Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby sibely » Sun Nov 05, 2017 5:54 pm

@pardus çok teşekkür ederim. riske etmemek için dediğin gibi düzenlemeleri yaptım. 2 bin kadar da olsa kara geçiyorum artık sermaye hariç.

Bir referans mektubudur gidiyor.
@denizkumgunes @orduevi @emre@hakankaya2020
Ingiltere'de bulunan bir iki tanıdıktan gittiğim taktirde benimle çalışabileceklerine dair yazı isteyeceğim. ancak nasıl bir formatta olmalı bilemiyorum. (2 tanıdık da, şirket sahibi, biri türkiye'den, diğeri KKTC'den, Ankara Anlaşması ile alakaları yok ve işyeri sahibiler). Onlardan antetli kağıt vs gibi bir formatta yazı alırsam inandırıcı olmaz diye düşünüyorum. Mail mi atmalıyım? geldiğinde görüşelim gibi bir cevap vermelerini mi istemeliyim? Fikir verebilirseniz çok sevinirim.

Çok teşekkürler.
sibely

New postby Brooks Was Here » Sun Nov 05, 2017 6:37 pm

arkadaşlar geçen yazdığım gibi red aldığımı söylemiştim. şimdi itiraz edeceğim. bir yandan da şu sorulara yanıt arıyorum:

1- bu yapacağım itiraz yerinde bulunmaz da red devam ederse, daha sonraki sıfırdan başvurularımla ilgili bir olumsuzluk oluşur mu?

2-red alan iş planımı güncelleyip, kurmak istediğim markayı logosu, web sitesi, ismi...vs ile devam ettirmeli miyim? yoksa tamamen değişmeli miyim?

3- en önemli sorum bu. uk'ye turist vizesi almak istiyorum. gidip oradan başvurayım diyorum. sizce bp'de aldığım red bu turist vizesi başvurumu etkiler mi? bu konuda net bir bilgiye ulaşamadım. sonuçta pasaporta işlenmiyor ancak "bu adam gidip oradan başvuracak" gibi bir durum olur mu?

son olarak, ben turist vizesini de "uk'de iş kurmak istiyorum, ancak pazarı araştırmam lazım. şu şu firmalarla görüşme yapmaya gidiyorum" diye bir "pazar araştırması" niyetiyle turist vizesi için başvursam sizce?
Brooks Was Here

New postby Emre » Mon Nov 06, 2017 9:58 am

@sibely referans dediğin bir şirketten falansa antetli kağıda yazılmış olmalı. Asıl mail çıktısı inandırıcı falan olmaz. Sadece biz işte yazıştık diye gösterebilirsin.

@Brooks Was Here
1) Hayır oluşturmaz. Her Ankara Anlaşması başvurusu kendi içerisinde değerlendirilir.

2) Aynı markayla devam edebilirsin. Değiştirmene gerek yok.

3) Turist vizesi için pek ümitllenme diyebilirim. Muhtemelen redle sonuçlanır. Ha ama dediğin şekilde pazar araştırması yapmak için seyahat etmek istiyorum diyerek başvurabilirsin ki mantıklı olan da o bence. O şekilde bir ihtimal turist vizesi alabilirsin.
Emre

New postby sibely » Mon Nov 06, 2017 8:18 pm

@emre selam,

"geldiği takdirde kendisiyle çalışmayı düşünürüz" şeklinde bir yazıdan bahsediyorum aslında. Yani referans olmayacaklar da, potansiyel müşterim olacaklar. Bunun için normalde herhangi bir ingiliz şirketinin antetli imzalı bir belge vereceğini sanmıyorum. Bir de bu insanların isim/cisimleri türk olunca şüphe uyandırır mı emin olamadım..

@Brooks Was Here forumda bu konuyla ilgili bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum. Birileri vize almanın mümkün olmayacağını yazmış, bir diğeriyse öyle bir şey olmadığını, bu hakkını elinden alamayacaklarını söylemişti. Sanırım kaynak da vardı yorumların birinde. Bir bak dilersen. Ben de bulursam yazarım. Şimdiden bol şans.

Teşekkürler.
sibely

New postby Emre » Tue Nov 07, 2017 11:14 am

@sibely ben başvurduğumda halihazırda işlerini yaptığım 3 İngiliz şirketten müşteri mektubu almıştım. Üçü de antetli kağıda benimle daha önce çalıştıklarını, memnun kalıp kalmadıklarını ve UK'de iş kurmam durumunda da benimle çalışmaya devam edeceklerini yazmışlardı. Yani evet İngiliz şirketler potansiyel müşteri mektubu yazıyor.

İsimleri cisimleri Türk olunca şüphe falan uyandırmaz. Gizli, saklı, kanundışı bir şey yapmıyor ve yalan beyanda bulunmuyorsan sıkıntı olmaz.
Emre

New postby Denizkumgunes » Thu Nov 09, 2017 2:22 pm

Emre wrote:İletişime geçebiliyorsan, bu kişiyle iletişime geç ve resmi bir yazı al. Bence çok güzel bir referans. Ancak facebook üzerinden geçtiğimiz yıl yapılan bu yazışma işe yarar mı yaramaz mı bilmiyorum.

E-mail atmanı tavsiye ederim. Facebook üzerinden değil yani. E-mail at. Durumundan bahset, kendini hatırlat ve o projeyle ilgili bir referans mektubuna ihtiyacın olduğunu söyle. Mektup, antetli kağıda yazılmalı, tarih atılmış olmalı, isim soyisim ve iletişim bilgileri içermeli. Bu şekilde bu referansı resmiyete dökmüş olursun. Öteki türlü biraz şans işi diye düşünüyorum.

e-mail yoluyla kişiye ulaştım sonunda. Şansıma okuldaki öğrenciler hala uygulamayı kullanıyolarmış:) Şimdi ikinci maili yazdım, durumumdan bahsettim, referans mektubu rica ettim. British Consulate antetli kağıda imzalı olarak istiyor dedim ama e-imzalı olarak göndermeyi teklif ederlerse (malum internet üzerinden linkten evrak validate edilebiliyor) bunu da kabul etmeyi düşünüyorum. Problem yaşamam değil mi görüşleriniz nelerdir?
Denizkumgunes

New postby Emre » Thu Nov 09, 2017 4:05 pm

Hayır sorun yaşamazsın. İletişime geçmen iyi olmuş. Islak imzalı belgenin, taranmış kopyasını e-mail atsalar da olur. E-imzalı gönderseler de olur. Farketmez. İmzayı atana gerektiğinde ulaşılabilsin yeterli.
Emre

New postby yumus » Thu Nov 09, 2017 6:04 pm

Merhaba arkadaşlad. Biz ilk başvurumuzda red almıştık. 24 Ağustos'ta 2.başvuruyu yaptık ve passback kullandık. Bugun pasaportunuzu gönderin diye mail geldi. Bu şekilde mail gelip olumsuz sonuçlanan var mı?
yumus

New postby Mercan » Fri Nov 10, 2017 8:00 am

Herkese merhaba,

Eylül ayı başvurusu yapıp cevap alan var mı ? Acaba Teşekkürler,
Mercan

New postby Denizkumgunes » Sat Nov 11, 2017 9:02 am

Arkadaslar merhaba,

Su an malumunuz basvurularin sonuclanmasi 2.5-3 ay civari suruyor. Mevcut is yerimde de 2 aylik ihbar surem var. Yani bugun basvursam yaklasik 5 ay sonra giris yapabiliyorum. Oraya da vizenin mumkun olan en baslarinda gidip vakit kaybetmeden sirketimi kurmak istiyorum. Bunu basvuru sirasinda nasil belirtmeliyim? Yani oyle bir sey demeliyim ki bana sonuc aciklandiktan sonra 2 ay ver, ben ihbar suremi kullanayim. Bunu BP icerisinde executive summary altindaki personnel statement bolumunde bir cumleyle yazmam mi uygun olur? Basvuru sirasinda sanirim hangi tarihte ulkeye giris yapacagimiz ya da buna benzer biseyler seciyoruz. Tecrubeli arkadaslar aydinlatabilir mi?

Tesekkurler.
Denizkumgunes

New postby davids1923 » Sun Nov 12, 2017 11:24 am

Merhaba,

Eşim üzerinden Ankara anlaşması almıştık. Şimdi boşanıyoruz. Tekrar ankaraya başvuracağım. MErak ettiğim bir konu var. Herkes farklı birşey söylüyor. Planladığım iş için uzun süre İngiltere dışında kalabilirim. 3 yıllık vizeyi aldıktan sonra 2 ayda bir İngiltereye gelip gidilse sorun olur mu. Muhasebeci 90 gün diyor. Avukat öyle bir kısıtlama yokhome office kesilen faturalara bakıyor diyor. Öyle bir müşterisi varmış. Benim de duyduğum fotoğrafcı var. Ayın 20 günü İngiltere dışında çalışıyor. Bilgisi olan var mı konuyla ilgili.

Saygılarımla.
davids1923

New postby rbayrakoglu » Sun Nov 12, 2017 8:04 pm

merhaba bende kasım sonu başvurumu yapmayı planlamış biri olarak soru sorayım. ben fotografçıyım 2+ yıldır 1 şirketim var.

bu şirket üzerine 1 ticari aracım ve fotografçılık ekipmanı var. planda sermaye olarak göstereceğim parada bu saydıklarımı satacağım. £10K lık sermayemin 19K tl araç, 15K+ TL fazlası ekipman tutuyor. bunlar oluşturuyor. bunları satıp parayı koysam şirket nasıl işleyecek iş geldiği zaman ne yapacağım şirket durur.. satmasam bunları sahibinde.com gibi sitelerden referans fiyatlarını göstersem başka sorun. borç alsam, şirketin kazanmıyor konumuna düşerim. şuan en işlevsel seçenek. araba ekipmanı referans ilanlarla muhtemel fiyatlarını yazmak görünüyor. başka ne seçenek olur sizce..

2.soruyu sorsam mı sormasam mı kararsızım. sorum şu. şirkette faturasız kazandığım 15-20K tl var. ama bunu tabi koyamıyorum kendi şirket hesabına. bu parayı nasıl bu havuza koyarım bilemiyorum. akrabadan borç almaya sıcak bakmıyorum. çünkü şirketim var. güven kaybı olur. bilemedim.
rbayrakoglu

New postby sibely » Sun Nov 12, 2017 8:11 pm

Tekrar Selamlar,

Başvuru formunu doldurmaya başladık, ancak çok zorlanıyoruz. O kadar çok detaylı soru var ki cevabı oraya gidersem netleşecek... adresler vs...
1) nerede kalacağımı airbnb'den kafama göre rezerve ettiğim bir adresi girmek bana çok mantıklı gelmiyor açıkçası. tire (-) koyup geçmekten bahsediliyor bazı yerlerde. Bir sıkıntı olur mu?
2)Formun başı normal turist vizesiyle aynı. Bu yolculuğun bana ne kadara malolacağını soruyor örneğin. 1 yıl üzerinden ayda 1500 GBPx12 şeklinde mi hesaplamalıyım? Aynı şekilde accomodation için de para yazmamı bekliyor. örneğin 800 GBPx12 mi?
3)Business sekmesinde; Type of Business diye bir soru var. Limited vs gibi bir cevap mı yoksa service based gibi bir şey mi söylemeliyim?
4)Will your domestic accommodation be separate from your business premises? diye bir soru var. Şirket Limited olacak, virtual office tutacağımı beyan ediyorum. Yani somut bir ofisim olmayacak. Cash Flow'da da yalnızca Virtual office kirası koydum, yani ev kirasını giderden göstermedim. Şimdi başvuru formunda bu soruya, hayır ayrı olmayacak diye cevap versem? ort kira maliyetini koysam? BP ile tezatlık yaratır mı?
5)What other expenditure you will have per month? sorusu Business sekmesinin altında olduğundan yalnızca business için harcamalarını mı yazmak lazım? yoksa yeme içmeyi de ekleyecek miyim?

Başvurularını kendileri yapan arkadaşlar, bu sorulara ne cevap vereceğinizi nasıl bildiniz, bana da yol gösterirseniz müteşekkir olurum.

Başvurusunu aracıyla yapmış arkadaşların ellerinde belki bir çıktı vs vardır.

Şimdiden çok teşekkürler.
sibely

New postby duantian » Mon Nov 13, 2017 7:42 am

Merhaba ,

Sizlere bir uzmanlık sorum olacaktı. Konu hakkında kısaca bilgi paylaşabilir misiniz ?

Biz henüz BP hazırladık ve İstanbul'dan başvurumuzu önümüzdeki hafta yapmayı planlıyoruz.
Hazırladığımız BP'da iki farklı iş bulunmaktadır: Translator ve Educational Consultation.

1. İki farklı iş ile BP hazırlanması doğru mudur? Red yeme ihtimali tek işli BP'ye oranla nasıldır ?
2.Ankara anlaşması ile translator üzerinden BP hazırlayıp UK'ye gelinebiliyor mu ?
3.Geliniyorsa ; orada alınması gereken belge ya da sertifika mecburiyeti var mı ( örn. DipTrans, AATC membership) ?

Saygılarımla
duantian

New postby kumru » Mon Nov 13, 2017 11:47 am

yumus wrote:Merhaba arkadaşlad. Biz ilk başvurumuzda red almıştık. 24 Ağustos'ta 2.başvuruyu yaptık ve passback kullandık. Bugun pasaportunuzu gönderin diye mail geldi. Bu şekilde mail gelip olumsuz sonuçlanan var mı?

merhaba, ne sonuc geldi paylasmaniz mumkun mu? Ayni sekilde biz de passback servisi kullandigimiz icin sizin tecrubenizi merak ediyorum. Umarim bu sefer guzel haberler vardir:)
kumru

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü