Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby FreshFries » Tue Jan 28, 2020 10:30 am

debedebe wrote:
FreshFries wrote:Merhbalar,

Bir sorum olacaktı sizlere. Ben IT alanında başvurumu yaptım. 2 yıl hizmet dökümünde bu alanla ilgili tecrübem var ayrıca freelance olarakta 1,5 yılın üstünde tecrübem mevcut ancak bildiğiniz üzere freelance hizmet dökümünde çıkmıyor.Freelance olarak yaptığım web siteleri vardı onları da CV'ime ekledim. Sizce bu konu ile ilgili bir problem yaşar mıyım ?

Teşekkürler.

Gelirin vergisi odendi mi, ya da faturasi kesildi mi?
Eger sadece para alisverisi seklinde yapildiysa problem yasyabilirsiniz.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Durum şöyle aslında. Arkadaşımın oluşturduğu XXXX isminde bir şirket adı altında web sitelerini yaptım. Gerçekte böyle bir şirket yok , bir isim adı altında olsun diye böyle bir şey yapmıştı. Fatura kesmiyordu, müşterileri buluyordu web sitelerini yapıyordum. Bu arkadaşımdan referans mektubu da aldım XXXX şirketi adına. Yapılan sitelerin altında da bu XXXX şirketinin copyrightı var. Ben de belgelerimi beyan ederken XXXX adı altında freelance çalıştığımı yazdım. Hatta kartvizitim bile var etkisi olur mu bilmiyorum ama. Aslında bu benim ek iş olarak yaptığım bir şeydi acaba o kadar takılırlar mı ? Normalde 2 yılın üstünde alanımla ilgili türkiyedeki populer firmalarda tecrübem mevcut ve IT sektöründe contractor olarak çalışabilmek için yeterli bir tecrübe olduğunu tahmin ediyorum.
FreshFries

New postby debedebe » Tue Jan 28, 2020 11:32 am

FreshFries wrote:
debedebe wrote:
FreshFries wrote:Merhbalar,

Bir sorum olacaktı sizlere. Ben IT alanında başvurumu yaptım. 2 yıl hizmet dökümünde bu alanla ilgili tecrübem var ayrıca freelance olarakta 1,5 yılın üstünde tecrübem mevcut ancak bildiğiniz üzere freelance hizmet dökümünde çıkmıyor.Freelance olarak yaptığım web siteleri vardı onları da CV'ime ekledim. Sizce bu konu ile ilgili bir problem yaşar mıyım ?

Teşekkürler.

Gelirin vergisi odendi mi, ya da faturasi kesildi mi?
Eger sadece para alisverisi seklinde yapildiysa problem yasyabilirsiniz.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Durum şöyle aslında. Arkadaşımın oluşturduğu XXXX isminde bir şirket adı altında web sitelerini yaptım. Gerçekte böyle bir şirket yok , bir isim adı altında olsun diye böyle bir şey yapmıştı. Fatura kesmiyordu, müşterileri buluyordu web sitelerini yapıyordum. Bu arkadaşımdan referans mektubu da aldım XXXX şirketi adına. Yapılan sitelerin altında da bu XXXX şirketinin copyrightı var. Ben de belgelerimi beyan ederken XXXX adı altında freelance çalıştığımı yazdım. Hatta kartvizitim bile var etkisi olur mu bilmiyorum ama. Aslında bu benim ek iş olarak yaptığım bir şeydi acaba o kadar takılırlar mı ? Normalde 2 yılın üstünde alanımla ilgili türkiyedeki populer firmalarda tecrübem mevcut ve IT sektöründe contractor olarak çalışabilmek için yeterli bir tecrübe olduğunu tahmin ediyorum.

Merhaba,
Tecrube olarak kabul gorebilir yaptiginiz isler ancak yasal olarak calisma ve belgelendirme vize basvurularinda cok onem verilen bir konu. Bircok esnaf basvuran vergi levhalarinda gelir gostermedikleri ve hesaplarindaki parayi aciklayamadiklari icin eleniyor.
Yani siz bankadaki paranizi nerden nasil kazandiniz? Bunu yasal yoldan yaptiginizi, (karapara/vergi kacirma vs olmadigini) ispatlamaniz gerekli. Paranin kaynagi Turkiye'de hicbir kurumda sorulmadigi icin garip geliyor ancak cok dikkat ediliyor burda.
debedebe

New postby FreshFries » Tue Jan 28, 2020 11:44 am

Merhaba,
Tecrube olarak kabul gorebilir yaptiginiz isler ancak yasal olarak calisma ve belgelendirme vize basvurularinda cok onem verilen bir konu. Bircok esnaf basvuran vergi levhalarinda gelir gostermedikleri ve hesaplarindaki parayi aciklayamadiklari icin eleniyor.
Yani siz bankadaki paranizi nerden nasil kazandiniz? Bunu yasal yoldan yaptiginizi, (karapara/vergi kacirma vs olmadigini) ispatlamaniz gerekli. Paranin kaynagi Turkiye'de hicbir kurumda sorulmadigi icin garip geliyor ancak cok dikkat ediliyor burda.

Para kaynağı için hesabımda 6 aydan fazla bir sürede duran birikmiş 1250 poundım vardı ayrıca arabamı satıp satış evrağının çevirisini noter onaylı koydum ve gelirim de fena değil sürekli artan bir birikim de vardı hesabımda , gelirle ilgili bir problem olmayacağını umuyorum. Kafama takılan tek problem tecrübe olarak sayıp saymayacaklarıydı. Ek olarak bu freelance çalışmam 3-4 sene öncesine dayanıyor.
FreshFries

New postby unssal » Wed Jan 29, 2020 7:05 am

Merhabalar,
Benim de ingilizce çeviri kısmında bir sorum olucaktı. Başvuru sırasında tüm türkçe dökümanları yeminli tercüme ile çevirdiniz mi? Yoksa kendiniz mi çeviri yaptınız?
unssal

New postby brave » Wed Jan 29, 2020 11:29 am

unssal wrote:Merhabalar,
Benim de ingilizce çeviri kısmında bir sorum olucaktı. Başvuru sırasında tüm türkçe dökümanları yeminli tercüme ile çevirdiniz mi? Yoksa kendiniz mi çeviri yaptınız?

Biz diplomalari,transkripti ve nufus kayit orneklerini tercumana ceviri yaptirdik,notere gerek yok.
Mesela ev satıs belgesi vardi bunu cevirmedik,bir sorun da olmadı.
Forumda daha evvel okudugum kadariyla bunlari kendileri cevirenler olmustu yada turkce dokumani verenler de olmustu.
brave

New postby debedebe » Wed Jan 29, 2020 2:29 pm

FreshFries wrote:
Merhaba,

Para kaynağı için hesabımda 6 aydan fazla bir sürede duran birikmiş 1250 poundım vardı ayrıca arabamı satıp satış evrağının çevirisini noter onaylı koydum ve gelirim de fena değil sürekli artan bir birikim de vardı hesabımda , gelirle ilgili bir problem olmayacağını umuyorum. Kafama takılan tek problem tecrübe olarak sayıp saymayacaklarıydı. Ek olarak bu freelance çalışmam 3-4 sene öncesine dayanıyor.

Merhaba,
Bence hic karistirmamak daha iyi olabilir, zaten is tecrubeniz var. Buraya gelmek icin tecrubeniz olan isten 2 yildir para kazandiginizi belgeleyebiliyorsaniz yeterli olmasi lazim.
Illa da freelance ya da sirket olmasi gerek diye bi kural yok, normal calisan da olsaniz o isi yaptiysaniz danismanlik olarak yapabileceginizi soyleyebilirsiniz.
Maas bordrosu ve sirketten ne olarak calistiginiza dair yazi cok cok onemli. Geliriniz olmasi ve bunu maas bordrosu gibi vergisi odenen yasal oldugunu belgeleyen evraklar en onemli belgelerden.
Hayirli olsun, kolay gelsin
debedebe

New postby unssal » Wed Jan 29, 2020 3:00 pm

Cevaplar için çok teşekkür ederim.
Yakın zamanda vize alan arkadaşlara bir sorum olucaktı. Tüm dökümanları tarayıp TLS'nin sayfasına yüklüyoruz malum. Business plan dahil tüm evraklar bu şekilde yükleniyor dimi?
unssal

New postby FreshFries » Wed Jan 29, 2020 7:33 pm

debedebe wrote:
FreshFries wrote:
Merhaba,

Merhaba,
Bence hic karistirmamak daha iyi olabilir, zaten is tecrubeniz var. Buraya gelmek icin tecrubeniz olan isten 2 yildir para kazandiginizi belgeleyebiliyorsaniz yeterli olmasi lazim.
Illa da freelance ya da sirket olmasi gerek diye bi kural yok, normal calisan da olsaniz o isi yaptiysaniz danismanlik olarak yapabileceginizi soyleyebilirsiniz.
Maas bordrosu ve sirketten ne olarak calistiginiza dair yazi cok cok onemli. Geliriniz olmasi ve bunu maas bordrosu gibi vergisi odenen yasal oldugunu belgeleyen evraklar en onemli belgelerden.
Hayirli olsun, kolay gelsin

Çok teşekkür ederim bilgiler için :)
FreshFries

New postby elvis » Thu Jan 30, 2020 4:50 pm

dönüş alanlar oldu mu acaba başvurularına bizim ki hala 3. ışıkta
elvis

New postby Mlmc » Thu Jan 30, 2020 4:57 pm

elvis wrote:dönüş alanlar oldu mu acaba başvurularına bizim ki hala 3. ışıkta

Bugun 10 araliklar gelmis
Mlmc

New postby elvis » Thu Jan 30, 2020 8:42 pm

Mlmc wrote:

Bugun 10 araliklar gelmis

teşekkürler bilgilendirme için, 8 hafta sürüyor demek ki
son durumda ankara anlaşması yıl sonuna kadar uzadı mı demek oluyor acaba bilgisi olan var mı
elvis

New postby ae1970 » Thu Jan 30, 2020 8:53 pm

merhaba ben basvuruda bulundum ingiltereden 8 aralıkta.Avukatıma hiçbir zaman ulaşamadım aracı tanıdıklarım onu buldu ve iletişime geçti kendi bilgilerini verdiler. Zaten doğru düzgün belge bile hazırlamamış benimle asla iletişime geçmek istemediğini söylüyormuş. Şimdi hiçbir şekilde ulaşamıyorum bu yüzden vize sonucumun gelip gelmediğini bile bilmiyorum. çok sıkıntılı bir dönem geçiriyorum iletişim bilgilerini kendim değiştiremiyorum yasal temsilci istiyor. Tek isteğim olumlu ya da olumsuz bir vize sonucu elde edip türkiyeye sıkıntı yaşamadan güvenli dönmek. karar mektubu henüz gelmediyse iptal ettirebilme şansım var mı ? Sadece ileride ingiltereye sorun yaşamadan tekrar girebileceğim bir şekilde buradan ülkeme dönmek istiyorum. Lütfen bilen birileri bana yardımcı olabilir mi ?
ae1970

New postby n_sertler@yahoo.com » Fri Jan 31, 2020 8:42 am

Haber var mı ?
11 Aralık başvurusuyum hala beklemedeyim
n_sertler@yahoo.com

New postby Mlmc » Fri Jan 31, 2020 8:47 am

n_sertler@yahoo.com wrote:

Haber var mı ?
11 Aralık başvurusuyum hala beklemedeyim

Degisiklik olunca haber verirseniz seviniriz
Mlmc

New postby endomurat » Fri Jan 31, 2020 12:07 pm

12 Aralık basvuru az önce gelin teslim alın diye mail geldi, red maili gelmediğine göre sanırım onaylandı, 3. Olarak size haber veriyorum :)
endomurat

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü