Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby istanbullondra » Mon Jun 17, 2019 8:49 pm

Merhaba,
1. Elden yatırılan tutarlar çok büyük meblağlar değilse problem olmaz. Ekstra açıklama yapmaya gerek yoktur. Bizde de benzer bir durum vardı maaşla ilgili resmi yatan ve elden alınan para olarak. Elden yatırdığımız 8000TL altı tutarlar için kendi başvurumuzda yapmadık bir açıklama.
Yine de bir açıklama yapacaksanız, post-it ile değil de cover letterınızda o tarihleri belirterek detaylandırabilirsiniz.
2. Araba satışı ile ilerleyip size verilecek paranın tamamını bir kerede göstermeniz mümkün değil mi? Paranın kaynağını tek bir kerede açıklamış olurdunuz.
3.Biz de unmarried partner olarak başvurduk.
Burda kritik belge tarihçeli yerleşim yeri(belgenin ingilizce çevirisi) burakt'nin de belirttiği gibi. Biz de su ve elektrik faturası vardı isimlerimize. Ama sizde de ödeme dekontları destekleyici olabilir, koyun derim.
Eski tarihli whats app yazışmalarımızın 1-2 tanesinin de screen shotlarını alıp tercüme edip koymuştuk.
Sosyal medya paylaşımlarınız var ise onlar da faydalı olur.
Unmarried partner başvurularında ilişkinizin gerçekleğinden şüphe duymamaları önemli.
4. Her işin muhtevası farklı, detaylarınız tabii henüz net değil ama biz de ikimiz için 14bin para göstererek (Bunun 2bini sermaye home office, geri kalanı da geçim masrafları) aldık.
Hesaplama yaparken su guidedan faydalandık.
Aşağıda link de paylaşıyorum. Sayfa 15-16'da 79-92 maddeleri arasında dependentlar için tahmini ne kadar para göstermek gerekire dair bilgi var.
Maintenance Requirement’ on Skilled Workers and Students (Dependants) Guidance:
https://assets.publishing.service.gov.u ... 3-2019.pdf
Ve cover letterda da bu kaynağı referans koyarak bu para bize yeterli olacaktır diye belirttik.

Kolay gelsin.

yigitrader wrote:Merhaba,
Öncelikli olarak forumda bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkese sonsuz teşekkürler. 300sayfa kadar tek tek okuduktan sonra cevabını bulduğum kadar bulamadığım sorularım da var;
1) Ben maaşımın büyük kısmını elden teslim alıyorum, hesaba atm den her ayın 5-10u arasında yatırıyorum. Doalyısıyla her ayın 1-2 si gibi şirketin maaş diye yatırdığı tutar + 5-10u arası da elden verdikleri ve benim ATM den yatırdığım tutar söz konusu. Dolayısıyla 6 aylık hesap dökümü aldığım zaman bu para girişleri görülecek, bu durum sorun olur mu? Sorun olmaması adına kimi arkadaşlar evraklar üzerinde post-it le açıklamalar yapmış o şekilde açıklama yapmam hesaba her ay benzer tutarda para girişi olması soru işaretlerini ortadan kaldırır mı? Yoksa şirketten mutlaka maaş yazısı mı almak lazım?
2) Yüksek lisansımı Londra'da yapmıştım ve uzun zamandır aslında aklımda kalıcı olarak dönmek vardı ancak Ankara A. fikri çevremdeki arkadaşlarımın bu yolu tercih etmesinden sonra gelişti. Birikim yapmak amaçlı, aylık olarak 6bin-7bin tl kardeşimin hesabına para gönderiyordum, bu parayı da annem ev alarak değerlendirdi ancak alım/satım kısımlarıyla uğraşmamak adına evi annemin kendi üstüne almasını istemiştim. Şuan AA başvurusu fikri yeşillenince haliyle sermaya gerekiyor ve hesabımda göstereceğim tutarı da sanırım net bir şekilde açıklamam lazım. Aile bireylerinden hediye yazısı ile para alınabildiği postlarını okudum ailemin bana geri ödeyeceği tutar 100bin tl. Sanıyorum senelik hesap dökümü alıp bakın ben kardeşimin hesabı üzerinden aileme yollamıştım şimdi bana geri gönderdiler demem çok yeterli tatmin edici bir çözüm değil. Alternatif yol olarak düşündüğüm çözüm annem arabasını sayıp 60bintl gibi bir tutarı satış belgeleriyle beraber hediye yazısıyla bana eft yapsa 60bin tl lik kısmı bununla belgelemiş olsam? 40bin tl lik kısım için de kardeşime düğün sürecinde yardımcı olmuştum hesap dökümümde gönderilerim aylık olarak var o da altınlarını bozdurdu 40bintl tutarında kuyumcudan fatura da aldı bana borcunu gönderdi desem mantıklı bir çözüm olur mu?
3)3 yıldır beraber yaşadığım sevgilim için de depandant başvurusu yapmayı planlıyoruz. 2 yıl boyunca aynı evde yaşadığımızı kanıtlamamız gerekiyormuş, bunun için ikametgah yeterli midir? yoksa elektrik/doğalgaz faturalar benim üzerime ancak ödemeler onun hesabından yapılıyor bu yapılan ödemelerin dökümünü almak geçerli olur mu? Bunlar yeterli midir?
4)Partner olarak başvuru yapacak olan kişinin hesabında para olmasının forumda okuduğum kadarıyla herhangi bir + sı yok sonuç olarak finansal yeterliliğini ve depandant a bakabileceğini belgelemesi gereken kişi benim. Başvuru aşamasına kadar hesabımda 17k GBP gibi bir tutar olacaktır. Henüz BP yi yazmaya başlamadım ancak finansal danışmanlık başlığı altında oluşturmayı düşünüyorum ve homeoffice olarak planlıyorum. 17kGBP benim ve partner visa başvurusu için yeterli olacak mıdır? Yoksa bu tutarı arttırmak için Partner ın hesabında bulunan tutarı bana EFT edip hediye mektubu yazması daha mı doğru olur?
5)Meslek olarak 5 yıllık FX&Futures Traderım. Çevremde süreci tamamlayan neredeyse tüm arkadaşlarım ve forumda gördüğüm bir çok kişi IT sektöründen. Finansal piyasalarda çalışmış ve bu sürece girmiş/tamamlamış arkadaşlar varsa tavsiyelere açığım.

Şimdiden katkınız için teşekkürler.
istanbullondra

New postby yigitrader » Tue Jun 18, 2019 6:14 am

@Sensen açıklamanız için teşekkürler. Dediğiniz gibi arabayı üzerime devralıp direk kendim satışını yaparsam sanırım değerlendirme açısından daha sağlıklı (sade) olacak. Kardeşimden alacağım tutar için de kendisine yaptığım EFT lerin dökümü ve alacağım yazı sanırım yeterli olacaktır.

@burakt ilişkiyi kanıtlamak adına verdiğiniz açıklayıcı örnekler için teşekkürler, gerçekten çok faydalı oldu. Finansman konusunda, forumda genelde okuduğum kendi başıma göstereceğim tutar sanıyorum yeterli olacaktır, ve okuduklarımdan yanlış anlamadıysam şirket hesabından kendi bireysel hesabımıza yaptığımız maaş ya da dividend gönderileri için bir vergi ödüyoruz, bu nedenle sanırım yeterin üzerinde ki kısmı sermaye olarak gösterip onun üzerinden de 20% vergi ödemek yerine o miktarı BP dışında tutup kullanmak daha mantıklı olacak.

@istanbullondra elden hesaba yatırdığım tutarlar düzenli olarak aylık 10binTL nin üzerinde dolayısıyla bunu mutlaka sizin de dediğiniz gibi cover letterla izah etmem gerekli. Daha önce şirketten kredi kullanacağım diyerek maaş yazısı alabilmiştim İlgili Kuruma başlığı altında aynı bahaneyi kullanarak (yöneticileri kıllandırmadan :) ) maaş yazısı alırsam o da sanıyorum destek oluşturur. Fikrinizi almak için soruyorum bu yazacağım cover letterda resmi olarak yatan tutar elden yatırdığım tutar detaylarını paylaştığım gibi sizce aylık kredi kartı ödemelerimi de paylaşsam destekleyici olur mu? Her ay resmi olarak hesaba yatan tutarın üzerinde sadece kredi kartı ödemesi olması hımmm evet dediği gibi demek ki şirketi buna elden ödeme yapıyor fikrini destekler mi?
Sadece araba satışı üzerinden maalesef ilerleyemiyorum çünkü oradan gelecek olan tutar 65bin civarında ama en azından bu aldı/verdi silsilesini sadeleştirmek adına @Sensen in de dediği gibi arabayı kendi üzerime alıp satışını kendim yapsam diye düşünüyorum en azından bu şekilde arabamı sattım işte buyrun bu belgeleri diyerek 65bin lik tutarı açıklarım geri kalan tutar için de kardeşime EFT yaptığım için gönderimlerimin dökümünü alabilirim ve o da borç aldım geri ödedim diye yazı verebilir.

Sürecin daha çok başında sayılırım ama şahsi fikrim bu süreç ağırlıklı olarak psikolojik bir süreç. Sürecin daha en başında, karar aşamasında bile insan çok fazla gelgit yaşıyor o nedenle benim için forumda tek tek okuduğum her bir post inanılmaz destekleyici oldu. Sürece başlarken herkesin benzer sorunları yaşaması, en kötüsü dediğim red alanların bile pes etmediğini burada paylaşımda bulunanların desteklediğini görmek ve sonrasında pes etmeyerek itirazla kabul almaları, cidden insan okurken bile o heyecanı hissediyor. Mental olarak kesin karar verdiğim bu hikayenin sonu dilerim benim için de iyi sonuçlanır.
Tekrardan herkese çok çok teşekkürler.
yigitrader

New postby ank2uk88 » Tue Jun 18, 2019 7:32 am

istanbullondra wrote:Merhaba,
1. Elden yatırılan tutarlar çok büyük meblağlar değilse problem olmaz. Ekstra açıklama yapmaya gerek yoktur. Bizde de benzer bir durum vardı maaşla ilgili resmi yatan ve elden alınan para olarak. Elden yatırdığımız 8000TL altı tutarlar için kendi başvurumuzda yapmadık bir açıklama.
Yine de bir açıklama yapacaksanız, post-it ile değil de cover letterınızda o tarihleri belirterek detaylandırabilirsiniz.
2. Araba satışı ile ilerleyip size verilecek paranın tamamını bir kerede göstermeniz mümkün değil mi? Paranın kaynağını tek bir kerede açıklamış olurdunuz.
3.Biz de unmarried partner olarak başvurduk.
Burda kritik belge tarihçeli yerleşim yeri(belgenin ingilizce çevirisi) burakt'nin de belirttiği gibi. Biz de su ve elektrik faturası vardı isimlerimize. Ama sizde de ödeme dekontları destekleyici olabilir, koyun derim.
Eski tarihli whats app yazışmalarımızın 1-2 tanesinin de screen shotlarını alıp tercüme edip koymuştuk.
Sosyal medya paylaşımlarınız var ise onlar da faydalı olur.
Unmarried partner başvurularında ilişkinizin gerçekleğinden şüphe duymamaları önemli.
4. Her işin muhtevası farklı, detaylarınız tabii henüz net değil ama biz de ikimiz için 14bin para göstererek (Bunun 2bini sermaye home office, geri kalanı da geçim masrafları) aldık.
Hesaplama yaparken su guidedan faydalandık.
Aşağıda link de paylaşıyorum. Sayfa 15-16'da 79-92 maddeleri arasında dependentlar için tahmini ne kadar para göstermek gerekire dair bilgi var.
Maintenance Requirement’ on Skilled Workers and Students (Dependants) Guidance:
https://assets.publishing.service.gov.u ... 3-2019.pdf
Ve cover letterda da bu kaynağı referans koyarak bu para bize yeterli olacaktır diye belirttik.

Kolay gelsin.

yigitrader wrote:Merhaba,
Öncelikli olarak forumda bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkese sonsuz teşekkürler. 300sayfa kadar tek tek okuduktan sonra cevabını bulduğum kadar bulamadığım sorularım da var;
1) Ben maaşımın büyük kısmını elden teslim alıyorum, hesaba atm den her ayın 5-10u arasında yatırıyorum. Doalyısıyla her ayın 1-2 si gibi şirketin maaş diye yatırdığı tutar + 5-10u arası da elden verdikleri ve benim ATM den yatırdığım tutar söz konusu. Dolayısıyla 6 aylık hesap dökümü aldığım zaman bu para girişleri görülecek, bu durum sorun olur mu? Sorun olmaması adına kimi arkadaşlar evraklar üzerinde post-it le açıklamalar yapmış o şekilde açıklama yapmam hesaba her ay benzer tutarda para girişi olması soru işaretlerini ortadan kaldırır mı? Yoksa şirketten mutlaka maaş yazısı mı almak lazım?
2) Yüksek lisansımı Londra'da yapmıştım ve uzun zamandır aslında aklımda kalıcı olarak dönmek vardı ancak Ankara A. fikri çevremdeki arkadaşlarımın bu yolu tercih etmesinden sonra gelişti. Birikim yapmak amaçlı, aylık olarak 6bin-7bin tl kardeşimin hesabına para gönderiyordum, bu parayı da annem ev alarak değerlendirdi ancak alım/satım kısımlarıyla uğraşmamak adına evi annemin kendi üstüne almasını istemiştim. Şuan AA başvurusu fikri yeşillenince haliyle sermaya gerekiyor ve hesabımda göstereceğim tutarı da sanırım net bir şekilde açıklamam lazım. Aile bireylerinden hediye yazısı ile para alınabildiği postlarını okudum ailemin bana geri ödeyeceği tutar 100bin tl. Sanıyorum senelik hesap dökümü alıp bakın ben kardeşimin hesabı üzerinden aileme yollamıştım şimdi bana geri gönderdiler demem çok yeterli tatmin edici bir çözüm değil. Alternatif yol olarak düşündüğüm çözüm annem arabasını sayıp 60bintl gibi bir tutarı satış belgeleriyle beraber hediye yazısıyla bana eft yapsa 60bin tl lik kısmı bununla belgelemiş olsam? 40bin tl lik kısım için de kardeşime düğün sürecinde yardımcı olmuştum hesap dökümümde gönderilerim aylık olarak var o da altınlarını bozdurdu 40bintl tutarında kuyumcudan fatura da aldı bana borcunu gönderdi desem mantıklı bir çözüm olur mu?
3)3 yıldır beraber yaşadığım sevgilim için de depandant başvurusu yapmayı planlıyoruz. 2 yıl boyunca aynı evde yaşadığımızı kanıtlamamız gerekiyormuş, bunun için ikametgah yeterli midir? yoksa elektrik/doğalgaz faturalar benim üzerime ancak ödemeler onun hesabından yapılıyor bu yapılan ödemelerin dökümünü almak geçerli olur mu? Bunlar yeterli midir?
4)Partner olarak başvuru yapacak olan kişinin hesabında para olmasının forumda okuduğum kadarıyla herhangi bir + sı yok sonuç olarak finansal yeterliliğini ve depandant a bakabileceğini belgelemesi gereken kişi benim. Başvuru aşamasına kadar hesabımda 17k GBP gibi bir tutar olacaktır. Henüz BP yi yazmaya başlamadım ancak finansal danışmanlık başlığı altında oluşturmayı düşünüyorum ve homeoffice olarak planlıyorum. 17kGBP benim ve partner visa başvurusu için yeterli olacak mıdır? Yoksa bu tutarı arttırmak için Partner ın hesabında bulunan tutarı bana EFT edip hediye mektubu yazması daha mı doğru olur?
5)Meslek olarak 5 yıllık FX&Futures Traderım. Çevremde süreci tamamlayan neredeyse tüm arkadaşlarım ve forumda gördüğüm bir çok kişi IT sektöründen. Finansal piyasalarda çalışmış ve bu sürece girmiş/tamamlamış arkadaşlar varsa tavsiyelere açığım.

Şimdiden katkınız için teşekkürler.

Cok degerli bilgileriniz icin tesekkurler gercekten hem sizin hem de burakt`nin. Biz de unmarried partner olarak basvurduk ancak once ben tek basvurdum, sonra kiz arkadasima yeni basvuru yaptik beklemedeyiz. Kiz arkadasim yabanci oldugu icin onun e devlet sistemi vs giris onceligi yok. Biz sadece muhtardan imzali ikamet belgesi aldik, ayri ayri adimizi gosteren. Ikisinde de ayni adresler yaziyordu yeterli olur diye dusunduk. Tarihceli almamiz bu sebeple mumkun olamadi yabanci oldugundan. Ayrica insagram fotolari bolca koyduk aciklamali tarihli, ve isten ciktigim icin tazminatimi, hesabima gelen freelance isin parasini da aktarip, partnerim icin kaynak olarak 2000 gbp gosterdim.

Sizce dedigim belgelerle herhangi bir sikinti olur mu? Sizin dediginiz tarihceli belge vermedik cunku, kira sozlesmesi de vermedik sadece benim adim yazdigi icin. Suphe uyandirir diye dusundum.

Herkese bol sans ve degerli bilgileriniz icin tesekkurler.
ank2uk88

New postby burakt » Tue Jun 18, 2019 11:04 am

Çok sevindim arkadaşlarınızın da dün olumlu sonuç almasına.

Nişanlım da ayrıca teşekkür ediyor. Çok stres olmuştu kendi pasaportu benimkiyle birlikte gelmeyince; ama sizin paylaşımlarınız sayesinde daha rahat geçirdi bu bekleme sürecini.

Bu forumun PM özelliği çalışmıyor ama dilerseniz buraklondra [at] yandex [.] com adresinden bana eposta ile ulaşabilirsiniz.

Selamlar, sevgiler...

istanbullondra wrote:Valla şu saate kadar bir türlü giremedim foruma. Az önce arkadaslarımdan haber alınca size haber vereyim diye girdim, şimdi mesajınızı görünce inanılmaz mutlu oldum.
Hayırlı olsun.
Onlarda da kız arkadaşına saat 3 gibi mail gelmiş, gidip almışlar olumlu sonucu.
Dediğiniz gibi iş alanları birbiriyle temas halinde, haberleşmek üzere, selamlar :)

burakt

New postby burakt » Tue Jun 18, 2019 11:13 am

Finansmanla ilgili sorunuza dair...

Ben yaklaşık 16k GBP olan sermayenin yarısını şirket sermayesi olarak göstererek ona göre BP hazırladım.

Dediğiniz konu doğru; ama BP'de gösterdiğiniz sermaye ile gerçek hayatta şirket hesabına yatıracağınız sermaye 100% örtüşmek zorunda değil diye biliyorum. İlk yıl sonunda 3 yıllık uzatma başvurusunda ilk başvurudaki BP istenmiyor diye biliyorum.

Burada önemli konu bence şu:

İlk başvuruda vereceğiniz BP'de ilk yıl için "Projected Monthly Sales", "Cash Flow By Month" ve "Cash Flow Forecast" gibi tablolar hazırlıyorsunuz. Göstereceğiniz sermaye bu tablolarda sizin aydan aya artıda mı, ekside mi olacağınızı belirleyecektir.

Örneğin ilk aylarda giderleriniz daha yüksek olması normal. Ayrıca ilk 1-2 ay hiç fatura kesememeniz de normal bir durum (halihazırda iş yaptığınız ve hemen UK'de fatura kesebileceğiniz müşterileriniz yoksa).

Sizin göstereceğiniz sermaye bu senaryoda nakit akışınızı eksiye düşürmüyorsa sorun olacağını düşünmüyorum.

Sermaya için benim kriterlerimden bir tanesi buydu. Sizin için de faydalı olmasını umuyorum.

yigitrader wrote:@burakt ilişkiyi kanıtlamak adına verdiğiniz açıklayıcı örnekler için teşekkürler, gerçekten çok faydalı oldu. Finansman konusunda, forumda genelde okuduğum kendi başıma göstereceğim tutar sanıyorum yeterli olacaktır, ve okuduklarımdan yanlış anlamadıysam şirket hesabından kendi bireysel hesabımıza yaptığımız maaş ya da dividend gönderileri için bir vergi ödüyoruz, bu nedenle sanırım yeterin üzerinde ki kısmı sermaye olarak gösterip onun üzerinden de 20% vergi ödemek yerine o miktarı BP dışında tutup kullanmak daha mantıklı olacak..
burakt

New postby burakt » Tue Jun 18, 2019 11:21 am

Zaten başvuru yapmışsınız, şu anda beklemekten başka yapılabilecek pek bir şey yok. Sonuç olumlu olur umarım.

Bizimkinden farklı bir senaryo olduğu için detaylar hakkında yorum yapamayacağım.

Benim anladığım, esas olan sizin gerçekten 2 seneden uzun bir süredir bir çift olarak yaşayıp yaşamadığınız ve bunu kanıtlamak için hangi bilgileri ve belgeleri sunduğunuz.

Yakın tarihli belge alma çabası veya kira sözleşmesine kız arkadaşınızın adını ekletmek, vs. şu aşamada ters teper bence.

Instagram fotoları 2 seneden eskiyse yeterli ispat sayılabilir. Biz ne olur ne olmaz diye kanıt olarak sunduğumuz her bir Instagram postunun adresini de paylaşmış ve kız arkadaşımın profilini bu süreçte public yapmıştık -- değerlendiren memur girip kendisi tarihleri, vs. kontrol etmek isterse diye.

Umarım gerekmez ama kız arkadaşınız için 2. bir dependant başvurusu gerekirse tekrar hatırlatın lütfen bu başlıkta, geçmişe dönük ekstra nasıl ispatlar sunulabilir tekrar değenlendirelim.

ank2uk88 wrote:
Cok degerli bilgileriniz icin tesekkurler gercekten hem sizin hem de burakt`nin. Biz de unmarried partner olarak basvurduk ancak once ben tek basvurdum, sonra kiz arkadasima yeni basvuru yaptik beklemedeyiz. Kiz arkadasim yabanci oldugu icin onun e devlet sistemi vs giris onceligi yok. Biz sadece muhtardan imzali ikamet belgesi aldik, ayri ayri adimizi gosteren. Ikisinde de ayni adresler yaziyordu yeterli olur diye dusunduk. Tarihceli almamiz bu sebeple mumkun olamadi yabanci oldugundan. Ayrica insagram fotolari bolca koyduk aciklamali tarihli, ve isten ciktigim icin tazminatimi, hesabima gelen freelance isin parasini da aktarip, partnerim icin kaynak olarak 2000 gbp gosterdim.

Sizce dedigim belgelerle herhangi bir sikinti olur mu? Sizin dediginiz tarihceli belge vermedik cunku, kira sozlesmesi de vermedik sadece benim adim yazdigi icin. Suphe uyandirir diye dusundum.

burakt

New postby ank2uk88 » Tue Jun 18, 2019 12:02 pm

burakt wrote:Zaten başvuru yapmışsınız, şu anda beklemekten başka yapılabilecek pek bir şey yok. Sonuç olumlu olur umarım.

Bizimkinden farklı bir senaryo olduğu için detaylar hakkında yorum yapamayacağım.

Benim anladığım, esas olan sizin gerçekten 2 seneden uzun bir süredir bir çift olarak yaşayıp yaşamadığınız ve bunu kanıtlamak için hangi bilgileri ve belgeleri sunduğunuz.

Yakın tarihli belge alma çabası veya kira sözleşmesine kız arkadaşınızın adını ekletmek, vs. şu aşamada ters teper bence.

Instagram fotoları 2 seneden eskiyse yeterli ispat sayılabilir. Biz ne olur ne olmaz diye kanıt olarak sunduğumuz her bir Instagram postunun adresini de paylaşmış ve kız arkadaşımın profilini bu süreçte public yapmıştık -- değerlendiren memur girip kendisi tarihleri, vs. kontrol etmek isterse diye.

Umarım gerekmez ama kız arkadaşınız için 2. bir dependant başvurusu gerekirse tekrar hatırlatın lütfen bu başlıkta, geçmişe dönük ekstra nasıl ispatlar sunulabilir tekrar değenlendirelim.

ank2uk88 wrote:

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Evet biraz farkli durum. Belge olarak muhtarliktan onayli guncel ikamet belgesi yeminli tercumandan cevirtilmis hali, 2 taraftan da detayli sekilde cover letterlar, instagramdan her seneye ait 2ser adet screenshot alip toplamda 10 adet, tarih aciklama vs a4 sunumlar ve genel profilleri cikti aldik. Biz de public yaptik eger bakarlarsa diyerekten. Sagolsunlar bu konuyla ilgili avukatlar da yeterli olur dediler ufaktan destek oldular, ancak sizin belgeler daha detayliymis tabi ki.

Bekleyecegiz artik yapacak birsey yok dediginiz gibi. En azindan sansimizi ogrenmeye calisiyorum.

Size de bol sans diliyorum yeni hayatinizda.
ank2uk88

New postby Eylül » Tue Jun 18, 2019 12:09 pm

Herkese merhaba.
Günlerdir burada yazılanları okuyorum ve İş planımı hazırlıyorum. Çok fazla araştırıyorum ama zorlandığım yerler de çok fazla. Bu sebeple sorularımı direk sormak istedim. Benzer sorunları yaşayıp doğru çözüme ulaşanlardan destek bekliyorum. Teşekkür ederim şimdiden.
-Ben mimarım. İstanbul'da şahıs firmamı kurdum. Londra' ya gidip Mimarlık ltd. firmamı kurmak istiyorum.
1-Buradaki ofisimi kapatmalı mıyım? Yoksa bağ kur ödemelerim devam etmeli mi?
2-İş planımı kendim yazıyorum(Türkçe) ama maliyet kısmında çok bilgili değilim bu kısımda profesyonel bir muhasebeci yada avukat la çalışanınız oldu mu? Olduysa bana da önerir misiniz çünkü danışman firmalar 2000 pound istiyor ve bu şu an çok fazla benim için. Aynı zamanda çevirisi de yapılacak.
3-Referans mektubu almak zor olabilir, çok önemli bir ayrıntı mıdır?
4-İngiltere'den alınacak potansiyel müşteri mektubu önemli mi?Ve nasıl talep edilmesi gerekiyor?
5-İş planımı İnternet ten bulduğum bir iş planı üzerinden yazıyorum benim tecrübe alanım daha farklı olduğu için içerikler farklı ama genede başlıklarımız ve konu sıralamamız aynı bu sorun yaratır mı?
6-İş planımda örnek planda kullanılan aynı market araştırması yazılarını paylaşıyorum bu sorun yaratır mı?
Farklı kaynaklarda da aynı araştırma var? Yazı aynı olsa da kaynak farklı olmalı mı?
7-Tüm hazırlıkları tamamlayıp başvuruyu yapıp en kısa zamanda randevu istemek mantıklı mıdır? Biz randevu tarihini belirleyebiliyor muyuz?

Ayrıca mimar olarak başvuran arkadaşlarımız hem başvuru hemde Londra'da ki iş hayatıyla ilgili akıllarına gelen önemli konular var ise benimle paylaşırsanız sevinirim.
Tekrar teşekkür ederim
Saygılarımla
Eylül

New postby lineofduty » Tue Jun 18, 2019 6:20 pm

7-31 ekim (en kötü durum senaryosu-Brexit) yaklaşıyor.Bir an önce başvur. Red alırsan eksiklerini tamamlayıp ikinci başvuruya zaman kalsın.Randevu tarihini kendin belirliyorsun.
6-Memurlar yüzlerce iş planı görmüşlerdir.Mümkün olduğu kadar özgün yazmaya çalış.
5-Genel şablon herkeste hemen hemen aynıdır.Önemli olan o başlıkların içindekilerin özgün olması.
4-Müşteri mektupları önemli.
3-Referans önemli.
2-Facete danışmansız başvuranlar diye bir grup var oraya yaz ben sana atarım benimkini.
1-Ben ofisi(mimar değilim,başka bir iş kolu) kapatmıştım ama bağkuru ödemeye devam ediyorum hala.
lineofduty

New postby Eylül » Tue Jun 18, 2019 8:36 pm

lineofduty wrote:7-31 ekim (en kötü durum senaryosu-Brexit) yaklaşıyor.Bir an önce başvur. Red alırsan eksiklerini tamamlayıp ikinci başvuruya zaman kalsın.Randevu tarihini kendin belirliyorsun.
6-Memurlar yüzlerce iş planı görmüşlerdir.Mümkün olduğu kadar özgün yazmaya çalış.
5-Genel şablon herkeste hemen hemen aynıdır.Önemli olan o başlıkların içindekilerin özgün olması.
4-Müşteri mektupları önemli.
3-Referans önemli.
2-Facete danışmansız başvuranlar diye bir grup var oraya yaz ben sana atarım benimkini.
1-Ben ofisi(mimar değilim,başka bir iş kolu) kapatmıştım ama bağkuru ödemeye devam ediyorum hala.

Teşekkür ederim yorumlarınız için.
Eylül

New postby Sensen » Tue Jun 18, 2019 8:58 pm

Eylül wrote:Herkese merhaba.
Günlerdir burada yazılanları okuyorum ve İş planımı hazırlıyorum. Çok fazla araştırıyorum ama zorlandığım yerler de çok fazla. Bu sebeple sorularımı direk sormak istedim. Benzer sorunları yaşayıp doğru çözüme ulaşanlardan destek bekliyorum. Teşekkür ederim şimdiden.
-Ben mimarım. İstanbul'da şahıs firmamı kurdum. Londra' ya gidip Mimarlık ltd. firmamı kurmak istiyorum.
1-Buradaki ofisimi kapatmalı mıyım? Yoksa bağ kur ödemelerim devam etmeli mi?
2-İş planımı kendim yazıyorum(Türkçe) ama maliyet kısmında çok bilgili değilim bu kısımda profesyonel bir muhasebeci yada avukat la çalışanınız oldu mu? Olduysa bana da önerir misiniz çünkü danışman firmalar 2000 pound istiyor ve bu şu an çok fazla benim için. Aynı zamanda çevirisi de yapılacak.
3-Referans mektubu almak zor olabilir, çok önemli bir ayrıntı mıdır?
4-İngiltere'den alınacak potansiyel müşteri mektubu önemli mi?Ve nasıl talep edilmesi gerekiyor?
5-İş planımı İnternet ten bulduğum bir iş planı üzerinden yazıyorum benim tecrübe alanım daha farklı olduğu için içerikler farklı ama genede başlıklarımız ve konu sıralamamız aynı bu sorun yaratır mı?
6-İş planımda örnek planda kullanılan aynı market araştırması yazılarını paylaşıyorum bu sorun yaratır mı?
Farklı kaynaklarda da aynı araştırma var? Yazı aynı olsa da kaynak farklı olmalı mı?
7-Tüm hazırlıkları tamamlayıp başvuruyu yapıp en kısa zamanda randevu istemek mantıklı mıdır? Biz randevu tarihini belirleyebiliyor muyuz?

Ayrıca mimar olarak başvuran arkadaşlarımız hem başvuru hemde Londra'da ki iş hayatıyla ilgili akıllarına gelen önemli konular var ise benimle paylaşırsanız sevinirim.
Tekrar teşekkür ederim
Saygılarımla

Merhaba Eylül . Eşim de mimar . Biz bir avukatla anlaştık hazırlıklarımız bitmek üzere. Tek kişi için söylediğiniz rakamın altında bir fiyat istedi ( diğerleri daha da düşüktü) ama tüm tercümeleri de kendileri yapıyor. Fakat tabii ki kendiniz de yapabilirsiniz bence.
Uk de mimarlık yapmak değil de tadilat yapmak için herhangi bir kısıtlama yokmuş herkes yapabiliyormuş. Bp henüz yapılmadığından fikir veremiyorum
Sensen

New postby Eylül » Wed Jun 19, 2019 6:15 am

Merhaba Eylül . Eşim de mimar . Biz bir avukatla anlaştık hazırlıklarımız bitmek üzere. Tek kişi için söylediğiniz rakamın altında bir fiyat istedi ( diğerleri daha da düşüktü) ama tüm tercümeleri de kendileri yapıyor. Fakat tabii ki kendiniz de yapabilirsiniz bence.
Uk de mimarlık yapmak değil de tadilat yapmak için herhangi bir kısıtlama yokmuş herkes yapabiliyormuş. Bp henüz yapılmadığından fikir veremiyorum[/quote]

Merhaba Sensen cevabiniz için teşekkur ederim.
Uk de mimarlarin denklik almadan firma kurarak sadece tadilat yapabilecegi bilgisi bile kimsenin açıkca belirtmediği bir bilgi ve çok önemli. Denklik almak derken hangi seviyede denklikle proje cizme hakkı kazaniyoruz.
(Rıba, part 1, 2,3 vb.). Denklik sınavının zor oldugunu ve kimsenin alamadıni soylemişti biri.
Contract lı olarak calışılabiliyor ama tabi kısa süreli anlaşmalarla. Bunlar çok önemli yoksa yapmadıgımiz hesaplar yüzunden maddi zarara düsmemek lazim.
Ben is planimi kendi tecrubelerim üzerine ve ne yapmak istediğimle alakali bana özel olarak yazıyorum ama tabi bu tür detayları bilmekte önemli. Çalıştığınız Avukat Londra'dan mı İstanbul'dan mı?
Eylül

New postby Sensen » Wed Jun 19, 2019 8:11 am

Eylül wrote:Merhaba Eylül . Eşim de mimar . Biz bir avukatla anlaştık hazırlıklarımız bitmek üzere. Tek kişi için söylediğiniz rakamın altında bir fiyat istedi ( diğerleri daha da düşüktü) ama tüm tercümeleri de kendileri yapıyor. Fakat tabii ki kendiniz de yapabilirsiniz bence.
Uk de mimarlık yapmak değil de tadilat yapmak için herhangi bir kısıtlama yokmuş herkes yapabiliyormuş. Bp henüz yapılmadığından fikir veremiyorum

Merhaba Sensen cevabiniz için teşekkur ederim.
Uk de mimarlarin denklik almadan firma kurarak sadece tadilat yapabilecegi bilgisi bile kimsenin açıkca belirtmediği bir bilgi ve çok önemli. Denklik almak derken hangi seviyede denklikle proje cizme hakkı kazaniyoruz.
(Rıba, part 1, 2,3 vb.). Denklik sınavının zor oldugunu ve kimsenin alamadıni soylemişti biri.
Contract lı olarak calışılabiliyor ama tabi kısa süreli anlaşmalarla. Bunlar çok önemli yoksa yapmadıgımiz hesaplar yüzunden maddi zarara düsmemek lazim.
Ben is planimi kendi tecrubelerim üzerine ve ne yapmak istediğimle alakali bana özel olarak yazıyorum ama tabi bu tür detayları bilmekte önemli. Çalıştığınız Avukat Londra'dan mı İstanbul'dan mı?[/quote]

Hem İstanbul’da hem Londra’da ofisi var Visavis Hüseyin bey. Gov.uk sayfasında tadilatla ilgili neyi nasıl yapacağınız yazıyormuş borular nasıl olacak elektrik nasıl olacak vb ben incelemedim. Siz bir tadilat projesini belediyeye gönderdiğinizde kontrole gelen kişi bir hata görürse cezai bir hükmü yok çünkü sorumluluk talep eden kişide değil kontrolünü yapıp onay veren kişide bu yüzden de size burası yanlış bunu düzelt diyorlarmış siz de düzeltip tekrar buyurun kontrol edin diyormuşsunuz. Herkesin yapabileceği birşey olması bir açıdan kötü tabii ama değer yönden de düşününce Bilgi ve deneyimi olmayan yapamaz yapsa bile nereye kadar yapar diye düşünüyorum
Sensen

New postby mrbwrayz » Wed Jun 19, 2019 12:59 pm

Merhabalar,
14 Mayıs İstanbul merkezli başvurum ile ilgili olarak 17 Haziranda TLS den Pasaportumu alabileceğime dair mail aldım. Şehir dışında olduğumdan dolayı pasaportumu bugün teslim alabildim. Elektrik Mühendisi olarak başvurmuştum ve sonuç çok şükür OLUMLU oldu.

Emek veren ve bekleyen tüm arkadaşların başvurularının olumlu yanıt alması temennisiyle..

Tüm AlaturkaLondra forum ailesine sevgiler..
mrbwrayz

New postby dcan » Wed Jun 19, 2019 1:57 pm

Herkese Merhaba,
Banka hesap dökümünde aylık her ay yatan maaş ve eşimin düzenli maşından gönderdiği mebla dışında(nerden geldiğini ispatlayabildiğimiz),özel derslerde elden aldığımız ve bankamatikten hesabıma kendim yatırdığım düzensiz 300 tl den 4000 tl ye değişebilen rakamlar var.Bizim göstereceğimiz para 7 yıllık bu birikimden oluşuyor.6 aylık geriye dönük hesapları sunacağız.Bu durumda elden alıp yatırdığım paraları bir ön yazıyla anlatmam doğru olurmu.Yada başka bir yöntem önerirmisiniz?
Çok teşekkürler
dcan

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü