeleri ekledik,
-ingilizce belgeleri(bende toefl vardı, arkadasım da ise toiec vardı, okuldan bu yonde kagıt falan almadık, diplomada yoktu aslında sadece gecici mezuniyet belgesi vardı, mezuniyet belgesinde bilgiler parantez icinde hem ingilizce hem tr yazıyordu, mulakatta da bolumun ingilizce oldugunu belirttik ),
-eski pasaport(sadece birkaç schengen vardı)
belgelerin hangileri gereklidir hangileri degildir bilmiyorum, ama biz bunları verdik, ne kadar cok belge ile desteklense o kadar iyi olur diye dusunuyorum,

benim tavsiyem şu, eğer üniversite mezunu iseniz, ingilizce durumunuz iyi ise, internetten arastırarak kendim yapabilirim diyorsanız danışmanlık almadan, avukat vs tutmadan tek basınıza basvurup vizeyi alabilirsiniz, bu durumda red alınırsa eger itiraz ederken avukat tutmak vs daha mantıklı gibi geliyor,
diger durumlarda danısmanlık almak faydalı olabilir diye dusunuyorum, zira bizden once bir arkadas vardı internet kafe acmak icin basvurmus, burda internet kafesi varmıs, vizeyi alamadı, oda herseyi kendi hazırlamıstı,
ama sonuc olarak danısmanlık alıp almamak, avukat tutup tutmamak sizin karar vereceginiz birşey, biz herhangi bir masraf yapmadan basvurup aldık (danısmanlık sirketleri avukat dahil 700-2000 pound gibi bir rakam istiyor), unv mezunu olup avukatla basvuru yapıp alanda vardır, red alanda vardır, ilkokul mezunu olup herseyi kendisi hazırlayıp alanda vardır, red alanda vardır,

biz hicbir belgeyi notere onaylatmadık, orjinal belgeleri verdik, ayrıca ek olarak normal fotokopilerini de verdik, worldbridge orjinal belgelerin fotokopisi olması gerektigini soyluyor, cunku orjinal belgeleri geri veriyorlar, sirket sirkuleri vs gibi belgere geri almaya gerek olmadıgından onların fotokopisine de gerek yok, yani geri almak istediginiz belgelerin(diploma, sertifika vs) bir fotokopisi ile basvuru yapın, ayrıca basvururken normal vesikalık(biometrik falan degil) resim de lazım, resim goturmezseniz worldbridge orda ucret karsılıgında cekiyor,

ek olarak
--2 kisi aynı sirkete ortak olarak basvuru yapmadık, bu sekilde olmuyormus, ikimiz de ayrı ayrı sirket kurmak icin basvurduk,

--ben daha once turistik amaclı gecen sene ingiltereye gidip gelmistim, arkadasım ise daha once ingiltereye gitmemiş idi, bu durumdan ingiltere de daha once bulunup bulunmamanın etkisi olmadıgını cıkarabiliriz

--mulakat icin
Mulakat konusma havasında geciyor, zaten belgeleri vs incelemişler, konsolosluk gorevlisi ingilizce soruyor, yanında ki türk gorevli ise turkceye çeviriyor, soruların bazılarını ingilizce bazılarını turkce cevapladım, mumkun oldugunca kısa cevaplar verdim,

sorulardan aklıma gelenler,
-ne iş yapacaksın,
-yapacagın iş için gerekli kosulları sağlıyormusun,
-hangi sirkette calısıyorsun,
-ingilizce durumun nasıl,
-diyelim ki vizeyi aldın şirketini kurup işe nasıl başlayacaksın yani nasıl bir strateji izleyeceksin(business plandaki marketing stratejiyi biraz anlattım)
-turkiyede daha once bir sirket kurma girisimin oldu mu
-kuracagın sirket firmalara mı hitap edecek yoksa kişilere mi
-ingiltere de sirketlerle irtibata gectin mi(gecmedim ama arkadaslarla konustum dedim)
-burdaki şartların gayet iyi bu şartları bırakıp sonu belli olmayan bir şeye neden gidiyorsun gibi son bir soru sordu

faydalandıgımız kaynaklar,

http://www.bplans.co.uk/
http://ankaraanlasmasi1963.co.uk/index.html
google da aratınca da bircok site cıkıyor ama yukarıdaki siteyi cok faydalı bulduk,

herkese bol şans,
userersin

New postby Cankat Işık » Tue Jan 17, 2012 1:47 pm

İnsanlar iş planları çok fazla kişisel ve özel bilgi içerdiğinden dolayı paylaşmak istemeyebilrler.
Zaten internette kendinde bulabiliyorsun.
Cankat Işık

New postby based » Tue Jan 17, 2012 1:56 pm

Ankara anlasmasi uzatmasi icin kendisi basvuru yapan var mi?
Cogu kisi muhasebecisini kullanip basvuruyor, ama ben kendim basvurmak istiyorum, boyle basvuran baskalarida varsa.
based

New postby Nova » Fri Jan 20, 2012 2:29 pm

Cankat Işık wrote:Sonunda vize alanlar kervanına katıldım.

Tebrikler arkadasim.
Nova

New postby Nova » Fri Jan 20, 2012 2:41 pm

htc wrote:Herkese Merhaba,
Ben Ankara Anlasmasi ile ilk yilimi doldurdum simdi 3 yillik icin basvurumu yapacagim. Ilk yil avukat araciligi ile yapmistim ama simdi kendim yapmayi planliyorum.. Acaba son zamanlarda basvurusunu benm gibi kendi yapmak isteyen kimseler var mi aranizda eger oyle ise bilgi alisverisinde bulunmak isterim..
Tesekkurler simdiden..

Asil uzatimda danisman kullanilmasi gerek bence. Bu aralar kime rastlasam uzatimdan red aldim diyor. Hukumetin yabancilardan kurtulma politikasi iyice azitti. Oyle sudan sebepler ile donmeye basladi ki Home Office, bazi arkadaslar vazgecip TC'ye dondu. Bir ornek:

Arkadas bir adam ile is yapiyor ve fatura vs kesiyor haliyle. Adam Ingiliz emlakci.
Sonra arkadasin kalacak yer ihtiyaci oluyor ve aklina bu musterisi geliyor bana yer bulur diye.
Adam da diyor ki ev dolu ama benim kendi evim var sana kiralayayim diyor ve cocuk adama kiraci oluyor.

Home Office'in uzatim reddi icin siraladigi 14 maddeden bir tanesi nazik bir dille kabaca sunu soyluyor: Daha once fatura kestiginiz birinin evini kiralamissiniz, bu da sizin bu insan ile onceden tanisik oldugunuz ve sadece duzmece bir fatura duzenlediginizi dusunmeme sebep oldu. Arkadasim olmasa belki diyecegim. Cocuk yemin ediyor abi tanimaz etmezdim diye.

Bir diger sebep de bir defa red aldiktan sonra artik is mahkemelere kaldigindan artik is avukatlara, barristerlara kaliyor. Veee surpriz: birakin avukati tutmayi gorusme randevusu icin (danismak icin) 150-160 pound isteyeni var. Tutmak ise 2000 den basliyor. Is buralara gelmeden 500 civari bir sey verip isi saglama almakta fayda var diye dusunuyorum.

Benim uzatim Mayis'ta ama ben simdiden eski gocmenlik danismanim ile anlastim. (Deniz GOK) Arayin bir sorun bence, ne kaybedersiniz ki?
Nova

New postby Nova » Fri Jan 20, 2012 2:45 pm

based wrote:Ankara anlasmasi uzatmasi icin kendisi basvuru yapan var mi?
Cogu kisi muhasebecisini kullanip basvuruyor, ama ben kendim basvurmak istiyorum, boyle basvuran baskalarida varsa.

Burada dikkat edilmesi gereken bu muhasebecilerin bazen Home Office yetki belgeleri olmuyormus, o zaman hem onlarin hem bizim yaptigimiz suc olabilirmis. Bir de asil isleri muhasebe oldugundan Home Office mantigini cok da iyi bilmiyorlar bence. Benim en yakin arkadasim muhasebeci mesela ama ben onun yerine yetki belgeli gocmenlik uzmani ile calisacagim. 4 ay kaldi benim de +2 yillik uzatima.

Ama aylar oncesinden beraber ilerliyoruz, banka hesaplari nasil olsun, sirket kayitlari nasil tutulsun, neleri saklayalim nelere ihtiyac olacak vb. Hic akliniza gelmeyen seylerde onerilerde bulunuyorlar vs.

Saygilar.
Nova

New postby Cankat Işık » Fri Jan 20, 2012 7:59 pm

@ Nova

Çok sağol hocam. Maalesef 1 senelik vize aldım.sonu hayırlı olsun diyorum.
Vize uzatımındaki olumsuzluk yaşayan arkadaşların durumunu anlatınca biraz dumura uğradım açıkçası.
Ama bize tedbirli olmamız konusunda uyarıp,tecrübelerini paylaştığın için sana çok teşekkür ederim.
Cankat Işık

New postby Cankat Işık » Fri Jan 20, 2012 8:02 pm

Bende (Deniz Gok) onu aramayı düşünüyorum vize uzatımı zamanı geldiğinde.
Cankat Işık

New postby molgun » Sat Jan 28, 2012 8:52 pm

Selam,

Christmas dan once ECAA1 Turkish Workers vizesine basvurdum ve hala bir haber alamadim. Royal mailden dokumanlarimin ulastigina dair dogrulamayi aldim fakat Home Ofis den herhangi bir referans numarasi gelmedi. Home ofis belgelerimin ulastigina dair bir referans numarasi gonderirmi? Bunun yanisira vize alma suresi ne kadardir?

Tesekkurler

olamalam wrote:@onders

Ben gecende ECAA1 ile extension aldim. Bana belgelerimi geri yolladiklari zarfin icinde boyle bir mektup da vardi. Sana su tarihler arasi icin vize veriyoruz, bu sure icerisinde suanda calismakta oldugun sirket harici bir yerde calisamazsin gibi aciklamalar yaziyordu.

Tier1 alirken de boyle bir mektup aldim diye hatirliyorum ama onu police registrationda sormamislardi. Sen bir de buraya sor bi, acaba digerlerinden boyle bir mektup istemisler mi?
http://www.alaturkalondra.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=326

Sana basvururken yolladigin belgeleri geri yolladilar degil mi? O zarfin icerisinden boyle birsey cikmadi mi?

Bir de police registration'u yaptirabildin anladigim kadariyla. Yaptirdiysan dert etme derim. Bundan sonraki police registration'larini lokal polis karakollarinda yaptiracaksin. Oralarda boyle problemler cikmaz.

illa ki mektubunu cok merak ediyorsan UKBA'ya mail at derim.
molgun

New postby olamalam » Thu Feb 02, 2012 1:01 pm

@moldun,

bana 1 haftada vizeyi vermislerdi, muhtemelen 2-3 gun icinde de posta kutuma ulasti. referans numarasi hatirlamiyorum.
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Volkan » Sun Feb 26, 2012 10:00 am

Merhaba,

Ben Tier 1'den ECAA2'ye gecis yapmayi planliyorum. Basvuru formunu ve basvuran arkadaslarin belirttikleri belgeleri inceledim. Finansal durumu kanitlamak icin gerekli hesap ekstreleri icin geriye dogru bir sure ve belli bir miktarin ustunde olmasi gibi bir kriter goremedim. Emin olmak icin sormak istedim. Bilgisi olan var mi acaba?

"Evidence of your finances and your investment in the business, such as UK or overseas bank statements, overseas money transfers, and bank loans."

Tesekkurler.
Volkan

New postby juutaa » Thu Mar 01, 2012 7:35 pm

slm arkadaslar.Benim bir sorunum var.Avukatlari ariyorum ama maalesef benim konu da bir fikir sahibi degiller.

Ben 4'5 yildir burada yasiyorum.Ogrenci vizesiyle geldim.Bu sure zarfinda bakici olarak calistim.Yasli bakimi.1 sene calistigim kisi tam ben Ecaa1 calisma vizesine basvuracakken vefat etti.Sonra ben tekrar bakicilik isi buldum.Bu baktigim kisidede ayni hastalik vardi.1 sene calistiktan sonra 5 ay once de calisma iznini aldim.Ancak baktigim kisi 3 gun once vefat etti.Simdi ben bu durumda ne yapacam?Isimi kaybettim.Vize durumum gecerli olurmu.Bu meslekte 2,5 sene tecrubem var.Bakici olarak bi is bulsam kalabilme hakkim var mi? yada yoksa bu ulkeyi nezaman terketmeliyim? ankara anlasmasi business kesinlikle dusunmuyorum.bildiginiz bana yardimci olabilecek bir avukat var mi? yada bu konu hakkinda ne dusunuyorsunuz?
juutaa

New postby polatolu » Thu Mar 01, 2012 7:51 pm

Merhaba @juutaa,

Forumdaki onceki post'larda gormussundur. Eger gorusmediysen Deniz Gok ile iletisime gecmeni oneririm. Vizeler hakkinda oldukca deneyimli bir avukattir.
polatolu

New postby Nova » Tue Mar 06, 2012 10:28 am

Arkadaslar bu financial kisimlarina cok dikkat etmek lazim. Bir dolu sudan sebepler buluyorlar. Her satirin aciklamasini istiyorlar vs. Kovalamak istiyorlar herkesi. :)

Volkan wrote:Merhaba,

Ben Tier 1'den ECAA2'ye gecis yapmayi planliyorum. Basvuru formunu ve basvuran arkadaslarin belirttikleri belgeleri inceledim. Finansal durumu kanitlamak icin gerekli hesap ekstreleri icin geriye dogru bir sure ve belli bir miktarin ustunde olmasi gibi bir kriter goremedim. Emin olmak icin sormak istedim. Bilgisi olan var mi acaba?

"Evidence of your finances and your investment in the business, such as UK or overseas bank statements, overseas money transfers, and bank loans."

Tesekkurler.
Nova

New postby based » Thu Mar 08, 2012 11:47 am

Sadece Ankara anlasmasi vizesi ile ilgili degil ama genel olarak vize uzatmak icin belgelerimizi gondedigimizde, basvurunun degerlendirilmesi suresince yasal olarak eski durumumuzun korundugunu duymustum (veya okumustum). Bu durumu calistigim agency'e ispatlamam gerekiyor (bu konuda sifir bilgi sahibiler ve bu konuda cok defansifler ne yazikki)

Size sormak istedigim BorderAgency'nin sitesinde bu konuda bilgi bulabilen var mi? Border Agency'den bu konuda bir belge isteyebilir miyim? Ilk asama olarak muhasebecimden alacagim belge ile sansimi deneyecegim ikna etmek icin.

Tesekkurler
based

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü