Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Sensen » Thu Jul 04, 2019 7:58 pm

Maşallah hem hızlı dönüş oluyor hem olumlu sonuçlar geliyor . Sonucu gelenleri tebrik ederim.

@cega yazılım danışmanlığı konusunda devam edebilirsiniz belki. Siz yazılım yapmıyor, yazılımcı ile müşteri arasında bağlantı kuruyorsunuz değil mi ? Bu şekilde bir planla giden arkadaşım var birkaç ay önce
Sensen

New postby cega » Thu Jul 04, 2019 8:01 pm

Sensen wrote:Maşallah hem hızlı dönüş oluyor hem olumlu sonuçlar geliyor . Sonucu gelenleri tebrik ederim.

@cega yazılım danışmanlığı konusunda devam edebilirsiniz belki. Siz yazılım yapmıyor, yazılımcı ile müşteri arasında bağlantı kuruyorsunuz değil mi ? Bu şekilde bir planla giden arkadaşım var birkaç ay önce

Evet, yazılım yapmıyorum, telefondan kullanıcılara iOS yazılımı ile ilgili destek veriyorum. Çok teşekkür ederim cevap için. Arkadaşınızla irtibata geçme şansım olabilir mi acaba ?
cega

New postby Gauke » Fri Jul 05, 2019 10:57 am

Tekrar merhaba, bugün Bursa'dan ikinci başvurumu yaptım. 165 TL evrak tarama ücreti alıyorlar, kredi kartı ile ödeniyor. Umarım bu kez sonucum olumlu olur.
Gauke

New postby furkan » Fri Jul 05, 2019 4:34 pm

Belirsizlik sadece bununla bitse iyi, bu sadece konulardan birisi.

Burayi takip ettigim kadari ile basvuru sayisi artmis ve islem suresi azalmis (Sadece Turkiye'den basvurular icin) ve bu guzel bisey tabiki. Yalniz ozellikle son donemde basvuru yapan/yapmayi dusunen arkadaslar burada yasanan/yasanacak olan ya da konusulan Brexit harici konulardan ne kadar haberdar?

Ornegin 2020 Nisan'da yururluge girecek olan private sector IR35 ile contract islerin %90 azalacagi varsayiliyor. Ben her hafta abartmadan 3 is gorusmesine devam edilirken simdi sadece permanent pozisyonlar teklif ediliyor. Yine 2020 Nisan'da hayatimiza girecek olan %14 off payroll tax'dan basvuru yapanlar ne kadar haberdar?

Yani basvurular yapiliyor sonuclar aliniyor ama bence bi cok kisi sadece vizeyi almaya odaklaniyor. Buradaki contractor pazarin 1 sene onceye kadar en az %50 azaldigini ve cok daha buyuk degisiklikleri de biliyor/takip ediyo olmali insanlar (ozellikle yeni basvuru sahipleri)

lineofduty wrote:Yukarıda bir arkadaş değinmiş dönüş süreleri kısaldı başvurular azaldı diye.

Benim gözleyebildiğim kadarıyla başvurular artış var çünkü sitedeki mesaj miktarı artmış durumda, bunu site memuruda forum istatistikleriyle teyit edebilir.

Asıl söylemek istediğim artık HO pek fazla incelemeden herkese vize veriyor.Ama bu böyle sürmez hesapsız kitapsız yapmazlar bu işleri muhakak ellerinde bir sayı veya tarih hedefi vardır

Muhafazakarlar Borisi seçecek gibi duruyor.Seçilirse muhtemelen 31 Ekimde No Deal Exit olacak,çünkü ben AB ye borç ödemem açıklaması var.

No Deal Exit in anlamı artikel 50 yi işletemiyecekler herhangi bir 21 aylık geçiş süreci olmayacak.

Tabi bunlar hep varsayım ama diyeceğim o ki elinizi çabuk tutun.31 Ekim den sonra Ankara Antlaşması diye bir şey olmayabilir.
furkan

New postby rimednac » Fri Jul 05, 2019 5:18 pm

furkan wrote:Belirsizlik sadece bununla bitse iyi, bu sadece konulardan birisi.

Burayi takip ettigim kadari ile basvuru sayisi artmis ve islem suresi azalmis (Sadece Turkiye'den basvurular icin) ve bu guzel bisey tabiki. Yalniz ozellikle son donemde basvuru yapan/yapmayi dusunen arkadaslar burada yasanan/yasanacak olan ya da konusulan Brexit harici konulardan ne kadar haberdar?

Ornegin 2020 Nisan'da yururluge girecek olan private sector IR35 ile contract islerin %90 azalacagi varsayiliyor. Ben her hafta abartmadan 3 is gorusmesine devam edilirken simdi sadece permanent pozisyonlar teklif ediliyor. Yine 2020 Nisan'da hayatimiza girecek olan %14 off payroll tax'dan basvuru yapanlar ne kadar haberdar?

Yani basvurular yapiliyor sonuclar aliniyor ama bence bi cok kisi sadece vizeyi almaya odaklaniyor. Buradaki contractor pazarin 1 sene onceye kadar en az %50 azaldigini ve cok daha buyuk degisiklikleri de biliyor/takip ediyo olmali insanlar (ozellikle yeni basvuru sahipleri)

hemen ariyorum home office i 2020 de uk de yicek ekmek kalmayacakmis basvurumu iptal edin diyorum . cok tesekkurler
rimednac

New postby orduevi » Fri Jul 05, 2019 9:44 pm

rimednac wrote:
furkan wrote:Belirsizlik sadece bununla bitse iyi, bu sadece konulardan birisi.

hemen ariyorum home office i 2020 de uk de yicek ekmek kalmayacakmis basvurumu iptal edin diyorum . cok tesekkurler

Burada soylenmek istenen IR35 yuzunden artik agency’ler permanent rolleri dolduruyorlar ve inside IR35 AA yapisina uymuyor. Hepimiz contractor islerle sirketlerimizi gecmiste ayakta tuttuk ama artik IT contractor isler yok denecek kadar azaldi.

April 2020’ye kadar Brexit coktan gerceklesmis olacak. IR35’da yururluge girdiginde "ekmek ve su ulkede kalmazsa" devlet vatandasina sahip cikip issizlik maasi verir, AA’lilara da sirketleri fatura kesemedigi zaman vize uzatma zamani geldiginde ya 1 yil daha uzatir ya da red verip ulkeden git der. O zaman bakalim ayni sekilde T ye alinacak mi burada yapilan uyarilar.

Tavsiyem, artik £5k - £10 sermaye ile gelmektense, banka disinda bir yerlerde para tutun. Ilk sene icin £20k+ yeterli olur. Bu parayi elden tanidik firmalara sahte fatura keserek firmaniza sokun ki sene sonunda sirketiniz size maas + dividend odeyebilsin. Artik koyden indim sehre sirketimi kurar kurmaz IT contractor isi alir calisirim devri kapandi. Ben hala issizim IR35 yuzunden. Yeni geleceklere ve ilk yil uzatmasini alacaklara basarilar.

Unutmadan, forumda IR35 petition link’i ekledim. Lutfen imzalamayi unutmayin. IR35 daha devreye girmeden etkisini gosterdi! Girdigi zaman ne olacagini dusunmek bile istemiyorum. Bu petition’dan eger 100k imza gelirse belki hepimiz icin guzel bir gelisme yasanir.
orduevi

New postby rimednac » Sat Jul 06, 2019 4:25 am

ben tek bir sektorde esime gore cok daha fazla tecrubem olmasina ragmen ve tahminlerime gore bana yuzde 80 onay verilecek durumda olmama ragmen kendimi dependant durumuna almak icin sadece sirkete bagli kalmamak icin esimin onay sansi bana gore cok cok daha dusuk olmasina ragmen onun uzerinden basvuru yaptim. olcaksa bu sekilde olsun veya olmasin diye dusundum. Bu sebeple muhtemelen red gelicek bir iki gun icinde. Ama onaylanirsa degisen durumlara cevap verebilcek sekilde gideriz. T ye almak degilde burda vize icin toplanmis durumdayiz ve zaten basvurmus olan veya danismanlara bi ton para odemis olan insanlar var direk negatifin verilmesi hosuma gitmiyor. Soylenme seklini sevmedim. Sanki ustu kapali gelmeyin artik deniyor. Bir de şu "koyden indim sehire" benzetmesini hic mi hic sevmedim.
rimednac

New postby cega » Sat Jul 06, 2019 7:52 am

Sensen wrote:Maşallah hem hızlı dönüş oluyor hem olumlu sonuçlar geliyor . Sonucu gelenleri tebrik ederim.

Forumda özel mesaj seçeneği yok. Muhtemelen yazımı görmediniz. Tekrardan görmeniz umuduyla yazıyorum. Arkadaşınızla görüşme şansım var mıdır ? Ya da en azindan çalıştığı danışmanlık firmasını paylaşırsanız çok mutlu olurum :)
cega

New postby Sensen » Sat Jul 06, 2019 8:27 am

cega wrote:

Forumda özel mesaj seçeneği yok. Muhtemelen yazımı görmediniz. Tekrardan görmeniz umuduyla yazıyorum. Arkadaşınızla görüşme şansım var mıdır ? Ya da en azindan çalıştığı danışmanlık firmasını paylaşırsanız çok mutlu olurum :)

O pek böyle görüşmeyi seçen bir insan değil burdan yazdığımı bile görse kızardı bana:/ o da yeni gitti daha bir işe başlamadı
Sensen

New postby cega » Sat Jul 06, 2019 8:29 am

Sensen wrote:
cega wrote:

O pek böyle görüşmeyi seçen bir insan değil burdan yazdığımı bile görse kızardı bana:/ o da yeni gitti daha bir işe başlamadı

Danismanlik firmasi ile gittiyse en azindan bp icin bir fikir alip o sekilde yuruyebilirim.
cega

New postby rimednac » Sat Jul 06, 2019 8:56 am

cega wrote:Herkese merhabalar,

Ankara anlaşması ile ben de bir işletme açmak istiyorum ama bir çıkış yolu bulamadım maalesef. Şöyle ki; 4 sene bir havayolu şirketine bağlı olarak yer hizmetlerinde yolcu hizmetleri memurluğu ve şu anda 1 seneden beri bir teknoloji firmasında yazılım destek danışmanı olarak çalışıyorum.

Bu backgrounda göre nasıl bir şirket kurabilirim ? Ya da bu şekilde giden var mı ?

Merhaba sgk dokumunde 4 yil yaptiginiz is hangi is koluyla gorunuyor acaba ? Bende konulara cok hakim degilim ama baslangic yapmaniz icin dogru haraket bu bence. E devletten bakabilirsiniz is koluna.
rimednac

New postby cega » Sat Jul 06, 2019 9:25 am

rimednac wrote:
cega wrote:Herkese merhabalar,

Ankara anlaşması ile ben de bir işletme açmak istiyorum ama bir çıkış yolu bulamadım maalesef. Şöyle ki; 4 sene bir havayolu şirketine bağlı olarak yer hizmetlerinde yolcu hizmetleri memurluğu ve şu anda 1 seneden beri bir teknoloji firmasında yazılım destek danışmanı olarak çalışıyorum.

Bu backgrounda göre nasıl bir şirket kurabilirim ? Ya da bu şekilde giden var mı ?

Merhaba sgk dokumunde 4 yil yaptiginiz is hangi is koluyla gorunuyor acaba ? Bende konulara cok hakim degilim ama baslangic yapmaniz icin dogru haraket bu bence. E devletten bakabilirsiniz is koluna.

Havalimanı yolcu hizmetleri görevlisi. Bunun üzerinden açılabilecek bir şirket yok bence :)
cega

New postby rimednac » Sat Jul 06, 2019 9:48 am

Epey ozel bir kod girmisler evet biraz zor gibi gorunuyor. :) yinede eger birsey bulunabilirse en yuksek onay burdan gelir saniyorum
rimednac

New postby defci20 » Sat Jul 06, 2019 11:57 pm

Selam arkadaşlar

3 haziran izmir başvurum 3 temmuzda olumlu sonuçlandı. bundan 2 ay önceki turist vizem reddedilmişti.( vize memurunun hatası vardı ama itiraz hakkı yok ). Birçok kişi bu foruma üye olmadan okuyor. Şunu söylemek gerekir ki tam başvuru yapılacak zaman. Brexit haberlerinin azlığından olsa gerek süre çok azaldı. 2.5 aya hazırlanmışken 1 ayda ulaştıki 27 haziranda karar verilmiş zaten. Şimdi dahada kısa. Acaba aa ya başvurayım mı diye düşünüp bu forumu okuyanlar varsa başvurup vizeyi alma şansınızı deneyin sonra gidip gitmemeyi bi daha düşünürsünüz. Ama bu zamanların tekrar geleceğini sanmıyorum. Sektörüm IT sermayem 3300 pound.

Ayrıca forum en kaliteli forumlardan biri. Burada olupta ingilterede bulunan arkadaşların en azından 2-3 ayda bir forum sahibi önderliğinde ingilterede bir buluşma ayarlaması ingilterede ki network umuz açısından çok verimli olur diye düşündüm. hem yüzyüze görüşme fırsatı yakalar hemde iş-yaşam fikirlerimizi tartışabiliriz. hemde herkesin şikayeti olan ingilterede yalnızlık kavramını bi derece azaltırız. sadece safça bir öneri.

herkese iyi çalışmalar dilerim.
defci20

New postby mrbwrayz » Sun Jul 07, 2019 7:10 pm

Merhabalar,

Birkaç sorum olacak:

IR 35 diye adlandırılan mevzuat şahısların ‘gizli çalışan’ konumundan bertaraf edilmeleri için mi oluşturuldu?

Bu durum daha çok IT sektöründe çalışanlarda mı vuku buluyor?

LTD. şirketi kuranlar ve farklı sektörlerde contratlı hizmek verecek olan Ankara anlaşmalı çalışanları ne derece etkiliyor ?

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilir mi ?
Şimdiden teşekkür ederim..
mrbwrayz

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü