Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Barış » Thu Jan 17, 2019 8:41 pm

Biz ilginç bir durum yaşadık 14 kasım başvurumuza 14 ocakta mail geldi şuanda sizin başvurunuzu değerlendiriyoruz ama bazı belgeler eksik diye. Scan edip 10 işgünü içinde yollayın yazmışlar. Hemen belgeyi yolladık çevirisiyle. Bugün decision made oldu başvurumuz. Yarın ready for collection olur heralde. Ama belgemiz eksik olmasaydı heralde salı açıklanırdı. 65 günde belli olmuş oldu arkadaşlar. Bekleyenlere bol sabırlar diliyorum
Barış

New postby yukselem » Thu Jan 17, 2019 9:25 pm

Barış wrote:Biz ilginç bir durum yaşadık 14 kasım başvurumuza 14 ocakta mail geldi şuanda sizin başvurunuzu değerlendiriyoruz ama bazı belgeler eksik diye. Scan edip 10 işgünü içinde yollayın yazmışlar. Hemen belgeyi yolladık çevirisiyle. Bugün decision made oldu başvurumuz. Yarın ready for collection olur heralde. Ama belgemiz eksik olmasaydı heralde salı açıklanırdı. 65 günde belli olmuş oldu arkadaşlar. Bekleyenlere bol sabırlar diliyorum

Cok ilginc. 14 kasim basvurumuza bize de ayni eksik belge maili 15 i aksami geldi. Hem de en onemli belgeler eksikti. Red bile verebilirlerdi. Gonderdik, bugun cevap geldi ve pasaportlari aldik.
yukselem

New postby Barış » Thu Jan 17, 2019 10:38 pm

Hayırlı olsun sonuç olumlu mu?
Barış

New postby jeremy8639 » Thu Jan 17, 2019 11:11 pm

yukselem wrote:
Barış wrote:Biz ilginç bir durum yaşadık 14 kasım başvurumuza 14 ocakta mail geldi şuanda sizin başvurunuzu değerlendiriyoruz ama bazı belgeler eksik diye. Scan edip 10 işgünü içinde yollayın yazmışlar. Hemen belgeyi yolladık çevirisiyle. Bugün decision made oldu başvurumuz. Yarın ready for collection olur heralde. Ama belgemiz eksik olmasaydı heralde salı açıklanırdı. 65 günde belli olmuş oldu arkadaşlar. Bekleyenlere bol sabırlar diliyorum

Cok ilginc. 14 kasim basvurumuza bize de ayni eksik belge maili 15 i aksami geldi. Hem de en onemli belgeler eksikti. Red bile verebilirlerdi. Gonderdik, bugun cevap geldi ve pasaportlari aldik.

Hayırlı olsun, karar olumlu ablacığım kadarıyla,eksik belge mail i 15 ocak akşamı mi geldi?
jeremy8639

New postby jeremy8639 » Thu Jan 17, 2019 11:11 pm

jeremy8639 wrote:
yukselem wrote:

Hayırlı olsun, karar olumlu anlacığım kadarıyla,eksik belge mail i 15 ocak akşamı mi geldi?
jeremy8639

New postby yukselem » Fri Jan 18, 2019 6:34 am

Cok ilginc. 14 kasim basvurumuza bize de ayni eksik belge maili 15 i aksami geldi. Hem de en onemli belgeler eksikti. Red bile verebilirlerdi. Gonderdik, bugun cevap geldi ve pasaportlari aldik.[/quote]
Hayırlı olsun, karar olumlu anlacığım kadarıyla,eksik belge mail i 15 ocak akşamı mi geldi?[/quote][/quote]

Teşekkürler.Evet olumlu oldu.15 i salı 17:00 gibi geldi mail. 1 saat içinde gönderdik.16 sı onay verilmiş görünüyor.17 sinde de TLS deki süreçler ilerledi. Umarım sizinki de olumlu olur.
yukselem

New postby new2018user » Fri Jan 18, 2019 4:07 pm

@Barış @yukselem

Sizden istenen / eksik olan belgeler nelerdi? Söyler misiniz lütfen?
new2018user

New postby yukselem » Fri Jan 18, 2019 7:57 pm

new2018user wrote:@Barış @yukselem

Merhaba
Asagidakileri talep ettiler. Verdigim indexe gore baska ulasmayan dokumanlar da vardi. Ancak sadece bunlar istendi. (Su item dan sonrasini goremiyorum diye yazmisti memur not olarak)

Evidence of funds - Bank account statements showing that you hold the necessary funds to establish yopur proposed business
Proof of the source of your funds - Any documents that show the source of the funds you intend to use to establish your proposed business; eg vehicle sale documents, property sale documents etc.
yukselem

New postby new2018user » Fri Jan 18, 2019 10:56 pm

@yukselem Tesekkur ederim.

yukselem wrote:
new2018user wrote:@Barış @yukselem

Merhaba
Asagidakileri talep ettiler. Verdigim indexe gore baska ulasmayan dokumanlar da vardi. Ancak sadece bunlar istendi. (Su item dan sonrasini goremiyorum diye yazmisti memur not olarak)

Evidence of funds - Bank account statements showing that you hold the necessary funds to establish yopur proposed business
Proof of the source of your funds - Any documents that show the source of the funds you intend to use to establish your proposed business; eg vehicle sale documents, property sale documents etc.
new2018user

New postby Gauke » Sat Jan 19, 2019 8:21 pm

Merhaba,

Tanıdık bir danışmanlık firmasından (İngiliz vatandaşı) müşterilerin iletişim bilgileri benimle paylaşıldı, ben de o müşterilere ulaştım potansiyel görüşme için. Ben de danışmanlık hizmeti vereceğim. Sub-contractor olarak gözükmek problem olur mu?
Gauke

New postby alx34 » Sun Jan 20, 2019 7:16 am

Merhaba. Ankara Antlaşması vizeniz onaylanırsa hemen gitmek zorunda mıyız? Kaç gün içerisinde gitmek zorundayız? 1 yılımız ne zaman başlıyor ? Ya da başvuruyu yaparken ben ekim ayında gitmek istiyorum diye bir seçenek oluyor mu. Teşekkürler
alx34

New postby ITPRO » Sun Jan 20, 2019 10:58 pm

mehmetc wrote:
ITPRO wrote:
orduevi wrote:@ITPRO konu hakkinda bilgim yok ama is planini yazdıracaksan neden danışmanina sormuyorsun? Sorunun cevabini en iyi onlar bilir.

Bir danışman ile çalışmıyorum. Sadece UK'da anlaştığım bir muhasebeciye BP yazdırıyorum. Açıkçası bu konuyu en iyi başvuranlar bilir. Burda başvuran onay alan ve alamayan bir çok arkadaş var. En azından biz arşivli verdik, arşivli istediler. veya Normal sabıka kaydı verdik yeterli oldu. Şeklinde bilgilendirmeler benim için daha yol gösterici olacaktır.

Normal adli sicil kaydı yeterli olur.

Home Office bu konudaki daha fazla detayı hem istemez hem de isteyemez. Böyle bir hakkı yok.

Bu bir girişimci vizesi. Mülteci vizesi değil ki mülteci vizelerinde bile bu durumu ne kadar sorgulayabileceklerinin sınırları belli.

Girişimci olacaksan hiç adli sicil kaydın olmayacak ya da şunlar-şunlar olursa girişimci olamazsın ve UK'de şirket kuramazsın diye bir kural yok.

Vize formlarında sorulan yok işte suça karıştınız mı, yok bir yerden sınır dışı edildiniz mi gibi sorular seni korkutmasın. Onlar kişinin dürüst beyan motivasyonunu ölçmeye yönelik şeyler. Yoksa orda doğru olmayan ya da eksik olan bilgilerin verilme ihtimalinin olduğunu Home Office kendisi de biliyor.

Konu açılmışken bu adli sicille ilgili birşey söyleyeyim. Adli sicil ve benzeri konular sadece Türkiye gibi demokratik olmayan ülkelerde sorgulanır ve sorulur. Demokratik ülkelerde bu hem sorgulanmaz hem de sorgulanamaz. Zira eğer ortada bir suç varsa adalet sistemi bunun cezasını vermiştir. Demokratik ülkelerde bir insan -suçu ne olursa olsun- cezasını çektikten sonra artık suçsuz kabul edilir. Hayatına normal bir şekilde devam etmesi beklenir ve bunun için bazı destek mekanizmaları vardır.

Dikkat etmişsindir, İngiltere'de işe girerken adli sicil kaydı verilmez. Çünkü istenmez, istenemez.

Kendi konusuna özel işler vardır, mesela askeri projeler, bazı devlet projeleri ya da finans sektöründe -regülasyona tabi- bazı şirket ve organizasyonların projeleri gibi. Onlar için -security clearance- adı altında istenir ki security clearence'ı veren bağımsız şirketlerdir.

Tutup ta seni işe alacak şirketteki sekreter ya da İK departmanındaki hoşum-boşum yeni mezun acar İK'cı e-devlet'ten girip senin adli sicil kaydına bakamaz. Bunu yapmak suçtur. Kişinin özel alanına tecavüze girer. Sadece İngiltere için değil, kendine demokratik demekle kalmayan demokrasiyi gerçekten uygulayan tüm ülkeler için böyle.

Yoksa Demokratik Kongo Cumhuriyeti ya da Türkiye'de işe gireceksen adli sicil isterler.

Hatta Türkiye'de bu adli sicil kaydı meselesinde durum o kadar vahimki bir zamanlar kamu spotu adı altında -hakkında açılmış davar varsa şu numarayı ara öğren- şeklinde skeçler yayınlanıyordu prime-time reklam kuşaklarında. Kilo ile satılan eski Türk filmlerini andıran bir parodi senaryosu ile adamın rüyasına bir yerde suç işlediği ama haberi olmadığı felan giriyordu.

Kafka'nın -Dava- romanındaki gibi, işlediği suçun savcısını arayan insanların olduğu ülkelerde olur bu tür şeyler.

İngiltere'de resmi kurumlarla bir işin olduğunda Türkiye ya da Demokratik Kongo Cumhuriyeti kafasını bir kenara bırakmak ve hakkını sonuna kadar aramak senin menfaatine olur.

Vize başvurunda başarılar dilerim.
---

Detaylı bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Ayrıca bloğunuzuda yeni keşfettim. Harika ve çok değerli bilgiler sunmuşsunuz. Emeğinize, ellerinize sağlık.
ITPRO

New postby istanbullondra » Mon Jan 21, 2019 3:36 pm

Merhabalar,

Finansal verilerle ilgili birkaç sorum var.
1. İş planında giderleri aşağıdaki gibi sıraladık.
Equipment ,
Stationery & Postage,
Advertising,
Telephone & Internet,
Travel Expenses,
Businss Insurance,
Public Lia. Ins.,
Membership,
Accountancy,
Software,
Director Salary
Dividends
Tax (End of the year)

Director salary ve Dividend's için oranları tam olarak nasıl belirliyorsunuz?
(Örneğin aylık £1000 maaş için £900 dividend uygun mu, oran nasıl?

2. Yıllık net profit için optimum rakam ne?
(Diyelim ki yıllık £40bin satış oldu, £20bin gider, Vergiden sonra net profit £16bin kaldı) Yeterli mi?

3. Home office çalışacağız, kirayı gider olarak göstermek için ev sahibinin onayına ihtiyaç olduğunu gödrüm forumda.
Bunu yapmayacağımızı var sayarak, kirayı giderlere eklemedim.
Ancak kira, utiliy bills vs gibi dependent ve benim için gereken kişisel yaşam masraflarını nerede sunuyorsunuz?
İş planı giderlerine eklemiyorsunuz değil mi?
Appendix'lerde mi yer veriyorsunuz? Ya da yer vermiyor musunuz?
(Örneğin, şu lokasyonda ev tutmayı planlıyoruz kirası bu vs gibi. ekran görüntülerini)

Teşekkürler.
istanbullondra

New postby ekremk » Mon Jan 21, 2019 5:45 pm

Merhaba,

15 Kasım'da yaptığımız başvuruyla ilgili olarak bugün pasaportumuzu başvuru merkezine getirmemizi söyleyen bir mail aldık (Submission without Passport servisinden faydalanmıştık). Forumdan ve çalıştığımız danışman şirketten anladığım kadarıyla bu başvurumuz olumlu sonuçlanmış demek oluyor. Cevap bekleyen diğer arkadaşlara sabır ve iyi şanslar dilerim.
ekremk

New postby ytsejam » Mon Jan 21, 2019 9:04 pm

Belki çok sorulan bir soru soracağım ama görüştüğüm danışman Türkiyeden başvurma ile Londra'dan başvurulursa başarı oranları istatiksel olarak çok farklı dedi. Gerçekten bu bilgiye ulaşabilen var mı ?
ytsejam

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü