Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby adrianmonk » Fri May 04, 2018 1:11 pm

Bu arada ilk sayfalarda itiraz edenler ile ilgili bazı şeyler buldum. Onları okuyorum şu anda ama yinede bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.
adrianmonk

New postby Murti » Fri May 04, 2018 1:20 pm

Geçmiş olsun arkadaşlar, umarın hayırlı sonuçlarınızı da alırız.
Murti

New postby orduevi » Fri May 04, 2018 1:44 pm

adrianmonk wrote:26 şubatta yaptığım ikinci başvuru bugün olumsuz sonuçlandı. İlk başvuruda toplamda 3 madde vardı. Bunları dikkate aldım. Hatta ne güzel geri bildirim veriyorlarmış diye sevindim. Bu maddelerle ilgili başvuruya eklemeyi unuttuğum bazı belgeleri de koyup tekrar başvurdum. Bu defa vizeyi vereceklerini umuyordun fakat hiç beklemediğim ve saçma bulduğum bir yerden gol yedim. Sermayem 10.000 pound ve yıllardır maaşımdan artırdıklarımla biriktirdim. İlk başvuruda sermayemin büyük bir kısmı dolardı. Dolar/pound kurunun dalgalanmasından ötürü gösterdiğim sermayenin altına düşecek diye telaşlanıyordum bu yüzden ikinci başvuruda o doları pounda çevirdim ki vize memuruna da zahmet vermeyeyim dedim :). Hemde dalgalanmadan etkilenmez dedim. Ama ilk başvuruda sermayenin kaynağını kabul ediyorum dedikleri halde ikinci başvurumda başvurudan çok kısa süre önce parayı önce tl’ye Sonrada sterline çevirmişsin bu paranın kaynağı hakkında ikna olamadım yazmış :)) gerçekten şaka gibi. Paranın dolar olan kısmı 1 yıldan fazladır hesabımda ve 1 yıllık döküm verdim. Hemde bütün hesaplarımın dökümünü verdim ki herşey açık olsun istedim. Bu arada danışmansız ve tamamen bu sayfayı okuyup başvuru yaptım. İş planımı kendim yazdım. İşim konusunda tecrübeme (sektörümde 5.5 yıl aynı şirkette çalıştım) güvendiğim için her kısım ile kendim uğraştım ki öyle de olması gerektiğini düşünüyordum. Türkiye’den bir iş almıştım yaptığım anlaşmayı tercüme ettirdim ve orjinali ile birlikte koydum. Müşterimin bana yaptığı peşinat şeklindeki ödemeler iş avansı olarak hesap dökümünde gözüküyordu bunları renkli kalem ile işaretledim. İş planında da bahsettim bundan. İngilizceme güveniyorum en nihayetinde İtü mezunuyum fakat güme gitmesin diye iş planını önce Türkçe olarak yazıp sonra tercüme ettirdim. Türkiye’de girişimcilik kursuna gittiğim için iş planı yazma konusunda bilgim de vardı ama bu durum karşısında dumura uğramış durumdayım. Şimdi ben bu duruma itiraz edeceğim fakat bu süreç ile ilgili bilgi bulamadım. Daha önce itiraz eden arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Aklıma takılan en önemli konu tekrar aynı evraklar mı sunuluyor lakin sermayeden bir kısmını harcamak zorunda da kaldım. Ayrıca itiraz ettiğiniz konuları yazıyor musunuz? Şurada hata olabilir gibi.

@adrianmonk ne olursa olsun o sermayeye dokunma hatta ekleyebiliyorsan ekle. Dolar - TL - Pound cevirimlerini başvurunda aciklayici sekilde gösterdin ve anlattın mi? Bazen dekontlarin kopyalarını alıp uzerlerini çizerek göstermek memura kolaylık olabilir. Sektorun nedir bu arada?
orduevi

New postby Atlas Assistance » Fri May 04, 2018 1:54 pm

Mülakata çağırmadan açıklama yapmasına fırsat vermeden red vermek çok adil olmamış bence bu bile başlı başına karara itiraz nedeni....
Atlas Assistance

New postby Atlas Assistance » Fri May 04, 2018 2:38 pm

Mülakata çağırmadan açıklama yapmasına fırsat vermeden red vermek çok adil olmamış bence bu bile başlı başına karara itiraz nedeni....
Atlas Assistance

New postby adrianmonk » Fri May 04, 2018 4:44 pm

@adrianmonk ne olursa olsun o sermayeye dokunma hatta ekleyebiliyorsan ekle. Dolar - TL - Pound cevirimlerini başvurunda aciklayici sekilde gösterdin ve anlattın mi? Bazen dekontlarin kopyalarını alıp uzerlerini çizerek göstermek memura kolaylık olabilir. Sektorun nedir bu arada?[/quote]

@orduevi Keceli kalem ile uzerlerini cizmistim butun dekontlarda. Yani para bir hesaptan digerine geciyor ayni anda ve her iki dekontta da gozukuyor ve ben her iki dekont da da uzerini cizdim.
eski sirketime geri donme ihtimalim oldugu icin sektor bilgisi veremiyorum kardesim umarim kusuruma bakmazsin. dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalim birde :)
bu arada ben ilk mesaji sicagi sicagina atmistim. diger maddeleride okudum simdi onlarda da bazi gariplikler yakaladim :)) bu isin sonu benim icin pek hayirli gozukmuyor bu saatten sonra. gercekten olayin bu noktaya geldigine inanmakta gucluk cekiyorum.
adrianmonk

New postby mayanoglu » Fri May 04, 2018 7:12 pm

Herkese merhaba,

Aramızda mimari tasarım veya iç mimari tasarım alanından vizeye başvurup olumsuz sonuç alanlar varsa eğer kendilerine bildirilen red gerekçelerini aktarabilirler ise çok memnun oluruz. Hazırlık aşamasındayken alabileceğimiz her türlü bilgi bizim için altın değerinde.
mayanoglu

New postby tasluk » Sun May 06, 2018 8:56 am

adrianmonk wrote:26 şubatta yaptığım ikinci başvuru bugün olumsuz sonuçlandı. İlk başvuruda toplamda 3 madde vardı. Bunları dikkate aldım. Hatta ne güzel geri bildirim veriyorlarmış diye sevindim. Bu maddelerle ilgili başvuruya eklemeyi unuttuğum bazı belgeleri de koyup tekrar başvurdum. Bu defa vizeyi vereceklerini umuyordun fakat hiç beklemediğim ve saçma bulduğum bir yerden gol yedim. Sermayem 10.000 pound ve yıllardır maaşımdan artırdıklarımla biriktirdim. İlk başvuruda sermayemin büyük bir kısmı dolardı. Dolar/pound kurunun dalgalanmasından ötürü gösterdiğim sermayenin altına düşecek diye telaşlanıyordum bu yüzden ikinci başvuruda o doları pounda çevirdim ki vize memuruna da zahmet vermeyeyim dedim :). Hemde dalgalanmadan etkilenmez dedim. Ama ilk başvuruda sermayenin kaynağını kabul ediyorum dedikleri halde ikinci başvurumda başvurudan çok kısa süre önce parayı önce tl’ye Sonrada sterline çevirmişsin bu paranın kaynağı hakkında ikna olamadım yazmış :)) gerçekten şaka gibi. Paranın dolar olan kısmı 1 yıldan fazladır hesabımda ve 1 yıllık döküm verdim. Hemde bütün hesaplarımın dökümünü verdim ki herşey açık olsun istedim. Bu arada danışmansız ve tamamen bu sayfayı okuyup başvuru yaptım. İş planımı kendim yazdım. İşim konusunda tecrübeme (sektörümde 5.5 yıl aynı şirkette çalıştım) güvendiğim için her kısım ile kendim uğraştım ki öyle de olması gerektiğini düşünüyordum. Türkiye’den bir iş almıştım yaptığım anlaşmayı tercüme ettirdim ve orjinali ile birlikte koydum. Müşterimin bana yaptığı peşinat şeklindeki ödemeler iş avansı olarak hesap dökümünde gözüküyordu bunları renkli kalem ile işaretledim. İş planında da bahsettim bundan. İngilizceme güveniyorum en nihayetinde İtü mezunuyum fakat güme gitmesin diye iş planını önce Türkçe olarak yazıp sonra tercüme ettirdim. Türkiye’de girişimcilik kursuna gittiğim için iş planı yazma konusunda bilgim de vardı ama bu durum karşısında dumura uğramış durumdayım. Şimdi ben bu duruma itiraz edeceğim fakat bu süreç ile ilgili bilgi bulamadım. Daha önce itiraz eden arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Aklıma takılan en önemli konu tekrar aynı evraklar mı sunuluyor lakin sermayeden bir kısmını harcamak zorunda da kaldım. Ayrıca itiraz ettiğiniz konuları yazıyor musunuz? Şurada hata olabilir gibi.

Selamlar öncelikle durumunuza üzüldüm. Umarım tekrarki başvurunuzda olumlu sonuç alırsınız. Bende benzer bir durum içindeyim döviz alış satışı olarak. Tek farkı ben ocak başında pound satın almıştım. Bu tarihten itibaren de paraya dokunmuyorum. O dönem türk lirası çok fazla değer kaybediyordu. Bunu anlamaları gerek diye düşünüyorum.
Sevgiler.
tasluk

New postby metinnsanalann » Sun May 06, 2018 11:09 am

Öncelikle geçmiş olsun çok üzüldüm gerçekten ve daha önce hiç bu kadar aptalca bir sebebe rastlamamıştım. Bu anlaşma beni paranoyak yaptı gerçekten artık herşeyi düşünmekten kafayı yeme seviyesine geldim, bankadaki paramın varlığından tut,iş tecrübesine kadar herşeyi ince eleyip sık dokuyorum. İş planım bitmesine rağmen 2 haftadır tekrar tekrar okuyup ne ekleyip çıkartabilirim diye düşünüyorum. Kesinlikle itiraz etmeni öneririm ben 1 kez başvurup eğer red gelirse tekrar uğraşmama taraftarıyım. Cidden işleri yokuşa sürmekten başka bir şey yapmıyorlar.

Selamlar.
metinnsanalann

New postby Emre » Sun May 06, 2018 2:09 pm

@adrianmonk kesinlikle Administrative Review’e basvur. Yani itiraz. Paranin kaynagi belli. Vize memuru gereksiz killik yapmis. Gelen sonuc mektubunda nasil itiraz edebilecegin yaziyor olmasi lazim. Daha once forumdan @hevaley itiraz edip olumlu sonuc almisti. Buralardaysa nasil itiraz edilecegi konusunda bilgi verebilir.

Diger her sey tamsa ben bu itirazin olumlu sonuclanacagini dusunuyorum. Itirazda ayni burada yazdigin gibi doviz al-sati neden yaptigini yazip, paranin kaynagiyla ilgili gerekli dokumleri ve kanitlari sunmus oldugunu yazabilirsin. Sonucta Turkiye’de doviz cok dalgali seyrediyor ve gunler icerisinde paran eriyebiliyor. Bunu koruma altina almak en dogal hakkin.

Yalniz ben once TL’ye cevirip sonra Sterlin’e cevirmene takildim. Bosu bosuna para kaybetmissin. Direkt Dolar hesabindan Sterlin hesabina arbitraj yapsaydin daha iyi olurdu. Hem araya ekstra bir hesap daha girmemis olurdu.
Emre

New postby adrianmonk » Sun May 06, 2018 7:40 pm

Emre wrote:@adrianmonk kesinlikle Administrative Review’e basvur. Yani itiraz. Paranin kaynagi belli. Vize memuru gereksiz killik yapmis. Gelen sonuc mektubunda nasil itiraz edebilecegin yaziyor olmasi lazim. Daha once forumdan @hevaley itiraz edip olumlu sonuc almisti. Buralardaysa nasil itiraz edilecegi konusunda bilgi verebilir.

Diger her sey tamsa ben bu itirazin olumlu sonuclanacagini dusunuyorum. Itirazda ayni burada yazdigin gibi doviz al-sati neden yaptigini yazip, paranin kaynagiyla ilgili gerekli dokumleri ve kanitlari sunmus oldugunu yazabilirsin. Sonucta Turkiye’de doviz cok dalgali seyrediyor ve gunler icerisinde paran eriyebiliyor. Bunu koruma altina almak en dogal hakkin.

Yalniz ben once TL’ye cevirip sonra Sterlin’e cevirmene takildim. Bosu bosuna para kaybetmissin. Direkt Dolar hesabindan Sterlin hesabina arbitraj yapsaydin daha iyi olurdu. Hem araya ekstra bir hesap daha girmemis olurdu.

@emre Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Direk dolardan sterlin’e çevirmeyi denedim ama olmadı. Arbitraj nedir onu araştırıp öğreneceğim. Bir daha başımıza gelirse öyle yaparım. Bunun dışında itiraz etmeyi kesinlikle düşünüyorum. Hatta ilk başvurudan sonrada itiraz edilebilirmiş aslında. Çünkü ilk başvuruda elimde olup da vermediğim bazı evrakları red sebebi göstermişlerdi. Ben yoğunluktan ilgilenemeyip 28 günlük süreyi geçirmiştim. Hatta pasaportu almaya bile 1 hafta geç gidebildim. Artık sağlık olsun demekten başka bir çare yok. İtiraz için danışman kullanabilirim. Yani şu ana kadar bu işi kendi başıma yapmam gerektiğini düşünüyordum ama açıkçası şu anda gözüm korktu biraz. Çünkü para meselesi dışındaki sebeplerde de ilginç tespitleri var memurun :). Mesela elimde bir iş anlaşması olduğu ve hesabıma belli periyotlarda para yattığı halde işsizsin demiş bana :). Herhalde işsizim bunu zaten saklamıyorum ve iş kurma arefesindeyim. Yani o kadar şaşkınım ki bazı evrakları acaba hiç görmedi mi diye aklıma gelmiyor değil. Halbuki ben imzaladığım kontratın üzerinde müşterimin ismini bile işaretledim. Anlaşmanın eklerinde firma sahibinin (anlaşmayı yaptığımız adam) imza sirküleri bile var. Bana para gönderdiği kısımları dekontlarda işaretledim filan. Yapılabilecek herşeyi yaptığımı düşünürken sonucun böyle olması garip oldu. SGK dökümanında meslek kodları yazar mesela o kodların birde altta açıklaması oluyor. Onları bile işaretlediğim halde çalışma belgende ne iş yaptığın yazmıyor filan demiş birde.
Şimdi ben bana yazdığı herşeyin aksini ispatlayacak belgeleri tekrar düzenleyebilirim ama bunları profesyonel şekilde izah etmek gerektiği için bir danışman ile görüşüyorum. Ben doğru olanı yapmaya çalışırken almamam gereken sonucu aldım. Umarım bu durumu düzeltiriz.
adrianmonk

New postby cmpe » Mon May 07, 2018 6:31 am

@orduevi
red sebeplerinin gerçekçi tarafları var tabi ama meseleye yine de nereden baktığımıza göre değişir.

Ankara anlaşması, buradaki işimizi Uk ye taşıma mantığıyla geliştirilen bir anlaşma, buradan baktığınızda çok haklılar. Peki vize alanların hepsinin şirketi mi var yada şirket mi yönettiler? Vize alanların Şirketleri yoksa neden böyle bir sebep öne sürülmüyor?
Benim buradan anladığım demekki şirket meselei gözardı edilebiliyor.

@lunala

Diplomamın yarısı ingilizce, transkriptin orjinali ingilizce olunca çok önemsemedim, ayrıca CSS firması da burada gerekli görmedi maalesef, CSS söyleseydi TOEFL a girerdim ve belgeyi sunardım. Bu hiç beklediğim bir red kararı değildi

@adrianmonk

Size de çok büyük geçmiş olsun, gerçekten talihsiz bir şey yaşamışsınız. Kesinlikle itiraz edin, ben de edeceğim. Sizin olumlu sonuç alma olasılığınız benden çok daha fazla.
Ret itirazına karşı bir belge yada bir form bulabildiniz ?
cmpe

New postby adrianmonk » Mon May 07, 2018 8:27 am

cmpe wrote:@orduevi
red sebeplerinin gerçekçi tarafları var tabi ama meseleye yine de nereden baktığımıza göre değişir.

Ankara anlaşması, buradaki işimizi Uk ye taşıma mantığıyla geliştirilen bir anlaşma, buradan baktığınızda çok haklılar. Peki vize alanların hepsinin şirketi mi var yada şirket mi yönettiler? Vize alanların Şirketleri yoksa neden böyle bir sebep öne sürülmüyor?
Benim buradan anladığım demekki şirket meselei gözardı edilebiliyor.

@lunala

Diplomamın yarısı ingilizce, transkriptin orjinali ingilizce olunca çok önemsemedim, ayrıca CSS firması da burada gerekli görmedi maalesef, CSS söyleseydi TOEFL a girerdim ve belgeyi sunardım. Bu hiç beklediğim bir red kararı değildi

@adrianmonk

Size de çok büyük geçmiş olsun, gerçekten talihsiz bir şey yaşamışsınız. Kesinlikle itiraz edin, ben de edeceğim. Sizin olumlu sonuç alma olasılığınız benden çok daha fazla.
Ret itirazına karşı bir belge yada bir form bulabildiniz ?

@cmpe Ret sebeplerini içeren kağıdın son sayfası nasıl itiraz edileceğini detaylı şekilde anlatıyor. Hatta link de vermişler. Sonradan biraz kabaca okumuştum. Fakat ben bu işi danışman ile yapmayı düşünüyorum. Birisi ile konuştum. İşinde çok profesyonel olduğunu hissettirdi bana. O yüzden şu ana kadar birşey yapmadım. Eğer ilave evrak sunulabiliyorsa onları hazırlarım ben. Yazılacak yazı önemli yanlız burada. Çünkü bu artık hukuki bir boyut almış durumda :).
Bu Arada Sizede geçmiş olsun. Umarım istediğiniz sonucu alırsınız.
adrianmonk

New postby cmpe » Mon May 07, 2018 12:52 pm

@adrianmonk

itiraz ile ilgili arayışım devam edecek, sizde önemli bir nüans görürseniz paylaşırsanız sevinirm.

Umarım istediğiniz sonucu alırsınız. Bol şans
cmpe

New postby Gemekler » Wed May 09, 2018 5:30 pm

Herkese merhabalar,

Bizde bugün başvurduk. Forumda okuduğum bilgilere göre 1.5 veya 2 ayı bulacak sonucun bize ulaşması. Herkese bol şanslar...
Gemekler

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü