Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby itakci » Mon Apr 01, 2019 10:22 am

7 Şubat İstanbul dan yaptığım başvu olumlu sonuçlandı. Umarım herkesin benzer şekilde sonuçlanır.
itakci

New postby istanbullondra » Tue Apr 02, 2019 8:45 am

Sanırım reddedilen başvuru da kayıtlarda olacağından ve başvuru formunu doldururken de daha önce vize başvurunuz reddedildi mi kısmını evet diye işaretlememiz gerekeceğinden paranın kaynağını göstermede değişiklik yapmamız çelişki yaratır.
Daha evvel red alan arkadaşların bilgisi var ise bu konuda tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

Sensen wrote:istanbullondra belki para kaybı olacak ama benim de şöyle bir fikrim var . O parayla tekrar altın alıp altını bankada bozdurun ve banka hesabına geçsin ya sa altın alıp bankada altın hesabı açtırın başkasından aldım hibe mektubu vs gibi uğraşmayın
Tabii bunu yazarken , daha önceki başvurunuzdaki bildiler kayıt altına alınmış Mıdır daha önceki beyanla çekişiyor denir mi bir fikrim yok o konuda
istanbullondra

New postby Jumanji3 » Tue Apr 02, 2019 9:12 am

29 Mart sonrasında randevu alabilen var mı?
Jumanji3

New postby omer murat » Tue Apr 02, 2019 9:23 am

istanbullondra wrote:Sanırım reddedilen başvuru da kayıtlarda olacağından ve başvuru formunu doldururken de daha önce vize başvurunuz reddedildi mi kısmını evet diye işaretlememiz gerekeceğinden paranın kaynağını göstermede değişiklik yapmamız çelişki yaratır.
Daha evvel red alan arkadaşların bilgisi var ise bu konuda tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

Sensen wrote:istanbullondra belki para kaybı olacak ama benim de şöyle bir fikrim var . O parayla tekrar altın alıp altını bankada bozdurun ve banka hesabına geçsin ya sa altın alıp bankada altın hesabı açtırın başkasından aldım hibe mektubu vs gibi uğraşmayın
Tabii bunu yazarken , daha önceki başvurunuzdaki bildiler kayıt altına alınmış Mıdır daha önceki beyanla çekişiyor denir mi bir fikrim yok o konuda

Facebook'ta dün akşam yapılan bir paylaşım vardı, belki fikir verebilir; Turist vizesiyle ülkeye giren bir arkadaş oradan Ankara Antlaşması başvurusu yapıyor, bu noktada turist vizesi alırken beyan ettiği meslekten farklı bir iş kolunda başvuru yapıyor ve red alıyor. HO'nun red nedeni ise "Neden meslek değiştirdiniz?", yani demem o ki eski beyanlarınız karşınıza çıkabilir. Bu yüzden eksikleri tamamlayıp, daha detaylı açıklamalarla başvuru yapmak mantıklı gibi duruyor, kolay gelsin.
omer murat

New postby annetteroad » Tue Apr 02, 2019 9:41 am

Deneyimlediğim bazı şeyleri daha aktarayım.

Daha önce belirttiğim gibi burada Tier2 - ICT vizesiyle bulunuyordum, Mart ayı itibariyle ECAA Turkish Worker'a geçmiş bulundum. Maalesef 6 ay içinde 3 yılım dolacağı için tekrar yenilemek zorunda kalacağım, önümüzdeki 1-2 yıl biraz zahmetli geçecek.

Yapma sebebim, Tier 2 - ICT'ye oturum verilmemesiydi. Ankara Anlaşması'nda yapılan son değişiklik ile ECAA Turkish Worker'a 5 yıl sonunda oturum hakkı getirdiler. Daha önce geçirdiğim 2.5 yılın sayılıp sayılmayacağı net değil, ancak ne olursa olsun bizim için iyi bir seçim.

Uluslararası bir reklam ajansında çalışıyorum ve EMEA bölgesinden sorumlu yöneticiyim. Bu yüzden sık seyahat etmem gerekiyor, sebebim makul görünmüş olabilir.

Yeni sistemle başvuru yapanları ilgilendiren bir bilgi. Croydon'daki başvuru merkezinde parmak izi verdikten sonra hiçbir bilgilendirme gelmedi. Ulaştı bilgisi bile vermiyorlar. Pasaportlarımız ve mevcut BRP'lerimizi de almadılar. Sonra 22 Mart tarihli bir mektup geldi vizelerimizin çıktığını belirten. Bugün de yeni BRP kartlarımız adrese teslim edildi, eskilerini kırıp geri göndermemiz istendi. Yeni sistem oldukça zahmetsiz olmuş, keşke bir de hızlandırılmış olabilseydi.
annetteroad

New postby lalelall » Tue Apr 02, 2019 10:48 am

Merhabalar.

Oncelikle vizesi cikan herkese gecmis olsun ve bekleyenlere de sabir diliyorum. Sanirim yasamadan ne kadar zor ve stresli bir surec oldugunu anlamak cok zor.

Ben 13 Subat'ta Dubai'den basvurdum. Danismanlik aldigim firma Dubai uzerinden basvurularin TR ve UK'e gore daha hizli sonuclandigini fakat calistigim sirkete ihbar suremin uzunlugu (3 ay) yuzunden burada bir secenek olan 'hizlandirma' almami onerdiler. Daha once de buradan turist vizesi alirken hizlandirma secenegini kullanmis ve turist vizemi 5 gun icerisinde almistim.
Acikcasi bu vize icin olmasina sasirmistim ama sonucta burada araci firma olan VFS de bu vizede kullanamazsiniz diye uyarmadi beni. Bu hizlandirmaya gore de max 5 gunde kararin cikmasi gerekiyordu.

2 Nisan oldu hala ses yok. Danismanlar her hafta mail atip soruyorlar benimle de paylasiyorlar ancak processing disinda herhangi bir donus alamiyoruz. Bir keresinde hizlandirma 5 gunu garanti etmez siranin basina gecirir cevabi dondu ama bu nasil sira basina gecmek onu da anlamadim :)

Forumda bir hayli gerilere gittim ve aradim Dubai'den basvuran var mi diye ama herhangi birseye rastlayamadim.

Icinizden TR veya UK disinda basvuran, basvurmus biirisinin case'ini bilen varsa ve bu surecler konusunda bir fikir verebilirse cok sevinirim.

3 ay ihbar suremden dolayi vizenin 15 Haziran'da baslamasini istemistim ama tabi artik 15 Haziran'da baslatsalar bile benim buradan tamamen ayrilmam daha uzun sure alacak.

Vize ciktiginda 1-2 gunlugune tabi girip cikarim UK'e ama takdir edersiniz ki ilk 1 senelik kendini kanitladigin sureyi de UK yerine Dubai'de gecirmek istemiyorum.

Simdiden verebileceginiz herhangi bir bilgi icin cok tesekkur ediyorum ve herkesin basvurusunun biran once olumlu sonuclanmasini diliyorum.
lalelall

New postby rk011987 » Tue Apr 02, 2019 11:47 am

yeni basvuruda bulunacak arkadaslar, evraklarinizda kusku uyandiracak noklari temizleyin gerekirse additional info kismina aciklama yapin, paranizin kaynagina cokca dikkat ediyorlar elden yatirdiginiz paranin sizin olduguna inanmiyorlar(ben yurtdisinda calisiyordum 6 aylik bordro ve is sozlesmemi sundum maasin yuksek olsa bile Turk bankasindaki paranin sana ait olduguna tatmin olmadim demis ve birlesik krallikda bu durum legal degil demis red vermis), esleriyle gidecek arkadaslar is planinda atiyorum 10 bin paund serrmaye gosterdiniz banka hesabinizda 10 binden fazla para gostermeniz gerekiyor bi arkdasim red aldi bu yuzden, gerekce uk pahali bi yer nasil gecineceksiniz yazmis :)
bugun biyometrige gidip ikinci basvuruyu yaptim hepinize basarilar dilerim
rk011987

New postby rk011987 » Tue Apr 02, 2019 11:57 am

istanbullondra wrote:Sanırım reddedilen başvuru da kayıtlarda olacağından ve başvuru formunu doldururken de daha önce vize başvurunuz reddedildi mi kısmını evet diye işaretlememiz gerekeceğinden paranın kaynağını göstermede değişiklik yapmamız çelişki yaratır.

kuyumcudan yazi al bence ayrica sana hibe eden kisiden de baska sebep yoksa itiraz et yeniden basvurma 2 ay suruyor)
rk011987

New postby Yaniks » Tue Apr 02, 2019 1:36 pm

Herkese Merhabalar,

29 Mart itibariyle başvurumu gerçekleştirdim.Genel olarak yazılanlara baktım ve vizenin çıkması ortalama 50-60 gün sürüyor. Umarım benimde o süre içerisinde çıkar.
Proje konusunda Londra'da bulunan bir danışmandan destek aldık. Projede yapacağım iş için Yatırım tutarınu ise 8.000 pound gösterdim. Paranın kaynağını ise araba satışından elde ettiğim tutar olarak gösterdim. Noter satış sözleşmesini de ekledim. Genel olarak baktığımda red için herhangi bir neden göremiyorum. ama daha önce İrlanda Cumhuriyeti'ne dil okuluna gitmek istedim ve vizesine başvurmuştum. Red edilmişti. TR'ye geri dönmem için bir sebep bulamadıklarını söylemişlerdi :) Umarım bu Ankara Antlaşması'n da bir problem yaratmaz.

Vize süreci içerisinde memur tarafından aranan, mail atılan, görüşmeye çağrılan var mı ?
Yaniks

New postby londonbridge » Tue Apr 02, 2019 1:36 pm

Merhaba,

Tum bu yazilanlari okuyunca insan surekli şüpheye düşüyor. Ben iş planındaki meblayı kapak yazısı yazarak gosterdim eşim verdi geri istemeyecek diye ve imzalı ancak diğer kaynağın önüne yazı yazmadım. Anlarlar mı sizce?
londonbridge

New postby uber » Wed Apr 03, 2019 12:00 am

Selam arkadaşlar,
Londra'dan yaptığım ECAA Business Person başvurum 1 Nisan'da olumlu sonuçlandı. Bekleyen arkadaşlara sabır dilerim. Bu sitede aldığım bilgiler çok yardımcı oldu. Bilgi birikiminde katkısı olan herkese sonsuz teşekkürler.

Not: Ecaa takımına Türkiye'de tedavim olduğunu ve dönmem gerektiğini anlatan başvurumun hızlanması rica ettiğim bir email yazdım ve hızlandırmayı kabul ettiler. Eğer gerçekten türkiyeye dönmenizi gerektirecek önemli bir sebebiniz varsa sizde hızlandırabilirsiniz.
Email : ECAA@homeoffice.gov.uk
uber

New postby rk011987 » Wed Apr 03, 2019 9:14 am

londonbridge wrote:Merhaba,

Tum bu yazilanlari okuyunca insan surekli şüpheye düşüyor. Ben iş planındaki meblayı kapak yazısı yazarak gosterdim eşim verdi geri istemeyecek diye ve imzalı ancak diğer kaynağın önüne yazı yazmadım. Anlarlar mı sizce?

Merhaba, gosterdginiz parayi hediye aldim demeniz icin yazili belge sunmaniz gerekiyor ayrica hesabinizdaki paranin banka transferi gerceklesmis olmasi gerek adamlar red verecek bahane ariyor resmen!Ben is sozlesmemi ve maas bordrolarimi gosterdim y.disinda calisiyordum sonrasinda parayi elden getirip Turkiyede yatirdiim ona bile ikna olmayip tek bu neden ile reddettiler.
rk011987

New postby nomad » Wed Apr 03, 2019 11:29 am

Red olduğunda pasaportla beraber bir kağıt veriyorlar değil mi? Pasaportu aldığımızda içinde kağıt varsa red diye yorumlayabilir miyiz?

rk011987 wrote:

Merhaba, gosterdginiz parayi hediye aldim demeniz icin yazili belge sunmaniz gerekiyor ayrica hesabinizdaki paranin banka transferi gerceklesmis olmasi gerek adamlar red verecek bahane ariyor resmen!Ben is sozlesmemi ve maas bordrolarimi gosterdim y.disinda calisiyordum sonrasinda parayi elden getirip Turkiyede yatirdiim ona bile ikna olmayip tek bu neden ile reddettiler.
nomad

New postby rk011987 » Wed Apr 03, 2019 11:37 am

nomad wrote:Red olduğunda pasaportla beraber bir kağıt veriyorlar değil mi? Pasaportu aldığımızda içinde kağıt varsa red diye yorumlayabilir miyiz?

rk011987 wrote:

iki sayfalik bi bildirim geliyor ilk sayfada baslik reddelmisse refusal of entry clearance kabulsede approval of entry clearnce yaziyor sanirim, sonra kisim kisim aciklamalar var.Basvurunuz, viize memurunun karari, vize memurunun nedenleri ve kanitlari en son kisimda da itiraz surecinden bahsediyor.
rk011987

New postby adrianmonk » Wed Apr 03, 2019 11:37 pm

Ocbd wrote:
jesus wrote:Basvuru 11 Subat Istanbul, sonuc 26 Mart olumlu.

Gözünüz aydın..
Gittiğinizde brp ve pois kaydı işlemleri kaç gün sürüyor paylaşabilir misimiz?

Selam,
Londra için konuşuyorum.
Brp kartı alması yarım gün bile sürmez. Merkezdeki post ofise Siz UK ye giriş yaptığınız sırada gelmiş oluyor. Yani Londra’ya geldikten sonraki ilk iş gününde post office gidersiniz. Posta kodu bu EC3M 1AJ. Haritaya bu kodu yazdığınızda kolayca bulursunuz. Sabah erken giderseniz peşine polis kaydını da halledebilirsiniz. Ama polis kaydı için Perşembe sanırım çalışmıyorlar. Danışmanım öyle demişti. Neyse onunda post kodu SE1 1LH. Polis kaydı için ilk önce İnternet cafeye uğrayıp fotoğraf çektirmeniz ve formu doldurmanız lazım. Metro İle giderseniz ki tavsiye ederim metro durağından çıkınca hemen sağda bu işlemleri yapan bir internet cafe var. Adama polis kaydı için geldiğinizi söyleyebilecek kadar İngilizceniz varsa o zaten gerisini anlıyor ve buyur ediyor :) £8 gibi bir para tutuyor hepsi. Buradaki işleminiz bitince kısa bir yürüyüşten sonra polis merkezine varıyorsunuz. Ben oradayken bir aile polis merkezinden randevu alıp geldiklerini söylemişti ama ben almadan gittim. Kapıdaki tonton görevli amca hadi geç sende deyip içeri aldı beni. Sonrasında zaten numara sırası alıp yönlendirileceksiniz. Bu arada polis merkezine giderken brp kart ve pasaportunuzu da götürmeniz gerekiyor ve yanlış hatırlamıyorsam £32 gibi bir ücret alıyorlar. İşlemleriniz bittiğinde kaldığınız adres değişirse herhangi bir polis merkezine gidip yeni adresinizi bildirin diyorlar.
Last edited by adrianmonk on Tue Jun 11, 2019 3:50 pm, edited 2 times in total.
adrianmonk

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü