Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby orduevi » Sun Jul 07, 2019 7:55 pm

mrbwrayz wrote:Merhabalar,

Birkaç sorum olacak:

IR 35 diye adlandırılan mevzuat şahısların ‘gizli çalışan’ konumundan bertaraf edilmeleri için mi oluşturuldu?

Bu durum daha çok IT sektöründe çalışanlarda mı vuku buluyor?

LTD. şirketi kuranlar ve farklı sektörlerde contratlı hizmek verecek olan Ankara anlaşmalı çalışanları ne derece etkiliyor ?

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilir mi ?
Şimdiden teşekkür ederim..

IR35 self-employed olarak calisanlarin ltd. firmaları uzerinden daha az self assessment tax odemeleri uzerine cikartilmis bir kanun. Bu kanun ile sadece comntractor'lar degil firmalarda cezalandiriliyor. IT'cilerin cogunlukla etkilendiği bir kanun olsa da, tum self-employed olarak calisanlari kapsıyor. Firmada 09:00 - 17:00 calismak, recruitment agency'e fatura kesmek, uzun sureli kontrat yapmak, müşterinin bilgisayarını + internetini + yazicisini + lisanslı urununu kullanarak danismanlik vermek vb. hepsi "Inside IR35" olarak sayılıyor. Inside IR35 oldugunu kabul eden contractor cezadan daha az ama normal verdigi vergiden daha fazla vergi vermek zorunda kalacak. Bu durumda firmaların zaten pahalı olan contractor'lara daha fazla odeme yapmak istememesi hemde ceza riski almak istememelerine neden oldu.

Contractor'un bir assessment ile outside IR35 mi inside IR35 mi olarak calisip calismadigini HMRC'ye bildirmesi gerekiyor. Eger bunu yapmazsa ve yakalanırsa hem gecmise donuk en yüksek vergileri ödemek zorunda kalır hemde danismanlik yaptigi şirket büyük ceza yer.

Bu kanun once public sektörde devreye girdi ve cogu contractor private sector'e kaydı. Bu söylediğim 2 sene once oldu. Bu nedenle contractor isleri bulmak daha da zorlasmaya baslamisti ki HMRC bu kanunun özel sektörde de 2020'de devreye alacagini duyurdu. Bunun uzerine firmalar da artık permanent calisan aramaya başladı. Mevcut contractor'lara da perm'e gecin uyarıları gönderiliyor.

IR35 outside Ankara Antlasmasi'na uyuyor ama inside kesinlikle uymuyor. Sorun artık IT contractor rolleri IR35 yüzünden çok cok azaldı.
orduevi

New postby dcan » Mon Jul 08, 2019 8:06 am

Merhabalar,sermayemizi evde sakladığımız altın bozdurma olarak göstereceğiz. kuyumcudan fatura ve bankadan havale dekontunu ekleyeceğiz.bir kısmı birikimimiz bir kısmı düğünde takılan takılarımızdı.Düğünde takılan takılarımız için fotoğraf larıda paylaşacağız fakat eşiminde takılarımızın bozdurulması için rızam vardır gibi bir mektup yazmasına gerek varmıdır sizce?
fikir verebilirseniz çok memnun olurum.
dcan

New postby okayaturan » Mon Jul 08, 2019 10:41 am

Arkadaşlar merhaba

17 haziran'da yaptığım başvuru için mail bugün geldi, pasaportumu aldım başvurum olumlu olmuş.

Daha önceden belirtmiştim. business plan için profosyonel destek aldım, kendi başıma oturup yazacak donanım ve vaktim yoktu. (isteyen olursa ilgili arkadaşın iletişimini atarım.)

Ama bşvuru için danışmanla çalışmadım, danışmanlarla görüşmemde verecekleri hizmet konusunda çok ikna olmadım. Ne için para istediklerini anlamadım.

herkese bol şans.
okayaturan

New postby Sensen » Mon Jul 08, 2019 12:32 pm

dcan wrote:Merhabalar,sermayemizi evde sakladığımız altın bozdurma olarak göstereceğiz. kuyumcudan fatura ve bankadan havale dekontunu ekleyeceğiz.bir kısmı birikimimiz bir kısmı düğünde takılan takılarımızdı.Düğünde takılan takılarımız için fotoğraf larıda paylaşacağız fakat eşiminde takılarımızın bozdurulması için rızam vardır gibi bir mektup yazmasına gerek varmıdır sizce?

Kanımca hiç de fena olmaz sonuçta geline takıldı çoğu
Sensen

New postby Sensen » Mon Jul 08, 2019 12:34 pm

okayaturan wrote:Arkadaşlar merhaba

17 haziran'da yaptığım başvuru için mail bugün geldi, pasaportumu aldım başvurum olumlu olmuş.

Daha önceden belirtmiştim. business plan için profosyonel destek aldım, kendi başıma oturup yazacak donanım ve vaktim yoktu. (isteyen olursa ilgili arkadaşın iletişimini atarım.)

Ama bşvuru için danışmanla çalışmadım, danışmanlarla görüşmemde verecekleri hizmet konusunda çok ikna olmadım. Ne için para istediklerini anlamadım.

herkese bol şans.

Hayırlı olsun yine 3 haftada cvp geldi Harika. Siz hangi konuda çalışacaksınız
Sensen

New postby okayaturan » Mon Jul 08, 2019 1:43 pm

Sensen wrote:
okayaturan wrote:Arkadaşlar merhaba

herkese bol şans.

Hayırlı olsun yine 3 haftada cvp geldi Harika. Siz hangi konuda çalışacaksınız

İnşaat yönetimi üzerine. Planlama alanında hizmet vermeye çalışacağım.
okayaturan

New postby barisbagis » Mon Jul 08, 2019 7:41 pm

Selamlar,

Arkadaşımla birlikte, mevcut işlerimiz haricinde freelance olarak hollandadaki firmalara proje danışmanlık hizmeti vermekteyiz. ilk aşamada şahıs şirketi kurduk, bir sonraki aşama için LTD düşünüyorduk.
BIM (Building information modelling) yapı bigi modellemesi hizmeti vermekteyiz. Mimari model, yapısal model ve donatı modeli animasyon vs bir çok hizmet vermekteyiz.
http://www.bimrein.com
ortağım bana ankara anlaşmasından bahsetti, araştırmalarım sonrasında bu siteyi buldum.
yaptığımız iş ingilterede çok değerli vede sektörünn premier liği olduğunu düşünüyoruz. işlerini en iyi yapan firmalar orada, bizde orada var olabilir miyiz sorusunu kendimize sormaya başladık.
şuan araştırma aşamasındayız. cevaplarını aradığımız sorular var. umarım bu konuda bize destek olursunuz.
0) AA başvurusu için tek bir kategori mi gerekiyor yoksa bizim iş kapsamımız olan hem statik projelendirme hem de mimari proje ve görselleştirme işlerini kapsayan bir BP yazılabilir mi?
1) AA başvurusunda, ortağımla aynı anda başvuru yapmakla ayrı ayrı başvru yapmak arasında fark var mıdır? hangisi daha avantajlıdır.
2) şayet ortak başvuru yapılacaksa, mevcut şirketimizi ltd ye çevirmek yada adi ortaklık kurmanın bir avantajı olur mu?
3) Hedeflenen kazanç min gidere eşit mi olmalı yada % kaç kar eklenmelidir.
4) ortak şirket başvurularında gider 2 ile çarpılmalı mıdır? örn: ortak fatura, gıda, konaklama vs
5) ortak şirket başvurularında home ofise yapılabilir mi? (örn: 2+1 daire de 1 oda ofis olarak gösterilebilir mi?
6) burada firmanın faaliyetinin devamlılığı avantaj mıdır? (örn: buradaki firmanın londra şubesini açmak başvurumuzu kolaylaştırır mı?)
barisbagis

New postby Sensen » Tue Jul 09, 2019 7:19 am

barisbagis wrote:Selamlar,

Arkadaşımla birlikte, mevcut işlerimiz haricinde freelance olarak hollandadaki firmalara proje danışmanlık hizmeti vermekteyiz. ilk aşamada şahıs şirketi kurduk, bir sonraki aşama için LTD düşünüyorduk.
BIM (Building information modelling) yapı bigi modellemesi hizmeti vermekteyiz. Mimari model, yapısal model ve donatı modeli animasyon vs bir çok hizmet vermekteyiz.
http://www.bimrein.com
ortağım bana ankara anlaşmasından bahsetti, araştırmalarım sonrasında bu siteyi buldum.
yaptığımız iş ingilterede çok değerli vede sektörünn premier liği olduğunu düşünüyoruz. işlerini en iyi yapan firmalar orada, bizde orada var olabilir miyiz sorusunu kendimize sormaya başladık.
şuan araştırma aşamasındayız. cevaplarını aradığımız sorular var. umarım bu konuda bize destek olursunuz.
0) AA başvurusu için tek bir kategori mi gerekiyor yoksa bizim iş kapsamımız olan hem statik projelendirme hem de mimari proje ve görselleştirme işlerini kapsayan bir BP yazılabilir mi?
1) AA başvurusunda, ortağımla aynı anda başvuru yapmakla ayrı ayrı başvru yapmak arasında fark var mıdır? hangisi daha avantajlıdır.
2) şayet ortak başvuru yapılacaksa, mevcut şirketimizi ltd ye çevirmek yada adi ortaklık kurmanın bir avantajı olur mu?
3) Hedeflenen kazanç min gidere eşit mi olmalı yada % kaç kar eklenmelidir.
4) ortak şirket başvurularında gider 2 ile çarpılmalı mıdır? örn: ortak fatura, gıda, konaklama vs
5) ortak şirket başvurularında home ofise yapılabilir mi? (örn: 2+1 daire de 1 oda ofis olarak gösterilebilir mi?
6) burada firmanın faaliyetinin devamlılığı avantaj mıdır? (örn: buradaki firmanın londra şubesini açmak başvurumuzu kolaylaştırır mı?)

Merhaba ben kendi bildiğim kadarı ile cevap vereyim
0) yapacağınız tüm işleri sıralayabilirsiniz zaten hepsi de aynı kategoride hizmetler yani gem ayakkabı imal edicem hem de inşaat projesi çizicem demiyorsunuz
1) ortak olarak başvuran tanıdığım kişiler var %50 başvuruluyor ama ayrı da olabilir . Orda birlikte çalışacaksanız ortaklık olur tabii ki.
2)şu andaki şirketin ne olduğunun önemli olduğunu sanmıyorum . Oraya gidince ltd olursa biraz daha prestijli görünür diyorlar e zaten iki ortak olacaksa soletrader olamazsınız kanımca.
3) evet, sizin yaşam şartlarınızı karşılayacak kadar olmalı.
4) gideri bölüşüyorsunuz diye biliyorum
5) olabilir belki tam bilmiyorum
6)tr de devam edebilirsiniz sakıncası yok. Şu ana kadar bu konuda çalışmış olmanız da zaten sizin tecrübenizi ispat için gerekli bişi. Ama şube açıcam demek yerine uk de firma kurucam demek gerekiyor AA da diye biliyorum şube açınca farklı bir kategori olabilir
Sensen

New postby dcan » Tue Jul 09, 2019 7:58 am

Sensen wrote:
dcan wrote:Merhabalar,sermayemizi evde sakladığımız altın bozdurma olarak göstereceğiz. kuyumcudan fatura ve bankadan havale dekontunu ekleyeceğiz.bir kısmı birikimimiz bir kısmı düğünde takılan takılarımızdı.Düğünde takılan takılarımız için fotoğraf larıda paylaşacağız fakat eşiminde takılarımızın bozdurulması için rızam vardır gibi bir mektup yazmasına gerek varmıdır sizce?

Kanımca hiç de fena olmaz sonuçta geline takıldı çoğu

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM:)
dcan

New postby çömezabla » Tue Jul 09, 2019 1:55 pm

istanbullondra wrote:Türkiye'den başvuranlar:

@Leventkurt 4 Mart İstanbuL Sonuç: Olumlu, 18 Nisan (45gün)
@londonbridge 5 Mart
@stargazer 6 Mart Sonuç: Olumlu
@eccukk 8 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu, 17 Nisan (39gün)
@Blackpost 8 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu, 17 Nisan (39gün)
@ 12 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu, 18 Nisan (37 gün)
@adelaide 13 Mart İzmir Sonuç: Olumlu, 25 Nisan (43gün)
@mehmad 13 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu, 24 Nisan (42 gün)
@nomad 14 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu 24 Nisan (41 gün)
@tokrock 18 Mart İstanbul
@ 19 Mart Sonuç: 29 Nisan (41 gün)
@hazalerdil 20 Mart
@ozge9871 20 Mart Sonuç: Olumlu, 3 Mayıs (44 Gün)
@ 22 Mart, Sonuç: Olumlu 30 Nisan (39 Gün)
@mebutku 22 Mart
@eemres 22 Mart, Sonuç: Olumlu 2 Mayıs (41 Gün)
@monamieami 22 Mart, Sonuç: Olumlu 2 Mayıs (41 Gün)
@whatever 22 Mart İstanbul
@drosseros 25 Mart Istanbul, Sonuç: Olumlu, 3 Mayıs (39 Gün)
@didima 25 Mart İzmir, Sonuç: Olumlu, 7 Mayıs (43 Gün)
@mcanozkaya 26 Mart Ankara Sonuç Olumlı, 9 Mayıs (44 Gün)
@groundzero 27 Mart İzmir
@nomercy21 28 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu 15 Mayıs (48 Gün)
@Yaniks 29 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu 15 Mayıs (47 Gün)
@lineofduty 29 Mart İzmir, Sonuç: Olumlu 3 Mayıs (35 Gün)
@izmir3535 29 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu 15 Mayıs (47 Gün)
@bull market 1 Nisan Ankara
@rk011987 2 Nisan Adana
@Ayho573 5 Nisan
@Figo 11 Nisan İstanbul
@kedikun 12 Nisan İzmir
@istanbullondra 16 Nisan İstanbul
@Jumanji3 16 Nisan
@ozge_e 17 Nisan Bursa
@koraytem 18 Nisan
@Volkan_VKA 3 Mayıs İstanbul

İngitere'den başvuranlar:
@aslanturk123 13 Eylül Sonuç: Olumsuz, 2 Mart (5 Ay 17 Gün) İtiraz başvurusu: 10 mart,
(*28gunde aciklanmasi gerekiyordu (8nisan) ama normal surenin bitmesine 3gun kala mail attilar 5mayis a kadar uzattilar; 10mayista tekrardan mail aldi ve 16 Hazirana kadar 6hafta daha uzattilar) .
10mart to 16haziran)
@ 19 Eylul (1 Ekim biyometrik) Sonuç: Olumlu, 7 Subat (4 ay 22 gun)
@yuysal 30 Eylül Sonuç: Olumlu, 30 Ocak (4 Ay)
@ 9 Ekim (16 Ekim biyometrik) Sonuç: Olumlu *Uzatma başvurusu, 9 Mart (5 ay 2 gun)
@cipura 18 Ekim Sonuç: Olumlu, 15 Mart (5 ay)
@ 23 Ekim Sonuç: Olumlu, 20 Mart (5 ay)
@ 25 Ekim Sonuç: Olumlu 21 Mart
@yuysal 30 Ekim Sonuç: Olumlu 23 Mart
@nzdln 1 Kasım Sonuç: Olumlu 23 Mart
@ 19 Kasım Sonuç: Olumlu 4 Nisan
@beklemede 28 Kasım Sonuç: Olumlu, 17 Nisan
@mihriye 28 Kasım Sonuç Olumlu, 9 Mayıs
@ 28 Kasim Sonuç Olumlu, 23 Nisan
@ 3 Aralık Sonuç Olumlu, 23 Nisan
@ 4 Aralık Sonuç Olumlu, 23 Nisan
@ 10 aralik Sonuç Olumlu, 26 Nisan
@uber 11 Aralık Sonuç: Olumlu 1 Nisan
@annetteroad 12 Aralık Sonuç: Olumlu 27 Mart
@ 17 Aralık Sonuç Olumlu, 3 Mayıs
@ 18 Aralık Sonuç Olumlu, 2 Mayıs
@ 20 Aralık Sonuç Olumlu, 7 Mayıs
@ 30 Aralık Sonuç Olumlu, 8 Mayıs (2 Mayısta hastalık sebebiyle hızlandırma talep etmişler)
@ 8 Ocak Sonuç Olumlu, 15 Mayıs
@ 10 Ocak bio Sonuç Olumlu, 10 Mayıs
@Poyraz 19 Ocak (29 Ocak biometrik)
@Fiddisback 21 Ocak
@fulya 28 Ocak
@lopencek 7 Şubat
@Yasemin75 20 Şubat
@Londonist 25 Şubat
@squeens 8 Mart

Biliyorum sizin sonucunuz geldi ama biz alıştık sizin liste yapmanıza. Listeyi güncellemenizi bekliyoruz:)
çömezabla

New postby back2black » Tue Jul 09, 2019 9:02 pm

Merhaba,

Öncelikle forumda yazan bilgi,paylaşan tüm kullanıcılara teşekkür ederim gerçekten ankara anlaşması için epey faydalı içerek var.

2019 mart ayında ingiltereye turist vizesiyle gittim ve nişanlımla beraber orada kalmaya karar verdik.AA'na onun üzerinden IT Sektorunden başvurmaya karar verdik sayfada da epeyce bu iş alanından başvuran insan var.

Sizlere sormak, akıl almak istediğim konu nişanlım istatistik mezunu , IT alanından gösterebileceğimiz belge sadece BilgeAdam'ın açmış olduğu yazılım uzmanlığı sertifikası , android programlama üzerine bitirme tezi ve bir yazılım firmasında yapmış olduğu stajı var.Bu alan üzerinden gösterebileceğimiz bir iş geçmişi malesef yok :(

Malumunuz ankara anlaşması olayı 21 ekim itibariyle son bulacak gibi görünüyor,ben danışman - avukat desteği almadan vize çıkmış bir kaç bp üzerinden esinlenme yaparak başvurmayı düşünüyorum.

Itjobswatch sitesinden fiyatlarına ulaşılan servislerin junior seviyesındeki fiyatları ekleyip iş alanını çeşitlendirerek ( SQL Server - ASP.NET - C# ) vize çıkma ihtimalimi arttırmış olur muyum? Veyahut sizlerin önerebileceği iş dalları veya bp lerinizdeki servislerinizden fikir verebileceğiniz konular var mı?

Bu konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkur ederim.
back2black

New postby erdem_ozdemir » Tue Jul 09, 2019 9:11 pm

IT sektorundeki 18 Nisandaki ikinci basvurum 9 temmuz'da olumlu sonuclandi. Bekleyen herkese hayirli sonuclar dilerim.
erdem_ozdemir

New postby experiences » Wed Jul 10, 2019 9:04 am

back2black wrote:Merhaba,

Öncelikle forumda yazan bilgi,paylaşan tüm kullanıcılara teşekkür ederim gerçekten ankara anlaşması için epey faydalı içerek var.

2019 mart ayında ingiltereye turist vizesiyle gittim ve nişanlımla beraber orada kalmaya karar verdik.AA'na onun üzerinden IT Sektorunden başvurmaya karar verdik sayfada da epeyce bu iş alanından başvuran insan var.

Sizlere sormak, akıl almak istediğim konu nişanlım istatistik mezunu , IT alanından gösterebileceğimiz belge sadece BilgeAdam'ın açmış olduğu yazılım uzmanlığı sertifikası , android programlama üzerine bitirme tezi ve bir yazılım firmasında yapmış olduğu stajı var.Bu alan üzerinden gösterebileceğimiz bir iş geçmişi malesef yok :(

Malumunuz ankara anlaşması olayı 21 ekim itibariyle son bulacak gibi görünüyor,ben danışman - avukat desteği almadan vize çıkmış bir kaç bp üzerinden esinlenme yaparak başvurmayı düşünüyorum.

Itjobswatch sitesinden fiyatlarına ulaşılan servislerin junior seviyesındeki fiyatları ekleyip iş alanını çeşitlendirerek ( SQL Server - ASP.NET - C# ) vize çıkma ihtimalimi arttırmış olur muyum? Veyahut sizlerin önerebileceği iş dalları veya bp lerinizdeki servislerinizden fikir verebileceğiniz konular var mı?

Bu konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkur ederim.

Sana tavsiyem alabildiğin kadar referans mektubu al, hocaların, çalışma arkadaşlarından. Ingiltereden potential customer mektubu bulmaya çalıs. Bp de market research ve competitor analysis kismini detaylandir. Guzel de bir cover letter yaz, kendi işini kendin yönetebileceğine dair açıklama yap.
experiences

New postby barisbagis » Wed Jul 10, 2019 11:41 am

Arkadaşlar bu IR 35 ile kontratlı işlerin yavaş yavaş bitmesi sorunu tüm sektörleri mi kapsıyor?

Mesela ben Mimarım ve müşteri bulamazsam da kontratlı olarak firmalarda bilgisayar destekli tasarım, görselleştirme ve BIM konularında mesaili çalışablirim diye düşünüyordum. Ancak bu IR 35 ile artık bu durumdaki işleri bulmadaki sıkıntı, sadece IT sektörü için konuşulduğundan dolayı kafamı karıştırdı. Tüm sektörlerde bu problem var doğru mu anlıyorum?
barisbagis

New postby furkan » Wed Jul 10, 2019 3:25 pm

@barisbagis

Tum ozel sektore geliyor, IT ya da herhangi baska bir ayrim yok.

2020 Nisan'da yururluge girecek ama bu demek degil ki butun contractor piyasasi/isleri yok olsun. Devam edecek ama is hacminin ne kadar kuculebilecegi konusunda kesin bir ongoru yok. Kendi adina bunu ogrenmek icin linkedin, indeed gibi yerlerden yapabilecegin contractor/permanent is ilan sayisini karsilastir, bu bir fikir verebilir.

Benim kendi is alanimda contractor ilanlarinda en az %60-70 azalma var, recruiter'lar surekli perm pozisyon teklif ediyor, calistigim ofis perm pozisyon teklif etti, contractlarin yenilenmeyecegini bildirdi.

Yine HSBC, Morgan Stanley ve Llyods 2020 basi itibari ile tum contract pozisyonlari sonlandiracagina dair aciklama yapti (ki bunlar sektorleri yonlendiren firmalar, kararlari onemli).

Bir kac sayfa once yazinca bir arkadas 'ne yapalim yani homeoffice'i arayip basvurumuzu geri mi cekelim' diye dalga gecmisti. Kimseye basvurusunu ceksin demiyorum ama insanlar bu sebepten aylardir contract bulamiyor ve etki her gecen gun artiyor. Vizeyi almak isin en kolay kismi, biraz sonrasini dusunmek gerekiyor.
furkan

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü