Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby emc2 » Thu Nov 08, 2018 2:36 pm

debedebe wrote:
emc2 wrote:Arkadaşlar merhaba. Aynı mevzuyu başka bir topikte açtım ama sanrım doğru yer burası. 42 yaşında 20 senelik inşaat mühendisiyim. mesleğimi hep ücretli olarak, Baraj, HES, arıtma tesisi gibi şantiyelerde ücretli çalışan olarak icra ettim. Ankara anlaşması ile İngiltere de çalışmak istiyorum. Ancak malumunuz iş başvurusu sırasında yapacağım, iş planı ve referanslar için böyle bir ticaret geçmişim yok. hep ücretli çalıştım. sizlerden isteyim; Mesleğimle alakalı ve ya değil ne tür bir iş dalı seçmeliyim ki başvuru için mantıklı bir sunum yapayım. sonrası benim için açıkçası iş konusunda aşılamaz değil. temizlikte yaparım, markette işletirim. motosiklette tamir ederim. dekorasyon, inşaat taahhüdü, yalıtım uygulamaları gibi inşaat ile alakalı mesleklerde yapabilirim. bana yardımcı olabileceğiniz öneriler için şimdiden teşekkür ederim. bu arada İngilizce dil seviyem B1-B2 arasında ve yakın zamanda Brighton da kısa zamanlı (2-3 aylık) bir dil eğitimi geçmişimde var.

Merhaba, kolay gelsin. Ticaret gecmisiniz olmamasi kotu birsey degil, kisisel gelirinizi maasli olarak gostermeniz belgeler acisindan daha bile kolay oluyor. Burda insaat alaninda hem firsat hem de acik cok. Kisisel fikrim mesleginizle ilgili Contractor olarak neler yapilabilir arastirip , ilgilendiginiz alanda danismanlik veya sub-contractor gibi bir planla basvurmaniz ve o alanda calismaniz. reed,indeed,totaljobs sitelerinden contractor olarak filtreleyerek neler yapabilirsiniz arastirabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim. Birkaç haftadır danışman olsun başka mecralar olsun şu soruma bir cevap bulamamıştım. bu kadar basit öğrenmek istediğim. hemen yok danışmanlık hizmeti verelim. yok bi başlayalım bakarız. Tekrar tekrar teşekkür ederim.Aslında Bir danışmandan bu cevabı alıp sizin için neler yapabiliriz bir bakalım demelerini beklerdim ama direk ilk cümle "fiyatım bu" Galiba bana tuttuğunuz bu ışıktan sonra kendi ipimi kendim keseceğim.
emc2

New postby fanti » Fri Nov 09, 2018 5:44 pm

Merhaba tekrardan,

Basvuruyu kendim yapmak istiyorum. Ortaklı bir sekilde yapacağım/yapacağız. İş planında belirtmek dışında, başka ne gibi bir yol izlemeyeliyiz, başvuru yaparken belirtmemekteyiz yanlis görmediysem.

Cevabınızı beklerim.
fanti

New postby buuraari » Mon Nov 12, 2018 8:37 am

Herkese merhaba, Ankara anlasmasina basvurmak uzere Kasim.ayi icerisinde Ingiltereye gidecegim.ilk olarak biraz piyasa arastirmasi yapacagim 1 ay sonra ise gerekli belgeleri toplayip basvurumu yapmak istiyorum.Sizlere sormak istedigim yaklasik 10.yildir Gayrimenkul projelerinde Satis Mudurlugu yapiyorum.Kasim 2017ye kadar surekli maasli bir isteydim.ancak Kasim 2017de kendi sirketimi kurarak yaklasik 8 projenin satisini ustlenen bir ekip kurdum.Yani is konusunda ve sermaye konusunda pek bir sikintim yok tek sikintim aldigim.odemelerin cogu maalesef elden odeme yani gelir gostermek konusunda sorun yasar miyim? Bunun disinda daire al sat yapiyorum buradan elde ettigim geliri gosterebilecegim tapularin hepsini muhafaza ediyorum.Bunlari gostermek yeterli olur mu? Basvurumu Turkiyedeki gayrimenkul projelerini orada satmak icin ofis acmak uzerine yapacagim bu konuda izlemem gereken yol nedir?Bilgi verirseniz cok.mutlu olurum
buuraari

New postby tarragona » Tue Nov 13, 2018 9:30 am

Arkadaşlar merhaba,

Detaylı şeklide aradım ancak bir cevap bulamadım, bu sebeple sizlere sormak istedim;

Keep my passport servisini kullandığımızda, vize reddedilirse de tls ye gitmek gerekiyor mu?

bu konuda tecrübesi ya da bilgisi olanlar cevap verebilirse çok sevinirim.
tarragona

New postby hm_lethe » Tue Nov 13, 2018 9:14 pm

tarragona wrote:Arkadaşlar merhaba,

Detaylı şeklide aradım ancak bir cevap bulamadım, bu sebeple sizlere sormak istedim;

Keep my passport servisini kullandığımızda, vize reddedilirse de tls ye gitmek gerekiyor mu?

bu konuda tecrübesi ya da bilgisi olanlar cevap verebilirse çok sevinirim.

Reddedildiğinde e-posta gönderiyorlar.
Genellikle pasaport istenirse sonuç olumludur anlamı çıkıyor.
hm_lethe

New postby tarragona » Thu Nov 15, 2018 10:39 am

@hm_lethe, cevap için teşekkür ederim.

Dün başvuruda bulundum. İspanya'da yaşadığım için Madrid'deki vize ofisine gittim ve oradaki görevli, sizin dediğiniz gibi, vize onaylanmaz ise mail atıyoruz, gelmenize gerek yok dedi.

Aynı görevli her şeyi tarayıp bana geri verdi ve değerlendirmenin ingiltere'de yapıldığını ve 3 hafta içinde cevap geleceğini söyledi ama ben pek inanmadım, daha önce hiç ankara anlaşması başvuru almamıştır muhtemelen.

Ben e-commerce üzerine bir başvuruda bulundum ve e-commerce üzerine bir başvuru örneği bulamadığımdan,30 sayfalık detaylı bir iş planını kendim hazırladım ve Türkiye'den tedarik edeceğim ürünler için tedarik anlaşması, fiyat listesi vs. ekledim.

Nisan ayında, yine ispanya'dan turist vizesine başvurmuştum ingiltere için. Çalışmamama ve pek de param olmamasına rağmen vizeyi vermişlerdi. Burada oturum ve çalışma iznim olması yeterli olmuştu sanırım.

Birazda bu duruma güvendim. Daha önce 6 ay İrlanda'da yaşadım ve 2 yıldır da ispanya'da yaşıyorum, burada çalışma iznim var ve eşim burada bir üniversitede araştırmacı. Göçmenlik geçmişi ve profillerimizden dolayı bir güzellik yapıp vizeyi verebilirler diye düşündüm. Vermezlerse de kaybedecek bir şeyimiz yok, Allah'tan başvuru bedava.

Eğer olumlu cevap gelirse,iş planını ve detayları burada paylaşacağım insanlara yardımcı olması için, olumsuz olması durumunda da, kötü örnek olması için paylaşırım :)
tarragona

New postby hm_lethe » Thu Nov 15, 2018 7:44 pm

tarragona wrote:@hm_lethe, cevap için teşekkür ederim.

Dün başvuruda bulundum. İspanya'da yaşadığım için Madrid'deki vize ofisine gittim ve oradaki görevli, sizin dediğiniz gibi, vize onaylanmaz ise mail atıyoruz, gelmenize gerek yok dedi.

Aynı görevli her şeyi tarayıp bana geri verdi ve değerlendirmenin ingiltere'de yapıldığını ve 3 hafta içinde cevap geleceğini söyledi ama ben pek inanmadım, daha önce hiç ankara anlaşması başvuru almamıştır muhtemelen.

Ben e-commerce üzerine bir başvuruda bulundum ve e-commerce üzerine bir başvuru örneği bulamadığımdan,30 sayfalık detaylı bir iş planını kendim hazırladım ve Türkiye'den tedarik edeceğim ürünler için tedarik anlaşması, fiyat listesi vs. ekledim.

...

@tarragona , ben de sizin gibi başvurumu kendim hazırlıyorum. Açıkçası sizin profiliniz baya güçlü, bana da vize verilir gibi geliyor :) Süreçten haberdar ederseniz seviniriz :-)

Saygılar.
hm_lethe

New postby stargazer » Thu Nov 15, 2018 9:19 pm

Herkese merhaba,
Evli olup Ankara Anlaşması başvurusunu ilk etapta tek yapan kişilerin bilgi sahibi olabileceği bir soru sormak istiyorum.
Ben Ankara Antlaşması kapsamında öncelikle tek olarak vize başvurusu yapmayı planlıyorum. Senaryo gereği ben vize alıp İngiltere'ye gittikten 1 sene sonra vize uzatmak için yeniden başvurduğumda eşimin de o esnada dependant olarak ilk kez başvuru yapabileceği söyleniyor. Buraya kadar bir sorun yok. Ancak halihazırda ben İngiltere'de iken Ankara Anlaşması kalkar ise bu kez eşimin dependant olarak vize alma imkanı bulunuyor mu?
Özetle eşimin sonradan yapacağı dependant vize başvurusu Ankara Antlaşmasına mı bağlı yoksa benim bir kez oturum izni almış olmam onun başvurusu için yeterli mi?
Yardımcı olabilecek kişilere şimdiden teşekkür ederim.
stargazer

New postby tarragona » Fri Nov 16, 2018 9:09 am

stargazer wrote:Herkese merhaba,
Evli olup Ankara Anlaşması başvurusunu ilk etapta tek yapan kişilerin bilgi sahibi olabileceği bir soru sormak istiyorum.
Ben Ankara Antlaşması kapsamında öncelikle tek olarak vize başvurusu yapmayı planlıyorum. Senaryo gereği ben vize alıp İngiltere'ye gittikten 1 sene sonra vize uzatmak için yeniden başvurduğumda eşimin de o esnada dependant olarak ilk kez başvuru yapabileceği söyleniyor. Buraya kadar bir sorun yok. Ancak halihazırda ben İngiltere'de iken Ankara Anlaşması kalkar ise bu kez eşimin dependant olarak vize alma imkanı bulunuyor mu?
Özetle eşimin sonradan yapacağı dependant vize başvurusu Ankara Antlaşmasına mı bağlı yoksa benim bir kez oturum izni almış olmam onun başvurusu için yeterli mi?
Yardımcı olabilecek kişilere şimdiden teşekkür ederim.

Bu soruya mantık çerçevesinde bakarsak anlaşma sonlansa bile siz orada olacaksınız ve eşinizi, belirli finansal şartları sağladığınızda dependant olarak getirme hakkınız var.

Ancak forumu kurcalarsanız göreceksiniz ki uzatmaya başvurmadan önce, ilk yıl içerisinde dependat getirmenin daha iyi olduğunu, ilk yılın ardından kurulan işe dair tüm finansal aktiviteler inceleneceği için zorluk yaşanabileceği söyleniyor.
tarragona

New postby nidir » Sun Nov 18, 2018 7:56 am

Herkese merhaba 22 yaşında üniversite 4.sınıf ögrencisiyim İletişim Fakültesindeyim.2-3 kez UK'de bulundum.Geleceğimi orada kurmak istiyorum.Ancak Ankara için cevaplaması zor sorularım var.
Marttan sonra işler karışık malum ben o yüzden marttan önce başvuru yapmak istiyorum.Fakat haziranda okulum bitiyor.Büyük ihtimalle okulum devam ederken başvuru yapmış olacağım bunun vizeye etkisi ne olur? 1 yıllık vizeyi aldıktan sonra sınavlara gidip gelirim diye düşünüyorum.

Neyse asıl önemli kısım benim geçmiş kısmım üniversite ögrencisi oldugumdan iş geçmişim yok.4-5 freelance iş ve birkaç ulusal ve uluslarası fotoğraf yarışmalarından sergilemelerim var.Kısaca portfolio problemimde mevcut.Hizmet vermek istediğim alan ise sosyal medya için içerik ve fotoğraf+video. UK'deyken çalışabileceğim 2-3 yerle konuştum. Bunların sadece 1'inde tamam senle çalışırız tarzı onay aldım.Zorlarsam müşteri yapıp para kazanacağımı düşünüyorum.

Bu bağlamda iş tecrübemin pek olmaması vizeye etkisi sizce nedir?
Üniversitenin başvuru esnasında bitmemiş olması ne gibi bir durum az eder?
İngilizce seviyeminde b1 civarında olduğunu düşünerek danışmanla çalışmak mantıklı mı? Ya da aramızda üniversite ögrencisi olup kendi başvurup vize almış olan varmı?
Ya da yukarıdaki göstergelere bakılırsa bu vizeyi alma durumum çok mu düşük?

Okuduğunuz ve vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.
nidir

New postby mamboking » Sat Nov 24, 2018 9:10 pm

Merhaba. Bir sorum olacak.

Aralık ayında ailecek İngiltere ye gelip, brp belgelerimizi aldıktan sonra eşim ve çocuklarımın Türkiye ye dönmesi gerekiyor. Yani 1 hafta gibi kalacaklar. Haziran ayında tamamen yerleşmeye gelecekler İngiltere ye. Bu şekilde 6-7 ay Türkiye de kalacaklar. Fakat daha sonra sürekli olarak İngiltere'de olacağız. Bu şekilde mümkün müdür acaba? Dikkat etmemiz gereken bir şey var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.
mamboking

New postby mehmetc » Tue Nov 27, 2018 2:02 pm

Fiddisback wrote:Merhaba,

Eşim ve ben 1,5 senedir Londra'da bulunuyoruz. Benim doktora yapıyor oluşum nedeniyle, Tier 4 vizesi ile geldik. Şu anda o benim dependant'ım. Ses mühendisliği yapıyor ve şimdi bir radyo istasyonuyla fatura ile çalışmaya başladı, yani sole trader olarak fatura kesmeye başladı. Biz de bu sebeple ankara anlaşması başlatalım ve vize tipimizi değiştirelim dedik.

Şöyle bir sorum var. Gelmeden önce Türkiye'deyken danışmanlık şirketleri bize hep eşim üzerinden ankara anlaşmasıyla başvuracaksak "ses mühendisliği danışmanlığı" olarak başvurmamızı söylemişti. Böylelikle home office gösterebilecek, stüdyo, ekipman vs. gibi giderler nedeniyle yüklü para göstermek zorunda kalmayacaktık.

Şimdi buradaki evimizde gerekli bütün ekipmanları var; ama zaten fatura kestiği radyo istasyonuna yaptığı işleri onların stüdyosunda yapıyor. Yine de ankara anlaşmasını "danışmanlık" diye mi göstermeliyiz sizce? Yoksa zaten sole trader olarak çalışmaya başlamış, hali hazırda ekipmanları olduğunu da business plan'da demirbaş olarak gösterecek, dorğudan ses mühendisliği işi yaptığını söyleyebilir miyiz?

Aynı şekilde, burada zaten yaşıyor olmamız göstermemiz gereken para miktarında bir değişiklik yaratır mı? Ben de çalışıyorum burada, kiramızı ödüyoruz, aylık geçimimizi sağlıyoruz sonuçta.

Bir sürü soru oldu ama hali hazırda İngiltere'de yaşıyorken başvuran ve yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Teşekkürler.

Merhaba,

Bazen bir yerde maaşlı çalışıyor gibi olmakla kendi işini yapıyor olmak fiili olarak birbirine karışan bir durum yaratıyor.

Eşinin durumu da bu. Ve bu durum birçok meslek grubu için böyle olabiliyor. Örneğin yazılımcılar 1 yılı geçen uzun kontratlar aldığında ve bu kontrat boyunca işi aldıkları firmanın yerinde çalıştıklarında da aynı durum oluyor.

Ya da inşaat mühendisisin. Proje 3 yıl sürecek ve sen sürekli aynı yerde olacaksın. Contractor olsan bile durum sanki o firmaya maaşlı çalışıyormuşsun gibi birşey oluşturuyor.

Bunun kesin bir çözümü yok. Ankara Anlaşması Vizesi'nde böyle açık noktalar var. Ama tamamen çözümsüz bir konu değil.

Eşin ne kadar zamandır bu radyo istasyonunda çalışıyor? Eğer 1 yıldan az bir süre ise bu iyi. Bu durumda vize başvurusunda bir iş aldım, yapıyorum ve fatura kesiyorum gibi görünür.

Ama eğer 2-3 yıldır o radyo istasyonuna iş yapıyorsa bu durum vize başvurusunda -bu kişi sole trader ama bu firmada disguised employee yani gizli işçi olarak çalışıyor- şeklinde yorumlanır ve vize başvurusunun reddedilme riski ortaya çıkar.

Çözüm eşin birkaç firma için daha çalışıp fatura kesecek. Bu durumda gerçekten kendi işini yapan bir sole trader izlenimi verebilir ve Ankara Anlaşması Vizesi'nin kendi işini yapma şartını sağlar. Disguised employee yani geçici işçi durumuna düşmekten de kendisini korumuş olur.

Diğer sorduğun soruda ise; senin çalışıyor olman, para kazanıyor olman vs. bu vize özelinde pek etki yaratmaz. Çünkü başvuruyu kim yapıyorsa onun durumu, iş planı ve başvuru dosyası ele alınıyor.

Disguised employee yani gizli işçi konusunu şurda anlatmaya çalışmıştım, dilersen bir gözatabilirsin:

http://www.mehmetc.com/ingiltere-ankara ... -nedenleri

Başarılar dilerim.
---
Last edited by mehmetc on Mon Dec 23, 2019 1:28 pm, edited 3 times in total.
mehmetc

New postby mehmetc » Tue Nov 27, 2018 2:05 pm

mamboking wrote:Merhaba. Bir sorum olacak.

Aralık ayında ailecek İngiltere ye gelip, brp belgelerimizi aldıktan sonra eşim ve çocuklarımın Türkiye ye dönmesi gerekiyor. Yani 1 hafta gibi kalacaklar. Haziran ayında tamamen yerleşmeye gelecekler İngiltere ye. Bu şekilde 6-7 ay Türkiye de kalacaklar. Fakat daha sonra sürekli olarak İngiltere'de olacağız. Bu şekilde mümkün müdür acaba? Dikkat etmemiz gereken bir şey var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.

Bu durum bir sorun teşkil etmez. Vize uzatma ve tüm diğer süreçlerde esas alınan asıl vize sahibinin İngiltere'de ne kadar kaldığı ve bu süre içerisindeki finansal başarısıdır.

Esas vizeye bağlı diper aile fertlerinin İngiltere'de az ya da çok kalmış olması uzun vadede sadece sınırsız oturum, vatandaşlık vs. gibi konuları etkiler. Bunların süresini biraz uzatır fakat dediğim gibi bu uzun vade meselelerde hesaba katılacak birşey.
---
mehmetc

New postby Fiddisback » Tue Nov 27, 2018 3:00 pm

mehmetc wrote:
Merhaba,

Bazen bir yerde maaşlı çalışıyor gibi olmakla kendi işini yapıyor olmak fiili olarak birbirine karışan bir durum yaratıyor.

Eşinin durumu da bu. Ve bu durum birçok meslek grubu için böyle olabiliyor. Örneğin yazılımcılar 1 yılı geçen uzun kontratlar aldığında ve bu kontrat boyunca işi aldıkları firmanın yerinde çalıştıklarında da aynı durum oluyor.

Ya da inşaat mühendisisin. Proje 3 yıl sürecek ve sen sürekli aynı yerde olacaksın. Contractor olsan bile durum sanki o firmaya maaşlı çalışıyormuşsun gibi birşey oluşturuyor.

Bunun kesin bir çözümü yok. Ankara Anlaşması Vizesi'nde böyle açık noktalar var. Ama tamamen çözümsüz bir konu değil.

Eşin ne kadar zamandır bu radyo istasyonunda çalışıyor? Eğer 1 yıldan az bir süre ise bu iyi. Bu durumda vize başvurusunda bir iş aldım, yapıyorum ve fatura kesiyorum gibi görünür.

Ama eğer 2-3 yıldır o radyo istasyonuna iş yapıyorsa bu durum vize başvurusunda -bu kişi sole trader ama bu firmada disguised employee yani gizli işçi olarak çalışıyor- şeklinde yorumlanır ve vize başvurusunun reddedilme riski ortaya çıkar.

Çözüm eşin birkaç firma için daha çalışıp fatura kesecek. Bu durumda gerçekten kendi işini yapan bir sole trader izlenimi verebilir ve Ankara Anlaşması Vizesi'nin kendi işini yapma şartını sağlar. Disguised employee yani geçici işçi durumuna düşmekten de kendisini korumuş olur.

Diğer sorduğun soruda ise; senin çalışıyor olman, para kazanıyor olman vs. bu vize özelinde pek etki yaratmaz. Çünkü başvuruyu kim yapıyorsa onun durumu, iş planı ve başvuru dosyası ele alınıyor.

Disguised employee yani gizli işçi konusunu şurda anlatmaya çalışmıştım, dilersen bir gözatabilirsin:
http://www.mehmetc.com/ingiltere-ankara ... lme-riski/

Başarılar dilerim.
---

Merhaba,

Cevap için teşekkürler. Henüz yalnızca 1 ay oldu radyo için iş yapmaya başlayalı. Hali hazırda İngiltere'de 3-4 farklı kişiden daha kendisiyle daha önce iş yaptıklarını ve ilerde de iş yapmak isteyeceklerini söyleyen tavsiye mektupları aldı. Şu an iş yaptığı radyo istasyonunu "bakın fatura kesmeye de başladım," demek için kullanmayı planlıyoruz.

Sizin dediğinize göre hali hazırda burada yaşıyor olmamıza rağmen başvuru sırasında sanki yeni geliyormuşuz gibi 12 ay boyunca bizi geçindirecek kadar bir para göstermemiz gerekir yani, değil mi?
Fiddisback

New postby mehmetc » Tue Nov 27, 2018 4:33 pm

Fiddisback wrote:
mehmetc wrote:
Merhaba,

http://www.mehmetc.com/ingiltere-ankara ... nedenleri/

Başarılar dilerim.
---

Merhaba,

Cevap için teşekkürler. Henüz yalnızca 1 ay oldu radyo için iş yapmaya başlayalı. Hali hazırda İngiltere'de 3-4 farklı kişiden daha kendisiyle daha önce iş yaptıklarını ve ilerde de iş yapmak isteyeceklerini söyleyen tavsiye mektupları aldı. Şu an iş yaptığı radyo istasyonunu "bakın fatura kesmeye de başladım," demek için kullanmayı planlıyoruz.

Sizin dediğinize göre hali hazırda burada yaşıyor olmamıza rağmen başvuru sırasında sanki yeni geliyormuşuz gibi 12 ay boyunca bizi geçindirecek kadar bir para göstermemiz gerekir yani, değil mi?

6 ay size yetecek kadar para yeterli olur. 12 ay ya da daha fazlası diye bir kural yok. 6 ay yetecek kadar para gösterdiğinizde o 6 ay içinde gelir elde edebilecek durumda olmanız ikna edici olur. Elde edilen gelirle hem işi hem de hayatınızı idame ettirirsiniz.
---
Last edited by mehmetc on Tue Jun 25, 2019 12:27 pm, edited 2 times in total.
mehmetc

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü