Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Sigma_g » Sun Feb 23, 2020 3:06 am

Merhaba,

AA kapsamında kurmayı planladığım iş için İngiltere’den İngiliz vatandaşı olan bir yatırımcı buldum. Bu kişiyle yapacağım ön protokol sözleşmesini başvuruda sunmam sonuca ne derece etki eder? Olumlu olarak değerlendirilir mi? Başvuruda sunmam bir sorun teşkil eder mi?

Not: iş planım için kendi öz sermayem mevcut. İş planım geçmiş deneyimlerimden farklı bir sektörde.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
Sigma_g

New postby debedebe » Mon Feb 24, 2020 10:28 am

Sigma_g wrote:Merhaba,

AA kapsamında kurmayı planladığım iş için İngiltere’den İngiliz vatandaşı olan bir yatırımcı buldum. Bu kişiyle yapacağım ön protokol sözleşmesini başvuruda sunmam sonuca ne derece etki eder? Olumlu olarak değerlendirilir mi? Başvuruda sunmam bir sorun teşkil eder mi?

Not: iş planım için kendi öz sermayem mevcut. İş planım geçmiş deneyimlerimden farklı bir sektörde.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yalis anlamadiysam kuracaginiz is ile ilgili bir tecrubeniz yok. Ayrica bu kurulacak is ile ilgili sermayeyi de bir baskasi veriyor. Bu durum sizin ise katacaginiz deger konusunda soru isaretleri olusturacak. Sizin kurulan ise olan katkiniz ne olacak, bunu iyi aciklamaniz gerekli.

Deneyimlerinizle paralel bir basvuru sansinizi arttiracaktir.
debedebe

New postby mkice » Mon Feb 24, 2020 8:03 pm

Son zamanlarda yanit alanlar varmi?
mkice

New postby hazally » Tue Feb 25, 2020 11:40 am

Evet son alanlar tarihlerini yazarlarsa cok guzel olur
hazally

New postby kurca88 » Tue Feb 25, 2020 7:38 pm

Herkese merhabalar, iş kurmak için gösterdiğimiz sermayeyi Londra'da açtığımız banka hesabına da aynen yatırmamız mı gerekli? Uzatma için iş hesabı banka özetini istediklerinde bu detay önem arz eder mi?
kurca88

New postby prego » Wed Feb 26, 2020 7:13 am

Arkadaşlar merhaba, kaynak olarak göstereceğimiz hesaptaki tüm parayı kuruşu kuruşuna açıklamamız mı gerekli?
Örnek olarak sgk, araç satış ve önceki yaptığım işten aldığım seneti kaynakta gösterdim. (Senet açıklamamda banka dekontları var)

Araç satış bedeli ve senet toplamları hesabımdaki toplam tutara eşit ama araç satışının hesaba girişini gösteren dekont yok. Bunu problem ederler mi yoksa ben aşırı endişe mi ediyorum?

Hesabımın 6 aylık özetinde sadece vadeli- vadesiz geçişleri var, sgk dökümüm ise 1.5 sene önceye kadar çalıştığım kısıma kadar mevcut. Başvurumda sıkıntı olabilecek tek yer sanırım bu, yorumlarınızı bekliyorum
prego

New postby debedebe » Wed Feb 26, 2020 8:37 am

kurca88 wrote:Herkese merhabalar, iş kurmak için gösterdiğimiz sermayeyi Londra'da açtığımız banka hesabına da aynen yatırmamız mı gerekli? Uzatma için iş hesabı banka özetini istediklerinde bu detay önem arz eder mi?

Onemli degil, is plani sadece plan, sonrasinda ne kadar para harcadiginiz vs. ile is plani baglantisi kurmaniza gerek yok.

Ilk sene sonunda sirket muhasebe hesaplari ile karli hala gelmeniz ve burada yasaminizi surdurecek kadar para kazanmaniz onemli olacak.
debedebe

New postby debedebe » Wed Feb 26, 2020 8:41 am

prego wrote:Arkadaşlar merhaba, kaynak olarak göstereceğimiz hesaptaki tüm parayı kuruşu kuruşuna açıklamamız mı gerekli?
Örnek olarak sgk, araç satış ve önceki yaptığım işten aldığım seneti kaynakta gösterdim. (Senet açıklamamda banka dekontları var)

Araç satış bedeli ve senet toplamları hesabımdaki toplam tutara eşit ama araç satışının hesaba girişini gösteren dekont yok. Bunu problem ederler mi yoksa ben aşırı endişe mi ediyorum?

Hesabımın 6 aylık özetinde sadece vadeli- vadesiz geçişleri var, sgk dökümüm ise 1.5 sene önceye kadar çalıştığım kısıma kadar mevcut. Başvurumda sıkıntı olabilecek tek yer sanırım bu, yorumlarınızı bekliyorum

"önceki yaptığım işten aldığım seneti" demissiniz, bunun kestiginiz faturasi/sgk dokumu , legal vergisi odenmis bir gelir oldugunu gostermeniz gerekir.
Onemli olan kazandiginiz(vergilendirilmis) para ile hesabinizdaki paranin biriktirilebilir oldugunu gormek. Ornegin sgk dokumu asgari ucret uzerinden yapilmissa, memur bu parayla araba alip bu kadar para biriktirmis olamazsin diyebilir.
debedebe

New postby kurca88 » Thu Feb 27, 2020 5:59 am

debedebe wrote:
kurca88 wrote:Herkese merhabalar, iş kurmak için gösterdiğimiz sermayeyi Londra'da açtığımız banka hesabına da aynen yatırmamız mı gerekli? Uzatma için iş hesabı banka özetini istediklerinde bu detay önem arz eder mi?

Onemli degil, is plani sadece plan, sonrasinda ne kadar para harcadiginiz vs. ile is plani baglantisi kurmaniza gerek yok.

Ilk sene sonunda sirket muhasebe hesaplari ile karli hala gelmeniz ve burada yasaminizi surdurecek kadar para kazanmaniz onemli olacak.

Çok teşekkürler. Peki yaptığımız iş elden para aldığımız bir iş kolu ise business account’da nasıl para hareketi göstereceğiz? Kendi işini yapma konusunda hiç tecrübem yok bu sorular size haklı olarak saçma gelebilir.
kurca88

New postby hugeknight » Thu Feb 27, 2020 7:31 pm

Arakdaslar merhaba, foruma yeni katildim. Ankara Anlasmasi vizesi başvurusu yapip ticaret yapmayı düşünüyorum, ancak bir türlü yanıt alamadigim birkaç sorum olacak bilgi sahibi olan arkadaslar bilgilendirirse gercekten sevinirim.

Turkish Businessperson vizesinden is bulmam durumunda ( Yaptigim isle alakasız olarak.) tier 2 working veya new point-based system vizesine geçiş yapilabiliniyormu? (UK içinden turkiyeye donmeden) Bu durumda ILR ye giden süreç ne oluyor? ILR ve New-Point bases system arasında bir süreç aciklanmadi.
Kaç sene ne kadar new-point based system la nerde (ayni is yeri sarti varmi tier 2 gibi yoksa yil bazındamı izin veriliyor ) calisanlar ILR hakki alır, alanla alakasız is değiştirme hakki bulunurmu bunun hakkında hiçbir detay öğrenemedim, bilgisi olan paylaşabilirse gercekten çok sevinirim veya bu konuda bilgili bir danışman tavsiyesi verirseniz kendileriyle iletisime gecebilirim.
hugeknight

New postby göçmen2020 » Fri Feb 28, 2020 12:36 pm

Arkadaşlar selamlar, geçen hafta ECAA BUSINESS vizem geldi, başvuru sonrası 40. günde, istanbuldan başvurdum, danışmana vs para verecek bir durum yok bence, internetten okuduklarım ile kendim başvurdum. İş planı önemli, sanırım en önemli kısım o, aman kendiniz yazın, ne yapabileceğinizin planını net koyun ortaya, başka bir plandan copy/paste olmasın, gov.uk internet sitesinde örnekler var, oradan alıp kendime göre doldurdum. Masraf sıfır, vize ücreti de yok, sağlık sigortası ücreti de yok. Banka hesabımda iş planıma uygun miktarda para vardı, kaynağını falan göstermeden direkt bankadan son 3 aylık ekstre çekip verdim. Gerisi tüm vizelerde istenen rutin evraklar. Gayet basit, adamların bence tek baktığı, iş planı ve işi 1 sene çevirecek maddi imkan. Paranın kaynağını soran vs de olmadı, sonuçta birikimim, 3 ay öncesinden hesabımda para vardı, son 3 aylık ekstreyi çektim. Rutin bir vize başvurusu, çok takılmadan yapın. Siz İngiltere de iş yaparıma inanıyorsanız, bunu da dayanaklarıyla ispat ediyorsanız (Eğitim, tecrübe, referans), vize cepte. Ben diploma, makul bir banka ekstesi, referans mektubu ve kafamda ki projeyi anlattım iş planında, o kadar. Makul para da İngiltere de 1 yıl yaşayabileceğin bir rakam, üç aşağı beş yukarı herkes hesaplar sanırım. Herkese bol şans.
göçmen2020

New postby yukselem » Sun Mar 01, 2020 9:35 pm

Merhaba
1 senedir burda olan birisi olarak eger IT alaninda calisacaksaniz IR35 kanunu incelemenizi ve kararinizi buna gore vermenizi tavsiye ediyorum.Tanidigim nerdeyse tum aa li IT alaninda calisan arkadaslarimin sozlesmeleri ir35 nedeniyle sonlaniyor. Su anda piyasada IT alaninda bizim calisabilecegimiz (aa lilarin) is maalesef cok az. Ilerleyen zaman ne gosterir bilemeyiz ama cok da ic acici bir durum yok su anda.Maalesef aa lilar IR35 kanunu icerisinde calisamiyor. Herkese bol sans.

Valerius wrote:Herkese merhabalar, ön bir araştırma yaptım bu konu hakkında açılmış post var mı diye bulamadım açıkçası. Ben de AA ile vize alma niyetindeyim ve bir danışmanla görüştüm bana söyledikleri çok gerçekçi gelmedi(yaklaşık 500 başvuru yaptık hiç ret almadık şimdiye kadar demesi mesela) ayrıca 2K Sterlin gibi bir ücret talep etti. Ben de bunun yarısı başvuru sürecindeki masraflardır diye düşündüm ama anladığım kadarıyla masraf bu kadar yüksek değil. google vs. derken burada buldum kendimi. Kendisi ile sadece öngörüşme yaptım. Aklımda soru işaretleri var ben uygun muyum değil miyim diye?(kariyer, iş geçmişi açısından) Bu sorulara çok tarafsız cevap vermediğini/veremeyeceğini düşünüyorum.

10 sene paramedik olarak çalıştım, daha sonra bir şirketin apple projesinde IOS Danışmanı olarak çalıştım yaklaşık 5 ay kadar. son işim buydu.İngilizce seviyem iyi sayılır. Benim de iş yapabileceğim bir alan var mı acaba? Ya da iş planı olarak sunacağım alanda muhakkak tecrübeli olmam mı gerekiyor :S

Sağlık alanında çalışmam için muhakkak belirli regülasyon ve belgeleri edinmem gerekecek, onlar olsa dahi bu durumu bir yatırımcı olarak kullanmam mümkün değil sanırım.

Bir taraftan da taksi şoförlüğü için bile başvuru yapılabildiğini okudum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
yukselem

New postby debedebe » Mon Mar 02, 2020 8:30 am

kurca88 wrote:
debedebe wrote:

Çok teşekkürler. Peki yaptığımız iş elden para aldığımız bir iş kolu ise business account’da nasıl para hareketi göstereceğiz? Kendi işini yapma konusunda hiç tecrübem yok bu sorular size haklı olarak saçma gelebilir.

Bu islerin proseduru Tve kontrolu urkiyeye gore daha az. Herkesin cok dikkat etmesi de kontrollerin daha az olmasinda bir etken olabilir.
Elden aldiginiz parayi , bankaya goturup business hesabiniza yatirabilirsiniz. Yatirirken comment olarak da XXXX Sales gibi bir comment de yazabilirsiniz.
debedebe

New postby serkandastan » Tue Mar 03, 2020 1:19 am

Merhaba'
1. yil icersinde pasaport degistiren var mi yada 3. yil icersinde degistiren var mi ?
Pasaport degisimi sonrasi ne yapilmasi gerek ? Polise tekrar gitmek gerekiyor mu yada farkli islemler ? Boyle bir degisiklik yapip surec hakkinda bilgi alabilir miyim
serkandastan

New postby istanbullondra » Tue Mar 03, 2020 11:31 pm

Merhaba,

Ben de 1. yıl vizemi doldurmak üzereyim. Uzatma başvurusu yapmadan, önümüzdeki hafta pasaportumu yenileyeceğim.
Police registrationa yeni pasaport bilgilerini verip gidip güncellemek gerekiyormuş.

https://www.met.police.uk/advice/advice ... s-new-visa

serkandastan wrote:Merhaba'
1. yil icersinde pasaport degistiren var mi yada 3. yil icersinde degistiren var mi ?
Pasaport degisimi sonrasi ne yapilmasi gerek ? Polise tekrar gitmek gerekiyor mu yada farkli islemler ? Boyle bir degisiklik yapip surec hakkinda bilgi alabilir miyim
istanbullondra

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü