Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby olamalam » Wed Nov 16, 2011 4:07 pm

Cankat Işık wrote:Ben de Türkiye'den başvuru yapacağım Ank. anlaşmasına.

1. Sorum:
Business plan 'ı türkçe olarak mı sunmalıyım , yoksa inglizceye çevirmeli miyim?

2. sorum:

Başvuru formları hangileridir? Nereden almalıyım?(UK'de ticaret yapmak için başvurucam!)

İlginize teşekkür ederim

Onceki sayfalara baktiniz mi?
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Cankat Işık » Wed Nov 16, 2011 8:01 pm

Sevgili Royal -Blue ,

Burdaki tüm yazıları okudum.Sana ve ayrıca MmarlonN'ye de paylaşımından ötürü çok teşekkür ederim.Sonraki yazındada belgeleri ingilizceye çevirmediğini belirtmissin.
Sormak istediğim şey:
Business plan türkçe mi olmalı? Yoksa ingilizceye çevirmelimiyim?
Tekrar tesekkür ederim.

royal_blue wrote:Merhaba arkadaslar,

27 temmuz carsamba gunu vize basvurusu yaptım, bir hafta sonraki carsambaya istanbul konsoloslugunda mulakata cagırdılar, mulakat yarım saat civarı surdu, ardından 1 yıllık vizeyi vereceklerini soylediler, ertesi gun yani persembe gunu worldbridge den pasaportumu 1 yıllık vize basılmış şekilde aldım, 2 arkadas aynı sekilde basvurduk ikimiz de bir haftada vizeyi aldık, sürec te yasadıklarımızı birilerine faydası dokunabilir diye yazmak istiyorum,

business planı hazırlarken forumdaki ornek business planı kendime template olarak baz aldım,
ayrıca paloalto business plan pro isimli bir program var bu programı da kullanarak icerisindeki ornek business planlara baktım ve bazı kısımları ordan aldım (http://www.bplans.co.uk/ gibi bircok site var)
bilgisayar muhendisiyim, yazılım sirketi kurup proje bazlı calısmak gibi bir hedefim var, ingilterede yapılacak iş ile ilgili ve mezuniyet, burdaki calıstıgımız şartlar vs hepsinin vizeyi alırken etkisi vardır diye düşünüyorum,
verdigimiz belgelere gelince,

-turist vizesine basvuruken sirketten hangi belgeler alınıyor ise onları aldık(bordrolar, sirket surkileri vs vs ne gerekiyorsa)
-diploma, egitim sertifikaları, katılım belgeleri vs ne varsa topladık,
-detaylı cv,
-2 adet ingilizce referans mektubu, biz ikisini de suanki sirketten aldık
-nufus kayıt ornegi(kesin gerekli mi bilmiyoruz ama verdik)
-banka hesap cuzdanları ve diger finansal destekleyici belgeleri ekledik,
-ingilizce belgeleri(bende toefl vardı, arkadasım da ise toiec vardı, okuldan bu yonde kagıt falan almadık, diplomada yoktu aslında sadece gecici mezuniyet belgesi vardı, mezuniyet belgesinde bilgiler parantez icinde hem ingilizce hem tr yazıyordu, mulakatta da bolumun ingilizce oldugunu belirttik ),
-eski pasaport(sadece birkaç schengen vardı)
belgelerin hangileri gereklidir hangileri degildir bilmiyorum, ama biz bunları verdik, ne kadar cok belge ile desteklense o kadar iyi olur diye dusunuyorum,

benim tavsiyem şu, eğer üniversite mezunu iseniz, ingilizce durumunuz iyi ise, internetten arastırarak kendim yapabilirim diyorsanız danışmanlık almadan, avukat vs tutmadan tek basınıza basvurup vizeyi alabilirsiniz, bu durumda red alınırsa eger itiraz ederken avukat tutmak vs daha mantıklı gibi geliyor,
diger durumlarda danısmanlık almak faydalı olabilir diye dusunuyorum, zira bizden once bir arkadas vardı internet kafe acmak icin basvurmus, burda internet kafesi varmıs, vizeyi alamadı, oda herseyi kendi hazırlamıstı,
ama sonuc olarak danısmanlık alıp almamak, avukat tutup tutmamak sizin karar vereceginiz birşey, biz herhangi bir masraf yapmadan basvurup aldık (danısmanlık sirketleri avukat dahil 700-2000 pound gibi bir rakam istiyor), unv mezunu olup avukatla basvuru yapıp alanda vardır, red alanda vardır, ilkokul mezunu olup herseyi kendisi hazırlayıp alanda vardır, red alanda vardır,

biz hicbir belgeyi notere onaylatmadık, orjinal belgeleri verdik, ayrıca ek olarak normal fotokopilerini de verdik, worldbridge orjinal belgelerin fotokopisi olması gerektigini soyluyor, cunku orjinal belgeleri geri veriyorlar, sirket sirkuleri vs gibi belgere geri almaya gerek olmadıgından onların fotokopisine de gerek yok, yani geri almak istediginiz belgelerin(diploma, sertifika vs) bir fotokopisi ile basvuru yapın, ayrıca basvururken normal vesikalık(biometrik falan degil) resim de lazım, resim goturmezseniz worldbridge orda ucret karsılıgında cekiyor,

ek olarak
--2 kisi aynı sirkete ortak olarak basvuru yapmadık, bu sekilde olmuyormus, ikimiz de ayrı ayrı sirket kurmak icin basvurduk,

--ben daha once turistik amaclı gecen sene ingiltereye gidip gelmistim, arkadasım ise daha once ingiltereye gitmemiş idi, bu durumdan ingiltere de daha once bulunup bulunmamanın etkisi olmadıgını cıkarabiliriz

--mulakat icin
Mulakat konusma havasında geciyor, zaten belgeleri vs incelemişler, konsolosluk gorevlisi ingilizce soruyor, yanında ki türk gorevli ise turkceye çeviriyor, soruların bazılarını ingilizce bazılarını turkce cevapladım, mumkun oldugunca kısa cevaplar verdim,

sorulardan aklıma gelenler,
-ne iş yapacaksın,
-yapacagın iş için gerekli kosulları sağlıyormusun,
-hangi sirkette calısıyorsun,
-ingilizce durumun nasıl,
-diyelim ki vizeyi aldın şirketini kurup işe nasıl başlayacaksın yani nasıl bir strateji izleyeceksin(business plandaki marketing stratejiyi biraz anlattım)
-turkiyede daha once bir sirket kurma girisimin oldu mu
-kuracagın sirket firmalara mı hitap edecek yoksa kişilere mi
-ingiltere de sirketlerle irtibata gectin mi(gecmedim ama arkadaslarla konustum dedim)
-burdaki şartların gayet iyi bu şartları bırakıp sonu belli olmayan bir şeye neden gidiyorsun gibi son bir soru sordu

faydalandıgımız kaynaklar,

http://www.bplans.co.uk/
http://ankaraanlasmasi1963.co.uk/index.html
google da aratınca da bircok site cıkıyor ama yukarıdaki siteyi cok faydalı bulduk,

herkese bol şans,
Cankat Işık

New postby Cankat Işık » Mon Dec 05, 2011 9:58 am

Arkadaşlar bütün evraklarım , işplanım herşeyim hazır.Başvuru sayfasında takıldım yalnızca.

Vaf 2 için yardım bekliyorum
Viza tipi:visit ve daha sonraki seçeneklerde neyi işaretlemeliyim doldururken acaba.

prospective entrepreneur yada business person?

Yardımcı olursanız çoooook memnun olacağım
Cankat Işık

New postby based » Mon Dec 05, 2011 3:38 pm

Selam,

Ben Viza tipi bolumune BUSINESS yazmistim.
On which date will you leave the UK? Kisminida bos birakmistim.

Bir problem olmadi
based

New postby Cankat Işık » Mon Dec 05, 2011 5:45 pm

Önce internet üzerinden doldurup online randevu alacağiz
sonra evrakları istenilen tarihte teslim edeceğiz.
Sorum şu

online doldururken:
1) visa type:

2)purpose of visa:

HANGŞİLERİNİ İŞARETLEYYCEZ?
Cankat Işık

New postby Cankat Işık » Mon Dec 05, 2011 6:07 pm

bAŞVURUMU YAPMIŞ BULUNUYORUM.En kısa zamanda sonuçlanır ümidim var.
Burda kısa zamanda sonuç alan arkadaşları görünce sevindim.
Last edited by Cankat Işık on Thu Dec 08, 2011 9:28 am, edited 1 time in total.
Cankat Işık

New postby royal_blue » Wed Dec 14, 2011 3:40 pm

Uzun suredir takip edemiyordum, biraz gec oldu cevap ama kusura bakmayin,

Business plan tabiki ingilizce, yani zaten orda muhasebe kisimlari vs ingiltereye gore olmasi lazim, danismanlarin cogu zaten inglizce business plan yazmak icin o parayi aliyorlar,
royal_blue

New postby Cankat Işık » Fri Dec 16, 2011 8:22 am

Burda tecrübelerinizi ve bilginizi esirgemediğiniz ,yol gösterici yaklaşımınızdan dolayı size ve tüm paylaşımcı arkadaşlarıma teşekkürler ederim.
umarım bende vize alanlar kervanına katılırım.
Cankat Işık

New postby Nova » Fri Dec 16, 2011 6:54 pm

Cankat Işık wrote:Burda tecrübelerinizi ve bilginizi esirgemediğiniz ,yol gösterici yaklaşımınızdan dolayı size ve tüm paylaşımcı arkadaşlarıma teşekkürler ederim.
umarım bende vize alanlar kervanına katılırım.

Insallah. Hayirlisi olsun. Meslek ne sizin? Meslekle alakali bir konuda mi basvurdunuz? Buyuk ihtimal mulakata cagirirlar. Ben girdim o mulakata tecrubelerimi paylasabilirim gerekirse.
Saygilar.
Nova

New postby Cankat Işık » Sat Dec 17, 2011 9:58 am

Şu anda ev tekstili ile ilgili başvuru yaptım.Ayakkabı sektörüylede yakinen ilgim ve alakam var.Forumdaki arkadaşlarında bahsettiği gibi, business plan ile ilgili yöneltilen sorular ve yapacağımız işe ne kadar hakim olduğumuz , yapılacak iş için yeterliliğimiz , iş yapamasak bile kendimizi geçindirecek maddi dayanak , vs. ... bunlarla ilgili soruları sohbet havasında yöneltebileceklerini düşünüyorum.Ne gibi sorular yöneltebileceklerini tahmin etmede sıkıntı ve kaygı edilecek bir durumun yaşanmayacağını zannediyorum.forumdaki arkadaşlarında bahsettiği üzere ve başvuru formundada vardı ayrıca.Siz şu soruya ne yanıt verdiniz:neden türkiyeyi bırakıpta bizim memlekete gelmek istiyosunuz?
Ben daha evvel 7-8 sene evvelinde 2 sene ingilterede kaldım.Dil kursu amaçlı gitmiştim.
Cankat Işık

New postby Nova » Sat Dec 17, 2011 3:19 pm

"Siz şu soruya ne yanıt verdiniz:neden türkiyeyi bırakıpta bizim memlekete gelmek istiyosunuz?"

Soylesem inanir misiniz? Cevabim suydu: Sansimi deneyecegim. Olursa olur.
Nova

New postby Cankat Işık » Sun Dec 18, 2011 11:17 am

Başarı hiçbir zaman şansa bağlı değildir zannımca.Başarının insanın kendi bilgi ve donanımı ile ilgili olduğunu düşünüyorum.Ama aksilikler , beklenmeyen olası durumlar
planımızı programımızı etkileyebilir.Bu arada sen ne işle meşgulsun orada Nova .
Cankat Işık

New postby Nova » Sun Dec 18, 2011 2:29 pm

Bilgi ve donaniminiz umarim vizeyi almaniza ve buraya gelince basarili olmaniza yeter. Hayirli haberlerinizi bekliyoruz. Sonucu mutlaka paylasin.
Ben organik urun satisi uzerinden basvurmustum ve ilk vizeyi 2 senelik alacak bilgi ve donanimim oldugunu dusunmuslerdi.
Toplamda da haftasonlari ve mulakat sureci dahil 13 gunde almistim. Belki de sansim yaver gitmistir. Kim bilir?
Nova

New postby Cankat Işık » Sun Dec 18, 2011 3:53 pm

Çok güzel , 2 senelik almıssın vizeyi.Herhalde 3. veya 4. senen orada.İnsallah hedeflediklerini fazlasıyla basarirsin Nova.Ben ayın 7 sinde başvurdum.Hayırlısı bakalım,red alırsam dert etmem..temyiz e başvururum ammaaaa....
İşte hayat mücadelesi ,herkesin birşeyler yapmak için çabaladığı , çırpındığı,mücadele verdiği bir döngü.2 sene kaldım evvelden uk'de.ordaki yasam,iş durumları vs. birtakım tecrübeler edindik.O zamanlar orda kalmayı hiç düşünmedim.Birtakim çileler çekip geri döndüm.
Gitmeden evvel demişlerdi ''oralar başta zor gelir , kebabçılarda iş bulursun anca ,seni ucuza caliştirir tepene binerler ,birsürü kekonun dırdırını çekersin(istisnalar muhakkak vardır), verdikleri paraya lanet edersin , üni. okuduğuna pişman olursun vs.....) Ama zorluk yasamadan da rahatlığa kavusulmuyo.Neticede insana kazandırdığı pekçok şey olduğuna inanıyorum.
Cankat Işık

New postby Cankat Işık » Sun Dec 18, 2011 4:00 pm

Basvuruya ordan aldığım dil sertifikalrı ,yine ordan aldığım güvenlikçi sertifikası , part time çalıstığim yerlerin listesi vss... ekledim.
Umarım değerlendirmelerinde bunlarında etkisi olur
Cankat Işık

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü