Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby miyu » Mon Mar 14, 2011 6:08 pm

Selam arkadaslar. Aranizda tier1`dan ankara anlasmasina gecen var mi? Benim gelirim yeterli olmadigi icin seneye ankara anlasmasina gecmek zorunda kalirim gibi gorunuyor. Kosullari sagladiktan sonra tier1 almak kadar kolay mi merak ediyorum. Asagidaki fasildan basvurucam:

If you are a Turkish citizen who is legally employed in the United Kingdom because you have a visa that gives you permission to work, a decision by the Association Council of the ECAA has given you certain rights. You may:

■apply for further permission to stay in the United Kingdom after you have worked here for one year, so that you can continue to work for the same employer (if a job is available);
■change employers after you have been working here for three years, if you are continuing to work in the same occupation; and
■work in any type of job for any employer after you have been working here for four years.
If your application is successful, we will give you permission to stay as a Turkish ECAA worker.

Kaynak: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... h/workers/
miyu

New postby infoalican » Thu Mar 17, 2011 9:25 am

Bir tasarımcının iş planı yapması nasıl oluyor? Örneğin mimari tasarımcısınız, dış cephe çizimleri yapmaktasınız, buna göre bir iş planı nasıl olur yardımcı olursanız sevinirim.
örnek:
http://www.barlascephe.com/

Dış cephe giydirme cephe ve kaplama sistemleri imalat ve montajı yapan firma.
infoalican

New postby based » Fri Mar 25, 2011 12:42 pm

Merhaba,
Istanbul'dan basvurarak iki hafta içinde ECAA vizemi dün aldım. Basvuracaklara referans olması açısından yazayim dedim.
based

New postby royal_blue » Sat Apr 09, 2011 2:05 pm

Hayırlı olsun vizen based,
bende birkac ay icinde ecca vizesi icin basvurmayı dusunuyorum,
bilgisayar muhendisiyim, uk de contractor olarak yazılım gelistirme uzerine calısmayı hedefliyorum,
maddi durum için bankada ne kadar bir para gostermek yeterlidir? ailemin (anne-baba, ben bekarım :) ) malvarlıgını vs gostermek icin tapu fotokopisi, hesap cuzdanı vs gibi seyleri dosyaya eklemek gerekli midir?
birde ielts skoru almak lazım mı?
royal_blue

New postby sewde » Mon Apr 11, 2011 11:51 am

merhaba..

benim ankara anlasmasi vizem mayıs ayında bitiyor ve ben devam etmek istemiyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaslar var mi? netten yeterli bilgi elde edemedim ve muhasebeci ile calisiyorum. Onunla mi basvurmalıyım. ama sanırım kendim de yapabilirim.

yani bicok soru zihnimde.
tesekkurle simdiden
sewde

New postby based » Mon Apr 11, 2011 8:31 pm

@royal_blue
Bende seninle aynı işi yapmak için geldim buraya. Basvuru yaparken yillik plan yapman gerekiyor (Business plan icinde vermen gerekiyor). Benim planima gore 15bin pound fazlasiyla yeterliydi. Bende bu miktari iceren banka bilgilerini verdim (Ayrica esimin kazanclarini gosterir belgede verdim ek olarak, dependant basvurumda vardi cunku). Ailenin uzerine olan varliklarin senin basvuruna bir yarari olacagini düşünmüyorum ama net bilgiyi daha iyi bilen biri verebilir. Ama benim anladigim kadariyla ispat etmen gereken, is icin su kadar paraya ihtiyacim olacak + yasam icin su kadar paraya ihtiyacim olacak = bu miktar şu banka hesabimda diyebilmen gerekiyoru. Bu parayi da nerden buldun onu ispatlaman gerekiyor(illa calisip kazanmis olman gerekmiyor. Babamdan aldim, is kurmam icin bana verdi de diyebiliyorsun).

IELTS icin de, ben Tier1 icin almistim ama basvuruya gec kaldim. Ama isini yurutebilecek kadar ingilizceye sahip olmalisin deniliyor. Ama hicbir asamada bu bana sorulmadi, konsolosluktaki mulakatta tercuman araciligiyla oluyor(ki bence ingilizce olsa daha iyi olur, bazi seyler atlaniyor falan, araya girmek zorunda kaliyorsun. Neyse konuyla alakasi yok geciyorum)

Benim diyebileceklerim bunlar. Iyi şanslar
based

New postby nhaizancleric » Sat Apr 16, 2011 3:18 pm

Selamlar,

@royal_blue, @based
Ben de sizler gibi IT işindeyim ve Ingilterede bir şirketle "Independant Contructor" olarak anlaşmak üzereyim, önümüzdeki hafta tam netleşecek.

Dolayısıyla Ankara antlaşması kapsamında mayıs ayında başvuru yapacağım. Bu süreçte yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım. Yardım talebim özellikle form doldurma ile ilgili olacak. Mesela başvuru formundaki:

*How long do you intend to stay in the UK?
*On which date do you intend to leave the UK?

nasıl cevap vermemiz lazım? Yani ben 1+3+vatandaşlık diye düşünüyorum ama bunu bu şekilde yazmak uygun değildir gibi geliyor...

Ek olarak başvuru öncesinde ingiltere'de ev tutup kira kontratını(ya da elektrik, su faturası falan) başvuru formunda kullandınız mı? Böyle birşeye gerek var mı? Yoksa Business Plan ve Balance Sheet hazırlarken "şu kadar kira vereceğim bir home-office kiralayacağım" demek yeterli olur mu?

Destek olabilirseniz gerçekten çok memnun olurum, iyi günler dilerim.
Yıldırım
Last edited by Site Memuru on Sat Apr 16, 2011 7:32 pm, edited 3 times in total.
nhaizancleric

New postby based » Tue Apr 26, 2011 6:15 pm

@nhaizancleric

*How long do you intend to stay in the UK?
*On which date do you intend to leave the UK?

Bu sorulara cevap vermedim ben. Boş vermistim.

Başvuru öncesinde kira vs hakkinda bir aksiyon alamana gerek yok, sadece planindan bahsetmen yeterli.

Iyi Sanslar
based

New postby nhaizancleric » Sun May 01, 2011 12:38 am

@based

Tesekkurler. Ben de Londra'yim simdi, pazartesi ayriliyorum. Mulakatim olumlu gecti. Contractor olarak teklif yapacaklarini ilettiler.

Vize basvurusunu ingiltere'den mi yoksa istanbul'dan mi yapmaliyim henuz ona karar vermedim. Turkiye'den yaptigim durumda ornek olmasi acisindan Business Planinizi paylasabilir misiniz? Ayrica hazirladiginiz evraklari ve basvuru surecini detayli paylasma imkaniniz olursa cok cok makbule gececek, cok sikisik bir takvim icinde hazirliklarimi tamamlamak zorundayim, yardimlariniz cok degerli.

Tesekkurler.
Yildirim
nhaizancleric

New postby nhaizancleric » Sun May 01, 2011 12:58 am

@based

Bu arada ingilterede bir avukat ile konustum.
Ingiltere'ye gelerek basvurmanin isin olabilirligii %50 artiracagini soyledi. Bununla birlikte:

1. isimden istifa edip ingiltere'ye gelmemi
2. ingilterede ev kiralamami
3. parami buraya getirip arkadasimin hesabina yatirmami
4. paranin bana ait oldugunu ve istedigimde cekebilecegimi belirten banka yazisini arkadasim uzerinden almami
5. mevcut elimdeki contractor'lik teklifini almis olmamin yeterli olmadigini ayrica en az 4-5 tane daha potansiyel musteri bulmam ve bunu belgelemem gerektigini
6. eski calistigim isyerlerinden `work experience` kanitlamak icin antetli kagida muhurlu ve imzali yazi almam gerektigini

soyledi.
Sen basvuru surecinde bunlardan hangilerini yerine getirdin?
Sence avukatin soyledikleri asiri saglamciliktan mi kaynaklaniyor?
Bu maddelerle ilgili yorumlarini alabilir miyim?

Cok tesekkurler simdiden.
Yildirim
nhaizancleric

New postby hcho » Mon May 02, 2011 9:07 am

Yildirim bence sen o avukati hemen birak. 1,2,3 ve 4. maddelere komple yalan, bence seni kafakola almaya calisiyor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby based » Mon May 02, 2011 9:33 am

hcho'nun dedigi gibi cok abartılı istekler bunlar, bence bu işin zor olduğunu göstermeye çalışıyor sana, belkide yüksek bir ücret talep ediyor ve sana bunu makul gösterme eğiliminde (kimsenin günahını almayayım, ben görüşurken böyle düşünuyordum).

Benim sağladığım belgeler şunlardı ve Istanbuldan basvurursan cok kısa uyduruk bir mulakat yapıyorlar, belgeleri bile orada kontrol etti. Mülakat sonrası ben eve gitmeden SMS geldi, pasaportunuzu alabilirsiniz diye. Benim belgeleri bile abartı bulmuştum ben açıkçası.

1- Son 6 Aylik Maas Bordrolari
2- Aylik Banka Hesap Hareketleri
3- Isyerinden Ücret Dökümü
4- IELTS Sonuc Belgesi
5- Diploma
6- Son is yerinden referans yazısı
7- Eşim icin Ücret Dökümü

IsPlanını paylaşmak isterdim ama çok fazla özel bilgi içeriyor. Zamanim olursa, özel kısımları değiştirip paylasabilirim.
based

New postby temren » Mon May 09, 2011 7:00 am

Selam Arkadaşlar,

Ben de Ankara Antlaşması ile İngiltere' ye gelmeyi düşünüyorum. Benim de alanım IT. Birkaç tane sorum olacak, eğer cevap verebilirseniz veya cevaplara yönlendirebilirseniz Makbule Geçer ablanın selamını söyleyeceğim.

1. Eşim: Eşimi dependant olarak daha sonra getirmeyi, belki de ikinci sene başvurusuyla getirmeyi düşünüyorum. Hem kendisinin burada halletmesi gerekenler var hem de İngiltere' de kuracağım işin oturacağından emin olmak istiyoruz. Bu konuda başvuruda problem yaşar mıyız?

2. Ortaklık: Başvurumu tek başına iş kurmaya çalışan biri olarak yapacağım. İlerleyen senelerde işime ortak alırsam veya başka işe ortak olmaya çalışırsam, oturuma giden süreçte, başvurularımda problem yaşar mıyım? Yani yapılan extension başvurularında geçmişte yapılmış başvuruların şekli hesaba katılıyor mu?

3. Belgeler: Internet' te şöyle bir belge buldum:
https://www.visainfoservices.com/Conten ... t.turk.pdf
Bu mudur?

4. Muhasebeci: Yine Internet' te bulduğum bir bilgi, muhasebeci-avukatla anlaşmaktan, işplanını muhasebeciye hazırlatmaktan bahsediyordu. Zorunluluk mudur, aslı astarı var mıdır?

5. Dil: Yüksek lisansımı İngiltere' de yaptım. IELTS' e tekrar girme zorunluluğum var mı? Diploma yeter diye tahmin ediyorum. Keza eşimin İngilizce bilgisini ispatlaması gerekir mi?

6. Aylık Hesap hareketleri: Daha önce Tier 1 General başvurularında hareketlerin başvurudan üç ay önce başlaması gerektiğinden bahsediliyordu. Ankara Antlaşması için geçerli mi bu? Yani tek seferde teminat olacak paranın tamamının hesaba haşırt diye yatırılması yetiyor mu?
temren

New postby Sylvan » Wed May 11, 2011 8:11 pm

@temren;

1) Ilk sene sonunda dedigin isi yapiyor olursan, gereken kari tutturursan, faturalarin duzgunse, uzamamasi icin bir sebep yok. Dependant getirmende de bir sakinca olmaz, sadece ek belgeler vs istenir.

2) Yasamaman gerekir, hicbir sey kesin degil, ortak olacagin sirkette sorunlar yasaniyor olabilir legal olarak, ama onun disinda oturuma giden surece bir negatif etkisi olmaz.

3) Genel olarak evet, ama tum avukatlar daha fazla supporting document isterler, referans gibi, gecmis maas bordrolari, yapacagin isle ilgili tecrubelerinin ispati vs.

4) Hayir, kendin de tabii ki hazirlayabilirsin. Fakat genel olarak bakarsan, avukatlar bu konuda tecrubeli ve nereye ne yazacaklarini da iyi biliyorlar, business plan konusunda kendine cok guvenmiyorsan, parasini ver, riske atma derim.

5) Hayir, tekrar girmene gerek yok. Ben de aynisini yaptim, zaten okula girebilmen icin burada, IELTS yada TOEFL'i vermis olman gerekir. Esinin ingilizce bilgisini ispat etmesine de gerek yok.

6) Sahsen "Hasirt" diye yatirdim ben ve hicbir sorun olmadi. Ama paranin geldigi yer de benim kendi hesabimdi, oyle olmasi gerekiyormus. Baskasinin hesabindan gelmeyecek yani ve hatta o transferi gosteren kagidi da vermistim ispat olarak.
Sylvan

New postby temren » Wed Jun 01, 2011 12:55 pm

Arkadaşlar,

Daha önce birlikte çalıştığınız, memnun kaldığınız, refere edebileceğiniz danışmanlık firmalarının bilgilerini paylaşma şansınız var mı? (Bu soru site memuru' na da aslında) Profilimde mail adresim görünüyor mu? Görünmüyorsa nasıl görünür hale getirebilirim?

Sylvan' la mail vasıtasıyla haberleştik. Kendisine teşekkür ediyorum.
temren

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü