Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby MercanTheLab » Thu May 16, 2019 9:05 am

Selamlar,
Acaba kontaga mi gecseniz? Ben oyle yapardim. Olan 5 poundunuza okur en kotu.
https://www.gov.uk/contact-ukvi-inside- ... ide-the-uk

Size en kotu bir cevap verirler, in the prosess of evaluation vs derler en kotu.
Ya da bir aksaklik olduysa vs onlarin bunu kesfetmesine vesile olabilirsiniz. Forumda daha onceki sayfalarda bazi tarih basvurulari gecikmisti sonra anlasildi ki, bazi dokumanlar ulasmamis home office e. 200 lu sayfalarin sonunda forumda 270-290 civarlari bakabilirisniz.

whatever wrote:22 mart başvurusu hâlâ gelmedi. delirmek üzereyim:) acaba evraklarımız mı kayboldu diye düşünmeye başladım. olumlu olanları kutlarım, güzel başlangıçlar olsun herkese.
MercanTheLab

New postby groundzero » Thu May 16, 2019 9:11 am

selamlar,
27 mart izmir başvurusu olumlu geldi, bekleyen herkese başarılar.
groundzero

New postby mehmetc » Thu May 16, 2019 9:14 am

galacos wrote:
istanbullondra wrote:''-gibi göstermek- şeklindeki aksiyonlar'' ile o kadar çok Ankara Antlaşması vizesi alan örnek var ki ingiliz vize memurları bazen ''-gibi gösterilen şeylere'' ''gerçek olanlardan'' daha çok itibar ediyorlar.
Tabii ki ideal koşulları sağlayıp başvuruyu gerçekleştirmek önemli, ancak özellikle maddi kaynakları açıklarken çözümsüz kaldığınız zamanlarda üretilen alternatif yollar işe yaramaz diye kestirilip atılamaz. Bu forumda paylaşılanlardan da danışmanların verdiği tavsiyelerden de bu antlaşmayı almak için bazı ezberlenmiş maddeler var, dolayısıyla ne kadar çok maddeyi sağlarsanız vize alma şansınız o kadar yükseliyor.
forumda herkes kendi tecrübelerinden yola çıkarak yapıyor paylaşımlarını, okuyanlar da kendi süzgeçlerinden geçirerek gerekli aksiyonları alacaktır elbette.

her ne kadar başvuru esnasında blogunuzda yazdıklarınızdan yararlandıysam da şu son postlarınızdaki dikte edici tavırdan rahatsız oldugumu belirtmeden geçemeyeceğim.

mehmetc wrote:Bu tavsiyeye uyarak vize başvurusuna -red- alma yolunda önemli bir adım atmış olurlar böylelikle.

-Altın bozdurmuş gibi gösterip- şeklindeki ve benzeri benzer tüm -yapmış gibi göstermek- şeklindeli eylemler vize başvurusunun red almasına yol açmakta birebirdir.

Vize memurlarını saf zannetmemek gerekir. Önlerine gelen dosyanın miktarını göz önünde bulundurursak ne kadar çok -vaka- ile haşır-neşir olduklarını tahmin edebiliriz.

Üstelik bunu söylerken İngiltere gibi imparatorluk geçmişi olan bir ülkenin vize memurlarından bahsediyoruz. O imparatorluk ki Hindistan gibi bir coğrafyayı kontrol ediyordu bir zamanlar. Bu coğrafyadan İngiltere'ye gelmek için büyük bir kurnaz Hindistanlı kesimi neler yapıyor bir bilseniz.

İngiliz vize memurları bunlara şerbetli iken Türkler'in -gibi göstermek- şeklindeki aksiyonlarına pek itibar etmezler.

katılıyorum.

onlarca insanla görüştüm bu süreçte ve kimse parasını 6 ay hesabında tutmamış. annesinde 1 hafta önce aldığı parayla başvurup olumlu cevap alan en az 2 kişi biliyorum.
yine altınları kuyumcudan bozdurup makbuz ile alan da biliyorum. neyse herkes yardımcı olmak istiyor sonuç itibariyle.

biz ise hata yapmamak adına, 40 kişiye sorup öyle adım atıyoruz, çünkü danışmanla çalışmıyoruz.

anladığım kadarıyla bu durum biraz vize memuruyla alakalı, BP'da içine sinmeyen durum oluyor ve açıklayamıyorsa, finansal kaynak belirsizliği diye red verip geçiyor.

annemin hesabında o para yıllardır duruyor, niye ben de ayrıca 6 ay o parayı hesabımda tutuyorum onu anlamıyorum işte. zaten annemin o parayı tuttuğuna dair banka dökumanlarını teslim ediyorum. teslim ederken o paranın legal olduğu zaten ıspatlanmış olacak. bir de sen tut o parayı, iyice legal olsun mu diyecekler.

neyse cevaplar için teşekkür ederiz dostlar, kararımızı verdik. mehmet bey'in de dediği gibi altınlarımızı kasadan çıkarıp, altın hesabına aktaracağız. Miktar yetersiz kalırsa da anneden bir miktar para alıcağız. (anne de hibe ettiğini açıklayacak, banka makbuzlarını, ev tapularını, ödediği vergi makbuzlarını, aldığı kiranın sözleşmelerini dosyamıza koyacağız.) sizlerden edindiğim ve karar verdiğim yöntem bu.

çok teşekkür ederim, hepiniz çok yardımsever güzel insanlarsınız. her şey gönlünüzce olsun.

Anennizin hesabında yıllardır duran para ile ilgili sorgulayıp anlamaya çalıştığınız kısmın önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu size ya da birçok kişise mantıklı ve hayatın doğal akışı böyle gibi görünebilir. Yani -annemin hesabındaki para yıllardır orda ve gerekirse bize verecek- diye düşünebilirsiniz. Fakat vize başvurusunda bu düşünceden ziyade bunu belgeleyen birşeyler gerekiyor.

O parayı size belirttiğiniz miktar kadar vermiş olmalı. Bunu yaptığını da kendi imzaladığı bir mektupla belirtmeli.

Şöyle bir örnek vereyim. Annenizin banka hesap bilgilerini elde edip parayı sizin aktarmadığınızı nerden bilsinler? Siz bunu yaparsınız demiyorum. Böyle ihtimaller var ve bunlar başka insanlar tarafından yapılabilir diyorum. İşte bu yüzden kendi imzaladığı bir mektup istiyorlar.

Parayı 6 ay tutma konusu ise kesinliği olmayan birşey. Annenizden hibe mektubunu aldıktan sonra birkaç hafta içinde başvuru yapabilirsiniz. 6 ay tavsiyesini verenler paranın sizin kontrolünüzde olduğu garanti olsun diye veriyorlar diye düşünüyorum.

Bunu bu forumda konusu geçen ve insnaların kafasına çok takılan birşeyle daha örneklemeye çalışayım.

Vize başvurusu yaparken arabasının ruhsatını ya da evininin tapusunu ve bunlarla birlikte bu varlıkların değerlemesini vize başvurusuna koyan ve -vize başvurum onaylanırsa arabamı/evimi satıp bu parayı İngiltere'de kullanacağım- diye belirterek başvuru yapıp red alanlar var.

Bu tür nedenlerden red alanlar -araba da ev de benim, satacağıma neden inanmıyorlar ki? vizem çıksaydı satacaktım?- diye düşünüyorlar.

Ama vize memuru red gerekçesinde -ben arabanızı ya da evinizi satıp burdan elde ettiğiniz parayı İngiltere'de kullanacağınızı nerden bileyim? Satışı gerçekleştirmelisiniz- diyor ve red veriyor.

Bunlar birkaç örnek. Bu örnekler çoğaltılabilir. Bizlere normal gelen şeyler belgesi olmayınca vize başvurusunu inceleyen kişilere -nerden bileyim? nerden belli? garantisi ne? gerçekten öyle mi? eğer öyle ise bunun belgesi dosyada var mı?- şeklinde sorular sorduruyor.

Bunu memurlar hem kanunlara uymak için, hem ülkelerini korumak için hem de kendi kariyerlerindeki riskleri minimuma indirmek yani kendilerini garantiye almak için yapıyorlar. Neticede Home Office'de her devlet kurumu gibi düzenli olarak denetim geçiren bir yer.

Vize başvurunuzda başarılar dilerim.
mehmetc

New postby mebutku » Thu May 16, 2019 9:46 am

Tavsiyeniz üzerine durumu sorgulamak için aşağıda ki linki kullanarak mail attım,
Teşekkürler.

MercanTheLab wrote:Selamlar,

Size en kotu bir cevap verirler, in the prosess of evaluation vs derler en kotu.
Ya da bir aksaklik olduysa vs onlarin bunu kesfetmesine vesile olabilirsiniz. Forumda daha onceki sayfalarda bazi tarih basvurulari gecikmisti sonra anlasildi ki, bazi dokumanlar ulasmamis home office e. 200 lu sayfalarin sonunda forumda 270-290 civarlari bakabilirisniz.

whatever wrote:22 mart başvurusu hâlâ gelmedi. delirmek üzereyim:) acaba evraklarımız mı kayboldu diye düşünmeye başladım. olumlu olanları kutlarım, güzel başlangıçlar olsun herkese.
mebutku

New postby topesto » Thu May 16, 2019 9:51 am

merhaba,başvuruda vereceğimiz banka hesap hareketi dekontlarını tam başvuru günü mü almak gerekiyor bir kaç gün öncesinden alsak sorun olur mu, benim pazartesi belge teslimim var bu iki gün de nöbetim var,aslında pazartesi sabahtan alabilirim fakat riske atmak istemiyorum.Bugün (perşembe) alsam sizce sıkıntı olur mu?
topesto

New postby MercanTheLab » Thu May 16, 2019 10:16 am

Merhaba
Basvurudan onceki son 1 ay gecerli. Ben 2 hafta once tarihli banka belgelerini vermistim. Danismanlaedan aldigim bilgi boyle idi.

topesto wrote:merhaba,başvuruda vereceğimiz banka hesap hareketi dekontlarını tam başvuru günü mü almak gerekiyor bir kaç gün öncesinden alsak sorun olur mu, benim pazartesi belge teslimim var bu iki gün de nöbetim var,aslında pazartesi sabahtan alabilirim fakat riske atmak istemiyorum.Bugün (perşembe) alsam sizce sıkıntı olur mu?
MercanTheLab

New postby topesto » Thu May 16, 2019 10:31 am

MercanTheLab wrote:Merhaba
Basvurudan onceki son 1 ay gecerli. Ben 2 hafta once tarihli banka belgelerini vermistim. Danismanlaedan aldigim bilgi boyle idi.

topesto wrote:merhaba,başvuruda vereceğimiz banka hesap hareketi dekontlarını tam başvuru günü mü almak gerekiyor bir kaç gün öncesinden alsak sorun olur mu, benim pazartesi belge teslimim var bu iki gün de nöbetim var,aslında pazartesi sabahtan alabilirim fakat riske atmak istemiyorum.Bugün (perşembe) alsam sizce sıkıntı olur mu?

çok teşekkür ederim:)
topesto

New postby mericuk » Thu May 16, 2019 10:32 am

mebutku wrote:Tavsiyeniz üzerine durumu sorgulamak için aşağıda ki linki kullanarak mail attım,
Teşekkürler.

MercanTheLab wrote:Selamlar,

Gelismelerden haberdar edersiniz bizleride..
mericuk

New postby galacos » Thu May 16, 2019 11:03 am

Mehmet Bey alıntı yapmada forum hata verdiği için ayrıca yazıyorum. öncelikle vermiş olduğunuz harika bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

ama tanıdık bir kuyumcunun şu kadar altın aldım, parası da şu kadar, bu da makbuzu dediği zaman neden red gerekçesi oluyor. bir önceki yazınızda bunun red gerekçesi olduğunu söylemişsiniz. ben bu yöntemi kullanmayacağım ama vize memuru benim ne kadar altınım olduğunu nereden bilecek?

ben altınlarımı kasaya koydum, bankada miktatrı belli değil, bir ay önce evlendiğim içinde kabul edilebilir bir durum diye düşünüyorum. yarın gidip o altınları kasadan alıp altın hesabıma geçireceğim. annemden gelecek parayla da gidip altın alarak, bunlar da düğünde takıldı dediğim zaman ne fark edecek. bunun olması için kasadan alıp bozdurduğum zaman da red yemem gerekiyor.

bu durumda da kafa karışıklığı oluşuyor. bir ay önce banka kasasına koyduğum altınları alıp, yarın altın hesabına koyduğum zaman sorun yaşayacağım anlamına geliyor o zaman. siz ne tavsiye edersiniz?
galacos

New postby mehmetc » Thu May 16, 2019 11:21 am

galacos wrote:Mehmet Bey alıntı yapmada forum hata verdiği için ayrıca yazıyorum. öncelikle vermiş olduğunuz harika bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

ama tanıdık bir kuyumcunun şu kadar altın aldım, parası da şu kadar, bu da makbuzu dediği zaman neden red gerekçesi oluyor. bir önceki yazınızda bunun red gerekçesi olduğunu söylemişsiniz. ben bu yöntemi kullanmayacağım ama vize memuru benim ne kadar altınım olduğunu nereden bilecek?

ben altınlarımı kasaya koydum, bankada miktatrı belli değil, bir ay önce evlendiğim içinde kabul edilebilir bir durum diye düşünüyorum. yarın gidip o altınları kasadan alıp altın hesabıma geçireceğim. annemden gelecek parayla da gidip altın alarak, bunlar da düğünde takıldı dediğim zaman ne fark edecek. bunun olması için kasadan alıp bozdurduğum zaman da red yemem gerekiyor.

bu durumda da kafa karışıklığı oluşuyor. bir ay önce banka kasasına koyduğum altınları alıp, yarın altın hesabına koyduğum zaman sorun yaşayacağım anlamına geliyor o zaman. siz ne tavsiye edersiniz?

Birinin sahip olduğu altın varlığını nasıl belgeleyebileceğini detaylıca yazdığım için bu postta tekrar etmemeyi tercih ediyorum. Bu konuda yukarda yazdığım detaylı post konuyu detaylıca anlatıyor.

Orda anlattığım yöntemde ne kadar altınınızı bankanın -altın hesabına- yatırırsanız bankadaki altın hesabınızda o kadar görünür ve bu adı üstünde bir banka hesabıdır. Türü TL, USD, GBP değil, altın hesabıdır. Her türlü işlem yapılır ve her türlü dekont, belge, vs. alınır. Bu hesap ta tüm hesaplar gibi bankacılık yasa ve regülasyonlarına tabiidir. Üzerinde al-sat, altın ekle-çıkar, bozdur, vs. işlemleri yapılabilir.

Bankaların insanlara değerli eşyalarnı, altınlarını, vs. koyması için verdiği kasa "hizmeti" hakkında birkaç şey söylemek isterim.

Aslında sorunuzun cevabını siz kendiniz vermişsiniz. Kasaya koydum ve kasadaki miktar belli değil diyorsunuz.

Bankaların bu kasa hizmeti diye sunduğu şey genelde bankada tanıdığı olan ya da bankacılar tarafından kullanılır çünkü bu bir hizmet bile değildir. O kasalarda ne olduğunu kimse bilmez. Kasalarda altın olabilir, takı olabilir, değerli kağıt olabilir, gizli belge olabilir, antika olabilir. Aklınıza ne gelirse olabilir.

Bankalar bunu bu kasalar koyarken içeriğini sormaz, sorgulamaz. Sadece tanıdık ya da bankacı kendini garantiye almak için burda ne var der, o kadar.

Bu kasalara koyulan şeyler bankacılık sistemine dahil değildir. Miktarı bilinmez. Kasayı açtırıp al-sat vs. yapamazsınız. Sadece kasayı açtırıp ne koyduysanız alırsınız, eklersiniz vs.

Herhangi bir regülasyona tabii de değildir. Muhasebeleştirilen şeyler de değildir. Örneğin ben antika bir eşyayı bir banka kasasına koydum. Bunun değeri ne? Kaydı nerde? Nasıl muhasebeleşiyor? Finansal sistemde nasıl raporlanıyor?

Bunu çoğu insan bilmez zira bankaların her yaptığı şeye otomatik olarak güvenir insanlar.

Bu yüzden altınlarımızı kasaya koymanız sadece vize memuru için değil Türkiye'de bile yasal herhangi bir konuda pek birşey ifade etmez. -Kasanın içinde ne vardı bunun belgesi nerde- diye soran herhangi bir resmi kuruma verilecek bir cevap yoktur.

Bugün bankaların kasalarının envanteri çıkarılsa bu kasalara koyduğu şeyi unutan, vefat eden, artık o şeylerin varlığından bile haberdar olmayan bir sürü insan çıkar.

Ha bir banka bunların kaydının tutulduğu ve finansal sisteme dahil bir kasa hizmeti başlattı ise onu o hizmetin detayları ile belgelersiniz. Öyle bir kasa hizmeti var mı bilmiyorum.
---
mehmetc

New postby bull market » Thu May 16, 2019 11:58 am

bana da TSL den mail geldi bugün. Ancak sonucu yarın öğrenebilirim. Zira Ankara'ya gitmem gerekiyor. yarın öğlen sonucu öğrenmiş olurum. 1Nisan başvurusu

Sanırım telefon etsem bilgi de vermezler.
bull market

New postby fulya » Thu May 16, 2019 12:04 pm

Facebook'tan

-5 Ocak online, 7 Ocak bio UK'den, cevap 16 Mayıs olumlu (3 yıl)
fulya

New postby galacos » Thu May 16, 2019 1:40 pm

mehmetc wrote:
galacos wrote:Mehmet Bey alıntı yapmada forum hata verdiği için ayrıca yazıyorum. öncelikle vermiş olduğunuz harika bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Birinin sahip olduğu altın varlığını nasıl belgeleyebileceğini detaylıca yazdığım için bu postta tekrar etmemeyi tercih ediyorum. Bu konuda yukarda yazdığım detaylı post konuyu detaylıca anlatıyor.

Orda anlattığım yöntemde ne kadar altınınızı bankanın -altın hesabına- yatırırsanız bankadaki altın hesabınızda o kadar görünür ve bu adı üstünde bir banka hesabıdır. Türü TL, USD, GBP değil, altın hesabıdır. Her türlü işlem yapılır ve her türlü dekont, belge, vs. alınır. Bu hesap ta tüm hesaplar gibi bankacılık yasa ve regülasyonlarına tabiidir. Üzerinde al-sat, altın ekle-çıkar, bozdur, vs. işlemleri yapılabilir.

Bankaların insanlara değerli eşyalarnı, altınlarını, vs. koyması için verdiği kasa "hizmeti" hakkında birkaç şey söylemek isterim.

Aslında sorunuzun cevabını siz kendiniz vermişsiniz. Kasaya koydum ve kasadaki miktar belli değil diyorsunuz.

Bankaların bu kasa hizmeti diye sunduğu şey genelde bankada tanıdığı olan ya da bankacılar tarafından kullanılır çünkü bu bir hizmet bile değildir. O kasalarda ne olduğunu kimse bilmez. Kasalarda altın olabilir, takı olabilir, değerli kağıt olabilir, gizli belge olabilir, antika olabilir. Aklınıza ne gelirse olabilir.

Bankalar bunu bu kasalar koyarken içeriğini sormaz, sorgulamaz. Sadece tanıdık ya da bankacı kendini garantiye almak için burda ne var der, o kadar.

Bu kasalara koyulan şeyler bankacılık sistemine dahil değildir. Miktarı bilinmez. Kasayı açtırıp al-sat vs. yapamazsınız. Sadece kasayı açtırıp ne koyduysanız alırsınız, eklersiniz vs.

Herhangi bir regülasyona tabii de değildir. Muhasebeleştirilen şeyler de değildir. Örneğin ben antika bir eşyayı bir banka kasasına koydum. Bunun değeri ne? Kaydı nerde? Nasıl muhasebeleşiyor? Finansal sistemde nasıl raporlanıyor?

Bunu çoğu insan bilmez zira bankaların her yaptığı şeye otomatik olarak güvenir insanlar.

Bu yüzden altınlarımızı kasaya koymanız sadece vize memuru için değil Türkiye'de bile yasal herhangi bir konuda pek birşey ifade etmez. -Kasanın içinde ne vardı bunun belgesi nerde- diye soran herhangi bir resmi kuruma verilecek bir cevap yoktur.

Bugün bankaların kasalarının envanteri çıkarılsa bu kasalara koyduğu şeyi unutan, vefat eden, artık o şeylerin varlığından bile haberdar olmayan bir sürü insan çıkar.

Ha bir banka bunların kaydının tutulduğu ve finansal sisteme dahil bir kasa hizmeti başlattı ise onu o hizmetin detayları ile belgelersiniz. Öyle bir kasa hizmeti var mı bilmiyorum.
---

ama siz bir önceki postunuzda kuyumcuda bozdurulMUŞ gibi yapılan altının vize red sebebi olduğunu söylemişsiniz. vize memurlarının bunu yemeyeceğini söylemişsiniz.

Sonraki postunuzda da, kasadan çıkarıp bankaya altın hesabı açarsanız, bunu legalleştirmiş olacağımızı söylüyorsunuz.

bende burada çelişki olduğunu söylüyorum.

diyorum ki; ben annemden aldığım parayla da altın alıyorum ve sizin dediğiniz gibi, kuyumcuya değil de bankaya gidiyorum. ve kasadan aldığım altınlar ile birlikte bankadaki altın hesabıma koyuyorum.çünkü benim kasamda ne kadar altın olduğunu banka da bilmiyor, hepsi düğünde takıldı diyebilirim.

şimdi vize memuru bunu anlamayıp, kuyumcuda bozdurulan altınların daha sonradan olduğunu nasıl anlıyor? tam olarak bu kısmını anlamadım.
galacos

New postby mehmetc » Thu May 16, 2019 1:46 pm

galacos wrote:
mehmetc wrote:

---

ama siz bir önceki postunuzda kuyumcuda bozdurulMUŞ gibi yapılan altının vize red sebebi olduğunu söylemişsiniz. vize memurlarının bunu yemeyeceğini söylemişsiniz.

Sonraki postunuzda da, kasadan çıkarıp bankaya altın hesabı açarsanız, bunu legalleştirmiş olacağımızı söylüyorsunuz.

diyorum ki; ben annemden aldığım parayla da altın alıyorum ve sizin dediğiniz gibi, kuyumcuya değil de bankaya gidiyorum. ve kasadan aldığım altınlar ile birlikte bankadaki altın hesabıma koyuyorum.çünkü benim kasamda ne kadar altın olduğunu banka da bilmiyor, hepsi düğünde takıldı diyebilirim.

şimdi vize memuru bunu anlamayıp, kuyumcuda bozdurulan altınların daha sonradan olduğunu nasıl anlıyor? tam olarak bu kısmını anlamadım.

Hayır, benim söylediğimde bir çelişki yok. Hala aynısını söylüyorum.

Kuyumcudan alınan belge maliye bakanlığının kabul ettiği bir fatura ise bu belge işe yarayabilir. İşe yarar demiyorum, yarayabilir diyorum. Ama ben olsam bu yoldan gitmezdim. Yok eğer kuyumcu öylesine birşey yazıp veriyorsa bu hiçbir şeye yaramaz.

Siz altınlarınızı bankaya altın hesabınıza yatırdığınızda ise o altınlar uluslararası standartlarda kabul edilmiş finansal sisteme dahil oluyor. Türkiye banka sistemine dahil oluyor. Home Office bir kuyumcuya itibar etmektense Türkiye'de kayıtlı/lisanslı bir bankaya itibar eder.

Ne kadar altını bankada açtıracağınız altın hesabına yatıracağınızı yani bunun miktarını dilerse o hesabı açan ve sizden altınlarınızı alıp o hesaba yatıran banka sorgulayabilir. Sorguladı ya da sorgulamadı, o hesap açılıp o miktardaki altın o hesaba yattığı anda artık bu para yasal ve lisanslı bir bankaya ve dolayısıyla yasal finansal sisteme dahil olmuş olur.

Kuyumcuların hangi regülasyonlara ve kanunlara tabii olduğu ile bankaların hangi regülasyonlara ve kanunlara tabii olduğunun araştırmasını yapma kısmını size bırakıyorum.
mehmetc

New postby galacos » Thu May 16, 2019 2:03 pm

şimdi vize memuru bunu anlamayıp, kuyumcuda bozdurulan altınların daha sonradan olduğunu nasıl anlıyor? tam olarak bu kısmını anlamadım.[/quote]

Hayır, benim söylediğimde bir çelişki yok. Hala aynısını söylüyorum.

Kuyumcudan alınan belge maliye bakanlığının kabul ettiği bir fatura ise bu belge işe yarayabilir. İşe yarar demiyorum, yarayabilir diyorum. Ama ben olsam bu yoldan gitmezdim. Yok eğer kuyumcu öylesine birşey yazıp veriyorsa bu hiçbir şeye yaramaz.

Siz altınlarınızı bankaya altın hesabınıza yatırdığınızda ise o altınlar uluslararası standartlarda kabul edilmiş finansal sisteme dahil oluyor. Türkiye banka sistemine dahil oluyor. Home Office bir kuyumcuya itibar etmektense Türkiye'de kayıtlı/lisanslı bir bankaya itibar eder.

Ne kadar altını bankada açtıracağınız altın hesabına yatıracağınızı yani bunun miktarını dilerse o hesabı açan ve sizden altınlarınızı alıp o hesaba yatıran banka sorgulayabilir. Sorguladı ya da sorgulamadı, o hesap açılıp o miktardaki altın o hesaba yattığı anda artık bu para yasal ve lisanslı bir bankaya ve dolayısıyla yasal finansal sisteme dahil olmuş olur.

Kuyumcuların hangi regülasyonlara ve kanunlara tabii olduğu ile bankaların hangi regülasyonlara ve kanunlara tabii olduğunun araştırmasını yapma kısmını size bırakıyorum.[/quote]

yukarıdaki postumda da belirttiğim gibi ben sizin belirttiğiniz yöntemi uygulayacağım. bu hafta altınlarımı alıp altın hesabına geçireceğim. kuyumcuyu tamamen kafamızdan çıkardık.

ama, kuyumcuyu sorgulayan home office, bankaya nereden yatırdın bu altınları diye sorgulayabilir. orada da düğün fotoğrafları falan giriyor devreye sanırım. paranın bankada olması onu legal yapmaz. home office o yüzden banka dökümlerini istiyor. paranın kaynağını araştırıyor diye biliyorum, tabi siz daha iyi bilirsiniz.

bizim yöntemimiz şu olacak kısaca, yarın altın hesabına koyacağız takıları, eksik kalırsa anneden para alıp tamamlayacağız.(annenin tüm evrak dökümlerini dosyaya koymak şartı ile)

1 ay sonrada başvurumuzu yapacağız. sizce sakıncalı bir durum olur mu bu durumda?
galacos

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü