Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby brave » Mon Oct 21, 2019 10:25 am

ozenc_y wrote:Merhaba arkadaşlar,

Ben de 31 Ekim'den önce başvurmaya çalışan son dakikacılardan biriyim. Online başvuru formunda en sona kadar ilerledim orada iş planından bahsetmemi isteyen bir kısım var ama elimde henüz iş planı yok, bu sitede önerilen biriyle çalışacağım iş planı için. Ama başvurunun diğer kısımları bana ait, 2000 pound veremeyeceğim için iş planı dışındaki şeyleri kendim hallediyorum. Sorum şu ki, iş planı gelene kadar herhangi bir randevu tarihi vs alamıyor muyum acaba? Süreci ne kadar hızlandırırsam o kadar iyi :)

Teşekkürler şimdiden,
Sevgiler

Ben ordaki kısmı bir cumle ile ne sirketi kurmak istedigimi yazdim. Detaylar BP de dedim. Bu sekilde randevu aldik.
Biran evvel randevu almanizi tavsiye ederim.
brave

New postby eddardstark » Mon Oct 21, 2019 2:07 pm

19 Eylül başvurum red aldı, ben anlam veremedim, 6 yıllık tecrübemi yetersiz görmüşler, siz de bir bakar mısınız? IT alanında başvurdum bilgisayar mühendisi olarak...

Sebep:
https://i.hizliresim.com/2OR6Jd.jpg
eddardstark

New postby Haluk » Mon Oct 21, 2019 2:22 pm

eddardstark wrote:19 Eylül başvurum red aldı, ben anlam veremedim, 6 yıllık tecrübemi yetersiz görmüşler, siz de bir bakar mısınız? IT alanında başvurdum bilgisayar mühendisi olarak...

Sebep:

Çok geçmiş olsun. Üzücü. Benim koyu harflerden sonraki paragraftan anladığım iş planınızın satış tahminleri/projeksiyonları ve mali plan kısımlarını yetersiz bulmuşlar (anladığım kadarıyla yeterli done sunmamışsınız) o nedenle de belirtmiş olduğunuz yıllık ciroyu inandırıcı bulmamışlar. Son 6 yıllık cirolarınızı gösteren bilanço / gelir tablosu / banka hesap dökümü ekleyip, bu rakamlara dayalı daha kapsamlı bir satış projeksiyonu / mali plan ile tekrar başvurmak gerekiyor galiba.

Son 6 yılda maaşlı çalıştıysanız o durumda da, sağlam bir pazar araştırması yaparak satış projeksiyonlarınızı / mali planınızı o pazar araştırmasından edindiğiniz bilgilere dayandırmanız (ve her biri için kaynak göstermeniz) faydalı olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca, başvuruyu danışmana yaptırdıysanız, ben olsam danışmanla iki çift laf ederdim (çünkü iş planını o hazırlamış olmalı).
Haluk

New postby derin » Mon Oct 21, 2019 2:39 pm

eddardstark wrote:19 Eylül başvurum red aldı, ben anlam veremedim, 6 yıllık tecrübemi yetersiz görmüşler, siz de bir bakar mısınız? IT alanında başvurdum bilgisayar mühendisi olarak...

Sebep:

merhabalar, geçmiş olsun. tek başvuru muydu dependant var mıydı? eğer tek başvurusuyla yıllık kazanç kısmı fazla gösterilmiş gibi geldi bana. çünkü ben dependantlı başvuru yaptım net kar 30000 sterlin civarındaydı. her dosya kendi içerisinde değerlendirilir tabi ama benim gözüme çarpan o oldu.
derin

New postby eddardstark » Mon Oct 21, 2019 3:16 pm

derin wrote:

Sebep:

merhabalar, geçmiş olsun. tek başvuru muydu dependant var mıydı? eğer tek başvurusuyla yıllık kazanç kısmı fazla gösterilmiş gibi geldi bana. çünkü ben dependantlı başvuru yaptım net kar 30000 sterlin civarındaydı. her dosya kendi içerisinde değerlendirilir tabi ama benim gözüme çarpan o oldu.

dependent yok, yani benim mesleğimde 48000 kazanç (net kar değil) çok da zor değil, en basitinden DBA contractor'lar ilanları (benim uzmanlık alanım) günlük 450 pound ve üstü. Yine de sonraki başvuruda düşüreceğim bu miktarı...
eddardstark

New postby whatever » Mon Oct 21, 2019 4:00 pm

Merhabalar,

Eşim adına başvuru yapmıştık ve ben de dependant olarak geldim ve 5 aydır Londra'dayız. Buraya geldikten sonra ise benim kendi kariyerime uygun olarak kuracağım işin daha mantıklı olacağını düşündük ve yeniden bu şekilde Ankara Anlaşmasına başvurmak istiyoruz.

Avukatlara sorduğumuzda sıfırdan eskisi gibi başvurmamız gerektiğini öğrendik, bu da sorun değil. Yeni business plan hazırlar ve belgeleri tamamlarım.

Sorumuz şu ki, eğer ki red cevabı alırsak halen var olan Ankara Anlaşması vizelerimizin geçerli kalıp kalmayacağı ?

Tam olarak bu şekilde bir başvuru yapan bildiğiniz tanıdığınız kişiler var mıdır, varsa iletişime geçmek isteriz.

Çok teşekkürler şimdiden
whatever

New postby orduevi » Mon Oct 21, 2019 4:10 pm

whatever wrote:Merhabalar,

Eşim adına başvuru yapmıştık ve ben de dependant olarak geldim ve 5 aydır Londra'dayız. Buraya geldikten sonra ise benim kendi kariyerime uygun olarak kuracağım işin daha mantıklı olacağını düşündük ve yeniden bu şekilde Ankara Anlaşmasına başvurmak istiyoruz.

Avukatlara sorduğumuzda sıfırdan eskisi gibi başvurmamız gerektiğini öğrendik, bu da sorun değil. Yeni business plan hazırlar ve belgeleri tamamlarım.

Sorumuz şu ki, eğer ki red cevabı alırsak halen var olan Ankara Anlaşması vizelerimizin geçerli kalıp kalmayacağı ?

Tam olarak bu şekilde bir başvuru yapan bildiğiniz tanıdığınız kişiler var mıdır, varsa iletişime geçmek isteriz.

Çok teşekkürler şimdiden

Tekrar vizeye başvurmak zorunda degilsiniz. Sirketiniz diyelim ki IT uzerine danismanlik verecek ama siz baska bir alanda da is kurmak istiyorsunuz. 1 A4 kagidina dilekçe yazıp, su su fırsatları gördüğünüz icin ayrica bu alanda da faaliyet gösteren sirket acacaginizi Home Office'e göndermeniz yeterli. Yani Home Office'i resimi olarak bilgilendiriyorsunuz. AA vizesini aldıktan sonra danışmanlara gerek kalmadan n tane şirket acabilirsiniz. Business plan hazırlamaya ve sıfırdan baslamaya da gerek yok. Şirket acmak zaten bedava. Farklı is kolu icin 1 A4 kagidi bildirimi yeterli. IT'ci biri restaurant da acabilir, cafe isleten biri taxi kiralama şirketi de kurabilir. Vergilerinizi ödeyin ve geçiminizi sağlayın yeter. Esinizin yapması gereken bu.

Esiniz sizin alaninizda faaliyet gösteren şirkette acabilir ve siz esinizin şirketinde full time da calisabilirsiniz. Veya siz full time calisirsiniz ve maasinizdan esinize para verirsiniz. Esiniz de şirkete fatura karsilini sokar. Binbir turlu yöntem var.

Arzu ederseniz su danismanin adini da verebilirsiniz ki hepimiz öğrenelim neden size "sıfırdan business plan" hazırlanması gerektiği konusunda tavsiye vermis.
orduevi

New postby brave » Mon Oct 21, 2019 5:27 pm

eddardstark wrote:
derin wrote:

Sebep:

dependent yok, yani benim mesleğimde 48000 kazanç (net kar değil) çok da zor değil, en basitinden DBA contractor'lar ilanları (benim uzmanlık alanım) günlük 450 pound ve üstü. Yine de sonraki başvuruda düşüreceğim bu miktarı...

Merhaba,
Öncelikle geçmiş olsun.
Biz de yarın basvuru yapacagız,sizin yazdıklarınız kafamı karıştırdı.
Ben de IT alanında basvuracagım,yıllık kazanc biz sizden daha fazla gosterdik,sizinki de cok fazla degğil acıkcası.
Peki bu kazancın detaylarını vermis miydiniz? Şu ay şu kadar iş yapıp şu kadar kazanacagım gibi? Yoksa sadece kazanmayı hedeflediginiz miktarı mı yazdınız?
Bir de gunluk fiyatları mesela 450 poundu internetten surdan arastırdım diye yazdınız mı?
brave

New postby Haluk » Mon Oct 21, 2019 5:39 pm

Selamlar. Geçmiş hayatında sadece maaşlı işlerde çalışmış, girişimcilik / şirket yönetimi / pazarlama yönetimi deneyimi olmayan birisinin, yabancı bir ülkede, iş kurduğu ilk sene 50 bin sterlinler seviyesinde para kazanması imkansıza yakın (imkansız demiyorum, yapan vardır ama imkansıza yakın). 22 senedir şirket / pazarlama yönetimi / girişimci deneyimi olan birisi olarak benim şahsi görüşüm, ilk sene için daha mütevazi rakamlar belirtmeniz, ikinci seneden itibaren dereceli arttırmanız daha gerçekçi olur (ve elbette kapsamlı pazar araştırmasıyla desteklemeniz lazım projeksiyonlarınızı). Haa… yukarıda da yazdığım gibi, eğer geçmişte zaten bu işi yapıyorduysanız ve benzer cirolar elde ediyorduysanız, o zaman olur ama o zaman da bunu tarihsel verilerle ispatlamanız gerekir (ki iş planını inceleyen yatırımcıyı –veya bu durumda vize memurunu- ikna edebilesiniz). Elbette bu benim şahsi görüşüm. Bol şans dilerim.
Haluk

New postby eddardstark » Mon Oct 21, 2019 6:43 pm

Haluk wrote:Selamlar. Geçmiş hayatında sadece maaşlı işlerde çalışmış, girişimcilik / şirket yönetimi / pazarlama yönetimi deneyimi olmayan birisinin, yabancı bir ülkede, iş kurduğu ilk sene 50 bin sterlinler seviyesinde para kazanması imkansıza yakın (imkansız demiyorum, yapan vardır ama imkansıza yakın). 22 senedir şirket / pazarlama yönetimi / girişimci deneyimi olan birisi olarak benim şahsi görüşüm, ilk sene için daha mütevazi rakamlar belirtmeniz, ikinci seneden itibaren dereceli arttırmanız daha gerçekçi olur (ve elbette kapsamlı pazar araştırmasıyla desteklemeniz lazım projeksiyonlarınızı). Haa… yukarıda da yazdığım gibi, eğer geçmişte zaten bu işi yapıyorduysanız ve benzer cirolar elde ediyorduysanız, o zaman olur ama o zaman da bunu tarihsel verilerle ispatlamanız gerekir (ki iş planını inceleyen yatırımcıyı –veya bu durumda vize memurunu- ikna edebilesiniz). Elbette bu benim şahsi görüşüm. Bol şans dilerim.

merhaba,

daha önce yazdığım gibi uzman olduğun alanda contractor işler günlük ortalama 450 pound. 22 haftada bu para kazanılabiliyor ancak business plan'da yeteri kadar açıklayamadım sanırım. Sonraki başvurumda kazancı biraz düşük gösteririm... Contractor iş ilanları belirtmemde bir problem olur mu?
eddardstark

New postby eddardstark » Mon Oct 21, 2019 6:47 pm

brave wrote:Merhaba,
Öncelikle geçmiş olsun.
Biz de yarın basvuru yapacagız,sizin yazdıklarınız kafamı karıştırdı.
Ben de IT alanında basvuracagım,yıllık kazanc biz sizden daha fazla gosterdik,sizinki de cok fazla degğil acıkcası.
Peki bu kazancın detaylarını vermis miydiniz? Şu ay şu kadar iş yapıp şu kadar kazanacagım gibi? Yoksa sadece kazanmayı hedeflediginiz miktarı mı yazdınız?
Bir de gunluk fiyatları mesela 450 poundu internetten surdan arastırdım diye yazdınız mı?

pazar araştırması yaptım, aslında sadece yapmak istediğim şeyleri değil de diğer IT alanlarını da ekledim, mesela Data Science'dan X Pound kazanacağım, Software Development'tan Y kadar gibi. Ama red aldığıma göre beni dinlemeyin :D
eddardstark

New postby Haluk » Mon Oct 21, 2019 7:12 pm

eddardstark wrote:
Haluk wrote:Selamlar. Geçmiş hayatında sadece maaşlı işlerde çalışmış, girişimcilik / şirket yönetimi / pazarlama yönetimi deneyimi olmayan birisinin, yabancı bir ülkede, iş kurduğu ilk sene 50 bin sterlinler seviyesinde para kazanması imkansıza yakın (imkansız demiyorum, yapan vardır ama imkansıza yakın). 22 senedir şirket / pazarlama yönetimi / girişimci deneyimi olan birisi olarak benim şahsi görüşüm, ilk sene için daha mütevazi rakamlar belirtmeniz, ikinci seneden itibaren dereceli arttırmanız daha gerçekçi olur (ve elbette kapsamlı pazar araştırmasıyla desteklemeniz lazım projeksiyonlarınızı). Haa… yukarıda da yazdığım gibi, eğer geçmişte zaten bu işi yapıyorduysanız ve benzer cirolar elde ediyorduysanız, o zaman olur ama o zaman da bunu tarihsel verilerle ispatlamanız gerekir (ki iş planını inceleyen yatırımcıyı –veya bu durumda vize memurunu- ikna edebilesiniz). Elbette bu benim şahsi görüşüm. Bol şans dilerim.

merhaba,

daha önce yazdığım gibi uzman olduğun alanda contractor işler günlük ortalama 450 pound. 22 haftada bu para kazanılabiliyor ancak business plan'da yeteri kadar açıklayamadım sanırım. Sonraki başvurumda kazancı biraz düşük gösteririm... Contractor iş ilanları belirtmemde bir problem olur mu?

Doğrudur, günlük ücret konusunda bir itirazım yok ama iş kurarken genel kural ilk altı ay kar edilmeyecekmiş gibi hesap yapmaktır. Kendi ülkenizde iş kurarken bile ilk altı ay kar etmeyecekmiş gibi, başabaş noktaya gelmeniz en az altı ay alacakmış gibi düşünürsünüz. Genel kuraldır bu.

Contractor iş ilanlarının ekran çıktılarını alıp bir PDF halinde koymanızda (veya sabit sayfalarsa, link vrmenizde) fayda olur diye düşünüyorum. Ayrıca, yaşayacağınız şehrin IT piyasasıyla ilgili genel istatistik bilgilere de (kaynaklarıyla birlikte) atıfta bulunursanız bence daha profesyonel olur, göz doldurur (karşınızdaki kişi sizin sektöre çok yabancı birisi de olabilir o yüzden piyasa hacmi ve pazar segmentleri hakkında bilgi vermelisiniz). Bunları meslek birliklerinin internet sitesinden bulabilirsiniz (ben benim başvuruma Kuzey Avrupa, Birleşik Krallık ve Londra için (üç ayrı piyasa olarak) pazar verileri koydum kaynaklarıyla birlikte (çünkü çalışacağım piyasalar bunlar). Ben bunları üyesi olduğum meslek birliklerinin internet sitelerinden ve raporlarından aldım. Alıntı yaptığım raporları adıyla sanıyla, yılıyla belirttim). Ayrıca, branşınıza ait meslek birliği vs. gibi sivil toplum kuruluşu varsa, bunların yayınladıkları fiyat tarifleri varsa (tabipler odasının fiyat tarifesi gibi, çevirmenler odası fiyatları gibi vs.) bunları da, fiyatlarınızın ve projeksiyonlarınızın gerçekçi olduğuna dair delil olarak sunabilirsiniz (yine linkleriyle / ekran çıktılarıyla, doğrulama yapılabilecek şekilde). Ben kendi fiyatlarımın gerçekçiliğini ispatlamak için 3 4 ayrı kaynaktan liste fiyatları sundum. Geçmişte kestiğim faturaları ibraz ettim (üzerinde birim fiyat yazılı bunların). Geçmiş hesap özetlerimi (son 3 yıllık hesap özetlerimi koydum - ki ibraz ettiğim faturaların ödemelerini aldığımı görsünler - aslında 6 aylık hesap dökümü istiyorlar ama ben bilerek fazla fazla koydum). Kısacası hiç şüpheye yer bırakmayacak şekilde başvurmakta fayda var bence.
Haluk

New postby eddardstark » Mon Oct 21, 2019 7:29 pm

Haluk wrote:
eddardstark wrote:

merhaba,

Doğrudur, günlük ücret konusunda bir itirazım yok ama iş kurarken genel kural ilk altı ay kar edilmeyecekmiş gibi hesap yapmaktır. Kendi ülkenizde iş kurarken bile ilk altı ay kar etmeyecekmiş gibi, başabaş noktaya gelmeniz en az altı ay alacakmış gibi düşünürsünüz. Genel kuraldır bu.

Contractor iş ilanlarının ekran çıktılarını alıp bir PDF halinde koymanızda (veya sabit sayfalarsa, link vrmenizde) fayda olur diye düşünüyorum. Ayrıca, yaşayacağınız şehrin IT piyasasıyla ilgili genel istatistik bilgilere de (kaynaklarıyla birlikte) atıfta bulunursanız bence daha profesyonel olur, göz doldurur (karşınızdaki kişi sizin sektöre çok yabancı birisi de olabilir o yüzden piyasa hacmi ve pazar segmentleri hakkında bilgi vermelisiniz). Bunları meslek birliklerinin internet sitesinden bulabilirsiniz (ben benim başvuruma Kuzey Avrupa, Birleşik Krallık ve Londra için (üç ayrı piyasa olarak) pazar verileri koydum kaynaklarıyla birlikte (çünkü çalışacağım piyasalar bunlar). Ben bunları üyesi olduğum meslek birliklerinin internet sitelerinden ve raporlarından aldım. Alıntı yaptığım raporları adıyla sanıyla, yılıyla belirttim). Ayrıca, branşınıza ait meslek birliği vs. gibi sivil toplum kuruluşu varsa, bunların yayınladıkları fiyat tarifleri varsa (tabipler odasının fiyat tarifesi gibi, çevirmenler odası fiyatları gibi vs.) bunları da, fiyatlarınızın ve projeksiyonlarınızın gerçekçi olduğuna dair delil olarak sunabilirsiniz (yine linkleriyle / ekran çıktılarıyla, doğrulama yapılabilecek şekilde). Ben kendi fiyatlarımın gerçekçiliğini ispatlamak için 3 4 ayrı kaynaktan liste fiyatları sundum. Geçmişte kestiğim faturaları ibraz ettim (üzerinde birim fiyat yazılı bunların). Geçmiş hesap özetlerimi (son 3 yıllık hesap özetlerimi koydum - ki ibraz ettiğim faturaların ödemelerini aldığımı görsünler - aslında 6 aylık hesap dökümü istiyorlar ama ben bilerek fazla fazla koydum). Kısacası hiç şüpheye yer bırakmayacak şekilde başvurmakta fayda var bence.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Yanlış anlaşılmasın 48000 kâr değil, satışlardan elde ettiğim kazanç olarak yazdım, yıllık şirketin net kârı 3,800. Genel olarak UK için yaptığım araştırmaları yazmıştım, söylediğiniz şeyleri de eklerim.
eddardstark

New postby archmagus » Mon Oct 21, 2019 8:13 pm

Merhabalar. 17 Eylül'de eşim adına yaptığımız başvurumuza geçen cuma (18 Ekim) yanıt almıştık ancak TLSContact ofisine yetişemedik. Bugün pasaportlarımızı aldık ve olumlu olduğunu öğrendik :)

Yanıtımız 31 günde geldi. Eşim fotoğrafçı, ben ve çocuklar dependant olarak başvurmuştuk. Danışmanla çalıştık.

Bekleyen herkese bol sabırlar.
archmagus

New postby esdt » Tue Oct 22, 2019 5:37 am

Sebep:

Merhaba
Benim basvurum da geçtiğimiz hafta olumlu sonuçlandı. IT alanı 4 yıl tecrübe.
Revenue 2020 yılı için £32,000 net profit £23,000 ve
Revenue 2021 yılı için £40,000 net profit £37,000 gösterdim.
Bir fikir olur belki size. Başarılar dilerim şimdiden.
esdt

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü