Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby çömezabla » Fri Jun 07, 2019 7:01 pm

okayaturan wrote:Merhaba,
Ben de ankara anlaşması için evraklarımı toparlıyorum. Bütün evrakların ingilizce olması gerekiyor desturuyla SGK hizmet dökümünü de ingilizceye çeviriyorum. Sorum şu SGK dökümünü iletmemiz gerekiyor mu sonuçta ben iş kuracağım orda, sadece buradaki çalıştığım süreleri ıspatlamak için gerekli sanırım, SGK dökümüne ihtiyaç varsa çevirisi şart mıdır. Sonuçta normal vize başvurularında iletilmiyor ingilizcesi.
bilenler yardımcı olursa sevinirim

Merhaba, biz de evraklarımızı hazırladık. SGK dökümünü İngilizce’ye çevirmenize gerek yok. Ama evet iş tecrübenizi belirtmeniz açısından bu evrak olmalı. Kesin bilgi:) Bol şans hepimize.
çömezabla

New postby ank2uk88 » Fri Jun 07, 2019 7:23 pm

Merhaba arkadaslar. Benim bir sorum olacakti. Arkadasim kendi cabasiyla ecaa basvurup onay aldi. Basvurdugu sirada bekardi ancak yakin zamanda evlenmeyi de dusunuyor artik ancak evlenecegi kisi turk degil, arnavut pasaportlu. Boyle bir durumda kendisi evlenip, esi de dependant olarak basvurabiliyor mu? Oluyor ise TR`de mi yoksa UK`de mi evlenebilir ve hangi ulkede basvurabilir?

Herkese bol sans ve simdiden tesekkurler.
ank2uk88

New postby Figo » Fri Jun 07, 2019 7:49 pm

okayaturan wrote:Merhaba,
Ben de ankara anlaşması için evraklarımı toparlıyorum. Bütün evrakların ingilizce olması gerekiyor desturuyla SGK hizmet dökümünü de ingilizceye çeviriyorum. Sorum şu SGK dökümünü iletmemiz gerekiyor mu sonuçta ben iş kuracağım orda, sadece buradaki çalıştığım süreleri ıspatlamak için gerekli sanırım, SGK dökümüne ihtiyaç varsa çevirisi şart mıdır. Sonuçta normal vize başvurularında iletilmiyor ingilizcesi.
bilenler yardımcı olursa sevinirim

Selamlar,

Sizin de belirttiğiniz gibi çalışma sürenizin görülmesi için SGK Hizmet Dökümünü eklemek gerekiyor ama çevirisine gerek yok.
Figo

New postby Figo » Fri Jun 07, 2019 7:53 pm

fanti wrote:Selamlar,

Başvuru sonrasındaki süreçte “pasaportunuzu alabilirsiniz” maili geldiğinde, eskiden olduğu gibi “red sebepleri” yahut “onay sebepleri” yazıyor mu ?

Yoksa direkt pasaportu alınca mı görüyoruz onay/reddi ?

Ben red aldıysam sebeplerini merak ediyorum da

Selamlar,

E-mailde sadece pasaportunuzu gidip alabileceğinize dair bilgilendirme yapılıyor. Pasaportunuzu teslim aldığınızda red sebeplerinin yer aldığı bir açıklama yazısı içinde oluyor. Geçen hafta red almış biri olarak iletiyorum, kesin ve taze bilgi :)
Figo

New postby Figo » Fri Jun 07, 2019 7:54 pm

Selam arkadaşlar,

3 Haziran'da İstanbul'dan 2.başvurumu yaptım. Herkese bol şanslar!
Figo

New postby umitk » Sat Jun 08, 2019 2:53 pm

Merhaba arkadaşlar,

Ben de 31 mayıs itibariyle başvuru yaptım.Başvuruda eşim ve bir çocuğum da var.IT alanında yaklaşık 8 yıldır çalışıyorum.Kaynak olarak kendi birikimim ve hibe var.Hibe kaynaklarını ve hibeye dair mektubu da başvuruya ekledim.Umarım bir sorun olmaz.
Sanırım temmuz ortası gibi sonuç gelir.Sonucunu tekrar paylaşıyor olurum.

Herkese bol şans.
umitk

New postby lopencek » Sat Jun 08, 2019 8:51 pm

[quote="Figo"]Selam arkadaşlar,

3 Haziran'da İstanbul'dan 2.başvurumu yaptım. Herkese bol şanslar![/quote]

Red sebepleri neydi? Öyle sadece tek bir sebepten red vermediklerini duymuştum
Emin olmadıkları konu veya takıldıkları konularda bir şans daha verip ek belge
istiyorlarmış
Ek belge istemeyip red verdiklerine göre ya sizde birçok konuya takıldılar veya
memurun insiyatifine kalmış olabilir
Red sebeplerini yazarsanız cok sevinirim
Endişeyle sonucumu bekliyorum da
lopencek

New postby Sensen » Sat Jun 08, 2019 10:08 pm

FB da bir kişi 18 Nisa’n başvurusuna 7 Haziran’da olumlu sonuç almış
Sensen

New postby umitk » Sun Jun 09, 2019 12:49 pm

Sensen wrote:FB da bir kişi 18 Nisa’n başvurusuna 7 Haziran’da olumlu sonuç almış

Merhaba,hangi grup acaba o? Link ya da ismini paylaşabilir misiniz?
umitk

New postby istanbullondra » Sun Jun 09, 2019 3:44 pm

Türkiye'den başvuranlar:

@bull market 1 Nisan Ankara Sonuç: Olumlu 16 Mayıs (45 Gün)
@htbreed 2 Nisan İstanbul Sonuç: Olumlu 17 Mayıs (45 Gün)
@sahin 2 Nisan İstanbul Sonuç: Olumlu 17 Mayıs (45 Gün)
@rk011987 2 Nisan Adana
@Ayho573 5 Nisan Sonuç: Olumlu 24 Mayıs (49 Gün)
@liverpool 8 Nisan Ankara
@Figo 11 Nisan İstanbul Sonuç: Olumsuz 30 Mayıs (49 Gün)
@kedikun 12 Nisan İzmir Sonuç: Olumlu 30 Mayıs (48 Gün)
@Greenwichmeantime 12 Nisan İstanbul
@istanbullondra 16 Nisan İstanbul Sonuç: Olumlu 30 Mayıs (44 Gün)
@Jumanji3 16 Nisan Sonuç: Olumlu 28 Mayıs (42 Gün)
@someone 18 Nisan İstanbul Sonuç: Olumlu 30 Mayıs (42 Gün)
@ozge_e 17 Nisan Bursa Sonuç 3 Haziran (47 gün)
@koraytem 18 Nisan Sonuç 3 Haziran (46 gün)
@ 18 Nisan Sonuç: Olumlu 7 Haziran (50 gün)
@erdem_ozdemir 25 Nisan İstanbul
@nidir 26 Nisan Bursa
@Volkan_VKA 3 Mayıs İstanbul
@ 9 Mayıs Istanbul
@mrbwrayz 14 Mayıs Istanbul
@serhatatp 14 Mayıs
@umitk 31 Mayıs
@ Figo İstanbul 3 Haziran
İngitere'den başvuranlar:

@aslanturk123 13 Eylül Sonuç: Olumsuz, 2 Mart (5 Ay 17 Gün) İtiraz başvurusu: 10 mart,
(*28gunde aciklanmasi gerekiyordu (8nisan) ama normal surenin bitmesine 3gun kala mail attilar 5mayis a kadar uzattilar; 10mayista tekrardan mail aldi ve 16 Hazirana kadar 6hafta daha uzattilar; 10mart - 16haziran)

@ 17 Aralık Sonuç Olumlu, 3 Mayıs
@ 18 Aralık Sonuç Olumlu, 2 Mayıs
@ 20 Aralık Sonuç Olumlu, 7 Mayıs
@ 30 Aralık Sonuç Olumlu, 8 Mayıs (2 Mayısta hastalık sebebiyle hızlandırma talep etmişler)
@5 Ocak online, 7 Ocak bio, Sonuç Olumlu, 16 Mayıs *Uzatma başvurusu (3 yıl)
@ 8 Ocak Sonuç Olumlu, 15 Mayıs
@bdafifth 10 Ocak Sonuç Olumlu, 16 Mayıs
@ 10 Ocak bio Sonuç Olumlu, 10 Mayıs
@Poyraz 19 Ocak (29 Ocak biometrik)
@kosumi 19 Ocak Sonuç Olumlu, 22 Mayıs (*3 yıllık uzatma)
@Fiddisback 21 Ocak Sonuç Olumlu, 16 Mayıs
@fulya 28 Ocak Sonuç Olumlu, 17 Mayıs
@lopencek 7 Şubat
@otres 12 Şubat
@Yasemin75 20 Şubat
@Londonist 25 Şubat
@squeens 8 Mart
istanbullondra

New postby istanbullondra » Sun Jun 09, 2019 3:45 pm

Çok teşekkürler.
Şimdiye kadar pasaport verildiğinde ortalama 10-15 günde aldılar olumlu sonuçlarını. Sizinki de en kısa sürede gelir umarım :)

Jumanji3 wrote:
istanbullondra wrote:Merhabalar,

Bizim de 16 Nisan İstanbul başvurumuz bugün olumlu sonuçlandı.
Bizde de bir bayram havası :)
@kedikun sizin de haberinize çok sevindim, hayırlı olsun.
Selamlar.

Tebrikler, çok sevindim olumlu olduğuna. Hem iptal sürecinden sonraki yeniden başvurunuz hem de, vize aldıktan sonraki süreçlerle ilgili de bilgi aktarımlarınız çok faydalı olacaktır.

Ben pasaportu verdim çarşamba ama henüz bir geri dönüş olmadı.
istanbullondra

New postby istanbullondra » Sun Jun 09, 2019 3:48 pm

Çok teşekkürler :) Sizler de başvurup, en kısa sürede alırsınız umarım.

çömezabla wrote:
istanbullondra wrote:Merhabalar,

Bizim de 16 Nisan İstanbul başvurumuz bugün olumlu sonuçlandı.
Bizde de bir bayram havası :)
@kedikun sizin de haberinize çok sevindim, hayırlı olsun.
Selamlar.

Süper. Kendim kadar sevindim. Çok emek verdiniz. Bol şans diliyorum.
istanbullondra

New postby istanbullondra » Sun Jun 09, 2019 4:07 pm

Kesinlikle katılıyorum. Forumu sayfa sayfa detaylıca okumak gerçekten hem olumlu hem olumsuz sonuçlarla örnekleri görmek çok yardımcı olur. Ayrıca genellikle danışmanlık hizmeti veren firmalardan ilk görüşmeler ücretsiz. Tabii çok genel hatlarıyla bilgi veriyorlar ama yine de fikir sahibi olmanız adına faydalı olacaktır.

@ katishawa Ankara antlaşmasının geleceği maalesef belirsiz. Ekim sonu Brexit, o nedenle çok da ertelemeden başvurmak gerek. Ama ne olacağı bilinmez tabii.

Dependenta karar verirken şöyle düşünün, kim daha kolay ve daha yüksek maaşlı iş bulabilir. Çünkü Ankara antlaşmasına başvuran kişi, işini kurup yerleştirene ve kazanç sağlayana kadar belli bir zaman geçecek. Bu sürede de hazır paranızı harcamak zorunda kalacaksanız. Dependent'ın çalışma koşulları bu nedenle kritik. Ne kadar kısa sürede iş bulur, maaş almaya başlarsa o kadar rahat bir süreç geçirirsiniz. İkiniz için de İngiltere'deki iş olanaklarına bakın.

Kuracağınızın işin gerçekten yapılabilir ve sürdürülebilir olması önemli. İş planınızı hazırlarken buna önem verip, detaylı bir şekilde hazırlayın.

'' Benim adıma olursa İngilizce öğretmeniyim ve oradaki okullarda çalışmak üzere başvuru yapmak istiyorum (home office değil yani). '' demişsiniz ancak, ankara antlaşmasında başvuran kişi başka bir kurumda düzenli olarak, sözleşmeli ya da maaşlı çalışamaz. Yani yapacağınız işler sonrasında sizin fatura kesmeniz gerek.
Buna karşın dependent ise full time çalışma iznine sahiptir. Dolayısı ile siz okullarda çalışmak isterseniz, dependent olmalısınız.
Siz başvuran olacaksanız okullar sizden bir hizmet almalı. (Onun örnekleri var mı bilmiyorum ben.)

Çocuklu olmak sorun teşkil etmiyor. Sadece ana başvuranın, onunlar birlikte başvuran aile üyelerini geçindiricek kadar para kazanması gerekiyor yaptığı işten. Ancak başvuru sırasında da işinizi kurup yerleşmeniz için bir süreç geçeceğini düşünerek, hesabınızda buna göre para göstermelisiniz.

Biz dependent için bütçeyi ona göre hesaplamıştık.
Aşağıda link de paylaşıyorum. Sayfa 15-16'da 79-92 maddeleri arasında dependentlar için tahmini ne kadar para göstermek gerekire dair bilgi var.
https://assets.publishing.service.gov.u ... 3-2019.pdf :

ex.
Main applicant must show that they have £630 for their spouse, in addition to £945 required for their own support per month.
In total the family will require evidence that they hold £1575 in available funds (£630+ £945) monthly.

Sizin durumunuzda 2 çocuk, 1 eş için aylık £630+ £630+£630+ £945= £2835

Örnek olarak, aylık bu tutara ek olarak (bütçenizi bilemiyorum, 6 aya yetecek kadar gösterin diyorlar ama biz 3 aya yetecek kadar hesaplayarak göstermiştik (iş kendini kurtarmaya başlayacak düşüncesiyle; işiniz için gereken sermaye diyelim ki £2500 (freelance işlerde çok da sermaye gerekmiyor, ama tabii tamamen size bağlı) hesaplayıp, kaba hesapla başvuru esnasında toplamda hesabınızda £12000 ya da imkanınız doğrultusunda daha fazla meblağ gösterebilirsiniz. (Umarım anlaşılır yazdım :))

Acele etmeden ankara antlaşması sizin için uygun mu karar verin sonra da titiz bir şekilde hazırlanın. Kolaylıklar dilerim.

Jumanji3 wrote:Sürecinizde başarılar diliyorum.

Size naçizane tavsiyem; buradaki size özel yazılacak bir kaç posttan bilgi almaktansa, ya gidip bir danışmanla çalışmanız ya da 1. posttan başlayarak 400+ sayfa postu okuyup, tüm postlardan kendinizle ilgili notlar alıp, bu notları birleştirip buna göre bi plan yapmanız. Ben danışmansız olarak, ikinci yöntem ile sürece başlamıştım.

Dolayısıyla, sorularınıza forumda doğrudan cevap alsanız bile bu cevaplara güvenerek adım atmayın. 400+ sayfada 100 lerce örnek var, bu örnekleri okuyup tüm kararları kendiniz vermelisiniz.

Sürecinizle ilgil bir noktaya geldikten sonra, size özel soruların faydasını görmeye başlarsınız. Bu yüzden önce forumda yazılanlar, ücretsiz danışmanlık görümeleri vb. ile bilgileri edinin, sonrasında en iyi kararları kendiniz vereceksiniz zaten.

Başarılar

katishawa wrote:Merhabalar,

Öyle çok sorum, sorunum var ki nereden başlasam...
Bu forumda ve özellikle bu başlıkta yazılanlar benim için ciddi anlamda faydalı oldu teşekkürler öncelikle.

Biz eşimle yeni haberdar olduk bu anlaşmadan ve açıkçası eşimin mi benim mi adıma bir BP hazırlamak mantıklı emin olamıyorum...

Eşim adına başvuru yaparsak, kendisi karikatürist, karikatür ve çizim dersleri verecek fakat dediğim gibi detayları bilmediğim için net konuşamıyorum.

Benim adıma olursa İngilizce öğretmeniyim ve oradaki okullarda çalışmak üzere başvuru yapmak istiyorum (home office değil yani). Fakat bu oluyor mu bilmiyorum, yani home office mi olması gerekiyor başvuruların mesela iş kurma mantığıyla?

Onun dışında iki yaşında ikizlerimiz var, çocuklu olmak sorun teşkil ediyor mu?

Bir de biz önümüzdeki yılın yazı için başvuru yapmayı düşünüyoruz ama bu geç bir dönem midir, Ankara anlaşmasının iptal olabileceği söyleniyor çünkü.

Yani bu işler hakkında sıfır bilgisi olan bana, tavsiyeleriniz ve yanıtlarınız olursa çok sevinirim.

Sevgiler.
Last edited by istanbullondra on Sun Jun 09, 2019 4:58 pm, edited 2 times in total.
istanbullondra

New postby istanbullondra » Sun Jun 09, 2019 4:23 pm

Az önceki arkadaşa da aynısını yazdım ama olur da gözünüzden kaçarsa;

Dependenta karar verirken şöyle düşünün, kim daha kolay ve daha yüksek maaşlı iş bulabilir. Çünkü Ankara antlaşmasına başvuran kişi, işini kurup yerleştirene ve kazanç sağlayana kadar belli bir zaman geçecek. Bu sürede de hazır paranızı harcamak zorunda kalacaksanız. Dependent'ın çalışma koşulları bu nedenle kritik. Ne kadar kısa sürede iş bulur, maaş almaya başlarsa o kadar rahat bir süreç geçirirsiniz.

Sizin özelinizde; eşinizin çift dil bilmesi belki daha kolay iş bulmasına olanak sağlayabilir.
Siz ingiliz dili ve edb mezunu oldugundan hazırlayacağınız iş planını güçlendirme ve destekleme aşamasında aldığınız eğitim faydalı olur.
Biz de yeminli tercümanız, kurduğumuz iş iş geliştirme danışmanlığı, bu süreçte yeminli tercümanlık sıfatımızla gerekli çeviriler de yapacağız diyerek iş planına eklemiştik. Yani sunacağınız sertifika ve eğitim dökümanları kuracağınız işle ilişkilendirirseniz iyi olur.

Kolaylıklar.

ELT wrote:Herkese tekrardan merhaba,
Yaptığımız onca araştırmaya rağmen, neredeyse 200+ okumamıza rağmen net bir bilgiye ulaşamadık. Sizlerden bazı konularda fikir rica ediyoruz. Malesef bütçe dolayısıyla profesyomel destek de alamıyoruz şu süreçte.
1. Eğer eşim üzerinden başvuru yaparsak yetkinlik alanları ve tecrübeleri,
- Alman Dili ve edb mezunu formasyonu var. Fakat hiç almanca öğretmenliği yapmadı, meb onaylı İngilizce öğretmenliği yaptı. (5 yıl)
- son 1 yıl özel okulda müdürlük yaptı.
-mayıs 2019da koçluk sertifikası aldı ve danışan öğrencileri mevcut fakat fatura kesilemedi. Alabileceği referans mektupları mevcut.
-aynı zamanda bu hafta yeminli tercüman oldu.

2. Ben üzerinden yaparsak,
-İng dili ve edb. Mezunu, uluslararası geçerli mavi diploma sahibi formasyonlu bir öğretmenim. Türkiyenin en büyük özel okullarından birinde kısmi olarak yöneticilikte yapıyorum. (3 yıl)
- yaratıcı drama 360 saatlik sertifika sahibiyim.
- bu hafta yeminli tercüman olacağım.

Yukarıda yazdığımız bilgilere dayanarak daha öncesinde bu alanlara yönelik kabul alanlar ya da iş tavsiyesi olanlar varsa çok seviniriz.
Yeminli tercümanlık ve Özel ders ofisi tavsiyesi geldi fakat bu konuda kabul ya da red alanlar tavsiyelerini paylaşırsa çok mutlu olurum.
Şuan büyük bir çıkmaz içerisinde başlamak adına tavsiyeler bekliyoruz. Herkese şimdiden teşekkürler ve bizim gibi durumda olanlara şans dilerim.
istanbullondra

New postby istanbullondra » Sun Jun 09, 2019 4:34 pm

Merhaba,

Şayet evleneceği kişinin TR'de kurulu bir düzeni ve işi yoksa, önlerinde de maddi bir engel yok ise(ikisini de ingiltere'de geçindirecek yeterli para konusunda), İngiltere'de evlenmeleri daha mantıklı gibi geldi bana. Sonrasında da İngiltere'den dependent olarak başvurur ve vize çıkma sürecinde beraber olurlar. TR'de evlenseler ve vizeye TR'den başvursa, vize çıkma sürecinde ayrı ayrı beklemek zorunda kalırlar.
Tabii yine de araştırma lazım. Çünkü İngiltere'ye turist vizesiyle gelen biriyle, bir yıllık geçici vizesi olan birinin İngiltere'de evlenmelerine izin veriliyor mu.
Aşağıdaki linkte faydalı bir bilgi vardır belki.
https://www.gov.uk/marriage-visa

ank2uk88 wrote:Merhaba arkadaslar. Benim bir sorum olacakti. Arkadasim kendi cabasiyla ecaa basvurup onay aldi. Basvurdugu sirada bekardi ancak yakin zamanda evlenmeyi de dusunuyor artik ancak evlenecegi kisi turk degil, arnavut pasaportlu. Boyle bir durumda kendisi evlenip, esi de dependant olarak basvurabiliyor mu? Oluyor ise TR`de mi yoksa UK`de mi evlenebilir ve hangi ulkede basvurabilir?

Herkese bol sans ve simdiden tesekkurler.
istanbullondra

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü