Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby galacos » Thu May 16, 2019 2:04 pm

yukarıdaki postumda da belirttiğim gibi ben sizin belirttiğiniz yöntemi uygulayacağım. bu hafta altınlarımı alıp altın hesabına geçireceğim. kuyumcuyu tamamen kafamızdan çıkardık.

ama, kuyumcuyu sorgulayan home office, bankaya nereden yatırdın bu altınları diye sorgulayabilir. orada da düğün fotoğrafları falan giriyor devreye sanırım. paranın bankada olması onu legal yapmaz. home office o yüzden banka dökümlerini istiyor. paranın kaynağını araştırıyor diye biliyorum, tabi siz daha iyi bilirsiniz.

bizim yöntemimiz şu olacak kısaca, yarın altın hesabına koyacağız takıları, eksik kalırsa anneden para alıp tamamlayacağız.(annenin tüm evrak dökümlerini dosyaya koymak şartı ile)

1 ay sonrada başvurumuzu yapacağız. sizce sakıncalı bir durum olur mu bu durumda?[/quote]
galacos

New postby whatever » Thu May 16, 2019 3:32 pm

mebutku wrote:Sizinle ayni durumdayım. 22 Mart başvurusu ve 2 dependant ile başvurdum. Onun etkisi olmustur diye umuyorum. Sizin başvuruda dependant var miydi?

whatever wrote:22 mart başvurusu hâlâ gelmedi. delirmek üzereyim:) acaba evraklarımız mı kayboldu diye düşünmeye başladım. olumlu olanları kutlarım, güzel başlangıçlar olsun herkese.

Merhaba, bugün ben foruma yazdıktan kısa bir süre sonra, 29 mart başvuru tarihli arkadaşımıza da mail geldiğini öğrendik, başvurusunu almaya giderken bizimkileri de sorar mısın dememizle aslında işlemin bitip hazır olduğunu öğrendik. Arkadaşımız isimizi vererek sordurmuş ve bize sizinkiler çıkmış diye yazınca atar topar işten çıkıp gittik, cevap olumlu.

Halen daha mail yok:) Pasaportları beklerken birkaç kişi daha veznede mail gelmedi dediğini duyduk. Ama 60 iş günü sürmesi yasal olarak mümkün diye biliyordum, aralık ayı başvuruları da 50-60 gün görünce mart ayı hızlanmışken yavaşlama piyangosu bize vurdu herhalde diye düşünüyorduk, son iki gün iyice anormal hal almaya başlamıştı. Bize tavsiye ve destek için yazdıklarınızı sonra şimdi okuyorum, sağ olun, öneriler için.

İstanbul'dan başvuru yaptıysanız önereceğim gidip bizzat sormanız, mail gelmiyor olabilir size de, ama işin garibi ilk başvurduğumuzda bilgilendirme mailleri hemen gelmişti, o yüzden böyle bir ihtimalı elemiştim, ben dependant idim çocuk yok başvuruda, onunla alakalı bir gecikme değil muhtelemen sizin de bizim gibi piyango vari mail gelmemiş olabilir.

İşin acı kısmı içindeki mektupta 30 nisan tarihli olmasıydı:) 16 gündür boşuna işkence çekiyor olmamız.

Herkese bol şans, ve gönlünüzce olması dileğiyle sanırım hepimizin şansa ihtiyacı olacak
whatever

New postby mebutku » Thu May 16, 2019 4:13 pm

Bilgi icin çok teşekkürler, sizin mesajınızı okuduktan 5 dakika sonra da bana İngiltere den yanıt geldi. Kısaca, karar verildi, başvuru merkezinden öğrenebilirsiniz diyorlar. Bu kadar gündür boşuna beklemişiz, yarin sonucu bildiririm. Sizin icin de çok sevindim, tebrik ederim.

whatever wrote:
mebutku wrote:Sizinle ayni durumdayım. 22 Mart başvurusu ve 2 dependant ile başvurdum. Onun etkisi olmustur diye umuyorum. Sizin başvuruda dependant var miydi?

whatever wrote:22 mart başvurusu hâlâ gelmedi. delirmek üzereyim:) acaba evraklarımız mı kayboldu diye düşünmeye başladım. olumlu olanları kutlarım, güzel başlangıçlar olsun herkese.

Merhaba, bugün ben foruma yazdıktan kısa bir süre sonra, 29 mart başvuru tarihli arkadaşımıza da mail geldiğini öğrendik, başvurusunu almaya giderken bizimkileri de sorar mısın dememizle aslında işlemin bitip hazır olduğunu öğrendik. Arkadaşımız isimizi vererek sordurmuş ve bize sizinkiler çıkmış diye yazınca atar topar işten çıkıp gittik, cevap olumlu.

Halen daha mail yok:) Pasaportları beklerken birkaç kişi daha veznede mail gelmedi dediğini duyduk. Ama 60 iş günü sürmesi yasal olarak mümkün diye biliyordum, aralık ayı başvuruları da 50-60 gün görünce mart ayı hızlanmışken yavaşlama piyangosu bize vurdu herhalde diye düşünüyorduk, son iki gün iyice anormal hal almaya başlamıştı. Bize tavsiye ve destek için yazdıklarınızı sonra şimdi okuyorum, sağ olun, öneriler için.

İstanbul'dan başvuru yaptıysanız önereceğim gidip bizzat sormanız, mail gelmiyor olabilir size de, ama işin garibi ilk başvurduğumuzda bilgilendirme mailleri hemen gelmişti, o yüzden böyle bir ihtimalı elemiştim, ben dependant idim çocuk yok başvuruda, onunla alakalı bir gecikme değil muhtelemen sizin de bizim gibi piyango vari mail gelmemiş olabilir.

İşin acı kısmı içindeki mektupta 30 nisan tarihli olmasıydı:) 16 gündür boşuna işkence çekiyor olmamız.

Herkese bol şans, ve gönlünüzce olması dileğiyle sanırım hepimizin şansa ihtiyacı olacak
mebutku

New postby çömezabla » Thu May 16, 2019 4:48 pm

mehmetc wrote:
galacos wrote:Mehmet Bey alıntı yapmada forum hata verdiği için ayrıca yazıyorum. öncelikle vermiş olduğunuz harika bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

ama tanıdık bir kuyumcunun şu kadar altın aldım, parası da şu kadar, bu da makbuzu dediği zaman neden red gerekçesi oluyor. bir önceki yazınızda bunun red gerekçesi olduğunu söylemişsiniz. ben bu yöntemi kullanmayacağım ama vize memuru benim ne kadar altınım olduğunu nereden bilecek?

ben altınlarımı kasaya koydum, bankada miktatrı belli değil, bir ay önce evlendiğim içinde kabul edilebilir bir durum diye düşünüyorum. yarın gidip o altınları kasadan alıp altın hesabıma geçireceğim. annemden gelecek parayla da gidip altın alarak, bunlar da düğünde takıldı dediğim zaman ne fark edecek. bunun olması için kasadan alıp bozdurduğum zaman da red yemem gerekiyor.

bu durumda da kafa karışıklığı oluşuyor. bir ay önce banka kasasına koyduğum altınları alıp, yarın altın hesabına koyduğum zaman sorun yaşayacağım anlamına geliyor o zaman. siz ne tavsiye edersiniz?

Birinin sahip olduğu altın varlığını nasıl belgeleyebileceğini detaylıca yazdığım için bu postta tekrar etmemeyi tercih ediyorum. Bu konuda yukarda yazdığım detaylı post konuyu detaylıca anlatıyor.

Orda anlattığım yöntemde ne kadar altınınızı bankanın -altın hesabına- yatırırsanız bankadaki altın hesabınızda o kadar görünür ve bu adı üstünde bir banka hesabıdır. Türü TL, USD, GBP değil, altın hesabıdır. Her türlü işlem yapılır ve her türlü dekont, belge, vs. alınır. Bu hesap ta tüm hesaplar gibi bankacılık yasa ve regülasyonlarına tabiidir. Üzerinde al-sat, altın ekle-çıkar, bozdur, vs. işlemleri yapılabilir.

Bankaların insanlara değerli eşyalarnı, altınlarını, vs. koyması için verdiği kasa "hizmeti" hakkında birkaç şey söylemek isterim.

Aslında sorunuzun cevabını siz kendiniz vermişsiniz. Kasaya koydum ve kasadaki miktar belli değil diyorsunuz.

Bankaların bu kasa hizmeti diye sunduğu şey genelde bankada tanıdığı olan ya da bankacılar tarafından kullanılır çünkü bu bir hizmet bile değildir. O kasalarda ne olduğunu kimse bilmez. Kasalarda altın olabilir, takı olabilir, değerli kağıt olabilir, gizli belge olabilir, antika olabilir. Aklınıza ne gelirse olabilir.

Bankalar bunu bu kasalar koyarken içeriğini sormaz, sorgulamaz. Sadece tanıdık ya da bankacı kendini garantiye almak için burda ne var der, o kadar.

Bu kasalara koyulan şeyler bankacılık sistemine dahil değildir. Miktarı bilinmez. Kasayı açtırıp al-sat vs. yapamazsınız. Sadece kasayı açtırıp ne koyduysanız alırsınız, eklersiniz vs.

Herhangi bir regülasyona tabii de değildir. Muhasebeleştirilen şeyler de değildir. Örneğin ben antika bir eşyayı bir banka kasasına koydum. Bunun değeri ne? Kaydı nerde? Nasıl muhasebeleşiyor? Finansal sistemde nasıl raporlanıyor?

Bunu çoğu insan bilmez zira bankaların her yaptığı şeye otomatik olarak güvenir insanlar.

Bu yüzden altınlarımızı kasaya koymanız sadece vize memuru için değil Türkiye'de bile yasal herhangi bir konuda pek birşey ifade etmez. -Kasanın içinde ne vardı bunun belgesi nerde- diye soran herhangi bir resmi kuruma verilecek bir cevap yoktur.

Bugün bankaların kasalarının envanteri çıkarılsa bu kasalara koyduğu şeyi unutan, vefat eden, artık o şeylerin varlığından bile haberdar olmayan bir sürü insan çıkar.

Ha bir banka bunların kaydının tutulduğu ve finansal sisteme dahil bir kasa hizmeti başlattı ise onu o hizmetin detayları ile belgelersiniz. Öyle bir kasa hizmeti var mı bilmiyorum.
---

Mehmet Bey merhaba,
Her konuda kesin bilgilere sahip olduğunuzdan mesleğinizi kestiremedim ancak kiralık kasa ile ilgili verdiğiniz yanlış bilgiden bankacı olmadığınızı anlıyorum. 20 yıllık bankacı olarak net olarak söyleyebilirim ki ‘KİRALIK KASA’ küçük-orta-büyük boy olmak üzere Bankaların ürün ve hizmet tablosunda farklı fiyatlandırılan, deposito ücreti olan çapraz ürünlerdir. Bankaların hemen hemen her şubesinde kiralık kasa odası vardır ve boş kasa bulmak oldukça güçtür. Yılda min 2 kez teftiş ve iç kontrol departmanları tarafından bu kasaların ücretlerinin tahsil edilip edilmediği şubede araştırılır. Ödenmeyen kiralık kasa bedeli varsa, müşteriye ödeme ihbarnamesi gönderilir. Yine ödenmezse belirlenen süre sonunda bu kasalar noter eşliğinde açılır ve kasa içeriği kolluk kuvvetlerine teslim edilir. Evlenen, sünnet yapan hemen hemen her çiftin düğünden sonraki ilk işi kiralık kasa açtımaktır. Yani söylediğiniz gibi kiralık kasalar banka personelinin ya da tanıdıklarının kullandığı hizmet değildir. Ve dediğiniz gibi kiralık kasaya koy, unut tarzında bir şey söz konusu değildir yukarıda anlattığım üzere.
çömezabla

New postby mehmetc » Thu May 16, 2019 6:43 pm

çömezabla wrote:
mehmetc wrote:
galacos wrote:Mehmet Bey alıntı yapmada forum hata verdiği için ayrıca yazıyorum. öncelikle vermiş olduğunuz harika bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

ama tanıdık bir kuyumcunun şu kadar altın aldım, parası da şu kadar, bu da makbuzu dediği zaman neden red gerekçesi oluyor. bir önceki yazınızda bunun red gerekçesi olduğunu söylemişsiniz. ben bu yöntemi kullanmayacağım ama vize memuru benim ne kadar altınım olduğunu nereden bilecek?

ben altınlarımı kasaya koydum, bankada miktatrı belli değil, bir ay önce evlendiğim içinde kabul edilebilir bir durum diye düşünüyorum. yarın gidip o altınları kasadan alıp altın hesabıma geçireceğim. annemden gelecek parayla da gidip altın alarak, bunlar da düğünde takıldı dediğim zaman ne fark edecek. bunun olması için kasadan alıp bozdurduğum zaman da red yemem gerekiyor.

bu durumda da kafa karışıklığı oluşuyor. bir ay önce banka kasasına koyduğum altınları alıp, yarın altın hesabına koyduğum zaman sorun yaşayacağım anlamına geliyor o zaman. siz ne tavsiye edersiniz?

Birinin sahip olduğu altın varlığını nasıl belgeleyebileceğini detaylıca yazdığım için bu postta tekrar etmemeyi tercih ediyorum. Bu konuda yukarda yazdığım detaylı post konuyu detaylıca anlatıyor.

Orda anlattığım yöntemde ne kadar altınınızı bankanın -altın hesabına- yatırırsanız bankadaki altın hesabınızda o kadar görünür ve bu adı üstünde bir banka hesabıdır. Türü TL, USD, GBP değil, altın hesabıdır. Her türlü işlem yapılır ve her türlü dekont, belge, vs. alınır. Bu hesap ta tüm hesaplar gibi bankacılık yasa ve regülasyonlarına tabiidir. Üzerinde al-sat, altın ekle-çıkar, bozdur, vs. işlemleri yapılabilir.

Bankaların insanlara değerli eşyalarnı, altınlarını, vs. koyması için verdiği kasa "hizmeti" hakkında birkaç şey söylemek isterim.

Aslında sorunuzun cevabını siz kendiniz vermişsiniz. Kasaya koydum ve kasadaki miktar belli değil diyorsunuz.

Bankaların bu kasa hizmeti diye sunduğu şey genelde bankada tanıdığı olan ya da bankacılar tarafından kullanılır çünkü bu bir hizmet bile değildir. O kasalarda ne olduğunu kimse bilmez. Kasalarda altın olabilir, takı olabilir, değerli kağıt olabilir, gizli belge olabilir, antika olabilir. Aklınıza ne gelirse olabilir.

Bankalar bunu bu kasalar koyarken içeriğini sormaz, sorgulamaz. Sadece tanıdık ya da bankacı kendini garantiye almak için burda ne var der, o kadar.

Bu kasalara koyulan şeyler bankacılık sistemine dahil değildir. Miktarı bilinmez. Kasayı açtırıp al-sat vs. yapamazsınız. Sadece kasayı açtırıp ne koyduysanız alırsınız, eklersiniz vs.

Herhangi bir regülasyona tabii de değildir. Muhasebeleştirilen şeyler de değildir. Örneğin ben antika bir eşyayı bir banka kasasına koydum. Bunun değeri ne? Kaydı nerde? Nasıl muhasebeleşiyor? Finansal sistemde nasıl raporlanıyor?

Bunu çoğu insan bilmez zira bankaların her yaptığı şeye otomatik olarak güvenir insanlar.

Bu yüzden altınlarımızı kasaya koymanız sadece vize memuru için değil Türkiye'de bile yasal herhangi bir konuda pek birşey ifade etmez. -Kasanın içinde ne vardı bunun belgesi nerde- diye soran herhangi bir resmi kuruma verilecek bir cevap yoktur.

Bugün bankaların kasalarının envanteri çıkarılsa bu kasalara koyduğu şeyi unutan, vefat eden, artık o şeylerin varlığından bile haberdar olmayan bir sürü insan çıkar.

Ha bir banka bunların kaydının tutulduğu ve finansal sisteme dahil bir kasa hizmeti başlattı ise onu o hizmetin detayları ile belgelersiniz. Öyle bir kasa hizmeti var mı bilmiyorum.
---

Mehmet Bey merhaba,
Her konuda kesin bilgilere sahip olduğunuzdan mesleğinizi kestiremedim ancak kiralık kasa ile ilgili verdiğiniz yanlış bilgiden bankacı olmadığınızı anlıyorum. 20 yıllık bankacı olarak net olarak söyleyebilirim ki ‘KİRALIK KASA’ küçük-orta-büyük boy olmak üzere Bankaların ürün ve hizmet tablosunda farklı fiyatlandırılan, deposito ücreti olan çapraz ürünlerdir. Bankaların hemen hemen her şubesinde kiralık kasa odası vardır ve boş kasa bulmak oldukça güçtür. Yılda min 2 kez teftiş ve iç kontrol departmanları tarafından bu kasaların ücretlerinin tahsil edilip edilmediği şubede araştırılır. Ödenmeyen kiralık kasa bedeli varsa, müşteriye ödeme ihbarnamesi gönderilir. Yine ödenmezse belirlenen süre sonunda bu kasalar noter eşliğinde açılır ve kasa içeriği kolluk kuvvetlerine teslim edilir. Evlenen, sünnet yapan hemen hemen her çiftin düğünden sonraki ilk işi kiralık kasa açtımaktır. Yani söylediğiniz gibi kiralık kasalar banka personelinin ya da tanıdıklarının kullandığı hizmet değildir. Ve dediğiniz gibi kiralık kasaya koy, unut tarzında bir şey söz konusu değildir yukarıda anlattığım üzere.

O zaman ben susayım Google konuşsun. Google'a -kiralık kasa banka- yazdım. Sadece bu 3 kelime ile arama yaptım.

Çıkan sonuçlardan bankaların kiralık kasaları ile ilgili bilgi içeren birkaç linki paylaşayım:

https://www.hesapkurdu.com/ihtiyac-kred ... -ucretleri

https://www.tml.web.tr/konu-35.php

https://eksisozluk.com/kiralik-kasa--540011

Bunun yanında bir de yine çıkan sonuçlardan bankalara ait web sitelerinin kiralık kasa ile ilgili sayfaları şunlar:

https://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/d ... -kasa.aspx

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireys ... ralik-kasa

https://www.garanti.com.tr/tr/kobi/kobi ... salar.page

https://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/ ... salar.page

https://www.yapikredi.com.tr/bireysel-b ... ik-kasalar

https://www.qnbfinansbank.com/kiralik-kasa

https://www.teb.com.tr/sizin-icin/kiralik-kasa/

Bu linklerde yazanlar dikkatli okunursa bankaların kiralık kasalarına ne konduğu konusundaki uygulama hakkında bilgi edinilebilir. Örneğin buraya konulan şeylerin sigorta ettirmenin mümkün olmadığı gibi.

Kiralık kasaların banka hesabı gibi bir hizmet kadar iş görür birşey olmadığını anlatmak istemiştim. Bir banka hesabı ile bankanın kiralık kasa hizmeti arasındaki fark birçok yerde belirgindir. Biri işinizi görürken diğeri görmez.

Bu fark Home Office nezdinde de ortaya çıkar diye düşünüyorum. Bunu anlatmaya çalışmıştım.
---
mehmetc

New postby MercanTheLab » Thu May 16, 2019 8:38 pm

Mehmet bey,
Bu forumda ya da kendi blogunuzda yaZdıklarınız cidden takdire değer ve bir çok insana çok faydanız olduğundan kimsenin şüphesi yoktur eminim. Gercekten, çok zaman ve emek istiyor paylaşımlarınız, Çok değerli, öncelikle bunu söyliyeyim

Nacizane gözlemim, belki de nasıl derler ‘it is not what you say it is how you say it’. Yazdıklarınızda bircok factual bilginin yanısıra yorumlarınız da oluyor, ve bu yorumları da kesin bir dille yazınca insanlarda biraz kafa karışıklığı oluyor sanırım.

Yorum kısmını biraz daha azaltıp factual kısmını agırlıklandırırsanız, ve yorum yazarken de yorum oldugunu ve kanun olmadıgını bir sekilde işaret edersneiz paylaşımlarınızın faydası katlanır diye dusunuyorum. (Ornek bankalardaki kasa kullanımının bankada çalışanlar tarafından daha cok kullanıldıgı yorumu gibi)

Her durumda, Turkiyede herkes sizin su konuya verdiğiniz emegin yarısını bir konu secip ona verseydi su an baska milletler ayda marsta kalıcı yasayabilmenin planını yaparken biz patates soganderdine dusmezdik.

İlerideki paylasımlarınızı da her zamanki gibi ilgiyle okuyor olacagım, selamlar

————————————————————————————
Mehmet Bey merhaba,
Her konuda kesin bilgilere sahip olduğunuzdan mesleğinizi kestiremedim ancak kiralık kasa ile ilgili verdiğiniz yanlış bilgiden bankacı olmadığınızı anlıyorum. 20 yıllık bankacı olarak net olarak söyleyebilirim ki ‘KİRALIK KASA’ küçük-orta-büyük boy olmak üzere Bankaların ürün ve hizmet tablosunda farklı fiyatlandırılan, deposito ücreti olan çapraz ürünlerdir. Bankaların hemen hemen her şubesinde kiralık kasa odası vardır ve boş kasa bulmak oldukça güçtür. Yılda min 2 kez teftiş ve iç kontrol departmanları tarafından bu kasaların ücretlerinin tahsil edilip edilmediği şubede araştırılır. Ödenmeyen kiralık kasa bedeli varsa, müşteriye ödeme ihbarnamesi gönderilir. Yine ödenmezse belirlenen süre sonunda bu kasalar noter eşliğinde açılır ve kasa içeriği kolluk kuvvetlerine teslim edilir. Evlenen, sünnet yapan hemen hemen her çiftin düğünden sonraki ilk işi kiralık kasa açtımaktır. Yani söylediğiniz gibi kiralık kasalar banka personelinin ya da tanıdıklarının kullandığı hizmet değildir. Ve dediğiniz gibi kiralık kasaya koy, unut tarzında bir şey söz konusu değildir yukarıda anlattığım üzere.[/quote]

O zaman ben susayım Google konuşsun. Google'a -kiralık kasa banka- yazdım. Sadece bu 3 kelime ile arama yaptım.

Çıkan sonuçlardan bankaların kiralık kasaları ile ilgili bilgi içeren birkaç linki paylaşayım:

https://www.hesapkurdu.com/ihtiyac-kred ... -ucretleri

https://www.tml.web.tr/konu-35.php

https://eksisozluk.com/kiralik-kasa--540011

Bunun yanında bir de yine çıkan sonuçlardan bankalara ait web sitelerinin kiralık kasa ile ilgili sayfaları şunlar:

https://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/d ... -kasa.aspx

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireys ... ralik-kasa

https://www.garanti.com.tr/tr/kobi/kobi ... salar.page

https://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/ ... salar.page

https://www.yapikredi.com.tr/bireysel-b ... ik-kasalar

https://www.qnbfinansbank.com/kiralik-kasa

https://www.teb.com.tr/sizin-icin/kiralik-kasa/

Bu linklerde yazanlar dikkatli okunursa bankaların kiralık kasalarına ne konduğu konusundaki uygulama hakkında bilgi edinilebilir. Örneğin buraya konulan şeylerin sigorta ettirmenin mümkün olmadığı gibi.

Kiralık kasaların banka hesabı gibi bir hizmet kadar iş görür birşey olmadığını anlatmak istemiştim. Bir banka hesabı ile bankanın kiralık kasa hizmeti arasındaki fark birçok yerde belirgindir. Biri işinizi görürken diğeri görmez.

Bu fark Home Office nezdinde de ortaya çıkar diye düşünüyorum. Bunu anlatmaya çalışmıştım.
---[/quote]
MercanTheLab

New postby bull market » Fri May 17, 2019 6:24 am

Benim başvurum olumlu sonuçlanmış:) umarım benden sonra da iyi haberler gelmeye devam eder.
bull market

New postby galacos » Fri May 17, 2019 6:46 am

p
Last edited by galacos on Fri May 17, 2019 6:51 am, edited 1 time in total.
galacos

New postby galacos » Fri May 17, 2019 6:47 am

s
Last edited by galacos on Fri May 17, 2019 6:49 am, edited 1 time in total.
galacos

New postby galacos » Fri May 17, 2019 6:48 am

galacos wrote:
MercanTheLab wrote:Mehmet bey,
Bu forumda ya da kendi blogunuzda yaZdıklarınız cidden takdire değer ve bir çok insana çok faydanız olduğundan kimsenin şüphesi yoktur eminim. Gercekten, çok zaman ve emek istiyor paylaşımlarınız, Çok değerli, öncelikle bunu söyliyeyim

Nacizane gözlemim, belki de nasıl derler ‘it is not what you say it is how you say it’. Yazdıklarınızda bircok factual bilginin yanısıra yorumlarınız da oluyor, ve bu yorumları da kesin bir dille yazınca insanlarda biraz kafa karışıklığı oluyor sanırım.

Yorum kısmını biraz daha azaltıp factual kısmını agırlıklandırırsanız, ve yorum yazarken de yorum oldugunu ve kanun olmadıgını bir sekilde işaret edersneiz paylaşımlarınızın faydası katlanır diye dusunuyorum. (Ornek bankalardaki kasa kullanımının bankada çalışanlar tarafından daha cok kullanıldıgı yorumu gibi)

Her durumda, Turkiyede herkes sizin su konuya verdiğiniz emegin yarısını bir konu secip ona verseydi su an baska milletler ayda marsta kalıcı yasayabilmenin planını yaparken biz patates soganderdine dusmezdik.

İlerideki paylasımlarınızı da her zamanki gibi ilgiyle okuyor olacagım, selamlar

————————————————————————————
Mehmet Bey merhaba,

kesinlikle katılıyorum.

home office, kuyumcuda ''altın bozdurmuşsun gibi aldığın makbuzu YEMEZ'' yorumu salt kuyumcuda yapacak işlemi etkilemiyor. Böyle durum varsa, kendisinin önerdiği gibi kasadan çıkarılıp altın hesabına konulmasını da reddetmesi gerekiyor. Yani mantık bunu gerektiriyor. Bankaya her koyulan para/altın/takı onu yasal yapmıyor.Hal böyle olunca da kafa karışıklığı ve şüpheli bir durum ortaya çıkıyor.

------Yani, kasadan çıkardığım altınların üzerine biraz daha altın ekleyerek kuyumcuya gidiyorum, makbuzunu alıyorum. Sonra götürüp bankaya yatırıyorum.Bunu home office yemiyor.

------Ama, kasadan çıkardığım altınlarla bankaya gidiyorum, altın hesabına geçiriyorum. home office bunu kabul ediyor. Çünkü banka uluslararası bir kuruluş. Tamam aynı fikirdeyiz.

Ama şöyle bir şey de derseniz benim kafa gider; ''Kasadaki altınlarınıza başka altınlar ekleyip kuyumcu da bozdurup, makbuzunu alıp bankaya yatırırsanız bunu home office yemez.'' Bunu nereden anlayacak home office. Kuyumcunun uluslararası geçerliği olmadığı için yemez diyorsunuz yani, başka bir postunuzda ise, altınlarınızı altın hesabı açıp oraya geçirin ve legalleştirin demişsiniz. Burada çelişki var işte. Ve bu çelişki benim için çok kritik ve önemli.

Banka kasasına belge, altın, salatalık vs. her şey koyabileceğimi söylemişsiniz ki doğru. Sizin söylediğinize göre home office bunu da kabul etmemeli. zira kasaya sonradan eklenmiş altın olabilir.

Kesin bir dille söylediğiniz bu durum çok kritik. ama sebeplerini ısrarla yazmıyorsunuz. kuyumcu ve bankayı karşılaştırmıyoruz tabiki. kaldı ki bankada bozduracağım zaten. ama söylediğiniz şey bankada bozdurulmasını da sakıncalı kılıyor.

benim sorum şu; 1 ay önce evlenmiş bir kişinin, banka kasasında duran altınlarına, sonradan alınarak eklenen başka altınlarını home office neden yemiyor? Bu durumda benim düğünde takılan hiç bir altının kabul etmeyeceği anlamına geliyor bu söylediğiniz. Bunun sebeplerini soruyorum?

Benim gibi danışmansız çalışıp bu durumda olan insanlar, kılı kırk yardığı için kafasında bir sürü soru işareti meydana geliyor.
galacos

New postby koraytem » Fri May 17, 2019 7:33 am

bull market wrote:Benim başvurum olumlu sonuçlanmış:) umarım benden sonra da iyi haberler gelmeye devam eder.

Hayirli olsun oncelikle. Boylece nisan basvurularimin acilisini yaptiniz:) peki size verilen mektupta yazan tarih nedir? Kac gun tlsde beklemis onu merak ediyorum da.
koraytem

New postby mebutku » Fri May 17, 2019 7:55 am

Benim de başvurum olumlu sonuçlandı, forumda yorumları ile yardımcı olan herkese teşekkürler, sonuç bekleyenlere başarılar dilerim.
mebutku

New postby istanbullondra » Fri May 17, 2019 7:58 am

Bu hafta baya hareketlendi olumlu sonuçlarla. Hayırlı olsun herkese :)
istanbullondra

New postby istanbullondra » Fri May 17, 2019 8:05 am

Türkiye'den başvuranlar:

@Leventkurt 4 Mart İstanbuL Sonuç: Olumlu, 18 Nisan (45gün)
@londonbridge 5 Mart
@stargazer 6 Mart Sonuç: Olumlu
@eccukk 8 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu, 17 Nisan (39gün)
@Blackpost 8 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu, 17 Nisan (39gün)
@ 12 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu, 18 Nisan (37 gün)
@adelaide 13 Mart İzmir Sonuç: Olumlu, 25 Nisan (43gün)
@mehmad 13 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu, 24 Nisan (42 gün)
@nomad 14 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu 24 Nisan (41 gün)
@tokrock 18 Mart İstanbul
@ 19 Mart Sonuç: 29 Nisan (41 gün)
@hazalerdil 20 Mart
@ozge9871 20 Mart Sonuç: Olumlu, 3 Mayıs (44 Gün)
@ 22 Mart, Sonuç: Olumlu 30 Nisan (39 Gün)
@mebutku 22 Mart Sonuç: Olumlu 16 Mayıs (55 Gün)
@eemres 22 Mart, Sonuç: Olumlu 2 Mayıs (41 Gün)
@monamieami 22 Mart, Sonuç: Olumlu 2 Mayıs (41 Gün)
@whatever 22 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu, 30 Nisan (39 Gün)
@drosseros 25 Mart Istanbul, Sonuç: Olumlu, 3 Mayıs (39 Gün)
@didima 25 Mart İzmir, Sonuç: Olumlu, 7 Mayıs (43 Gün)
@mcanozkaya 26 Mart Ankara Sonuç Olumlu, 9 Mayıs (44 Gün)
@groundzero 27 Mart İzmir Sonuç Olumlu, 16 Mayıs (50 Gün)
@nomercy21 28 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu 15 Mayıs (48 Gün)
@Yaniks 29 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu 15 Mayıs (47 Gün)
@lineofduty 29 Mart İzmir, Sonuç: Olumlu 3 Mayıs (35 Gün)
@izmir3535 29 Mart İstanbul Sonuç: Olumlu 15 Mayıs (47 Gün)
@bull market 1 Nisan Ankara Sonuç: Olumlu 16 Mayıs (45 Gün)
@rk011987 2 Nisan Adana
@Ayho573 5 Nisan
@Figo 11 Nisan İstanbul
@kedikun 12 Nisan İzmir
@istanbullondra 16 Nisan İstanbul
@Jumanji3 16 Nisan
@ozge_e 17 Nisan Bursa
@koraytem 18 Nisan
@Volkan_VKA 3 Mayıs İstanbul
@ 9 Mayıs Istanbul

İngitere'den başvuranlar:
@aslanturk123 13 Eylül Sonuç: Olumsuz, 2 Mart (5 Ay 17 Gün) İtiraz başvurusu: 10 mart,
(*28gunde aciklanmasi gerekiyordu (8nisan) ama normal surenin bitmesine 3gun kala mail attilar 5mayis a kadar uzattilar; 10mayista tekrardan mail aldi ve 16 Hazirana kadar 6hafta daha uzattilar) .
10mart to 16haziran)
@ 19 Eylul (1 Ekim biyometrik) Sonuç: Olumlu, 7 Subat (4 ay 22 gun)
@yuysal 30 Eylül Sonuç: Olumlu, 30 Ocak (4 Ay)
@ 9 Ekim (16 Ekim biyometrik) Sonuç: Olumlu *Uzatma başvurusu, 9 Mart (5 ay 2 gun)
@cipura 18 Ekim Sonuç: Olumlu, 15 Mart (5 ay)
@ 23 Ekim Sonuç: Olumlu, 20 Mart (5 ay)
@ 25 Ekim Sonuç: Olumlu 21 Mart
@yuysal 30 Ekim Sonuç: Olumlu 23 Mart
@nzdln 1 Kasım Sonuç: Olumlu 23 Mart
@ 19 Kasım Sonuç: Olumlu 4 Nisan
@beklemede 28 Kasım Sonuç: Olumlu, 17 Nisan
@mihriye 28 Kasım Sonuç Olumlu, 9 Mayıs
@ 28 Kasim Sonuç Olumlu, 23 Nisan
@ 3 Aralık Sonuç Olumlu, 23 Nisan
@ 4 Aralık Sonuç Olumlu, 23 Nisan
@ 10 aralik Sonuç Olumlu, 26 Nisan
@uber 11 Aralık Sonuç: Olumlu 1 Nisan
@annetteroad 12 Aralık Sonuç: Olumlu 27 Mart
@ 17 Aralık Sonuç Olumlu, 3 Mayıs
@ 18 Aralık Sonuç Olumlu, 2 Mayıs
@ 20 Aralık Sonuç Olumlu, 7 Mayıs
@ 30 Aralık Sonuç Olumlu, 8 Mayıs (2 Mayısta hastalık sebebiyle hızlandırma talep etmişler)
@5 Ocak online, 7 Ocak bio, Sonuç Olumlu, 16 Mayıs *Uzatma başvurusu (3 yıl)
@ 8 Ocak Sonuç Olumlu, 15 Mayıs
@ 10 Ocak bio Sonuç Olumlu, 10 Mayıs
@Poyraz 19 Ocak (29 Ocak biometrik)
@Fiddisback 21 Ocak
@fulya 28 Ocak Sonuç Olumlu, 17 Mayıs
@lopencek 7 Şubat
@Yasemin75 20 Şubat
@Londonist 25 Şubat
@squeens 8 Mart
Last edited by istanbullondra on Fri May 17, 2019 10:06 am, edited 1 time in total.
istanbullondra

New postby bull market » Fri May 17, 2019 8:22 am

koraytem wrote:
bull market wrote:Benim başvurum olumlu sonuçlanmış:) umarım benden sonra da iyi haberler gelmeye devam eder.

Hayirli olsun oncelikle. Boylece nisan basvurularimin acilisini yaptiniz:) peki size verilen mektupta yazan tarih nedir? Kac gun tlsde beklemis onu merak ediyorum da.

Teşekkür ederim. 16 mayıs yaziyor vize başlangıcında ama mail dün gelmişti zaten. Ben bugün teslim aldım
bull market

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü