Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby FastUK19 » Mon May 28, 2018 12:41 pm

@violinist teşekkürler, o zaman "decision made" yeşile odaklanalım, durum değişikliği olduğunda haber verirseniz sevinirim.

Hepimize bol şans, umarım çok beklemeyiz.
FastUK19

New postby cakery » Mon May 28, 2018 4:53 pm

Arkadaşlar merhaba;

Daha önce turistik vizeyle İngiltereye farklı tarihlerde giriş yaptım .Başvuru için daha önce Londra'da işimle ilgili katıldığım fuar ve eğitimlerle ilgili belgeleri eklemeli miyim sizce?
Adamlar turistik vizeyle gelmişsin bunlar ne der mi ki..

Birde tr den eski müşterilerden alacağım referans mektupları türkçe mi ingilzce mi olmalı?
:)
cakery

New postby cakery » Mon May 28, 2018 4:54 pm

cakery wrote:Arkadaşlar merhaba;

Daha önce turistik vizeyle İngiltereye farklı tarihlerde giriş yaptım .Başvuru için Londra'da işimle ilgili katıldığım fuar ve eğitimlerle ilgili belgeleri eklemeli miyim sizce?
Adamlar turistik vizeyle gelmişsin bunlar ne der mi ki..

Birde tr den eski müşterilerden alacağım referans mektupları türkçe mi ingilzce mi olmalı?
:)
cakery

New postby bugra99 » Tue May 29, 2018 1:39 am

Merhaba Arkadaslar,

24 Mayis'ta Ankara'dan TLS'den evraklarimi verdim. Danisman kullanmadim. Alanim Grafic Design. TLS'deki statum simdilik "Received by UKVI". Heyecanli bir bekleme donemi basladi.

Buradan herkeze cok tesekkur ediyorum. Ben de bildigim kadariyla sorulariniza cevap vermeye calisacagim.
Last edited by bugra99 on Fri Jun 01, 2018 3:22 am, edited 1 time in total.
bugra99

New postby violinist » Tue May 29, 2018 6:23 am

Merhaba

@ cakery

1) Londra'ya daha önceki turistik ve iş amaçlı ziyaretlerini , pasaport giriş çıkış fotoğraflarını eklemelisin.

2) Katıldığın fuarlar ve orada yapmış olduğun iş bağlantılarını eklemelisin.

3) Türkiye'de yaptığın önemli projelerle ilgili referanslarını koymalısın. Tüm belgeler ingilizce olmalı. Türkçe ise yeminli tercüman tarafından cevrilmeli. Bu konuda calıstıgım Ankara'da cok iyi bir arkadaş var. Nerede olduğu çok önemli değil. Trabzon'da da olsa tüm iletişim zaten email ile gerçekleşiyor.

4) Referans yazılarının, fontu, içeriği, mizampaşı, paragraf aralıkları, hitabeti vs. tamamen birbirinden farklı olmalı ve yazının mutlaka tarihi olmalı.

selamlar
@violinist
violinist

New postby cakery » Tue May 29, 2018 7:18 am

violinist wrote:Merhaba

@ cakery

1) Londra'ya daha önceki turistik ve iş amaçlı ziyaretlerini , pasaport giriş çıkış fotoğraflarını eklemelisin.

2) Katıldığın fuarlar ve orada yapmış olduğun iş bağlantılarını eklemelisin.

3) Türkiye'de yaptığın önemli projelerle ilgili referanslarını koymalısın. Tüm belgeler ingilizce olmalı. Türkçe ise yeminli tercüman tarafından cevrilmeli. Bu konuda calıstıgım Ankara'da cok iyi bir arkadaş var. Nerede olduğu çok önemli değil. Trabzon'da da olsa tüm iletişim zaten email ile gerçekleşiyor.

4) Referans yazılarının, fontu, içeriği, mizampaşı, paragraf aralıkları, hitabeti vs. tamamen birbirinden farklı olmalı ve yazının mutlaka tarihi olmalı.

selamlar
@violinist

Cevabın için çok teşekkürler
@violinist Özellikle referans kısmında çok yardımcı olacak.

Aslında daha önceki girişlerimin hepsi turistik vizeyle yapıldı.bu ziyaretlerde ben 2 fuara ziyaretçi olarak katıldım.Orada bir eğitime katıldım.Malzeme alışverişi yaptım ..
aklıma takılan tek şey 'turistik vizeyle gelip işimle alakalı yaptığım bu şeyler İngilizler'de ters etki yapar mı? Yoksa tüm belgeleri ekleyeceğim kesinlikle.
cakery

New postby violinist » Tue May 29, 2018 1:23 pm

Selam

Turist olarak gitmiş olabilirsin. Ama orada "tesadüfen" birçok iş ortağı ile tanışmış da olabilirsin. Bunlar hayatın gerçekleri. Turist olmak demek UK'de iş yapıp para kazanman dışında birşeye engel değil bence.
violinist

New postby bugra99 » Tue May 29, 2018 4:35 pm

Merhaba,

Pasaportunu TLS'e verdikten sonra ikinci pasaport cikaran oldu mu? Maalesef yurt disina cikma ihtimalim var. Cikarirsak sorun olur mu?

Tesekkurler.
bugra99

New postby cakery » Tue May 29, 2018 6:13 pm

violinist wrote:Selam

Turist olarak gitmiş olabilirsin. Ama orada "tesadüfen" birçok iş ortağı ile tanışmış da olabilirsin. Bunlar hayatın gerçekleri. Turist olmak demek UK'de iş yapıp para kazanman dışında birşeye engel değil bence.

Haklısın:)
cakery

New postby turna » Wed May 30, 2018 7:23 am

Arkadaşlar merhaba,

Benim sorum biraz muhasebe ile alakalı,

Sunu merak ediyorum, yazılım alanında başvuran birisi, atıyorum ayda brüt £10K kazanıyor. Tam olarak eline kalan net nedir? Yüzde kaç vergiye gidiyor İngilterede?

Kulaktan duyma bir bilgi olarak, şirket hesabına kalan net parayı çekebilmek için çok yüksek vergiler veriliyormuş, bu doğru mu?
turna

New postby Emre » Wed May 30, 2018 8:07 am

Gelir vergisi kişisel gelir oranına göre değişir. Gelir vergisi tarifesi için: https://www.gov.uk/income-tax-rates

Şirket vergisi, şirketin karı ne olursa olsun %20'dir.

Şirketten, maaşa ek olarak, bir vergi yılında toplamda £2000 tutarında hisse(dividend) vergisiz olarak çekilebilir.
https://www.gov.uk/tax-on-dividends
Emre

New postby turna » Wed May 30, 2018 8:39 am

Emre wrote:Gelir vergisi kişisel gelir oranına göre değişir. Gelir vergisi tarifesi için: https://www.gov.uk/income-tax-rates

Şirket vergisi, şirketin karı ne olursa olsun %20'dir.

Şirketten, maaşa ek olarak, bir vergi yılında toplamda £2000 tutarında hisse(dividend) vergisiz olarak çekilebilir.
https://www.gov.uk/tax-on-dividends

Cevap için teşekkürler .
Peki şunu sorayım, vergi dönemleri mevcut (verdiğiniz linkte şuandaki vergi dönemi The current tax year is from 6 April 2018 to 5 April 2019.) buna göre ben kendime maaş alırken, bu vergi dönemi sonuna kadar vergi vermeyerek, vergi dönemi sonunda toplam mı vergi vereceğim?

Açıkcası türkiyede durum ne onu da bilmiyorum, hiç şirket sahibi olmadım.
turna

New postby Emre » Wed May 30, 2018 8:45 am

Evet vergi yılı sonunda bu işlemler yapılıyor. Vergi yılı sonunda kestiğin faturaları, aldığın faturaları, banka dökümlerini, bordroları, national insurance ödeme makbuzlarını muhasebecine veriyorsun, muhasebeci tüm hesabı yapıp sana ne kadar vergi ödemen gerektiğini söylüyor. Ondan sonra vergiyi ödemek için de vaktin oluyor. Muhasebecin zaten gerekli bilgileri verecektir.

Türkiye'de her ay çeşit çeşit kesilen vergi türleri İngiltere'de yok.

Maaş alırken ödenen tek vergi National Insurance katkı payıdır.
https://www.gov.uk/guidance/rates-and-t ... 17-to-2018

Bu da yine Türkiye'deki gibi uçuk rakamlar değil gayet uygun rakamlar. Ben misal £35 küsür ödüyorum aylık.
Emre

New postby turna » Wed May 30, 2018 8:56 am

Emre wrote:Evet vergi yılı sonunda bu işlemler yapılıyor. Vergi yılı sonunda kestiğin faturaları, aldığın faturaları, banka dökümlerini, bordroları, national insurance ödeme makbuzlarını muhasebecine veriyorsun, muhasebeci tüm hesabı yapıp sana ne kadar vergi ödemen gerektiğini söylüyor. Ondan sonra vergiyi ödemek için de vaktin oluyor. Muhasebecin zaten gerekli bilgileri verecektir.

Bu da yine Türkiye'deki gibi uçuk rakamlar değil gayet uygun rakamlar. Ben misal £35 küsür ödüyorum aylık.

Değerli bilgilerin için gerçekten çok teşekkür ederim Emre Bey,

O zaman bir özet çıkartıp son bir şunu sormak istiyorum,

şimdi maaş artı dividend lerin vergilerini dilimine göre ödeyip parayı aldık, sonra kalan para vergi yılı sonunda %20 vergisi alındı, %80 kaldı business hesapta. Bu business hesapta kalan %80 artık vergisiz çekilebilir mi? Yoksa yine maaş + dividend hesabında olduğu gibi vergisini verip mi çekilebilir?

Şundan soruyorum, eğer parayı vergi yılının sonunda yine vergi vererek çekeceksek bu %20 yi ödememek için business hesapta para bırakmamaya çalışmamız lazım?? Öyle değil mi?
turna

New postby mehmetc » Wed May 30, 2018 10:49 am

turna wrote:
Emre wrote:Evet vergi yılı sonunda bu işlemler yapılıyor. Vergi yılı sonunda kestiğin faturaları, aldığın faturaları, banka dökümlerini, bordroları, national insurance ödeme makbuzlarını muhasebecine veriyorsun, muhasebeci tüm hesabı yapıp sana ne kadar vergi ödemen gerektiğini söylüyor. Ondan sonra vergiyi ödemek için de vaktin oluyor. Muhasebecin zaten gerekli bilgileri verecektir.

Değerli bilgilerin için gerçekten çok teşekkür ederim Emre Bey,

O zaman bir özet çıkartıp son bir şunu sormak istiyorum,

şimdi maaş artı dividend lerin vergilerini dilimine göre ödeyip parayı aldık, sonra kalan para vergi yılı sonunda %20 vergisi alındı, %80 kaldı business hesapta. Bu business hesapta kalan %80 artık vergisiz çekilebilir mi? Yoksa yine maaş + dividend hesabında olduğu gibi vergisini verip mi çekilebilir?

Şundan soruyorum, eğer parayı vergi yılının sonunda yine vergi vererek çekeceksek bu %20 yi ödememek için business hesapta para bırakmamaya çalışmamız lazım?? Öyle değil mi?

Öncelikle verginin temal mantığını anlamak gerekiyor. Temel mantık gelirinden giderin düşülür, kalan para eğer devletin vergi alınabilir limitinin üzerinde ise vergilendirilir. Bu vergiyi bir kere ödedikten sonra bir daha ödemezsin. Vergisi ödenmiş kazanç tekrar vergilendirilmez.

Bu temel mantığı tüm business aktivitelerini yorumlarken kullanabilirsin.

Hesaplarda girdi, çıktı, maaş, kar payı gibi işlemler olduğu için genelde bu temel mantık unutulur ve şunu yapsam vergi çıkar mı bunu yapsam vergi çıkar mı gibi sorular-düşünceler alır insanı.

İngiltere'de limited şirketler için vergi oranı %19. Bu alt limit. Eğer kazancın alt limiti geçerse bu oran artar ama bir yerde de üst limitte kalır. Limited şirketler için söylüyorum dikkat et.

Şirketten kar payı ve maaş almaya gelince. İkisinde de vergi ödersin ama bu her seferinde hesaplanmaz. Maaş için ödenen verginin hesabı kar payı için ödenenden farklı. Limited şirketin varsa ve kendi şirketinin direktörü isen ki genelde öyledir, her ay kendine maaş ödersin, ödemen gerekir. İngiltere'deki contractorlar için kendine ödeyeceğin maaşın optimum miktarı 800-1000 sterlin civarında.

Eğer bu para sana yetmiyorsa kar payı alacaksın. Elbette farklı miktarda maaş belirleyebilirsin. Bu bahsettiğim miktar tax effective olma açısından optimum miktar.

Limitler konusunda örnek vereyim. Örneğin 15 bin sterlin kar etti isen buna vergi çıkmaz. 25-30K için %20 civarında vergi ödersin.

Bu bahsettiğim vergi türü gelir vergisi. İngiltere'de şirketin varsa gelir vergisi ödersin. Onun dışında sahip olduğun şirketle ilgili ödeyeceğin başka vergi yok.

Yani Türkiye'deki gibi stopaj gibi bir yüzyıl saçmalığı ya da benzer şekilde 3 aylık, bilmemne gibi para kazanmadan ödenen vergiler kesinlikle yok.

Diğer bir not, NI katkısı yani sosyal güvenlik katkısının vergi ile direk alakası yok. O sosyal güvenlik kapsamında bir konu.

Vergi konusu çok derin, özetlemeye çalıştım.

İngiltere'de çok vergi gider diyenler genelde aslında "İngiltere pahalı bir ülkedir" demek istiyor. %19 vergi çok bir vergi oranı değil. Dünya standartlarında diğer ülkelere göre iyi bile.

Ama sosyal güvenlik katkısı, council tax, aylık diğer masraflar felan işin içine girince İngiltere'de yaşam pahalı oluyor. Vergiye çok para gidiyor gibi bir algı oluşuyor.

Bir de Türkiye'deki gibi vergi kaçırma burda olmaz. İnsanları çalıştırıp maaşlarının bir kısmını bankadan bir kısmını ellerine zarf vererek ödeyemezsin. Ödersen adamı ufalarlar. Benzer şekilde aylık 2000 Lira gelir gösteren zengin kuyumcu olarak ta takılamazsın burda.

Onun için vergisini tam ödemeye alışmamış Türkyeli bünyeler İngiltere'de vergi çok diye düşünür ve söyler.
---
Last edited by mehmetc on Wed May 30, 2018 4:37 pm, edited 1 time in total.
mehmetc

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü